"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлеген ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 15 қазандағы № 283 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 198 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 қаңтарда № 12837 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 24 қарашадағы № 36 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 24.11.2021 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 3) және 8) тармақшаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағы 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8158 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 23 ақпанда жарияланған "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлеген ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2012 жылғы 15 қазандағы № 283 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалары осы бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн күнтiзбелiк он күн iшiнде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;

О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 октября 2012 года № 283 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, разработанных Национальным Банком Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета по статистики Министерство национальной экономики Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 198. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 января 2016 года № 12837. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 36.
Сноска. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 24.11.2021 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с подпунктами 3) и 8) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также с подпунктом 9) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9779, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 октября 2012 года № 283 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению, разработанных Национальным Банком Республики Казахстан", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8158, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 23 февраля 2015 года, следующие изменения:
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Интернет-ресурсында міндетті жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жариялауға жатады және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
Ә. Смайылов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкінің төрағасы
______________ Д.Т. Ақышев
2015 жылғы 7 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 198 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 15 қазандағы
№ 283 бұйрығына
1-қосымша
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 15 октября 2012 года № 283
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады.
Представляется Национальному Банку Республики Казахстан.
Статистикалық нысанды www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Статистикалық
нысан коды
7471201
Код статистической
формы 7471201
Қарыздар және олар бойынша
сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Отчет о займах и ставках вознаграждения по ним
2-СБ
Ай сайын
Месячная
Есепті кезең
тчетный период
ай
месяц
жыл
год
Екінші деңгейдегі банктер ұсынады.
Представляют банки второго уровня.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 8-ші (қоса алғанда) жұмыс күніне дейін.
Срок представления – до 8-го рабочего дня (включительно) месяца после отчетного периода.
БСН коды
Код БИН
Қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп, мың теңге
Отчет о займах и ставках вознаграждения по ним, тысяч тенге

3) обязательную публикацию настоящего приказа на Интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2016 года.
Председатель Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
_____________ Д.Т. Акишев
7 декабря 2015 года
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета Министерства национальной экономики Республики Казахстан по статистике
от 7 декабря 2015 года № 198
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2012 жылғы 15 қазандағы № 283 бұйрығына 1 - қосымша
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Приложение 1 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 октября 2012 года № 283
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады.
Представляется Национальному Банку Республики Казахстан.
Статистикалық нысанды www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Статистикалық нысан коды 7471201
Код статистической формы 7471201
Қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Отчет о займах и ставках вознаграждения по ним
2-СБ
Ай сайын
Месячная
Есепті кезең Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Екінші деңгейдегі банктер ұсынады.
Представляют банки второго уровня.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 8-ші (қоса алғанда) жұмыс күніне дейін.
Срок представления – до 8-го рабочего дня (включительно) месяца после отчетного периода.
БСН коды
Код БИН
Қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп, мың теңге
Отчет о займах и ставках вознаграждения по ним, тысяч тенге

1. Банктік қарыздар
Банковские займы
Жол шифры
Шифр строки
Қысқа мерзімді, валютадағы
Краткосрочные в валюте
Ұзақ мерзімді, валютадағы
Долгосрочные в валюте
ұлттықнациональной
еркін
айырбасталатын
свободно-
конвертируемой
валютаның
басқа
түрлеріндегі
других видах
валют
ұлттық
национальной
еркін
айырбасталатын
свободно-
конвертируемой
валютаның
басқа
түрлеріндегі
других видах
валют
со-ма-сы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшер-лемесі, %
средне-взвешен-ная ставка
вознаграждения,
%
сома-сы
сум
ма
орташа алынған сыйақы мөлшерле-месі,
%
средневзвешенная ставка
вознаграждения,
%
сома-сы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерле-месі,
%
средневзвешенная ставка
вознаграждения,
%
сома-сы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерле-месі,
%
средневзвешенная ставка
вознаграждения,
%
сома-сы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерле-месі,
%
средневзвешенная ставка
вознаграждения,
%
сома-сы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі,
%
средневзвешенная
ставка
вознаграждения,
%
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

1. Банктік қарыздар
Банковские займы
Жол шифры
Шифр строки
Қысқа мерзімді, валютадағы
Краткосрочные в валюте
Ұзақ мерзімді, валютадағы
Долгосрочные в валюте
ұлттық
национальной
еркін айырбасталатын
свободноконвертируемой
валютаның басқа түрлеріндегі
других видах валют
ұлттық
национальной
еркін айырбасталатын
свободноконвертируемой
валютаның басқа түрлеріндегі
других видах валют
сомасы сум
ма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
сомасы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
сомасы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
средневзвешенная ставка
вознаграждения,
%
сомасы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
сомасы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
сомасы
сумма
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

(коды 7471201, индексі 2-СБ, кезеңділігі айлық)
толтыру жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанын (коды 7471201, индексі 2-СБ, кезеңділігі айлық) толтыру жөніндегі нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және "Қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанды (коды 7471201, индексі 2-СБ, кезеңділігі айлық) (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар қолданылады:
1) алғашқы статистикалық деректер – статистикалық нысандарда алынған немесе тіркелген деректер;
2) бағамдық айырма – мәміле жасасқан сәттен бастап ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты өзгерісінен болатын шетел валютасындағы активтер сомасындағы айырма;
3) берешекті өтеу – белгіленген мерзімде шартпен белгіленген мөлшерде қарыз берген екінші деңгейдегі банкке (бұдан әрі - банк) ақша аудару немесе қолма-қол ақша енгізу;
4) валютаның басқа түрлері – "ұлттық валюта" және "еркін айырбасталатын валюта" ұғымдарына жатпайтын барлық қалған шетел валюталары;
5) еркін айырбасталатын валюта – басқа шетел валютасына және халықаралық төлем құралдарына еркін айырбасталатын валюта. Еркін айырбасталатын валюта толық ішкі және сыртқы айналымдылыққа, яғни елдің резиденттері мен резидент еместері (жеке және заңды тұлғалар) үшін бірдей айырбастау режіміне ие;
6) жеке тұлғалар – халық, заңды тұлға құрмаған дара кәсіпкерлер және дара еңбек қызметінің өзге де нысандарын жүзеге асыратын өзге де жеке тұлғалар;
7) заңды тұлғалар – мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар (пайда алу мақсатында тауарлар өндірумен және қаржылық емес қызмет көрсетумен айналысатын, мемлекеттік басқару органдары бақылайтын кәсіпорындар мен ұйымдар); мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар (пайда алу мақсатында тауарлар өндірумен және қаржылық емес қызмет көрсетумен айналысатын, мемлекеттік басқару органдары бақыламайтын кәсіпорындар мен ұйымдар); үй шаруашылығына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар (тауар өндірумен және қызмет көрсетумен айналысатын, пайда немесе өзге де қаржылай үлес әкелмейтін кәсіпорындар немесе әлеуметтік ұйымдар: қоғамдық бірлестіктер, партиялар, кәсіподақ ұйымдары, қоғамдық қозғалыстар, діни бірлестіктер, қайырымдылық қорлары және басқа да қоғамдық ұйымдар);

вознаграждения по ним" (код 7471201, индекс 2-СБ, периодичность
месячная)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет о займах и ставках вознаграждения по ним" (код 7471201, индекс 2-СБ, периодичность месячная) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и детализирует порядок заполнения статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет о займах и ставках вознаграждения по ним" (код 7471201, индекс 2-СБ, периодичность месячная) (далее – статистическая форма).
2. В целях заполнения статистической формы применяются следующие определения:
1) первичные статистические данные – данные, полученные или зарегистрированные в статистических формах;
2) курсовая разница – разница в суммах актива в иностранной валюте, возникающая в результате изменения курса национальной валюты по отношению к иностранной валюте с момента заключения сделки;
3) погашение задолженности – денежный перевод или внесение наличных денег в пользу банка второго уровня (далее – банки), предоставившего заем в установленные сроки в размере, определенном договором;
4) другие виды валюты – все остальные иностранные валюты, не включенные в понятие "национальная валюта" и "свободно-конвертируемая валюта";
5) свободно-конвертируемая валюта – валюта, которая свободно обменивается на другие иностранные валюты и международные платежные средства. Свободно-конвертируемая валюта обладает полной внутренней и внешней обратимостью, то есть одинаковым режимом обмена для резидентов и нерезидентов данной страны (физических и юридических лиц);
6) физические лица – население, индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и иные физические лица, осуществляющие формы индивидуальной трудовой деятельности;
7) юридические лица – государственные нефинансовые организации (предприятия и организации, занимающиеся производством товаров и оказанием нефинансовых услуг с целью извлечения прибыли, контролируемые органами государственного управления); негосударственные нефинансовые организации (предприятия и организации, занимающиеся производством товаров и оказанием нефинансовых услуг с целью извлечения прибыли, неконтролируемые органами государственного управления); некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства (предприятия или социальные организации, производящие товары и оказывающие услуги, но не приносящие прибыль или иные финансовые блага: общественные объединения, партии, профсоюзные организации, общественные движения, религиозные объединения, благотворительные фонды и другие общественные организации);

8) қарыз көлеміндегі басқа өзгерістер – операцияға қатысты емес актив құнының кез келген өзгерістері. Қазіргі қолданыстағы активтің сандық және сапалық өзгерістеріне әкелетін, сонымен қатар, қазіргі қолданыстағы активтің жіктемесін өзгертуді талап ететін жағдайлар нәтижесі активтер көлеміндегі басқа өзгерістер болып табылады. Жеке және заңды тұлғалардың экономика секторына тиістілігі, қарыз валютасы, қарыз мерзімі өзгергенде, үмітсіз қарыздарды есептен шығарғанда, қате жазбаларға және тағы басқа жағдайларға байланысты пайда болатын сомалар;
9) қысқамерзімді қарыздар – бір жылға дейінгі мерзімге берілген қарыздар;
10) мерзімі өткен берешек – негізгі борыш бойынша берешек;
11) несие берешегі – жеке және заңды тұлғалардың негізгі борыш (қарыз бойынша пайызды, өсімпұлды, айыппұлды есептемегенде) бойынша банк алдындағы берешегі;
12) респонденттер – статистикалық әдіснамаға сәйкес статистикалық байқау объектісі бойынша деректерді ұсынатын екінші деңгейдегі банктер;
13) сыйақы мөлшерлемесі – банкке жеке және заңды тұлғалардың қарызды пайдаланғаны үшін төлейтін пайызы;
14) ұзақмерзімді қарыздар – бір жылдан жоғары мерзімге берілген қарыздар;
15) ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі.
3. Статистикалық нысанды резиденттермен (жеке және заңды тұлғалармен) қарыздар бойынша операцияларды жүзеге асыратын банктер толтырады. Статистикалық нысан жалпы банк бойынша және филиалдар бөлігінде толтырылады.
Статистикалық нысан бойынша алғашқы статистикалық деректер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – уәкілетті орган) электрондық түрде, ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың сегізінен (қоса алғанда) кешіктірмей, криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып VIDO электрондық байланысы арқылы ұсынылады.
Алғашқы статистикалық деректерге уәкілетті органға ұсынылғаннан кейін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігі болған жағдайда, респонденттер уәкілетті органға бұл туралы қолда бар кез келген байланыс түрімен хабардар етеді және өзгерістер және (немесе) түзетулер ескерілген түзетілген алғашқы статистикалық деректерді уәкілетті органға электрондық түрде криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып VIDO электрондық байланысы арқылы ұсынады.
Сома мың теңгемен көрсетіледі. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома бір мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Қарыздар өтеу мерзімдері бойынша былайша жіктеледі:
1) 1 айға дейін;
2) 1 айдан 3 айға дейін;
3) 3 айдан 1 жылға дейін;
4) 1 жылдан 5 жылға дейін;
5) 5 жылдан жоғары және одан көп.

8) другие изменения в объеме займа – любые изменения в стоимости актива, не связанные с операцией. Другие изменения в объеме актива являются результатом событий, которые приводят к количественным и качественным изменениям существующего актива, а также событий, которые требуют изменений классификации существующих активов. Это суммы, которые возникают при изменении принадлежности физического или юридического лица к сектору экономики, валюты займа, сроков займа, списание безнадежных долгов, ошибочные записи и тому подобное;
9) краткосрочные займы – займы, выданные сроком до одного года;
10) просроченная задолженность – задолженность по основному долгу;
11) ссудная задолженность – задолженность физического и юридического лица перед банком по основному долгу (без учета процентов по займу, пени, штрафов);
12) респонденты – банки второго уровня, представляющие данные по объекту статистического наблюдения в соответствии со статистической методологией;
13) ставка вознаграждения – процент, выплачиваемый физическим и юридическим лицом банку за пользование займом;
14) долгосрочные займы – займы, выданные на срок более одного года;
15) национальная валюта – казахстанский тенге.
3. Статистическая форма заполняется банками, осуществляющими операции по займам с резидентами (физическими и юридическими лицами). Статистическая форма заполняется в целом по банку и в разрезе филиалов.
Первичные статистические данные по статистической форме представляются ежемесячно, до восьмого рабочего дня (включительно) месяца после отчетного периода в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) в электронном виде посредством электронной связи VIDO с использованием криптографических средств защиты.
В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в первичные статистические данные после представления в Национальный Банк, респонденты уведомляют об этом Национальный Банк по любому из имеющихся видов связи и представляют в Национальный Банк исправленные первичные статистические данные с учетом изменений и (или) дополнений в электронном виде посредством электронной связи VIDO с использованием криптографических средств защиты.
Суммы указываются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
По срокам погашения займы классифицируются на займы:
1) до 1 месяца;
2) от 1 до 3 месяцев;
3) от 3 месяцев до 1 года;
4) от 1 года до 5 лет;
5)от 5 лет и более.

4. Статистикалық нысандар мынадай әдіс бойынша жүзеге асырылады:
1) 01-жолда – жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша несиелік берешектің және мерзімі өткен берешектің есепті кезең басындағы қалдық сомалары көрсетіледі;
2) 02-жолда – шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша несиелік берешектің және мерзімі өткен берешектің есепті кезең басындағы қалдық сомалары көрсетіледі;
3) 03-жолда – есепті кезеңде жеке және заңды тұлғаларға берілген қысқамерзімді және ұзақмерзімді қарыздар сомасы көрсетіледі;
4) 04-жолда – шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға есепті кезеңде берілген қысқамерзімді және ұзақмерзімді қарыздар сомасы көрсетіледі.
Егер есепті кезеңде қарыз берілмесе, онда 03 және 04 жолдар бойынша нөлдер көрсетіледі.
5) 05-жолда - қарыздар бойынша өтелген мерзімі өткен берешек сомасын қоса алғанда, жеке және заңды тұлғалар есепті кезеңде өтеген қарыздар сомасы көрсетіледі;
6) 06-жолда - қарыздар бойынша өтелген мерзімі өткен берешек сомасын қоса алғанда, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғалар есепті кезеңде өтеген қарыздар сомасы көрсетіледі;
7) 07-жолда - жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша есепті кезеңнің аяғындағы несиелік берешектің және мерзімі өткен берешектің қалдық сомалары көрсетіледі;
8) 08-жолда – шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша есепті кезеңнің аяғындағы несиелік берешектің және мерзімі өткен берешектің қалдық сомасы көрсетіледі;
9) 09 және 10-жолдарда ұлттық валютаның шетел валютасына қатысты бағамы өзгерген кездегі есепті валютадағы шетел валютасының осындай бірлік санымен бухгалтерлік есеп, қаржылық және басқа есептілік жүйесінде көрсету нәтижесінде пайда болған бағамдық айырма көрсетіледі;
10) 11 және 12-жолдарда есепті кезеңде пайда болған, пайда болу себептері қарыздарды беру және өтеу бойынша операциялар да, бағамның өзгеруі де болып табылмайтын сомалар көрсетіледі. Бұл, мысалы, жеке және заңды тұлғалардың экономиканың қай секторына, қай шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататыны, қарыз валютасы, қарыз мерзімдері өзгерген кезде пайда болатын сомалар, үмітсіз борыштарды есептен шығару, қате жазбалар және тағы сол сияқтылар байланысты туындайтын сомалар;
11) 13-жолда - жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша есепті кезең аяғындағы мерзімі өткен берешектің қалдық сомалары көрсетіледі.

4. Заполнение статистической формы осуществляется следующим образом:
1) в строке 01 отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, на начало отчетного периода;
2) в строке 02 отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, на начало отчетного периода;
3) в строке 03 отражаются суммы краткосрочных и долгосрочных займов, предоставленных физическим и юридическим лицам за отчетный период;
4) в строке 04 отражаются суммы краткосрочных и долгосрочных займов, предоставленных физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, за отчетный период.
Если в отчетном периоде не было выдачи займа, то в строках 03 и 04 указываются нули;
5) в строке 05 отражаются суммы займов, погашенных физическими и юридическими лицами за отчетный период, включая суммы погашенной просроченной задолженности по займам;
6) в строке 06 отражаются суммы займов, погашенных физическими и юридическими лицами, относящимся к субъектам малого предпринимательства, за отчетный период, включая суммы погашенной просроченной задолженности по займам;
7) в строке 07 отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, на конец отчетного периода;
8) в строке 08 отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, на конец отчетного периода;
9) в строках 09 и 10 отражается курсовая разница, возникающая в результате отражения в системе бухгалтерского учета, финансовой и иной отчетности одного и того же количества единиц иностранной валюты в отчетной валюте при изменении курса национальной валюты по отношению к иностранной валюте;
10) в строках 11 и 12 отражаются суммы, образовавшиеся в отчетном периоде, причиной возникновения которых не являются ни операции по предоставлению и погашению займов, ни изменения курса. Это те суммы, которые возникают при изменении принадлежности физического и юридического лица к сектору экономики, к субъектам малого предпринимательства, валюты займа, сроков займа, списание безнадежных долгов, ошибочные записи и тому подобное;
11) в строке 13 отражаются суммы остатков просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, на конец отчетного периода;

12) 14-жолда – шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша есепті кезең аяғындағы мерзімі өткен берешектің қалдық сомалары көрсетіледі;
13) 15, 16, 17, 18, 19 және 20-жолдарда - жеке және заңды тұлғалар бөлігінде есепті кезең басында қарыздар бойынша және өтеу мерзімдері бойынша несиелік берешектің және мерзімі өткен берешектің қалдық сомалары көрсетіледі;
14) 21, 22, 23, 24, 25 және 26-жолдарда – жеке және заңды тұлғаларға есепті кезеңде берілген қарыздардың сомалары, жеке және заңды тұлғалар бөлігінде өтеу мерзімдері бойынша көрсетіледі. Егер есепті кезеңде беру болмаса, онда нөлдер көрсетіледі.
15) 27, 28, 29, 30, 31 және 32-жолдарда – жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша өтелген мерзімі өткен берешек сомаларын қоса алғанда, жеке және заңды тұлғалар есепті кезеңде өтеген қарыздардың сомалары жеке және заңды тұлғалар бөлігінде өтеу мерзімдері бойынша көрсетіледі;
16) 33, 34, 35, 36, 37 және 38-жолдарда – қарыздар бойынша несиелік берешектің және мерзімі өткен берешектің есепті кезең аяғындағы қалдық сомалары жеке және заңды тұлғалар бөлігінде өтеу мерзімдері бойынша көрсетіледі.
17) 39, 40, 41, 42, 43 және 44-жолдарда – қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің есепті кезең аяғындағы қалдық сомалары жеке және заңды тұлғалар бөлігінде өтеу мерзімдері бойынша көрсетіледі.
5. Сыйақы мөлшерлемесі:
1) 01-жолда жеке және заңды тұлғалардың есепті кезең басындағы қарыздары және мерзімі өткен қарыздары бойынша нақты қалыптасқан сыйақы мөлшерлемелерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
01-жолда сыйақы мөлшерлемелерін есептеу кезінде несиелік берешектің, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары да ескеріледі;
2) 02-жолда шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғалардың есепті кезең басындағы қарыздары және мерзімі өткен қарыздары бойынша нақты қалыптасқан сыйақы мөлшерлемелерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
02-жолда сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға берілген несиелік берешектің, сондай-ақ қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары да ескеріледі;
3) 03-жолда есепті кезеңде жеке және заңды тұлғаларға нақты берілген қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі;
4) 04-жолда есепті кезеңде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға нақты берілген қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі;

12) в строке 14 отражаются суммы остатков просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, на конец отчетного периода;
13) в строках 15, 16, 17, 18, 19 и 20 отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам и по срокам погашения в разрезе физических и юридических лиц на начало отчетного периода;
14) в строках 21, 22, 23, 24, 25 и 26 отражаются суммы займов, предоставленных физическим и юридическим лицам за отчетный период, по срокам погашения в разрезе физических и юридических лиц. Если в отчетном периоде не было выдачи, то указываются нули;
15) в строках 27, 28, 29, 30, 31 и 32 отражаются суммы займов, погашенных физическими и юридическими лицами за отчетный период, по срокам погашения в разрезе физических и юридических лиц, включая суммы погашенной просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам;
16) в строках 33, 34, 35, 36, 37 и 38 отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам, по срокам погашения в разрезе физических и юридических лиц на конец отчетного периода;
17) в строках 39, 40, 41, 42, 43 и 44 отражаются суммы остатков просроченной задолженности по займам, по срокам погашения займов в разрезе физических и юридических лиц на конец отчетного периода.
5. Ставка вознаграждения:
1) в строке 01 рассчитывается как средневзвешенная величина фактически сложившихся ставок вознаграждения по займам и просроченным займам физических и юридических лиц на начало отчетного периода.
При расчете ставки вознаграждения по строке 01 учитываются как суммы ссудной задолженности, так и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам;
2) в строке 02 рассчитывается как средневзвешенная величина фактически сложившихся ставок вознаграждения по займам и просроченным займам физических и юридических лиц, относящихся к субъектам малого предпринимательства, на начало отчетного периода.
При расчете ставки вознаграждения по строке 02 учитываются как суммы ссудной задолженности, так и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства;
3) в строке 03 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически предоставленным займам физическим и юридическим лицам за отчетный период;
4) в строке 04 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически предоставленным займам физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства, за отчетный период;

5) 05-жолда есепті кезеңде жеке және заңды тұлғалар нақты өтеген қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі.
05-жол бойынша сыйақы мөлшерлемесін есептеген кезде жеке және заңды тұлғаларға берілген несиелік берешектің, сол сияқты қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары да ескеріледі;
6) 06-жолда есепті кезеңде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғалар нақты өтеген қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі.
06-жол бойынша сыйақы мөлшерлемесін есептеген кезде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға берілген несие берешегінің, сол сияқты қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары ескеріледі;
7) 07-жолда есепті кезең аяғындағы жеке және заңды тұлғалардың қарыздары және мерзімі өткен қарыздары бойынша нақты қалыптасқан сыйақы мөлшерлемелерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
07-жол бойынша сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде жеке және заңды тұлғаларға берілген несиелік берешектің, сондай-ақ қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары да ескеріледі;
8) 08-жолда есепті кезеңде кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғалардың қарыздары және мерзімі өткен қарыздары бойынша нақты қалыптасқан сыйақы мөлшерлемелерінің орташа алынған шамасы ретінде есептеледі.
08-жол бойынша сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғаларға берілген несиелік берешектің, сондай-ақ қарыздар бойынша мерзімі өткен берешектің сомалары да ескеріледі.
9) 13-жолда есепті кезеңде аяғында жеке және заңды тұлғалардың мерзімі өткен қарыздары бойынша нақты қалыптасқан орташа алынған сыйақы мөлшерлемелерінің шамасы ретінде есептеледі.
10) 14-жолда есепті кезең аяғында шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жататын жеке және заңды тұлғалардың мерзімі өткен қарыздары бойынша нақты қалыптасқан орташа алынған сыйақы мөлшерлемелерінің шамасы ретінде есептеледі.
11) 15-жолда 16, 17, 18, 19 және 20-жолдардың орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі;
12) 21-жолда 22, 23, 24, 25 және 26-жолдардың орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі;
13) 27-жолда 28, 29, 30, 31 және 32-жолдардың орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі;
14) 33-жолда 34, 35, 36, 37 және 38-жолдардың орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі;
15) 39-жолда 40, 41, 42, 43 и 44-жолдардың орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі ретінде есептеледі.

5) в строке 05 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически погашенным займам физическими и юридическими лицами за отчетный период.
При расчете ставки вознаграждения по строке 05 учитываются как суммы ссудной задолженности, так и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам;
6) в строке 06 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически погашенным займам физическими и юридическими лицами, относящимся к субъектам малого предпринимательства, за отчетный период.
При расчете ставки вознаграждения по строке 06 учитываются как суммы ссудной задолженности, так и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства;
7) в строке 07 рассчитывается как средневзвешенная величина фактически сложившихся ставок вознаграждения по займам и просроченным займам физических и юридических лиц на конец отчетного периода.
При расчете ставки вознаграждения по строке 07 учитываются как суммы ссудной задолженности, так и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам;
8) в строке 08 рассчитывается как средневзвешенная величина фактически сложившихся ставок вознаграждения по займам и просроченным займам физических и юридических лиц, относящимся к субъектам малого предпринимательства, на конец отчетного периода.
При расчете ставки вознаграждения в строке 08 учитываются как суммы ссудной задолженности, так и просроченной задолженности по займам, предоставленным физическим и юридическим лицам, относящимся к субъектам малого предпринимательства;
9) в строке 13 рассчитывается как средневзвешенная величина фактически сложившихся ставок вознаграждения по просроченным займам физических и юридических лиц на конец отчетного периода;
10) в строке 14 рассчитывается как средневзвешенная величина фактически сложившихся ставок вознаграждения по просроченным займам физических и юридических лиц, относящихся к субъектам малого предпринимательства, на конец отчетного периода;
11) в строке 15 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения строк 16, 17, 18, 19 и 20;
12) в строке 21 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения строк 22, 23, 24, 25 и 26;
13) в строке 27 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения строк 28, 29, 30, 31 и 32;
14) в строке 33 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения строк 34, 35, 36, 37 и 38;
15) в строке 39 рассчитывается как средневзвешенная ставка вознаграждения строк 40, 41, 42, 43 и 44.

6. Қарыздарды арифметикалық-логикалық бақылау:
1) барлық бағандар бойынша 01-жол алдыңғы айдағы есептің осы бағандары бойынша 07-жолға тең;
2) 02 жол:
барлық бағандар бойынша алдыңғы айдағы есептің осы бағандары бойынша 08-жолға тең;
1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша осы бағандар бойынша 01-жолдан аз немесе тең;
3) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 04-жол осы бағандар бойынша 03-жолдан аз немесе тең;
4) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 06-жол осы бағандар бойынша 05-дан аз немесе тең;
5) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 08-жол осы бағандар бойынша 07-жолдан аз немесе тең;
6) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 09-жол 01, 03 және 11 жолдарды шегергендегі 07 және 05 жолдардың сомасына тең (09 = 07 + 05 - 01 - 03 – 11);
7) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 10-жол 02, 04 және 12 жолдарды шегергендегі 08 және 06-жолдардың сомасына тең (10 = 08 + 06 - 02 - 04 – 12);
8) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 13-жол осы бағандар бойынша 7-жолдан аз немесе тең;
9) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 14-жол осы бағандар бойынша 8 және 13-жолдардан аз немесе тең.
7. Өтеу мерзімдері бойынша қарыздарды арифметикалық-логикалық бақылау:
1) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 15 жол 01 жолға сәйкес келеді және осы бағандар бойынша 16, 17, 18, 19 және 20-жолдардың сомасына тең;
2) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 16, 17 және 18-жолдардың сомасы 1, 3 және 5 бағандар бойынша 01-жолға тең;
3) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 19 және 20-жолдардың сомасы 7, 9 және 11-бағандар бойынша 01-жолға тең;
4) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 21-жол 03-жолға сәйкес келеді және осы бағандар бойынша 22, 23, 24, 25 және 26-жолдардың сомасына тең;
5) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 22, 23 және 24-жолдардың сомасы 1, 3 және 5-бағандар бойынша 03-жолға тең;
6) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 25 және 26-жолдардың сомасы 7, 9 және 11-бағандар бойынша 03-жолға тең;
7) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 27-жол 05 жолға сәйкес келеді және осыған бағандар бойынша 28, 29, 30, 31 және 32-жолдардың сомасына тең;
8) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 28, 29 және 30-жолдардың сомасы 1, 3 және 5-бағандар бойынша 05 жолға тең;
9) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 31 және 32-жолдардың сомасы 7, 9 және 11-бағандар бойынша 05-жолға тең;
10) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 33-жол 07-жолға сәйкес келеді және осыған бағандар бойынша 34, 35, 36, 37 және 38-жолдардың сомасына тең;
11) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 34, 35 және 36-жолдардың сомасы 1, 3 және 5-бағандар бойынша 07 жолға тең;

6. Арифметико-логический контроль займов:
1) строка 01 по всем графам соответствует строке 07 по тем же графам за предыдущий месяц;
2) строка 02 по:
всем графам соответствует строке 08 по тем же графам за предыдущий месяц;
графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 01 по тем же графам;
3) строка 04 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 03 по тем же графам;
4) строка 06 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 05 по тем же графам;
5) строка 08 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 07 по тем же графам;
6) строка 09 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна сумме строк 07 и 05 за вычетом строк 01, 03 и 11 (09 = 07 + 05 - 01 - 03 – 11);
7) строка 10 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна сумме строк 08 и 06 за вычетом строк 02, 04, 12 (10 = 08 + 06 - 02 - 04 – 12);
8) строка 13 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 07 по тем же графам;
9) строка 14 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строкам 8 и 13 по тем же графам.
7. Арифметико-логический контроль займов по срокам погашения:
1) строка 15 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 соответствует строке 01 и равна сумме строк 16, 17, 18, 19 и 20 по тем же графам;
2) сумма строк 16, 17 и 18 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 01 по графам 1, 3 и 5;
3) сумма строк 19 и 20 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 01 по графам 7, 9 и 11;
4) строка 21 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 соответствует строке 03 и равна сумме строк 22, 23, 24, 25 и 26 по тем же графам;
5) сумма строк 22, 23 и 24 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 03 по графам 1, 3 и 5;
6) сумма строк 25 и 26 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 03 по графам 7, 9 и 11;
7) строка 27 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 соответствует строке 05 и равна сумме строк 28, 29, 30, 31 и 32 по тем же графам;
8) сумма строк 28, 29 и 30 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 05 по графам 1, 3 и 5;
9) сумма строк 31 и 32 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 05 по графам 7, 9 и 11;
10) строка 33 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 соответствует строке 07 и равна сумме строк 34, 35, 36, 37 и 38 по тем же графам;
11) сумма строк 34, 35 и 36 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 07 по графам 1, 3 и 5;

12) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 37 және 38-жолдардың сомасы 7, 9 және 11-бағандар бойынша 07 жолға тең;
13) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 39-жол 13-жолға сәйкес келеді, 33-жолдан аз немесе тең және осындай бағандар бойынша 40, 41, 42, 43 және 44-жолдардың сомасына тең;
14) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 40-жол осындай бағандар бойынша 34-жолдардан аз немесе тең;
15) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 41-жол осындай бағандар бойынша 35-жолдардан аз немесе тең;
16) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 42-жол осындай бағандар бойынша 36-жолдардан аз немесе тең;
17) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 43-жол осындай бағандар бойынша 37-жолдардан аз немесе тең;
18) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 44-жол осындай бағандар бойынша 38-жолдардан аз немесе тең;
19) 1, 3, 5, 7, 9 және 11-бағандар бойынша 40, 41, 42, 43 және 44-жолдардың сомасы осындай бағандар бойынша 13-жолға тең.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 198 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 15 қазандағы
№ 283 бұйрығына
3-қосымша
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Приложение 3 к приказу
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 15 октября 2012 года № 283
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады.
Представляется Национальному Банку Республики Казахстан.
Статистикалық нысанды www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Статистикалық нысан коды 7481201
Код статистической формы 7481201
Қарыздар бойынша нақты
берешек қалдығы туралы есеп
Отчет об остатках фактической задолженности
по займам
3-СБ
Ай сайын
Месячная
Есепті кезең
Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Екінші деңгейдегі банктер ұсынады.
Представляют банки второго уровня.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 8-ші (қоса алғанда) жұмыс күніне дейін.
Срок представления – до 8-го рабочего дня (включительно) месяца после отчетного периода.
БСН коды
Код БИН
20____ жылғы __________ айға қарыздар бойынша нақты берешек
қалдығы туралы есеп, мың теңге
Отчет об остатках фактической задолженности по займам за __________
месяц 20____года, тысяч тенге
Қарыздың және қарыз бойынша жасалмаған төлемдер коды
Код займа и неплатежа по займу
Баланстық шоттың нөмірі
Номер балансового счета
Кредиттеу объектісінің коды
Код объекта кредитования
Кепіл түрі бойынша қарыз коды
Код займа по виду залога
Қарыз алушының меншік нысанының коды
Код формы собственности заемщика
Қарыз алушының экономикалық қызмет түрінің коды
Код вида экономической деятельности заемщика
Сомасы
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Атауы Мекенжайы
Наименование _______________________ Адрес __________________________
_______________________
Телефон ___________________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты __________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты телефон
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы
Руководитель __________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты қолы
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты қолы
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті Төрағасының
2015 жылғы 7 желтоқсадағы
№ 198 бұйрығына № 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 15 қазандағы
№ 283 бұйрығына 4-қосымша
"Қарыздар бойынша нақты берешек қалдығы туралы есеп"
ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанын

12) сумма строк 37 и 38 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 07 по графам 7, 9 и 11;
13) строка 39 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 соответствует строке 13, меньше или равна строке 33 и равна сумме строк 40, 41, 42, 43 и 44 по тем же графам;
14) строка 40 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 34 по тем же графам;
15) строка 41 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 35 по тем же графам;
16) строка 42 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 36 по тем же графам;
17) строка 43 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 37 по тем же графам;
18) строка 44 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 меньше или равна строке 38 по тем же графам;
19) сумма строк 40, 41, 42, 43 и 41 по графам 1, 3, 5, 7, 9 и 11 равна строке 13 по тем же графам.
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
по статистике
от 7 декабря 2015 года № 198
Мемлекеттік статистика органдары құпиялығына кепілдік береді
Конфиденциальность гарантируется органами государственной статистики
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2012 жылғы 15 қазандағы № 283 бұйрығына 3 - қосымша
Ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны
Статистическая форма ведомственного статистического наблюдения
Приложение 3 к приказу Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 15 октября 2012 года № 283
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылады.
Представляется Национальному Банку Республики Казахстан.
Статистикалық нысанды www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz сайтынан алуға болады.
Статистическую форму можно получить на сайте www.nationalbank.kz, www.stat.gov.kz.
Мемлекеттік статистиканың тиісті органдарына дәйексіз деректерді ұсыну және алғашқы статистикалық деректерді тапсырмау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 497-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар болып табылады.
Представление недостоверных и непредставление первичных статистических данных в соответствующие органы государственной статистики являются административными правонарушениями, предусмотренными статьей 497 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Статистикалық нысан коды 7481201
Код статистической формы 7481201
Қарыздар бойынша нақты берешек қалдығы туралы есеп
Отчет об остатках фактической задолженности по займам
3-СБ
Ай сайын
Месячная
Есепті кезең Отчетный период
ай
месяц
жыл
год
Екінші деңгейдегі банктер ұсынады.
Представляют банки второго уровня.
Ұсыну мерзімі – есепті кезеңнен кейінгі айдың 8-ші (қоса алғанда) жұмыс күніне дейін.
Срок представления – до 8-го рабочего дня (включительно) месяца после отчетного периода.
БСН коды
Код БИН
20____ жылғы __________ айға қарыздар бойынша нақты берешек қалдығы туралы есеп, мың теңге
Отчет об остатках фактической задолженности по займам за __________
месяц 20____года, тысяч тенге
Қарыздың және қарыз бойынша жасалмаған төлемдер коды
Код займа и неплатежа по займу
Баланстық шоттың нөмірі Номер балансового счета
Кредиттеу объектісінің коды
Код объекта кредитования
Кепіл түрі бойынша қарыз коды
Код займа по виду залога
Қарыз алушының меншік нысанының коды
Код формы собственности заемщика
Қарыз алушының экономикалық қызмет түрінің коды
Код вида экономической деятельности заемщика
Сомасы
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
Атауы Мекенжайы
Наименование _______________________ Адрес___________________________
_________________________________________
Телефон _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _________________________________
Орындаушы
Исполнитель _____________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы
Руководитель _______________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Приложение 4 к приказу Председателя
Комитета по статистике Министерства
национальной экономики Республики
Казахстан от 7 декабря 2015 года № 198
Приложение 4 к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике от 15 октября 2012 года № 283
Инструкция по заполнению статистической формы ведомственного
статистического наблюдения "Отчет об остатках фактической

(коды 7481201, индексі 3-СБ, кезеңділігі айлық) толтыру
жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Қарыздар бойынша нақты берешек қалдығы туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанын (коды 7481201, индексі 3-СБ, кезеңділігі айлық) толтыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген және "Қарыздар бойынша нақты берешек қалдығы туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысанды (коды 7481201, индексі 3-СБ, кезеңділігі айлық) (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар қолданылады:
1) алғашқы статистикалық деректер – статистикалық нысандарда алынған немесе тіркелген деректер;
2) валюталардың басқа түрлері – "ұлттық валюта" және "еркін айырбасталатын валюта" ұғымдарына жатпайтын барлық қалған шетел валюталары;
3) еркін айырбасталатын валюта – басқа шетел валютасына және халықаралық төлем құралдарына еркін айырбасталатын валюта. Еркін айырбасталатын валюта толық ішкі және сыртқы қайтымдылықты, яғни елдің резиденттері мен резидент еместері (жеке және заңды тұлғалары) үшін бірдей айырбастау режіміне ие;
4) жеке тұлғалар – халық, заңды тұлға құрмаған дара кәсіпкерлер және дара еңбек қызметінің нысанын жүзеге асыратын өзге де жеке тұлғалар;
5) заңды тұлғалар – мемлекеттік қаржылық емес ұйымдар (пайда алу мақсатында тауарлар өндірумен және қаржылық емес қызмет көрсетумен айналысатын, мемлекеттік басқару органдары бақылайтын кәсіпорындар мен ұйымдар); мемлекеттік емес қаржылық емес ұйымдар (пайда алу мақсатында тауарлар өндірумен және қаржылық емес қызмет көрсетумен айналысатын, мемлекеттік басқару органдары бақыламайтын кәсіпорындар мен ұйымдар); үй шаруашылығына қызмет көрсететін коммерциялық емес ұйымдар (тауар өндірумен және қызмет көрсетумен айналысатын, пайда немесе өзге де қаржылай үлес әкелмейтін кәсіпорындар немесе әлеуметтік ұйымдар: қоғамдық бірлестіктер, партиялар, кәсіподақ ұйымдары, қоғамдық қозғалыстар, діни бірлестіктер, қайырымдылық қорлары және басқа да қоғамдық ұйымдар);
6) қарыз алушы – қарыз шартына қол қойған, қарыз алған және алған ақшаны қайтаруға және алған қарызды, оның ішінде қарыз бойынша сыйақы мен басқа төлемдерді толық төлеуге өзіне міндеттемелер қабылдаған жеке немесе заңды тұлға;

задолженности по займам" (код 7481201, индекс 3-СБ,
периодичность месячная)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет об остатках фактической задолженности по займам" (код 7481201, индекс 3-СБ, периодичность месячная) (далее – Инструкция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и детализирует порядок заполнения статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет об остатках фактической задолженности по займам" (код 7481201, индекс 3-СБ, периодичность месячная) (далее – статистическая форма).
2. В целях заполнения статистической формы применяются следующие определения:
1) первичные статистические данные – данные, полученные или зарегистрированные в статистических формах;
2) другие виды валюты – все остальные иностранные валюты, не включенные в понятие "национальная валюта" и "свободно-конвертируемая валюта";
3) свободно-конвертируемая валюта – валюта, которая свободно обменивается на другие иностранные валюты и международные платежные средства. Свободно-конвертируемая валюта обладает полной внутренней и внешней обратимостью, то есть одинаковым режимом обмена для резидентов и нерезидентов данной страны (физических и юридических лиц);
4) физические лица – население, индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и иные физические лица, осуществляющие формы индивидуальной трудовой деятельности;
5) юридические лица – государственные нефинансовые организации (предприятия и организации, занимающиеся производством товаров и оказанием нефинансовых услуг с целью извлечения прибыли, контролируемые органами государственного управления); негосударственные нефинансовые организации (предприятия и организации, занимающиеся производством товаров и оказанием нефинансовых услуг с целью извлечения прибыли, неконтролируемые органами государственного управления); некоммерческие организации, обслуживающие домашние хозяйства (предприятия или социальные организации, производящие товары и оказывающие услуги, но не приносящие прибыль или иные финансовые блага: общественные объединения, партии, профсоюзные организации, общественные движения, религиозные объединения, благотворительные фонды и другие общественные организации);
6) заемщик – физическое или юридическое лицо, подписавшее договор займа, получившее заем и принявшее на себя обязательства по возврату полученных денег и полную оплату полученного займа, в том числе вознаграждения и других платежей по займу;

7) қысқамерзімді қарыздар – бір жылға дейінгі мерзімге берілген қарыздар;
8) несие берешегі – қарыз алушының банк алдындағы негізгі борыш (қарыз бойынша пайызды, өсімпұлды есептемегенде) бойынша берешегі;
9) респонденттер – статистикалық әдіснамаға сәйкес статистикалық байқау объектісі бойынша деректерді ұсынатын екінші деңгейдегі банктер;
10) сыйақы мөлшерлемесі – банк қарыз алушысының қарызды пайдаланғаны үшін төлейтін пайызы;
11) ұзақмерзімді қарыздар – бір жылдан асатын мерзімге берілген қарыздар;
12) ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі.
3. Статистикалық нысанды резиденттермен (жеке және заңды тұлғалармен) қарыздар бойынша операцияларды жүзеге асыратын банктер толтырады. Статистикалық нысан тұтастай алғанда банк бойынша және филиалдар бойынша толтырылады.
Статистикалық нысан бойынша алғашқы статистикалық деректер ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күніне (қоса алғанда) дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып, VIDO электрондық байланысы арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Алғашқы статистикалық деректерге Ұлттық Банкке ұсынылғаннан кейін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігі болған жағдайда, респонденттер Ұлттық Банкке бұл туралы қолда бар кез келген байланыс түрімен хабардар етеді және өзгерістер және (немесе) түзетулер ескерілген түзетілген алғашқы статистикалық деректерді Ұлттық Банкке электрондық түрде криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып VIDO электрондық байланысы арқылы ұсынады.
Статистикалық нысан бойынша алғашқы статистикалық деректерде қарыз алушыларға ұлттық және шетел валютасында берілген қарыздар бойынша несие берешегі мен мерзімі өткен берешек қалдықтарының сомасы көрсетіледі.
Сомалар мың теңгемен көрсетіледі. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан да жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Алғашқы статистикалық деректер статистикалық нысанға қарыздар мен қарыздар бойынша жүргізілмеген төлемдер кодтарының жүйелі тәртібімен енгізіледі. Қарыздар мен жүргізілмеген төлемдер бойынша деректер баланстық шот нөмірінің өсуі тәртібімен көрсетіледі.
4. Статистикалық нысан төмендегідей толтырылады:
1) 1-бағанда Нұсқаулықтың 1 және 2-қосымшалары бойынша кестелерге сәйкес қарыздар мен қарыздар бойынша жүргізілмеген төлемдердің кодтары көрсетіледі;
2) 2-бағанда қарыз алушыларға берілген қарыздар сомаларының есебі және қарыз алушылардың банк берген қарыздар бойынша негізгі борыш сомасы бойынша мерзімі өткен берешегінің есебі жүргізілетін баланстық шоттардың жеті таңбалы нөмірлері көрсетіледі;

7) краткосрочные займы – займы, выданные сроком до одного года;
8) ссудная задолженность – задолженность заемщика перед банком по основному долгу (без учета процентов по займу, пени);
9) респонденты – банки второго уровня, представляющие данные по объекту статистического наблюдения в соответствии со статистической методологией;
10) ставка вознаграждения – процент, выплачиваемый заемщиком банка за пользование займом;
11) долгосрочные займы – займы, выданные на срок более одного года;
12) национальная валюта – казахстанский тенге.
3. Статистическая форма заполняется банками, осуществляющими операции по займам с резидентами (физическими и юридическими лицами). Статистическая форма заполняется в целом по банку и в разрезе филиалов.
Первичные статистические данные по статистической форме представляются ежемесячно, до восьмого рабочего дня (включительно) месяца после отчетного периода в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) в электронном виде посредством электронной связи VIDO с использованием криптографических средств защиты.
В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в первичные статистические данные после представления в Национальный Банк, респонденты уведомляют об этом Национальный Банк по любому из имеющихся видов связи и представляют в Национальный Банк исправленные первичные статистические данные с учетом изменений и (или) дополнений в электронном виде посредством электронной связи VIDO с использованием криптографических средств защиты.
В первичных статистических данных по статистической форме отражаются суммы остатков ссудной задолженности и просроченной задолженности по займам, предоставленным заемщикам в национальной и иностранной валюте.
Суммы указываются в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
Первичные статистические данные вносятся в статистическую форму в последовательном порядке кодов займов и неплатежей по займам. Данные по кодам займов и неплатежей отражаются в порядке возрастания номера балансового счета.
4. Заполнение статистической формы осуществляется следующим образом:
1) в графе 1 указываются коды займов и неплатежей по займам в соответствии с таблицами согласно приложениям 1 и 2 к Инструкции;
2) в графе 2 указываются семизначные номера балансовых счетов, на которых ведется учет сумм займов, предоставленных заемщикам, и учет сумм просроченной задолженности заемщиков по основной сумме долга по займам, предоставленных банком;

3) 3-бағанда Нұсқаулықтың 3-қосымшасы бойынша кестеге сәйкес кредиттеу объектілерінің кодтары көрсетіледі;
4) 4-бағанда Нұсқаулықтың 4-қосымшасы бойынша кестеге сәйкес кепіл түрі бойынша қарыздардың кодтары көрсетіледі;
5) 5-бағанда Нұсқаулықтың 5-қосымшасы бойынша кестеге сәйкес қарыз алушылардың меншік нысандарының кодтары көрсетіледі;
6) 6-бағанда Нұсқаулықтың 6-қосымшасы бойынша кестеге сәйкес қарыз алушылардың экономикалық қызметі түрлерінің кодтары көрсетіледі;

3) в графе 3 указываются коды объектов кредитования в соответствии с таблицей согласно приложению 3 к Инструкции;
4) в графе 4 указываются коды займов по виду залога в соответствии с таблицей согласно приложению 4 к Инструкции;
5) в графе 5 указываются коды форм собственности заемщиков в соответствии с таблицей согласно приложению 5 к Инструкции;
6) в графе 6 указываются коды видов экономической деятельности заемщиков в соответствии с таблицей согласно приложению 6 к Инструкции;

200
есепті кезеңнің соңындағы мөлшері
объем на конец отчетного периода
201
есепті кезеңде төленетін пайыздар
проценты к уплате за отчетный период
202
Анықтама ретінде (секторлар бойынша бөлмей)
Справочно (без разбивки по секторам):
Қаржы емес активтері
Нефинансовые активы
203
Атауы Мекенжайы
Наименование _______________________ Адрес __________________________
_______________________
Телефон ___________________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты __________________________________
Орындаушы
Исполнитель ___________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты телефон
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы
Руководитель __________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты қолы
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _____________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты қолы
(бар болған жағдайда)
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті Төрағасының
2015 жылғы 7 желтоқсадағы
№ 198 бұйрығына № 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі төрағасының
2012 жылғы 15 қазандағы
№ 283 бұйрығына 6-қосымша
"Банктердің қаржы ағындары және қорлары туралы есеп"
ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанын
(коды 7661204, индексі 11-СБ, кезеңділігі жылдық) толтыру
жөніндегі нұсқаулық
1. Осы "Банктердің қаржы ағындары және қорлары туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанын (коды 7661204, индексі 11-СБ, кезеңділігі жылдық) толтыру жөніндегі нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленген және "Банктердің қаржы ағындары және қорлары туралы есеп" ведомстволық статистикалық байқауының статистикалық нысанды (коды 7661204, индексі 11-СБ, кезеңділігі жылдық) (бұдан әрі – статистикалық нысан) толтыру тәртібін нақтылайды.
2. Статистикалық нысанды толтыру мақсатында мынадай анықтамалар қолданылады:
1) активтердің көлеміндегі басқа өзгерістер (АКБӨ) – осы тармақтың 10) және 12) тармақшаларында көрсетілген операциялар мен құнды қайта бағалауға байланысты өзгерістерден басқа, активтер мен пассивтердегі өзгерістер салдарынан туындайтын қаржы ағындары. Бұл санатқа талаптарды біржақты есептен шығару, активтерді жіктеу өзгерістері және басқа да оқиғалар кіреді. АКБӨ шоты алдыңғы кезеңдерде бастапқыда қате жіктелген деректерді түзету жағдайларында емес, активтер мен пассивтерді дұрыс жіктеу кезінде болған өзгерістерді көрсету үшін пайдаланылады;

200
есепті кезеңнің соңындағы мөлшері
объем на конец отчетного периода
201
есепті кезеңде төленетін пайыздар
проценты к уплате за отчетный период
202
Анықтама ретінде (секторлар бойынша бөлмей)
Справочно (без разбивки по секторам):
Қаржы емес активтері
Нефинансовые активы
203
Атауы Мекенжайы
Наименование _________________________ Адрес________________________
_________________________________________
Телефон _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы
Адрес электронной почты _________________________________
Орындаушы
Исполнитель ________________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) телефон
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Басшы
Руководитель _______________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Бас бухгалтер
Главный бухгалтер _________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Мөрдің орны (бар болған жағдайда)
Место для печати (при наличии)
Приложение 6 к приказу Председателя
Комитета по статистике Министерства
национальной экономики Республики
Казахстан от 7 декабря 2015 года № 198
Приложение 6 к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан по
статистике от 15 октября 2012 года № 283
Инструкция по заполнению статистической формы ведомственного
статистического наблюдения "Отчет банков о финансовых потоках и
запасах" (код 7661204, индекс 11-СБ, периодичность годовая)
1. Настоящая Инструкция по заполнению статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет банков о финансовых потоках и запасах" (код 7661204, индекс 11-СБ, периодичность годовая) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и детализирует порядок заполнения статистической формы ведомственного статистического наблюдения "Отчет банков о финансовых потоках и запасах" (код 7661204, индекс 11-СБ, периодичность годовая) (далее – статистическая форма).
2. В целях заполнения статистической формы применяются следующие определения:
1) другие изменения в объеме активов (ДИОА) – финансовые потоки, возникающие вследствие изменений в активах и пассивах, кроме изменений, обусловленных операциями и переоценками стоимости, указанными в подпунктах 10) и 12) настоящего пункта. Эта категория включает одностороннее списание требований, изменение классификации активов и другие события. Счет ДИОА используется для отражения изменений, которые произошли при правильной классификации активов и пассивов, а не в случаях поправок данных, которые были изначально неверно классифицированы в предыдущих периодах;

2) акциялар және капиталға қатысудың басқа нысандары – корпорациялардың барлық кредиторлардың талаптары қанағаттандырғаннан кейін қалған мүлкінің құнына талаптарды растайтын құралдар және есепке алу құжаттары (акциялар, пайлар, үлестік қатысу сертификаттары, сондай-ақ корпоративтік кәсіпорынды тарату кезінде қалдық құнды бөлуге қатысуды қамтамасыз ететін артықшылықты акциялар);
3) алғашқы статистикалық деректер – статистикалық нысандарда алынған немесе тіркелген деректер;
4) аударылатын депозиттер – айыппұл төлемей және қандай да бір шектеулерсіз алғашқы талап ету бойынша алынуы мүмкін; әртүрлі төлем тетіктері арқылы төлемдерді жүзеге асыру кезінде тікелей пайдаланылуы мүмкін депозиттер;
5) бағалы қағаздар (акцияларды қоспағанда) – қолма-қол ақшаны, қаржы құралын немесе экономикалық құндылығы бар қандай да бір өзге объектіні ұсыну арқылы өтелуі тиіс, институционалдық бірліктерде міндеттемелерінің бар екендігін растайтын айналыстағы құралдар;
6) басқа дебиторлық (кредиторлық) берешек – осы тармақтың 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген құралдарда көрсетілмейтін барлық қалған талаптар (міндеттемелер);
7) басқа депозиттер – банктік салым шартымен расталған барлық талаптар (аударымдардан басқа); мерзімді салымдар, талап ету бойынша салымдар, шетел валютасымен көрсетілген аударымдық емес депозиттер кіреді;
8) қарыздар – кредитор қаражатты тікелей қарыз алушыға берген кезде құрылатын және айналыстағы емес құжаттармен расталған қаржылық активтер; осы санатқа "РЕПО" операциялары да кіреді;
9) қолма-қол валюта – номиналдық құны белгіленген, орталық банктер немесе үкіметтер шығаратын және олардың міндеттемелері болып табылатын банкноттар және монеталар;
10) құнды қайта бағалау – нарықтық құнының өзгеруі нәтижесіндегі және шетел валютасында көрсетілген активтер мен пассивтердің құнына әсер ететін ұлттық валютаның шетел валюталарына айырбастау бағамының өзгеруі нәтижесіндегі өзгерістер салдарынан туындайтын қаржы ағындары;
11) қысқамерзімді қарыздар – бір жылға дейінгі мерзімге берілген қарыздар;
12) операциялар – қаржылық активтерге немесе пассивтерге меншік құқығын құру, жою немесе меншік құқының ауысуы нәтижесінде институционалдық бірліктердің өзара келісімі бойынша туындайтын қаржы ағындары. Меншік құқығының ауысуы қаржылық активке немесе пассивке байланысты барлық құқықтарды, міндеттемелерді және тәуекелдерді сату, беру немесе өзге нысанда босату арқылы жүргізіледі;

2) акции и другие формы участия в капитале – инструменты и учетные документы, подтверждающие требования на стоимость имущества корпораций, оставшиеся после удовлетворения требований всех кредиторов (акции, паи, сертификаты долевого участия, а также те привилегированные акции, которые обеспечивают участие в распределении остаточной стоимости при ликвидации корпоративного предприятия);
3) первичные статистические данные – данные, полученные или зарегистрированные в статистических формах;
4) переводимые депозиты – депозиты, которые могут быть изъяты по первому требованию без уплаты штрафа и без каких-либо ограничений; могут быть непосредственно использованы при осуществлении платежей посредством различных платежных механизмов;
5) ценные бумаги (за исключением акций) – обращающиеся инструменты, служащие свидетельством того, что институциональные единицы имеют обязательства, которые должны быть погашены путем предоставления наличных, финансового инструмента или какого-либо иного объекта, имеющего экономическую ценность;
6) другая дебиторская (кредиторская) задолженность – все остальные требования (обязательства), не отражаемые в инструментах, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 14) и 15) настоящего пункта;
7) другие депозиты – все требования (кроме переводных), которые подтверждены договором банковского вклада; включают срочные вклады, вклады до востребования, непереводные депозиты, выраженные в иностранной валюте;
8) займы – финансовые активы, которые создаются, когда кредитор предоставляет средства напрямую заемщику, и которые засвидетельствованы необращающимися документами; в данную категорию включаются также операции "РЕПО";
9) наличная валюта – банкноты и монеты, которые имеют фиксированную номинальную стоимость, выпускаются центральными банками или правительствами и являются их обязательствами;
10) переоценка стоимости – финансовые потоки, возникающие вследствие изменений в результате изменений рыночной стоимости и в результате изменений обменного курса национальной валюты к иностранным валютам, сказывающихся на стоимости активов и пассивов, выраженных в иностранной валюте;
11) краткосрочные займы – займы, выданные сроком до одного года;
12) операции – финансовые потоки, которые возникают по взаимному согласию институциональных единиц в результате создания, ликвидации или перехода прав собственности на финансовые активы или пассивы. Переход права собственности происходит путем продажи, передачи или освобождения в иной форме от всех прав, обязательств и рисков, связанных с финансовым активом или пассивом;

13) респонденттер – статистикалық әдіснамаға сәйкес статистикалық байқау объектісі бойынша деректерді ұсынатын екінші деңгейдегі банктер, және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы;
14) туынды қаржы құралдары – болашақта осы шарт бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру көзделетін, құны шарттың базалық активінің шамасына (шаманың ауытқуын қоса алғанда) қатысты болатын шарт;
15) ұзақмерзімді қарыздар – бір жылдан астам мерзімге берілген қарыздар.
3. Статистикалық нысанды екінші деңгейдегі банктер және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы толтырады. Статистикалық нысан жалпы алғанда банк бойынша толтырылады.
Статистикалық нысан бойынша алғашқы статистикалық деректер жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 31 наурызына (қоса алғанда) дейін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып, VIDO электрондық байланысы арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Егер алғашқы статистикалық деректерді ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күнге дәл келсе, оларды ұсыну күні одан кейінгі жұмыс күні болып саналады.
Алғашқы статистикалық деректерге Ұлттық Банкке ұсынылғаннан кейін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігі болған жағдайда, респонденттер Ұлттық Банкке бұл туралы қолда бар кез келген байланыс түрімен хабардар етеді және өзгерістер және (немесе) түзетулер ескерілген түзетілген алғашқы статистикалық деректерді Ұлттық Банкке электрондық түрде криптографиялық қорғау құралдарын пайдалана отырып VIDO электрондық байланысы арқылы ұсынады.
4. Статистикалық нысанды толтыру төмендегідей жүзеге асырылады.
Деректер ішкі экономика секторлары бөлігінде барлық қаржы құралдары бойынша, валюталардың түрлері бойынша (ұлттық валютада және шетел валютасында) келтіріледі. Резидент еместер бойынша деректер секторлар бойынша бөлмей, тұтас келтіріледі (12-баған).
Кезең басындағы және аяғындағы қорлары бойынша деректер шоттар тиісті кезең үшін нақтыланған, Ұлттық Банкке ұсынылатын баланстық деректермен бірдей болады.
Халықаралық Валюта Қорының ақша-кредит саясатын және ұлттык шоттар жүйесінің әдіснамасын жасау жөніндегі 2008 жылғы ұсынымдарына сәйкес қаржылық активтер мен пассивтерді құндық бағалау кезінде нарықтық бағаларды немесе әділ құнын (нарықтық бағаның баламасы) пайдалану негізгі қағидат болып табылады.
Қарыздардың құнын бағалау үшін, сондай-ақ пассивтердің акциялар және капиталға қатысудың басқа нысандары түріндегі құрауыштарының көпшілігі үшін баланстық құн пайдаланылады. Қарыздар бойынша баланстық құн борыштың өтелмеген негізгі сомасынан және оған есептелген барлық пайыздардан (яғни несие бойынша жинақталған, бірақ төлем мерзімі әлі жетпеген пайыздардан) тұрады.
Активтер жағында көрсетілетін акциялар мен капиталға қатысудың басқа нысандары нарықтық бағалары немесе әділ құны бойынша бағаланады.
Пассивтер жағында көрсетілетін акциялар мен капиталға қатысудың басқа нысандары бойынша: меншік иелері енгізген қаражаттар бойынша – меншік құқығын растайтын, бастапқы және кейін шығарылған акциялардан түскен түсімдердің; бөлінбеген пайда бойынша – бөлінбеген кірістердің; резервтер бойынша – осындай резервтердің номиналды көлемінің номиналды сомалары баланстық құн болып табылады.

13) респонденты – банки второго уровня и акционерное общество "Банк Развития Казахстана", представляющие данные по объекту статистического наблюдения в соответствии со статистической методологией;
14) производные финансовые инструменты – договор, стоимость которого зависит от величины (включая колебание величины) базового актива договора, предусматривающий осуществление расчета по данному договору в будущем;
15) долгосрочные займы – займы, выданные на срок более одного года.
3. Статистическая форма заполняется банками второго уровня и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана". Статистическая форма заполняется в целом по банку.
Первичные статистические данные по статистической форме представляются в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) ежегодно, до 31 марта года (включительно) после отчетного периода в электронном виде посредством электронной связи VIDO с использованием криптографических средств защиты.
Если срок представления первичных статистических данных приходится на нерабочий день, датой их представления считается следующий за ним рабочий день.
В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в первичные статистические данные после представления в Национальный Банк, респонденты уведомляют об этом Национальный Банк по любому из имеющихся видов связи и представляют в Национальный Банк исправленные первичные статистические данные с учетом изменений и (или) дополнений в электронном виде посредством электронной связи VIDO с использованием криптографических средств защиты.
4. Заполнение статистической формы осуществляется следующим образом.
Данные приводятся по всем финансовым инструментам, в разрезе секторов внутренней экономики, по видам валют (в национальной валюте и в иностранной валюте). Данные по нерезидентам приводятся в целом, без разбивки по секторам (графа 12).
Данные по запасам на начало и конец периода идентичны балансовым данным с детализацией счетов за соответствующий период, представляемым в Национальный Банк.
При стоимостной оценке финансовых активов и пассивов основным принципом, согласно рекомендациям Международного Валютного Фонда по составлению денежно-кредитной статистики и методологии системы национальных счетов 2008 года, является использование рыночных цен или справедливой стоимости (эквивалента рыночной цены).
Для стоимостной оценки займов, а также для большинства компонентов пассивов в виде акций и других форм участия в капитале используется балансовая стоимость. По займам балансовая стоимость включает непогашенную основную сумму долга и все начисленные проценты (то есть проценты, которые уже накопились по ссуде, но срок платежа которых еще не наступил).
Акции и другие формы участия в капитале, показываемые на стороне активов, оцениваются по рыночным ценам или справедливой стоимости.
По акциям и другим формам участия в капитале, отражаемым на стороне пассивов, балансовой стоимостью являются номинальные суммы: по средствам, внесенным владельцами – поступления от первоначальной и последующих эмиссий акций, подтверждающих право собственности; по нераспределенной прибыли – доходы, которые не были распределены; по резервам – номинальная величина таких резервов.

Зияндарды жабуға арналған арнайы резервтер (провизиялар), қаржы құралдарының құнын оң және теріс түзету шоттары экономиканың секторлары бойынша бөлмей, статистикалық нысанның 1-бөлімінде, "Анықтама үшін" деген жолда ("Барлығы" 2-бағанда) көрсетіледі.
5. Арифметикалық-логикалық бақылау:
1) "акцияларды қоспағанда бағалы қағаздар" құралынан басқа статистикалық нысанның әрбір қаржы құралы бойынша (оның ішінде валюталар түрлері бойынша бөлу) есепті кезеңнің аяғындағы қорлар есепті кезеңнің басындағы қорларға плюс (минус) есепті кезеңдегі барлық өзгерістерге (операциялар жүргізу нәтижесіндегі өзгерістер, активтер құнын қайта бағалау, АКБӨ) тең.
2) "акцияларды қоспағандағы бағалы қағаздар" құралы бойынша есепті кезеңнің аяғындағы көлем:
1-бөлімде: есепті кезеңнің басындағы қорлар плюс (минус) нетто-есептік кезең ішіндегі сатып алу, плюс (минус) құнды бағалаудың айырмасы, плюс (минус) АКБӨ;
2-бөлімде: есепті кезеңнің басындағы қорлар плюс есепті кезең ішіндегі шығару, минус есепті кезең ішіндегі сатып алу, плюс (минус) құнды бағалаудың айырмасы, плюс (минус) АКБӨ тең.
3) 104, 105, 106 және 203-жолдардан басқа жолдар үшін:
2-баған 11 және 12-бағандардың сомасына тең;
3-баған 4, 5 және 6-бағандардың сомасына тең;
11-баған 3, 7, 8, 9 және 10-бағандардың сомасына тең.
104, 105, 106 және 203-жолдар бойынша деректер 2-баған бойынша ғана толтырылады.

Специальные резервы (провизии) на покрытие убытков, счета положительной и отрицательной корректировки стоимости финансовых инструментов отражаются в разделе 1 статистической формы по строке "Справочно", без разбивки по секторам экономики (в графе 2 – "Всего").
5. Арифметико-логический контроль:
1) по каждому финансовому инструменту статистической формы (в том числе в разбивке по видам валют), кроме инструмента "ценные бумаги, кроме акций", запасы на конец отчетного периода равны запасам на начало отчетного периода плюс (минус) все изменения за отчетный период (изменения в результате проведения операций, переоценка стоимости активов, ДИОА).
2) по инструменту "ценные бумаги, за исключением акций" объем на конец отчетного периода равен:
в разделе 1: запасы на начало отчетного периода плюс (минус) нетто-покупка за отчетный период, плюс (минус) разница в оценке стоимости, плюс (минус) ДИОА;
в разделе 2: запасы на начало отчетного периода плюс выпуск за отчетный период, минусвыкуп за отчетный период, плюс (минус) разница в оценке стоимости, плюс (минус) ДИОА.
3) для всех строк, кроме 104, 105, 106 и 203:
графа 2 равна сумме граф 11 и 12;
графа 3 равна сумме граф 4, 5 и 6;
графа 11 равна сумме граф 3, 7, 8, 9 и 10.
4) по строкам 104, 105 и 106 и 203 данные заполняются только по графе 2.