Мемориалдық тақталарды орнатудың өлшемшарттары мен қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы 356 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 желтоқсанда 12405 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі № 77 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 02.04.2020 № 77 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 19-бабының 14-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мемориалдық тақталарды орнатудың өлшемшарттары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемориалдық тақталарды орнатудың қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлiгiнiң Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде осы бұйрықтың гербтық мөрмен расталған электрондық тасымалдаушыдағы көшірмелерін қағаз нұсқаларының көшірмесімен қоса "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялау үшін жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларымен қарастырылған іс-шаралар орындалған күннен бастап он күннің ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 16 қарашадағы
№ 356 бұйрығына 1-қосымша
Мемориалдық тақталарды орнатудың өлшемшарттары
Мемориалдық тақталарды орнатудың өлшемшарттары:
Қазақстан Республикасы алдында еңбегі бар аса көрнекті тұлға және Қазақстан Республикасы үшін тарихи маңызы бар айрықша оқиға;
аса көрнекті тұлғаның қайтыс болған күнінен бастап және айрықша оқиғаның болған күнінен бастап кемінде бес жыл;
ғимаратта немесе құрылыс жайларында аса көрнекті тұлғаның өмір сүру, қызмет жасау, болу және өткен айрықша оқиғаның фактілері.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 16 қарашадағы
№ 356 бұйрығына 2-қосымша
Мемориалдық тақталарды орнатудың қағидалары

Об утверждении критериев и Правил установления мемориальных досок
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 356. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2015 года № 12405. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 2 апреля 2020 года № 77.
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 02.04.2020 № 77 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14-12) статьи 19 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) критерии установления мемориальных досок согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила установления мемориальных досок согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа на электронном носителе с приложением копии бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях;
3) после официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Приложение 1
к приказу Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 16 ноября 2015 года № 356
Критерии
установления мемориальных досок
Критерии установления мемориальных досок:
выдающаяся личность, имеющая заслугу перед Республикой Казахстан и знаменательное событие, имеющее историческую значимость для Республики Казахстан;
не ранее пяти лет со дня смерти выдающейся личности и со дня произошедшего знаменательного события;
факты проживания, работы, нахождения выдающейся личности и произошедшего знаменательного события в здании или сооружении.
Приложение 2
к приказу Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 16 ноября 2015 года № 356
Правила
установления мемориальных досок

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 13.09.2018 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Мемориалдық тақталарды орнатудың қағидалары мемориалдық тақталарды орнатудың тәртібін анықтайды.
2. Мемориалдық тақталар Қазақстан Республикасының аса көрнекті тұлғаларын, айрықша оқиғаларын мәңгі есте сақтау мақсатында орнатылады.
3. Мемориалдық тақталар аса көрнекті тұлға өмір сүрген, қызмет жасаған немесе болған, айрықша оқиға болған ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
4. Мемориалдық тақталар мәрмәр, гранит, темір немесе басқа да материалдардан жасалады және екі метрден төмен емес биіктікте 50 х 80 сантиметрден аспайтын көлемде орнатылады.
5. Мемориалдық тақтаның мәтіні аса көрнекті тұлға туралы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өмір сүру кезеңі, қызмет саласы, сіңірген еңбегі) мәліметтерді және айрықша оқиға туралы (күні, орны, сипаттама) мәліметтерді, сонымен қатар қажеттілік болған жағдайда тұлғаның портреттік бейнесін және декоративтік элементтерді құрайды.
2-Тарау. Мемориалдық тақта орнатуға рұқсат берудің тәртібі
Ескерту. 2-тарау жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 17.05.2019 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемориалдық тақталарды орнатуға рұқсат алу үшін жеке және заңды тұлғалар облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарына (бұдан әрі - ЖАО) мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) көрнекті тұлғаның сіңірген еңбегін және айрықша оқиғаның маңыздылығын растайтын архивтік және өзге де құжаттардың көшірмелері;
3) осы бұйрықтың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді қамтитын мемориалдық тақтаның эскизі;
4) қасбетінде мемориалдық тақтаны орнату қаралған ғимарат немесе құрылыс жайының меншік немесе заңды иесінің жазбаша келісімі;
5) қасбетінде мемориалдық тақтаны орнату қаралған ғимарат немесе құрылыстың республикалық және халықаралық маңыздағы тарих және мәдениет ескерткіші болып табылған жағдайда, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның келісуі.
Мемориалдық тақталарды орнатуға рұқсат беру тегін жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила установления мемориальных досок определяют порядок установления мемориальных досок.
2. Мемориальные доски устанавливаются в целях увековечения памяти выдающихся личностей, знаменательных событий Республики Казахстан.
3. Мемориальные доски устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, где проживал(а), работал(а) или находился(ась) выдающаяся личность, происходило знаменательное событие.
4. Мемориальные доски изготавливаются из мрамора, гранита, металла или других материалов в размерах не превышающих 50 х 80 сантиметров и устанавливаются на высоте не ниже двух метров.
5. Текст мемориальной доски содержит сведения о выдающейся личности (фамилия, имя, отчество (при наличии), период жизни, сфера деятельности, заслуги) и (или) сведения о знаменательном событии (дата, место, описание), а также при необходимости портретные изображения выдающейся личности или изображения знаменательного события и декоративные элементы.
Глава 2. Порядок выдачи разрешения на установление мемориальных досок
Сноска. Глава 2 в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 17.05.2019 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 13.09.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Для получения разрешения на установление мемориальных досок, физические и юридические лица представляют в местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента (далее - МИО) следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копии архивных и иных документов, подтверждающих заслугу выдающейся личности и значимость знаменательного события;
3) эскиз мемориальной доски, включающий сведения, указанные в пунктах 4 и 5 настоящего приказа;
4) письменное согласие собственника или иного законного владельца здания или сооружения, на фасадах которого предполагается установление мемориальной доски;
5) согласование уполномоченного органа в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия в случаях установления мемориальной доски на фасадах здания или сооружения, являющегося памятником истории и культуры республиканского и международного значения.
Выдача разрешения на установление мемориальных досок осуществляется бесплатно.

7. Ұсынылған құжаттар ЖАО-да 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде қаралады.
8. ЖАО-ы мемориалдық тақта орнату жөніндегі құжаттарды қарау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілетті органдарымен келісім бойынша құрамына ғылым, мәдениет қайраткерлері, мемлекеттік органдардың өкілдері, сәулетшілер мен басқа да мамандар енетін комиссия құрады.
9. ЖАО комиссия құрамын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілетті органдарымен келісім бойынша белгілейді.
10. Комиссия төрағадан, төраға орынбасарынан, мүшелерінен және хатшыдан тұрады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық етеді, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған кезде оның міндеттерін орынбасары атқарады.
Комиссия хатшысы комиссия қызметін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіреді, комиссия отырысының хаттамаларын дайындайды. Хатшы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
11. Әрбір ұсыныс ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер, комиссияның қатысушы мүшелерінің жалпы санының басым көпшілігі оны жақтап дауыс берсе, қабылданды деп саналады. Дауыстар тең түскен жағдайда, төраға дауысы шешуші болып табылады.
12. Комиссия отырысының нәтижесі бойынша хаттама түрінде қорытынды рәсімделеді.
13. Комиссия құжаттарды:
1) мемориалдық тақталарды орнатуды осы бұйрықпен бекітілген мемориалдық тақталарды орнатудың өлшемшарттарына сәйкестігіне;
2) аса көрнекті тұлғаның еңбегін, айрықша оқиғаның маңыздылығын дәлелдейтін деректердің дұрыстығына;
3) осы Қағиданың 4 және 5 тармақтарында көрсетілген мәліметтердің сәйкестігіне қарайды.
14. Мемориалдық тақталарды орнатуға рұқсат беруден бас тартудың негіздері:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілгендей, ұсынылған құжаттардың толық еместігі;
2) комиссияның теріс қорытындысы болып табылады.
15. ЖАО өтініш берушіге осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша комиссияның оң қорытындысы негізінде мемориалдық тақта орнатуға рұқсат береді немесе осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес комиссияның теріс қорытындысы негізінде мемориалдық тақта орнатудан бас тарту туралы уәжді жауап береді.
Мемориалдық тақталарды
орнату қағидаларына 1-қосымша
____________________________
(облыстардың, Нұр-Сұлтан,
Алматы және Шымкент
қалаларының жергілікті
атқарушы органы)
Өтініш
Ескерту. Қағида 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 17.05.2019 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________________________________________________________
мемориалдық тақта орнатуға рұқсат беруіңізді сұраймын
____________________________________________________________________
(атауы, сипаттама)
Орнату мақсаты:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жері (мекенжай)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтер: __________________________________________
(туған күні, азаматтығы, паспорт немесе жеке куәлік номері,
____________________________________________________________________
Берілген уақыты, тұрғылықты жері, байланыс телефоны немесе заңды тұғаның реквизиттері)
Қосымша: _____ бетте.
(өтінішке Мемориалдық тақталарды орнату қағидаларының 6-тармағына сәйкес құжаттар тіркеледі)
Өтініш берушінің қолы ___________________             Мерзімі__________________
Мөр қоятын орын (заңды тұлғалар үшін)
(болған жағдайда)
Мемориалдық тақталарды
орнату қағидаларына 2-қосымша
Нысан
____________________________
өтініш беруші туралы
мәліметтер
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы)
Мемориалдық тақта орнатуға руқсат беру

7. Представленные документы МИО рассматриваются в течение 30 (тридцати) календарных дней.
8. Для рассмотрения документов об установлении мемориальных досок МИО по согласованию с местным представительным органом области, города республиканского значения, столицы создает комиссию, в состав которой входят деятели науки, культуры, представители государственных органов, архитекторы и другие специалисты.
9. Состав комиссии определяется МИО по согласованию с местным представительным органом области, города республиканского значения, столицы.
10. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов и секретаря.
Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
Секретарь комиссии координирует работу по обеспечению деятельности комиссии, подготавливает протоколы заседаний комиссии. Секретарь не является членом комиссии.
11. Каждое предложение ставится на открытое голосование и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего числа присутствующих членов комиссии. В случае равенства голосов, голос председателя является решающим.
12. По итогам заседания комиссии оформляется заключение в форме протокола.
13. Комиссия рассматривает документы на предмет:
1) установления мемориальных досок в соответствии с критериями установления мемориальных досок, утвержденными настоящим приказом;
2) достоверности фактов, подтверждающих заслугу выдающейся личности, значимость знаменательного события;
3) соответствия сведениям, указанным в пунктах 4 и 5 настоящих Правил.
14. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на установление мемориальных досок являются:
1) установление неполноты представленных документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил;
2) отрицательное заключение комиссии.
15. МИО выдает заявителю на основании положительного заключения комиссии разрешение на установление мемориальной доски по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо на основании отрицательного решения комиссии мотивированный ответ об отказе в выдаче разрешения на установление мемориальной доски по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам установления
мемориальных досок
____________________________
(местный исполнительный
орган области, городов
Нур-Султана, Алматы и Шымкента)
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 17.05.2019 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
Прошу выдать разрешение на установление мемориальной доски
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование, описание)
Цель установления:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Данные заявителя: ____________________________________________________
(дата рождения, гражданство, номер паспорта или удостоверения личности,
_____________________________________________________________________
дата его выдачи, местожительство, контактный телефон или реквизиты юридического лица)
Приложение: на _____ листах.
(к заявке прилагаются документы согласно пункту 6 Правил установления
мемориальных досок)
Подпись заявителя ___________________ Дата __________________
Место для печати (для юридического лица) (при наличии)
Приложение 2
к Правилам установления
мемориальных досок

Ескерту. Қағида 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 17.05.2019 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______ қаласы 20___ жылғы "___" _______ № _____
1. Өтініш беруші ____________________________________________________
_______________________________________________________________
(өтініш беруші туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
немесе заңды тұлғаның атауы)
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер: __________________________________________
(азаматтығы, паспорттың немесе жеке куәліктің номері
__________________________________________________________________________
берілген уақыты немесе заңды тұғаның реквизиттері)
__________________________________________________________________________
3. Өтініш беруші қызметінің түрі ______________________________________________
4. комиссия қорытындысы негізінде ___________________________________________
__________________________________________________________________________
(облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органы)
___________________________ 20____жылғы "___" __________ № ____
орнатуға рұқсат етіледі
_______________________________________________________________________________
(мемориалдық тақтаның атауы)
_______________________________________________________________________________,
_____________________________________________________________ мекенжайы бойынша
_______________________________________________________________________________,
(орналасқан жерінің мекенжайы)
облыстардың, Нұр-Сұлтан,
Алматы және Шымкент қалаларының
жергілікті атқарушы органдарының
уәкілетті лауазымды тұлғасы                         Мөр үшін орын
_____________________                               ___________________
(тегі, атауы, әкесінің аты,                               (бар болған жағдайда)
(бар болған жағдайда)
Толтырылған күні: " " __________ 20 __ жыл
Мемориалдық тақталарды
орнату қағидаларына 3 қосымша
Нысан
____________________________
өтініш беруші туралы мәліметтер
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда) немесе заңды
тұлғаның атауы)
Мемориалдық тақта орнатудан бас тарту туралы уәжді жауап
Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Мәдениет және спорт министрінің 17.05.2019 № 138 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының, жергілікті атқарушы органының атауы
_____________________________________________________________,
Сіздің өтінішіңіз 20 жылғы " " № қаралып, келесі негіздер бойынша
мемориалдық тақта орнатудан бас тартылады:

Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 17.05.2019 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
____________________________
данные заявителя (фамилия,
имя, отчество (при наличии)
или наименование
юридического лица)
Разрешение на установление мемориальной доски
город ______ № _____ "___" _______ 20___ года
1. Заявитель ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) или наименование юридического лица)
2. Данные заявителя: __________________________________________________
(гражданство, номер паспорта или удостоверения личности,
_____________________________________________________________________
дата его выдачи или реквизиты юридического лица)
_____________________________________________________________________
3. Вид деятельности заявителя ___________________________________________
4. На основании заключения комиссии
_________________________________________________________________________
(местного исполнительного органа области, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкент)
___________________________ № ____ от "___" __________ 20____ года
разрешается установить
___________________________________________________________________________
(наименование мемориальной доски)
___________________________________________________________________________,
по адресу ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________________,
(адрес местонахождения)
Уполномоченное должностное лицо
местного исполнительного органа области,
городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место для печати
_________________
(при наличии)
Дата заполнения: " " __________ 20 __ года
Приложение 3
к Правилам установления
мемориальных досок
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра культуры и спорта РК от 17.05.2019 № 138 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
____________________________
данные заявителя
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) или
наименование юридического лица)
Мотивированный ответ об отказе в выдаче разрешения на установление
мемориальной доски
Наименование местного исполнительного органа области, городов Нур-Султана,
Алматы и Шымкента_____________________________________________________________,
рассмотрев Ваше заявление и от " " 20 года № , отказывает в установлении мемориальной доски по следующим основаниям::

1) (бас тартудың негізі көрсетіледі);
2) (бас тартудың негізі көрсетіледі);
3) (бас тартудың негізі көрсетіледі)
Осы жауап әрбір тарап үшін бір-біреуден 2 данада жасалды.
облыстардың, Нұр-Сұлтан,
Алматы және Шымкент қалаларының
жергілікті атқарушы органдарының
уәкілетті лауазымды тұлғасы Мөр үшін орын
_____________________ ___________________
(тегі, атауы, әкесінің аты, (бар болған жағдайда)
(бар болған жағдайда)
Толтырылған күні: " " __________ 20 __ жыл

1) (указывается основание отказа);
2) (указывается основание отказа);
3) (указывается основание отказа);
Настоящий отказ составлен в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Уполномоченное должностное лицо местного исполнительного органа области, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место для печати
_________________
(при наличии)
Дата заполнения: " " __________ 20 __ года