Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 қаңтарда № 12824 болып тіркелді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың
интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_____________ А. Сәрінжіпов
2015 жылғы 7 желтоқсан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
_____________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 24 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 18 қараша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 19 қазандағы
№ 995 бұйрығымен
бекітілген
Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі

Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2016 года № 12824.
В соответствии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ А. Саринжипов
7 декабря 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова
24 ноября 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
18 ноября 2015 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 октября 2015 года
№ 995
Разрешительные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов

Ескерту. Тізбесі жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.06.2021 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Рұқсат беру талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1.
1. Су түбін тазарту және су түбін тереңдету снарядтарындағы жұмыс үшін кеме механиктері, электр-механиктер мен олардың көмекшілері кәсіби дипломдарын алу үшін диплом беру өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін су түбін тазарту және су түбін тереңдету снарядтарындағы командалық лауазымда осы Талаптардың 4-12-тармақтарында көрсетілген тиісті жүзу өтілі болған кезде жүзеге асырылады.
2. Диплом беру мақсаты үшін өздігінен жүретін кемелер олардың қозғалысын қамтамасыз ететін қозғалтқыштардың тиімді қуатына байланысты мынадай топтарға бөлінеді:
1) 1-топқа дейін – 55-тен 110 кВт дейін (75 – 149 ат күші);
2) 1-топ – 110-нан 330 кВт дейін (150-450 ат күші);
3) 2-топ – 331-ден 550 кВт дейін (451-750 ат күші);
4) 3-топ – 551-ден 850 кВт дейін (751-1150 ат күші);
5) 4-топ – 581-ден 1620 кВт дейін (1151-2200 ат күші);
6) 5-топ – 1621-ден және одан астам кВт (2201 және одан астам ат күші).
3. Су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары олардың өнімділігіне байланысты мынадай топтарға бөлінеді:
1) 1-топ – өнімділігі сағатына 100 м3 дейін;
2) 2-топ – сағатына 101-ден 250 м3 дейін;
3) 3-топ – сағатына 251-ден 500 м3 дейін;
4) 4-топ – сағатына 501-ден 700 м3 дейін;
5) 5-топ – сағатына 701 м3 және жоғары.
35 км/сағ және одан астам жылдамдықты өрлете алатын су асты қанаттардағы, глиссирленген және әуе жастығындағы кемелер жүрдектерге жатады.
4. Кеме жүргізу, кеме механигі және электр-механик мамандықтары бойынша жоғарғы оқу орындарын аяқтаған адамдарға мынадай мамандықтар бойынша диплом беріледі:
1) кемелер капитанының көмекшісі (екінші штурман), электр-механиктің екінші көмекшісі, 4-топты қоса алғанда (кемінде үш ай кемелерді басқару бойынша практикалық дағдысының болуын ескере отырып) су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитандары мен олардың көмекшілері кемелер капитанының көмекшісі (үшінші штурман), механиктің және электр-механигінің үшінші көмекшісі капитандары мен олардың көмекшілері барлық топтардың су түбін және тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының;
2) командалық лауазымдарда 6 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – кемелер капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі, барлық топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының командирлері мен олардың көмекшілері;

Сноска. Разрешительные требования - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.06.2021 № 315 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Разрешительные требования
Документы
Примечание
1.
1. Дипломирование для получения профессиональных дипломов судовых механиков, электромехаников и их помощников для работы на дноуглубительных и дноочистительных снарядах осуществляются при наличии соответствующего стажа плавания указанных в пунктах 4 – 12 настоящих Требовании в командных должностях на самоходных или несамоходных дноуглубительных и дноочистительных снарядах.
2. Самоходные суда для целей дипломирования, в зависимости от эффективной мощности двигателей, обеспечивающих их движение, подразделяются на следующие группы:
1) до 1-ой группы от 55 до 110 кВт (75 – 149 лошадиных сил);
2) 1-я группа от 110 до 330 кВт (150 – 450 лошадиных сил);
3) 2-я группа от 331 до 550 кВт (451 – 750 лошадиных сил);
4) 3-я группа от 551 до 850 кВт (751 – 1150 лошадиных сил);
5) 4-я группа от 581 до 1 620 кВт (1 151 – 2200 лошадиных сил);
6) 5-я группа от 1621 и более кВт (2201 и более лошадиных сил).
3. Дноуглубительные и дноочистительные снаряды подразделяются на группы в зависимости от их производительности:
1) 1-я группа производительностью до 100 м3/час;
2) 2-я группа – от 101 до 250 м3/чac;
3) 3-я группа – от 251 до 500 м3/час;
4) 4-я группа – от 501 до 700 м3/час;
5) 5-я группа – от 701 м3/час и выше.
Суда на подводных крыльях, глиссирующие и на воздушной подушке, способные развивать скорость 35 км/час и более, относятся к скоростным.
4. Лица, окончившие по судоводительским, судомеханическим и электромеханическим специальностям высшие учебные заведения, дипломируются на должности:
1) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 4-й группы включительно (с учетом наличия практических навыков по управлению судами не менее трех месяцев) и помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
2) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев – помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;

3) командалық лауазымдарда 12 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – кемелер капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі, 2-топтың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының командирлері мен олардың көмекшілері;
4) командалық лауазымдарда 18 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – кемелер капитаны, механигі және электр-механигі, 1 – 3-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының кемелердің командирлері мен олардың көмекшілеріне және барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының, капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механиктің бірінші көмекшісі;
5) командалық лауазымдарда 24 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – кемелер капитаны, механигі, электр-механигі, 1 – 4-топтағы су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының командирлері мен олардың көмекшілері (жолаушылар кемелерінен басқа);
6) командалық лауазымдарда 30 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – кемелер капитаны, механигі және электр-механигі, барлық топтағы су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының командирлері мен олардың көмекшілері.
5. Ішкі су көлігі қызметкерлеріне диплом беру кезінде табиғи жағдайлар бойынша навигациялық кезеңнің ұзақтығы кемінде алты айды құрайтын өзен бассейндерінде жүзу өтілі алты айға теңестіріледі. Толық навигацияны атқармаған адамдарға өтілге нақты жүзу уақыты есептеледі.
6. Орта кәсіптік оқу орындарының кеме жүргізу, кеме механикалық және электр-механикалық бөлімшелерін және су жолдары мен қатынастары бөлімшелерін аяқтаған адамдарға мынадай мамандықтар бойынша диплом беріледі:
1) 1 – 2-топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі және барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (үшінші штурман), механиктің және электр-механигінің үшінші көмекшісі (кемені басқару бойынша кемінде үш ай практикалық дағдысының болуы);
2) командалық лауазымдарда 6 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 4-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі;
3) командалық лауазымдарда 12 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі, барлық топтағы кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі;

3) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев – помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы;
4) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 3-й групп и помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
5) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 24 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 4-й групп (кроме капитана пассажирского судна);
6) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 30 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп.
5. В речных бассейнах, где по природным условиям продолжительность навигационного периода составляет менее шести месяцев, плавательский стаж работников внутреннего водного транспорта при дипломировании приравнивается к шести месяцам. Лицам, не отработавшим полную навигацию, в стаж засчитывается фактическое время плавания.
6. Лица, окончившие судоводительские, судомеханические и электромеханические отделения и отделения водных путей и сообщений средне профессиональных учебных заведений, дипломируются на должности:
1) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика, электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 2-й групп и помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп (с учетом наличия практических навыков по управлению судном не менее трех месяцев);
2) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев – помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 4-й групп;
3) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев – помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 2-й групп, помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп, капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы;

4) командалық лауазымдарда 18 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 3-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигтің бірінші көмекшісі;
5) командалық лауазымдарда 24 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 3-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі; барлық топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (бірінші штурман), капитанының және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
6) командалық лауазымдарда 30 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 3-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі (жолаушылар кемелерінің капитандарынан басқа);
7) командалық лауазымдарда 36 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 4-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі, электр-механигі (жолаушылар кемелерінің капитандарынан басқа);
8) командалық лауазымдарда 42 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – барлық топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі дипломын алады.
7. Кеме жүргізуші, кеме механикалық (электр-механикалық) мамандықтары бойынша орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар мынадай:
1) 1 – 3-топтарды қоса алғанда, кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (үшінші штурман), механиктің және электр-механигінің үшінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман) және механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі (кемелерді басқару бойынша кемінде үш ай практикалық дағдысын ескере отырып);
2) командалық лауазымдарда 6 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде – 1 – 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі және 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
3) командалық лауазымдарда 12 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 1 – 3-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі, ал капитанының, механиктің және электр-механигінің лауазымы бойынша бір ай ішінде тағылымдамадан өткен – 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі;

4) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев – помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 3-й групп;
5) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 24 месяцев - капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 3-й групп; помощника капитана (первого штурмана), первого помощника капитана и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп;
6) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 30 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 3-й групп (кроме капитанов пассажирских судов);
7) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 36 месяцев – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 4-й групп (кроме капитанов пассажирских судов);
8) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 42 месяцев - капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов всех групп.
7. Лица, окончившие средне профессиональные учебные заведения по судоводительской, судомеханической (электромеханической) специальности, дипломируются на должности:
1) помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 3-й групп включительно и помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы (с учетом практических навыков по управлению судами не менее трех месяцев);
2) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 2-й групп и помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев;
3) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1 – 3-й групп, а прошедших стажировку по должности капитана, механика и электромеханика в течение одного месяца – капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев;

4) командалық лауазымдарда 18 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
5) командалық лауазымдарда 24 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі және электр-механигі лауазымына диплом алады.
8. Ішкі суда жүзетін кемелердің командалық құрамын даярлау бойынша (қайта даярлау) курстарды аяқтаған адамдар (кемелерді басқару бойынша кемінде 6 ай практикалық дағдысын ескере отырып) мынадай:
1) 3-топты қоса алғанда (сүйреу және жүк флоты) кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (үшінші штурман), механиктің және электр-механигінің үшінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі;
2) командалық лауазымдарда 6 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының (жолаушылар кемелерінен басқа) капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі;
3) командалық лауазымдарда 12 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 3-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің және электр-механигінің екінші көмекшісі;
4) командалық лауазымдарда 18 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (бірінші штурман), механиктің және электр-механигінің бірінші көмекшісі, 1-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитаны, механигі мен электр-механигі;
5) командалық лауазымдарда 36 ай ішінде жүзу өтілі болған кезде 2-топтағы кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының (жолаушылар кемесінің капитанынан басқа) капитаны, механигі мен электр-механигі лауазымына диплом алады.
9. Жоғары және орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар 1-топтағы кемелердің (жолаушылар кемелері мен транзиттен басқа) капитаны, механигі және электр-механигі лауазымына осы лауазымдарда кемінде үш ай капитанның немесе механиктің қолдаухат-мінездемесімен расталған тағылымдамадан сәтті өткеннен кейін диплом алуға жіберіледі. Командалық құрамды даярлау бойынша курсты аяқтаған адамдар 225 Квт (300 ат күші) дейінгі қуаты бар кемелерге сол шарттарда және сол лауазымдарға диплом алады.

4) помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев;
5) капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 24 месяцев.
8. Лица, окончившие курсы по подготовке (переподготовке) командного состава судов внутреннего водного плавания, дипломируются (с учетом практического навыка по управлению судами не менее 6 месяцев) на должности:
1) помощника капитана (третьего штурмана), третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 3-й группы включительно (буксирного и грузового флота), помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы;
2) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы и помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы (кроме пассажирских судов) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 6 месяцев;
3) помощника капитана (второго штурмана), второго помощника и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 3-й группы при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 12 месяцев;
4) помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы и капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 1-й группы (кроме капитана пассажирского судна) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 18 месяцев;
5) капитана, механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов 2-й группы (кроме капитана пассажирского судна) при наличии стажа плавания в командных должностях в течение 36 месяцев.
9. Лица, окончившие высшие и средние профессиональные учебные заведения, допускаются к дипломированию на должность капитана, механика и электромеханика судов 1-й группы (кроме пассажирских судов и транзита) после успешной стажировки на этих должностях не менее трех месяцев непосредственно в рейсе, подтвержденной характеристикой-ходатайством капитана или механика. Лица, окончившие курсы по подготовке комсостава, дипломируются на тех же условиях и на эти же должности, на суда мощностью до 225 кВт (300 лошадиных сил).

10. Рульдік моторшы, электрик, шығыршы лауазымында кемінде 12 ай жүзу өтілі бар және жоғарғы оқу орындарында 4-курстан және орта кәсіптік оқу орындарында 3-курстан төмен емес курстарда сәтті оқып жатқан қатардағы құрам адамдары тиісті мамандықтар бойынша 3-топты қоса алғанда кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары механигінің және электр-механигінің үшінші көмекшісі дипломын алады, ал орта кәсіптік оқу орындарын сондай шарттарда бұрын аяқтаған адамдар кемелердің, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының капитанының көмекшісі (үшінші штурман) лауазымын атқаруға диплом алады.
11. Кеме жүргізушісі, кеме механикалық және электр-механикалық мамандығы мен "су жолдары және қатынастары" мамандығы бойынша жоғарғы оқу орындарында оқитын студенттерге рульдік моторшы, электрик, шығыршы лауазымында 4-курстан кейін кемінде 6 ай жүзу өтілі болған кезде 4-топқа дейін қоса алғанда, кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының механигі мен электр-механиктің көмекшісі лауазымына диплом беріледі.
12. Орта кәсіптік оқу орындарында кеме жүргізу, кеме механикалық пен электр-механикалық және "су жолдары және қатынастары" мамандықтары бойынша курсанттар мен білім алушыларға 3 курсты аяқтағаннан кейін рульдік моторшы, электрик, шығыршы лауазымдарына 6 ай жүзу өтілі болған кезде 2-топқа дейін қоса алғанда кемелердің және су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары механигі мен электр-механигі үшінші көмекшісі лауазымына диплом беріледі.
13. Жүрдек кемелерде командалық лауазымдарды атқаруға диплом беруге ішкі суда жүзу кемелерінде командалық лауазымда жұмыс тәжірибесі жоқ, бірақ мынадай лауазымдарда:
1) капитанының көмекшісі (үшінші штурман) – механиктің үшінші көмекшісі - қызметінде 6 ай бойы – вахтада дербес тұруға құқығы жоқ капитанының көмекшісі (екінші штурман) механиктің екінші көмекшісі қызметіне;
2) капитанының көмекшісі (екінші штурман) – механиктің екінші көмекшісі 18 айдың 6 айы ішінде – үш ай мерзімге дейінгі тікелей рейстерде тағылымдамадан өткенге және сынақ тапсырғаннан кейін капитанының көмекшісі тиісті топтағы механиктің бірінші көмекшісі қызметіне;
3) капитанының көмекшісі (бірінші штурман) – тиісті топта механигінің бірінші көмекшісі лауазымына 30 айдың 12 айы ішінде капитан-механик қызметіне жүрдек кемелерде жүзу өтілі бар жоғарғы немесе орта кәсіптік білімі бар адамдар жіберіледі.

10. Лица рядового состава со стажем плавания, в должности рулевого моториста, электрика, лебедчика не менее 12 месяцев и успешно обучающиеся не ниже 4-го курса – в высших и 3-го курса - в средних профессиональных учебных заведениях по соответствующей специальности дипломируются на получение профессионального диплома, третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 3-й группы включительно, а лица, ранее окончившие средние профессиональные учебные заведения, на тех же условиях дипломируются на занятие должностей помощника капитана (третьего штурмана) судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 3-й группы включительно.
11. Студенты обучающиеся в высших учебных заведениях по судоводительской, судомеханической и электромеханической специальности и специальности "водные пути и сообщения", при наличии стажа плавания в должности рулевого моториста, электрика, лебедчика не менее 6 месяцев после 4-го курса дипломируются на должность третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 4-й группы включительно.
12. Курсанты и обучающиеся в средне профессиональных учебных заведениях по судоводительской, судомеханической и электромеханической специальности и специальности "водные пути и сообщения" при наличии стажа плавания в должности рулевого моториста, электрика, лебедчика не менее 6 месяцев после окончания 3-го курса дипломируются на должность третьего помощника механика и электромеханика судов, дноуглубительных и дноочистительных снарядов до 2-й группы включительно.
13. К дипломированию на занятие командных должностей на скоростных судах допускаются лица с высшим или средним профессиональным образованием без опыта работы в командной должности на судах внутреннего водного плавания, но при наличии стажа плавания на скоростных судах в должности:
1) помощника капитана (третьего штурмана) – третьего помощника механика в течение 6 месяцев - на должность помощника капитана (второго штурмана) – второго помощника механика без права самостоятельного несения вахты;
2) помощника капитана (второго штурмана) – второго помощника механика в течение 6 месяцев из 18 – на должность помощника капитана (первого штурмана) – первого помощника механика соответствующей группы после стажировки непосредственно в рейсах сроком до трех месяцев и сдачи зачетов;
3) помощника капитана (первого штурмана) – первого помощника механика соответствующей группы в течение 12 месяцев из 30 – на должность капитана-механика.

14. Жүрдек кемелерде командалық лауазымды атқаруға диплом беруге жоғарғы немесе орта кәсіптік білімі, ішкі суда жүзу кемелерінде командалық лауазымда жұмыс тәжірибесі бар, тиісті кемеде бір айдан кем емес мерзімде тікелей рейсте тағылымдамадан өткен және осы кемені басқару бойынша капитан-тәлімгерге практикалық сынақ тапсырған адамдар мынадай дипломы болған кезде:
1) 2-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелері капитанының көмекшісі (бірінші штурман) және осы лауазымында кемінде 12 ай жүзу өтілі бар – 3-топтағы жүрдек кемелер капитанының көмекшісі (бірінші штурман);
2) 3-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелері капитанының көмекшісі (бірінші штурман) және осы лауазымында кемінде 6 ай жүзу өтілі бар – барлық топтағы жүрдек кемелер капитанының көмекшісі (бірінші штурман);
3) 1-топтағы ішкі суда жүзу кемелерінің капитаны және осы лауазымында кемінде 18 ай жүзу өтілі бар – капитанының көмекшісі (бірінші штурман), ал 24 ай жүзу өтілі бар болса – 3-топтағы жүрдек кемелердің капитаны;
4) осы лауазымында кемінде 12 ай жүзу өтілі бар және 2-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелерінің капитаны – 3-топтағы жүрдек кемелер капитаны;
5) 3-топтан төмен емес ішкі суда жүзу кемелерінің капитаны және осы лауазымында кемінде 6 ай жүзу өтілі бар – барлық топтағы жүрдек кемелер капитаны бола алады.
15. Жүрдек кемелердің командалық құрамына лауазымын жоғарылатпай жоғары топтағы жүрдек кемелерге ауысу үшін диплом беруге алдындағы топтағы кемелерде осы лауазымда кемінде 6 ай жүзу өтілі бар адамдар жіберіледі.
16. Осы Талаптарының 13-тармағына сәйкес жүрдек кемелердің командалық құрамының кәсіби дипломын алған адамдарға өз тобындағы ішкі суда жүзу кемелері капитанының көмекшісі (екінші штурман), механиктің екінші көмекшісі лауазымына диплом беріледі.
Жүрдек кемелердің капитанының көмекшісінің (бірінші штурманының), механигінің бірінші көмекшісінің, капитанының, механиктің кәсібі дипломдары бар адамдарға кейіннен диплом беру әрбір лауазымда кемінде 6 ай жүзу өтілі болған кезде жүргізіледі.
1) жоғары немесе ортадан кейінгі білімі туралы құжат (диплом);
2) жүзу өтілін растайтын құжат;
3) кемеде жұмысқа жарамдылығы туралы тиісті медициналық комиссияның қорытындысы ("Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 086/е нысандағы медициналық анықтама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – 083/е нысандағы медициналық анықтама).
2.

14. К дипломированию на занятие командных должностей на скоростных судах допускаются лица с высшим или средним профессиональным образованием с опытом работы в командной должности на судах внутреннего водного плавания после стажировки на соответствующем судне сроком не менее одного месяца непосредственно в рейсе и сдачи практического зачета по управлению этим судном капитану-наставнику при наличии диплома:
1) помощника капитана (первого штурмана) судов внутреннего водного плавания не ниже 2-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 12 месяцев – на помощника капитана (первого штурмана) скоростных судов 3-й группы;
2) помощника капитана (первого штурмана) судов внутреннего водного плавания не ниже 3-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 6 месяцев - на помощника капитана (первого штурмана) скоростных судов всех групп;
3) капитана судов внутреннего водного плавания 1-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 18 месяцев – на помощника капитана (первого штурмана), а 24 месяца - на капитана скоростных судов 3-й группы;
4) капитана судов внутреннего водного плавания не ниже 2-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 12 месяцев – на капитана скоростных судов 3-й группы;
5) капитана судов внутреннего водного плавания не ниже 3-й группы и плавательского стажа в этой должности не менее 6 месяцев – на капитана скоростных судов всех групп.
15. К дипломированию командного состава скоростных судов для перехода на скоростные суда группой выше без повышения должности допускаются лица, имеющие стаж плавания в этой должности на предшествующей группе судов не менее 6 месяцев.
16. Лица, получившие профессиональные дипломы командного состава скоростных судов, в соответствии с пунктом 13 настоящих Требовании дипломируются на должность помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика внутреннего водного плавания судов своей группы.
Последующее (дипломирование лиц), имеющих профессиональные дипломы помощника капитана (первого штурмана), первого помощника механика, капитана, механика скоростных судов, производится при наличии стажа плавания не менее 6 месяцев в каждой должности.
1) документ о высшем или послесреднем образовании (диплома);
2) документ, подтверждающий стаж плавания;
3) заключение соответствующей медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 073/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее - медицинская справка по форме 073/у).
2.

1. Өздігінен жүретін кемелердегі капитан, ауысым капитандары мен олардың көмекшілері, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы командирлер мен олардың көмекшілері, сондай-ақ капитан, капитанының көмекшілері, командирлер мен олардың көмекшілері лауазымын қоса атқаратын су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы механиктер мен олардың көмекшілері лауазымын атқаратын барлық адамдар аттестаттаудан өтуге тиіс.
1) кәсіби диплом;
2) 083/е нысанды медициналық анықтама.

1. Аттестации подлежат все лица, занимающие должности капитанов, сменных капитанов и их помощников на самоходных судах, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядах, а также механиков и их помощников на судах и дноуглубительных и дноочистительных снарядах, совмещающих должности капитанов, помощников капитанов, командиров и их помощников.
1) профессиональный диплом;
2) медицинская справка по форме 073/у.