"Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының және ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13336 болып тіркелді
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының және ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 12181 болып тіркелді, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесі 2015 жылғы 29 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекіту туралы»;
кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
«Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбасы ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727 "Об утверждении Правил выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13336
В соответствии с подпунктом 1) статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727 «Об утверждении Правил выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12181, опубликованный 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
в название вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи», ПРИКАЗЫВАЮ:»;
в Правилах выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» (далее - Закон), и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:

«8. ҚР НКО мынадай жағдайларда куәландырушы орталыққа тіркеу куәліктерін беруден бас тартады:
1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) соттың заңды күшіне енген шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа толмаған жағдайларда, тіркеу куәлігін беруден бас тартады.
Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беруден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап өтініш берушіге пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, сондай-ақ қолма-қол өтініш беруші ҚР НКО-ға жүгінген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде беріледі.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін кері қайтаруға өтініштің негізінде тіркеу куәлігі иесінің немесе оның өкiлiнiң талабы бойынша;
2) тіркеу куәлігін алған кезде анық емес мәліметтер беру фактісі анықталғанда;
3) тiркеу куәлiгiнің иесi қайтыс болғанда;
4) тіркеу куәлігін иеленушінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгергенде;
5) тіркеу куәлігін иеленуші – заңды тұлғаның атауы ауысқанда, ол қайта ұйымдастырылғанда, таратылғанда;
6) куәландырушы орталық пен тiркеу куәлiгiнің иесi арасындағы келiсiмде көзделген жағдайларда;
7) заңды күшiне енген сот шешiмi бойынша керi қайтарып алады.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. МО КО мына жағдайларда тіркеу куәлігін беруден бас тартады:

«8. КУЦ РК отказывает удостоверяющему центру в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях:
1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста.
Письменный мотивированный ответ об отказе в выдаче регистрационного свидетельства удостоверяющему центру выдается заявителю посредством почтовой или специальной почтовой связью, а также нарочно в течение пятнадцати рабочих дней со дня обращения заявителя в КУЦ РК.»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Отзыв регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, осуществляется в следующих случаях:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства либо его представителя на основании заявления на отзыв регистрационного свидетельства по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) установления факта предоставления недостоверных сведений при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.»;
в Правилах выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» (далее – Закон) и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. УЦ ГО отказывает в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях если:

1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) соттың заңды күшіне енген шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа толмаған жағдайларда, тіркеу куәлігін беруден бас тартады.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«18. МО КО операторы мынадай жағдайларда тіркеу куәлігін кері қайтарып алады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға арналған хаттың негізінде тiркеу куәлiгi иесiнiң немесе оның өкiлiнiң талап етуi бойынша;
2) тіркеу куәлігін алған кезде анық емес мәліметтер беру фактісі анықталғанда;
3) тiркеу куәлiгiнің иесi қайтыс болғанда;
4) тіркеу куәлігін иеленушінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгергенде;
5) тіркеу куәлігін иеленуші – заңды тұлғаның атауы ауысқанда, ол қайта ұйымдастырылғанда, таратылғанда;
6) куәландырушы орталық пен тiркеу куәлiгiнің иесi арасындағы келiсiмде көзделген жағдайларда;
7) заңды күшiне енген сот шешiмi бойынша керi қайтарып алады.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1)2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. Оператор УЦ ГО отзывает регистрационное свидетельство:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства либо его представителя на основании письма на отзыв регистрационного свидетельства, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) установления факта предоставления недостоверных сведений при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.»;
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі                                   Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________Б. Сұлтанов
2016 жылғы 26 қаңтар
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
_______________ А. Мұхамедиұлы
2016 жылғы 28 қаңтар
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
_______________ Е. Ыдырысов
2016 жылғы 19 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 1183 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, қайтарып алуы және
электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен
жарамдылығын растау қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруі, сақтауы, кері қайтарып алуы және электрондық цифрлық қолтаңбасы ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) объектілік сәйкестендіру (бұдан әрі – OID) – объектімен байланысқан және оны бір мәнді етіп объектілердің әлемдік адрестік кеңістігінде сәйкестендіретін цифрлардың бірегей жиынтағы;
2) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі – АКҚҚ) – криптографиялық түрлендірудің алгоритмдерін, кілттерді құрастыруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын құрал;
3) кері қайтарып алынған тіркеу куәлігі – қолданысы осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте тоқтатылған тіркеу куәлігі;
4) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі – ҚТКТ) – қолданысы тоқтатылған тіркеу куәліктері, олардың сериялық нөмірлері, қайтарылған күні және себебі туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________Б. Султанов
26 января 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_______________А. Мухамедиулы
28 января 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
_______________ Е. Идрисов
19 январь 2016 года
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 9 декабря 2015 года № 1183
Приложение 3
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила
выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств
и подтверждения принадлежности и действительности
открытого ключа электронной цифровой подписи национальным
удостоверяющим центром Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи» (далее – Закон) и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) объектный идентификатор (далее – OID) – уникальный набор цифр, который связан с объектом и однозначно идентифицирует его в мировом адресном пространстве объектов;
2) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – средство, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами;
3) отозванное регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство, аннулированное в порядке, установленном настоящими Правилами;
4) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва;

5) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҰКО) – «электрондық үкіметтің», мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің қатысушыларына қызмет көрсететін куәландырушы орталық;
6) өтініш беруші – жеке немесе заңды тұлға;
7) тіркеу куәлігі – куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін беретін қағаз жеткізгіштегі құжат немесе электрондық құжат;
8) тіркеу куәлігінің иесі - оның атына ҰКО тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
9) электрондық құжат айналымы жүйесіне қатысушы - электрондық құжаттарды жинау, өңдеу, сақтау, беру, іздестіру және тарату процестеріне қатысатын жеке немесе заңды тұлға, мемлекеттік орган немесе лауазымды адам;
10) электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАЖ)- қатысушылары арасындағы қатынастар осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттармен алмасу жүйесі;
11) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терілімі;
12) ЭЦҚ құралдары – ЭЦҚ құру және оның түпнұсқалығын тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы.
3. Тіркеу куәліктері жеке және заңды тұлғаларға, оның iшiнде интернет-ресурсының домендік атауының иелеріне, «Қазынашылық – клиент» ақпараттық жүйесінің қатысушыларына, шет мемлекеттердің жеке және заңды тұлғаларына беріледі.
2. ҰКО өтініш берушісіне тіркеу куәліктерін беру тәртібі
4. Тіркеу куәлігін алу үшін Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары ҰКО-ға мына құжаттарды ұсынады:
1) www.egov.kz «электрондық үкімет» веб-порталынан (бұдан әрі – портал) немесе www.pki.gov.kz интернет-ресурсынан (бұдан әрі-интернет-ресурс) алынған осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш (жеке тұлғадан);
2) өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) қамтитын өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) жеке тұлғаның мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – ҰКО-ның тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсынуға және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігінің көрсетілуімен жеке тұлғаның өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.

5) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ) – удостоверяющий центр, обслуживающий участников «электронного правительства», государственных и негосударственных информационных систем;
6) заявитель – физическое или юридическое лицо, подавшее документы на выдачу или отзыв регистрационного свидетельства;
7) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
8) владелец регистрационного свидетельства – физическое или юридическое лицо, на имя которого НУЦ выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
9) участник системы электронного документооборота – физическое или юридическое лицо, государственный орган или должностное лицо, участвующие в процессах сбора, обработки, хранения, передачи, поиска и распространения электронных документов;
10) система электронного документооборота (далее – СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
12) средства ЭЦП – совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности ЭЦП.
3. Регистрационные свидетельства выдаются физическим и юридическим лицам, в том числе владельцам доменного имени интернет-ресурса, участникам информационной системы «Казначейство – клиент», физическим и юридическим лицам иностранных государств.
2. Порядок выдачи регистрационных свидетельств заявителю НУЦ
4. Для получения регистрационных свидетельств физические лица Республики Казахстан предоставляют в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ (от физического лица) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с веб-портала «электронного правительства» www.egov.kz (далее – портал) или интернет-ресурс www.pki.gov.kz (далее – интернет-ресурс);
2) документ, удостоверяющий личность заявителя, содержащий индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) заявителя;
3) доверенность на представителя физического лица, удостоверенную нотариально, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов физического лица третьим лицом.

5. Тіркеу куәліктерін алу үшін бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ҰКО тіркеу куәліктерін алуға (заңды тұлғаның және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің атынан) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін беруге порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш берушінің ЖСН қамтитын өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) жеке тұлғаның мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – ҰКО-ның тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсынуға және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігінің көрсетілуімен жеке тұлғаның өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
4) өтініште көрсетілген деректерді тексеру үшін өтініш беруші анықтаманы немесе бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін - дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін (болған кезде) ұсынады.
6. Тіркеу куәліктерін алу үшін Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ҰКО тіркеу куәліктерін алуға (заңды тұлғаның және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің атынан) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін беруге порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш берушінің ЖСН қамтитын өтініш беруші өкілінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін бір рет алуға немесе кері қайтаруға заңды тұлғаға арналған қағаз тасығыштағы сенімхат;
4) өтініште көрсетілген деректерді тексеру үшін өтініш беруші анықтаманы немесе құрамында заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) бар заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін (болған кезде) ұсынады.
ҰКО жүгінуге дейін заңды тұлғаның қызметкеріне тіркеу куәліктерін алу үшін заңды тұлғаның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландыру жолымен заңды тұлғаның қызметкері берген тіркеу куәліктерін беруге арналған өтінімді интернет-ресурс арқылы растайды.
Заңды тұлғаның бiрiншi басшысына немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға сенiмхаттың орнына жұмыс орнынан анықтама немесе заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған бірінші басшының лауазымына немесе оның міндетін атқарушы тұлғаны тағайындау туралы бұйрықтың (шешімнің, хаттаманың) көшірмесі.

5. Для получения регистрационных свидетельств индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства, предоставляют в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ (от юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса и содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность представителя заявителя, содержащий ИИН заявителя;
3) доверенность на представителя физического лица, удостоверенную нотариально, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов физического лица третьим лицом;
4) для проверки данных указанных в заявлении заявитель предоставляет справку или свидетельство (при наличии) о государственной регистрации индивидуального предпринимателя – для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства.
6. Для получения регистрационных свидетельств юридические лица Республики Казахстан предоставляют в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ (от юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса и содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность представителя заявителя, содержащий ИИН заявителя;
3) доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам на бумажном носителе;
4) для проверки данных указанных в заявлении заявитель предоставляет справку или свидетельство (при наличии) о государственной регистрации юридического лица, содержащий бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица или их копии;
Для получения регистрационных свидетельств на сотрудника юридического лица до обращения в НУЦ, первый руководитель юридического лица или лицо, исполняющего его обязанности посредством интернет-ресурса подтверждает поданную сотрудником юридического лица заявку на выдачу регистрационных свидетельств путем удостоверения ее своей электронной цифровой подписью.
Для первого руководителя юридического лица или лица, исполняющего его обязанности, взамен доверенности представляется справка с места работы либо заверенная печатью юридического лица (при ее наличии) копия приказа (решения, протокола) о назначении на должность первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности.

7. Тіркеу куәліктерін алу үшін интернет-ресурстың домендік атауын иеленуші (жеке тұлға) ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігінің SSL беруге порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш берушінің ЖСН қамтитын өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) жеке тұлғаның мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – ҰКО-ның тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсынуға және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігінің көрсетілуімен жеке тұлғаның өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
4) қағаз тасығыштағы интернет-ресурстың домендік атауын иелену құқығын растайтын құжаттардың бірі:
Қазақстан желілік ақпарат орталығы берген домендік атауды иелену туралы сертификат;
WHOIS-дан үзінді көшірме (.KZ және.ҚАЗ домендік атауын іздеу).
8. Тіркеу куәліктерін алу үшін интернет-ресурстың домендік атауын иеленуші (заңды тұлға) ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігінің SSL беруге порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш берушінің ЖСН қамтитын өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін бір рет алуға немесе кері қайтаруға заңды тұлғаға арналған қағаз тасығыштағы сенімхат;
4) қағаз тасығыштағы интернет-ресурстың домендік атауын иелену құқығын растайтын құжаттардың бірі:
Қазақстан желілік ақпарат орталығы берген домендік атауды иелену туралы сертификат;
WHOIS-дан үзінді көшірме (.KZ және.ҚАЗ домендік атауын іздеу).
9. Тіркеу куәліктерін алу үшін «Қазынашылық – клиент» ақпараттық жүйесінің қатысушылары ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ҰКО тіркеу куәліктерін беруге («Қазынашылық-Клиент» АЖ қолданушылары үшін заңды тұлғадан) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш берушінің ЖСН қамтитын өтініш беруші өкілінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті мен клиент арасындағы ЭЦҚ пайдалану туралы келісім немесе қосымша келісім (егер келісімге (қосымша келісімге) қол қою қүнін қоспағанда, келісімге қол қою күні мен келісімді немесе қосымша келісімді ҰКО ұсыну күні үш жұмыс күнінен артық болса, аталған келісім қабылданбайды);

7. Для получения регистрационных свидетельств владелец доменного имени интернет-ресурса (физическое лицо) предоставляет в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу SSL регистрационного свидетельства НУЦ (от физического лица) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса и содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность заявителя, содержащий ИИН заявителя;
3) доверенность на представителя физического лица, удостоверенную нотариально, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов физического лица третьим лицом;
4) один из подтверждающих документов на право владения доменным именем интернет-ресурса на бумажном носителе:
сертификат о владении доменным именем, выданным Казахстанским центром сетевой информации;
выписку из WHOIS (поиск доменного имени.KZ и.ҚАЗ).
8. Для получения регистрационных свидетельств владелец доменного имени интернет-ресурса (юридическое лицо) предоставляет в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу SSL регистрационного свидетельства НУЦ (от юридического лица) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса и содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность представителя заявителя, содержащий ИИН заявителя;
3) доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам на бумажном носителе;
4) один из подтверждающих документов на право владения доменным именем интернет-ресурса на бумажном носителе:
сертификат о владении доменным именем, выданным Казахстанским центром сетевой информации;
выписку из WHOIS (поиск доменного имени.KZ и.ҚАЗ).
9. Для получения регистрационных свидетельств участники информационной системы «Казначейство – клиент» предоставляют в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ (от юридического лица для пользователей ИС «Казначейство-Клиент») по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса и содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность представителя заявителя, содержащий ИИН заявителя;
3) соглашение либо дополнительное соглашение об использовании ЭЦП между Комитетом казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и клиентом на бумажном носителе (если дата подписания соглашения и дата предоставления соглашения либо дополнительного соглашения в НУЦ превышает три рабочих дня, исключая день подписания соглашения (дополнительного соглашения), то данное соглашения отклоняется);

4) өтініш берушінің мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін бір рет алуға немесе кері қайтаруға заңды тұлғаға арналған қағаз тасығыштағы сенімхат.
10. Тіркеу куәліктерін алу үшін шет мемлекеттерінің жеке тұлғалары ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін беруге (жеке тұлғадан) порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) ЖСН қамтитын және осы жеке тұлға азаматы Қазақстан Республикасы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттардың бiрi:
Қазақстан Республикасындағы шетелдіктің ықтиярхаты;
азаматтығы жоқ тұлғаның куәлiгi;
шетелдіктерге арналған тіркеу куәлігі;
4) жеке тұлғаның мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – ҰКО-ның тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсынуға және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігінің көрсетілуімен жеке тұлғаның өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
11. Тіркеу куәліктерін алу үшін шет мемлекеттерінің заңды тұлғалары ҰКО-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) ҰКО тіркеу куәліктерін алуға (заңды тұлғаның және қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкердің атынан) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін беруге порталдан немесе интернет-ресурстан алынған және бірегей нөмірді қамтитын қағаз тасығыштағы өтініш;
2) өтініш беруші өкілінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) БСН қамтитын және осы жеке тұлға азаматы Қазақстан Республикасы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттардың бiрi:
Қазақстан Республикасындағы шетелдіктің ықтиярхаты;
азаматтығы жоқ тұлғаның куәлiгi;
шетелдіктерге арналған тіркеу куәлігі;
4) осы шет мемлекетiнің заңды тұлғасы Қазақстан Республикасы аумағында тіркелгенін растайтын және БСН қамтитын құжаттардың бiрi:
Қазақстан Республикасында қызметін филиалдар және өкiлдiктер арқылы (тұрақты мекеме құрумен) жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшiн - филиалды, өкiлдiкті есептік тiркеу (қайта тiркеу) туралы анықтама немесе куәлiк (болған кезде);
мыналар:

4) доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам на бумажном носителе – при представлении интересов заявителя третьим лицом.
10. Для получения регистрационных свидетельств физические лица иностранных государств предоставляют в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ (от физического лица) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса и содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность заявителя;
3) один из документов, содержащий ИИН и подтверждающий, что данное физическое лицо иностранного государства зарегистрировано на территории Республики Казахстан:
вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверение лица без гражданства;
регистрационное свидетельство для иностранцев;
4) доверенность на представителя физического лица, удостоверенную нотариально, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов физического лица третьим лицом.
11. Для получения регистрационных свидетельств юридические лица иностранных государств предоставляют в НУЦ следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ (от юридического лица и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса содержащее уникальный номер;
2) документ, удостоверяющий личность представителя заявителя;
3) один из документов, содержащий ИИН и подтверждающий, что данный гражданин иностранного государства зарегистрирован на территории Республики Казахстан:
вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверение лица без гражданства;
регистрационное свидетельство для иностранцев;
4) один из документов, содержащий БИН и подтверждающий, что данное юридическое лицо иностранного государства зарегистрировано на территории Республики Казахстан:
справку или свидетельство (при наличии) об учетной регистрации (перерегистрации) филиала, представительства – для юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через филиалы и представительства (с образованием постоянного учреждения);
регистрационное свидетельство для юридических лиц-нерезидентов:

«Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 197-бабының 5-тармағына (бұдан әрі - Салық кодексі) сәйкес салық агенттері болып табылатын;
Қазақстан Республикасында салық салу объектiлері бар;
дипломатиялық және шет мемлекеттің оларға теңелген өкілдігі болып табылатын, Қазақстан Республикасында аккредиттелген;
Салық кодексінің 191-бабының 8-тармағына сәйкес оның тұрақты мекемесi болып қаралатын, тәуелдi агент арқылы қызметін жүзеге асыратын;
филиал, өкілдік ашпай, тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын;
ағымдағы шоттарын резидент-банктерде ашатын резидент емес заңды тұлғаларға арналған тіркеу куәлігі;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін бір рет алуға немесе кері қайтаруға заңды тұлғаға арналған қағаз тасығыштағы сенімхат.
Заңды тұлғаның бiрiншi басшысына немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға сенiмхаттың орнына қағаз тасығыштағы жұмыс орнынан анықтама немесе бірінші басшының лауазымына немесе оның міндетін атқарушы заңды тұлғаның мөрімен куәландырылған тұлғаны тағайындау туралы бұйрықтың (шешімнің, хаттаманың) көшірмесі.
12. ҰКО тіркеу куәлігінің иесі («Қазынашылық - клиент» ақпараттық жүйесінің қатысушыларын қоспағанда) тіркеу куәліктерін екінші рет алған жағдайда, порталдан немесе интернет-ресурстан тіркеу куәліктерін алу үшін электрондық құжат насанында ашық кілтт(ерді) қамтитын және оның ЭЦҚ куәландырылған сұрау салуды жібереді.
13. ҰКО және тіркеу куәлігінің иесі тіркеу куәлігін жедел шығару немесе кері қайтару қажет болған кезде тіркеу куәлігін беру және кері қайтару туралы өзара келісім жасай алады.
14. Құжаттар пакетін қабылдау кезінде ҰКО қызметкері өтініш беруші берген құжаттардың толықтығын тексереді, «Жеке тұлғалар» немесе «Заңды тұлғалар» мемлекеттік деректер қоры ақпараттық жүйесіндегі деректерді көрсетілетін қызметті алушы құжаттарының түпнұсқаларымен тексеріп салыстырады және түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
ҰКО қызметкері осы қағидалардың 4567891011-тармақтарына сәйкес құжаттарды қабылдаған кезде өтініш берушіге:
1) сұрау салуды қабылдау күні мен нөмірін;
2) сұрау салынған қызметтің түрін;
3) қоса берілген құжаттардың саны мен атауын;
4) құжаттарды беру орны мен күнін (уақытын);
5) құжаттарды ресімдеуге сұрау салуды қабылдаған ҰКО қызметкерінің тегін, атын, әкесінің атын;
6) өтініш берушінің немесе уәкілетті өкілдің тегін, атын, әкесінің атын және олардың байланыс телефондарын көрсете отырып, тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат береді.
Сонымен қатар өтініш берушінің қызметті көрсетуге сұрау салуды қабылдау туралы өтініште көрсетілген электрондық пошта мекенжайына хабарлама-есеп жіберіледі.

являющихся налоговыми агентами в соответствии с пунктом 5 статьи 197 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс);
владеющих в Республике Казахстан объектами налогообложения;
являющихся дипломатическими и приравненными к ним представительствами иностранного государства, аккредитованными в Республике Казахстан;
осуществляющих деятельность через зависимого агента, который рассматривается как его постоянное учреждение согласно пункту 8 статьи 191 Налогового кодекса;
осуществляющих деятельность через постоянное учреждение без открытия филиала, представительства;
открывающих текущие счета в банках-резидентах;
5) доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам на бумажном носителе.
Для первого руководителя юридического лица или лица, исполняющего его обязанности, взамен доверенности представляется справка с места работы на бумажном носителе, либо заверенная печатью юридического лица копия приказа (решения, протокола) о назначении на должность первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
12. Для получения регистрационных свидетельств на портале или интернет-ресурсе, в случае повторного получения владелец регистрационного свидетельства НУЦ (за исключением участников информационной системы «Казначейство-клиент») подает запрос в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и) и удостоверенный его ЭЦП.
13. НУЦ и владелец регистрационного свидетельства при необходимости для выпуска или отзыва регистрационного свидетельства могут заключить между собой соглашение о выдаче и отзыве регистрационного свидетельства.
14. При приеме пакета документов работник НУЦ проверяет представленные документы заявителя на полноту, сверяет данные из информационной системы государственной базы данных «Физические лица» или «Юридические лица» с оригиналами документов заявителя и возвращает оригиналы заявителю.
При приеме документов согласно пунктам 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 настоящих Правил, работник НУЦ выдает заявителю расписку о приеме соответствующих документов с указанием:
1) номера и даты приема запроса;
2) вида запрашиваемой услуги;
3) количества и название приложенных документов;
4) даты (времени) и места выдачи документов;
5) фамилии, имени, отчества работника НУЦ, принявшего запрос на оформление документов;
6) фамилии, имени, отчества заявителя или уполномоченного представителя, и их контактные телефоны.
Также заявителю направляется уведомление – отчет на адрес электронной почты, указанный в заявлении о принятии запроса для предоставления услуги.

15. Өтініш берушіге тіркеу куәліктерін беру осы Қағидалардың 45678910 және 11-тармақтарына сәйкес құжаттар келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде ҰКО-да жүзеге асырылады.
16. Порталдан немесе интернет-ресурстан тіркеу куәлігін өтініш берушіге беру ашық кілттерді қамтитын электрондық құжат нысанында сұрау салу түскеннен кейін өтініш берушіде қолданыстағы тіркеу куәлігі бар болған кезде бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
17. Тіркеу куәлігін беру құрылымдары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында жүзеге асырады.
18. Өтініш беруші осы Қағидалардың 4567891011-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, өтініш беруші электрондық құжат нысанында портал немесе интернет-ресурс арқылы тіркеу куәлігін алуға берген өтінім, өтінім берілген сәттен бастап бір ай өткен соң кері қайтарып алынады.
19. Тіркеу куәлігін тіркеу тіркеу, куәлігінің мазмұнын құрайтын, тіркеу куәліктері жазбаларының (мәліметтер) тіркелімінде қалыптастыру жолымен жүзеге асырылады. ҰКО айырмашылық ерекшелiктерi үшiн тiркеу куәлiкке объектілік сәйкестендіруді (OID) тағайындайды.
20. Тіркеу куәліктерін иесіне беру ҰКО-да электрондық ақпаратты тасығышы (чипі) бар жеке куәлікке және (немесе) ақпараттық криптографиялық қорғау құралдарын қамтитын sim-картаға жазу арқылы, сондай-ақ портал немесе интернет-ресурс арқылы жүргізіледі.
21. ҰКО келесі жағдайларда тіркеу куәліктерін беруден бас тартады:
1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) соттың заңды күшіне енген шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа толмаған жағдайларда, тіркеу куәлігін беруден бас тартады.
Порталдың немесе интернет-ресурстың жұмысында техникалық іркілістер болған жағда йда, тіркеу куәліктерін беру порталдың немесе интернет-ресурстың жұмысы қалпына келтірілгенге дейін тоқтатылады.
22. Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі оны шығарған сәттен бастап бір жылды құрайды.
3. ҰКО берген тіркеу куәліктерін сақтау тәртібі
23. ҰКО берілген тіркеу куәліктерінің көшірмелерін электрондық нысанда сақтауды қамтамасыз етеді.
24. Кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерін тіркеу куәліктерінің тіркелімінде сақтау мерзімі кем дегенде бес жылды құрайды.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін кері қайтарып алынған тіркеу куәліктері «Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 22 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10345 тіркелген) сәйкес мұрағаттық сақтауға түседі.

15. Выдача заявителю регистрационных свидетельств осуществляется НУЦ в течение одного рабочего дня, после поступления документов согласно пунктам 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 настоящих Правил.
16. Выдача заявителю регистрационных свидетельств на портале или интернет-ресурсе, после поступления запроса в форме электронного документа, содержащего открытые ключи, при наличии у заявителя действующих регистрационных свидетельств осуществляется в течение одного рабочего дня.
17. Выдача регистрационного свидетельства осуществляется в форме электронного документа, со структурами регистрационных свидетельств согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
18. В случае не предоставления заявителем документов, указанных в пунктах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 настоящих Правил, заявка, поданная заявителем на получение регистрационных свидетельств через портал или интернет-ресурс в форме электронного документа будет отозвана по истечении одного месяца с момента подачи заявки.
19. Регистрация регистрационного свидетельства осуществляется путем формирования в регистре регистрационных свидетельств записей (сведений), составляющих содержание регистрационного свидетельства. Для отличительных особенностей НУЦ присваивает регистрационному свидетельству объектный идентификатор (OID).
20. Выдача регистрационных свидетельств владельцу производятся в НУЦ путем записи на удостоверение личности, содержащее электронный носитель информации (чип) и (или) на sim-карту содержащую средства криптографической защиты информации, а также через портал или интернет-ресурс.
21. НУЦ отказывает в выдаче регистрационного свидетельства в случаях:
1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста.
В случае технических сбоев в работе портала или интернет-ресурса выдача регистрационных свидетельств приостанавливается до восстановления работы портала или интернет-ресурса.
22. Срок действия регистрационного свидетельства составляет один год с момента его выдачи.
3. Порядок хранения регистрационных свидетельств, выданных НУЦ
23. НУЦ обеспечивает хранение копий выданных регистрационных свидетельств в электронной форме.
24. Срок хранения отозванных регистрационных свидетельств в регистре регистрационных свидетельств составляет не менее пяти лет.
25. По истечении срока, указанного в пункте 24 настоящих Правил, отозванные регистрационные свидетельства поступают на архивное хранение в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 22 «Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10345).

4. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі
26. Тіркеу куәлігінің иесі куәлігін Қазақстан Республикасының жеке тұлғасының, жеке тұлға – интернет-ресурсының домен атауын иеленуші, жеке тұлға – резидент емес ұсынған тіркеу куәліктері мынадай құжаттардың негізінде тіркеу куәлігі ҰКО-ға кері қайтарылады:
1) ҰКО тіркеу куәліктерін жеке тұлғадан, жеке тұлға – интернет-ресурстың домен атауын иеленуші, жеке тұлға – резидент емес осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кері қайтаруға порталдан немесе интернет-ресурстан алынған қағаз тасығыштағы кері қайтарып алуға өтініш;
2) тіркеу куәліктері иесінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) жеке тұлғаның мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – ҰКО-ның тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға құжаттарды ұсынуға және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігінің көрсетілуімен жеке тұлғаның өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
27. Тіркеу куәлігі қызметін Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын тіркеу куәліктерінің иесі – дара кәсіпкер ұсынған мынадай құжаттардың негізінде ҰКО-ға кері қайтарылады:
1) ҰКО тіркеу куәліктерін заңды тұлға, қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер, заңды тұлға – интернет-ресурстың домен атауын иеленуші, «Қазынашылық-Клиент» ақпараттық жүйесіне қатысушы, заңды тұлға – резидент емес атынан осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кері қайтаруға порталдан немесе интернет-ресурстан алынған заңды тұлғаның мөрімен расталған қағаз тасығыштағы өтініш немесе өтініш берушіні жұмыстан босату туралы бұйрықтан үзінді. Жұмыстан босату туралы бұйрықтан үзінді ұсынылған жағдайда, басшының қолы мен ұйымның мөрі талап етілмейді;
2) тіркеу куәліктері иесінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) жеке тұлғаның мүдделерін үшінші тұлға білдірген кезде – ҰКО-ның тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға құжаттарды ұсынуға және сенімхатпен айқындалған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігінің көрсетілуімен жеке тұлғаның өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
28. Тіркеу куәлігі тіркеу куәліктерінің иесі – заңды тұлға, заңды тұлға – интернет-ресурстың домен атауын иеленуші, «Қазынашылық-Клиент» ақпараттық жүйесіне қатысушы, жеке тұлға – резидент емес ұсынған мынадай құжаттардың негізінде ҰКО-ға кері қайтарылады:

4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства
26. Регистрационное свидетельство отзывается в НУЦ на основании предоставления владельцем регистрационных свидетельств – физического лица Республики Казахстан, физического лица - владельца доменного имени интернет-ресурса, физического лица - нерезидента следующих документов:
1) заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от физического лица, физического лица - владельца доменного имени интернет-ресурса, физического лица-нерезидента по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса;
2) документ, удостоверяющий личность владельца регистрационных свидетельств;
3) доверенность на представителя физического лица, удостоверенную нотариально, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов физического лица третьим лицом.
27. Регистрационное свидетельство отзывается в НУЦ на основании предоставления владельцем регистрационных свидетельств – индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан следующих документов:
1) заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, юридического лица - владельца доменного имени интернет-ресурса, участника информационной системы «Казначейство-клиент», юридического лица-нерезидента по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса заверенная печатью юридического лица, либо выписку из приказа об увольнении заявителя. В случае предоставления выписки из приказа об увольнении, подпись руководителя и печать организации не требуется;
2) документ, удостоверяющий личность владельца регистрационных свидетельств;
3) доверенность на представителя физического лица, удостоверенную нотариально, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов физического лица третьим лицом.
28. Регистрационное свидетельство отзывается в НУЦ на основании предоставления владельцем регистрационных свидетельств – юридического лица, юридического лица - владельца доменного имени интернет-ресурса, участника информационной системы «Казначейство-клиент», юридического лица-нерезидента следующих документов:

1) ҰКО тіркеу куәліктерін заңды тұлға, қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер, заңды тұлға – интернет-ресурстың домен атауын иеленуші, «Қазынашылық-Клиент» ақпараттық жүйесіне қатысушы, заңды тұлға – резидент емес атынан осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кері қайтаруға порталдан немесе интернет-ресурстан алынған заңды тұлғаның мөрімен расталған қағаз тасығыштағы өтініш немесе өтініш берушіні жұмыстан босату туралы бұйрықтан үзінді. Жұмыстан босату туралы бұйрықтан үзінді ұсынылған жағдайда, басшының қолы мен ұйымның мөрі талап етілмейді;
2) тіркеу куәліктері иесінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰКО тіркеу куәлігін бір рет алуға немесе кері қайтаруға заңды тұлғаға арналған қағаз тасығыштағы сенімхат;
29. Ашық кілтт(ерд)і қамтитын және тіркеу куәлігі иесінің ЭЦҚ куәландырылған, электрондық құжат нысанындағы сұрау салудың негізінде тіркеу куәлігі портал немесе интернет-ресурс арқылы кері қайтарылады.
30. Сонымен қатар тіркеу куәлігі:
1) тiркеу куәлiгi иесiнiң немесе оның өкiлiнiң талап етуi бойынша;
2) тіркеу куәлігін алған кезде анық емес мәліметтер беру фактісі анықталғанда;
3) тiркеу куәлiгiнің иесi қайтыс болғанда;
4) тіркеу куәлігін иеленушінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгергенде;
5) тіркеу куәлігін иеленуші – заңды тұлғаның атауы ауысқанда, ол қайта ұйымдастырылғанда, таратылғанда;
6) куәландырушы орталық пен тiркеу куәлiгiнің иесi арасындағы келiсiмде көзделген жағдайларда;
7) заңды күшiне енген сот шешiмi бойынша керi қайтарып алады.
31. Порталдың немесе интернет-ресурстың жұмысында техникалық іркілістер болған жағда йда, тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу порталдың немесе интернет-ресурстың жұмысы қалпына келтірілгенге дейін тоқтатылады.
32. Тіркеу куәліктерінің иесі осы Қағидалардың 262728-тармақтарында көрсетілген өзінің деректерін өтініште дұрыс толтырғанын дәлелдегеннен кейін ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алу күнін, себебін және уақытын көрсете отырып, тіркеу куәліктерінің тіркеліміне тіркеу куәлігінің әрекетін тоқтату туралы жазбалар енгізеді.
33. ҰКО-ға жүгінген кезде тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу осы қағидалардың 262728-тармақтарына сәйкес құжаттар келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

1) заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, юридического лица - владельца доменного имени интернет-ресурса, участника информационной системы «Казначейство-клиент», юридического лица-нерезидента по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам на бумажном носителе, полученное с портала или интернет-ресурса заверенная печатью юридического лица, либо выписку из приказа об увольнении заявителя. В случае предоставления выписки из приказа об увольнении, подпись руководителя и печать организации не требуется;
2) документ, удостоверяющий личность владельца регистрационных свидетельств;
3) доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам на бумажном носителе.
29. Регистрационное свидетельство отзывается через портал или интернет-ресурс на основании запроса в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и) и удостоверенный ЭЦП владельца регистрационного свидетельства.
30. Также регистрационное свидетельство отзывается:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства либо его представителя;
2) установления факта предоставления недостоверных сведений при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.
31. В случае технических сбоев в работе портала или интернет-ресурса отзыв регистрационных свидетельств приостанавливается до восстановления работы портала или интернет-ресурса.
32. Подтвердив правильность заполнения владельцем регистрационных свидетельств, указанных в пунктах 26, 27, 28 настоящих Правил, своих данных в заявлении, НУЦ вносит записи в регистр регистрационных свидетельств о прекращении действия регистрационного свидетельства с указанием даты, причины и времени отзыва регистрационного свидетельства.
33. Отзыв регистрационных свидетельств при обращении в НУЦ, после поступления документов согласно пунктам 26, 27, 28 настоящих Правил осуществляется в течение одного рабочего дня.

34. Иесінде жарамды кілттер болған кезде ашық кілтт(ерд)і қамтитын, электрондық құжат нысанындағы сұрау салу келіп түскеннен кейін тіркеу куәліктерін портал немесе интернет-ресурс арқылы кері қайтару бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте өтініштегі мәліметтер тіркеу куәліктері иесінің қолданыстағы ЭЦҚ расталады.
35. ҰКО кері қайтарылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін, ҚТКТ-ға қайтару күні мен себебін Интернет желісінде жариялайды.
5. Электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен
жарамдылығын растау тәртібі
36. ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігін және жарамдылығын растауды ЭҚАЖ қатысушылар электрондық құжаттармен алмасқан кезде ЭҚАЖ қатысушы немесе болған жағдайда ақпараттық жүйе жүзеге асырады.
37. ЭҚАЖ қатысушы қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігін қамтитын электрондық құжатты алған кезде ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігін және жарамдылығын растауға қатысты оны тексеруді:
қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігін тексеру;
электрондық құжаттағы ЭЦҚ-ны тексеру арқылы жүзеге асырады.
38. Қол қоюшы тараптың нақтылығына қатысты тіркеу куәліктерін тексеру ҰКО АКҚҚ пайдалана отырып, келесі тексерулерді орындау жолымен жүзеге асырылады:
куәландырушы орталықтардың аралық тіркеу куәліктерін ескере отырып, тексерiлетiн тiркеу куәлiгінен куәландырушы орталығының сенім білдірілген негізгі тiркеу куәлігіне дейін дұрыс тізбегінің құрылуын тексеру;
тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін тексеру. Куәландырушы орталықтардың аралық тіркеу куәліктерін ескере отырып, тексерiлетiн тiркеу куәлiгінен куәландырушы орталықтың сенім білдірілген негізгі тiркеу куәлігіне дейін жарамдылық мерзімдерін тексеру;
тіркеу куәлігінің қайтарылғандығын тексеру. Қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігін кері қайтаруға қатысты тексеру мына әдістердің бірін қолдану арқылы жүзеге асырылады:
ҰКО ҚТКТ негізінде. Бұл тексеру әдісі тексеріліп отырған тіркеу куәлігі ҰКО ҚТКТ қолданылу басталған сәтте қайтарылғандығынын растайды;
OCSP (On-line Certificate Status Protocol) хаттамасына негізделген тіркеу куәлігінің қайтарылғандығын онлайн тексеру. Бұл тексеру әдісі тексеріліп отырған тіркеу куәлігі сұрау салынған сәтте (ағымдағы уақыт) қайтарылғандығынын растайды;
қосымша ҚТКТ негізінде. Аталған сервисті ҚТКТ сервисімен бірігіп пайдалану қажет. Бұл ҚТКТ сервисіне қарағанда барынша өзектендірілген ақпаратты алуға мүмкіндік береді. Бұл тексеріс тәсілі тексеріліп отырған тіркеу куәлігі қосымша ҰКО ҚТКТ қолданылу мерзімі басталған сәтте қайтарылғандығынын растайды;
кілтті пайдалану саласын тексеру. Тексеру «кілтті пайдалану» (KeyUsage) тiркеу куәлiгі өрісінің мәнiн тексеруді қамтиды. Егер «кілтті пайдалану» өрісі «Цифрлық қолтаңба» мен «Бас тартпаушылық» мәндерін қамтитын болса онда, көрсетілген тіркеу куәлігі ЭЦҚ үшін пайдаланылады. Ал егер «кілтті пайдалану» өрісі «Цифрлық қолтаңба» мен «Кілттерді шифрлау» мәндерін қамтитын болса онда осы, көрсетілген тіркеу куәлігі сәйкестендіру үшін пайдаланылады;
тiркеу куәлiгі саясатының нөмiрiн және рұқсат етілген оны қолдану әдiстерiн тексеру. Егер тексерiлетiн тiркеу куәлігінің саясаты оны пайдалануды шектеуді көздейтін болса (тек бір ғана жүйеде), онда осы тiркеу куәлiгі және оның тиiстi жабық кiлті басқа жүйелерде пайдаланылмайды;
уақыт белгісін тексеру. Уақыттың көрсетілген кезеңінде құжатқа қол қоюдың дәлелі ҰКО алынған және құжатқа қол қою уақытын қамтитын уақыт белгісінің түбіртегі болып табылады. Осы тексеру ұзақ мерзімді сақталудағы электрондық құжаттар үшiн жүргізіледі және құжатқа қол қойылған сәтте кезеңінде қалыптасады;
құжатқа қол қоятын тұлғаның өкілеттігі. Өкілеттік тексерісінің механизмдері ақпараттық жүйеге жүктеледі. Өкілеттік тексерісін, ол туралы ақпарат тіркеу куәлігінде болған жағдайда тексеруге болады.

34. Отзыв регистрационных свидетельств через портал или интернет-ресурс после поступления запроса в форме электронного документа содержащий открытый (ые) ключ (и), при наличии у владельца действующих регистрационных свидетельств осуществляется в течение одного рабочего дня.
При этом сведения, содержащиеся в заявлении, подтверждаются действующей ЭЦП владельца регистрационных свидетельств.
35. НУЦ опубликовывает в сети Интернет сведения об отозванных регистрационных свидетельствах, их серийные номера, дату и причину отзыва в СОРС.
5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности
открытого ключа электронной цифровой подписи
36. Подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП осуществляется участником СЭД или информационной системой, в случае ее наличия, при обмене электронными документами между участниками СЭД.
37. Участник СЭД при получении электронного документа, содержащего регистрационное свидетельство подписывающей стороны, осуществляет его проверку на подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП путем:
проверки регистрационного свидетельства подписывающей стороны;
проверки ЭЦП в электронном документе.
38. Проверка регистрационного свидетельства на действительность подписывающей стороны осуществляется путем выполнения следующих проверок с использованием СКЗИ НУЦ:
проверка построения корректной цепочки от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, с учетом промежуточных регистрационных свидетельств удостоверяющих центров;
проверка срока действия регистрационного свидетельства. Проверка сроков действия от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, с учетом промежуточных регистрационных свидетельств удостоверяющих центров;
проверка регистрационного свидетельства на отзыв. Проверка регистрационного свидетельства на отзыв подписывающей стороны осуществляется одним из методов:
на основе СОРС НУЦ. Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент начала срока действия СОРС НУЦ;
онлайн проверка регистрационного свидетельства на отзыв, основанная на протоколе OCSP (On-line Certificate Status Protocol). Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент отправки запроса (текущее время);
на основе дополнительного СОРС. Данный сервис необходимо использовать совместно с сервисом СОРС, что позволяет получить более актуальную информацию, чем в сервисе СОРС. Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент начала срока действия дополнительного СОРС НУЦ.
проверка области использования ключа. Проверка заключается в проверке значения поля регистрационного свидетельства «использование ключа» (KeyUsage). Если поле «использование ключа» содержит значения «Цифровая подпись» и «Неотрекаемость», то это регистрационное свидетельство используется для ЭЦП. А если поле «использование ключа» содержит значения «Цифровая подпись» и «Шифрование ключей», то это регистрационное свидетельство используется для аутентификации;
проверка номера политики регистрационного свидетельства и разрешенных способах его использования. Если политика проверяемого регистрационного свидетельства предусматривает ограничение его использования (только в одной системе), то данное регистрационное свидетельство и соответствующий закрытый ключ не использоваться в других системах;
проверка метки времени. Доказательством подписания документа в указанный момент времени является квитанция метки времени, полученная в НУЦ и содержащая время подписания документа. Данная проверка производится для электронных документов долговременного хранения и формируется в момент подписания документа. Метка времени является доказательством наличия ЭЦП в указанный в квитанции момент времени;
проверка полномочий лица подписавшего документ. Механизмы проверки полномочий возлагаются на информационную систему. Проверку полномочий также можно проверить, в случае наличии информации об этом в регистрационном свидетельстве.

Заңды тұлға - 1.2.398.3.3.4.1.2
Кілтті белгісіз пайдалану (OID), мұндағы OID ретінде көптеген қол жетімді сәйкестендіргіштер анықталы.
Қолжетімді сәйкестендіргіштер:
1.2.398.3.3.4.1.2.1 – қол қою құқығы бар заңды тұлғаның бірінші басшысы
1.2.398.3.3.4.1.2.2 – қол қою құқығы берілген тұлға
1.2.398.3.3.4.1.2.3 - қаржы құжаттарына қол қою құқығы берілген тұлға
1.2.398.3.3.4.1.2.4 –заңды тұлға жұмыскерлерінен тіркеу куәліктерін беруге келіп түскен өтінімдерді растау құқығы берілген кадр бөлімінің жұмыскері
1.2.398.3.3.4.1.2.5 – ұйым жұмыскері
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.5.29.32
[1] Тіркеу куәлігінің саясаты:
Саясаттың сәйкестендірушісі =1.2.398.3.3.2.1
[1,1] Саясатты мамандандырушының мәліметтері:
Саясатты мамандандырушыны сәйкестендіргіш = CPS
Мамандандырушы: http://pki.gov.kz/cps
[1,2] Саясатты мамандандырушының мәліметтері:
Саясатты мамандандырушыны сәйкестендіргіш = Хабарлама мәтіні
Мамандандырушы: http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қолжетімділік
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізгіші (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша атауы: URL=http://pki.gov.kz/cert/pki_gost.cer
[2] Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Тіркеу куәлігінің жай-күйін желі арқылы анықтау хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша атауы: URL=http://ocsp.pki.gov.kz/ocsp/
Crl Distribution Points
Кері қайтару тізімін тарату нүктесі
2.5.29.31
[1] Кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL=http://crl.root.gov.kz/rsa.crl
URL=http://crl1.root.gov.kz/rsa.crl
Freshest Crl Distribution Points
Ең жаңа CRL
2.5.29.46
[1] Ең жаңа CRL
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL= http://crl.pki.gov.kz/d_rsa.crl
URL= http://crl1.pki.gov.kz/d_rsa.crl
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы
(512 бит)
1.2.398.3.10.1.1.1.2
МЕМСТ 34.310-2004
ҰКО заңды тұлғаларына арналған тіркеу куәліктерінің құрылымы
(бірдейлестіру үшін)
Өріс
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
Тіркеу куәлігінің Х.509 форматындағы негізгі өрістері
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V3
Serial Number
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
-
Оң, бүтін сан (20 байттан артық емес)
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
C=2.5.4.6
L=2.5.4.7
S=2.5.4.8
O=2.5.4.10
CN =2.5.4.3
C = KZ (міндетті өріс)
L = АСТАНА (міндетті өріс)
S = АСТАНА (міндетті өріс)
O = РМК «МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ» (міндетті өріс)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (міндетті өріс)
Validity from
Қолданылу мерзімінің басталу уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC бастап жарамды
Validity to
Қолданылу мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC дейін жарамды
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері

Юридическое лицо - 1.2.398.3.3.4.1.2
Неизвестное использование ключа (OID), где в качестве OID определено множество
доступных идентификаторов.
Доступные идентификаторы:
1.2.398.3.3.4.1.2.1 – Первый руководитель юридического лица, имеющий право подписи
1.2.398.3.3.4.1.2.2 – Лицо, наделенное правом подписи
1.2.398.3.3.4.1.2.3 - Лицо, наделенное правом подписи финансовых документов
1.2.398.3.3.4.1.2.4 – Сотрудник отдела кадров, наделенный правом подтверждать заявки на выпуск регистрационных свидетельств поданные от сотрудников юридического лица
1.2.398.3.3.4.1.2.5 – Сотрудник организации
Ceritifcate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2.5.29.32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики=1.2.398.3.3.2.1
[1,1]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики=CPS
Квалификатор:
http://pki.gov.kz/cps
[1,2]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики=Текст уведомления
Квалификатор: http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа=Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя: URL=http://pki.gov.kz/cert/pki_gost.cer
[2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа=Протокол определения состояния регистрационного свидетельства через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Дополнительное имя: URL= URL=http://ocsp.pki.gov.kz/ocsp/
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2.5.29.31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL= http://crl.pki.gov.kz/gost.crl
URL=http://crl1.pki.gov.kz/gost.crl
Freshest Crl Distribution Points
Новейший CRL
2.5.29.46
[1]Новейший CRL
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http://crl.pki.gov.kz/d_gost.crl
URL=http://crl1.pki.gov.kz/d_gost.crl
Digital Signature
Цифровая подпись Центра сертификации (512 бит)
1.2.398.3.10.1.1.1.2
ГОСТ 34.310-2004
Структура регистрационного свидетельства для юридических лиц НУЦ
(для аутентификации)
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509
Version
Версия стандарта X.509
V3
Serial Number
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число
(не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Данные издателя регистрационного свидетельства
C=2.5.4.6
L=2.5.4.7
S=2.5.4.8
O=2.5.4.10
CN =2.5.4.3
C = KZ (обязательное поле)
L = АСТАНА (обязательное поле)
S = АСТАНА (обязательное поле)
O = РМК «МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ» (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (обязательное поле)
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные Владельца регистрационного
свидетельства

Е =1.2.840.113549.1.9.1
SERIALNUMBER = 2.5.4.5
SN=2.5.4.5
G=2.5.4.42
CN =2.5.4.3
L=2.5.4.7
S=2.5.4.8
C=2.5.4.6
E = Электрондық почта мекенжайы (міндетті емес өріс)
SERIALNUMBER = IIN012345678910 (міндетті өріс)
SN = Тегі (міндетті емес өріс)
G = Әкесінің аты (міндетті емес өріс)
CN = Тегі Аты (міндетті өріс)
OU = BIN012345678910 (міндетті өріс)
O = Ұйымның атауы (міндетті өріс)
L = Қала (міндетті өріс)
S = Облыс (міндетті өріс)
C = KZ (міндетті өріс)
Public Key
Ашық кілттің мәні (2048)
1.2.840.113549.1.1.1
Мәні
Тіркеу куәлігінің Х.509 форматындағы қосымша өрістері
Subject Key Idendifier
Субъекті кілтін сәйкестендіруші
2.5.29.14
Субъекті кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығының кілтін сәйкестендіруші
2.5.29.35
Сертификаттау орталығы кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Key Usage
Кілтті пайдалану
2.5.29.15, critical
Цифрлық қолтаңба, Кілттерді шифрлау
Extended Key Usage
Кілтті кең пайдалану
2.5.29.37
Клиенттің түпнұсқалығын тексеру (1.3.6.1.5.5.7.3.2)
Заңды тұлға (1.2.398.3.3.4.1.2)
Кілтті белгісіз пайдалану (OID), мұндағы OID ретінде көптеген қол жетімді сәйкестендіргіштер анықталы.
Қолжетімді сәйкестендіргіштер:
1.2.398.3.3.4.1.2.1 – қол қою құқығы бар заңды тұлғаның бірінші басшысы
1.2.398.3.3.4.1.2.2 – қол қою құқығы берілген тұлға
1.2.398.3.3.4.1.2.3 - қаржы құжаттарына қол қою құқығы берілген тұлға
1.2.398.3.3.4.1.2.4 – заңды тұлға қызметкерлерінен тіркеу куәліктерін беруге келіп түскен өтінімдерді растау құқығы берілген кадр бөлімінің қызметкері
1.2.398.3.3.4.1.2.5 – ұйым жұмыскері
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.5.29.32
[1] Тіркеу куәлігінің саясаты:
Саясаттың сәйкестендірушісі =1.2.398.3.3.2.3
[1,1] Саясатты мамандандырушының мәліметтері:
Саясатты мамандандырушыны сәйкестендіргіш = CPS
Мамандандырушы: http://pki.gov.kz/cps
[1,2] Саясатты мамандандырушының мәліметтері:
Саясатты мамандандырушыны сәйкестендіргіш = Хабарлама мәтіні
Мамандандырушы: http://pki.gov.kz/cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қолжетімділік
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізгіші (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша атауы: URL=http://pki.gov.kz/cert/pki_rsa.cer
[2] Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Тіркеу куәлігінің жай-күйін желі арқылы анықтау хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Қосымша атауы: URL=http://ocsp.pki.gov.kz/ocsp/
Crl Distribution Points
Кері қайтару тізімін тарату нүктесі

Е =1.2.840.113549.1.9.1
SERIALNUMBER =2.5.4.5
SN=2.5.4.5
G=2.5.4.42
CN =2.5.4.3
OU=2.5.4.11
О=2.5.4.10
L=2.5.4.7
S=2.5.4.8
C=2.5.4.6
E = Адрес электронный почты (необязательное поле)
SERIALNUMBER = IIN012345678910 (обязательное поле)
SN = Фамилия (необязательное поле)
G = Отчество (необязательное поле)
CN = Фамилия Имя (обязательное поле)
OU = BIN012345678910 (обязательное поле)
O = Наименование организации (обязательное поле)
L = Город (обязательное поле)
S = Область (обязательное поле)
C = KZ (обязательное поле)
Public Key
Значение открытого ключа (2048 бит)
1.2.840.113549.1.1.1
Значение
Дополнительные поля регистрационного свидетельства в формате Х.509
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
2.5.29.14
Значение идентификатор ключа субъекта в шестнадцатеричном формате
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2.5.29.35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Key Usage
Использование ключа
2.5.29.15, critical
Цифровая подпись, Шифрование ключей
Extended Key Usage
Расширенное использование ключа
2.5.29.37
Проверка подлинности клиента (1.3.6.1.5.5.7.3.2)
Юридическое лицо (1.2.398.3.3.4.1.2)
Неизвестное использование ключа (OID), где в качестве OID определено множесто
доступных идентификаторов.
Доступные идентификаторы:
1.2.398.3.3.4.1.2.1 – Первый руководитель юридического лица, имеющий право подписи
1.2.398.3.3.4.1.2.2 – Лицо, наделенное правом подписи
1.2.398.3.3.4.1.2.3 - Лицо, наделенное правом подписи финансовых документов
1.2.398.3.3.4.1.2.4 – Сотрудник отдела кадров, наделенный правом подтверждать заявки на выпуск регистрационных свидетельств поданные от сотрудников юридического лица
1.2.398.3.3.4.1.2.5 – Сотрудник организации
Ceritifcate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2.5.29.32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики=1.2.398.3.3.2.2
[1,1]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики = CPS
Квалификатор: http://pki.gov.kz/cps
[1,2]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики = Текст уведомления
Квалификатор: http://pki.gov.kz/cps
Ceritifcate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя:
URL=http://pki.gov.kz/cert/pki_rsa.cer
[2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Протокол определения состояния регистрационного свидетельства через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Дополнительное имя: URL=http://ocsp.pki.gov.kz/ocsp/
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва

2.5.29.37
Уақыт белгісін орнату (1.3.6.1.5.5.7.3.8)
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қолжетімділік
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1] Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізгіші (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша атауы: URL=http://root.gov.kz/cert/root_rsa.cer
[2] Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Тіркеу куәлігінің жай-күйін желі арқылы анықтау хаттамасы (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Қосымша атауы: URL=http://ocsp.pki.gov.kz/ocsp/
Crl Distribution Points
Кері қайтару тізімін тарату нүктесі
2.5.29.31
[1] Кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL=http://crl.root.gov.kz/rsa.crl
URL=http://crl1.root.gov.kz/rsa.crl
Freshest Crl Distribution Points
Ең жаңа CRL
2.5.29.46
[1] Ең жаңа CRL
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL= http://crl.pki.gov.kz/d_rsa.crl
URL= http://crl1.pki.gov.kz/d_rsa.crl
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы
(4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Қазақстан Республикасының ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу
куәліктерін беру, сақтау, кері
қайтарып алу және электрондық
цифрлық қолтаңба ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
ҰКО тіркеу куәліктерін жеке тұлға, жеке тұлға – интернет-ресурстың домен атауын иеленуші, жеке тұлға – резидент
емес атынан кері қайтарып алуға өтініш
Жеке тұлғаның сәйкестендіру деректері:
ЖСН: ________________________________________________________________
Тегі: _______________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Тіркеу куәліктерінің сәйкестендіру деректері:
Сериялық нөмірлері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні: ________________________
ҰКО пайдаланушылық келісімімен таныстым және тіркеу куәліктерін алу
мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге және электрондық поштаға
хабарламаларды алуға келісім беруімді растаймын.
ҰКО жүгіну күні 20 жылғы «___» _____________
Заңды тұлғаның (заңды тұлға өкілінің) қолы _____________
Қазақстан Республикасының ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу
куәліктерін беру, сақтау, кері
қайтарып алу және электрондық
цифрлық қолтаңба ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Тіркеу куәліктерін заңды тұлға, қызметін бірлескен кәсіпкерлік
түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер, заңды тұлға –
интернет-ресурстың домен атауын иеленуші, «Қазынашылық-Клиент»
ақпараттық жүйесіне қатысушы, заңды тұлға – резидент емес
атынан кері қайтарып алуға өтініш
Заңды тұлғаның сәйкестендіру деректері:
БСН: ________________________________________________________________
Ұйымның немесе ДК атауы: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
ЖСН: ________________________________________________________________
Тегі: _______________________________________________________________
Аты: ________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________
ММ/МБС коды («Қазынашылық-Клиент» ақпараттық жүйесінің
пайдаланушылары үшін): ______________________________________________
Рөл («Қазынашылық-Клиент» ақпараттық жүйесінің пайдаланушылары үшін):
_____________________________________________________________________
Облыстың атауы: _____________________________________________________
Қала:________________________________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Тіркеу куәліктерінің сәйкестендіру деректері:
Сериялық нөмірлері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ҰКО пайдаланушылық келісімімен таныстым және тіркеу куәліктерін алу
мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге және электрондық поштаға
хабарламаларды алуға келісім беруімді растаймын.
ҰКО жүгіну күні 20 жылғы «___» _____________
Басшы* _________ ______________
(қолы)    (аты, тегі)
МО (болған кезде)
* ҰКО тіркеу куәлігі иесінің жұмыстан босатылғаны туралы бұйрықтан
үзінді ұсынған жағдайда, өтінішке тіркеу куәлігінің иесі қолын қоя
алады. Осындай жағдайда ұйымның мөрі қажет емес.

2.5.29.37
Установка отметки времени (1.3.6.1.5.5.7.3.8)
Ceritifcate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1.3.6.1.5.5.7.1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1.3.6.1.5.5.7.48.2)
Дополнительное имя:
URL=http://pki.gov.kz/cert/pki_rsa.cer
[2]Доступ к сведениям центра сертификации Метод доступа = Протокол определения состояния регистрационного свидетельства через сеть (1.3.6.1.5.5.7.48.1)
Дополнительное имя: URL=http://ocsp.pki.gov.kz/ocsp/
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2.5.29.31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http://crl.pki.gov.kz/rsa.crl
URL=http://crl1.pki.gov.kz/rsa.crl
Freshest Crl Distribution Points
Новейший CRL
2.5.29.46
[1]Новейший CRL
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http://crl.pki.gov.kz/d_rsa.crl
URL=http://crl1.pki.gov.kz/d_rsa.crl
Digital Signature
Цифровая подпись Центра сертификации (4096 бит)
1.2.840.113549.1.1.11
sha256WithRSAEncryption
Приложение 8
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи национальным
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от физического лица,
физического лица - владельца доменного имени интернет-ресурса,
физического лица-нерезидента
Идентификационные данные физического лица:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при наличии): _____________________________________________
Адрес электронной почты: ____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Идентификационные данные регистрационных свидетельств:
Серийные номера:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата выдачи: ________________________
С пользовательским соглашением НУЦ ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях отзыва
регистрационных свидетельств и получения уведомлений на электронную
почту.
Дата обращения в НУЦ «___» ___________________ 20___ г.
Подпись физического лица (представителя физического лица) ___________
Приложение 9
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и действительности
открытого ключа электронной
цифровой подписи национальным
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Заявление
на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ от юридического лица,
индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность
в виде совместного предпринимательства, юридического
лица - владельца доменного имени интернет-ресурса,
участника информационной системы «Казначейство-клиент»,
юридического лица-нерезидента
Идентификационные данные юридического лица:
БИН: ________________________________________________________________
Наименование организации или ИП: ____________________________________
_____________________________________________________________________
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при наличии):___________________________________________код
ГУ/СКС (для пользователей информационной системы
«Казначейство-Клиент»): _____________________________________________
Роль (для пользователей информационной системы «Казначейство
Клиент»): ___________________________________________________________
Наименование области: _______________________________________________
Город: ______________________________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Идентификационные данные регистрационных свидетельств:
Серийные номера: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
С пользовательским соглашением НУЦ ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях отзыва
регистрационных свидетельств и получения уведомлений на электронную
почту.
Дата обращения в НУЦ «___» ___________________ 20___ г.
Руководитель*                              _________ ________________
(подпись) (имя, фамилия)
МП (при наличии)
*В случае предоставления выписки из приказа об увольнении
владельца регистрационного свидетельства НУЦ РК, заявление может быть
подписано владельцем регистрационного свидетельства НУЦ. В данном
случае нет необходимости в печати организации.