Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1064 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 831 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12763 болып тіркелді. Күші жойылды - Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.11.2018 № ҚР ДСМ-32 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 15.11.2018 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз!
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабының 3-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету сапасы саласындағы тексеру парақтары;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
Совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1064 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 831. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12763. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра здравоохранения РК от 15.11.2018 № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики РК от 15.11.2018 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере качества оказания медицинских услуг согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочные листы в сфере качества оказания медицинских услуг согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) критерии оценки степени риска в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочные листы в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего совместного приказа на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;

4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы (келісім бойынша):
1) ақпараттық жүйелерде тұрақты негізде медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының мониторингін;
2) ақпараттық жүйелерден қалыптастырылмайтын осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бойынша басқа мемлекеттік органдардан ақпаратты жинауды;
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетіне жыл сайын 15 қазанға қарай осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бойынша жиынтық деректерді беруді қамтамасыз етсін.
4. "Медициналық қызметтерді көрсету сапасы, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 538 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 490 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 11796 болып тіркелген және 2015 жылғы 10 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
6. Осы бірлескен бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_____________ Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетiнің төрағасы
___________________ С. Айтпаева
2015 жылғы 30 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1064
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 831 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Медициналық қызметтерді көрсету сапасы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

4) в течение 10 рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Республиканскому центру электронного здравоохранения (по согласованию) обеспечить:
1) мониторинг Критериев оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг в информационных системах на постоянной основе;
2) сбор информации из других государственных органов по Критериям оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг, согласно приложению 1 к настоящему приказу, не формируемым из информационных систем;
3) предоставление сводных данных по Критериям оценки степени риска в сфере оказания медицинских услуг согласно приложению 1 к настоящему приказу в Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан ежегодно к 15 октября.
4. Признать утратившим силу совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 538 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 490 "Об утверждении критериев оценки степени риска и форм проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 11796 и опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 10 августа 2015 года).
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
6. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
____________ Т. Дуйсенова
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
__________________ С. Айтпаева
30 декабря 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 1064
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 831
Критерии оценки степени риска в сфере качества
оказания медицинских услуг

1. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттары) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі кодексіне, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесіне (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12389 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалау кезеңі – есепті деректердің, есептілік мониторингі және автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мен ақпараттың басқа да көздерінің мәліметтері нәтижелерінің негізінде объективті және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау жүргізілетін белгілі бір уақыт кезеңі. Тексерілетін субъектілер үшін Өлшемшарттарда пайдаланылатын бағалау кезеңі – жылына 1 рет;
2) медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – қызметін жүзеге асыру кезінде жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей бағынысты емес, медициналық қызметтерді көрсету саласындағы әлеуетті тәуекелі бар субъектілерді іріктеу үшін пайдаланылатын өлшемшарттар;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметінің нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
5) тексерілетін субъектілер – қызметіне бақылау жүзеге асырылатын денсаулық сақтау саласындағы жеке, заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
6) өрескел бұзушылықтар – жоғары мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ЖММК) (жүргізілген әрбір ЖММК әрбір түрлеріне) көрсету үшін белгіленген денсаулық сақтау саласындағы талаптарды, сондай-ақ алдын алуға болатын өлім санының алдыңғы бағалау кезеңімен салыстырғанда өсуі жағдайларының болуымен байланысты бұзушылықтар;
7) елеулі бұзушылықтар – денсаулық сақтау саласының тиісті саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген, өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын бұзушылықтар;

1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере качества оказания медицинских услуг (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Методикой формирования государственными органами системы оценки рисков, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 12389).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) период оценки – определенный временной период, за который проводится оценка рисков по объективным и субъективным критериям на основании отчетных данных, результатов мониторинга автоматизированных информационных систем, результатов предыдущих проверок и других источников информации. Для проверяемых субъектов период оценки, используемый в Критериях – 1 раз в год;
2) риск в сфере оказания медицинских услуг – вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства в результате осуществления медицинской деятельности проверяемого субъекта;
3) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии, используемые для отбора субъектов с потенциальным риском в сфере оказания медицинских услуг при осуществлении деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) для проведения выборочных проверок, в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);
5) проверяемые субъекты – физические, юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц в сфере здравоохранения, за деятельностью которых осуществляется контроль;
6) грубые нарушения – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, установленные к проведению высокоспециализированной медицинской помощи (далее – ВСМП) (на каждый вид проведенной ВСМП), а также связанные с наличием случаев роста числа предотвратимых летальных исходов по сравнению с предыдущим периодом оценки;
7) значительные нарушения – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;

8) болмашы бұзушылықтар – дұрыс емес есептік ақпарат ұсынылуы және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында медицина ұйымы туралы теріс ой-пікірлердің санының бағалаудың алдыңғы кезеңімен салыстырғанда өсуі жағдайларының болуымен байланысты бұзушылықтар.
3. Іріктеп тексеру үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
2. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар келесі кезеңдер арқылы қалыатасады:
1) тәуекел дәрежесін бағалау;
2) тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежесіне қарай бөлу (жоғары және жоғарыға жатпайтын).
5. Тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесіне жатқызу мынадай объективті өлшемшарттар ескеріле отырып жүзеге асырылады:
1) тексерілетін субъектінің жүзеге асырып отырған қызметіне байланысты қауіп деңгейі;
2) медициналық қызметті жүзеге асыру процесіндегі зиянның мүмкін болатын жағымсыз салдары ауырлығының ауқымы;
3) адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қолайсыз әсер ету мүмкіндігі.
6. Іріктеп тексеру жоғары тәуекел дәрежесіне жататын тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты қолданылады.
7. Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан барлық тексерілетін стационарлық (қалпына келтіру емін, медициналық оңалтуды, паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсететін субъектілерді (объектілерді) қоспағанда), стационарды алмастыратын (қалпына келтіру емін, медициналық оңалтуды, паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсететін субъектілерді (объектілерді) қоспағанда), амбулаториялық-емханалық (қалпына келтіру емін, медициналық оңалтуды, инвазивті әдістерді қолданумен және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы пайдаланумен арнайы дерматокосметологиялық көмекті, дәрігерге дейінгі көмекті көрсететін субъектілерді (объектілерді) қоспағанда), стоматологиялық, наркологиялық, психиатриялық, фтизиатриялық, онкологиялық, кардиохирургиялық, жедел медициналық көмек, оның ішінде санитариялық авиация нысанында көмек көрсететін субъектілер (объектілер), зертханалық қызметтер көрсететін, АИТВ жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға көмек көрсететін ұйымдар, қан қызметі жоғары тәуекел дәрежесіне жатады.
8. Меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан барлық тексерілетін қалпына келтіру емін, медициналық оңалтуды жүзеге асыратын, дәрігерге дейінгі көмек, паллиативтік көмек және мейірбике күтімін, дәстүрлі медицина бойынша көмек көрсететін; инвазивті әдістерді қолданумен және дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы пайдаланумен арнайы дерматокосметологиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайды.

8) незначительные нарушения – нарушения, связанные с наличием случаев недостоверной отчетной информации и ростом числа отрицательных отзывов о медицинской организации на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан по сравнению с предыдущим периодом оценки.
3. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
4. Объективные критерии формируются посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) распределение проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. Отнесение проверяемых субъектов к степени риска осуществляется с учетом следующих объективных критериев:
1) уровень опасности проверяемого субъекта в зависимости от осуществляемой деятельности;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий вреда в процессе осуществления медицинской деятельности;
3) возможности неблагоприятного воздействия на здоровье человека, законные интересы физических и юридических лиц, государства.
6. Выборочные проверки применяются в отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска.
7. К высокой степени риска относятся все проверяемые субъекты (объекты), вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности, оказывающие стационарную (за исключением субъектов (объектов), оказывающих осуществляющие восстановительное лечение, медицинскую реабилитацию, паллиативную помощь и сестринский уход), стационарозамещающую (за исключением субъектов (объектов), оказывающих осуществляющие восстановительное лечение, медицинскую реабилитацию, паллиативную помощь и сестринский уход), амбулаторно-поликлиническую (за исключением субъектов (объектов), оказывающих восстановительное лечение, медицинскую реабилитацию, специализированную дерматокосметологическую помощь с применением инвазивных методов и использованием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, доврачебную помощь), стоматологическую, наркологическую, психиатрическую, фтизиатрическую, онкологическую, кардиохирургическую, скорую медицинскую помощь, в том числе в форме санитарной авиации, организации, оказывающие лабораторные услуги, помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД, службы крови.
8. Не отнесенные к высокой степени риска – все проверяемые субъекты (объекты), вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности, осуществляющие восстановительное лечение, медицинскую реабилитацию, оказывающие доврачебную помощь, паллиативную помощь и сестринский уход, традиционную медицину; организации, оказывающие специализированную дерматокосметологическую помощь с применением инвазивных методов и использованием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.

3. Субъективті өлшемшарттар
9. Іріктеп тексеру жүргізу үшін жоғары тәуекел дәрежесіне жататын тексерілетін субъектілерді (объектілерді) бөлу және іріктеу субъективті өлшемшарттар арқылы жүзеге асырады.
10. Тәуекел дәрежесінің субъективті өлшемшарттарын анықтау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы тексерулердің және бақылаудың өзге де нысандарының нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі тексеру парақтарында белгіленген талаптарды сақтамаған кезде белгіленеді);
2) тексерілетін субъектілер ұсынатын есептік деректерге, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерге мемлекеттік органдар, мекемелер мен ұйымдар жүргізетін мониторингтің нәтижелері;
3) уәкілетті органдар мен ұйымдардан алынатын ақпаратты талдаудың нәтижелері;
4) мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсының ақпаратын талдаудың нәтижелері.
11. Тексерілетін субъектілерді субъективті өлшемшарттар бойынша бағалау үшін мынадай автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің деректері пайдаланылады: стационарлық науқастардың электрондық тіркелімі, медициналық қызметтердің сапасын басқару жүйесі, жан басына шаққандағы нормативтің қосымша компоненті, онкологиялық аурумен ауыратын науқастардың электрондық тіркелімі, медициналық техниканы есепке алу жүйесі, емхананың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі, диспансерлік науқастардың тіркелімі, туберкулез ауруымен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі.
12. Субъективті өлшемшарттар үш бұзушылықтар дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы. Бұзылу мәнінің дәрежелері мен ақпарат көздері бойынша бөлінген субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға қосымшада келтірілген.
13. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу кезінде алдыңғы тексерулердің және бақылаудың өзге де нысандарының, тексерілетін субъектілер ұсынатын есептік деректерге, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерге мемлекеттік органдар, мекемелер мен ұйымдар жүргізетін мониторингтің, уәкілетті органдар мен ұйымдардан алынатын ақпаратты талдаудың, мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсының ақпаратын талдаудың нәтижелерінен тұратын барлық ақпарат көздерінен алынатын тиісті өлшемшарттар нәтижелері бойынша тексерілетін субъектіге бағалау жүргізіледі. Бағалау медициналық көмекті ұсыну бейіні мен нысанын ескере отырып жүзеге асырылады.
14. Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда тексерілетін субъектінің тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100-ге теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.

3. Субъективные критерии
9. Распределение и отбор проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска, для проведения выборочных проверок осуществляется посредством субъективных критериев.
10. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и иных форм контроля (при этом степень тяжести нарушений устанавливается при несоблюдении требований, установленных в проверочных листах);
2) результаты мониторинга сведений и отчетных данных, представляемых проверяемым субъектом, в том числе получаемых из автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и организациями;
3) результаты анализа информации, получаемых от уполномоченных органов и организаций;
4) результаты анализа информации официального интернет-ресурса государственного органа.
11. Для оценки проверяемых субъектов по субъективным критериям используются данные следующих автоматизированных информационных систем: электронный регистр стационарных больных, система управления качеством медицинских услуг, дополнительный компонент подушевого норматива, электронный регистр онкологических больных, система учета медицинской техники, автоматизированная информационная система поликлиники, регистр диспансерных больных, национальный регистр больных туберкулезом.
12. Субъективные критерии подразделяются на три степени нарушений: грубое, значительное, незначительное. Субъективные критерии с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации приведены в приложении к настоящим Критериям.
13. При расчете общего показателя степени риска проводится оценка проверяемого субъекта по соответствующим критериям из всех источников информации: по результатам предыдущих проверок и иных форм контроля, мониторинга сведений и отчетных данных, представляемых проверяемым субъектом, в том числе получаемых из автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и организациями, анализа информации, получаемой от уполномоченных органов и организаций, анализа информации официального интернет-ресурса государственного органа. Оценка осуществляется с учетом профиля, формы предоставления медицинской помощи.
14. Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
15. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша тексерілетін субъект (объект):
1) жоғары тәуекел дәрежесіне жатады – 60-тан бастап 100-ді қоса алғанға дейінгі дәреже көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайды – 0-ден бастап 60-қа дейінгі дәреже көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілмейді.
16. Іріктеп тексеру жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен аспауы тиіс.
17. Іріктеп тексерулер реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекітетін, тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға жіберілетін, жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша бір жылға қалыптастырылатын іріктеп тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.
18. Іріктеп тексеру жүргізу субъектілерінің (объектілерінің) тізімі:
1) тәуекел дәрежесінің ең көп көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің басымдылығын;
2) тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органның лауазымдық тұлғаларының жүктемесін есепке ала отырып жасалады.
Медициналық қызметтерді
көрсету сапасы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына қосымша
Медициналық қызметтерді көрсету сапасы саласындағы
субъективті өлшемшарттар
р/с
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
15. По общему показателю степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не относится к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
16. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого ежегодного анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
17. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на год по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
18. Список субъектов (объектов) проведения выборочных проверок составляется с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска;
2) нагрузки на должностных лиц государственного органа, осуществляющих проверки.
Приложение
к Критериям оценки степени
риска в сфере качества
оказания медицинских услуг
Субъективные критерии в сфере качества оказания
медицинских услуг
№ п\п
Наименование критериев
Степень нарушений

100
ЖМК бригадалары үшін 15 минутта көлікпен жетуді қамтамасыз ету үшін ЖМК кіші станцияларын орналасуы және қызмет көрсету аймағына қойылатын талаптарға сәйкес келуі
елеулі
101
Жедел медициналық көмек көрсету шарттары және тәртібінің сақталуы
елеулі
102
Шақыруды алған сәттен бастап ЖМК бригадасына қызмет көрсету үшін бергенге дейін ЖМК бригадасының шығу регламентінің сақталуы
елеулі
103
Шақыртудың жедел болуына қарай станциядан шақыртуға қызмет көрсетуге тапсырма алған кезден бастап пациенттің тұрған жеріне дейін ЖМК бригадасының жету уақытының сақталуы
елеулі
104
Фельдшерлік бригадалар үшін жедел медициналық көмек автомобилін жарақтандырудың ең төмен тізбесіне сәйкес келуі
елеулі
105
Жүргізілген емдеу, диагностикалық іс-шаралардың бекітілген клиникалық хаттамаларға сәйкес келуі
елеулі
106
Желілік (мамандандырылған) бригадаларға арналған жедел медициналық көмек автомобилін жарақтандырудың ең төмен тізбесі
елеулі
107
Реанимациялық (кардиореанимациялық) бригадаларға және қарқынды терапия (реанимобиль) бригадаларына арналған жедел медициналық көмек автомобилін жарақтандырудың ең төмен тізбесіне сәйкес келуі
елеулі
108
Стационарға жеткізу көрсетілімдері тізбесінің сақталуы
елеулі
109
Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына сәйкес ішкі сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу
елеулі
Санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек үшін
110
Санитариялық авиация ұтқыр бригадасының әуе көлігін (ұшақ, тікұшақ) жарақтандыру тізбесіне сәйкес келуі
елеулі
111
Санитариялық авиация нысанында жедел медициналық көмек көрсету шарттары мен тәртібін сақтау
елеулі
АИТВ жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға көмек көрсету және АИТВ-инфекциясының профлактикасы бойынша іс-шараларды жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
112
Жүргізілген емдеу, диагностикалық іс-шаралардың бекітілген клиникалық хаттамаларға сәйкес келуі
елеулі
113
Тегін негізде құпия медициналық зерттеп-қараудың қолжетімділігі мен сапасына, динамикалық байқауды қамтамасыз етуге, психологиялық-әлеуметтік, заңдық және медициналық консультациялар беруді қамтамасыз ету
елеулі
114
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шегінде медициналық көмекпен және дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету
елеулі
115
Бастапқы позитивті адамдарды АИТВ-ға толық зерттеп-қарау мерзімдерінің сақталуы
елеулі
116
АИТВ-жұқтырған, ЖИТС-пен ауыратын аналардан туған балалардағы АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы алгоритмінің сақталуы
елеулі
117
Азаматтарға АИТВ-ға антиденені тексерудің теріс нәтижелерін растайтын анықтамалар-сертификаттарды беру тәртібінің сақталуы
елеулі

100
Соответствие требованиям к расположению и зоне обслуживания подстанций скорой медицинской помощи для обеспечения организации 15 минутной транспортной доступности для бригад СМП
значительное
101
Соблюдение условий и порядка оказания скорой медицинской помощи
значительное
102
Соблюдение регламента выезда бригад СМП с момента получения вызова до передачи для обслуживания бригаде СМП
значительное
103
Соблюдение времени доезда бригады СМП до места нахождения пациента с момента получения задания на обслуживание вызова со станции в зависимости от срочности вызовов
значительное
104
Соответствие минимальному перечню оснащения автомобиля скорой медицинской помощи для фельдшерских бригад
значительное
105
Соответствие проведенных лечебных, диагностических мероприятий утвержденным клиническим протоколам
значительное
106
Соответствие минимальному перечню оснащения автомобиля скорой медицинской помощи для линейных (специализированных) бригад
значительное
107
Соответствие минимальному перечню оснащения автомобиля скорой медицинской помощи для реанимационных (кардиореанимационных) бригад и бригад интенсивной терапии (реанимобиль)
значительное
108
Соблюдение перечня показаний для доставки в стационар
значительное
109
Организация и проведение внутренней экспертизы в соответствии с Правилами организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг
значительное
Для медицинской помощи в форме санитарной авиации
110
Соответствие перечню оснащения воздушного транспортного средства (самолет, вертолет) мобильной бригады санитарной авиации
значительное
111
Соблюдение условий и порядка оказания медицинской помощи в форме санитарной авиации
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД и осуществляющих мероприятия по профилактике ВИЧ-инфекции
112
Соответствие проведенных лечебных, диагностических мероприятий утвержденным клиническим протоколам
значительное
113
Обеспечение доступности и качества конфиденциального медицинского обследования на бесплатной основе, обеспечение динамического наблюдения, предоставление психосоциальных, юридических и медицинских консультаций
значительное
114
Обеспечение медицинской помощи и лекарственного обеспечения в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
значительное
115
Соблюдение сроков дообследования на ВИЧ первично позитивных лиц
значительное
116
Соблюдение алгоритма лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции у детей, рожденных ВИЧ-инфицированными и больными СПИДом матерями
значительное
117
Соблюдение порядка выдачи гражданам справок-сертификатов, подтверждающих отрицательные результаты обследования на антитела к ВИЧ
значительное

118
Медициналық қызметтер көрсету сапасына ішкі және сыртқы сараптамаларды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына сәйкес ішкі сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу
елеулі
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
119
Бар-кодтау негізінде медициналық ұйымға қанды алу сәтінен бастап қан компонентін беруге дейінгі қан дозасының қадағалауды қамтамасыз ететін ақпараттық автоматтандырылған бағдарламаның қамтамасыз етілуі
елеулі

118
Организация и проведение внутренней экспертизы в соответствии с Правилами организации и проведения внутренней и внешней экспертиз качества медицинских услуг
значительное
Критерии для субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере службы крови
119
Обеспечение информационной автоматизированной программы, обеспечивающей прослеживаемость дозы крови от момента забора до выдачи компонента крови в медицинскую организацию на основе бар-кодирования
значительное

120
Донор қанындағы трансмиссиялық инфекция маркерлерінің диагностикалық әдістерінің бекітілген талаптарға сәйкес келуі (екі сатылы диагностика - иммундық және молекулярлық-биологиялық зерттеулер)
елеулі
121
Донор қанындағы трансмиссиялық инфекция маркерлерінің диагностикаға қолданылатын диагностикалық зертханалық жүйелердің түрлерінің бекітілген талаптарға сәйкес келуі (жабық автоматтандырылған зертханалық диагностикалық жүйелер)
елеулі
122
Донор қанын иммуногематологиялық зерттеу әдістерінің бекітілген талаптарға сәйкес келуі (колоналдық агглютинация)
елеулі
123
Плазманы және қан жасушаларын дайындау процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ету
елеулі
124
Қан өнімдерін өндіру кезінде пайдаланылатын (қан жинауға арналған контейнерлер, реагенттер, тест-жүйелер, дезинфекциялайтын құралдар, аспаптар) сатып алынатын материалдарға арналған кіріс бақылауының болуы
елеулі
125
Өндіруде қолданылатын және тұрақты жоспарлы техникалық қызмет көрсетуден өтпеген қан өнімдерінің сапасын бақылау кезінде қолданылатын медициналық жабдықтың болуы
елеулі
2. "Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Алдыңғы бағалау кезеңімен салыстырғанда алдын алуға болатын өлім жағдайлары санының өсуі
өрескел
2
Денсаулық сақтау саласындағы стандарттардан емдеу, диагностикалық іс-шаралардың негізсіз ауытқу көрсеткіштерінің ұлғаюы (емделіп шыққан жағдайлар санына кемінде 10%)
елеулі
3
Операциядан кейінгі асқынулардың болуы
елеулі
4
Стационарға негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының болуы
елеулі
5
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде 2 және одан артық тәуліктен кейін операциялық ем жүргізу жағдайларының болуы
елеулі
6
Трансплантациядан кейінгі асқынулардың болуы
елеулі
7
Тері арасынан короналық араласу жүргізуге дейін тұрақсыз стенокардиясы бар пациенттерді инвазивті емес тестпен қамту, 100 % аспайтын
елеулі
8
Трансмуралды инфаркт кезінде реперфузиялық терапиямен қамту, 75% аспайтын
елеулі
9
Субэндокардиалды инфаркт кезінде тері арқылы коронарлық араласумен қамту, 40% аспайтын
елеулі
10
Учаскеде халықтың орташа санына нормативтерден ауытқулардың болуы
елеулі
11
Көзге көрінетін жерде қатерлі ісікті уақтылы анықтамау жағдайларының болуы
елеулі
12
Өкпе туберкулезіне уақтылы диагностика жүргізілмеу жағдайларының болуы
елеулі
13
Диспансерлік есепте тұрған адамдардың санынан 5% астам қан айналымы жүйесінің аурулары (ЖМИ, ЖМКБ) асқынулары бойынша емдеуге жатқызылғандар көрсеткіштерінің ұлғаюы
елеулі
14

120
Соответствие методов диагностики маркеров трансмиссивных инфекций в донорской крови установленным требованиям (двухступенчатая диагностика- иммунологическое и молекулярно-биологическое исследования)
значительное
121
Соответствие типов диагностических лабораторных систем, применяемых для диагностики маркеров трансмиссивных инфекций в донорской крови установленным требованиям (закрытые автоматизированные лабораторные диагностические системы)
значительное
122
Соответствие методов иммуногематологических исследований донорской крови установленным требованиям (колоночная агглютинация)
значительное
123
Автоматизация процессов заготовки плазмы и клеток крови
значительное
124
Наличие входного контроля для закупаемых материалов (контейнеры для сбора крови, реагенты, тест-системы, дезинфицирующие средства, инструменты) используемых при производстве продуктов крови
значительное
125
Наличие медицинского оборудования, применяемого в производстве и при контроле качества продуктов крови, не прошедшего регулярное плановое техническое обслуживание
значительное
2. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем"
1
Наличие случаев роста числа предотвратимых летальных исходов по сравнению с предыдущим периодом оценки
грубое
2
Наличие случаев превышения показателя необоснованного отклонения лечебных, диагностических мероприятий от стандартов в области здравоохранения (более 10% от числа пролеченных)
значительное
3
Наличие случаев послеоперационных осложнений
значительное
4
Наличие случаев необоснованной госпитализации в стационар
значительное
5
Наличие случаев проведения оперативного лечения через 2 суток и более при плановой госпитализации
значительное
6
Наличие случаев осложнений после проведенной трансплантации
значительное
7
Наличие случаев охвата неинвазивным тестированием пациентов с нестабильной стенокардией до проведения чрезкожного коронарного вмешательства менее 100%
значительное
8
Наличие случаев охвата реперфузионной терапией при трансмуральном инфаркте менее 75%
значительное
9
Наличие случаев охвата чрезкожным коронарным вмешательством при субэндокардиальном инфаркте менее 40%
значительное
10
Наличие случаев отклонений в средней численности населения на участке от нормативов
значительное
11
Наличие случаев несвоевременного выявления злокачественных новообразований визуальной локализации
значительное
12
Наличие случаев несвоевременно диагностированного туберкулеза легких
значительное
13
Наличие случаев превышения показателя госпитализированных по поводу осложнений болезней системы кровообращения (острый инфаркт миокарда, острое нарушение мозгового кровообращения) из числа состоящих на диспансерном учете более 5%
значительное
14

Алдыңғы жылмен салыстырғанда 5 % МСАК деңгейінде алдын алуға болатын балалар өлімі көрсеткіштерінің ұлғаюы (7 күннен бастап 5 жасқа дейін)
елеулі
15
Қан және оның компоненттерін (донорларды) донациялау кезінде ВВГ және СВГ маркерлерінің оң нәтижелері бар адамдар мен есепке алынған (рецепиенттерді) қан және оның компоненттерінің трансфузиясын алған адамдарды диспансерлеу көрсеткіштерінің төмендеуі, кемінде 80 % аспайтын
елеулі
16
Бацилла бөлетін адамдарды уақтылы емдеуге жатқызбау жағдайларының болуы
елеулі
17
Негізделген шағымдардың болуы
елеулі
18
Балалардың алғашқы рет анықталғандардың арасында өкпе туберкулезінің деструктивті түрлерінің болуы
елеулі
19
Жарамдылық мерзімі өту қаупі бар туберкулезге қарсы препараттардың болуы
елеулі
20
Туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметкерлерінің туберкулезбен ауру жағдайларының болуы
елеулі
21
Стационардағы өлім көрсеткішінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға және одан да көп болуы
елеулі
22
Қатерлі ісік диагнозын қойған күннен бастап мамандандырылған емді бастау мерзімдерінің сақталмау жағдайларының болуы
елеулі
23
Жалпы қаржыландыру сомасынан 2 %-дан асатын сомасын ақаулар үшін алынған қаржы қаражаты үлесінің асуы
елеулі
24
Бағалаудың алдыңғы кезеңімен салыстырғанда жаңа туған нәрестелердің туу кезіндегі жарақаттар көрсеткіштерінің өсуі
елеулі
25
Бекітілген мәніне сәйкес туудың жалпы санына операциялық босандырудың үлес салмағы көрсеткіштерінің өсуі
елеулі
26
Трансфузия, донорлық қызмет және оның компоненттерінің қолайсыз салдарлары жағдайларының болуы
елеулі
27
ТМККК шеңберінде пациенттерден ақша қаражатын, дәрілік препараттардың тарту жағдайларының болуы
елеулі
28
ЖММК, бірегей технологияларды қолданумен байланысты асқынулардың болуы
елеулі
3. "Тексерілетін субъектілер ұсынған есептік деректерді мониторингтеу нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
1 зертханашы дәрігердің, зертханашының жүктемесінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі
елеулі
2
Сауығуына немесе ремиссиясына байланысты наркологиялық есептен алынған пациенттер санының көрсеткіштерінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (8 % аспайтын)
елеулі
3
Есепті кезеңнің аяқталуына қарай ремиссия жағдайында 1 жыл және одан көп уақыттағы науқастар санының көрсеткішінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (18% аспайтын – алкогольді тұтыну, 22 % есірткіні тұтыну)
елеулі
4
Науқастардың медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасында орташа болу мерзімінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (30 аспайтын төсек күні)
елеулі
5
ПБЗ тәуелді, наркологиялық есепте тұрған ПБЗ тәуелді адамдардың жалпы санына ПБЗ тәуелді адамдардың соңғы жыл ішінде стационарлық және оңалту курсынан өткен пациенттердің үлес салмағы көрсеткіштерінің бекітілген мәніне сәйкес келуі (есепте тұрғандар санынан 10% төмен)
елеулі
6
Бағалаудың алдыңғы кезеңінің көрсеткіштерімен салыстырғанда есепті кезеңнің аяқталуына қарай 1 жыл және одан да астам уақыт ремиссия жағдайындағы науқастар санының көрсеткіштерінің төмендеуі
елеулі
7
Тиісті санатта (жедел медициналық көмек көрсететін ұйымдар үшін) жету уақытынан ауытқулардың болуы
елеулі
8
Тәулік ішінде сол бір жағдай бойынша қайта шығулар жағдайларының болуы
елеулі
9
Зерттеп-қаралған донацияның жалпы көлемінен трансфузиялық инфекциялардың маркелерінің екі сатылы скрининг әдісімен зерттеп-қаралған донациялар үлесінің төмендеуі, 100% аспайтын
елеулі
10
Донор қанының зерттеп-қаралған үлгілерінің жалпы көлемінен 100% аспайтын жабық автоматтандырылған диагностикалық жүйесін қолдана отырып иммуноферментті талдау (ИФТ) немесе иммунохемилюминесцентті талдау (ИХЛТ), әдістерімен АИТВ-1,2, СВГ, ВВГ, мерез маркерлерінің болуына иммунологиялық зерттеуге ұшыраған донор қанының үлгілері үлесінің төмендеуі
елеулі
11
Донор қанының зерттеп-қаралған үлгілерінің жалпы көлемінен 100% аспайтын жабық автоматтандырылған диагностикалық жүйесін қолдана отырып РНК АИТВ-1,2, СВГ және ДНК ВВГ болуына молекулярлық-биологиялық зерттеуге – полимеразды тізбекті реакцияға ұшыраған донор қанының үлгілері үлесінің төмендеуі
елеулі
12
Есепті кезеңге донацияның орта көлемінен орташа республикалық көрсеткіштен төмен қан мен оның компоненттерінің тегін ерікті донациялар үлесінің төмендеуі
елеулі
13
Есепті кезеңге орташа республикалық көрсеткіштен төмен плазмаферез әдісімен қан дайындаудың жалпы көлемінде плазма дайындау процесінің автоматтандыру үлесінің төмендеуі
елеулі
14
Есепті кезеңге орташа республикалық көрсеткіштен төмен цитаферез әдісімен қан дайындаудың жалпы көлемінде тромбоциттер дайындау процесінің автоматтандыру көрсеткішінің төмендеуі
елеулі
15
Тұрақты жоспарлы техникалық қызмет көрсетуден өтпеген қан өнімдерін өндіру және оның сапасын бақылау кезінде қолданылатын медициналық жабдықтардың болуы
елеулі
16
5% астам бактерия бөлетін жаңа жағдайлардың арасында емдеу режимінің бұзылу көрсеткіштерінің ұлғаюы
елеулі
17
Барлық мультирезистенттілігі бар науқастар арасында резервтік қатардағы препараттармен емдеуді қамту көрсеткішінің төмендеуі, 85% аспайтын
елеулі
18
Дұрыс емес есептік ақпарат жағдайларының болуы
болмашы

Наличие случаев превышения показателя детской смертности (от 7 дней до 5 лет), предотвратимой на уровне АПО по сравнению с предыдущим годом на 5 %
значительное
15
Наличие случаев снижения показателя диспансеризации лиц с положительными результатами маркеров вирусного гепатита В и вирусного гепатита С при донации крови и ее компонентов (доноров) и получивших трансфузии крови и ее компонентов, взятых на учет (реципиентов) менее 80%
значительное
16
Наличие случаев несвоевременной госпитализации бацилловыделителей
значительное
17
Наличие случаев обоснованных жалоб
значительное
18
Наличие случаев деструктивных форм туберкулеза легких среди впервые выявленных детей
значительное
19
Наличие случаев противотуберкулезных препаратов с риском истечения срока годности
значительное
20
Наличие случаев заболевания туберкулезом сотрудников противотуберкулезных организаций
значительное
21
Наличие случаев превышения показателя летальности в стационаре на 5 % и более от предыдущего периода
значительное
22
Наличие случаев несоблюдения сроков начала специализированного лечения со дня установки диагноза злокачественного новообразования
значительное
23
Наличие случаев превышения доли финансовых средств, снятых за дефекты качества более 2 % от общей суммы финансирования
значительное
24
Наличие случаев роста показателя родовых травм новорожденных по сравнению с предыдущим периодом оценки
значительное
25
Наличие случаев превышения показателя удельного веса оперативного родоразрешения к общему числу родов утвержденным значениям
значительное
26
Наличие случаев неблагоприятных последствий трансфузий донорской крови и ее компонентов
значительное
27
Наличие случаев привлечения денежных средств, лекарственных препаратов пациентов в рамках ГОБМП
значительное
28
Наличие случаев осложнений, связанных с применением ВСМП, уникальных технологий
значительное
3. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга отчетных данных, представляемых проверяемым субъектом"
1
Наличие случаев несоответствия нагрузки на 1 врача-лаборанта, лаборанта утвержденным стандартам
значительное
2
Наличие случаев несоответствия показателя числа пациентов, снятых с наркологического учета с выздоровлением или ремиссией утвержденным стандартам (менее 8%)
значительное
3
Наличие случаев несоответствия показателя числа больных, находящихся на конец отчетного периода в состоянии ремиссии 1 год и более утвержденным стандартам (менее 18% – употребление алкоголя, менее 22% употребление наркотиков)
значительное
4
Наличие случаев несоответствия сроков среднего пребывания больных в программах медико-социальной реабилитации утвержденным стандартам (менее 30 койко/дней)
значительное
5
Наличие случаев несоответствия показателя удельного веса пациентов с зависимостью от ПАВ, прошедших курс стационарного лечения и реабилитации в течение последнего года к общему количеству лиц, зависимых от ПАВ, состоящих на наркологическом учете утвержденным значениям (ниже 10% от числа состоящих)
значительное
6
Наличие случаев снижения показателя числа больных, находящихся на конец отчетного периода в состоянии ремиссии 1 год и более по сравнению с показателем предыдущего периода оценки
значительное
7
Наличие случаев отклонений от времени доезда в соответствующей категории (для организаций, оказывающих скорую медицинскую помощь)
значительное
8
Наличие случаев повторных выездов по одному и тому же случаю в течение суток
значительное
9
Наличие случаев снижения доли донаций, обследованных методом двухступенчатого скрининга маркеров трансфузионных инфекций в общем объеме обследованных донаций менее 100%
значительное
10
Наличие случаев снижения доли образцов донорской крови подвергнутых иммунологическому исследованию на наличие маркеров к ВИЧ-1,2, ВГС, ВГВ, сифилису методами иммуноферментного анализа или иммунохемилюминесцентного анализа, с применением закрытой автоматизированной диагностической системы в общем объеме исследованных образцов донорской крови менее 100%
значительное
11
Наличие случаев снижения доли образцов донорской крови, подвергнутых молекулярно-биологическому исследованию – полимеразно-цепной реакции на наличие рибонуклеиновой кислоты к ВИЧ-1,2, ВГС и дезоксирибонуклеиновой кислоты к ВГВ с применением закрытой автоматизированной диагностической системы в общем объеме исследованных образцов донорской крови менее 100%
значительное
12
Наличие случаев снижения доли безвозмездных добровольных донаций крови и ее компонентов в общем объеме донаций за отчетный период ниже среднереспубликанского показателя
значительное
13
Наличие случаев снижения доли автоматизации процесса заготовки плазмы в общем объеме заготовки методом плазмаферезаза отчетный период ниже среднего республиканского показателя
значительное
14
Наличие случаев снижения показателя автоматизации процесса заготовки тромбоцитов в общем объеме заготовки методом цитафереза за отчетный период ниже среднего республиканского показателя
значительное
15
Наличие медицинского оборудования, применяемого в производстве и при контроле качества продуктов крови, не прошедшего регулярное плановое техническое обслуживание
значительное
16
Наличие случаев превышения показателя нарушения режима лечения среди новых случаев с бактериовыделением более 5%
значительное
17
Наличие случаев снижения показателя охвата лечением препаратами резервного ряда среди всех больных с мультирезистентностью менее 85%
значительное
18
Наличие случаев предоставления недостоверной отчетной информации
незначительное

4. "Мемлекеттік органдардан, денсаулық сақтау ұйымдарынан алынатын ақпаратты талдау нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Зертхана қызметкерлерінің гепатитпен, мерезбен ауру жағдайларының болуы
елеулі
2
Алдыңғы есепті кезеңнің көрсеткіштерімен салыстырғанда АИТВ өмір сүретін (ВӨА) адамдардың, ЖИТС-тен болатын өлім көрсеткіштерінің өсуі
елеулі
3
Инъекциялық есірткіні тұтынушы адамдардың (50% аспайтын) және профилактикалық бағдарламаға жүгінген адамдардың ішінен АИТВ-ға экспресс-диагностикадан өткен секс қызметкерлерінің ( 60% аспайтын) пайызының төмендеуі
елеулі
4
ЖИТС РО және ДСБ арасындағы меморандумның көрсеткіштеріне жататындардың санынан антиретровирусты терапиямен қамтылғандардың үлес салмағының сәйкес келуі
елеулі
5
АИТВ жұқтырған жүкті әйелдердің АББП қамту көрсеткішінің ЖИТС РО және ДСБ арасындағы меморандумның көрсеткіштерінен аспайтын төмендеуі
елеулі
6
АИТВ жұқтырған жүкті әйелдерден туған балалардың АББП қамту көрсеткішінің ЖИТС РО және ДСБ арасындағы меморандумның көрсеткіштерінен аспайтын төмендеуі
елеулі

4. Критерии по источнику информации "Результаты анализа информации, получаемой от уполномоченных органов и организаций"
1
Наличие случаев заболевания гепатитом, сифилисом сотрудников лабораторий
значительное
2
Наличие случаев роста показателя смертности лиц, живущих с ВИЧ от СПИД в сравнении с показателем предыдущего отчетного периода
значительное
3
Наличие случаев снижения процента лиц, употребляющих инъекционные наркотики (менее 50%) и работниц секса (менее 60%), прошедших экспресс-диагностику на ВИЧ, из числа обратившихся в профилактические программы
значительное
4
Наличие случаев несоответствия удельного веса охваченных антиретровирусной терапией от числа подлежащих показателям меморандума между Республиканским центром СПИД и УЗО
значительное
5
Наличие случаев снижения показателя охвата профилактическими программами медицинской реабилитации ВИЧ-инфицированных беременных женщин менее показателей меморандума между Республиканским центром СПИД и УЗО
значительное
6
Наличие случаев снижения показателя охвата профилактическими программами медицинской реабилитации детей, рожденных от ВИЧ-инфицированных матерей менее показателей меморандума между Республиканским центром СПИД и УЗО
значительное

1. Осы Медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттары) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыру әдістемесіне (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12389 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника айналысы саласындағы тәуекел – Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына сәйкес келмейтін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, дайындау, әкелу, әкету, бөлшек және көтерме саудада өткізу, қолдану (пайдалану) нәтижесінде зардаптарының күрделілік дәрежесін есепке ала отырып, адам өмірі мен денсаулығына зиян келтіру ықтималдығы;
2) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – қызметін жүзеге асыру кезінде жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей бағынысты емес, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника айналысы саласындағы әлеуетті тәуекелі бар субъектілерді іріктеу үшін пайдаланылатын өлшемшарттар;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметінің нәтижелеріне байланысты дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексерілетін бұзушылықтың үш ауырлық дәрежесіне (өрескел, елеулі, болмашы) бөлінетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
4) бағалау кезеңі – есепті деректердің, есептілік мониторингі және автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мен ақпараттың басқа да көздерінің мәліметтері нәтижелерінің негізінде объективті және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау жүргізілетін белгілі бір уақыт кезеңі. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін Өлшемшарттарда пайдаланылатын бағалау кезеңі – жоспарлау кезеңінің алдындағы 3 жыл;

1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального банка Республики Казахстан) системы оценки риска, утвержденной приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 12389).
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники - вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека в результате производства, изготовления, ввоза, вывоза, транспортировки, хранения, оптовой и розничной реализации, применения (использования) не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, с учетом степени тяжести его последствий;
2) объективные критерии оценки степени риска (далее - объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в зависимости от степени риска и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
3) субъективные критерии оценки степени риска (далее - субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта), которые подразделяются на три степени тяжести нарушений (грубые, значительные, незначительные);
4) период оценки – определенный временной период, за который проводится оценка рисков по объективным и субъективным критериям на основании результатов предыдущих и иных проверок, результатов анализа сведений и других источников информации. Для организаций, осуществляющих деятельность в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники период оценки, используемый в Критериях – 3 года, предыдущие к отчетному периоду;

5) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы тексерілетін субъектілер – медициналық және фармацевтикалық қызметпен айналысатын денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке тұлғалар (бұдан әрі – тексерілетін субъектілер);
6) өрескел бұзушылықтар – дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар және медициналық техника сапасының оның айналысы процесінде адам денсаулығы мен өмірі үшін қауіпті болып, елеулі өзгеруіне, ластануына, алмасып кетуіне және қарама-қарсы контаминациясына алып келетін бұзушылықтар, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келмеуі; есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымымен байланысты сәйкес келмеуі; дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника сапасы мен қауіпсіздігін растау жөніндегі талаптардың сақталмауы; расталған өтініштер мен шағымдардың, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тарту фактілерінің болуы;
7) елеулі бұзушылықтар – дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника сапасының оның айналысы процесінде өзгеру қаупін, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын іс-шаралардың (процедуралардың) жеткіліксіз орындалуын тудыратын немесе оған алып келетін бұзушылықтар, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келмеуі, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қажеттілігін айқындаумен және ұтымды пайдаланумен байланысты талаптардың сақталмауы; фармацевтикалық қызмет көрсету сапасы туралы теріс ой-пікірлердің болуы;
8) болмашы бұзушылықтар – өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатпайтын орындалмаған талаптар болмашы бұзушылықтар болып табылады.
3. Іріктеп тексеру үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
2. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар мынадай кезеңдер арқылы қалыптасады:
1) тәуекел дәрежесін бағалау;
2) тексерілетін субъектілерді (объектілерді) тәуекел дәрежесіне қарай бөлу (жоғары және жоғарыға жатпайтын).
5. Тәуекелді айқындау мынадай объективті өлшемшарттар ескеріле отырып жүзеге асырылады:
1) адамның өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қолайсыз әсер ету мүмкіндігі;
2) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыру процесіндегі зиянның мүмкін болатын жағымсыз салдары ауырлығының ауқымы.

5) проверяемые субъекты (объекты) в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся фармацевтической и медицинской деятельностью (далее – проверяемые субъекты (объекты);
6) грубые нарушения - нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, вызывающее или приводящее к существенному изменению качества лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники в процессе его обращения, опасного для здоровья и жизни человека, к загрязнению, перепутыванию и перекрестной контаминации; несоответствие, связанное с обращением наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров; не соблюдение требований по подтверждению качества и безопасности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники; наличие подтвержденных жалоб и обращений, фактов привлечения к административной и уголовной ответственности;
7) значительные нарушения - нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, вызывающее или приводящее к риску изменения качества лекарственного средства, изделия медицинского назначения и медицинской техники в процессе его обращения, недостаточное исполнение мероприятий (процедур), подтверждающих качество и безопасность лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также несоблюдение требований, связанных с определением потребности и рациональным использованием лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи; наличием отрицательных отзывов о качестве оказания фармацевтических услуг;
8) не значительные нарушения -нарушения, не относящиеся к грубым и значительным.
3. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок формируются посредством объективных и субъективных критериев.
2. Объективные критерии
4.Объективные критерии формируются посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) распределение проверяемых субъектов (объектов) по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. Определение риска осуществляется с учетом следующих объективных критериев:
1) возможности неблагоприятного воздействия на жизнь и здоровье человека, законные интересы физических и юридических лиц, государства;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий вреда в процессе осуществления фармацевтической деятельности.

6. Іріктеп тексерулер жоғары тәуекел дәрежесіне жататын тексерілетін субъектілерге (объектілерге) қатысты қолданылады.
7. Жоғары тәуекел дәрежесіне:
дәрілік заттарды, медициналық мақстағы бұйымдарды дайындаумен байланысты;
GMP Тиісті өндірістік практика сертификаттары бар өндіріспен байланысты;
GDP Тиісті дистрибюторлық практика сертификаттары бар объектілерді (субъектілерді) қоспағанда, дәрілік заттарды көтерме саудада өткізумен байланысты;
GPP Тиісті дәріханалық практика сертификаттары бар объектілерді (субъектілерді) қоспағанда, дәрілік заттарды бөлшек саудада өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын тексерілетін субъектілер;
құрамында есірткі құралдары, псхотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды өндірумен, көтерме және бөлшек саудада өткізумен байланысты денсаулық сақтау ұйымдары;
дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алуды, сақтауды, бөлуді, пайдалануды (қолдануды) жүзеге асыратын медициналық ұйымдар жатады.
8. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайтын тексерілетін субъектілер (объектілер) тобына GMP, GDP, GPP сертификаттары бар объектілер, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме және бөлшек саудада өткізумен байланысты фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар жатады.
3. Субъективті өлшемшарттар
9. Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъективті өлшемшарттар мынадай кезеңді қолданумен айқындалады:
1) дерекқорларды қалыптастыру және ақпаратты жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолданумен айқындалады.
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) тексеру парақтарында айқындалған заңнама талаптарының сақталмауы және бұзушылықтың ауырлық дәрежелері (өрескел, елеулі, болмашы) белгіленетін алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) расталған шағымдар мен өтініштердің саны және олардың сипаты;
3) мемлекеттік органдардың, соның ішінде ТМД денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау;
4) "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасы сараптау ұлттық орталығы" ШЖҚ РМК мен оның филиалдары жүргізген зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың тізбесі;
5) уәкілетті органдар (прокуратура, құқық қорғау органдары), мемлекеттік ұйымдар ұсынған мәліметтерді талдау нәтижелері;

6. Выборочные проверки применяются в отношении проверяемых субъектов (объектов), отнесенных к высокой степени риска.
7. К высокой степени риска относятся проверяемые субъекты, осуществляющие деятельность:
связанную с изготовлением лекарственных средств, изделий медицинского назначения;
связанную с производством лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, за исключением(субъектов) объектов, имеющих сертификаты Надлежащей производственной практики GMP;
связанную с оптовой реализацией лекарственных средств, за исключением субъектов (объектов), имеющих сертификаты Надлежащей дистрибьюторской практики GDP;
связанную с розничной реализацией лекарственных средств, за исключением субъектов (объектов), имеющих сертификаты Надлежащей аптечной практик GPP;
связанную с производством, оптовой и розничной реализацией лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры;
медицинские организации, осуществляющие закуп, хранение, распределение, использование (применение) лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
8. К группе проверяемых субъектов (объектов), не относящихся к высокой степени риска, относятся объекты, имеющие сертификаты GMP, GDP, GPP; юридические и физические лица осуществляющие, фармацевтическую деятельность, связанную с оптовой и розничной реализацией изделий медицинского назначения и медицинской техники.
3. Субъективные критерии
9. Субъективные критерии в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники определяются с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценки рисков.
10. Для определения субъективных критериев используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок, при которых устанавливается несоблюдение требований законодательства, отраженных в проверочных листах, и степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное);
2) количество подтвержденных жалоб и обращений и их характер;
3) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов, в том числе уполномоченных органов в области здравоохранения СНГ, средств массовой информации;
4) перечень выявленных нарушений по результатам лабораторных исследований, проведенных РГП на ПХВ "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" и его филиалами;
5) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами (прокуратура, правоохранительные органы), государственными организациями;

6) тексерілетін субъектінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы. Қолайсыз оқиғаларға дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өндіру, дайындау, әкелу, сақтау, өткізу, қолдану (пайдалану) нәтижесінде, соның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келмейтін адам өмірі мен денсаулығына қауіптің, денсаулығына зиян келтіру ықтималдығы, соның ішінде әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтардың болуы жатады.
7) халықаралық органдардың, елдердің мемлекеттік органдарының, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараты.
11. Қолда бар ақпарат көздерінің, олардың талдауының, бұзушылықтардың бірдей болуы, қабылданған шешімдерді талдау негізінде субъективті өлшемшарттар үш дәрежеге бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы бұзушылық. Субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға қосымшада келтірілген.
12. Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда тексерілетін субъектінің тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100-ге теңестіріледі және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіші есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
13. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша тексерілетін субъект (объект):
1) жоғары тәуекел дәрежесіне жатады – 60-тан бастап 100-ге дейінгі дәреже көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайды – 1-ден бастап 60-қа дейінгі дәреже көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілмейді.

6) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине проверяемого субъекта. К неблагоприятным происшествиям относятся вероятность причинения вреда здоровью, угроза жизни или здоровью человека, в результате производства, изготовления, ввоза, хранения, реализации, применения (использования) лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, в том числе, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан;
7) информация международных органов, государственных органов стран, в том числе Евразийского экономического союза.
11. На основании имеющихся источников информации, их анализа, единичности или системности нарушения, анализа принятых решений субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, не значительные нарушения. Субъективные критерии приведены в приложении к настоящим Критериям.
12. Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
13. По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.

14. Іріктеп тексеру жүргізудің еселігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жыл сайынғы жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен аспауы тиіс.
15. Іріктеп тексеру реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысы бекітетін, тиісті есепті кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органға жіберілетін, жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша бір жылға қалыптастырылатын іріктеп тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі.
16. Іріктеп тексеру жүргізу субъектілерінің (объектілерінің) тізімі:
1) тәуекел дәрежесінің ең көп көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің басымдылығы;
2) тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органның лауазымдық тұлғаларының жүктемесі ескеріле отырып жасалады.
Дәрілік заттардың, медициналық
мақсаттағы бұйымдар мен медициналық
техниканың айналысы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына қосымша
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен
медициналық техниканың айналысы саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалаудың субъективті өлшемшарттары
р/с
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1. "Алдыңғы тексерулердің нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
(төменде санамаланған талаптар сақталмаған кезде ауырлық дәрежесі белгіленеді)

14. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого ежегодного анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
15. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на год, по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
16. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки, государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени риска
в сфере обращения лекарственных средств,
изделий медицинского назначения
и медицинской техники
Субъективные критерии оценки степени риска в сфере
обращения лекарственных средств, изделий медицинского
назначения и медицинской техники
№ п\п
Наименование критериев
Степень нарушения
Критерии по источнику информации "Результаты предыдущих проверок"
(степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)

1.1. Жалпы талаптар
1
Дәрілік заттың, медициналық мақсаттағы бұйымның сапасы мен қауіпсіздігін бақылау жөніндегі нормативтік құжат талаптарына (күмәнді ретінде алынған үлгілердің нәтижелері бойынша қауіпсіздігі мен сапасын бағалауды жүргізу кезінде) дәрілік заттың сәйкес келуі
өрескел
2
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау мен тасымалдау қағидаларында белгіленген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сақтау тәртібінің сақталуы
өрескел
3
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау мен тасымалдау қағидаларында белгіленген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы тасымалдау тәртібінің сақталуы
өрескел
4
Қазақстан Республикасында тіркелмеген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, өндіру, сақтау, жарнамалау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету және өткізу фактілерінің болмауы
өрескел
5
Жалған дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, өндіру, сақтау, жарнамалау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету және өткізу фактілерінің болмауы
өрескел
6
Қауіпсіздігі мен сапасын бағалауды жүргізусіз дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, өндіру, сақтау, жарнамалау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету және өткізу фактілерінің болмауы
өрескел
7
Жарамдылық мерзімі өткен дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы сатып алу, өндіру, сақтау, жарнамалау, тасымалдау, қолдану, қамтамасыз ету және өткізу фактілерінің болмауы
өрескел
8
Өткізуге және медициналық қолдануға жарамсыз дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою қағидаларында белгіленген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы жою тәртібінің сақталуы
өрескел
9
Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткіні, психотроптық заттар мен прекурсорларды медициналық мақсатта пайдалану қағидаларында белгіленген құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды (соның ішінде субстанцияларды) сақтау, өткізу, тасымалдау және есепке алу, жою қағидалары мен тәртібінің сақталуы
өрескел
10
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы бойынша Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сәйкес келмеу факторларының болуы
өрескел
11
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы таңбалау қағидаларында белгіленген дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы таңбалауға қойылатын талаптардың сақталуы
өрескел
12
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы дұрыс сақтауды қамтамасыз ету кезінде Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау мен тасымалдау қағидаларында белгіленген үй-жайға, сақтау аймақтарына, жабдыққа, персоналды жарақтандыруга қойылатын талаптардың сақталуы
елеулі
13
Дәрілік заттарды фармакологиялық қадағалауды және дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың жанама әсерлерінің мониторингін жүргізу қағидаларында белгіленген дәрілік заттарды фармакологиялық қадағалау мен жанама әсерлерінің мониторингін жүргізу тәртібінің сақталуы
елеулі
14
Фармацевтикалық қызмет субъектісінің мемлекеттік және орыс тілдерінде оның ұйымдастыру-құқықтық нысанын және жұмыс режимін, атауын көрсетумен маңдайша жазуының болуы
болмашы
15
Фармацевтикалық қызметке мемлекеттік лицензия және оған қосымша көшірмелерінің танысу үшін ыңғайлы жерде орналастырылуы
болмашы
16
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің телефондары мен мекенжайлары туралы ақпараттың танысу үшін ыңғайлы жерде орналастырылуы
болмашы
17
Дәрілік заттардың айналысы саласындағы жауапты мамандарда соңғы бес жыл ішінде, маманданудан немесе мамандығын жетілдіру курстарынан, біліктілігін жоғарылатудың басқа түрлерінен өтуін растайтын куәліктерінің болуы
елеулі
18
Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға белгіленген тәртіпте ресімделген тауардың ілеспе құжаттарының болуы
елеулі

1.1. Общие требования
1
Соответствие лекарственного средства требованиям нормативного документа по контролю за качеством и безопасностью лекарственного средства, изделия медицинского назначения (при проведении оценки безопасности и качества, по результатам образцов, изъятых в качестве сомнения)
грубое
2
Соблюдение порядка хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, установленными Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения
грубое
3
Соблюдение порядка транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, установленного Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения
грубое
4
Отсутствие фактов закупа, производства, хранения, рекламы, транспортировки, применения, обеспечения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, незарегистрированных в Республике Казахстан
грубое
5
Отсутствие фактов закупа, производства, хранения, рекламы, транспортировки, применения, обеспечения и реализации фальсифицированных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
6
Отсутствие фактов закупа, производства, хранения, транспортировки, рекламы, применения, обеспечения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники без проведения оценки безопасности и качества
грубое
7
Отсутствие фактов закупа, производства, хранения, рекламы, транспортировки, применения, обеспечения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники с истекшим сроком годности
грубое
8
Соблюдение порядка уничтожения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, установленных Правилами уничтожения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, непригодных к реализации и медицинскому применению
грубое
9
Соблюдение правил и порядка хранения, реализации транспортировки и учета, уничтожения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (в том числе субстанций), установленных Правилами использования в медицинских целях наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан
грубое
10
Наличие фактов несоответствия лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники требованиям законодательства Республики Казахстан по безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
11
Соблюдение требований к маркировке лекарственных средств, изделий медицинского назначений и медицинской техники, установленными Правилами маркировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
12
Соблюдение требований к помещению, зонам хранения, оборудованию, оснащению персонала при обеспечении надлежащего хранения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, установленными Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств, изделий медицинского назначения
значительное
13
Соблюдение порядка проведения фармаконадзора и мониторинга побочных действий лекарственных средств, установленных Правилами проведения фармаконадзора лекарственных средств и мониторинга побочных действий лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
значительное
14
Наличие вывески с указанием наименования субъекта фармацевтической деятельности, его организационно-правовой формы и режима работы на государственном и русском языках
незначительное
15
Размещение в удобном для ознакомления месте копии государственной лицензии на фармацевтическую деятельность и приложения к ней
незначительное
16
Наличие в удобном для ознакомления месте информации о телефонах и адресах территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
незначительное
17
Наличие свидетельств, подтверждающих прохождение специализации или курсов усовершенствования, других видов повышения квалификации за последние 5 лету ответственных специалистов в сфере обращение лекарственных средств
значительное
18
Наличие на лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинскую технику товаросопроводительных документов, оформленных в установленном порядке
значительное

1.2. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету мәселелері бойынша медициналық ұйымдар үшін өлшемшарттар
19
Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларында белгіленген амбулаториялық деңгейде азаматтарды тегін дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету талаптарының сақталуы
өрескел
20
Арнайы рецептілік бланкілерді жазу, сақтау, бөлу, босату, есепке алу және жою қағидаларының және құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар заттарға қойылатын талаптардың сақталуы
өрескел
21
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (ТМККК) медициналық көмекті көрсетуге арналған дәрілік заттарды және ақылы қызметтерді көрсетуге арналған медициналық ұйым өз қаражаты есебінен сатып алған дәрілік заттардың бөлек сақталуы мен есепке алынуының қамтамасыз етілуі
өрескел
22
ТМККК шеңберінде медициналық көмекті көрсету үшін келіп түскен дәрілік заттарда "Тегін" деген медициналық ұйымның арнайы мөртабанының, сондай-ақ медициналық ұйымның атауының, оның мекенжайының болуы
елеулі
23
Жергілікті және республикалық бюджет қаражаты есебінен сатып алынған дәрілік заттардың денсаулық сақтау ұйымдары арасында қайта бөлу тәртібінің сақталуы
елеулі
24
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету шеңберінде амбулаториялық деңгейде халықты тегін қамтамасыз ету тізбесіне сәйкес дәрілік заттарға қажеттілікті айқындау және олармен қамтамасыз ету тәртібінің сақталуы
елеулі
25
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бекітілген және келісілген дәрілік формулярдың болуы
елеулі
26
Дәрілік формулярға сәйкес дәрілік заттарға қажеттілікті айқындау және олармен қамтамасыз ету тәртібінің сақталуы
елеулі
27
Медициналық құжаттамаға сәйкес және автоматтандырылған есепке алу бағдарламасында амбулаториялық-емханалық, жедел, стационарлық және стационарды алмастыратын көмекті көрсету шеңберінде дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы пайдалануды есепке алудың жүргізілуі
елеулі
1.3. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың өндірісін жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілері (объектілері) үшін өлшемшарттар
28
Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника өндірісінің технологиялық процесінің технологиялық регламентке сәйкес келуі
өрескел
29
Технологиялық процесті орындау және бақылау үшін білікті, жауапты персоналдың болуы
өрескел
30
Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника өндірісін ұйымдастыруға қойылатын талаптардың сақталуы
өрескел
31
Тиісті өндірістік практика жағдайында өндірілгендерді қоспағанда, өндіріс кезінде пайдаланылатын дәрілік субстанцияларды ҚР-да мемлекеттік тіркеудің болуы
өрескел
32
Субстанцияларды және жартылай өнімдерді жеткізушілерде дәрілік заттарды өндіруге немесе дәрілік заттарды көтерме саудада өткізуге лицензияларының көшірмелерінің болуы
өрескел
33
Субстанциялардың, қосалқы заттардың, шығыс және қаптама материалдарының өндірудің технологиялық регламентінде көрсетілген нормативтік құжаттарға сәйкес келуі
өрескел
34
Шикізатты (субстанцияларды, қосалқы материалды), материалдарды, жартылай фабрикаттарды, жинақталған өнімдерді кіріс бақылаудың; өндіру процесінде аралық бақылаудың, дайын фармацевтикалық өнімді бақылаудың жүзеге асырылуы
өрескел
35
Өндіруде сапаны қамтамасыз ету, құжаттау және оның тиімділігін бағалау жүйесінің болуы
өрескел
36
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың жеке бір серияларын өндіру процесінде барлық технологиялық және қосалқы операциялардың тіркелуінің қамтамасыз етілуі
өрескел
37
Өндіріс кезінде пайдаланылатын өндіру және материалдардың барлық процестерінің құжаттамасын жүргізуге қойылатын талаптардың, оны сақтау тәртібінің сақталуы
өрескел
38
Тұрақтылыққа сынақ жүргізу тәртібінің және дәрілік заттарды сақтау және қайта бақылау мерзімдерін белгілеу тәртібінің сақталуы
өрескел
39
Қажет болған жағдайда (арбитражды сынақтар) қайта сынақ жүргізу үшін жеткілікті үлгілер санының қамтамасыз етілуі
өрескел
40
Өндірілетін өнімнің, бастапқы өнімнің, қаптама материалдарының статусын көрсететін таңбалаудың болуы
өрескел
41
Материалдардың, дайын өнімнің сапасын бақылаудың жүзеге асырылуы
өрескел
42
Онда сапаның белгіленген талаптарына сәйкес келмеуі белгіленген немесе сәйкес келмеуі болжанған өндірілген және босатылған дайын өнімнің кез келген сериясының қайтарылу (кері шақыртып алу) жүйесінің болуы
елеулі

1.2. Критерии для медицинских организаций по вопросам лекарственного обеспечения
19
Соблюдение требований по выписыванию, учету и хранению рецептов для бесплатного обеспечения граждан на амбулаторном уровне, установленных Правилами выписывания, учета и хранения рецептов
грубое
20
Соблюдение правил выписывания, хранения, распределения, отпуска, учета и уничтожения специальных рецептурных бланков и требований на лекарственные средства, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
грубое
21
Обеспечение раздельного хранения и учета лекарственных средств, предназначенных для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (ГОБМП), и лекарственных средств, приобретенных за счет средств медицинской организации для оказания платных услуг
грубое
22
Наличие на лекарственных средствах, поступивших для оказания медицинской помощи в рамках ГОБМП, специального штампа медицинской организации "Бесплатно", а также наименования медицинской организации, ее адреса
значительное
23
Соблюдение порядка перераспределения между организациями здравоохранения лекарственных средств, приобретенных за счет средств местного и республиканского бюджета
значительное
24
Соблюдение порядка определения потребности в лекарственных средствах и обеспечения ими в соответствии с Перечнем для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне
значительное
25
Наличие утвержденного и согласованного в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения, лекарственного формуляра
значительное
26
Соблюдение порядка определения потребности в лекарственных средствах и обеспечения ими в соответствии с лекарственным формуляром
значительное
27
Ведение учета использования лекарственных средств, изделий медицинского назначения в рамках оказания амбулаторно-поликлинической, скорой, стационарной и стационарнозамещающей помощи, согласно медицинской документации и в автоматизированной программе учета
значительное
1.3. Критерии для субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих производство лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения
28
Соответствие технологического процесса производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники технологическому регламенту
грубое
29
Наличие квалифицированного персонала, ответственного за выполнение и контролем технологического процесса
грубое
30
Соблюдение требований к организации производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
31
Наличие государственной регистрации в РК лекарственных субстанций, используемых при производстве, за исключением произведенных в условиях Надлежащей производственной практики
грубое
32
Наличие у поставщиков субстанций или полупродуктов копий лицензий на производство лекарственных средств или на оптовую реализацию лекарственных средств
грубое
33
Соответствие субстанций, вспомогательных веществ, расходных и упаковочных материалов нормативным документам, указанным в технологическом регламенте производства
грубое
34
Осуществление входного контроля сырья (субстанций, вспомогательного материала), материалов, полуфабрикатов, комплектующих изделий; промежуточного контроля в процессе производства, контроля готовой фармацевтической продукции
грубое
35
Наличие системы обеспечения качества, документирование и контроль ее эффективности на производстве
грубое
36
Обеспечение регистрации всех технологических и вспомогательных операций в процессе производства отдельной серии лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
37
Соблюдение требований к ведению документации всех процессов производства и материалов, использующихся в производстве, порядку ее хранения
грубое
38
Соблюдение порядка проведения испытаний стабильности и установления срока хранения и повторного контроля лекарственных средств
грубое
39
Обеспечение количеств образцов, достаточных для проведения повторных испытаний в случаях необходимости (арбитражные испытания)
грубое
40
Наличие маркировок, указывающих статус производимой продукции, исходной продукции, упаковочных материалов
грубое
41
Осуществление контроля качества материалов, готовой продукции
грубое
42
Наличие системы возврата (отзыва) любой серии произведенной и реализованной готовой продукции, у которой установлены или предполагается несоответствие установленным требованиям качества
значительное

1.4. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды дайындауды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілері (объектілері) үшін өлшемшарттар
43
Дайындалатын дәрілік препараттардың сапасын бақылауды ұйымдастыруға және оны жүргізуге жауапты провизор-талдаушының болуы
өрескел
44
Дайындалған дәрілік препараттардың дәріханаішілік бақылауды жүргізу қағиадаларының талаптарына сәйкес жарақтандырылған провизор-талдаушының жұмыс орнының болуы
өрескел
45
Дайындалған дәрілік препараттарға дәріханаішілік бақылау жүргізу қағидаларына сәйкес алдын ала (ескерту) іс-шараларды, бастапқы материалдарды (дәрілік субстанция, қосалқы зат) кіріс бақылауды,
жазбаша, органолептикалық, іріктелген сауал алу бақылауларын, іріктелген физикалық және химиялық бақылауды, дәрілік препараттарды босату кезіндегі бақылауды жүзеге асыру
өрескел
46
Рецептілер және медициналық ұйымдардың талаптары бойынша дәрілік препараттарды дайындау кезінде бақылау парақтарының болуы және олардың жүргізілуі
өрескел
47
Органолептикалық, физикалық және химиялық бақылау нәтижелерінің нөмірленген, тігілген, мөрмен бекітілген тіркеу журналының болуы және жүргізілуі
елеулі

1.4. Критерии для субъектов (объектов) объектов фармацевтической деятельности, осуществляющих изготовление лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения
43
Наличие провизора-аналитика ответственного за организацию и проведение контроля качества, изготовляемых лекарственных препаратов
грубое
44
Наличие рабочего места провизора-аналитика, оснащенного в соответствии с требованиями Правил проведения внутриаптечного контроля изготовленных лекарственных препаратов
грубое
45
Осуществление предупредительных мероприятий, приемочного контроля исходных материалов (лекарственная субстанция, вспомогательное вещество), письменного, органолептического, выборочного опросного контроля, выборочного физического и химического контроля, контроля при отпуске изготовленных лекарственных препаратов в соответствии с Правилами проведения внутриаптечного контроля изготовленных лекарственных препаратов
грубое
46
Наличие и ведение контрольных листков при изготовлении лекарственных препаратов по рецептам и требованиям медицинских организаций
значительное
47
Наличие и ведение пронумерованного, прошнурованного, скрепленного печатью журнала регистрации результатов органолептического, физического и химического контроля
значительное

1.5. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы көтерме саудада өткізуді жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілері (объектілері) үшін өлшемшарттар
48
Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, қауіпсіздігі мен сапасын бағалаудан өтпеген жарамдылық мерзімі өтіп кеткен дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы анықтау фактісін құжатпен тіркеуді қамтамасыз ету, олар туралы хабарлау, оларды нарықтан алып тастау және уәкілетті органды немесе аумақтық бөлімшелерді хабардар ету
өрескел
49
Ілеспе құжаттарға сәйкес келмейтін, жарамдылық мерзімі өткен, Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден, қауіпсіздігі мен сапасын бағалаудан өтпеген дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың көтерме және бөлшек сауда объектілерінде басқа дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникадан бөлек сақталуын қамтамасыз ету және дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы өткізуге тыйым салынғаны туралы затбелгінің болуы
өрескел
50
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген Тізімнің ІІ, ІІІ, ІV Кестелерінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды есепке алу журналдарының жүргізілуі
өрескел
51
Тізімнің ІІ, ІІІ, ІV Кесетесінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың кірісі мен шығысы бойынша құжаттардың сақталу тәртібі мен мерзімдерінің (шот-фактуралар, жүк құжаттар, сенімхаттар, рецептілер, талаптар) сақталу тәртібі мен мерзімдерінің сақталуы
өрескел
52
Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы алу мен жөнелтуді бақылау жөніндегі құжаттардың бар болуы және оның жұмыс істеуі
өрескел
53
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың қауіпсіздігі мен сапасы туралы қорытындының сақталу мерзімдерінің сақталуы
елеулі
1.6. Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет субъектілері (объектілері) үшін өлшемшарттар
54
Белгіленген тәртіппен ресімделген дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техникаға тауардың ілеспе құжаттарының болуы
өрескел
55
Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларында белгіленген рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау талаптарының, оның ішінде амбулаториялық деңгейде азаматтарды тегін қамтамасыз ету үшін сақталуы
өрескел
56
Құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекусорлар бар дәрілік заттарға арналған арнайы рецептуралық бланкілерді беру,сақтау, есепке алу және жою қағидаларын сақтау
57
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған Тізімнің ІІ, ІІІ, ІV Кестелерінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың кірісі мен шығысы бойынша құжаттардың сақталу тәртібі мен мерзімдерінің сақталуы
өрескел
58
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған Тізімнің ІІ, ІІІ, ІV Кестелерінің құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарды есепке алу журналдарының жүргізілуі
өрескел
59
Дұрыс жазылмаған рецептілерді есепке алудың жүргізілуі. "Рецепт жарамды емес" штампының болуы. Жазып берілген рецептіде қате табылған кезден бастап бір күндік мерзімде денсаулық сақтау ұйымының басшысына қате жазылған рецептілер туралы ақпараттың жіберілуі
болмашы
60
Өлшеу құралдарына жататын медициналық техникаға өлшеу құралдарының түрін бекіту туралы сертификаттың немесе медициналық өлшеу техникасының метрологиялық аттестатталуы туралы сертификаттың болуы
болмашы
61
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің телефондары мен мекенжайлары туралы ақпаратпен танысу үшін ыңғайлы жерде орналастырылуының болуы
болмашы
62
Дәрігердің рецептінсіз босатылатын дәрілік заттардың витринаға қойылуы
болмашы
63
Белгілі бір аурулары бар азаматтардың жекелеген санаттарына амбулаториялық деңгейде тегін қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және бейімделген емдік өнімдердің тізбесі туралы ақпараттың танысу үшін ыңғайлы орындарда орналастырылуы
болмашы
64
Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен тиісті шарттары бар, бөлшек саудада өткізу объектілерінде тиісті денсаулық сақтау ұйымының басшысы бекіткен тегін берілетін дәрілік заттар рецептілеріне қол қоюға құқығы бар адамдардың тізімдері мен қол қою үлгілерінің болуы
болмашы
65
Пікірлер мен ұсыныстар кітабының танысуға ыңғайлы орындарда орналасуы
болмашы
66
Фармацевтикалық анықтама қызметінің телефон нөмірлері туралы ақпараттың танысуға ыңғайлы орындарда орналасуы
болмашы
67
"Дәрілік заттар балаларға босатылмайды" ақпаратының болуы
болмашы
68
"Дәрігердің рецептісі бойынша босатылуға арналған дәрілік заттарды рецептісіз өткізуге тыйым салынады" ақпаратының болуы
болмашы
69
"Дәрілік заттар қайтарылмайды және ауыстырылмайды" жазуының болуы
болмашы

1.5. Критерии для субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих оптовую реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
48
Обеспечение документального зафиксирования фактов обнаружения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, с истекшим сроком годности, не прошедших государственную регистрацию, оценку безопасности и качества в Республике Казахстан, оповещение о них, изъятия с рынка и информирование уполномоченного органа или его территориального подразделения
грубое
49
Обеспечение отдельного хранения и наличие этикетки о запрещении реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, не соответствующих сопроводительным документам, с истекшим сроком годности, не прошедших государственную регистрацию, оценку безопасности и качества, фальсифицированных и не соответствующих требованиям законодательства в Республике Казахстан
грубое
50
Ведение журналов учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, установленного Законом РК "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"
грубое
51
Соблюдение порядка и сроков хранения документов (счета-фактуры, накладные, доверенности, рецепты, требования) по приходу и расходу лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка установленного Законом РК "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"
грубое
52
Наличие и функционирование системы документации по прослеживанию получения и отгрузки лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
53
Соблюдение сроков хранения заключений о безопасности и качестве лекарственных средств, изделий медицинского назначения
значительное
1.6. Критерии для субъектов (объектов) фармацевтической деятельности, осуществляющих розничную реализацию лекарственных средств, изделий медицинского назначения, медицинской техники
54
Осуществление контроля качества при приемке для розничной реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники
грубое
55
Соблюдение требований по выписыванию, учету и хранению рецептов, в том числе для бесплатного обеспечения граждан на амбулаторном уровне, установленных Правилами выписывания, учета и хранения рецептов
грубое
56
Соблюдение правил выписывания, хранения, учета и уничтожения специальных рецептурных бланков на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры
грубое
57
Соблюдение порядка и сроков хранения документов по приходу и расходу лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, определенного Законом РК "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"
грубое
58
Ведение журналов учета лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры Таблиц II, III, IV Списка, определенного Законом РК "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими"
грубое
59
Ведение учета неправильно выписанных рецептов. Наличие штампа "Рецепт недействителен". Передача информации о неправильно выписанных рецептах руководителю соответствующей организации здравоохранения в однодневный срок с момента обнаружения ошибки в выписанном рецепте
незначительное
60
Наличие на медицинскую технику, относящуюся к средствам измерений, сертификата об утверждении типа средств измерений либо сертификата о метрологической аттестации медицинской измерительной техники
незначительное
61
Наличие в удобном для ознакомления месте информации о телефонах и адресах территориальных подразделений государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и телефон доверии аптеки
незначительное
62
Выставление на витрину лекарственных средств, реализуемых без рецепта врача
незначительное
63
Наличие в удобном для ознакомления месте информации о перечне лекарственных средств и специализированных лечебных продуктов для бесплатного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями на амбулаторном уровне
незначительное
64
Наличие списков и образцов подписей лиц, имеющих право подписывать рецепты на бесплатное получение лекарственных средств, утвержденных руководителем соответствующей организации здравоохранения, в объектах розничной реализации, имеющих соответствующие договоры с местными органами государственного управления здравоохранением
незначительное
65
Размещение в удобном для ознакомления месте книги отзывов и предложений
незначительное
66
Размещение в удобном для ознакомления месте информации о номерах телефонов справочной фармацевтической службы
незначительное
67
Наличие информации: "Лекарственные средства детям не отпускаются"
незначительное
68
Наличие информации: "Запрещается безрецептурная реализация лекарственных средств, предназначенных для отпуска по рецепту врача"
незначительное
69
Наличие вывески "Лекарственные средства обмену и возврату не подлежат"
незначительное

2. Өлшемшарттардың 10-тармағының 2)-7) тармақшаларында көрсетілген ақпарат көздері бойынша өлшемшарттар
70
Расталған шағымдар мен өтініштердің талдауы (саны мен сипаттамасы)
өрескел
71
Дәрілік заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасының, қауіпсіздігі мен тиімділігінің сәйкессіздігін растайтын ҚР ДСӘДМ "Дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасын сараптау ұлттық орталығы" ШЖҚ РМК және оның филиалдары ұсынған зерттеулер, сынақтар нәтижелерінің болуы
өрескел
72
Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың және медициналық техниканың Ресми бұқаралық ақпарат құралдары, сенім, "қызу желі" телефондары бойынша алынған мәліметтердің, мемлекеттік соның ішінде халықаралық органдар, ұйымдар ұсынатын ақпараттардың, сондай-ақ ТМД елдерінің денсаулық сақтау саласындағы сайттарының талдау нәтижелері бойынша анықталған дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың қауіпсіздігі, тиімділігі мен сапасы бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеу фактілерінің болуы
өрескел
73
Фармацевтикалық қызмет субъектісі кінәсінен адам өміріне немесе денсаулығына қауіп төндірген жағымсыз жағдайдың болуы
өрескел
74

2. Критерии по источникам информаций, предусмотренных
в подпунктах 2)-5) пункта 10 Критериев
70
Наличие подтвержденных жалоб и обращений
грубое
71
Наличие результатов исследований, испытаний, представленных РГП "Национальный центр экспертизы лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" МЗ СР РК, подтверждающих несоответствие качества, безопасности и эффективности лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники и его филиалов
грубое
72
Наличие фактов несоответствия лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники требованиям законодательства Республики Казахстан по безопасности, эффективности и качеству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, выявленные по результатам анализа официальных средств массовой информации, сведений по телефонам доверий, "горячих линий", информации, представляемой государственными органами, организациями, в т.ч. международными, а также сайтов уполномоченных органов в области здравоохранения стран СНГ
грубое
73
Наличие неблагоприятных происшествий, повлекших угрозу жизни или здоровью человека, возникших по вине субъекта фармацевтической деятельности
грубое
74