"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1052 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 ақпанда № 13168 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 19 шiлдедегi № 265 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 19.07.2024 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.03.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу тізілімінде 2015 жылы 30 маусымда № 11507 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 20 шілдеде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балалы отбасыларға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармаларының назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "О некоторых мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1052. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2016 года № 13168. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.07.2024 № 265.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 19.07.2024 № 265 (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.03.2016 г.
В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "О некоторых мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11507 от 30 июня 2015 года, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 20 июля 2015 года) следующее изменение:
Правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социальной помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) доведение настоящего приказа до областных, городов Астана и Алматы управлений координации занятости и социальных программ.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ. Жақыповаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
____________А. Мамытбеков
_____ жылғы _____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
____________Ә. Исекешев
_____ жылғы ______________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1052 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 5 мамырдағы
№ 319 бұйрығына
қосымша
Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді және балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорация" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) ақпараттық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып, ақпаратты сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, тапсыруға және беруге арналған жүйе;
3) балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар мынадай түрдегі ақшалай төлемдер:
бала тууына байланысты тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – бала туғанда берілетін жәрдемақы);
бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – бала күтімі жөніндегі жәрдемақы);
мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы);
он сегіз жасқа дейінгі балаларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы (бұдан әрі – балаларға арналған жәрдемақы);

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 марта 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАНО
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________ А. Мамытбеков
_____________________ год
СОГЛАСОВАНО
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
____________ А. Исекешев
_____________________ год
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1052
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 5 мая 2015 года № 319
Правила назначения и выплаты государственных пособий семьям,
имеющим детей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей (далее - Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (далее – Закон) и определяют порядок назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) информационная система – система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса;
3) государственные пособия семьям, имеющим детей – денежные выплаты в виде:
единовременного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого в связи с рождением ребенка (далее - пособие на рождение);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года (далее - пособие по уходу);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов) (далее - пособие воспитывающему ребенка-инвалида);
ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого на детей до восемнадцати лет (далее - пособие на детей);

4) бала туғанда берілетін, бала күтімі жөніндегі және мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыларды тағайындау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері;
5) балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган – республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы;
6) бірінші бөлім – жәрдемақының мөлшерін тағайындаумен, жаңартумен, өзгертумен және қайта қараумен және ағымдағы қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін өтініш берушінің тұрғылықты жерін ауыстыруымен байланысты төлемнің ағымдағы айға қажеттілігі енгізілмеген жәрдемақы сомасы;
7) дәйексіз құжат (қолдан жасалған) – дәйексіз (жалған) мәліметтерден тұратын түпнұсқадағы құжаттардың үлгілері бойынша жасалған құжат;
8) жәрдемақы алушы – бала туғанда берілетін жәрдемақы, бала күтімі жөніндегі жәрдемақы және (немесе) мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы тағайындалған өтініш беруші;
9) жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйым – банк операцияларының тиісті түрлеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдары, "Қазпочта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
10) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
11) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары – Мемлекеттік корпорацияның облыстық, Астана және Алматы қалаларындағы филиалдары;
12) отбасы – некеден (ерлі-зайыптылықтан), туыстықтан, жекжаттықтан, бала асырап алудан немесе балаларды тәрбиеге алудың өзге де нысандарынан туындайтын және отбасы қатынастарын нығайтып, дамытуға септігін тигізуге арналған мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар мен міндеттерге байланысты адамдар тобы;
13) отбасының жиынтық табысы – отбасының ақшалай да, заттай да нысанда алған табысының жалпы сомасы;
14) отбасының орта есеппен жан басына шаққандағы табысы – отбасы жиынтық табысының отбасының әрбiр мүшесіне ай сайын келетін үлесі;
15) өтініш беруші – жәрдемақылар тағайындату үшін отбасы атынан жүгінетін адам;
16) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға жүгінген отбасылардың материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнайы комиссия;
17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны;

4) уполномоченный орган по назначению пособий на рождение, по уходу и воспитывающему ребенка-инвалида (далее – уполномоченный орган) – территориальные подразделения уполномоченного государственного органа;
5) уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей – местный исполнительный орган, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), района в городе, города районного значения;
6) первый раздел – сумма пособия, не включенная в текущую потребность месяца выплаты в связи с назначением, возобновлением, изменением и пересмотром размера пособия и с переменой места жительства заявителя, после формирования текущей потребности;
7) недостоверный документ (подделка) – документ, изготовленный по образцам подлинных документов, содержащий недостоверные (ложные) сведения;
8) получатель – заявитель, которому назначены пособия на рождение, пособия по уходу и (или) пособия воспитывающему ребенка-инвалида, пособия на детей;
9) уполномоченная организация по выдаче пособий – организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
10) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
11) филиалы Государственной корпорации – областные, городов Астаны и Алматы филиалы Государственной корпорации;
12) семья – круг лиц, связанных имущественными и личными неимущественными правами и обязанностями, вытекающими из брака (супружества), родства, свойства, усыновления (удочерения) или иной формы принятия детей на воспитание и призванными способствовать укреплению и развитию семейных отношений;
13) совокупный доход семьи – общая сумма доходов, полученных семьей, как в денежной, так и в натуральной форме;
14) среднедушевой доход семьи – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
15) заявитель – лицо, обращающееся от имени семьи за назначением пособий;
16) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения семей, обратившихся за получением социальной помощи, и подготовки заключений;
17) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;

18) электрондық құжат – ақпарат электрондық цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
19) электрондық өтініш – электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
20) электрондық өтінім – бала туғанда берілетін жәрдемақы, бала күтімі жөніндегі жәрдемақы, мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы және балаларға арналған жәрдемақыны тағайындауға қажетті Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер.
2. Бала туғанда берілетін жәрдемақыға, бала күтімі жөніндегі жәрдемақыға жүгіну, оны тағайындау және төлеу тәртібі
3. Бала туғанда берілетін жәрдемақыны, бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны (бұдан әрі – жәрдемақылар) тағайындау үшін жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүгінеді.
Бала күтімі жөніндегі жәрдемақы міндетті әлеуметтік сақтандыру қоры жүйесінің қатысушысы болып табылмайтын адамдарға тағайындалады.
4. Жәрдемақыларды тағайындауға жүгіну мерзімдері бала туған күннен бастап он екі айдан аспайды.
5. Бала күтімі жөніндегі жәрдемақы бала туған күннен бастап бір жасқа толық толған күнге дейін тағайындалады.
Отбасы құрамында ата-аналары ата-ана құқықтарынан айырылған немесе ата-ана құқықтары шектелген балаларды қоспағанда, туған, асырап алынған, сондай-ақ қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) алынған балалар ескеріледі, сондай-ақ отбасы құрамында егер басқа ата-ананың отбасында ескерілмесе, өгей балалар да ескеріледі.
Оралмандарға бала күтімі жөніндегі жәрдемақы бала туған күннен бастап, бірақ оралман мәртебесі белгіленген күннен кейін тағайындалады.
6. Жәрдемақы баланың отбасының табысына қарамастан тағайындалады.
7. Жәрдемақылар тағайындау үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішке жәрдемақы тағайындауға құқығы бар адамдар жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) болған кезде мынадай құжаттарды қоса ұсынады:
1) сәйкестендіру үшін өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
сондай-ақ оралмандар үшін – оралман куәлігі;
2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме;
3) өтініш беруші деректерінің баланың тууы туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда – неке қию (бұзу) туралы куәлік;
4) балаға немесе бала асырап алушыға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген жағдайда – балаға немесе бала асырап алушыға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжат;

18) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
19) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью;
20) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения пособия на рождение, пособия по уходу, пособия воспитывающему ребенка-инвалида и пособия на детей в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации.
2. Порядок обращения, назначения и выплаты пособия на рождение,
пособия по уходу
3. За назначением пособия на рождение, пособия по уходу (далее – пособия) в отделение Государственной корпорации по месту жительства, или через веб-портал "электронного правительства" обращаются лица, имеющие право на их получение.
Пособие по уходу назначается лицам, не являющимся участниками системы обязательного социального страхования.
4. Сроки обращения за назначением пособий не превышают двенадцати месяцев со дня рождения ребенка.
5. Пособие по уходу назначается со дня рождения по достижению ребенком возраста одного года.
В составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), а также взятые под опеку (попечительство) дети, за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, также в составе семьи учитываются сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя.
Пособие по уходу оралманам назначается со дня рождения ребенка, но не ранее даты установления статуса оралмана.
6. Пособия назначаются независимо от доходов семьи ребенка.
7. Для назначения пособий к заявлению по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы лица, имеющего право на назначение пособия, при наличии индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) на себя:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя (удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, вид на жительство иностранца, постоянно проживающего в Республике Казахстан) – для идентификации,
а также для оралманов - удостоверение оралмана;
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении;
3) свидетельство о заключении (расторжении) брака - в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка;
4) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения) – в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения);

Жәрдемақылар тағайындау үшін тұрғылықты жерін растайтын құжаттарды, баланың (балалардың) тууы туралы куәлікті (куәліктерін) не Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірмені, Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша неке қию (бұзу) туралы куәлікті, сондай-ақ балаға немесе бала асырап алушыға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжатты ұсыну, оларда қамтылған ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған жағдайда талап етілмейді.
Түпнұсқаларда ұсынылған құжаттар сканерден өткізіледі және құжаттардың электрондық көшірмелері Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.
8. Жәрдемақылар тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды үшінші адамдардың беруі тиісті жәрдемақыны алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
Нотариат куәландырған сенімхат сканерден өткізіледі, Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.
9. Өтініш беруші жәрдемақылар тағайындау үшін тиісті құжаттарды бергеннен кейін оның қатысуымен Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы:
мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сұрау салуды;
уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне өтініш берушіде жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына сұрау салуды қалыптастырады.
10. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылып отырған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ақпараттық жүйелерде өтініш беруші туралы сұратылып отырған мәліметтердің жоқ екенін немесе өтініш беруші берген мәліметтермен сәйкессіздігін растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге құжаттардың түпнұсқаларын және мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріндегі ол туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіру үшін келісу туралы өтініш беру қажеттігі туралы хабардар етеді.

Для назначения пособий представление документов, подтверждающих место жительства, свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении, по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года, свидетельства о заключении (расторжении) брака, по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года, а также документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения), не требуются при наличии возможности получения информации, содержащихся в них, из государственных информационных систем в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Документы, представленные в подлинниках сканируются и электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращаются заявителю.
8. Подача заявления и необходимых документов третьими лицами для назначения пособий осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение соответствующего пособия.
Нотариально удостоверенная доверенность сканируется, удостоверяется ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращается заявителю.
9. После представления заявителем соответствующих документов для назначения пособий в его присутствии специалист отделения Государственной корпорации формирует:
запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам;
запрос в информационную систему уполномоченного государственного органа на наличие у заявителя факта назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособий.
10. При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, осуществившее запрос отделение Государственной корпорации выдает заявителю расписку о приеме соответствующих документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае представления государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих отсутствие запрашиваемых сведений о заявителе или несоответствия сведений в информационных системах со сведениями, представленными заявителем, осуществившее запрос отделение Государственной корпорации уведомляет заявителя о необходимости представления оригиналов документов и заявления о согласии для приведения в соответствие сведений о нем в информационных системах государственных органов и (или) организаций.

Заңның 5-бабының 4-тармағына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде өтініш беруші құжаттардың түпнұсқасын және келісу туралы өтініш берген кезде Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы құжаттардың түпнұсқасын сканерден өткізеді, оларды ЭЦҚ-мен куәландырады және жеке тұлға туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіру үшін мемлекеттік органдарға және (немесе ұйымдарға) жібереді.
Егер өтініш беруші хабарламада көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыларды тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы хабардар етеді.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алу кезінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді. Қолхатқа Мемлекеттік корпорацияның ЭЦҚ-сы қойылады.
11. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі тиісті жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және өтініш беруші осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Егер өтініш беруші осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген тізілімге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыларды тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
12. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті жәрдемақыны тағайындау туралы өтінішті электрондық журналға тіркейді.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы келіп түскен электрондық өтінім осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлемдерді тағайындауға арналған "электрондық үкіметтің" веб-порталына келіп түскен азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналына тіркеледі.
13. Жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш беруші "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес өтініш нысанында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салуды өтініш берушінің өзі жүзеге асырады.

При представлении заявителем оригинала документов и заявления о согласии специалист отделения Государственной корпорации сканирует оригиналы документов, удостоверяет их ЭЦП и направляет в государственные органы и (или организации) для приведения в соответствие сведений о физическом лице в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона.
В случае, если заявитель не представил оригиналы документов, указанные в уведомлении отделение Государственной корпорации уведомляет заявителя об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При получении информации из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающей факт назначения, выплаты или подачи заявления на пособия, отделение Государственной корпорации выдает расписку об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Расписка подписывается ЭЦП Государственной корпорации.
11. Отделение Государственной корпорации проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующего пособия, а также сведений полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил.
В случае предоставления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 7 настоящих Правил, специалистом отделения Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления на назначение пособий по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
12. Отделение Государственной корпорации при представлении заявителем полного пакета документов регистрирует заявление о назначении соответствующего пособия в электронном журнале регистрации заявлений по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Электронная заявка, поступившая посредством веб-портала "электронного правительства", регистрируется в электронном журнале регистрации заявлений граждан принятых посредством веб-портала "электронного правительства" на назначение выплат по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
13. При обращении заявителя за назначением пособий посредством веб-портала "электронного правительства" запрос в информационные системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, предусмотренных в форме заявления согласно приложению 9 к настоящим Правилам осуществляется самим заявителем.

14. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы сұрау салуды жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті өзінің ЭЦҚ-сымен куәландырады және уәкілетті мемлекеттік органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне жібереді.
15. "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы келіп түскен жәрдемақылар тағайындау үшін ұсынылған электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) жәрдемақылар тағайындау, төлеу, сондай-ақ жәрдемақы тағайындауға өтініш беру фактісінің болмауы;
3) жәрдемақы тағайындалатын баланың бір жасқа толмауы;
4) әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы болмауы (бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындау үшін).
Жоғарыда келтірілген параметрлер бойынша тексерудің оң нәтижесі болған жағдайда өтінішті өңдеуге арналған кіріс хабарламалары журналына орналастыру жүргізіледі.
16. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберілген электрондық өтінішті қабылдау кезінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес электрондық өтінішті қабылдағаны туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
17. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш тіркелген күні өтініш берушінің мыналарды қамтитын электрондық іс макетін қалыптастырады:
өтініш беруші түпнұсқада ұсынған өтініштің және құжаттардың электрондық көшірмелері, сондай-ақ мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтер немесе өтініш беруші түпнұсқада ұсынған және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен және мерзімдерде жеке тұлға туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіру үшін мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйесіне жіберілген өтініштің, құжаттардың және мәліметтердің электрондық көшірмелері.
Жәрдемақылар тағайындау үшін электрондық іс макеті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде өтінішті тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және ЭЦҚ арқылы куәландырылады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын қалыптастырады, жәрдемақылардың мөлшерін есептеуді жүргізеді және оларды ЭЦҚ-мен куәландырады.
Шешімнің жобасы жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық-цифрлық нысандағы құжатты (бұдан әрі – шешім жобасы) білдіреді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы жәрдемақылар мөлшерін есептеудің, шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді және оны ЭЦҚ-мен куәландырады, содан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.

14. При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, осуществивший запрос заявитель посредством веб-портала "электронного правительства" удостоверяет электронное заявление своей ЭЦП и направляет в автоматизированную информационную систему уполномоченного государственного органа.
15. Поступившее посредством веб-портала "электронного правительства" электронное заявление, представленное для назначения пособий, проходит проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие факта назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение пособий;
3) достижение ребенком, в отношении которого назначается пособие, возраста одного года;
4) отсутствие участия в системе социального страхования (для назначения пособия по уходу за ребенком).
В случае положительного результата проверки по выше приведенным параметрам происходит помещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки.
16. При приеме отделением Государственной корпорации электронного заявления, направленного посредством веб-портала "электронного правительства", в личный кабинет заявителя посредством веб-портала "электронного правительства" направляется уведомление о принятии электронного заявления на назначение пособия по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
17. Отделение Государственной корпорации в день регистрации заявления формирует электронный макет дела заявителя, включающий:
электронные копии заявления и документов, представленных заявителем в оригинале, а также сведения, полученные из информационных систем государственных органов и (или) организаций, или
электронные копии заявления, документов и сведений, представленных заявителем в оригинале и направленных в информационную систему государственных органов и (или) организаций для приведения в соответствие сведений о физическом лице.
Электронный макет дела для назначения пособий формируется в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления в отделении Государственной корпорации и удостоверяется посредством ЭЦП.
Специалист отделения Государственной корпорации формирует проект решения по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, производит расчет размера пособий и удостоверяет их ЭЦП.
Проект решения представляет собой документ в электронно-цифровой форме о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия (далее - проект решения).
Руководитель отделения Государственной корпорации проверяет правильность расчета размера пособий, оформления проекта решения, удостоверяющего ЭЦП, после чего электронный макет дела передается отделением Государственной корпорации в филиал Государственной корпорации.

18. Мемлекеттік корпорацияның филиалы электрондық іс макеті мен шешім жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептеудің және шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін уәкілетті органға жібереді. Бұл ретте, шешім жобасы Мемлекеттік корпорацияның филиалы маманының және басшысының ЭЦҚ-ларымен куәландырылады.
19. Уәкілетті орган келіп түскен электрондық іс макетін шешім жобасымен қарайды және үш жұмыс күні ішінде жәрдемақыларды тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Автоматты режимде шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыларды тағайындау туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
20. Егер Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес жәрдемақыларды тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін электрондық іс макетіне қосымша құжаттарды тіркеу қажеттігі анықталса, уәкілетті орган электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде оны жеткіліксіз құжатпен толықтыру үшін электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады. Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себебін көрсете отырып, тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете рәсімдеу қажеттігі туралы хабарлама Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші қосымша құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін дайындайды.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар қайта ресімделмесе, уәкілетті орган қолдағы бар құжаттар бойынша тиісті жәрдемақы тағайындау туралы немесе тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады.
21. Егер уәкілетті орган ұсынылған электрондық іс макетінен және (немесе) шешім жобасынан қате тапқан жағдайда, қайтару себебін көрсете отырып, электрондық іс макетін шешім жобасымен бірге қателерді жою үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қайтарылған электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде анықталған қателерді жояды, осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін қайта ресімдейді.

18. Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления рассматривает электронный макет дела и проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет в уполномоченный орган. При этом проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Государственной корпорации.
19. Уполномоченный орган рассматривает поступивший электронный макет дела с проектом решения и принимает решение о назначении (изменении, отказе в назначении) пособий в течение трех рабочих дней.
В автоматическом режиме в течение одного рабочего дня со дня принятия решения отправляется уведомление о назначении пособий по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в отделение Государственной корпорации или в личный кабинет заявителя посредством веб-портала "электронного правительства". Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа.
20. Если для принятия решения о назначении (изменении, отказе в назначении) пособий выявляется необходимость приобщения к электронному макету дела дополнительных документов в соответствии с пунктом 3 статьи 6 Закона, уполномоченный орган возвращает электронный макет дела в отделение Государственной корпорации для дополнения его недостающим документом в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела. Уведомление о необходимости дооформления документа (документов) на назначение с указанием причины по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам направляется в отделение Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней уведомляет заявителя о необходимости представления дополнительных документов в течение двадцати пяти рабочих дней, указанных в уведомлении.
Отделение Государственной корпорации при предоставлении заявителем дополнительных документов готовит электронный макет дела в порядке, предусмотренном пунктами 17, 18 настоящих Правил.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган выносит электронное решение о назначении соответствующего пособия по имеющимся документам или об отказе в назначении.
21. В случае, если уполномоченным органом в представленном электронном макете дела и (или) в проекте решения выявлена ошибка, электронный макет дела с проектом решения с указанием причины возврата направляется в отделение Государственной корпорации для устранения ошибок.
Отделение Государственной корпорации со дня поступления возвращенного электронного макета дела в течение пяти рабочих дней устраняет выявленную ошибку, переоформляет макет дела в порядке, предусмотренном пунктами 17, 18 настоящих Правил.

22. Жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган шешімде бас тарту негіздемесін көрсетеді.
Бұл ретте, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген уәкілетті органның шешімімен электрондық іс макеті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарылады. Уәкілетті органның жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген электрондық хабарламасы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтініш берушінің жеке кабинетіне жіберіледі. Хабарлама уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
23. Мемлекеттік органнан және (немесе) ұйымнан ақпараттық жүйелердегі жеке тұлға туралы мәліметтерді өтініш берушінің дәйексіз құжаттарын ұсыну себебі бойынша сәйкестікке келтіруден бас тартуды растайтын электрондық құжат келіп түскен жағдайда уәкілетті орган жоба шешімін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайта ресімдеуге жібереді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы осы Қағидалардың 17, 18-тармақтарында көзделген тәртіппен өтініш берушінің дәйексіз құжаттарды ұсынғаны туралы мемлекеттік органның және (немесе) ұйымдардың ақпаратына сәйкес дәлелді бас тартуды көрсете отырып, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыларды тағайындаудан бас тарту туралы шешім жобасын қалыптастырады.
Егер ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Заңның 5-бабының 4-тармағына сәйкес белгілеген мерзім ішінде мемлекеттік орган және (немесе) ұйым уәкілетті органға ақпараттық жүйелердегі жеке тұлғалар туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіруден бас тартылған электрондық құжатты ұсынбаса, онда жәрдемақылар тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы сканерлеген өтініш беруші ұсынған құжаттардың түпнұсқалары негізінде қабылданады.
24. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны өтініш берушіні өзі жүгінген кезде тапсыру арқылы немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы уәкілетті орган қабылдаған шешім туралы хабардар етеді. Хабарлама осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі.
Жәрдемақы алушы ісінің қағаз нұсқасын қалыптастыру үшін электрондық іс макеті басып шығарылады.

22. В случае принятия решения об отказе в назначении пособия уполномоченный орган указывает в решении основание отказа.
При этом электронный макет дела с решением уполномоченного органа по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам с указанием причины отказа в назначении пособия возвращается в отделение Государственной корпорации. Электронное уведомление уполномоченного органа с указанием причины отказа в назначении пособия направляется в отделение Государственной корпорации или в личный кабинет заявителя посредством веб-портала "электронного правительства" по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа.
23. В случае поступления от государственного органа и (или) организации электронного документа, подтверждающего отказ в приведении в соответствие сведений о физическом лице в информационных системах по причине предоставления заявителем недостоверного документа, уполномоченный орган отправляет на переоформление проект решения в отделение Государственной корпорации.
Специалист отделения Государственной корпорации формирует проект решения об отказе в назначении пособий по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам в порядке, предусмотренном пунктами 17, 18 настоящих Правил с указанием мотивированного отказа в соответствии с информацией государственного органа и (или) организации о предоставлении заявителем недостоверных документов.
Если в течение срока, определяемого уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона государственный орган и (или) организация не представил в уполномоченный орган электронный документ, подтверждающий отказ в приведении в соответствие сведений о физическом лице в информационных системах, то решение о назначении (об отказе в назначении) пособий принимается на основании сканированных специалистом отделения Государственной корпорации оригиналов документов, представленных заявителем.
24. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом уполномоченным органом решении путем вручения при личном обращении уведомления о назначении (отказе в назначении) пособия или посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Электронный макет дела распечатывается для формирования бумажного варианта дела получателя пособия.

25. Жәрдемақылар төлемін Мемлекеттік корпорация өтініш берушінің таңдауы бойынша жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйымдар арқылы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
26. Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау туралы шешімінің негізінде бес жұмыс күні ішінде жәрдемақының тағайындалған сомасын төлем айының алдындағы айдың 25-күні Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) ай сайын ұсынылатын жәрдемақыларды төлеуге бюджеттік қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
27. Бала күтімі жөнiндегi жәрдемақы ағымдағы ай үшiн ай сайын төленеді.
Жәрдемақыны тағайындауға, қалпына келтіруге, өзгертуге және мөлшерін қайта қарауға және тұрғылықты жерін өзгертуіне байланысты төлем айының ағымдағы қажеттілігіне енгізілмеген жәрдемақы сомалары ағымдағы қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін, бірінші бөлімнің сомалары ретінде, келесі айдың қажеттілігіне енгізілуге тиіс және бір рет төленеді.
Төлемді тағайындайтын немесе жүзеге асыратын органның кінәсінен уақытында алынбаған жәрдемақы сомалары бірінші бөлім ретінде өткен уақыт үшін мерзімі шектелмей бір уақытта төленеді.
28. Айлық есептiк көрсеткіш мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешімнің жобасын дайындайды және оны уәкілетті органға бекітуге жібереді.
29. Бала күтімі жөнiндегi жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін негіз болып табылатын мән-жайлар туындаған, алушы ауысқан жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі шешiм жобасын дайындайды және оны жаңадан ұсынылған құжаттармен (олар болған кезде) толықтырылған электрондық іс макетімен бірге уәкілетті органға бекітуге жібереді.
30. Артық төленген сомалар Заңның 11-бабына сәйкес ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда – сот шешімінің негізінде сот тәртібімен қайтарылуға жатады, бұл жөнінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы алушыны хабардар ету үшiн хат дайындайды.
31. Бала күтімі жөнiндегi көрсетілген жәрдемақыны алушылар құқығына және (немесе) олардың мөлшеріне әсер ететін мән-жайлардың өзгергендігі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесін күнтiзбелiк он күн ішінде хабардар етеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлем тәсілдері, алушының (қорғаншының, қамқоршының) тұрғылықты мекен-жайы өзгерген жағдайда алушылар (қорғаншылар, қамқоршылар) сәйкес өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса осы өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтініш береді.
Алушы бала күтімі жөнiндегi жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабарламаған жағдайларда, жәрдемақы мөлшері көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап, бірақ оның тағайындалған сәтінен асырмай қайта қаралады.

25. Выплата пособий осуществляется Государственной корпорацией за счет бюджетных средств через уполномоченные организации по выдаче пособий по выбору заявителя.
26. На основании решений уполномоченного органа о назначении пособий Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Министерство).
27. Пособие по уходу выплачивается ежемесячно, за текущий месяц.
Суммы пособий, не включенные в текущую потребность месяца выплаты в связи с назначением, возобновлением, изменением и пересмотром размера пособия и с переменой места жительства, после формирования текущей потребности, подлежат включению в потребность следующего за ним месяца, как сумма первого раздела и выплачиваются единовременно.
Суммы пособий, не полученные своевременно по вине органа, назначающего или осуществляющего выплату, выплачиваются за прошлое время как первый раздел без ограничения сроков единовременно.
28. В случае изменения размера месячного расчетного показателя отделение Государственной корпорации готовит проект решения по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам и направляет его на утверждение уполномоченному органу.
29. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием влияющих на размер пособия по уходу, смены получателя отделение Государственной корпорации готовит проект решения и направляет его с электронным макетом дела, дополненным вновь представленными документами (при их наличии) на утверждение уполномоченному органу.
30. Излишне выплаченные суммы в соответствии со статьей 11 Закона, подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке на основании решения суда, о чем отделение Государственной корпорации готовит письмо для уведомления получателя пособия.
31. Получатели пособия по уходу в течение десяти рабочих дней извещают отделение Государственной корпорации об изменении обстоятельств, влияющих на право получения и (или) размер указанных пособий.
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
В случаях, когда получатель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер пособия по уходу, размер пособия пересматривается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента его назначения.

32. Мемлекеттік корпорация уәкілетті орган қабылдаған шешімдердің негізінде жәрдемақыларды төлеуге қаражат қажеттілігі туралы өтінім жасайды және ай сайын 25-күнi Министрлікке ұсынады.
33. Министрлік қаражатты тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер мен төлемдер жөнiндегi қаржыландыру жоспарларына сәйкес бөлінген сомалар шегінде Мемлекеттік корпорацияның шотына аударады.
34. Мемлекеттік корпорация бюджеттік қаражаттарды алғаннан кейін төлем кестесіне сәйкес жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
35. Бөлінген қаражат бойынша Министрлік пен Мемлекеттік корпорация арасында ай сайын салыстырып тексеру актісі жасалады.
36. Төленген сомалар бойынша Мемлекеттік корпорация мен жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкілетті ұйымдардың арасында ай сайын салыстырып тексеру актілері жасалады.
37. Жәрдемақыларды беру жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу және өзара іс-қимыл Мемлекеттік корпорация мен жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасында заңнамада белгіленген тәртіппен жасалған шарт негізінде жүргiзiледi.
38. Бала қайтыс болған, кеткен және (немесе) алушы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен немесе оған басқа себептер бойынша төлем тоқтатылған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі істі жабуды жүргізеді және оны мұрағатқа жібереді.
3. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыға жүгіну, оны тағайындау және төлеу тәртiбi
39. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге жәрдемақы (бұдан әрі – жәрдемақы) тағайындау үшін жәрдемақы алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді.
40. Мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы жүгінген күнінен бастап бала мүгедектігінің барлық кезеңіне тағайындалады.
Мүгедек бала толық мемлекеттік қамсыздандыруға алынған кезде мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған ана немесе әке, бала асырап алушы, қорғаншы (қамқоршы) тиісті мемлекеттік мекемелер аталған фактіні құжаттамалық растаған жағдайда, бала отбасында демалыста болған кезеңде мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыға құқығы бар.
41. Жәрдемақы баланың отбасының табысына қарамастан тағайындалады.
42. Жәрдемақы тағайындау үшін жәрдемақы тағайындауға құқығы бар адам өзінде жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) болған кезде өтінішке осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттарды қоса береді:
1) сәйкестендіру үшін өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктің тұруға ықтиярхаты).
сондай-ақ оралмандар үшін – оралман куәлігі;

32. Государственная корпорация составляет заявку о потребности средств на выплату пособий на основании решений, принятых уполномоченным органом и ежемесячно 25 числа представляет в Министерство.
33. Министерство перечисляет средства на счет Государственной корпорации в пределах выделенных сумм, согласно планам финансирования по обязательствам и платежам на соответствующий финансовый год.
34. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособий.
35. По выделенным средствам между Министерством и Государственной корпорацией ежемесячно составляется акт сверки.
36. По выплаченным суммам между Государственной корпорацией и уполномоченными организациями по выдаче пособий ежемесячно составляются акты сверки.
37. Взаимодействие и оплата услуг по выдаче пособий производится на основании договора, заключаемого в установленном законодательством порядке между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пособий.
38. В случае смерти, выезда ребенка и (или) получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан или прекращения ему выплаты по другим причинам, отделение Государственной корпорации производит закрытие дела и передает его в архив.
3. Порядок обращения, назначения и выплаты
пособия воспитывающему ребенка-инвалида
39. За назначением пособия воспитывающему ребенка-инвалида (далее – пособие) в отделение Государственной корпорации по месту жительства обращаются лица, имеющие право на получение пособия.
40. Пособие воспитывающему ребенка-инвалида назначается со дня обращения на весь период инвалидности ребенка.
При определении ребенка-инвалида на полное государственное обеспечение, мать или отец, усыновитель (удочеритель), опекун (попечитель), воспитывающий ребенка-инвалида (детей-инвалидов), имеет право на пособие воспитывающему ребенка-инвалида в период нахождения ребенка на каникулах в семье при условии документального подтверждения данного факта соответствующим государственным учреждением.
41. Пособие назначается независимо от доходов семьи ребенка.
42. Для назначения пособия к заявлению по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, прилагаются следующие документы лица, имеющего право на назначение пособия, при наличии индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) на себя:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя (удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, вид на жительство иностранца, постоянно проживающего в Республике Казахстан) – для идентификации;
а также для оралманов - удостоверение оралмана.

2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме;
3) өтініш беруші деректерінің баланың тууы туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда неке қию (бұзу) туралы куәлігі;
4) балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілегендігін немесе асырап алу болған жағдайда – балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілегендігін немесе асырап алуды растайтын құжат;
5) өтініш берушінің және мүгедек баланың тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
6) баланың мүгедектігі туралы анықтама;
7) жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттың нөмірі туралы мәліметтерді растайтын құжат.
Жәрдемақылар тағайындау үшін тұрғылықты жерін растайтын құжаттарды, баланың (балалардың) тууы туралы куәлікті (куәліктерін) немесе Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша туу туралы акті жазбасынан үзінді көшірмені, Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша неке қию (бұзу) туралы куәлікті, балаға немесе бала асырап алушыға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжатты, сондай-ақ баланың мүгедектігі туралы анықтамалар, оларда қамтылған ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған жағдайда талап етілмейді.
Түпнұсқаларда ұсынылған құжаттар сканерден өткізіледі және құжаттардың электрондық көшірмелері Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады, содан кейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхатпен өтініш берушіге қайтарылады.
43. Өтініш беруші жәрдемақыларды тағайындауға жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне өтініш берушіде жәрдемақыларды тағайындау, төлеу немесе тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына сұрау салуды жүзеге асырады.
Уәкілетті мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінен жәрдемақы тағайындау, төлеу немесе өтініш беру фактісін растайтын ақпарат алу кезінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді. Қолхатқа Мемлекеттік корпорацияның ЭЦҚ-сы қойылады.
44. Үшінші адамдар жәрдемақы тағайындау үшін осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген өтінішті және қажетті құжаттарды беруді жәрдемақы алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырады.
Нотариат куәландырған сенімхат сканерден өткізіледі, Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады.

2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении;
3) свидетельство о заключении (расторжении) брака, в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка;
4) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения)– в случае установления опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения);
5) документы, подтверждающие регистрацию по постоянному месту жительства заявителя и ребенка-инвалида;
6) справка об инвалидности ребенка;
7) документ, подтверждающий сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пособий.
Для назначения пособия представление документов, подтверждающего место жительства, свидетельства о рождении ребенка (детей) или выписка из актовой записи о рождении, по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года, свидетельства о заключении (расторжении) брака, по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года, документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения), а также справки об инвалидности ребенка не требуются при наличии возможности получения информации, содержащихся в них, из государственных информационных систем в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
Документы, представленные в подлинниках сканируются и электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращаются заявителю вместе с распиской о приеме соответствующих документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
43. При обращении заявителя за назначением пособия специалист отделения Государственной корпорации осуществляет запрос в информационную систему уполномоченного государственного органа на наличие у заявителя факта назначения, выплаты или подачи заявления на назначение пособия.
При получении информации из информационной системы уполномоченного государственного органа, подтверждающий факт назначения, выплаты или подачи заявления на пособие, отделение Государственной корпорации выдает расписку заявителю об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Расписка подписывается ЭЦП Государственной корпорации.
44. Подача заявления и документов, указанных в пункте 42 настоящих Правил третьими лицами для назначения пособия осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение пособия.
Нотариально удостоверенная доверенность сканируется, удостоверяется ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации, после чего возвращается заявителю.

45. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіден жәрдемақы тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығын тексеріп, өтініш беруші осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің сапасын және түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Егер өтініш беруші осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген тізілімге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
46. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші құжаттар топтамасын толық ұсынған кезде жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық журналда тіркейді.
47. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш тіркелген күні өтініш берушінің түпнұсқада ұсынған өтінішін, құжаттардың электрондық көшірмелерін қамтитын электрондық іс макетін қалыптастырады.
Жәрдемақы тағайындау үшін электрондық іс макеті өтініш Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркелген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылады және ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын қалыптастырады, жәрдемақының мөлшерін есептеуді жүргізеді және оларды ЭЦҚ-мен куәландырады.
Шешімнің жобасы жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық-цифрлық нысандағы құжатты (бұдан әрі – шешім жобасы) білдіреді.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің басшысы жәрдемақы мөлшерін есептеудің, шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, оны ЭЦҚ-мен куәландырады, содан кейін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді.
Қалыптастырылған электрондық іс макеті жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылдау үшін Мемлекеттік корпорацияның филиалы арқылы уәкілетті органға жіберіледі.
48. Мемлекеттік корпорацияның филиалы электрондық іс макеті мен шешімнің жобасы келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептеудің және шешім жобасын ресімдеудің дұрыстығын тексереді, содан кейін уәкілетті органға жібереді. Бұл ретте, шешім жобасы Мемлекеттік корпорация филиалы маманының және басшысының ЭЦҚ-ларымен куәландырылады.
49. Уәкілетті орган келіп түскен электрондық іс макетін шешім жобасымен қарайды, уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Автоматты режимде шешім қабылдаған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.

45. Отделение Государственной корпорации проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия, обеспечивает качество и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленным заявителем в соответствии с пунктом 42 настоящих Правил.
В случае предоставления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 42 настоящих Правил, специалистом отделения Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
46. Отделение Государственной корпорации при представлении заявителем полного пакета документов регистрирует заявление о назначении пособия в электронном журнале, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
47. Отделение Государственной корпорации в день регистрации заявления формирует электронный макет дела заявителя, включающий электронные копии заявления, документов, представленных заявителем в оригинале.
Электронный макет дела для назначения пособия формируется в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления в отделении Государственной корпорации и удостоверяется посредством ЭЦП.
Специалист отделения Государственной корпорации формирует проект решения по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам, производит расчет размера пособия и удостоверяет их ЭЦП.
Проект решения представляет собой документ в электронно-цифровой форме о назначении (изменении, отказе в назначении) пособия (далее - проект решения).
Руководитель отделения Государственной корпорации проверяет правильность расчета размера пособия, оформления проекта решения, удостоверяет его ЭЦП, после чего электронный макет дела передается отделением Государственной корпорации в филиал Государственной корпорации.
Сформированный электронный макет дела направляется в уполномоченный орган для принятия решения о назначении пособия через филиал Государственной корпорации.
48. Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней со дня поступления рассматривает электронный макет дела и проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет в уполномоченный орган. При этом проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Государственной корпорации.
49. Уполномоченный орган рассматривает поступивший электронный макет дела с проектом решения, принимает решение о назначении (изменении, отказе в назначении) в течение трех рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган.
В автоматическом режиме в течение одного рабочего дня со дня принятия решения отправляется уведомление о назначении пособия по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам в отделение Государственной корпорации. Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа.

50. Егер Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес жәрдемақыларды тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін электрондық іс макетіне қосымша құжаттарды тіркеу қажеттігі анықталса, уәкілетті орган электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде оны жеткіліксіз құжатпен толықтыру үшін электрондық іс макетін Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне қайтарады. Осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себебін көрсете отырып, тағайындауға құжатты (құжаттарды) жете рәсімдеу қажеттігі туралы хабарлама Мемлекеттік корпорация бөлімшесіне жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш беруші және (немесе) Халыққа қызмет көрсету орталығы қосымша құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидалардың 47, 48-тармақтарында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін дайындайды.
Егер Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар қайта ресімделмесе, уәкілетті орган қолдағы бар құжаттар бойынша тиісті жәрдемақыны тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады.
51. Егер уәкілетті орган ұсынылған электрондық іс макетінен және (немесе) шешім жобасынан қате тапқан жағдайда, электрондық iс макеті шешім жобасымен қайтару себептері көрсетіле отырып, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қателерді жою үшін электрондық байланыс арқылы қайтарылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қайтарылған электрондық іс макеті келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 47, 48-тармақтарында көзделген тәртіппен анықталған қателерді жояды.
52. Жәрдемақы тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті орган шешімде бас тарту негіздемесін көрсетеді.
Бұл ретте, уәкілетті органның шешімімен электрондық іс макеті осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себебі көрсетіліп, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарылады. Уәкілетті органның жәрдемақы тағайындаудан бас тарту себептері көрсетілген электрондық хабарламасы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жіберіледі. Хабарлама уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
53. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны өтініш берушіні өзі жүгінген кезінде тапсыру арқылы немесе өтініш берушінің ұялы телефонына sms-хабар жіберу арқылы уәкілетті орган қабылдаған шешім туралы хабардар етеді. Хабарлама осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламалар журналында тіркеледі. Sms-хабарлар осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлардың электрондық журналында тіркеледі.
Жәрдемақы алушы ісінің қағаз нұсқасын қалыптастыру үшін электрондық іс макеті басып шығарылады.

50. Если для принятия решения о назначении (изменении, отказе в назначении) пособий выявляется необходимость приобщения к электронному макету дела дополнительных документов в соответствии с пунктом 3 статьи 6 Закона, уполномоченный орган возвращает электронный макет дела в отделение Государственной корпорации для дополнения его недостающим документом в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела. Уведомление о необходимости дооформления документа (документов) на назначение с указанием причины по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам направляется в отделение Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней уведомляет заявителя о необходимости представления в течение двадцати пяти рабочих дней дополнительных документов, указанных в уведомлении.
Отделение Государственной корпорации при предоставлении заявителем дополнительных документов готовит электронный макет дела в порядке, предусмотренном пунктами 47, 48 настоящих Правил.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела в отделение Государственной корпорации документы не дооформлены, уполномоченный орган выносит электронное решение о назначении пособия по имеющимся документам или об отказе в назначении.
51. В случае, если уполномоченным органом в представленном электронном макете дела и (или) в проекте решения выявлена ошибка, электронный макет дела возвращается с проектом решения с указанием причины возврата посредством электронной связи в отделение Государственной корпорации для устранения ошибок.
Отделение Государственной корпорации со дня поступления возвращенного электронного макета дела в течение пяти рабочих дней устраняет выявленную ошибку, в порядке предусмотренном пунктами 47, 48 настоящих Правил.
52. В случае принятия решения об отказе в назначении пособия уполномоченный орган указывает в решении основание отказа.
При этом электронный макет дела с решением уполномоченного органа по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам с указанием причины отказа в назначении пособия возвращается в отделение Государственной корпорации. Электронное уведомление уполномоченного органа с указанием причины отказа в назначении пособия направляется в отделение Государственной корпорации по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа.
53. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом уполномоченным органом решении путем вручения при личном обращении уведомления о назначении (отказе в назначении) пособия или посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя. Уведомление регистрируется в журнале уведомлений по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Sms-оповещения регистрируются в электронном журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Электронный макет дела распечатывается для формирования бумажного варианта дела получателя пособия.

54. Жәрдемақы төлеуді Мемлекеттік корпорация өтініш берушінің таңдауы бойынша жәрдемақыларды беру жөніндегі уәкілетті ұйымдар арқылы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
55. Мемлекеттік корпорация уәкілетті органның жәрдемақы тағайындау туралы шешімінің негізінде бес жұмыс күні ішінде жәрдемақының тағайындалған сомасын төлем айының алдындағы айдың 25-күні Министрлікке ай сайын ұсынылатын жәрдемақыларды төлеуге бюджеттік қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
56. Жәрдемақы ағымдағы ай үшiн ай сайын төленеді.
Жәрдемақыны тағайындауға, қалпына келтіруге, өзгертуге және мөлшерін қайта қарауға және тұрғылықты жерін өзгертуіне байланысты төлеу айының ағымдағы қажеттілігіне енгізілмеген жәрдемақы сомалары ағымдағы қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін, бірінші бөлім сомалары ретінде, келесі айдың қажеттілігіне енгізілуге жатады және бір рет төленеді.
Отбасында екі және одан да көп мүгедек бала тұрған жағдайда жәрдемақы әрбір мүгедек балаға тағайындалады және төленеді.
Төлем тағайындайтын немесе оны жүзеге асыратын органның кінәсінен уақытында алынбаған жәрдемақы сомалары бірінші бөлім ретінде өткен уақыт үшін мерзімі шектелмей бір уақытта төленеді.
57. Ең төмен жалақы мөлшері өзгерген жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі шешімінің жобасын дайындайды және оны уәкілетті органға бекітуге жібереді.
58. Шешімнің қолданылу мерзімін ұзарту үшiн негіз болып табылатын немесе жәрдемақы мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туындаған, алушы ауысқан жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған құжаттармен (олар бар болса), оның ішінде орталықтандырылған мүгедектер дерекқорынан алынған баланың мүгедектігі туралы мәліметтермен толықтырылған шешiм жобасын уәкілетті органға бекітуге дайындайды.
59. Артық төленген сомалар Заңның 11-бабына сәйкес ерікті түрде, ал бас тартылған жағдайда – сот шешімінің негізінде сот тәртібімен қайтарылуға жатады, бұл жөнінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жәрдемақы алушыны хабардар ету үшiн хат дайындайды.
60. Жәрдемақы алушылар құқығына және (немесе) олардың мөлшеріне әсер ететін мән-жайлардың өзгергені туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесін күнтiзбелiк он күн ішінде хабардар етеді.
Алушының банк шотының нөмірі, төлем тәсілдері, алушының (қорғаншының, қамқоршының) тұрғылықты мекенжайы өзгерген жағдайда алушылар (қорғаншылар, қамқоршылар) сәйкес өзгерістерді растайтын құжаттармен қоса осы өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтініш береді.
Алушы жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабарламаған жағдайларда, жәрдемақы мөлшері көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап, бірақ оның тағайындалған сәтінен асырмай қайта қаралады.

54. Выплата пособия осуществляется Государственной корпорацией за счет бюджетных средств через уполномоченные организации по выдаче пособий по выбору заявителя.
55. На основании решений уполномоченного органа о назначении пособий Государственная корпорация в течении пяти рабочих дней обеспечивает включение назначенных сумм пособий в потребность в бюджетных средствах на выплату, которая представляется ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующего месяцу выплаты, в Министерство.
56. Пособие выплачивается ежемесячно, за текущий месяц.
Суммы пособия, не включенные в текущую потребность месяца выплаты в связи с назначением, возобновлением, изменением и пересмотром размера пособия и с переменой места жительства, после формирования текущей потребности, подлежат включению в потребность следующего за ним месяца, как сумма первого раздела и выплачиваются единовременно.
В случае проживания в семье двух и более детей-инвалидов пособие назначается и выплачивается на каждого ребенка-инвалида.
Суммы пособия, не полученные своевременно по вине органа, назначающего или осуществляющего выплату, выплачиваются за прошлое время как первый раздел без ограничения сроков единовременно.
57. В случае изменения размера минимальной заработной платы отделение Государственной корпорации готовит проект решения и направляет его на утверждение уполномоченному органу.
58. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для продления срока действия решения или влияющих на размер пособия, смены получателя отделение Государственной корпорации готовит проект решения дополненным вновь представленными документами (при их наличии), в том числе сведениями из централизованной базы данных инвалидов об инвалидности ребенка на утверждение уполномоченному органу.
59. Излишне выплаченные суммы в соответствии со статьей 11 Закона, подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке на основании решения суда, о чем отделение Государственной корпорации готовит письмо для уведомления получателя пособия.
60. Получатели пособия в течение десяти рабочих дней извещают отделение Государственной корпорации об изменении обстоятельств, влияющих на право получения и (или) размер указанного пособия.
В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
В случаях, когда получатель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер пособия, размер пособия пересматривается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента его назначения.

61. Мемлекеттік корпорация уәкілетті орган қабылдаған шешімдердің негізінде жәрдемақыларды төлеуге қаражат қажеттілігі туралы өтінім жасайды және ай сайын 25-күнi Министрлікке ұсынады.
62. Министрлік қаражатты тиісті қаржы жылына арналған міндеттемелер мен төлемдер жөнiндегi қаржыландыру жоспарларына сәйкес бөлінген сомалар шегінде Мемлекеттік корпорацияның шотына аударады.
63. Мемлекеттік корпорация бюджеттік қаражаттарды алғаннан кейін төлем кестесіне сәйкес жәрдемақыларды төлеуге төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
64. Бөлінген қаражат бойынша Министрлік пен Мемлекеттік корпорация арасында ай сайын салыстырып тексеру актісі жасалады.
65. Төленген сомалар бойынша Мемлекеттік корпорация мен жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкілетті ұйымдардың арасында ай сайын салыстырып тексеру актілері жасалады.
66. Жәрдемақыларды беру жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу және өзара іс-қимыл Мемлекеттік корпорация мен жәрдемақылар беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасында заңнамада белгіленген тәртіппен жасалған шарт негізінде жүргiзiледi.
67. Бала қайтыс болған, кеткен және (немесе) алушы Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен немесе оған басқа себептер бойынша төлем тоқтатылған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі істі жабуды жүргізеді және оны мұрағатқа жібереді.
4. Балаларға арналған жәрдемақыға жүгіну, оны тағайындау және төлеу тәртiбi
68. Балаларға арналған жәрдемақы орта есеппен жан басына шаққандағы айлық табысы облыстарда, Астана және республикалық маңызы бар қалаларында белгіленген азық-түлік себетінің құнынан төмен отбасыларға тағайындалады.
Отбасының жиынтық табысы жүгінген тоқсанның алдындағы тоқсан үшiн заңнамада белгіленген тәртіппен есептеледі.
Отбасы құрамында туған, асырап алған, сондай-ақ қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар ескеріледі, ата-аналары ата-ана құқықтарынан айырылған немесе ата-ана құқықтары шектелген балаларды қоспағанда, сондай-ақ отбасы құрамында егер басқа ата-ананың отбасында ескерілмесе, өгей балалар да ескеріледі.
69. Балаларға арналған жәрдемақы жүгінген айдан бастап жәрдемақы алу құқығы туындағаннан кейін ағымдағы тоқсанға тағайындалады.
Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органға немесе Мемлекеттік корпорацияға өтініш берген ай жүгінген ай деп есептеледі.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне жүгінген кезде барлық қажетті құжаттармен өтініш берген ай жүгінген ай деп есептеледі.
Балаларға арналған жәрдемақыларды төлеу өткен ай үшiн ай сайын жүргiзiледi.
70. Балаларға арналған жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш беруші тұрғылықты жері бойынша балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органға немесе Мемлекеттік корпорацияға өзінің және барлық отбасы мүшелерінің ЖСН-і болған кезде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен және мынадай құжаттармен жүгінеді:

61. Государственная корпорация составляет заявку о потребности средств на выплату пособия на основании решения, принятых уполномоченным органом и ежемесячно 25 числа представляет в Министерство.
62. Министерство перечисляет средства на счет Государственной корпорации в пределах выделенных сумм, согласно планам финансирования по обязательствам и платежам на соответствующий финансовый год.
63. Государственная корпорация, получив бюджетные средства, формирует в соответствии с графиком выплаты платежные поручения на выплату пособий.
64. По выделенным средствам между Министерством и Государственной корпорацией ежемесячно составляется акт сверки.
65. По выплаченным суммам между Государственной корпорацией и уполномоченными организациями по выдаче пособий ежемесячно составляются акты сверки.
66. Взаимодействие и оплата услуг по выдаче пособия производится на основании договора, заключаемого в установленном законодательством порядке между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче пособий.
67. В случае смерти, выезда ребенка и (или) получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан или прекращения ему выплаты по другим причинам, отделение Государственной корпорации производит закрытие дела и передает его в архив.
4. Порядок обращения, назначения и выплаты пособия на детей
68. Пособие на детей назначается семьям с месячным среднедушевым доходом ниже стоимости продовольственной корзины, установленной в областях, городах республиканского значения, столицы.
Совокупный доход семьи исчисляется за квартал, предшествовавший кварталу обращения, в установленном законодательством порядке.
В составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), а также взятые под опеку (попечительство) дети, за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, также в составе семьи учитываются сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя.
69. Пособие на детей назначается с месяца обращения на текущий квартал, после возникновения права на пособие.
Месяцем обращения считается месяц подачи заявления в уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей или Государственную корпорацию.
При обращении к акиму поселка, села, сельского округа месяцем обращения считается месяц подачи заявления со всеми необходимыми документами.
Выплата пособий на детей производится ежемесячно за истекший месяц.
70. Для назначения пособий на детей заявитель обращается по местожительству в уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей или в Государственную корпорацию, при наличии ИИН на себя и на всех членов семьи с заявлением по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам и со следующими документами:

1) сәйкестендіру үшін өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат (Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктің тұруға ықтиярхаты);
сондай-ақ оралмандар үшін – оралман куәлігі;
2) баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме;
3) өтініш берушінің деректері баланың туу туралы куәлігіндегі деректермен сәйкес келмеген жағдайда, неке қию (бұзу) туралы куәлік;
4) құжаттардың түпнұсқалары негізінде толтырылған осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес отбасының құрамы туралы мәліметтер;
5) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес отбасы мүшелерінің тапқан табысы туралы мәліметтер және осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес қосалқы жеке шаруашылығының бар-жоғы туралы мәліметтер;
6) тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат;
7) балаға немесе бала асырап алушыға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжат;
Қазақстан Республикасының аумағында 2007 жылғы 13 тамыздан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша баланың (балалардың) тууы туралы куәлігі не туу туралы акті жазбасынан үзінді көшірме, Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша неке қию (бұзу) туралы куәлігі, отбасының тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттарды, сондай-ақ балаға немесе бала асырап алушыға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеуді растайтын құжатты, оларда қамтылған ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алу мүмкіндігі болған жағдайда талап етілмейді.
Өтініш беруші жүгінген кезде өтініштің, өтініш берушінің отбасы құрамы туралы, өтініш берушінің отбасы мүшелерінің тапқан табыстары туралы, жеке қосалқы шаруашылығының бар-жоғы туралы мәліметтер бланкісін тегін алады.
Үшінші адамдар жәрдемақы тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды ұсынуды жәрдемақы алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырады.
Түпнұсқаларда ұсынылған құжаттарды маман сканерден өткізеді, содан кейін өтініш берушіге қайтарылады. Құжаттардың электрондық көшірмелері Мемлекеттік корпорация маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
Балаларға арналған жәрдемақы алу құқығы отбасы мүшелерінің табысы туралы мәліметтер ұсыныла отырып, тоқсан сайын расталады.
71. Өтініш беруші балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау үшін тиісті құжаттарды ұсынғаннан кейін оның қатысуымен балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органның немесе Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің ЖСН бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сұрау салуды қалыптастырады.
Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар сұратылған мәліметтерді растайтын электрондық құжаттарды ұсынған кезде сұрау салуды жүзеге асырған балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар үзбелі талон, Мемлекеттік корпорация осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.

1) документ, удостоверяющий личность заявителя (удостоверение личности гражданина Республики Казахстан, вид на жительство иностранца Республики Казахстан) – для идентификации;
а также для оралманов - удостоверение оралмана;
2) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении;
3) свидетельство о заключении (расторжении) брака, в случае расхождения данных заявителя с данными в свидетельстве о рождении ребенка;
4) сведения о составе семьи согласно приложению 20 к настоящим Правилам, заполненные на основании оригиналов документов;
5) сведения о полученных доходах членов семьи согласно приложению 21, и сведения о наличии личного подсобного хозяйства согласно приложению 22 к настоящим Правилам;
6) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства семьи;
7) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения).
Представление свидетельства о рождении ребенка (детей) либо выписка из актовой записи о рождении, по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года, свидетельства о заключении (расторжении) брака, по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года, документов подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства семьи, а также подтверждающих установление опеки (попечительства) над ребенком или усыновления (удочерения) не требуется при наличии возможности получения информации, содержащейся в них, из государственных информационных систем согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При обращении заявитель бесплатно получает бланки заявления, сведений о составе семьи заявителя, о полученных доходах членов семьи заявителя, о наличии личного подсобного хозяйства.
Подача заявления и необходимых документов третьими лицами для назначения пособия осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение пособия.
Документы, представленные в подлинниках, сканируются специалистом после чего возвращаются заявителю. Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста Государственной корпорации.
Право на получение пособия на детей ежеквартально подтверждается представлением сведений о доходах членов семьи.
71. После представления заявителем соответствующих документов для назначения пособия на детей, в его присутствии специалист уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей или Государственной корпорации формирует запрос по ИИН заявителя и членов семьи в информационные системы государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
При представлении государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих запрашиваемые сведения, осуществивший запрос уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей выдает отрывной талон с отметкой о принятии документов, Государственная корпорация – расписку о приеме соответствующих документов согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

72. Тұрғылықты жері бойынша балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган болмаған кезде, өтініш беруші жәрдемақы тағайындау үшін кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне өтінішпен және осы Қағидалардың 70-тармағында көрсетілген құжаттармен жүгінеді.
Салыстырып тексеру үшін құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері ұсынылады. Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі көшірмелерді түпнұсқаларымен салыстырып тексереді, оларды тіркейді, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары мен құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны өтініш берушіге қайтарылады.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушіден қабылданған құжаттарды екі жұмыс күні ішінде қорытынды дайындау үшін учаскелік комиссияларға береді.
Учаскелік комиссиялар осы Қағидалардың 78-тармағында көрсетілген тәртіппен қорытынды дайындайды.
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімі өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей, учаскелік комиссияның қорытындысын қоса бере отырып, балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті органға тапсырады.
Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органның маманы кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен алынған құжаттар бойынша өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің ЖСН-і бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес сұрау салуларды қалыптастырады.
73. Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш беруші келесі тоқсанға қайтадан жүгінген жағдайда осы Қағидаларға 20, 21, 22-қосымшаларда қамтылған мәліметтерде өзгерістер болмаған кезде осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тек өтініш бланкісі толтырылады.
74. Мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ақпараттық жүйелерде өтініш беруші туралы сұратылып отырған мәліметтердің жоқ екенін немесе өтініш беруші ұсынған мәліметтердің ақпараттық жүйедегі мәліметтермен сәйкес болмауын растайтын электрондық құжаттарды ұсынған жағдайда, сұрау салуды жүзеге асырған балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріндегі жеке тұлға туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіру үшін келісу туралы құжаттардың түпнұсқаларын және өтінішті ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Заңның 5-бабының 4-тармағына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде өтініш беруші балаларға арналған жәрдемақыны тағайындауға кент, ауыл, ауылдық округ әкімі арқылы жүгінген кезде балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган өтініш берушінің ақпараттық жүйелердегі жеке тұлға туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіруге жазбаша келісімін алу қажеттігі туралы кент, ауыл, ауылдық округ әкімін құлақтандырып, сол арқылы хабарламаны жолдайды.

72. При отсутствии уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей по месту жительства заявитель за назначением пособия на детей обращается к акиму поселка, села, сельского округа с заявлением и документами, указанными в пункте 70 настоящих Правил.
Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки. Аким поселка, села, сельского округа сверяет копии с подлинниками, регистрирует их, после чего подлинники документов и отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов возвращаются заявителю.
Аким поселка, села, сельского округа в течение двух рабочих дней передает участковым комиссиям документы, принятые от заявителя на назначение пособия на детей для подготовки заключения.
Участковые комиссии готовят заключение в порядке, указанном в пункте 78 настоящих Правил.
Аким поселка, села, сельского округа сдает документы заявителей с приложением заключения участковой комиссии уполномоченному органу по назначению и выплате пособия на детей не позднее пятнадцати рабочих дней со дня их принятия.
Специалист уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей, по полученным документам от акима поселка, села, сельского округа формирует запросы по ИИН заявителя и членов семьи в информационные системы государственных органов и (или) организаций в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
73. В случае повторного обращения заявителя за назначением пособия на детей на последующий квартал при отсутствии изменений в сведениях, содержащихся в приложениях 20, 21, 22 к настоящим Правилам, заполняется только бланк заявления по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
74. В случае представления государственными органами и (или) организациями электронных документов, подтверждающих отсутствие запрашиваемых сведений о заявителе или не соответствия сведений в информационных системах со сведениями, представленными заявителем, осуществивший запрос уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей или Государственная корпорация уведомляет заявителя о необходимости представления оригиналов документов и заявления о согласии для приведения в соответствие сведений о физическом лице в информационных системах государственных органов и (или организаций).
При обращении заявителя за назначением пособия на детей через акима поселка, села, сельского округа, уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей оповещает акима поселка, села, сельского округа и направляет через него уведомление о необходимости получения от заявителя письменного согласия на приведение в соответствие сведений о физическом лице в информационных системах в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона.

75. Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органның немесе Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш беруші ұсынған құжаттардың түпнұсқаларын және (немесе) келісу туралы өтінішін қабылдайды, құжаттардың түпнұсқаларын сканерден өткізеді, оларды ЭЦҚ-мен куәландырады және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде ақпараттық жүйелердегі жеке тұлға туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіру үшін мемлекеттік органдарға және (немесе) ұйымдарға жібереді.
Егер өтініш беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Заңның 5-бабының 4-тармағына сәйкес айқындаған тәртіппен және мерзімдерде хабарламада көрсетілген құжаттардың түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорация өтініш берушіні осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балаларға арналған жәрдемақы тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы (себебін көрсете отырып) хабардар етеді.
76. Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорация балаларға арналған жәрдемақы тағайындау үшін өтініш берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған электрондық құжаттардың толықтығын тексереді, сондай-ақ өтініш беруші осы Қағидалардың 70-тармағына сәйкес ұсынған құжаттардың және мәліметтердің электрондық көшірмелерінің сапасын және түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Егер өтініш беруші осы Қағидалардың 70-тармағында көрсетілген тізілімге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жәрдемақыны тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган өтініш беруші тізбеде айқындалған толық құжаттар топтамасын ұсынған кезде балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау туралы өтінішті осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда тіркейді.
77. Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті орган балаларға арналған жәрдемақыны тағайындауға алған құжаттарды тіркеп, қабылдағаннан кейін ақпараттық жүйелерден алынған электрондық құжаттар мен мәліметтерді басып шығарады және екі жұмыс күні ішінде оларды учаскелік комиссияларға осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды дайындау үшін жібереді.

75. При представлении заявителем оригинала документов и (или) заявления о согласии специалист уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей или Государственная корпорация сканирует оригиналы документов, удостоверяет их ЭЦП и направляет в государственные органы и (или) организации для приведения в соответствие сведений о физическом лице.
В случае, если заявитель в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с пунктом 4 статьи 5 Закона не представил оригиналы документов, указанные в уведомлении, уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей или Государственная корпорация уведомляет заявителя об отказе в приеме заявления на назначение пособия на детей (с указанием причины) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
76. Уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей или Государственная корпорация проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пособия на детей, электронных документов, полученных из информационных систем государственных органов и (или) организаций, а также обеспечивает качество и соответствие электронных копий документов и сведений оригиналам, представленных заявителем в соответствии с пунктом 70 настоящих Правил.
В случае предоставления заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 70 настоящих Правил, специалистом отделения Государственной корпорации выдается расписка об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей при предоставлении заявителем полного пакета документов, определенного перечнем, регистрирует заявление о назначении пособия на детей, в журнале по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
77. Уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей после принятия и регистрации документов на назначение пособия на детей распечатывает электронные документы и сведения из информационных систем и в течение двух рабочих дней передает их участковым комиссиям для подготовки заключения по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.

78. Учаскелік комиссиялар уәкілетті органнан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың және (немесе) өтініш берушінің материалдық жағдайын тексеру нәтижелері негізінде қорытынды дайындайды және оны балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Азаматтар алғаш жүгінген кезде учаскелік комиссия балаларға арналған жәрдемақы алуға үміткер отбасының материалдық жағдайына тексеру жүргiзеді және осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша акт жасайды.
Өтініш беруші күнтiзбелiк бiр жылдың ішінде қайталап жүгінген кезде тексеру жүргізу өтініш беруші ұсынған мәліметтерді нақтылау қажет болған, сондай-ақ өтініш берушінің (отбасының) тұрғылықты жерi (бiр әкiмшiлiк-аумақтық бірлік шегінде), отбасының құрамы мен табысы өзгерген жағдайларда жүргізіледі.
Учаскелік комиссия жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша отбасының материалдық жағдайы туралы акт жасайды және отбасының мұқтаждығы туралы қорытындыны балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті органға немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкіміне ұсынады.
79. Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органның маманы өтініш берушіден немесе Мемлекеттік корпорациядан немесе кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен кезде істі қалыптастырады және балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешiм жобасын дайындайды және оны ЭЦҚ-мен куәландырады.
Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органның басшысы электрондық құжаттар мен қағаз жеткізгіштегі іс макетіндегі құжаттардың сәйкестігін, сканерленген құжаттардың сапасын, балаларға арналған жәрдемақы мөлшерін есептеудің дұрыстығын тексереді және балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды және оны ЭЦҚ-мен куәландырады.
Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім өтініш берушіден немесе Мемлекеттік корпорациядан не кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен қабылданған құжаттардың балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органда тіркелген күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде қабылданады.
Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті орган бес жұмыс күн ішінде балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту жөнінде қабылданған шешім туралы өтініш берушіні тікелей немесе Мемлекеттік корпорация не кент, ауыл, ауылдық округ әкімі арқылы осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.

78. Участковые комиссии в течение трех рабочих дней со дня получения документов от уполномоченного органа или акима поселка, села, сельского округа готовят заключение на основании представленных документов и (или) результатов обследования материального положения заявителя и передают его в уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей или акиму поселка, села, сельского округа.
При первичном обращении граждан участковая комиссия проводит обследование материального положения семьи претендующей на получение пособия на детей и составляет акт по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
При повторном обращении заявителя в течение одного календарного года проведение обследования осуществляется только в случаях необходимости к уточнению сведений, представленных заявителем, а также изменения места жительства (в пределах одной административно-территориальной единицы), состава и доходов заявителя (семьи).
По результатам проведенного обследования участковая комиссия составляет акт о материальном положении семьи и представляет заключение о нуждаемости семьи в уполномоченный орган по назначению и выплате пособий на детей или акиму поселка, села, сельского округа.
79. Специалист уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей при поступлении документов от заявителя или Государственной корпорации или акима поселка, села, сельского округа формирует дело, готовит проект решения о назначении (отказе в назначении) пособия на детей и удостоверяет его ЭЦП.
Руководитель уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей проверяет соответствие электронных документов и документов в макете дела на бумажном носителе, качество сканированных документов, правильность расчета размера пособия на детей и принимает решение о назначении (отказе в назначении) пособия на детей и удостоверяет его ЭЦП.
Решение о назначении (отказе в назначении) пособия на детей принимается в течение семи рабочих дней со дня регистрации в уполномоченном органе по назначению и выплате пособия на детей документов, принятых от заявителя или Государственной корпорации либо акима поселка, села, сельского округа.
Уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей направляет заявителю в течение пяти рабочих дней о принятом решении, уведомление о назначении либо об отказе в назначении пособия на детей лично либо через Государственную корпорацию либо акима поселка, села, сельского округа по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.

80. Мемлекеттік органнан және (немесе) ұйымнан ақпараттық жүйелерінде жеке тұлға туралы мәліметтерді өтініш берушінің дәйексіз құжатты ұсыну себебі бойынша сәйкестікке келтіруден бас тартуды растайтын электрондық құжат келіп түскен жағдайда балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті орган балаларға арналған жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады, қабылданған шешім туралы өтініш берушінің тікелей өзіне немесе Мемлекеттік корпорация не кент, ауыл, ауылдық округ әкімі арқылы осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.
Егер ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген мерзім ішінде мемлекеттік орган және (немесе) ұйым балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілетті органға ақпараттық жүйелердегі жеке тұлғалар туралы мәліметтерді сәйкестікке келтіруден бас тартуды растайтын электрондық құжатты ұсынбаса, балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті органның маманы немесе Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш беруші ұсынған құжаттардың сканерлеген түпнұсқалары негізінде қабылданады.
81. Әкесі немесе анасы (асырап алушылары) бiрiншi, екiншi топтағы мүгедектердiң, мүгедек балалардың, сексен жастан асқан адамдардың, үш жасқа дейiнгi баланың күтiмiмен айналысатын жағдайларды қоспағанда, баланың еңбек етуге қабілетті ата-анасы (асырап алушылары) жұмыс істемейтін және жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелмеген, күндізгі оқу бөлімінде оқымайтын, әскерде қызметін өткермейтін кезеңге балаларға арналған жәрдемақы тағайындалмайды.
Жәрдемақы толық мемлекеттік қамсыздандыруға алынған балаларға тағайындалмайды.
82. Балаларға арналған жәрдемақыны алушылар балаларға арналған жәрдемақы мөлшерінің өзгеруі үшiн негіз болатын немесе оны алу құқығына әсер ететін мән-жайлар туралы он жұмыс күні ішінде балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті органды хабардар етеді.
Өтініш беруші балаларға арналған жәрдемақының мөлшеріне әсер ететін мән-жайлар туралы уақытында хабарламаған жағдайда, жәрдемақы мөлшері көрсетілген мән-жайлар туындаған сәттен бастап, бірақ оның тағайындалған сәтінен асырмай қайта қаралады.
Артық төленген сомалар ерікті тәртіппен, ал бас тартылған жағдайда – сот шешімінің негізінде сот тәртібімен қайтарылуға тиіс, бұл туралы балаларға арналған жәрдемақы тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті орган жәрдемақы алушыны он жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етеді.

80. В случае поступления от государственного органа и (или) организации электронного документа, подтверждающего отказ в приведении в соответствие сведений о физическом лице в информационных системах по причине предоставления заявителем недостоверного документа, уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей выносит решение об отказе в назначении пособия на детей, о чем уведомляет заявителя лично или через Государственную корпорацию либо акима поселка, села, сельского округа по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Если в течение срока, государственный орган и (или) организация не представил в уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей электронный документ, подтверждающий отказ в приведении в соответствие сведений о физическом лице в информационных системах, то решение о назначении (об отказе в назначении) пособия на детей принимается на основании сканированных специалистом уполномоченного органа по назначению и выплате пособия на детей или специалистом Государственной корпорации оригиналов документов, представленных заявителем.
81. Пособие на детей не назначается на период, когда в семье трудоспособные родители (усыновители и (или) удочерители) ребенка не работают и не зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости, не учатся по дневной форме обучения, не служат в армии, кроме случаев, когда отец или мать (усыновители и (или) удочерители) заняты уходом за инвалидами первой, второй группы, детьми инвалидами, лицами старше восьмидесяти лет, ребенком до трех лет.
Пособие не назначается на детей, находящихся на полном государственном обеспечении.
82. Получатели пособия на детей в течение десяти рабочих дней извещают уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей об обстоятельствах, которые могут служить основанием для изменения размера пособия на детей, или влияющих на право его получения.
В случае, когда заявитель своевременно не известил об обстоятельствах, влияющих на размер пособия на детей, размер пособия пересматривается с момента наступления указанных обстоятельств, но не ранее момента его назначения.
Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном порядке, а в случае отказа - в судебном порядке на основании решения суда, о чем уполномоченный орган по назначению и выплате пособия на детей в течение десяти рабочих дней письменно уведомляет получателя пособия.

83. Балаларға арналған жәрдемақыны төлеуді балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкілетті орган өтініш берушінің таңдауы бойынша жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкілетті ұйымдар арқылы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бала туғанда берілетін және (немесе) баланың күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындауға арналған
өтініш
Қазақстан Республикасы
_____________________ облысы (қаласы)
бойынша Еңбек, әлеуметтік қорғау
және көші-қон комитетінің департаменті
Бөлімше коды ________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәлімет (белгі қою): ата-ана __ қорғаншы
(қамқоршы) __
ЖСН: ________________________________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
_____________________________________________________________________
Туған күні: _______ жылғы "____" ______________
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжаттың сериясы: ________________ Құжаттың нөмірі: _________________ Кім берген: ___________________ берілген күні: _____ "___" __________
Тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы:
__________________________ облыс_____________________ қаласы (ауданы)
________________________________ ауылы _______________________ көшесі
(шағынаудан) _________ үй _____________ пәтер
Бала туғанда берілетін және (немесе) бала 1 жасқа толғанға дейін оның
күтімі жөніндегі біржолғы жәрдемақы тағайындалатын бала туралы
мәліметтер
Баланың ЖСН: ________________________________________________________
Баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса): ________________________
_____________________________________________________________________
Баланың туған күні: _______ жылғы "____" ____________________________
Баланың туу кезектілігі: _______
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
Р/с №
ЖСН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
Банк деректемелері:
Банктің атауы _______________________________________________________
Банк шотының № ______________________________________________________
Шоттың үлгісі: ағымдағы ______________ карточкалық шот ______________
Маған бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі жөніндегі жәрдемақыны республикалық бюджет қаражаты есебінен (қажетінің асты сызылсын) тағайындауды сұраймын.
Бала туғанда берілетін жәрдемақыны және (немесе) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі жөніндегі жәрдемақыны тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабардар етуге келісім беремін.
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кету), сауалнама деректерінің, банктік деректемелердің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне он жұмыс күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жалған мәліметтер мен жасанды құжаттарды бергенім үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны _________________ ұялы _______________ Е-маіl ______________
20__ жылғы "___" __________ Өтініш берушінің қолы ___________________
20__жылғы "___ " _________________ № ___ өтініш қабылданды
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы __________________________________________________
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне сұрау салу

83. Выплата пособия на детей осуществляется за счет бюджетных средств уполномоченным органом по назначению и выплате пособия на детей через уполномоченные организации по выдаче пособий по выбору заявителя.
Приложение 1
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заявление
для назначения пособия на рождение и (или) пособия по уходу
Республика Казахстан
Департамент Комитета труда,
социальной защиты и миграции
по __________________ области (городу)
Код отделения: _____________
Сведения о заявителе (отметить галочкой): родитель __ опекун
(попечитель) __
ИИН: ________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:__________________
Дата рождения: "____" ______________ _______ года.
Вид документа удостоверяющего личность: ___________________
Серия документа: _____ номер документа: ___________ кем выдан: _____
Дата выдачи: "____" _____________ ______ год.
Адрес постоянного места жительства: ___________
Область _____________________________________
город (район) _____________ село: ______________
улица (микрорайон) ________ дом ___ квартира ___
Сведения о ребенке, на которого назначается единовременное пособие на
рождение и (или) пособие по уходу за ребенком до 1 года
ИИН ребенка: ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) ребенка: ___________________
Дата рождения ребенка: "____" _____________ 20____ год.
Очередность рождения ребенка: ____
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
ИИН
фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Дата и год рождения
1
2
Банковские реквизиты:
Наименование банка ________________________
Банковский счет № _______________________
Тип счета: текущий _______ картсчет _____
Прошу назначить мне пособие на рождение ребенка и (или) пособие по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года за счет средств республиканского бюджета (нужное подчеркнуть).
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения пособия на рождение и (или) пособия по уходу за ребенком по достижению им возраста одного года.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе в назначении) пособия путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
Обо всех изменениях, влекущих изменение размера выплачиваемого пособия, а также об изменении место жительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в отделение Государственной корпорации в течение десяти рабочих дней.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Контактные данные заявителя:
телефон______ мобильный_______ Е-маil________
"__" ________ 20__год. Подпись заявителя __________
Заявление принято "__"________ 20__год № _____
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы:________________________________________________
Приложение 2
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Запросы в информационные системы
государственных органов и (или) организации

1. Бала туғанда берілетін жәрдемақыны және бала күтімі жөніндегі жәрдемақыны немесе мүгедек баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің ЖСН-і бойынша "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне мынадай:
1) "ЖТМД" АЖ-дан жеке басты куәландыратын;
2) "ЖТМД" АЖ-дан тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелуі туралы (бала туғанда берілетін жәрдемақы және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты тағайындалатын жәрдемақы үшін);
3) "ЖТМД" АЖ-дан өтініш берушінің өгей (және қамқорлыққа алынған) балаларының тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
4) "ЖТМД" АЖ-дан өтініш берушінің және мүгедек баланың тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы (мүгедек бала тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау үшін);
5) АХАЖ АЖ-дан барлық балалары Қазақстан Республикасында туылған жағдайда (2007 жылғы 13 тамыздан кейін туылған балалар бойынша) өтініш беруші балаларының ЖСН-і бойынша тууын (қайтыс болуын) тіркеу туралы;
6) АХАЖ АЖ-дан өтініш берушінің неке қиюын (бұзуын) (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін тіркелгендер) тіркеу туралы;
7) Білім және ғылым министрлігінің АЖ-дан балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы;
8) АХАЖ АЖ-дан бала асырап алу туралы тиісті органдардың шешімі;
9) уәкілетті мемлекеттік органның АЖ-дан Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің коды туралы;
10) Мүгедектердің орталықтандырылған деректер базасынан мүгедек балаға мүгедектік баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақыны тағайындау туралы мәліметтерді алу үшін сұрау салулар қалыптастырылады.
2. Балаларға арналған жәрдемақыны тағайындау үшін өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің ЖСН-і бойынша "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелеріне мынадай:
1) жеке басты куәландыратын;
2) өтініш берушінің және отбасы мүшелерінің тұрақты және бірге тұратын тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
3) барлық балалары Қазақстан Республикасында туылған жағдайда (2007 жылғы 13 тамыздан кейін туылған балалар бойынша) өтініш беруші балаларының ЖСН-і бойынша тууын тіркеу туралы;
4) өтініш берушінің неке қиюын (бұзуын) (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 маусымнан кейін тіркелгендер) тіркеу туралы;
5) мүгедектікті растау туралы;
6) балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы;
7) қосалқы шаруашылығының бар-жоғы және саны туралы;
8) кәсіпкерлік қызметтен түсетін табыс туралы;

1. Для назначения пособия на рождение ребенка и (или) пособия по уходу за ребенком или пособия воспитывающему ребенка-инвалида формируются запросы по ИИН заявителя и членов семьи в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность из ИС "ГБДФЛ";
2) о регистрации по постоянному месту жительства заявителя из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия на рождение ребенка и по уходу за ребенком до одного года);
3) о регистрации по постоянному и совместному месту жительства заявителя и сводных (и взятых под опеку) детей из ИС "ГБДФЛ";
4) о регистрации по постоянному и совместному месту жительства заявителя и ребенка-инвалида из ИС "ГБДФЛ" (для назначения пособия воспитывающему ребенка-инвалида);
5) о регистрации рождения (смерти) по ИИН детей заявителя, при условии рождения всех детей в Республике Казахстан из ИС ЗАГС (по детям, рожденным после 13 августа 2007 года);
6) о регистрации заключения (расторжения) брака заявителя из ИС ЗАГС (зарегистрированных после 1 июня 2008 года на территории Республики Казахстан);
7) об установлении опеки (попечительства) над ребенком из ИС Министерства образования и науки;
8) решение соответствующего органа об усыновлении (удочерении) из ИС ЗАГС;
9) о коде отделения Государственной корпорации из ИС уполномоченного государственного органа;
10) об установлении инвалидности на ребенка-инвалида из центральной базы данных инвалидов (для назначения воспитывающему ребенка-инвалида).
2. Для назначения пособия на детей формируются запросы по ИИН заявителя и членов семьи в информационные системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "электронного правительства" для получения следующих сведений:
1) удостоверяющих личность;
2) о регистрации по постоянному и совместному месту жительства заявителя и членов семьи;
3) о регистрации рождения по ИИН детей заявителя, при условии рождения всех детей в Республике Казахстан (по детям, рожденным после 13 августа 2007 года);
4) о регистрации заключения/расторжения брака заявителя (зарегистрированных после 1 июня 2008 года на территории Республики Казахстан);
5) о подтверждении инвалидности;
6) об установлении опеки (попечительства) над ребенком;
7) о наличии и количестве подсобного хозяйства;
8) о доходах от предпринимательской деятельности;

бастап 7 (жеті) жұмыс күні): 20__ жылғы "___"_____________
Құжатты қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымы және қолы __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Төленетін жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық
өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан
Республикасының шегінен тыс жерге кету), сауалнама деректерінің,
банктік деректемелердің өзгеруі туралы уәкілетті органға он жұмыс
күні ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Жалған мәліметтер мен жасанды құжаттарды бергенім үшін
жауапкершілік туралы ескертілді.
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Отбасының тіркеу нөмірі __________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
__________________________________ __________________________________ (өтініш берушінің тегі, аты, (үйінің мекенжайы, тел.)
әкесінің аты (бар болса)
Р/с
ЖСН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мекенжайы
Тіркелуі бойынша тұрғылықты жері
Нақты тұрғылықты жері
кестенің жалғасы
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні мен жылы
Жұмыспен қамтылу санаты
Өтініш берушінің қолы _____________ Күні 20__ жылғы "___ "___________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтерді өзім
тексердім және 20__ жылғы "__"_______ жүргізілген Өтініш берушінің
(отбасының) материалдық жағдайын тексеру актісі негізінде растаймын.
Учаскелік комиссия мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса)
_____________________________________________________________________
(қолы)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Отбасының тіркеу нөмірі ____________
Өтініш берушінің отбасы мүшелерінің
20__ жылғы _______ тоқсанда алған табыстары туралы
МӘЛІМЕТТЕР
__________________________________ __________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, (үйінің мекенжайы, тел.)
әкесінің аты (бар болса)
Р/с
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс, оқу орны (жұмыссыздар тіркеу фактісін жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның анықтамасымен растайды)
Құжаттамалық расталған табыс сомасы*
еңбек қызметінен түскен табыстар
Зейнетақылар, жәрдемақылар
кестенің жалғасы
Өзге де мәлімделген табыстар
кәсіпкерлік қызметтен түскен табыстар
стипендия
алимент
өзге де табыстар
Жалған ақпараттар мен дәйексіз (жалған) құжаттарды бергенім
үшін жауапкершілік туралы ескертілді.
*Табыс сомаларын құжаттамалық растау үшін өтініш берушінің
отбасы мүшелерінің алған табыстары туралы анықтамалар қоса беріледі.
Өтініш берушінің қолы ________________
Күні 20__ жылғы "___" ________________
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Жеке қосалқы шаруашылығының бар-жоғы туралы
МӘЛІМЕТТЕР
(табыстарды есептеу үшін)
_________________________________________ ___________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (үйінің мекенжайы, тел.)
(бар болса)
Жеке қосалқы шаруашылық объектісі
Өлшем бірлігі
Үй малы, құсы
Жасы
Саны
(бас)
Саяжай
Ірі қара мал:
сиыр,
бұқа
Бақша
Жылқы:
бие,
айғыр
Жер учаскесі, оның ішінде үй іргесіндегі жер учаскесі
Түйе,
інген
Шартты жер үлесі
Қой, ешкі
Мүліктік пай (берілген жылы)
Тауық, үйрек,
қаз
Шошқа
Өтініш берушінің қолы ______________________
Күні 20__ жылғы "___" ______________________
Кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе жеке қосалқы шаруашылықтың
көлемі туралы мәліметтерге қол қоюға уәкілетті органның өзге де
лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________ ___________________________
(қолы) (тегі)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
23-қосымша
Нысан
18 жасқа дейінгі баласы бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы
№ ______ хабарлама
20__ жылғы "___"____________
Азамат ______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ______________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(себептерін көрсету)
байланысты 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға мемлекеттік
жәрдемақы тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тартылды.
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
__________________________ __________________________________________
(жауапты адамның лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға мемлекеттік
жәрдемақыны тағайындау туралы азаматтардың өтініштерін тіркеу
журналы
Р/с
Тіркеу нөмірі
Өтінішті қабылдау күні
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мекенжайы
кестенің жалғасы
Балалардың саны
Учаскелік комиссияға беру күні
Учаскелік комиссияның қорытынды қабылдау күні
Уәкілетті органның тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарған күні
Тағайындау кезеңі
Сомасы
Ескертпе
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Учаскелік комиссияның №____ қорытындысы
20__ жылғы "___"_______________
Учаскелік комиссия "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік
жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының
1-2-тармағына сәйкес отбасының (өтініш берушінің) (өтініш берушінің
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
өтінішін және оған қоса берілген құжаттарын қарап,___________________
___________________________________________________________ негізінде
(ұсынылған құжаттардың және (немесе) өтініш берушінің (отбасының)
материалдық жағдайына тексеру жүргізу нәтижелерінің)
_____________________________________________________________________
(қажеттіліктің болуы, қажеттіліктің болмауы)
отбасына (адамға) 18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға
мемлекеттік жәрдемақы тағайындау туралы қорытынды шығарды
Комиссия төрағасы: ________________ _________________________________
Комиссия мүшелері: ________________ _________________________________
________________ _________________________________
________________ _________________________________
________________ _________________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
____ данадағы қоса берілген құжаттармен қорытынды
20__ жылғы "___"_______________ қабылданды
Құжаттарды қабылдаған кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің немесе
уәкілетті орган қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
лауазымы, қолы
_____________________________________________________________________
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Өтініш берушінің (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу АКТІСІ
20__ жылғы "___"_______________
_______________
(елді мекен)

заявления: "____" ___________ 20 ___год (дата получения услуги (7
(семь) рабочих дней со дня регистрации заявления и (или) электронной
заявки в уполномоченном органе): "____" ________ 20 ___год.
фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность и роспись
принявшего документы ________________________________________________
Обо всех изменениях влекущих изменение размера выплачиваемого
пособия, а также об изменении местожительства (в т.ч. выезд запределы
Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов
обязуюсь сообщить в уполномоченный орган в течение десяти рабочих
дней.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление
недостоверных сведений и поддельных документов.
Приложение 20
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
_________ Регистрационный номер семьи
Сведения о составе семьи заявителя
______________________________________________ ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя (домашний адрес,
тел.)
п/п
ИИН
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
членов семьи
Адрес
место проживания по регистрации
фактического места проживания
продолжение таблицы
Родственное отношение
к заявителю
Дата и год
рождения
Категория
занятости
Подпись заявителя ______________Дата "___" _________ 20 ____ год
Сведения о составе семьи заявителя проверены мною и подтверждаются на
основании Акта обследования материального положения заявителя
(семьи), проведенного от "__"_______20__ года.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена участковой комиссии __
(подпись)
Приложение 21
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
______ Регистрационный номер семьи
СВЕДЕНИЯ
о полученных доходах членов семьи заявителя
в _______ квартале 20__ года
____________________________________________ ________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (домашний адрес,
тел.)
п/п
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
членов
семьи
Место работы, учебы
(безработные
подтверждают факт
регистрации справкой
уполномоченного органа
по вопросам занятости)
Документально
подтвержденные
суммы доходов*
от трудовой деятельности
Пенсии, пособия
продолжение таблицы
Прочие заявленные доходы
от предпринимательской деятельности
стипендии
алименты
Иные виды дохода
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление ложной
информации и недостоверных (поддельных) документов.
*Для документального подтверждения сумм доходов прилагаются справки о
полученных доходах членов семьи заявителя.
Подпись заявителя _________________
Дата"____" _____________ 20 ___ год.
Приложение 22
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
СВЕДЕНИЯ
о наличии личного подсобного хозяйств
(для расчета доходов)
_______________________________________________ _____________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя) (домашний адрес,
тел.)
Кол-во
ед. изм.
Домашние животные
Возраст
Количество
(голов)
Дача
Крупный рогатый скот: коровы, быки
Огород
Лошади: кобылы, жеребцы
Земельный участок, в т.ч. приусадебный
Верблюды Верблюдицы
Условная земельная доля
Овцы, козы
Имущественный пай (год выдачи)
Куры, утки, гуси
Свиньи
Подпись заявителя ______________
Дата"___" ____________ 20 __ год
фамилия, имя, отчество (при его наличии) акима поселка, села,
сельского округа или
иного должностного лица органа,
уполномоченного подписывать
сведения о размере личного
подсобного хозяйства ________________ __________________
(подпись) (фамилия)
Приложение 23
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Уведомление № ______
об отказе в приеме заявления на назначение пособий
государственного пособия семьям, имеющим детей до 18 лет
от "_____" _______________ 20 ___год
Гражданин (ка)_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество заявителя)
Дата обращения "___" ________________ 20 _____ год
_____________________________________________________________________
Отказано в приеме заявления на назначение пособий государственного
пособия на детей до 18 лет по причине:
____________________________________________________________________
(указание причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
_______________________________ _____________________________________
(должность ответственного лица) (фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
Приложение 24
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Журнал
регистрации заявлений о назначении государственного
пособия семьям, имеющих детей до 18 лет
п/п
Регистрационный номер
Дата приема
заявления
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
продолжение таблицы
Адрес
Кол-во
детей
Дата передачи на участковую комиссию
Дата принятия заключения участковой комиссии
Дата решения
уполномоченного органа
о назначении
или об отказе
Период
назначения
Сумма
Примечание
Приложение 25
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Заключение участковой комиссии № __
__ _________ 20__ год
Участковая комиссия в соответствии с пунктом 1-2 статьи 6
Закона Республики Казахстан "О государственных пособиях, семьям
имеющим детей", рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы
семьи (заявителя)__________________________________________________;
(фамилия, имя, отчество заявителя)
на основании _____________________________________________________
(представленных документов и (или) результатов обследования
материального положения заявителя (семьи) выносит заключение
о _____________________________________________________
(необходимости, отсутствии необходимости)
предоставления семье (лицу) государственного пособия семьям, имеющих
детей до 18 лет
Председатель комиссии: ________________ __________________________
Члены комиссии: _______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
_______________________ __________________________
(подписи) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Заключение с прилагаемыми документами в количестве ____ штук
принято "__"____________ 20__ год
___________________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность, подпись работника, акима поселка, аула (села), аульного
сельского округа) или уполномоченного органа, принявшего документы
Приложение 26
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
АКТ
обследования материального положения заявителя (семьи)
от "___" ________ 20__ год
______________________
(населенный пункт)

1. Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
2. Тұрғылықты мекенжайы:
_____________________________________________________________________
3. Отбасы құрамында (отбасында нақты тұратындар есепке алынады)
адам, оның ішінде:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Білімі
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқу орны)
кестенің жалғасы
Өзін-өзі жұмыспен қамтуы
Жұмыссыздығының себебі
Жұмыссыз ретінде жұмыспен қамту органдарында тіркелгені туралы деректер
Қоғамдық жұмыстарға, кәсіби дайындыққа (қайта даярлау, біліктілікті жоғарылату) немесе жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Еңбекке қабілетті барлығы ___________ адам.
Жұмыспен қамту органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгені _______
адам.
Жұмыссыздықтың басқа да себептері бойынша (іздеуде, бас
бостандығынан айыру орындарында) __________ адам.
Кәмелетке толмаған балалардың саны _________ адам, оның ішінде:
мемлекеттің толық қамтамасыз етуімен оқитындар _________ адам,
ақылы негізде жоғары және орта арнаулы білім беру орындарында
оқитындар __________ адам, оқудың бір жылдық құны ____________ теңге.
4. Тұрмыс жағдайы (жатақхана, жалдамалы, жекешелендірілген
тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй
немесе өзге) – қажеттісін көрсету ____________________
Бөлмелердің саны ____________________
Тұрғын үйді ұстауға жұмсалатын шығындар _______________________
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Отбасының табыстары:
Табысы бар отбасы мүшелерінің (оның ішінде өтініш берушінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Табыс түрі
Алдыңғы тоқсандағы табыс сомасы
(теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (үй іргесіндегі учаске, мал және құс), саяжай және жер учаскесі (жер үлесі) туралы мәліметтер
ай
тоқсан
5. Мыналардың:
автокөліктің (маркасы, шығарылған жылы, құқық белгілейтін
құжат, оны пайдаланудан түскен табыс)________________________________
_____________________________________________________________________
қазіргі уақытта тұратын баспанадан басқа өзге тұрғын үйдің (оны
пайдаланудан түскен табыс) __________________________________________
___________________________________________________________ бар-жоғы.
6. Бұған дейін алынған көмек туралы мәліметтер (нысаны, сомасы,
көзі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________

1. фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________
2. Адрес места жительства ____________________________________
___________________________________________________________________
3. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье)
________ человек, в том числе:
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата
рождения
Родственное
отношение
к заявителю
Образование
Занятость
(место работы,
учебы)
продолжение таблицы
Самостоятельная
занятость
Причина
незанятости
Данные о
регистрации в
органах занятости в
качестве безработного
Сведения об участии в
общественных работах,
профессиональной подготовке
(переподготовке, повышении квалификации) или в активных мерах
содействия занятости
Всего трудоспособных _________ человек.
Зарегистрированы в качестве безработного в органах занятости
_______ человек.
Другие причины незанятости (в розыске, в местах лишения
свободы) ________ человек.
Количество несовершеннолетних детей _______ человек, в том
числе:
обучающихся на полном государственном обеспечении _____
человек;
обучающихся в высших и средних учебных заведениях на платной
основе _______ человек, стоимость обучения в год ________ тенге.
4. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное
жилье, служебное жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом
или иное - указать) ____________________
Количество комнат _____________________________________________
Расходы на содержание жилья____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Доходы семьи:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) членов
семьи (в т.ч.
заявителя),
имеющих доход
Вид
дохода
Сумма дохода
за предыдущий
квартал
(тенге)
Сведения о личном подсобном
хозяйстве (приусадебный
участок, скот и птица), дачном
и земельном участке (земельной
доли)
за
месяц
за
квартал
5. Наличие:
автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий
документ, заявленные доходы от его эксплуатации) __________________
_______________________________________ _____________ иного
жилья, кроме занимаемого в настоящее время (заявленные доходы от его
эксплуатации) ______________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

7. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Ата-анасының бала тәрбиесіне қатысуы: мектеп
керек-жарақтарымен, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз етілуі
_____________________________________________________________________
9. Санитариялық-эпидемиологиялық тұру жағдайлары ______________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы: ________________ __________________________
Комиссия мүшелері: ________________ __________________________
________________ __________________________
________________ __________________________
________________ __________________________
(қолдары) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Жасалған актімен таныстым: _____________________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Тексеру жүргізуден бас тартамын _______________________________
өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) және қолы, күні (өтініш беруші тексеру
жүргізуден бас тартқан жағдайда толтырылады).
Балалы отбасыларға берілетін
мемлекеттік жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау немесе бас тарту туралы
№ ______ хабарлама
20__ жылғы "___" _______________
18 жасқа дейінгі балалары бар отбасыларға мемлекеттік жәрдемақы
тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Сіздің назарыңызға жеткізеді
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің (бар болса)_____________________
_____________________________________________________________________
Өтініш берушінің туған күні ______ жылғы "___" ______________________
Құжаттарды қайтарған күн 20__ жылғы "___" ___________________________
18 жасқа дейінгі балаларға тағайындалатын мемлекеттік жәрдемақы
20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___" ____________
қоса алғанда ___ балаға ай сайын ____________________ теңге сомасында
(сомасы жазбаша)
тағайындалды.
_____________________________________________________________________
(себебін көрсету)
себебі бойынша 18 жасқа дейінгі мемлекеттік жәрдемақы тағайындаудан
бас тартылды.
18 жасқа дейінгі баласы бар отбасыларға жәрдемақы тағайындау
жөніндегі уәкілетті органның жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылған
_____________________________________________________________________
(лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

7. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Участие родителей в воспитании детей:
обеспеченность школьными принадлежностями, одеждой, обувью ____
____________________________________________________________________
9. Санитарно-эпидемиологические условия проживания ____________
Председатель комиссии:
_________________________ _____________________
Члены комиссии:
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
________________________ ______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С составленным актом ознакомлен(а): ______________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя
От проведения обследования отказываюсь _______________ фамилия,
имя, отчество (при его наличии) и подпись заявителя (или одного из
членов семьи),
дата_________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 27
к Правилам назначения и выплаты
государственных пособий
семьям, имеющим детей
Форма
Уведомление № ______
о назначении или об отказе в назначении
государственного пособия семьям, имеющим детей до 18 лет
от "_____" _______________20__ год
Уполномоченный орган по назначению и выплате пособия семьям,
имеющим детей до 18 лет, доводит до Вашего сведения
фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя __________________
Дата рождения заявителя _____________________________________________
Дата возврата документов "____" ________ 20__ год
Назначено государственное пособие на детей до 18 лет на ___ (детей)
ежемесячно в сумме ___________тенге (______________________________)
(сумма прописью)
с________20__год по _______20__год
Отказано в назначении государственного пособия на детей до 18 лет по
причине:_______________________________________________
(указание причины)
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица уполномоченного
органа по назначению пособий семьям, имеющим детей до 18 лет
___________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии)