Теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын және теңіз порты акваториясын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 519 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 11 шілдеде № 13904 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 55-15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын және теңіз порты акваториясын пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшлік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_______________ А.С. Мамытбеков
2015 жылғы 16 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
_______________ В. Жұмақанов
2016 жылғы 9 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Е.А. Досаев

Об утверждении Правил эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения, портовых сооружений и акватории морского порта
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 519. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июля 2016 года № 13904.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 55-15) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения, портовых сооружений и акватории морского порта.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Јділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________________ Мамытбеков А.С.
16 марта 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
________________ Жумаканов В.
9 февраля 201__ года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________________ Досаев Е.А.

2015 жылғы 11 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ.Н. Қасымов
2015 жылғы 16 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б.Т. Сұлтанов
2016 жылғы 3 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 28 сәуірдегі
№ 519 бұйрығымен
бекітілген
Теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын және теңіз порты акваториясын пайдалану қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарау 1. Жалпы ережелер
1. Осы Теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын және теңіз порты акваториясын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабы 3-тармағының 55-15) тармақшасына сәйкес әзірленді және теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын (бұдан әрі – порттар), порт құрылыстарын және теңіз порты акваториясын пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бақылау органдары - кедендік, шекаралық, фитосанитарлық, ветеринарлық, санитариялық-эпидемиологиялық қызметтер, Порттың теңіз әкімшілігі;
2) жобалау ұйымы - портты немесе құрылысты салуға, қайта жаңартуға немесе қайта жайластыруға арналған жобаларды әзірлеген ұйым;
3) жүк жоспары - жүк үй-жайларын неғұрлым оңтайлы пайдалану мақсатында жүкті теңіз кемесінде орналастыру жоспары;
4) жүк манифесі - жүк туралы барлық негізгі мәліметтері әр порт бойынша бөлек жазылған құжат;
5) жұмыс технологиялық карталары - теңіз портында жүктерді өңдеу, қоймаға жинау және жүктерді кемеге тиеу мен жүктерді кемеден түсірудің технологиялық процестерін сипаттайтын порттың техникалық құжаттары;
6) коносамент - тасымалдаушымен жіберушіге берілетін және жүкті тасымалдауға қабылдауды растайтын құжат;
7) пайдалану режимі - жобада немесе құрылысты пайдалану үдерісінде белгіленген параметрлермен бірге бағыты бойынша құрылыстарды пайдалану қарқындылығы;

11 июня 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________________ Касымов К.Н.
16 мая 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_____________________ Султанов Б.Т.
3 июня 2016 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 апреля 2015 года № 519
Правила эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения, портовых сооружений и акватории морского порта
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения, портовых сооружений и акватории морского порта (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 55-15) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (далее – Закон) и определяют порядок эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения (далее – порты), портовых сооружений и акватории морского порта.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) контролирующие органы – таможенная, пограничная, фитосанитарная, ветеринарная, санитарно-эпидемиологическая служба, Морская администрация порта;
2) проектная организация – организация разработавшая проекты на строительство, реконструкцию или переустройство морского порта или портового сооружения;
3) грузовой план - план размещения груза на морском судне с целью наиболее рационального использования грузовых помещений;
4) грузовой манифест – документ, в котором сведены все основные данные о грузе, записанные по каждому порту отдельно;
5) рабочие технологические карты – технические документы порта, описывающие технологические процессы обработки грузов в морском порту, складирования и погрузки грузов на суда и разгрузки с судов;
6) коносамент - документ, выдаваемый перевозчиком отправителю и удостоверяющий прием груза к перевозке;
7) режим эксплуатации – интенсивность использования сооружения по назначению с параметрами, определяемыми проектом или установленными в процессе эксплуатации сооружения;

8) пайдалану шарттары - құрылысты пайдалану кезінде оған әсер ететін қозғаушы күштердің жиынтығы;
9) палубалық жүк - кеменің ашық палубасында және қауіпсіз жерінде тасымалданатын, тоннаждың брутто/нетто өлшеміне кірмеген жүктер;
10) порттың үрдістер жиынтығы - жүк операцияларын ұйымдастырумен, ол бойынша шығындарды бөлумен, жүк жұмыстарын нормалаумен және сталиялық, контрсталиялық уақытты есептеумен байланысты тасымалдауға қатысушылардың өзара қарым-қатынасын реттейтін осы порттың қалыптасқан үрдістері мен практикасы көрініс тапқан, порт иесі бекіткен құжат;
11) пайдаланатын ұйым - өз қызметін теңіз порты акваториясында жүзеге асыратын және порт құрылыстарын қолдаумен байланысты қызметтер атқаратын ұйым;
12) порт құрылыстары - теңізде жүзу және кемелер тұрағының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған, су ортасымен байланысатын теңіз портының аумағында және (немесе) акваториясында орналасқан инженерлік-техникалық құрылыстар (жағалауды қорғайтын құрылыстар, толқын тосқылары, бөгеттер, молдар, пирстер, айлақтар, сонымен қатар түбін тереңдету жұмыстары нәтижесінде пайда болған кіру арналары, су асты құрылыстары);
13) порт құрылысының паспорты - құрылыстың арнауы, сипаттамасы және техникалық жай-күйі (ақаулықтар, жөндеулер, сындарлылық өзгерістер, авариялар және пайдалану беріктілігін бұрынғы қалпына келтіру жөніндегі қабылданған шаралар) көрсетілген техникалық құжат;
14) теңіз портының паспорты - портқа жүктелген өндірістік міндеттерді орындауға арналған порттың өндірістік мүмкіндігін, өндіріс құралдары мен материалдық ресурстар жиынтығының қолдағысы мен жай-күйін куәландыратын құжат;
15) тальмандық қолхат - кемеден/ге жүктерді қабылдау немесе түсіру кезіндегі жүктің саны мен оның жай-күйін куәландыратын және жүк орындары есебінің фактісін растайтын жүк құжаты;
16) теңізде жүзушілерге хабарлау қағазы - навигациялық карталарды түзету жөніндегі гидрографиялық деректердің өзгерістері қамтылған, теңізде жүзу үшін құралдары мен басшылығы бар құжат;
17) техникалық тексеріп қарау журналы - құрылысты тұрақты түрде техникалық тексеріп қарауды өткізу үдерісінде жүзеге асырылатын порт құрылыстарын пайдалану, техникалық жай-күйіне және режиміне бақылауды есепке алу жөніндегі құжат;
18) халықаралық теміржол жүк қатынасы туралы келісім жүкқұжаты (бұдан әрі - ХТЖҚК) - 1951 жыдың 1 қарашасындағы Халықаралық темір жол жүк қатынасы туралы келісімге қатысушы елдердің темір жолдары бойынша халықаралық жүк тасымалдауға қолданылтын халықаралық жүкқұжат нұсқасы;
19) штурмандық қолхат - капитанның аға көмекшісі беретін және қол қоятын кеме бортына жүк қабылданғанын растайтын құжат.

8) условия эксплуатации – совокупность факторов, действующих на сооружение при его эксплуатации;
9) палубный груз – грузы, перевозимые на открытой палубе и в защищенных местах судна, которые не вошли в измерение брутто/нетто тоннажа;
10) свод обычаев порта – документ, утвержденный владельцем порта, в котором отражаются сложившиеся обычаи и практика данного порта, регулирующие взаимоотношения участников перевозки, связанные с организацией грузовых операций, распределением затрат по ним, нормированием грузовых работ и исчислением сталийного, контрсталийного времени;
11) эксплуатирующая организация – организация, осуществляющая свою деятельность на акватории морского порта и оказывающая услуги связанные с использованием портовых сооружений;
12) портовые сооружения – инженерно-технические сооружения (берегозащитные сооружения, волноломы, дамбы, молы, пирсы, причалы, а также подходные каналы, подводные сооружения, созданные в результате проведения дноуглубительных работ), расположенные на территории и (или) акватории морского порта, взаимодействующие с водной средой и предназначенные для обеспечения безопасности мореплавания и стоянки судов;
13) паспорт портового сооружения – технический документ, отражающий назначение, характеристики и техническое состояние сооружения (повреждения, ремонт, конструктивные изменения, авария и принятые меры по восстановлению эксплуатационной надежности);
14) паспорт морского порта – документ, удостоверяющий производственные возможности, наличие и состояние совокупности средств производства и материальных ресурсов порта, предназначенных для выполнения возложенных на него производственных функций;
15) тальманская расписка – грузовой документ, удостоверяющий количество груза и его состояние при приемке или выгрузке на/с судно и подтверждающий факт счета грузовых мест;
16) извещение мореплавателям – документ, содержащий изменения гидрографических данных по корректированию навигационных карт, пособий и руководств для мореплавания;
17) журнал технического осмотра – документ по учету наблюдений за техническим состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений, осуществляемых в процессе проведения регулярных технических осмотров сооружений;
18) накладная Соглашение о международном железнодорожном грузовом сообщении (далее - СМГС) – накладная международного образца, используемая в международных грузовых перевозках, по сети железных дорог стран участниц Соглашения о международном железнодорожном грузовом сообщении, от 1 ноября 1951 года;
19) штурманская расписка – документ, подтверждающий прием груза на борт судна, выдаваемый и подписанный старшим помощником капитана.

2-тарау. Теңіз порттарын, оның ішінде халықаралық маңыздағы мәртебесі бар теңіз порттарын пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 01.07.2019 № 462 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жүктерді көліктің бір түрінен екінші түріне және кейін қарай ауыстырып тиеу үшін портты пайдалану порттың инфрақұрылымы мен құрал- жабдығын пайдаланумен жүзеге асырылады.
4. Жүктерді ауыстырып тиеу бойынша порт жұмысын ұйымдастыру портқа жүк келуін жоспарлау, жүкті қабылдау, порттың қойма алаңдарында қоймаға жинау, сондай-ақ жүкті теңіз терминалдарынан не қойма алаңдарынан тиеу жолымен жүзеге асырылады.
5. Осы Қағидаларда айқындалмаған жүк тегіне, порт жұмысының технологиясына және тасымал түріне (экспорт, импорт, транзит) байланысты жүктерді ауыстырып тиеу кезінде жүргізілетін техникалық операциялар порттың үрдістер жиынтығына, порттың нұсқаулықтары мен стандарттарына, сондай-ақ порттың жұмыс технологиялық картасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Жүкті ауыстырып тиеу бойынша жоспарлар:
1) кемелер, вагондар, өзге де жүктер, контейнерлер және автокөлік құралдарының келуі туралы;
2) жүк тиеу-түсіру орындарында жүк тиеп-түсіретін вагондардың бар-жоғы, өзге жүктің, контейнерлердің және қойма алаңдарында автокөлік құралдарының бар-жоғы туралы;
3) вагондарды кіргізуге, палубалық жүкті, дөңгелек техниканы тиеуге жасалған жүк жоспарларының бар-жоғы туралы;
4) ресімделген жүк құжаттары туралы тәуліктік ақпарат негізінде қалыптастырылады.
7. Порт арқылы жүктің нақты көлемін тиеу мүмкіндігін жүк жөнелтуші темір жолмен, темір жол портымен, ал порт кеме иесімен (агентпен) келіседі.
8. Жүктерді темір жол құрамынан қабылдау және түсіру "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы, Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-15) тармақшасында көзделген Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларына сәйкес және Халықаралық жүк қатынасы туралы келісіммен көзделген тасымал құжаттарының толық топтамасы болған жағдайда жүзеге асырылады.
9. Тасымалдаушы вагондарды алдағы жүк түсіруге беруден 2 сағаттан кешіктірмей портқа хабарлайды.
10. Жүк вагоннан порттың қойма аумағына түсірілгеннен кейін порт қызметкері жүктің саны бойынша есебін жүргізеді, ХТЖҚК жүкқұжатына енгізілген мәліметтермен салыстырып тексереді, жүктің, орауыштың, ыдыстың зақымданғанын немесе бүлінгенін тексеруді жүргізеді.
Одан әрі тасымалдауда немесе алушыға бергенге немесе бағыты бойынша жөнелтілгенге дейін жүктің сақталуын қамтамасыз етпейтін жүктің бұзылғаны, орауыштың, ыдыстың ақаулықтары анықталған жағдайда тасымалдаушы жүк алушы (экспедитор) мен порт арасында жалпы нысандағы акт жасалады.

Глава 2. Порядок эксплуатации морских портов, в том числе морских портов, имеющих статус международного значения
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 01.07.2019 № 462 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Эксплуатация морского порта для перевалки грузов с одного вида транспорта на другой и обратно осуществляется с использованием инфраструктуры и оборудования порта.
4. Организация работы порта по перевалке грузов осуществляется путем планирования прибытия грузов в порт, приема груза, складирования на складских площадках порта, а также отгрузки груза с морских терминалов либо складских площадей.
5. Технические операции, производимые при перевалке грузов в зависимости от рода груза, технологии работы порта и вида перевозки (экспорт, импорт, транзит), не определенные в настоящих Правилах, осуществляются в соответствии со сводом обычаев порта, инструкциями и стандартами порта, а также рабочими технологическими картами порта.
6. Планы по перевалке грузов формируются на основе суточной информации:
1) о приходе судов, вагонов, прочего груза, контейнеров и автотранспортных средств;
2) о наличии вагонов под выгрузкой/погрузкой на фронтах погрузки (выгрузки), прочего груза, контейнеров и автотранспортных средств на складских площадках;
3) о наличии составленных грузовых планов на накат вагонов, погрузку палубного груза, колесной техники;
4) об оформленных грузовых документах.
7. Возможность отгрузки определенного объема груза через порт согласовывается грузоотправителем с железной дорогой, железной дорогой с портом, а портом с судовладельцем (агентом).
8. Прием и выгрузка с железнодорожного состава грузов осуществляются при наличии полного комплекта перевозочных документов, предусмотренных Правилами перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений, утверждаемых уполномоченным органом согласно подпунктом 34-15) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" и Соглашением о международном железнодорожном грузовом сообщении.
9. Перевозчик уведомляет порт о предстоящей подаче вагонов под выгрузку не позднее, чем за 2 часа.
10. После выгрузки груза из вагона на складскую территорию порта работником порта производятся счет груза по количеству, сличение с данными, внесенными в накладную СМГС, проверка наличия порчи или повреждения груза, упаковки, тары.
При обнаружении повреждения груза, неисправности упаковки, тары, не обеспечивающей сохранность груза при его дальнейшей перевозке или хранении до выдачи получателю или отправки по назначению, между перевозчиком, грузополучателем (экспедитором) и портом составляется акт общей формы.

11. Порт қызметкері жүк вагоннан түсірілгеннен кейін жүкке таңба басады (вагонның соңғы төрт саны, лоты, қосымшасы, порт экспедиторы, күні).
12. Портта вагондардың нақты тұрған уақыты нөмірлік әдіспен есепке алынады және вагондарды тиеу/түсіру жеріне нақты берген сәттен бастап тасымалдаушыға вагондарды жинастыруға дайын екені туралы хабарлама берген сәтке дейін есептеледі.
13. Жүкті (контейнерді) автокөлікпен кіргізу жүк жөнелтушінің (экспедитордың) хаты және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 546 бұйрығымен бекітілген Автомобильмен жүк тасымалдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу реестрінде № 12463 тіркелген) сәйкес тауарлық-көліктік жүкқұжаты болуының негізінде жүзеге асырылады.
Тауарлық-көліктік жүкқұжатына сәйкес бос контейнерлерді порт қызметкері сыртқы түрі және нөмірі бойынша, жүк тиелген контейнерлерді жүк жөнелтушінің жарамды пломбасы және нөмірі бойынша, өзге жүкті жөнелтушінің салмаққа саны бойынша қабылдайды.
14. Бақылау органдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы кеменің өткенін ресімдегеннен кейін кемеден жүк қабылдау жүзеге асырылады.
Порт қызметкері кемеден жүкті қабылдағанға дейін жүктің сыртқы көрінісін тексеріп қарауды жүргізеді, кеме иесі (агент) алдын ала ұсынған жүкті түсіруге тапсырма бойынша орын санына сәйкестігін тексереді.
15. Кемеден жүк қабылдау жүк орнын (стандарттық көтеруді) есептеумен жүзеге асырылады, жүктің әр 10-көтерілімінен кейін порт қызметкері мен кеме капитанының аға көмекшісі жүктің қабылдап/тапсырған фактісін тальмандық және штурмандық қолхаттарға өз мөрлері мен қол таңбаларын қойып бекіту жолымен тіркейді. Тальмандық қолхаттың бір данасы кеме капитанының аға көмекшісіне, штурмандық қолхаттыкі - порт қызметкеріне беріледі.
Автокөлік құралдарын трюмде және палубада қабылдау кезінде кеме капитанының аға көмекшісі автокөлік құралдарының кілттерін порт қызметкеріне береді.
16. Жүктің немесе ораудың жетпеуі, бұзылуы анықталған жағдайда жалпы нысандағы акт жасалады. Жалпы нысандағы актіге порт қызметкері, кеме капитаны, агент қол қояды және порт, кеме капитаны және агент мөрлерімен куәландырылады.
17. Жүкті ашық және жабық алаңдарда сақтау порт, жүк иесі (экспедитор) арасындағы шарт негізінде жүзеге асырылады.
Жүкті ашық және жабық алаңдарда бөліп орналастыру жүктерді қоймаға жинауға арналған алаңдардың сызбасына және жүк тиеудің жұмыс технологиялық карталарына сәйкес жүргізіледі.
18. Жүк алушы жүкті алу (тапсыру) үшін жүкті әкетуге/әкелуге еркін түрде жазылатын өтінімді ресімдейді, оған порт әкімшілігі қол қояды және бақылау органдарымен келісіледі.

11. Работником порта по окончании выгрузки груза из вагона наносится маркировка на груз (последние четыре цифры вагона, лот, приложение, экспедитор в порту, дата).
12. Фактическое время нахождения вагонов в порту учитывается по номерному способу и исчисляется с момента фактической подачи вагонов к месту погрузки/выгрузки до момента вручения уведомления перевозчику о готовности вагонов к уборке.
13. Ввоз груза (контейнера) автотранспортом осуществляется на основании письма грузоотправителя (экспедитора) и товарно-транспортной накладной по форме согласно Правилам перевозок грузов автомобильным транспортом, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 546 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12463).
Порожние контейнеры принимаются работником порта по внешнему виду и номеру, груженные контейнера – за исправной пломбой грузоотправителя и номеру, прочий груз – по количеству за весом отправителя в соответствии с товарно-транспортной накладной.
14. Прием груза с судна осуществляется после оформления контролирующим органом пропуска судна через Государственную границу Республики Казахстан.
До приема груза с судна работником порта производится внешний осмотр груза, проверяется соответствие количества мест по поручению на выгрузку груза, ранее представленного судовладельцем (агентом).
15. Прием груза с судна осуществляется подсчетом грузовых мест (стандартных подъемов), при каждых 10 подъемах груза работником порта и старшим помощником капитана фиксируется факт сдачи/приема груза путем скрепления своими подписями и печатями в тальманской и штурманской расписках. Один экземпляр тальманской расписки передается старшему помощнику капитана судна, штурманской расписки – работнику порта.
При приеме автотранспортных средств в трюме и на палубе старший помощник капитана судна передает работнику порта ключи от автотранспортных средств.
16. При обнаружении недостачи, порчи груза или упаковки составляется акт общей формы, который подписывается работником порта, капитаном судна, агентом и заверяется при наличии печатями порта, капитана судна и агента.
17. Хранение груза на открытых и закрытых площадках осуществляется на основании договора между портом, грузовладельцем (экспедитором).
Распределение размещения грузов на открытых и закрытых площадках производится в соответствии со схемой площадок для складирования грузов и рабочими технологическими картами перегрузки.
18. Для получения (сдачи) груза грузополучателем оформляется заявка на вывоз/ввоз груза произвольной формы, которая подписывается администрацией порта.

19. Жүк жөнелтуші автокөлік құралын темір жол көлігімен жөнелткен кезде порттың кірме жолдарында автокөлік құралдарын тиеуге рұқсат алу үшін порт әкімшілігіне жазбаша өтініш береді.
Өтініште автокөлік құралының маркасы, шассиі, коносамент нөмірі және автокөлік тиелетін вагон нөмірі көрсетіледі.
Тасымалдаушы порт қызметкеріне жүк тиеуге келген бос вагонның анықтама парағын ұсынады. Жүк жөнелтуші өз қаражатымен тиеуді жүргізеді.
20. Порт қызметкері вагондарды паромға тиеуді дайындау үшін тасымалдаушының деректері (вагондар нөмірі, жүк атауы, ыдыс салмағы, нетто, брутто) негізінде жүк жоспарын қалыптастырады, ал паром портқа келуден 12 сағат бұрын вагондарды алдағы тиеуге іріктеу үшін тасымалдаушыға тапсырылады.
21. Тасымалдаушы, порт, бақылау органдарының қатысуымен техникалық және коммерциялық тексеру үшін паром портқа келуден 6 сағат бұрын вагондар паром жолдарына беріледі.
Ақаулықтар болған жағдайда барлық тексеруге қатысушылар қол қоятын жалпы нысандағы акт жасалады.
22. Паромға дөңгелек техниканы кіргізу және палубалық жүкті тиеу жүк жөнелтушінің мына ақпарат: өтінім берген күні, дөңгелек техниканың нөмірі мен ауқымы, жүктің сипаты мен салмағы, алып жүруші адамдар саны мен олардың байланыс телефондары көрсетіле отырып, порт әкімшілігіне берген өтінімі негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте палубалық жүкті паромға тиеу үшін кеме иесінен жүк жөнелтуші, жүктің түрі, орын саны, тоннажы көрсетілетін тиеуді растаудың болуы қажет.
Берілген өтінім мен кеме иесінің растауы негізінде порт қызметкері тиеуге тапсырманы дайындайды. Палубалық жүкті тасымалдау кеме капитанының келісімі болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
23. Дөңгелек техниканың немесе палубалық жүктің тиелгенін растайтын факті паром капитанының коносаменттерге және жүк манифесіне қойған мөрі болып табылады, паром капитаны олардың бір-бір данасын бақылау органдары мен порт қызметкеріне ұсынады.
24. Бақылау органдары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы паромдардың өткенін ресімдегеннен кейін паромдардан вагондарды порт аумағына шығару жүзеге асырылады.
Вагондар паромнан шығарылып, порттың кірме жолдарына берілгеннен кейін (бос вагондар мен қауіпті жүктері бар вагондардан басқа) вагондарға коммерциялық тексеріп қарау жүргізіледі.
Жүк алушы (порт экспедиторы) жүк құжаттарын, оның ішінде бақылау органдарында ресімдеуді "Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714 болып тіркелген) сәйкес белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүргізеді.
Порт аумағынан вагондарды шығару тасымалдаушының тепловоздарымен жүргізіледі.

19. При отправлении автотранспортных средств железнодорожным транспортом грузоотправителем подается письменное обращение в администрацию порта для получения разрешения на погрузку автотранспортных средств на подъездных путях порта.
В обращении указываются марка, шасси автотранспортного средства, номер коносамента и номер вагона, на который будет производиться погрузка.
Перевозчик предъявляет работнику порта натурный лист на порожний прибывший вагон под погрузку. Грузоотправитель своими средствами производит погрузку.
20. Для подготовки вагонов к накату на паром работником порта на основании данных перевозчика (номера вагонов, наименование груза, вес тары, нетто, брутто) формируется грузовой план, который за 12 часов до прибытия парома передается перевозчику для подборки вагонов к предстоящему накату.
21. Для коммерческого и технического осмотра с участием перевозчика, порта, контролирующих органов, вагоны подаются на паромные пути за 6 часов до прибытия парома.
При наличии браков составляется акт общей формы, подписываемый всеми участками осмотра.
22. Накат колесной техники и погрузка палубного груза на паром осуществляются на основании заявки грузоотправителя произвольной формы, подаваемой в администрацию порта, с указанием следующей информации: дата заявки, номер и габариты колесной техники, характер и вес груза, количество сопровождающих и их контактные телефоны.
При этом для погрузки палубного груза на паром необходимо наличие подтверждения погрузки от судовладельца, в котором указываются грузоотправитель, род груза, количество мест, тоннаж.
На основании поданной заявки и подтверждения судовладельца работником порта готовится поручение на погрузку. Перевозка палубного груза осуществляется только при согласии капитана судна.
23. Фактом, подтверждающим погрузку колесной техники или палубного груза, является штамп капитана парома, проставленный на коносаментах и грузовом манифесте, по одному экземпляру которых капитан парома передает контролирующим органам и работнику порта.
24. Выкат вагонов с паромов на территорию порта осуществляется после оформления контролирующим органом пропуска парома через Государственную границу Республики Казахстан.
После выката вагонов с парома и подачи их на подъездные пути порта (кроме порожних вагонов и вагонов с опасными грузами) производится коммерческий осмотр вагонов.
Оформление грузовых документов, в том числе в контролирующих органах, производится грузополучателем (экспедитором в порту) в порядке и сроки, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714).";
Вывод вагонов с территории порта производится тепловозами перевозчика.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.12.2018 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Паромнан дөңгелек техниканы шығаруды және палубалық жүкті түсіруді ұйымдастыру үшін порт қызметкері жүк декларациясын, бас декларацияны, келген жолаушылардың тізімін және басқа құжаттарды ресімдейді, олар паром капитанымен келісіледі.
Порт әкімшілігі айқындаған порт аумағындағы тексеріп қарау алаңына дөңгелек техниканы шығару және палубалық жүкті түсіру жүзеге асырылады.
25-1. Қауіпті жүктер теңіз портында тиеу немесе түсіру үшін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 542 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының теңіз көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11930 болып тіркелген) (бұдан әрі – Жүктерді тасымалдау қағидалар) 3-тарау талаптарына сәйкес тиісті түрде жіктелген, буып-түйілген, таңбаланған, қауіп белгісімен жабдықталған және көлік құжаттарында сипатталған жағдайда қабылданады.
Ескерту. 2-тарау 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 04.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-2. Қауіпті жүкті теңіз портының аумағына кіргізу порт әкімшілігінің (теңіз терминалы операторының) жазбаша растауын алғаннан кейін рұқсат етіледі, онда жүкті жеткізудің тәртібі, мерзімдері және орны көрсетіледі. Жазбаша растауды порт әкімшілігі (теңіз терминалының операторы) кеме иесінің (агентінің) өтінімі келіп түскен күннен бастап бір күнтізбелік күн ішінде береді.
Ескерту. 2-тарау 25-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 04.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-3. Порт әкімшілігі (теңіз терминалының операторы) жүк қасиеттеріне, олардың қаптамасына және порттың жергілікті жағдайларына байланысты қауіпті жүктерді сақтау және тиеудің немесе түсірудің қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз етуге бағытталған жұмыс технологиялық карталары мен нұсқаулықтарын әзірлейді.
Әзірленген құжаттамада мынадай ақпарат көрсетіледі:
қауіпті жүктердің номенклатурасы (атауы, кластары немесе кіші кластары бойынша);
порттың қойма алаңдарында сақтауға рұқсат етілген қауіпті жүктердің саны;
портта көліктің бір түрінен екіншісіне тікелей тиелетін қауіпті жүктердің номенклатурасы (атауы, кластары немесе кіші кластары бойынша);
апаттық жағдайларда кеме мен порт әкімшілігі (теңіз терминалының операторы) арасындағы байланыс пен өзара іс-қимыл тәртібі;
жөнелтушінің Жүктерді тасымалдау қағидаларының 3-тарауының талаптарын орындамауы салдарынан тасымалдауға (тиеуге) қабылданбаған жүктерді порт аумағынан әкету тәртібі;
ыдысты немесе көлік құралдарын жөндеу және жүкті қайта өлшеуге арналған тәртібі мен арнайы орындар;
апаттық жағдайларды жоюдан кейін қауіпті жүктердің қалдықтарын сақтау арнайы орындары және кәдеге жарату немесе көму үшін әкету тәртібі.

Сноска. Пункт 24 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.12.2018 № 941 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Для организации выката колесной техники и выгрузки палубного груза с парома работником порта оформляются грузовая декларация, генеральная декларация, коносаменты, списки прибывающих пассажиров и другие документы, которые согласовываются с капитаном парома.
Выкат колесной техники и выгрузка палубного груза осуществляются на досмотровую площадку территории порта, определяемую администрацией порта.
25-1. Опасные грузы принимаются в морском порту для погрузки или разгрузки при условии, что они надлежащим образом классифицированы, упакованы, маркированы, снабжены знаками опасности и описаны в перевозочных документах в соответствии с требованиями главы 3 Правил перевозок грузов морским транспортом Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 542 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11930) (далее – Правила перевозок грузов).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 04.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-2. Ввоз на территорию морского порта опасного груза допускается после получения письменного подтверждения администрации порта (оператора морского терминала), в котором указываются порядок, сроки и место доставки груза. Письменное подтверждение выдается администрацией порта (оператором морского терминала) в течение одного календарного дня со дня поступления заявки судовладельца (агента).
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25-2 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 04.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-3. Администрация порта (оператор морского терминала) в зависимости от свойств грузов, их упаковки и местных условий порта разрабатывает рабочие технологические карты и инструкции, направленные на обеспечение безопасных условий хранения и погрузки или разгрузки опасных грузов.
В разработанной документации указывается следующая информация:
номенклатура опасных грузов (по наименованию, классам или подклассам);
количество опасных грузов, допускаемых к хранению на складских площадках порта;
номенклатура опасных грузов (по наименованию, классам или подклассам), перегружаемых в порту напрямую с одного вида транспорта на другой;
порядок связи и взаимодействия судна и администрации порта (оператора морского терминала) при возникновении аварийных ситуаций;
порядок вывоза с территории порта грузов, не принятых к перевозке (погрузке) вследствие невыполнения отправителем требований главы 3 Правил перевозок грузов;
порядок и специальные места для ремонта тары или транспортных средств и перетарирования груза;
специальные места для хранения и порядок вывоза для утилизации или захоронения остатков опасных грузов после ликвидации аварийных ситуаций.

Ескерту. 2-тарау 25-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 04.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-4. Қауіпті жүктермен жүк операцияларын жүргізу үшін айлақ аумағында тұрақты қоршау орнатылады.
Қауіпті жүктерді тиеу немесе түсіру бір ауысымнан аз уақытты алса, уақытша қоршаудың орнына қауіпсіздік белгісі бар бағандар қоюға рұқсат етіледі.
Қауіпсіздік белгілері жүк операцияларын жүргізу орындарына апаратын жолдарға да орнатылады.
Ескерту. 2-тарау 25-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 04.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-5. Қауіпті жүктермен операциялар бойынша оқытудан өтпеген порт қызметкерлеріне қауіпті жүктерді тиеуге, түсіруге және сақтауға қатысуға тыйым салынады.
Ескерту. 2-тарау 25-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің 04.03.2025 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Кемеге жолаушыларды отырғызу және кемеден жолаушыларды түсіру порттың теңіз вокзалы арқылы жүзеге асырылады.
Кететін жолаушыларды ресімдеу, соның ішінде шекаралық және кедендік бақылаудан ету жолаушылар кемесі портқа келерден 3 сағат бұрын жүзеге асырылады.
Қол жүгі бар келген жолаушыларды шекара жасағы порттың қызметтік автобусымен теңіз вокзалындағы шекара және кеден бақылау аумағына алып жүреді, жолаушылардың жолжүгі порттың теңіз вокзалына арнаулы көлігімен жеткізіледі.
Тарау 3. Порт құрылыстары мен теңіз порты акваториясын
пайдалану тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
27. Порт құрылыстары мен теңіз порты акваториясын пайдалану оларды тиімді пайдаланған және қауіпсіздік талаптарын орындаған кездерде қызмет ету мерзімі ішінде олардың пайдаланымдық сипаттамаларының сақталуын қамтамасыз етуі тиіс. Порт құрылыстары мен акваториясының пайдаланымдық сипаттамаларын ұстап тұру және қауіпсіздік талаптарын орындау үшін оларға техникалық қызмет көрсету, олардың техникалық жай-күйін бақылау және оларды жөндеу жөнінде ұйымдастырушылық және инженерлік-техникалық іс-шаралар кешені көзделуі тиіс.
28. Порт құрылыстарын пайдалану:
1) порт құрылыстарының паспорттарын әзірлеумен және жүргізумен;
2) құрылыстарды пайдалану режимін белгілеумен және оны сақтаумен;
3) порт құрылыстары мен акваториясын техникалық тексеріп қарау мен (тексеруді) жүргізумен;

Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 04.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-4. На территории причала для грузовых операций с опасными грузами устанавливается стационарное ограждение.
При продолжительности погрузки или разгрузки опасных грузов менее одной смены допускается вместо временного ограждения устанавливать стойки со знаком безопасности.
Знаки безопасности устанавливаются также на подъездных и подходных путях к местам проведения грузовых операций.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25-4 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 04.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-5. К погрузке или разгрузке и хранению опасных грузов не допускаются работники порта, не прошедшие обучение по операциям с опасными грузами.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25-5 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 04.03.2025 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Посадка пассажиров на судно и высадка пассажиров с судна осуществляются через морской вокзал порта.
Оформление убытия пассажиров, в том числе прохождение пограничного и таможенного контроля, осуществляются за 3 часа до прибытия пассажирского судна.
Прибывшие пассажиры с ручной кладью сопровождаются пограничным нарядом на служебном автобусе порта в зону пограничного и таможенного контроля морского вокзала, багаж пассажиров доставляется к морскому вокзалу специальным транспортом порта.
Глава 3. Порядок эксплуатации портовых сооружений и акватории
морского порта
Параграф 1. Общие положения
27. Эксплуатация портовых сооружений и акватории морского порта обеспечивает сохранение их эксплуатационных характеристик в течение срока службы при эффективном их использовании и соблюдении требований безопасности. Для поддержания эксплуатационных характеристик и соблюдения требований безопасности портовых сооружений и акватории предусматривается комплекс организационных и инженерно-технических мероприятий по их техническому обслуживанию, контролю технического состояния и ремонту.
28. Эксплуатация портовых сооружений обеспечивается:
1) разработкой и ведением паспорта портового сооружения;
2) установлением режима эксплуатации сооружений и его соблюдением;
3) ведением технического осмотра и обследования портовых сооружений и акватории;

4) қажетті көлемдегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын уақтылы жүргізумен;
5) аса маңызды құрылыстарды қайта жаңартуды және жөндеуді жаңа құрылыспен байланыстыра және үйлестіре отырып, перспективалы жоспарлаумен;
6) құрылыстарды ағымдағы және күрделі жөндеумен;
7) құрылыстар мен акваториялардың қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін нұсқаулықтар мен басқа да құжаттарды әзірлеумен және оларды орындаумен;
8) порт құрылыстарына қызмет көрсететін білікті персоналдың болуымен;
29. Порт құрылыстарын пайдалануды осы құрылыстарды жалға алушы немесе оның иесі жүзеге асырады.
30. Теңіз порты үшін тұтастай және порттың әрбір құрылысы үшін бөлек-бөлек паспорттар жасалуы тиіс.
31. Теңіз портының және порт құрылыстарының паспорттарын жобалау ұйымы әзірлейді.
Қолданыстағы құрылыстарға арналған паспорттар болмаған жағдайда, оларды теңіз порттары мен порт құрылыстарын жобалау жөніндегі, қызметтің осындай түрімен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған ұйымның көмегімен қалпына келтіру керек.
32. Құрылыстар кезек-кезек салынған жағдайда, порт құрылыстарының паспорттары құрылыстың әрбір кезегі үшін бөлек, осы кезектің объектісі пайдалануға енгізілгеннен кейін жасалады.
33. Порт құрылыстарының паспорттарын жүргізуді порт құрылыстары және күрделі құрылыс қызметі (бұдан әрі - ПҚжКҚҚ) жүзеге асырады, теңіз портының паспортын жүргізу теңіз порты басшысының бұйрығы бойынша теңіз порты қызметіне немесе бөліміне жүктеледі.
Порт құрылыстарының паспортын жасау және жүргізу осы Қағиданың1-қосымшасына сәйкес үлгілік нысандар бойынша жүзеге асырылады.
Теңіз портының паспортын жасау және жүргізу осы Қағиданың2-қосымшасына сәйкес үлгілік нысан бойынша жүзеге асырылады.
Порт құрылыстары паспорттарына порт құрылыстарын техникалық тексеру мен зерттеулердің деректері мен оларды қалыпты пайдалану мүмкіндігі туралы қорытындылар енгізіледі.
Порт құрылыстары паспорттарының даналары ПҚжКҚҚ-да, порт құрылысын пайдаланатын ұйымда және жобалау ұйымында сақталады.
34. Порт құрылыстарын қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз ету үшін пайдаланушы ұйым мыналарды:
1) теңіз порты аумағының, онда орналасқан порт құрылыстарының, акваториясының, сондай-ақ олардың ауданындағы атмосфераның ластануын болдырмау жөніндегі нұсқаулықты;
2) Порт құрылыстары мен акваториясын техникалық тексерулердің және зерттеулердің бағдарламасын әзірлейді және бекітеді.
2-параграф. Порт құрылыстары
35. Порт құрылыстарын пайдалану режимі олардың жобалық сипаттамаларына, іс жүзіндегі техникалық жай-күйіне, пайдалану талаптарына, олардың қызмет ету мерзіміне және әрбір порт құрылысының тағайындалуына сәйкес жүзеге асырылады.

4) своевременным проведением в необходимых объемах ремонтно-восстановительных работ;
5) перспективным планированием реконструкции и ремонта важнейших сооружений в сочетании и увязке с новым строительством;
6) текущим и капитальным ремонтом сооружений;
7) разработкой и соблюдением инструкций и других документов, обеспечивающих, безопасную эксплуатацию сооружений и акваторий;
8) наличием квалифицированного персонала, обслуживающего портовые сооружения.
29. Эксплуатация портовых сооружений осуществляется арендатором либо собственником этих сооружений.
30. Для морского порта в целом и для каждого портового сооружения морского порта в отдельности составляются паспорта.
31. Паспорта морского порта и портовых сооружений составляются проектной организацией.
В случае отсутствия паспортов на действующие портовые сооружения, их необходимо восстановить с помощью специализированной организации по проектированию морских портов и портовых сооружений, имеющей лицензию на данный вид деятельности.
32. В случае строительства портовых сооружений очередями, паспорта портовых сооружений составляются для каждой очереди строительства отдельно, после ввода объекта данной очереди в эксплуатацию.
33. Ведение паспортов портовых сооружений осуществляет служба портовых сооружений и капитального строительства (далее – СПСиКС), ведение паспорта морского порта возлагается на службу или отдел морского порта по приказу руководителя морского порта.
Составление и ведение паспорта портового сооружения осуществляются по типовым формам, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Составление и ведение паспорта морского порта осуществляются по типовым формам, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В паспорт портовых сооружений заносятся наиболее существенные данные технических осмотров и обследований портовых сооружений и заключения о возможности нормальной их эксплуатации.
Экземпляры паспортов портовых сооружений хранятся в СПСиКС, организации эксплуатирующей портовое сооружение, и проектной организации.
34. Для обеспечения безопасной эксплуатации портовых сооружений владелец порта разрабатывает и утверждает:
1) инструкцию по предотвращению загрязнения территории морского порта, расположенных на ней портовых сооружений, акватории, а также атмосферы в их районе;
2) программу технических осмотров и обследований портовых сооружений и акватории.
Параграф 2. Портовые сооружения
35. Режим эксплуатации портовых сооружений осуществляется в соответствии с их проектными характеристиками, фактическим техническим состоянием, условиями эксплуатации, сроком их службы и назначением.

36. Порт құрылысының пайдалану режимін өзгерту жобалау ұйымымен келісіледі, теңіз порты басшысының өкімдік құжатымен ресімделеді және порт құрылысының паспортында көрсетіледі. Порт құрылысының пайдалану режимі өзгерген жағдайда, теңіз портының басшысы үш жұмыс күні ішінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органының аумақтық бөлімшені хабардар етеді.
37. Порт құрылыстарын пайдаланудан шығарған кезде теңіз портының басшысы үш жұмыс күні ішінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органының аумақтық бөлімшені бұл туралы хабардар етеді. Порт құрылыстарын пайдаланудан шығару құрылыстың меншік иесі тағайындайтын Жұмыс комиссиясының қорытындысы бойынша жүргізіледі және порт құрылысын пайдаланудан шығару қажеттігі туралы актімен ресімделеді. Актіні теңіз портының басшысы бекітеді.
38. Порт құрылыстарын пайдалану үдерісінде техникалық құжаттама жүргізіледі. Техникалық құжаттаманың тізбесі осы Қағиданың 3-қосымшасында келтірілген.
39. Қайта жаңарту, жаңғырту немесе күрделі жөндеу аяқталғаннан кейін порт құрылыстарын пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 75 бабына сәйкес жүргізіледі.
40. Порт құрылыстарын салу, қайта жаңарту, жаңғырту, күрделі жөндеу және пайдалануға енгізу жөніндегі барлық құжаттама ПҚжКҚҚ-да және порт құрылысының меншік иесінде сақталады.
41. Порт құрылыстарын пайдалану режимі порт құрылысын пайдаланатын теңіз порты қызметкерлері мен кемелер экипаждары орындайтын шарттар мен талаптардың жиынтығын білдіреді.
42. Порт құрылыстарын пайдаланудың белгіленген режиміне өзгерістер енгізу порт құрылыстарын жүйелі түрде бақылаулар нәтижелерінің және оларды пайдалану шарттарының өзгергені туралы деректердің негізінде жүргізіледі.
43. Порт құрылыстарын пайдалану:
1) кемелердің жүзуі, арқандап байлануы, тұрақтары мен оларды өңдеу үшін қауіпсіз жағдайларды;
2) құрылыстардың кемелермен өзара әрекеттесуі кезінде, жабдықтар мен көліктің жұмысы кезінде, жүктерді қоймалап жинау кезінде және гидрометеорологиялық факторлардың әсері кезінде қауіпсіздігін, сақталуын және қызмет ету ұзақтығын арттыруды қамтамасыз етеді.
44. Порт құрылыстарын қалыпты пайдалануға кедергі келтіретін немесе құрылыстың жекелеген элементтерінің қирауына әкеп соғатын табиғи тозуы бар порт құрылыстарын пайдалануға жол берілмейді.
45. Барлық айлақтық құрылыстар олардың паспорттарында көрсетілген, жобалау ұйымы әзірлеген олар үшін белгіленген пайдалану жүктемесінің нормаларын қатаң түрде сақтай отырып пайдаланылады.

36. Изменение режима эксплуатации портового сооружения согласовывается с проектной организацией, оформляется распорядительным документом руководителя морского порта и отражается в паспорте портового сооружения. При изменении режима эксплуатации портового сооружения руководитель морского порта в течение трех рабочих дней информирует территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
37. При выводе из эксплуатации портовых сооружений руководитель морского порта в течение трех рабочих дней информирует об этом территориальное подразделение уполномоченного органа в сфере гражданской защиты. Вывод из эксплуатации портовых сооружений производится по заключению рабочей комиссии, назначаемой собственником сооружения, и оформляется актом о необходимости вывода портового сооружения из эксплуатации, который утверждается руководителем морского порта.
38. В процессе эксплуатации портовых сооружений ведется техническая документация, перечень которой приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
39. После завершения реконструкции, модернизации или капитального ремонта приемка в эксплуатацию портовых сооружений проводится в соответствии со статьей 75 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
40. Вся документация по строительству, реконструкции, модернизации, капитальному ремонту и вводу в эксплуатацию портового сооружения хранится в СПСиКС и у собственника портового сооружения.
41. Режим эксплуатации портовых сооружений представляет совокупность условий и требований, которые выполняются работниками морского порта и экипажами судов, использующими портовые сооружения.
42. Внесение изменений в установленный режим эксплуатации портовых сооружений производится на основании результатов систематических наблюдений за портовыми сооружениями и данных об изменении условий их эксплуатации.
43. Эксплуатация портовых сооружений обеспечивает:
1) безопасные условия для плавания, швартовки, стоянки и обработки судов;
2) безопасность, сохранность и повышение долговечности сооружений при их взаимодействии с судами, работе оборудования и транспорта, складировании грузов и воздействии гидрометеорологических факторов.
44. Эксплуатация портовых сооружений, имеющих физический износ, который препятствует их нормальной эксплуатации или приводит к разрушению отдельных элементов сооружения, не допускается.
45. Все причальные сооружения эксплуатируются при строгом соблюдении установленных для них норм эксплуатационных нагрузок, которые указаны в их паспортах.

46. Айлақтық құрылыстарға белгіленген нормалардан жоғары жүктемелерді арттыруға рұқсат етілмейді. Айлақтарды пайдалануды жүзеге асыратын ұйым басшылары теңіз портының айлақтық құрылыстарына, рұқсат берілетін жүктемелер нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді.
47. Айлақтық құрылыстарға арналған пайдаланымдық жүктемелердің нормалары құрылыстың конструктивтік элементтерінің іс жүзіндегі жай-күйін және оның қызмет ету шарттарының жобалау және салу кезінде алғаш қабылданған шарттарға сәйкестігін ескере отырып, ұдайы қайта қаралады және айлақтық фронттың әрбір учаскесі үшін бөлек белгіленеді. Пайдаланымдық жүктемелер нормаларын қайта қарау жобалау ұйымының зерттеулерден кейінгі ұсынымдары негізінде жүргізіледі.
48. Айлақтарды пайдалану шарттары мен олардың техникалық жай-күйі өзгерген жағдайда, жобалау ұйымы құрылысты салыстырып тексеру есептеулерін жүргізеді, олардың нәтижелері айлақтарды пайдаланудың жаңа режимі тағайындалған кезде ескеріледі.
49. Айлақтық құрылыстарға түсірілетін жүктемелердің схемалары айлақтардағы, тиеу кешендерінің үй-жайларындағы, кордон жанындағы қоймалардағы және айлақтық құрылыстарды пайдаланумен байланысты қызметкерлер бар басқа да қызметтік үй-жайлардағы көрінетін жерде ілінеді.
50. Рейдтік айлақтық құрылыстар (арқандап байланатын палдар мен бөшкелер) арқандап байланатын кемелерден оларға белгіленген түсірілетін жүктемелердің порт құрылыстарының паспортында көрсетілетін нормаларын қатаң түрде сақтай отырып пайдаланылады.
Кері итергіш құрылғылардың жоқтығы немесе зақымдалғаны кеме корпусына немесе құрылыстарға нақты зақымдану қауіп-қатерін көрсетсе құрылыстарға кемелерді арқандап байлауға рұқсат етілмейді.
Зақымдалған кері итергіш құрылғыларды ауыстыру және жөндеу кемелердің айлақтық құрылысында жоқ кезінде іске асырылуы тиіс.
51. Айлақтарды пайдалану үдерісінде портты жобалау кезінде осы айлақ үшін есептелген тереңдік сақталады. Тиісті түрдегі тереңдіктердің сақталуын бақылауды Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады.
Кемелердің жақындап келуі мен арқандап байлануы, қауіпсіз тұрағы, орын ауыстыруы, кемелердің гидротехникалық құрылыстарды зақымдауларының алдын алу шаралары теңіз портының режимімен белгіленеді.
52. Кордон маңындағы әртүрлі тереңдіктері мен әртүрлі тірек қабілеттері бар, айлақтардың шекаралары сол орында тұтас ақ көлденең сызықпен, ал пайдаланымдық жүктемелердің схемалары - айлақтағы сызық үстінде орнатылған көрінетін жердегі плакатта белгіленеді.
53. Кемелердің қауіпсіз арқандап байлануын және айлақтық құрылыстардың сақталуын қамтамасыз ету үшін мынадай талаптар сақталады:

46. Увеличение нагрузок на причальные сооружения сверхустановленных норм не допускается. Руководители организаций, осуществляющих эксплуатацию причалов, обеспечивают соблюдение норм допускаемых нагрузок на причальные сооружения морского порта.
47. Нормы эксплуатационных нагрузок для причальных сооружений периодически пересматриваются с учетом фактического состояния конструктивных элементов сооружения и соответствия условий его службы первоначально принятым при проектировании и строительстве и устанавливаются для каждого участка причального фронта отдельно. Пересмотр норм эксплуатационных нагрузок производится руководителем морского порта на основе рекомендаций проектной организации после обследования.
48. При изменении условий эксплуатации причалов и их технического состояния проводятся поверочные расчеты сооружений, результаты которых учитываются при назначении нового режима их эксплуатации.
49. Схемы нагрузок на причальные сооружения вывешиваются на видном месте на причалах, в помещениях погрузочных комплексов, прикордонных складов и других служебных помещениях, в которых находятся работники, связанные с эксплуатацией причальных сооружений.
50. Рейдовые причальные сооружения (швартовные палы и бочки) эксплуатируются при строгом соблюдении установленных для них норм нагрузок от швартующихся судов. Швартовка судов к сооружениям, на которых отсутствие или повреждение отбойных устройств представляют реальную угрозу повреждения корпусу судна или сооружению, не допускается.
Замена и ремонт поврежденных отбойных устройств производиться в период отсутствия судов у причального сооружения.
Контроль технического состояния швартовных и отбойных устройств, установленных на гидротехнических сооружениях, осуществляет Морская администрация порта.
51. В процессе эксплуатации причала поддерживаются глубины, рассчитанные для данного причала при проектировании морского порта. Контроль за поддержанием надлежащих глубин осуществляет Морская администрация порта.
Условия подхода и швартовки, безопасной стоянки, перестановки судов, меры предупреждения повреждений гидротехнических сооружений судами устанавливаются режимом морского порта.
52. Границы причалов с различными глубинами у кордона и различной несущей способностью обозначаются на месте белой сплошной поперечной линией, а схемы эксплуатационных нагрузок - на плакате, установленном над линией на причале на видном месте.
53. Для обеспечения безопасной швартовки судов и сохранности причальных сооружений соблюдаются следующие требования:

1) айлақтық құрылыстың арқандап байлау және кері итергіш құрылғыларының жарамды техникалық жай-күйде болуы және өздерінің сипаттамалары бойынша айлаққа арқандап байланатын кемелердің сипаттамаларымен сәйкес болады;
2) кемелерді арқандап байлау кезінде айлақтардың еркін ұзындығының іс жүзіндегі қоры арқандап байланатын кеменің ұзындығына байланысты нормативтік қордан кем болмайды;
3) кемелердің айлақтарға жақындап келу жылдамдықтарының қалыпты құрауыштары оларды арқандап байлау кезінде порт құрылысына арналған жобаның талаптарымен сәйкес болады.
54. Кемелердің, порт құрылыстарының зақымдануларын және адамдармен болуы мүмкін қасіретті жағдайларды болдырмау үшін айлақты пайдаланатын ұйым кемені қабылдауға қатысты айлақты алдын ала дайындайды. Айлақты қауіпсіз пайдаланудың қамтамасыз етілуін бақылауды Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады.
55. Кемелерді арқандап байлау арқандап байлауға арналған арқандармен жүргізіледі. Арқандап байлауға зәкір шынжырларын ұсынуға тыйым салынады.
56. Теңіз дауылы туралы ескерулер алынғаннан кейін кемелерді арқандап байлау дауылдық арқандап байлау құрылғылары арқылы жүргізіледі, егер олар порт құрылысына арналған жобада көзделген болса.
57. Арнайы арқандап байлау үшін тағайындалмаған кері итергіш құрылғыларға және құрылыс бөліктеріне кемені арқандап байлауға тыйым салынады.
58. Порттық құрылыстарын қысқы кезеңде пайдаланған кезде теңіз порты ауданның климаттық және гидрометеорологиялық сипаттамалары мен гидротехникалық құрылыстардың конструктивтік ерекшеліктерін ескере отырып, порт құрылыстарын, акваториялар мен кеме жүзетін каналдарды қысқы жағдайларда пайдалану жөніндегі іс-шаралар әзірлейді. Қажет болған жағдайда әзірлемелерге жобалау ұйымдары тартылады.
59. Айлақтық құрылыстар кордон бойынша кері итергіш айлақтық құрылғылар және доңғалақ ұрғыш құрылғылармен жабдықталады.
Еркін жүрісті кемелерді (Ро-Ро үлгідегі) айлақтарда қабылдаған кезде айлаққа аппарелиді түсіруге тек сол үшін арнайы тағайындалған және тиісті жазулармен жабдықталған орындарда ғана рұқсат етіледі. Аппарелиді орнатуға арналған учаске алынбалы-салынбалы доңғалақ ұрғыш білеумен жабдықталады. Аппарели төсеу аймағының өлшемдері айлақта айқын сызықтармен бояумен немесе басқа тәсілмен белгіленеді.
60. Әрбір арқандап байлау тумбасының бас кеңістігінде жағалау жақтан оқылатын цифрлық белгілеулер енгізіледі:
1) жоғарыдан — айлақтың жағалау сызығынан бастап есептелетін тумбаның реттік нөмірі (толассыз нөмірлеу);
2) төменде, көлденең сызықтың астында - ең жақын арқандап байлау тумбаларына дейінгі метрмен алғандағы қашықтық - сол жақтан және оң жақтан бір-бірінен тік сызықтармен бөлінген.

1) швартовные и отбойные устройства причального сооружения находятся в исправном техническом состоянии и соответствуют по своим характеристикам судам, швартующимся к причалам;
2) фактический запас свободной длины причалов при швартовке судна составляет не менее нормативного запаса, зависящего от длины швартующегося судна;
3) нормальные составляющие скоростей подхода судов к причалам при их швартовке в соответствии с требованиями проекта на строительство морского порта.
54. Для предотвращения повреждений судов, портовых сооружений и несчастных случаев с людьми организация, эксплуатирующая причал, заранее подготавливает причал к приему судна. Контроль за обеспечением безопасной эксплуатации причала осуществляет Морская администрация порта.
55. Швартовка судов производится швартовными канатами только за швартовные устройства. Не допускается подача на швартовные якорных цепей.
56. Швартовка судов после получения штормового предупреждения производится за штормовые швартовные устройства, если они предусмотрены проектом на строительство морского порта.
57. Швартовка за отбойные устройства и части сооружения, не предназначенные специально для швартовки, не допускается.
58. При эксплуатации портовых сооружений в зимний период морским портом разрабатываются мероприятия по эксплуатации портовых сооружений, акватории и судоходных каналов в зимних условиях с учетом климатических и гидрометеорологических характеристик района и конструктивных особенностей портовых сооружений. При необходимости к разработкам привлекаются проектные организации.
59. Причальные сооружения оборудуются по кордону отбойными причальными приспособлениями, швартовыми кранцами и колесоотбойным устройством.
При приеме у причалов накатных судов (типа РО-РО) опускание аппарели на причал допускается только в местах, специально для этого предназначенных и снабженных соответствующими надписями. Участок установки аппарели оборудуется съемным колесоотбойным брусом. Габариты зоны укладки аппарели обозначают на причале четкими линиями краской или другим способом.
60. На поверхности головы каждой швартовой тумбы наносятся цифровые обозначения, читаемые со стороны берега:
1) сверху – порядковый номер тумбы (нумерация сквозная), отсчитываемой с начала набережной линии причала;
2) ниже под горизонтальной чертой – расстояние в метрах до ближайших швартовых тумб – слева и справа, разделенное друг от друга вертикальной чертой.

61. Қадалық үлгідегі порт айлағында арқандап байлау, тұраққа тұрған және тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде кеменің сыртқы қабырғаға (жаққа) қисаюына жол берілмейді. Гравитациялық үлгідегі айлақта кеменің сыртқы қабырғаға (жаққа) 5о артық емес шамаға қисаюына жол беріледі.
62. Айлаққа жақындап келгенде және одан кері кеткенде кемелер машинамен жұмыс істейді, бұл ретте кеменің алдыңғы бөлігі гидротехникалық құрылыстардан кемінде 10 метр қашықтықта болады.
63. Порт айлағынан жөнелетін ірі тоннажды кемелерге өз машиналарымен айлаққа жақын маңда маневрлеуге тыйым салынады. Олар тіркеп сүйретулердің көмегімен акватория ауданына қарай жылжиды, мұнда маневрлеу басқа кемелердің, гидротехникалық құрылыстардың зақымдану және құрылыс түбін шаю қаупін тудырмайды.
64. Есу бұрандасының жұмысымен байланысты кемелердің арқандап байлау сынақтарын осы мақсатқа тағайындалмаған гидротехникалық құрылыстарда жүргізуге тыйым салынады.
65. Кемелер тікелей айлақта тұрақта тұрған кезде машиналарды жылыту үшін есу бұрандасын барынша аз айналу жиілігімен айналдыруға жол беріледі.
66. Кемелер айлаққа жақын келгенде және айлақтан кеткен кезде тіркеп сүйреуіштерді пайдалану кеменің тіркелімдік сыйымдылығына және порттың жергілікті (географиялық, гидрологиялық және басқа) ерекшеліктерімен байланысты теңіз портының режимімен регламенттеледі.
Тіркелген порт акваториясында жүзу кезіндегі сүйрегіш қызметін қолдану Қазақстан Республикасының Халықаралық кеме тіркелімінде тіркелген және халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын кемелер үшін (бортында қауіпті жүктер бар кемелерден басқа), оларда маневр операцияларын өздігінен жасауға мүмкіндік беретін рульдеу құралының бар болған жағдайында және осы порттың акваториясында кеме капитанның жүзу тәжірибесі 12 айдан кем емес болса және капитанның сұратуы бойынша осы порттың әкімшілігімен (теңіз терминалының операторы) келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.12.2018 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Айлақта тұрған кемелер айлақты артық су балластын айдап шығарған кезде және палубаны жинастырғанда оған су шашырамауы үшін, борт саңылаулары арқылы шығарылатын будың әсерінен қорғау үшін айлақты қоршайды.
68. Айлақ аумағында кеме жабдығын және басқа да ауыр салмақты жүктерді түсіруге тиеу-түсіру кешені басшысының немесе айлақты пайдаланатын бөлімше басшысының рұқсатымен ғана жол беріледі.
69. Айлақ құрылыстарының кордонында кемелерді арқандап байлаудың қажетті жағдайларын және басқа операциялардың орындалуын қамтамасыз ету үшін кордон сызығынан ені кемінде 2 метр жолақ шегінде жүктерді текшелеп қоймалауға тыйым салынады.

61. При швартовке, стоянке и производстве погрузочно-разгрузочных работ у причалов морского порта свайного типа не допускается крен судна на внешнюю сторону. У причалов гравитационного типа крен судна на внешнюю сторону допускается не более 50.
62. При подходе и отходе от причала суда работают машиной, когда кормовая часть судна находится на расстоянии не менее 10 метров от гидротехнического сооружения.
63. Крупнотоннажным судам, отходящим от причалов морского порта, не допускается маневрировать своими машинами вблизи причалов. Они отходят с помощью буксиров в районы акватории, где маневрирование не будет создавать опасности повреждения других судов, портовых сооружений и размыва дна у сооружений.
64. Производить швартовные испытания судов, связанные с работой гребных винтов, у портовых сооружений, не предназначенных для этой цели, не допускается.
65. При стоянке судна непосредственно у причала для прогрева машины допускается проворачивание гребными винтами на самых малых оборотах.
66. Использование буксиров при подходе судов к причалам и отходе от них регламентируется режимом морского порта в зависимости от регистровой вместимости судна и местных (географических, гидрологических и других) особенностей морского порта.
Использование услуг буксира при плавании в акватории порта приписки является не обязательным для судов (за исключением судов с опасными грузами на борту), зарегистрированных в Международном судовом реестре Республики Казахстан и осуществляющих международные перевозки, при наличии у них подруливающего устройства, позволяющего самостоятельно проводить маневровые операции и опыта плавания в акватории данного порта у капитана судна не менее 12 месяцев и осуществляется по согласованию с администрацией данного порта (оператором морского терминала).
Сноска. Пункт 66 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.12.2018 № 941 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. Суда, стоящие у причала, ограждают причал от попадания на него воды при откачке водяного балласта и скатывания палубы, воздействия пара, выпускаемого через бортовые отверстия.
68. Выгрузка судового оборудования и других тяжеловесных грузов на территории причалов допускается только с разрешения руководителя погрузочно-разгрузочного комплекса или руководителя подразделения, эксплуатирующего причал.
69. Для обеспечения необходимых условий швартовки судов и выполнения других операций у кордона причальных сооружений не допускается складирование грузов в пределах полосы шириной 2 метра от линии кордона.

70. Құбырлар мен айлақ бетінен жоғары шығып тұрған басқа да коммуникация арқылы адамдардың қауіпсіз жүріп өтуі үшін өтпе көпіршелер орнатылады.
71. Сұйықтық құйылатын терминалдар мен айлақтарды пайдалану режимі олардың жарамды техникалық жай-күйін, құйма өнімдерді қауіпсіз ауыстырып тиеуді, өрт қауіпсіздігі талаптарының, санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі талаптары мен қауіпсіздік техникасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
72. Қауіпті құймалы жүктерді (шикі мұнай мен мұнай өнімдері, сұйық химиялық заттар) ауыстырып тиеу қауіпті жүктің түріне, физика-химиялық қасиеттеріне және адамның денсаулығы мен қоршаған ортаға төндіретін қауіптілік дәрежесімен байланысты қауіпті жүктің әрбір класы үшін айлақты пайдаланатын ұйым теңіз портымен келісім бойынша әзірлеген технологияға сәйкес, мамандандырылған айлақтарда жүзеге асырылады.
Қауіпті жүктерді қайта ауыстырып тиеу Теңізде адам өмірін қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияда түзетулермен 1974 жылғы талаптары, өрт қауіпсіздігі талаптары, сондай-ақ еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитариялық талаптары сақталған жағдайда мамандандырылмаған айлақтарда жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 28.12.2018 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Қоршау құрылыстарының және жағалау нығайтқыш құрылыстардың кескіні оларды пайдаланудың барлық кезеңі ішінде жобалық жағдайда ұсталады.
74. Массивтерді, темірбетон бұйымдарды және басқа да жүктерді қоршаулы және жағалау нығайтқыш құрылыстарда олардың көтергіштік қабілеттерін тексермей және оларға жол берілетін жүктемелерді айқындамай қоймалауға тыйым салынады.
75. Қоршаулы және жағалау нығайтқыш құрылыстарға кемелерді арқандап байлауға, осы құрылыстардың конструкциясы кемелердің жақындап келуіне және тұраққа тұруына жол беретін, ал құрылыстардың арқандап байлау мен ұрғыш құрылғылары болған жағдайларды қоспағанда, тыйым салынады. Белгілі бір өлшемдегі және түрдегі кемелерді қоршаулы және жағалау нығайтқыш құрылыстарға арқандап байлауға рұқсат теңіз портының режимінде алдын ала ескеріледі.
76. Ашық жүк қоймалары тікелей жанаса орналасқан жағалау нығайтқыш құрылыстары үшін кордон жанындағы белдеуде пайдаланымдық жүктеменің теңіз порттарымен порт құрылыстарын жобалау жөніндегі, қызметтің бекітілген нормалары белгіленеді.
77. Төсемесі жоқ жағалау нығайтқыш құрылыстардың беткейін судың шаюынан қорғайды. Жағалау нығайтқыш құрылыстардың беткейінде пайда болатын және олардың төсемесінің қирауына әкелетін өсімдіктер мұқият жүйелі түрде жойылады.

70. Через трубопроводы и другие коммуникации, выступающие над поверхностью причала, для безопасного прохода людей устанавливаются переходные мостики.
71. Режим эксплуатации наливных терминалов и причалов обеспечивает их исправное техническое состояние, безопасную перегрузку наливных продуктов, выполнение требований пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологических требований, а также требований охраны труда и техники безопасности.
72. Перегрузка опасных наливных грузов (сырая нефть и нефтепродукты, жидкие химические вещества) осуществляется на специализированных причалах в соответствии с технологией, разработанной организацией, эксплуатирующей причал, по согласованию с морским портом для каждого класса опасного груза в зависимости от его вида, физико-химических свойств и степени опасности для здоровья человека и окружающей среды.
Перегрузка опасных грузов осуществляется на неспециализированных причалах при условии соблюдения требований Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года с поправками, пожарной безопасности, а также требований охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
Сноска. Пункт 72 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 28.12.2018 № 941 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Профиль оградительных и берегоукрепительных сооружений поддерживается в течение всего периода их эксплуатации в проектном положении.
74. Не допускается складирование массивов, железобетонных изделий и других грузов на оградительных и берегоукрепительных сооружениях без проверки несущей способности последних и установления допустимой на них нагрузки.
75. Швартовка судов к оградительным и берегоукрепительным сооружениям не допускается, за исключением случаев, когда конструкция этих сооружений допускает подход и стоянку судов, а сооружения имеют швартовные и отбойные приспособления. Разрешение на швартовку судов определенных типов и размеров к оградительным и берегоукрепительным сооружениям оговаривается в режиме морского порта.
76. Для берегоукрепительных сооружений, к которым непосредственно примыкают открытые грузовые склады, устанавливают нормы эксплуатационных нагрузок в прикордонной полосе.
77. Откосы берегоукрепительных сооружений, не имеющие "одежды", предохраняют от размыва. Растительность, появляющаяся на откосах берегоукрепительных сооружений и разрушающая их "одежду", тщательно и систематически уничтожается.

78. Жағалау нығайтқыш құрылыстардың беткейінде қандай да болмасын бір заттарды текшелеп жинауға тыйым салынады.
79. Ішкі және сыртқы рейдтердің шекаралары теңіз порты Паспортымен және Мемлекеттік шекара арқылы азаматтарды, көлік құралдарын және және жүктерді өткізу ұйымдастыру схемасымен анықталады және көрсетіледі.
Ішкі және сыртқы рейдтерде шетелдік бағыттағы кемелер үшін айлақтартарда зәкір тұрақ орындары порт капитанымен теңіз портында қызмет атқаратын Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету және кедендік бақылау саласындағы құзыретті органдардың бөлімшелерімен келісуі арқылы анықталады және теңіз портының схемасында көрсетіледі.
Рейдтердегі зәкірлердің тұрақ орындары теңіз порты әкімшілігі әзірлейтін теңіз портының схемалық жоспарында көрсетіледі.
80. Рейдтердегі кемелерді қою порт капитанының нұсқауы бойынша жүргізіледі.
81. Гидротехникалық құрылыстарға, суасты кабельдерін және құбырларды жағалауға шығару орындарында, тыйым салатын белгілер орнатылады.
82. Порт құрылыстарына техникалық қызмет көрсету мыналарды:
1) белгіленген пайдалану режиміне және құрылыстардың техникалық жай-күйіне бақылау жасауды қамтамасыз ететін бақылауларды;
2) арқандап байлау және ұрғыш құрылғылардың, құрғатқыш жүйелердің жарамды жай-күйін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды;
3) жағалау нығайтқыш құрылыстардың беткейлерін ластанудан тазалауды, құрылыстың су үсті бөліктерінің ұсақ зақымданулары мен ақауларын жоюды;
4) құрылыстардың маңайындағы мұзды ойып шығаруды қамтиды.
83. Түбін тазалау жөніндегі жұмыстарды және айлақтарға техникалық қызмет көрсетумен байланысты басқа да суасты жұмыстарын сүңгуір жұмыс саласындағы мамандандырылған ұйымдар жүргізеді.
84. Гидротехникалық құрылыстардың су асты бөліктерін зерттеуді теңіз портының тапсырмасы бойынша жобалау ұйымының мамандандырылған бөлімшесі жүргізеді.
85. Жағалау нығайтқыш құрылыстар беткейлерінің деформациясы туындаған кезде беткейлердің кескінін қалпына келтіру және оларды бекіту жөнінде шұғыл шаралар қабылданады.
86. Порт құрылыстарына техникалық қызмет көрсету порт құрылыстарына тұрақты техникалық қарап тексерулерді, кезеңдік техникалық қарап тексерулерді, кезекті және кезектен тыс тексерістер жүргізуді және оларды пайдаланудың белгіленген режимін бақылауды көздейді.
87. Порт құрылыстары мен акваториясының техникалық жай-күйі мен оларды пайдалану режимі оларды пайдаланудың барлық кезеңі ішінде порт құрылыстарын техникалық қарап тексерулер мен тексерістерді жүзеге асыру жолымен айқындалады. Техникалық қарап тексерулер мен тексерістер:
1) тұрақты техникалық қарап тексеруді;

78. Складирование каких-либо предметов на откосах берегоукрепительных сооружений не допускается.
79. Границы внутренних и внешних рейдов определяются и указываются в Паспорте морского порта и схеме организации пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств и грузов.
Места якорных стоянок, причалы для судов заграничного следования на внутреннем и внешнем рейде определяются капитаном порта по согласованию с контролирующими органами в сфере охраны и защиты Государственной границы и таможенного контроля, функционирующими в морском порту и указываются на схеме морского порта.
Места якорных стоянок на рейдах указываются на схематическом плане морского порта.
80. Постановка судов на рейдах производится по указанию капитана морского порта.
81. На гидротехнических сооружениях, в местах выведения подводных кабелей и трубопроводов на берег устанавливаются запрещающие знаки, отвечающие требованиям действующих стандартов.
82. Техническое обслуживание портовых сооружений включает:
1) наблюдения, обеспечивающие контроль за установленным режимом эксплуатации и техническим состоянием сооружений;
2) работы по поддержанию в исправном состоянии швартовных и отбойных устройств, дренажных систем;
3) очистку откосов берегоукрепительных сооружений от загрязнений, устранение мелких повреждений и дефектов надводной части сооружений;
4) отколку льда около сооружений.
83. Работы по очистке дна и другие подводные работы, связанные с техническим обслуживанием причалов, проводятся специализированными организациями.
84. Обследования подводной части портовых сооружений проводятся специализированным подразделением проектной организации по заданию руководителя морского порта.
85. При возникновении деформаций откосов берегоукрепительных сооружений принимаются неотложные меры по восстановлению профиля откосов и их закреплению.
86. Техническое обслуживание портовых сооружений предусматривает проведение регулярных технических осмотров, периодических технических осмотров, очередных и внеочередных обследований портовых сооружений и наблюдение за установленным режимом их эксплуатации.
87. Техническое состояние и режим эксплуатации определяется путем осуществления в течение всего периода эксплуатации портовых сооружений и акватории технических осмотров и обследований портовых сооружений.
Технические осмотры и обследования включают в себя:
1) регулярные технические осмотры;

2) кезеңдік техникалық қарап тексеруді;
3) кезекті және кезектен тыс тексерістерді қамтиды.
88. Тұрақты техникалық қарап тексерулерді порт құрылысын пайдаланатын ұйым жүргізеді.
89. Тұрақты техникалық қарап тексерудің нәтижелері Порт құрылыстарының жай-күйін және оларды пайдалану режимін техникалық қарап тексеру журналына түсіріледі, онда қарап тексеру күні, құрылыс конструкциясының жаңадан анықталған ақаулары көрсетілген тексеру нәтижелері, құрылысқа жол берілген жүктеменің сәйкестігі немесе асып кетуі және оларды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы жазылады.
Теңіз портының басшысы тағайындаған адам техникалық қарап тексеру журналын ай сайын қарап отырады және порт құрылыстарына техникалық қызмет көрсету мен оларды ағымдағы жөндеу сапасына жалпы баға береді.
90. Кезеңдік техникалық қарап тексерулерді порт құрылысын пайдаланатын ұйым басшысының бұйрығымен осы ұйымның қызметкерлері ішінен тағайындалатын комиссия жүргізеді.
Кезеңдік техникалық қарап тексерулер порт құрылысының жай-күйі туралы толық мағлұмдама береді және жөндеулерді жоспарлау үшін қажетті деректер мен пайдалану жөніндегі басқа да іс-шараларды қамтиды.
91. Порт құрылыстарын кезеңдік техникалық қарап тексерулер жылына кемінде бір рет жүргізіледі. Кезеңдік техникалық қарап тексерулердің нәтижелері тексерулер актісі түрінде ресімделеді.
Порт құрылыстарына кезеңдік техникалық қарап тексерулер жүргізу жөніндегі материалдарды ПҚжКҚҚ қызметкерлері жинақтайды.
92. Кезектен тыс тексерістер оларды қалыпты пайдалану шарттары бұзылған жағдайда немесе олардың авариялық жағдайында жүргізіледі. Кезектен тыс тексерістерді теңіз порты басшысының бұйрығымен тағайындалатын комиссия жүргізеді. Комиссияның жұмысына жобалау ұйымының өкілдері тартылады. Кезектен тыс тексерістің нәтижелері актімен ресімделеді.
Комиссия құрамына теңіз порты, жобалау ұйымы және порт құрылысын пайдаланушы ұйымының қызметкерлері кіреді.
93. Теңіз порты аумағындағы порт құрылыстарының техникалық жай- күйіне аспаптық бақылау жүргізу үшін (жоспарлық және биіктік жағдайымен) геодезиялық желінің тіректік белгілері (реперлер) орнатылады, ал порттық гидротехникалық құрылыстардың өздерінде бақылау геодезиялық желісінің белгілері (бақылау маркалары) орнатылады.
94. Пайдаланушы ұйым геодезиялық желінің тіректік және бақылау белгілерінің орнатылуын және олардың сақталуын қамтамасыз етеді.
95. Тереңдіктің іс жүзіндегі нөлдік деңгейін тұрақты анықтауға арналған деректерді жақын маңда орналасқан Мемлекеттік гидрометеорологиялық қызмет жүйесі қосынынан алуға болады.

2) периодические технические осмотры;
3) очередные и внеочередные обследования.
88. Регулярные технические осмотры проводятся организацией, эксплуатирующей портовые сооружения.
89. Результаты регулярных технических осмотров заносятся в журнал технических осмотров за состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений, в котором записываются: дата осмотра, результаты осмотра с указанием вновь выявленных дефектов конструкций портового сооружения, соответствие или превышение допустимых нагрузок на сооружение и сведения о принятых мерах по их устранению.
Лицо, назначаемое руководителем морского порта, ежемесячно просматривает журналы технического осмотра и дает общую оценку качества технического обслуживания и текущего ремонта портовых сооружений.
90. Периодические технические осмотры проводятся комиссией, назначаемой приказом руководителя организации, эксплуатирующей портовые сооружения, из числа работников данной организации.
Периодические технические осмотры дают полное представление о состоянии портовых сооружений и содержат данные, необходимые для планирования ремонта и других мероприятий по эксплуатации.
91. Периодические технические осмотры портовых сооружений проводятся не реже одного раза в год. Результаты периодических технических осмотров оформляются в виде актов осмотров.
Материалы по проведению периодических осмотров портовых сооружений сводятся в отчет работниками СПСиКС.
92. Внеочередные обследования портовых сооружений проводятся в случаях нарушения нормальных условий их эксплуатации или аварийного состояния. Внеочередные обследования проводятся комиссией, назначаемой приказом руководителя морского порта. К участию в комиссии привлекаются представители проектной организации. Результаты внеочередных обследований оформляются актом.
В состав комиссии входят работники морского порта, проектной организации и работники организации, эксплуатирующей портовые сооружения.
93. Для ведения инструментальных наблюдений за техническим состоянием (плановым и высотным положением) портовых сооружений на территории морского порта устанавливаются знаки опорной геодезической сети (реперы), а на самих портовых гидротехнических сооружениях наблюдательной геодезической сети - наблюдательные марки.
94. Владелец порта обеспечивает установку и сохранность опорных и наблюдательных знаков геодезической сети.
95. Данные для регулярного определения фактического уровня нуля глубин следует получать от расположенного вблизи поста государственной системы гидрометеорологической службы.

96. Порт құрылысын пайдаланатын ұйым басшысының гидротехникалық құрылыстардың тұрақты техникалық қарап тексерулердің мерзімділігі порт құрылыстарының техникалық жай-күйіне және оларды пайдалану жағдайларына байланысты, бірақ айына кемінде бір рет белгіленеді.
Порт құрылыстарына тұрақты техникалық қарап тексерулерді жүргізу кезінде айлақтардағы жүктерді қоймалаудан түсетін пайдаланымдық жүктеме жобалау ұйымы белгілеген нормаларының сақталуына ерекше назар аударылады.
97. Пайдаланымдық жүктеменің белгіленген нормадан тыс асып кетуін, порт гидротехникалық құрылыстарының, олардың бөліктері мен элементтерінің зақымдануларын екі жақты актілермен ресімделеді, оларға ПҚжККҚ өкілдері мен осы құрылысты пайдалануды жүзеге асыратын ұйымның өкілдері қол қояды.
98. Тұрақты техникалық қарап тексерулердің нәтижелері мен айлақтарда жүктерді қоймалаудан түсірілетін пайдаланымдық жүктеме нормаларының сақталуын тексеру деректері Порт құрылыстарының жай-күйін және пайдалану режимін техникалық қарап тексеру журналына енгізіледі. Осы журналды жүргізу тәртібі осы Қағиданың 4-қосымшасында айқындалған.
99. Порт құрылыстарын кезеңдік техникалық қарап тексерулерді құрылысты пайдаланушы ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалатын комиссия жылына кемінде бір рет жүргізеді.
100. Теңіз портының басшысы өлшеу құралдарын пайдалана отырып, кезеңдік техникалық қарап тексеру жүргізілуге жататын порт құрылыстарының тізбесін бекітеді.
101. Порт құрылыстарын кезекті тексерістер құрылыстардың жай-күйіне және оларды пайдалану жағдайларына байланысты жүргізіледі.
102. Кезекті тексерістер бағдарламасын ПҚжКҚҚ қызметі жобалау ұйымын тарта отырып жасайды.
103. Кезекті тексерістер кезінде айлақтардың іс жүзіндегі көтергіштік қабілетін анықтау үшін қызмет ететін, айлақтардың тәжірибелік жүктемесін жобалау ұйымы шарт бойынша немесе жобалау ұйымымен келісілген бағдарлама бойынша теңіз портының өзі жүргізеді.
104. Порт құрылысын пайдаланатын ұйым порт құрылыстарының техникалық жай-күйінің жалпы бағалауын және оларды жөндеу немесе қайта жайластыру жөніндегі ұсынымдарды қамтитын кезекті тексерістердің нәтижелері порт құрылыстарының паспорттарына енгізіледі.
105. Айлақтық құрылыстарды кезектен тыс тексерістер олардың ығысулары, деформациясы немесе зақымданулары, пайдаланымдық жүктеменің белгіленген нормалардан тыс артып кетуі анықталған жағдайларда, сондай-ақ бес баллдан артық толқулары бар аса күшті дауылдардан кейін жүргізіледі.
106. Порт құрылысын пайдаланатын ұйым кезектен тыс тексерістердің нәтижелері бойынша тексеріс (зерттеулер) актілері негізінде анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі жөндеу жұмыстарының тізбесі жасайды, олар жылдық жөндеу жұмыстарының жоспарына енгізіледі.

96. Периодичность регулярных технических осмотров портовых сооружений устанавливается в зависимости от технического состояния и условий эксплуатации портовых сооружений, но не реже одного раза в месяц.
При проведении регулярных технических осмотров портовых сооружений особое внимание обращается на соблюдение норм эксплуатационных нагрузок от складирования грузов на причалах.
97. Превышение эксплуатационных нагрузок сверхустановленных норм, повреждение портовых сооружений, их частей и элементов оформляют двусторонними актами, которые подписываются представителями СПСиКС и организации, осуществляющей эксплуатацию данного сооружения.
98. Результаты регулярных технических осмотров и данные проверок соблюдения норм эксплуатационных нагрузок от складируемых грузов на причалах заносятся в журнал технического осмотра за состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений, порядок ведения которого определен в приложении 4 к настоящим Правилам.
99. Периодические технические осмотры портовых сооружений проводятся не реже одного раза в год комиссией, назначаемой приказом руководителя организации, эксплуатирующей сооружения.
100. Руководителем морского порта утверждается перечень портовых сооружений, подлежащих периодическому техническому осмотру с использованием средств измерений.
101. Очередные обследования портовых сооружений проводятся в зависимости от состояния сооружений и условий их эксплуатации.
102. Программа проведения очередных обследований составляется СПСиКС с привлечением проектной организации.
103. Опытная нагрузка причалов при очередных обследованиях, служащая для установления их фактической несущей способности, проводится проектной организацией по договору или морским портом по программе, согласованной с проектной организацией.
104. Основные результаты очередных обследований, содержащих общую оценку технического состояния портовых сооружений, и рекомендации по их ремонту или переустройству вносятся в паспорта портовых сооружений.
105. Внеочередные обследования причальных сооружений проводятся в случаях обнаружения их смещений, деформации или повреждений, превышения эксплуатационных нагрузок сверхустановленных норм, а также после сильных штормов с волнением более пяти баллов.
106. По результатам внеочередных обследований на основании актов обследований составляется перечень ремонтных работ по устранению выявленных нарушений, который включается в план годовых ремонтных работ.

107. Порт құрылыстарын және рейдтік айлақтардың жабдығын жөндеу (ағымдағы, күрделі) тұрақты, кезеңдік қарап тексерулердің және кезекті және кезектен тыс тексерістердің нәтижелері бойынша жоспарланады.
3-параграф. Теңіз портының акваториялары
108. Теңіз порттар мен кеме қатынасы каналдарының акваториясын техникалық пайдалану оларды неғұрлым тиімді пайдалану және қауіпсіздік талаптарын сақтау кезінде олардың пайдаланымдық сипаттамаларын қызметтің есептік мерзімі ішінде сақталуын, сондай-ақ авариясыз жүзу мен кеменің теңіз портындағы тұрағын қамтамасыз етеді.
109. Теңіз портының акваториясын пайдалану режимін пайдалану порт әкімшілігімен теңіз порты режимін, өткізу пункті режимін және портың паспорттық сипаттамаларын және техникалық жай-күйін ескере отырып бекітіледі.
Теңіз порты әкімшілігі теңіз портында қызмет атқаратын бақылау органдарымен келісу арқылы келесі анықталады:
Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункті болатын теңіз порты жұмыс режимін, соның ішінде теңіз портының режимдік аумағына кіру тәртібін және азаматтарды, көлік құралдарын және жүктерді Мемлекеттік шекара өткізу пунктісі арқылы өткізу, шетелдік бағыттағы кемелердің тұрақ орындарын олардың айлақ номерлерін портың ішкі және сыртқы рейдахтарындағы зәкір тұрақтарын көрсетіп;
порт қызметінің бақылау органдармен қызметтік қарым қатынас тәртібі, соның ішінде шетелдік бағыттағы теңіз кемелерін рәсімдеу үшін бірлескен комиссия шақыру, шетелдік бағыттағы кеменің бортына комиссия мүшелерін рәсімдеуге жеткізу және кері қайтару тәртібін Шетелдік кеме капитандарының кемедегі санитарлы-эпидемиологиялық жағдайды, лоцмандық алып өту қажеттігі туралы порт әкімшілігін хабарландыру тәртібін.
110. Теңіз портының акваториясы жобада жобалау ұйымы белгілеген ауқымдарда ұсталады.
111. Акваторияны немесе кеме қатынасы каналын пайдалану жағдайларында өзгерістер (тереңдіктердің, құрылыс конструкциялары элементтерінің техникалық жай-күйінің және топырақ қабатының, олардың негіздерінің өзгеруі) туындаған кезде пайдалану режимі өзгертіледі.
Пайдалану режимінің өзгертілуі құрылыс паспортында көрсетіледі. Теңізде жүзудің навигациялық қауіпсіздігіне әсер ететін пайдалану режимінің өзгеруі туралы теңіз портының капитаны тиісті өкім береді, ол Теңізде жүзушілерге хабарлама арқылы теңізде жүзушілердің назарына жеткізіледі.
112. Кемелердің теңіз портына жақындап келу жолдарында және порттық суларда жүзуі кезінде шөгуі теңіз портында белгіленген өтулік шөгуден аспауы тиіс. Кемелердің рұқсат етілген өтулік шегуі теңіз портының фарвартерлері мен акваториясындағы ең аз тереңдіктер туралы деректер негізінде жүзудің гидрометеорологиялық шарттарын ескере отырып белгіленеді және теңіз портының капитаны шығаратын өкіммен хабарланады.

107. Ремонт (текущий, капитальный) портовых сооружений и оборудования рейдовых причалов планируется по результатам регулярных, периодических осмотров и очередных и внеочередных обследований.
Параграф 3. Акватория морского порта
108. Эксплуатация акватории морского порта и судоходных каналов обеспечивает сохранение их эксплуатационных характеристик в течение расчетного срока службы при наиболее эффективном их использовании и соблюдении требований безопасности, а также безаварийное плавание и стоянку судна в морском порту.
109. Режим эксплуатации акватории морского порта устанавливается администрацией порта в соответствии с режимом морского порта, режимом в пункте пропуска и с учетом паспортных характеристик и технического состояния порта.
Администрацией порта по согласованию с контролирующими органами, функционирующими в морском порту, определяется:
режим работы морского порта, являющегося пунктом пропуска через Государственную границу, в том числе порядок допуска на режимную территорию морского порта и пункта пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств и грузов, места стоянок судов заграничного следования с указанием номеров причалов, якорных стоянок на внутреннем и внешнем рейдах порта;
порядок взаимодействия служб порта с контролирующими органами, в том числе о порядке созыва совместной комиссии для оформления морских судов заграничного следования, доставки комиссии на борт судна заграничного следования для оформления и обратно;
порядок информирования администрации порта капитанами иностранных судов о санитарно-эпидемиологической обстановке на судне, о потребности в лоцманской проводке.
110. Акватория морского порта поддерживается в габаритах, установленных проектом.
111. При возникновении существенных изменений в условиях эксплуатации акватории или судоходного канала (изменение глубин, технического состояния элементов конструкций сооружения и грунтов, их основания) режим эксплуатации изменяется.
Изменение режима эксплуатации отражается в паспорте сооружения. При изменении режима эксплуатации, влияющего на навигационную безопасность мореплавания, капитаном морского порта дается соответствующее распоряжение, которое доводится до сведения мореплавателей через извещения мореплавателям.
112. Осадка судов при плавании на подходах к морскому порту и в портовых водах не должна превышать проходную осадку, установленную в морском порту. Допустимая проходная осадка судов устанавливается на основании данных о наименьших глубинах на фарватерах и акватории морского порта с учетом гидрометеорологических условий плавания и объявляется распоряжением, издаваемым капитаном морского порта.

113. Теңіз порттарының акватория мен кеме қатынасы каналдары навигациялық жабдық құралдарымен (бұдан әрі - НЖҚ) жарақталады.
НЖҚ-ны пайдалану режимі НЖҚ-ға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйым әзірлеген және Порт капитанымен келісілген нұсқаулықтарға сәйкес жүзеге асырылады.
114. Теңіз порты акваториясының кеме қатынасы учаскелерінде тереңдік өзгерген кезде навигациялық жабдықтың белгілерін қою бұл туралы теңізде жүзушілерді Теңізде жүзушілерге хабарлама арқылы хабардар ете отырып өзгертіледі.
115. Навигациялық жабдықтың белгілері зақымдалған және олардың жарамсыздығы, кеме қатынасы үшін қауіп төндіретін батқан заттардың табылған кезінде теңіз әкімшілігі кемелер қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шұғыл шаралар қабылдайды.
116. Белгіленген пайдалану режимінің сақталуын және акватория мен кәсіпорының кеме қатынасы каналдарының кепілді ауқымдарын қамтамасыз етілуін бақылау олардың тереңдіктерінің жай-күйін тұрақты бақылау жолымен жүзеге асырылады. Өлшеу жұмыстарының кезеңділігін пайдаланушы ұйымның басшысы гидрометеорологиялық факторлардың әсеріне және қызмет көрсетілетін акваториялар мен кеме қатынасы каналдарында тасындылардың шөгу қарқындылығына байланысты белгілейді.
Акваторияға және кеме қатынасы каналдарына іргелес жатқан аумақта өлшеу және түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу үшін тұрақты геодезиялық желі құрылады.
117. Акватория мен кеме қатынасы каналдарына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың тәртібі мен ұйымдастырылуы:
1) талап етілетін навигациялық габариттердің ұсталуын;
2) жобада белгіленген НЖҚ габариттерінің сақталуын және кеме жүрісін анықтау кезінде оларға акваторияда белгілерді қою схемаларына сәйкес қызмет көрсетілуін;
3) қоршаған табиғи ортаның жай-күйін мемлекеттік бақылау органдары талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
118. Теңіз портының акваториясы мен кеме қатынасы каналдарына техникалық қызмет көрсету:
1)тереңдіктерді өлшеуді;
2) акватория мен кеме қатынасы каналдары суларының тазалығын бақылауды;
3) кеме қатынасына бөгет болатын әр текті заттардан су түбін тазартуды қамтиды.
Теңіз портының акваториясы мен кеме қатынасы каналдарына техникалық қызмет көрсетуді мамандандырылған ұйым шарт бойынша орындайды.
119. Акваториялар мен кеме қатынасы каналдарын қауіпсіз пайдаланудың қамтамасыз етілуін бақылауды порт капитаны жүзеге асырады.
120. Өлшеу және тральдық жұмыстардың кезеңділігін құрылысты пайдаланушы ұйым қызмет көрсетілетін акваториялар мен кеме қатынасы каналдарында тасындылардың шөгу қарқындылығына байланысты белгілейді.

113. Акватория и судоходные каналы морского порта оснащаются средствами навигационного оборудования (далее – СНО).
Режим эксплуатации СНО осуществляется в соответствии с инструкциями, разработанными организацией, осуществляющей техническое обслуживание СНО, и согласованными с капитаном морского порта.
114. При изменении глубины на судоходных участках акватории морского порта меняется расстановка знаков навигационной обстановки с оповещением об этом мореплавателей через извещения мореплавателям.
115. При повреждении знаков навигационной обстановки или их неисправности, обнаружении затонувших предметов, представляющих опасность для судоходства, администрация порта принимает срочные меры по обеспечению безопасности движения судов.
116. Контроль за соблюдением установленного режима эксплуатации и обеспечением гарантированных габаритов акватории и судоходных каналов предприятия осуществляется путем регулярных наблюдений за состоянием их глубин. Периодичность промерных работ устанавливается руководителем эксплуатирующей организации в зависимости от действия гидрометеорологических факторов и интенсивности отложения наносов на обслуживаемых акваториях и судоходных каналах.
На территории, прилегающей к акватории и судоходным каналам, для проведения промерных и дноуглубительных работ создается постоянная геодезическая сеть.
117. Порядок и организация работ по техническому обслуживанию акватории и судоходных каналов обеспечивают:
1) поддержание требуемых навигационных габаритов;
2) соблюдение установленных проектом габаритов СНО и их обслуживание согласно схемам расстановки знаков на акватории при определении судового хода;
3) соблюдение требований органов государственного контроля за состоянием окружающей природной среды.
118. Техническое обслуживание акватории и судоходных каналов морского порта включает:
1) промеры глубин;
2) наблюдения за чистотой вод акватории и судоходных каналов;
3) очистку дна от различного рода предметов, мешающих судоходству.
Техническое обслуживание подходных каналов и акватории морского порта выполняется специализированной организацией по договору.
119. Контроль за обеспечением безопасной эксплуатации акваторий и судоходных каналов осуществляет капитан морского порта.
120. Периодичность промерных и тральных работ устанавливается эксплуатирующей сооружение организацией в зависимости от интенсивности отложения наносов на обслуживаемых акваториях и судоходных каналах.

*Ескертпе: 4-баған бойынша көрсеткіш пен өлшем бірлігі көрсетіледі; 5-баған бойынша осы қосымшада келтірілген Сыныптауышқа сәйкес код көрсетіледі.
Ғимараттар мен басқа құрылыстар
Жол коды
Ғимараттың атауы
Салынған жылы
Құрылыс материалдары
Ғимарат ауданы, шаршы метр
Ғимараттың пайдалы ауданы, шаршы метр
Қабат саны
Пайдаланымдық техникалық сипаттама
Техникалық күйінің сипаттамасы
өлшем бірлігі
саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
*Ескертпе: нысанға олардың тағайындалымы бойынша топтастырылған ғимараттар енгізіледі (басқару, жолаушылар тұрмыстық, дәрігерлік-санитарлық және т.б.); 2-бағанда осы қосымшада келтірілген Сыныптауышқа сәйкес ғимараттардың атаулары көрсетіледі; 8-бағанда ғимараттың тағайындалуына байланысты өлшем бірлігі көрсетіледі (отырғызу орындары, келу саны және тағы басқасы); 10-бағанда осы қосымшаға сәйкес келтірілген Сыныптауышқа сәйкес код көрсетіледі.
Қолданылған қысқартылған өлшем бірліктері:
м-метр
м2-шаршы метр
м3-текше метр
Халықаралық маңыздағы мәртебесі
бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын
және теңіз порты акваториясын
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Титул парағы
______________________ ПОРТ ҚҰРЫЛЫСЫНЫҢ ПАСПОРТЫ
_________ жыл
_________ бастап _______ _______ аралығындағы жылдар кезеңі
(пайдалануға жаңадан енгізілген порт құрылыстары үшін ғана
толтырылады) жасалған жері
Порттың деректемелері
Порттың атауы _______________________________________________________
Жоғары тұрған ұйым __________________________________________________
Облысы ______________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________________
Пошталық мекенжайы __________________________________________________
Телефон (қалааралық кодты қоса алғанда) _____________________________
Факс (қалааралық кодты қоса алғанда) ________________________________
Электрондық пошта ___________________________________________________
Бірінші басшының Т.А.Ә (болған жағдайда) ____________________________
Банктік деректемелер ________________________________________________
Жасалған күні _______________________________________________________
Порт басшысының қолы ________________________________________________
1-бөлім
Тарихи анықтама
Бөлім нөмірі
Нысан нөмірі
Нысан парағының нөмірі
Нысандағы парақ саны
Порттың атауы
Тарихи анықтама
Порттың пайда болуының географиялық, экономикалық және саяси жағдайлары мен оны салудың және қайта жаңартудың маңызды кезеңдері туралы қысқаша мәліметтер келтіру.
Алдыңғы жылғы паспортты толтыру сәтінен бастап орын алған өзгерістерді қысқаша шолуды келтіру (пайдалануға жаңадан енгізілген порттар үшін келтірілмейді).

*Примечание: в графе 4 указываются единица измерения и показатель; в графе 5 указывается код в соответствии с классификатором, приведенным в настоящем приложении.
Здания и сооружения прочие
Код
строки
Наименование здания
Год
постройки
Материал постройки
Площадь здания, квадратный метр
Полезная площадь здания, квадратный метр
Число этажей
Эксплуатационно-техническая характеристика
Характеристика технического состояния
единица
измерения
количество
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
*Примечание: в форму включают здания, сгруппированные по их назначению (управление, пассажирские, бытовые, медико-санитарные и так далее); в графе 2 указывается название здания в соответствии с классификатором, приведенным в настоящем приложении; в графе 8 указывается единица измерения в зависимости от назначения здания (посадочные места, число посещений и так далее); в графе 10 указывается код в соответствии с классификатором, приведенным в настоящем приложении.
Приложение 2
к Правилам эксплуатации морских
портов, имеющих статус
международного значения,
портовых сооружений и акватории
морского порта
Форма
Титульный лист
ПАСПОРТ
__________________ МОРСКОГО ПОРТА
за ________ год
за период с _________ по ___________ ___________ года
(заполняется только для вновь введенных в эксплуатацию портов)
место составления
Реквизиты порта
Наименование порта ____________________________________________
Вышестоящая организация _______________________________________
Область _______________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Почтовый адрес ________________________________________________
Телефон (включая междугородный код) ___________________________
Факс (включая междугородный код) ______________________________
Электронная почта _____________________________________________
Ф.И.О (при наличии). первого руководителя _____________________
Банковские реквизиты __________________________________________
Дата составления ______________________________________________
Подпись руководителя порта ____________________________________
Раздел 1
Историческая справка
Номер раздела
Номер формы
Номер страницы формы
Количество страниц в форме
Наименование порта
Историческая справка
Привести краткие сведения о географических, экономических и политических условиях возникновения порта и важнейших этапах его строительства и реконструкции.
Привести краткий обзор изменений, имевших место с момента заполнения паспорта предыдущего года (для вновь введенных в эксплуатацию портов не приводится).

200х2
8
300х2
16-бөлiм
Өртке қарсы қорғау объектiлерi
Өртке қарсы сорғы станциялары, өртке қарсы катерлер
Жол коды
Орналасқан жерi
Сумен сөндiру
Көбiкпен сөндiру
өнімділігі сағатына текше метр
су ағынының арыны метр
бас тоған торабы немесе резервуарлары, текше метр
ерiтiндiнi беру, секундына литр
су ағынының арыны, метр
қосалқы ертінді сыйымдылығы, шаршы метр
1
2
3
4
5
6
7
Теңiз порты паспорттарының нысандарын толтыру үшiн қолданылатын сыныптауыштар
1-кесте. Жүктердiң сыныптауышы
Кестеге енгiзiлетiн жүк топтарының атауы
Топқа бiрiктiрiлетiн жүктер тiзбесi
А. Импорттық жүктер
Үйiндi астық
Бидай, қара бидай, сұлы, арпа, жүгерi, мия, қытай бұршақ, дәндi дақылды басқалары, үйiндi құрама жемшөп, үйiндi күнжара, тапиока, үйiндi күнжара, астықты басқалары
Ыдыстағы астық
Ұн, бидай, күрiш, ас бұршақ, үрме бұршақ, қытай бұршақтары, ыдыстағы уыт, тұқым, жарма, ыдыстағы құрама мал азығы, ыдыстағы күнжара, ыдыстағы тапиока
Қант-шикiзат үйiндiсi
Қант-шикiзат үйiндiсi
Қаптағы қант
Қаптағы қант
Ет, май
Ет, сойылған құс, тағамдық майлар мен малдың майы
Тез бүлiнетiн жемiс-көкөнiстер
Апельсиндер, ананастар, банандар, жүзiмдер, алмалар, басқа да балауса жемiстер, картоп, пияз, қызанақтар, басқа да балауса көкөнiстер, пульпа, балықтыкiнен басқа, консервiлер, әртүрлi балық, балық өнiмдерi
Құйылма май мен мал майы
Өсiмдiк майы, басқа да тағамдық май мен мал майы, кит майы, техникалық май
Азық-түлiк тауарлары
Какао-бұршақтар, кофе, шай, жаңғақтар, арахис, құрмалар, басқа да тез бұзылмайтын жемiс-көкөнiстер, бұрыш, темекi және темекi бұйымдары
Азық-түлiк тауарлары
Галантерея, аяқ киiм, тоқыма бұйымдары, жүн, жұт, мақта-талшықтар, мақта-шикiзат, волокно, жұттық қаптар, сизаль шүйкесi, маталар, терi шикiзаты
Құбырлар үлкен диаметрлі
Үлкен диаметрлi құбырлар
Құбырлар шағын диаметрлі
Шағын диаметрлi құбырлар
Металдар
Рельстер, слябтар, ақ қаңылтыр, шпунт, қара металдар, прокат қара металдар илемi, штрибстер, iске жарамсыз түстi металдар
Габариттi емес жабдық
Габариттi емес және ауыр салмақты жабдық
Басқа да жабдық
Басқа да жабдық
Шойын
Шойын
Үйiлме кен
Әр түрлi үйiндi кен
Басқа да бас ыдыстар
Ыдыстағы басқа да бас жүктер
Ыдыстағы емес басқа да бас жүктер
Каучук, қағаз, картон және басқалары.
Контейнер 5 тонға дейiн
Жүк көтергiштiгi 5 тонна дейiнгi контейнер (жүкпен және бос)
Кестеге енгiзiлетiн жүк топтарының атауы
Топтарға бiрiктiрiлетiн жүктердiң тiзбесi
Iрi тоннажды контейнер
Жүк көтергiштiгi 5 тонна дейiнгi контейнер (жүкпен және бос)
Басқа да импорттық үйiлмелi
Күкiрт, бокситтер, саз балшық және басқалары.
Б. Экспорттық және каботаждық жүктер
Металдары
Әр түрлi металдар, соның iшiнде шойын
Жабдық
Әр түрлi жабдық
Доңғалақты техника
Автомобильдер және ауылшаруашылық жылжымалы доңғалақты техника
Тез бұзылатын
Әр түрлi тез бұзылатын жүктер
Ыдыстағы бас жүктер
Ыдыстағы бас жүктер
Басқа да бас жүктер
Басқа да бас жүктер
Орман жүктерi
Кесiлген және дөңгелек ағаш
Үйiндi астық
Әр түрлi үйiндi астық жүктерi
Химиялық үйiндi
Үйiндi химиялық жүктер мен тыңайтқыштар
Құрылыстық үйiндi
Әр түрлi үйiндi құрылыс жүктерi (цементтен басқа)
Көмiр, кокс
Көмiр, кокс
Кен, аппатиттер
Әр түрлi кен, аппатиттер
Басқа да үйiндi
Әр түрлi үйiндi және құйылма жүктер
Әр түрлi құйылмалы
Әр түрлi құйылмалы (мұнай өнiмдерiнен басқа)
Мұнай өнiмдерi ашық түстi
Мұнай өнiмдерi ашық түстi құйылмалы
Мұнай өнiмдерi қара түстi құйылмалы
Мұнай өнiмдерi қара түстi құйылмалы
Мұнай өнiмдерi ыдыстағы
Мұнай өнiмдерi ыдыстағы
Металл сынықтары
Металл сынықтары
Цемент ыдыстағы
Цемент ыдыстағы
Толтырылған цемент
Толтырылған және себiлген цемент
Контейнерлер 5 тоннаға дейiн
Жүк көтергiштiгi 5 тоннаға дейiнгi контейнер (жүкпен және бос)
Iрi тоннажды контейнер
Жүк көтергiштiгi 5 тоннаға дейiнгi контейнер (жүкпен және бос)
2-кесте. Ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйi сипаттамаларының сыныптауышы
Сипаттама
Код
Пайдалану жай-күйi
Э

200x2
8
300x2
Раздел 16
Объекты противопожарной охраны
Противопожарные насосные станции, противопожарные катера
Код
строки
Местонахождение
Водяное тушение
Пенотушение
производительность, кубических метров /час
напор, метр водяного столба
водозаборные сети или резервуары, кубических метров
подача раствора, литров в секунду
напор, метр водяного столба
резервуары запасного раствора, кубических метров
1
2
3
4
5
6
7
8
Классификаторы, применяемые для заполнения форм паспорта морского порта
Таблица 1. Классификатор грузов
Наименование групп грузов, вносимых в таблицы
Перечень грузов, объединяемых в группы
1
2
А. Импортные грузы
Хлебные насыпные
Пшеница, рожь, овес, ячмень, кукуруза, солод, соя, зерновые прочие, комбикорма насыпные, шрот насыпью, тапиока, жмых насыпью, хлебные прочие
Хлебные в таре
Мука, пшеница, рис, горох, фасоль, бобы соевые, солод в таре, семена, крупа, комбикорма в таре, шрот в таре, тапиока в таре
Сахар-сырец насыпью
Сахар-сырец насыпью
Сахар в мешках
Сахар в мешках
Мясо, масло
Мясо, птица битая, масла и жиры пищевые
Плодоовощи скоропортящиеся
Апельсины, ананасы, бананы, виноград, яблоки, фрукты свежие прочие, картофель, лук, помидоры, овощи свежие прочие, пульпа, консервы, кроме рыбных, рыба всякая, рыбопродукция
Масла и жиры наливом
Масла растительные, масла и жиры пищевые прочие, жир китовый, жир технический
Продтовары
Какао-бобы, кофе, чай, орехи, арахис, финики, плодоовощи нескоропортящиеся прочие, перец, табак и табачные изделия
Промтовары
Галантерея, обувь, трикотажные изделия, шерсть, джут, хлопок-волокно, хлопок-сырец, волокно, мешки джутовые, пряжа сизаль, ткани, кожсырье
Трубы большого диаметра
Трубы большого диаметра
Труба малого диаметра
Трубы малого диаметра
Металлы
Рельсы, слябы, жесть белая, шпунт, черные металлы, прокат черных металлов, штрибсы, цветные металлы не в деле
Оборудование негабаритное
Оборудование негабаритное и тяжеловесное
Оборудование прочее
Оборудование прочее
Чугун
Чугун
Руда навалом
Руды разные навалом
Прочие генеральные в таре
Прочие генеральные грузы в таре
Прочие генеральные не в таре
Каучук, бумага, картон и другие
Контейнеры до 5 тонн
Контейнеры грузоподъемностью до 5 тонн (с грузом и порожние)
Контейнеры крупнотоннажные
Контейнеры грузоподъемностью более 5 тонн (с грузом и порожние)
Прочие импортные насыпью
Сера, бокситы, глинозем и другие
Б. Экспортные и каботажные грузы
Металлы
Металлы разные, в том числе чугун
Оборудование
Оборудование разное
Колесная техника
Автомобили и сельскохозяйственная подвижная колесная техника
Скоропортящиеся
Скоропортящиеся грузы разные
Генгрузы в таре
Генгрузы разные в таре
Прочие генгрузы
Прочие генеральные грузы
Лесные грузы
Лес пиленый и круглый
Хлебные насыпью
Разные хлебные грузы насыпью
Химические навалом
Химические грузы и удобрения навалом
Строительные навалом
Разные строительные грузы насыпью и навалом (кроме цемента)
Уголь, кокс
Угли, кокс
Руда, аппатиты
Руды разные, апатиты
Прочие навалом
Прочие груза навалом и россыпью
Наливные разные
Наливные разные (кроме нефтепродуктов)
Нефтепродукты светлые наливом
Нефтепродукты светлые наливом
Нефть и нефтепродукты темные наливом
Нефть и нефтепродукты темные наливом
Нефтепродукты в таре
Нефтепродукты в таре
Металлолом
Металлолом
Цемент в таре
Цемент в таре
Цемент навалом
Цемент навалом и россыпью
Контейнеры до 5 тонн
Контейнеры грузоподъемностью до 5 тонн (с грузом и порожние)
Контейнеры крупнотоннажные
Контейнеры грузоподъемностью более 5 тонн (с грузом и порожние)
Таблица 2. Классификатор характеристик технического состояния зданий и сооружений
Характеристика
Код
Эксплуатационное состояние
Э

Таяудағы 2-3 жылда пайдаланудан күрделi жөндеуге шығару талап етiледi
ТВЭ
Авариялық жай-күй, пайдаланудан шұғыл шығару талап етiледi
А
Пайдаланудан шығарылды
ВЭ
Пайдаланудан шығарылды және жөндеуде тұр
Р
3-кесте. Айлақтарды мамандандыру жөнiндегi сыныптауыш
Айлақ атауы
Коды
А. Құрғақ жүк айлақтары
Бас жүктерiмен әмбебап кемелердi қабылдау
Г
Орман жүктерiмен кемелердi қабылдау
Л
Үйiлме жүктермен кемелердi қабылдау
Н
Мамандандырылған кеме-контейнер тасығыштарды қабылдау
К
Ро-Ре типтi мамандандырылған кемелердi қабылдау
Р
Темiр жол паромдарын қабылдау
П
Аралас жүзу кемелерiн қабылдау
СМ
Газтасығыш және метан тасығыш кемелердi қабылдау
НЛГ
Мұнай құю жүктерiмен танкерлердi қабылдау
НЛН
Мамандандырылған кеме – химия тасығыштарды қабылдау
НЛХ
В. Жолаушылар айлағы
Суығыстырғыш жолаушы, жүк-жолаушы кемелерiн және автомобиль-жолаушы паромдарын қабылдау
ПВС
Су асты қанатты кемелердi қабылдау
ППК
Ауа жастықты кемелердi қабылдау
ПВП
Г. Қосалқы
Көлiк құралдарының бос тұруы, карантиндiк өңдеу, фумигациялау және бункерлеу
ВТ
Мұзжарғыш флоттың бос тұруы және жабдықтау
ВЛА
Көлiктiк кемелердi рейсаралық жөндеу
ВР
Авариялық-құтқару флоты кемелерiнiң тұрағы
ВА
Порт флоты кемелерiнiң, льялдық және фекальдық сулар, қоқыс және басқаларын жинағыштардың тұрағы
ВП
Жүзбелi бункерлегiш
ВБ
4-кесте. Есептiк жүктемелер бойынша айлақтарды сыныптауыш
Қайта тиеу машиналардан және көлiк құралдарынан түсетiн жүктеме схемасы
Жүктердi текшелеп жинаудан түсетiн жүктемелер, тонна күш шаршы метр
Коды
кардон крандары және қайта тиегiштер
Жылжымалы т/ж құрамы, тс/м жол
Рельссiз көлiк
кордон маңы аймағында
ауыспалы аймақта В
тыл аймағында Г
А
Б
К-35
14
Н-30
2,0
4,0

Требуется вывод из эксплуатации на капитальный ремонт в ближайшие 2-3 года
ТВЭ
Аварийное состояние, требуется немедленный вывод из эксплуатации
А
Выведено из эксплуатации
ВЭ
Выведено из эксплуатации и находится в ремонте
Р
Таблица 3. Классификатор причалов по специализации
Назначение причала
Код
А. Сухогрузные причалы
Прием универсальных судов с генеральными грузами
Г
Прием судов с лесными грузами
Л
Прием судов с навалочными грузами
Н
Прием специализированных судов-контейнеровозов
К
Прием специализированных судов типа Ро-Ре
Р
Прием железнодорожных паромов
П
Прием судов смешанного плавания
СМ
Прием судов-газовозов и метановозов
НЛГ
Прием танкеров с нефтеналивными грузами
НЛН
Прием специализированных судов-химовозов
НЛХ
В. Пассажирские причалы
Прием водоизмещающих пассажирских, грузопассажирских судов и автомобильно-пассажирских паромов
ПВС
Прием судов на подводных крыльях
ППК
Прием судов на воздушной подушке
ПВП
Г. Вспомогательные причалы
Отстой, карантинная обработка, фумигация и бункеровка транспортных судов
ВТ
Отстой и снабжение ледокольного флота, в том числе атомного ледокольного флота
ВЛА
Межрейсовый ремонт транспортных судов
ВР
Стоянка судов аварийно-спасательного флота
ВА
Стоянка судов портового флота, сборщиков льяльных и фекальных вод, мусора и другие
ВП
Плавбункеровщик
ВБ
Таблица 4. Классификатор причалов по расчетным нагрузкам
Схема нагрузок от перегрузочных машин и транспортных средств
Нагрузки от складируемых грузов, тонна сила на квадратный метр
Код
прикордонные краны и перегружатели
подвижной железнодорожный состав, тс/м пути
безрельсовый транспорт
в прикордонной зоне
в переходной зоне В
в тыловой зоне Г
А
Б
К-35
14
Н-30
2,0
4,0

3. Қызметтiк ғимараттар
1) Әкiмшiлiк-кеңсе ғимараттары мен порт персоналын орналастыруға арналған үй-жай:
порт басқармасы;
жүк аудандары мен қайта тиеу кешендерiнiң кеңсесi;
басқа да құрылымдық бөлiмшелер (көлiк-экспедициялық кеңсе, порт флоты және басқалары).
2) Портта жұмыскерлерге қызмет көрсетуге арналған ғимараттар мен үй-жайлар:
тұрмыстық үй-жайлар кешенi;
асханалар мен буфеттер;
жылыну және темекi тартуға арналған үй-жайлар;
қауiпсiздiк техникасы жөнiндегi кабинеттер;
медициналық пункттерi,
3) Оқу кластары мен жалпы порттық техникалық кабинеттер
4) Порт күзетiмен байланысты ғимарат:
өту орны мен өткiзу бюросы;
ӘК қарауылының үй-жайы;
ӘК штаб отряды;
өрт депосы
5) Фумигациялық станция
6) Ветеринарлық және карантиндiк пункттер
4. Электр-, жылу-, сумен жабдықтау мен кәрiздер жүйесiнiң ғимараты
Трансформаторлық қосалқы станция
Электрмен жабдықтау жүйесiнiң басқа да ғимараттары
Сорғылық станциялары
Су жұмсартқыш станциялары
Қазандық
5. Көлiк шаруашылығы мен байланыс ғимараты
Порттық локомотивтер мен мотовоздар депосы
Жөндеу посты, техникалық қарап тексеру пункттерi
Гараждар
Порттық радиостанция
АТС пен хабар тарату торабы
6. Санитариялық-эпидемиологиялық пункт ғимараттары және медициналық ұйымдар
Санитариялық-карантиндiк пунктi
Медициналық ұйымдар
7. Мәдени-тұрмыстық мақсаттағы тұрғын үйлер мен объектiлер
Тұрғын үйлер
Жатақханалар
Клубтар
Спорт құрылыстары
Өнеркәсiп комбинаттары
*Қолданылған қысқартылған өлшем бірліктері:
см - сантиметр
м-метр
км - километр
м2- шаршы метр
м3- текше метр
а.қ.- ат қуаттылығы
жк - жүк көтерерлік шамасы
г/см2- грамм на квадратный сантиметр
0С-градус Цельсия
см/год – сантиметр в год
м3/сағ – сағатына текше метр
л/сек – секундына литр
кг/см2 – шаршы сантиметрге килограмм
м/сек – секундына метр
м/час – сағатына метр
т – тонна
маш.сағат – машина сағат
тк – тонна күші
тк/м2 – шаршы метрге тонна күші
Гкал – гигакалория
кВт – килоВатт
кВА – киловольт ампер
дана/кВА –киловольт амперге дана
м3/тәулік – тәуілікте текше метр
млн.тенге – миллион тенге
Халықаралық маңыздағы мәртебесі
бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын
және теңіз порты акваториясын
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Порттық құрылыстарды техникалық пайдалану жөнiндегi құжаттама
тiзбесi
Құжаттаманың атауы
Құжаттаманы жүргiзетiн лауазымды тұлғалар
Құжаттаманы сақтау орны
Ескертпе
1
Порт құрылыстарының жай-күйiн және оларды пайдалану режимiн техникалық қарап тексеру журналы
Құрылысты пайдаланатын ұйым басшысы тағайындаған тұлғалар
Пайдаланатын ұйым
Толтырылған журналдар техникалық мұрағатта сақталуға тиiс
2
Порт құрылыстарын кезеңдiк қарап тексерулер бойынша актiлер мен есептер
Кезеңдiк қарап тексерулердi жүргiзу жөнiндегi комиссия және ПҚжКҚҚ инженерлiк-техникалық қызметкерлерi
ПҚжКҚҚ
Кезеңдiк қарап тексерулердi жүргiзу жөнiндегi материалдар ПҚжКҚҚ қызметi есебiне жинақталады
3
Порт құрылыстарын кезектi қарап тексеру туралы актi
Кезектi тексерiстердi жүргiзу жөнiндегi комиссия және ПҚжКҚҚ инженерлiк-техникалық қызметкерлерi
ПҚжКҚҚ
4
Порт құрылыстарын кезектен тыс қарап тексеру туралы актi
Кезектен тыс тексерiстердi жүргiзу жөнiндегi комиссия және ПҚжКҚҚ инженерлiк-техникалық қызметкерлерi
ПҚжКҚҚ
5
Порт құрылыстарын күрделi жөндеу жөнiндегi жұмыстарды қабылдау-тапсыру актiлерi
Құрылыстарды күрделi жөндеуден қабылдап алу жөнiндегi комиссия
Бухгалтерия
6
Теңiз портының паспорты
Теңiз портының басшысы тағайындайды
Порттың арнайы бөлiмi
7
Порт құрылыстарының паспорттары
ПҚжКҚҚ инженерлiк-техникалық қызметкерлерi
ПҚжКҚҚ, құрылысты пайдаланатын ұйым, жобалау ұйымы, құрылысқа қызмет көрсететiн мамандандырылған ұйым
Халықаралық маңыздағы мәртебесі
бар теңіз порттарын, порт құрылыстарын
және теңіз порты акваториясын
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Порт құрылыстарын пайдаланудың жай-күйi мен режимiне техникалық қарап тексеру журналдарын жүргiзу тәртiбi

3. Служебные здания
1) административно-конторские здания и помещения для размещения персонала порта:
управления порта;
контор грузовых районов и перегрузочных комплексов;
прочих структурных подразделений (транспортно-экспедиционной конторы, портофлота и другие);
2) здания и помещения для обслуживания рабочих в порту:
комплекс бытовых помещений;
столовые и буфеты;
помещения для обогрева и курения;
кабинеты по технике безопасности;
медпункты;
3) учебные классы и общепортовые технические кабинеты;
4) здания, связанные с охраной порта:
проходная и бюро пропусков;
караульные помещения ВОХР;
штаб отряда ВОХР;
пожарное депо;
5) фумигационные станции;
6) ветеринарные и карантинные пункты;
4. Здания систем электро-, тепло-, водоснабжения и канализации:
трансформаторные подстанции;
прочие здания системы электроснабжения;
насосные станции;
водоумягчительные станции;
котельные;
5. Здания транспортного хозяйства и связи:
депо портовых локомотивов и мотовозов;
посты ремонта, пункты технического осмотра;
гаражи;
портовая радиостанция;
АТС и трансляционные узлы;
6. Здания санитарно-карантинного пункта и медицинские организации:
санитарно-карантинный пункт;
медицинские организации;
7. Жилые дома и объекты культурно-бытового назначения:
жилые дома;
общежития;
клубы;
спортивные сооружения;
промкомбинаты.
*Примечание: используемые сокращенные единицы измерения:
см - сантиметр
м - метр
км - километр
м2 - квадратных метров
м3 - кубических метров
л.с. - лошадиные сил
г/п - грузоподъемность
г/см2 - грамм на квадратный сантиметр
0С - градус Цельсия
см/год – сантиметр в год
м3/час – кубический метр в час
л/сек – литр в секунду
кг/см2 – килограмм на квадратный сантиметр
м/сек - метр в секунду
м/час – метр в час
т – тонна
маш.часы – машина часы
тс - тонна сила
тс/м2 – тонна сила на квадратный метр
Гкал – гигакалория
кВт – килоВатт
кВА – киловольт ампер
шт./кВА – штук на киловольт ампер
м3/сутки – кубический метр в сутки
млн.тенге – миллионы тенге
Приложение 3
к Правилам эксплуатации
морских портов, имеющих статус
международного значения,
портовых сооружений
и акватории морского порта
Перечень документации по технической эксплуатации
портовых сооружений
п/п
Наименование документации
Должностные лица, ведущие документацию
Место хранения документации
Примечание
1
Журналы технического осмотра за состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений
Лица, назначенные руководителем организации, эксплуатирующей сооружения
Эксплуатирующая организация
Заполненные журналы должны храниться в техническом архиве
2
Акты и отчеты по периодическим осмотрам портовых сооружений
Комиссия по проведению периодических осмотров и инженерно-технические работники СПСиКС
СПСиКС
Материалы по проведению периодических осмотров сводятся в отчет СПСиКС
3
Акт об очередном обследовании портовых сооружений
Комиссия по проведению очередного обследования и инженерно-технические работники СПСиКС
СПСиКС
4
Акт о внеочередном обследовании портовых сооружений
Комиссия по проведению внеочередного обследования и инженерно-технические работники СПСиКС
СПСиКС
5
Акты приемки-сдачи работ по капитальному ремонту портовых сооружений
Комиссия по приему сооружений из капитального ремонта
Бухгалтерия
6
Паспорт морского порта
Назначаются руководителем морского порта
Специальная часть порта
7
Паспорта портовых сооружений
Инженерно-технические работники СПСиКС
СПСиКС; организация, эксплуатирующая сооружение; проектная организация; специализированная организация, обслуживающая сооружение
Приложение 4
к Правилам эксплуатации
морских портов, имеющих статус
международного значения,
портовых сооружений
и акватории морского порта
Порядок ведения журналов технического осмотра за состоянием
и режимом эксплуатации портовых сооружений

1. Порт құрылыстарын техникалық қарап тексеру журналына тұрақты техникалық қарап тексеру жүргiзу үдерiсiнде жүзеге асырылатын порт құрылыстарын пайдаланудың жай-күйi мен режимiне бақылаулар нәтижелерi енгiзiледi.
Порт құрылыстарын техникалық қарап тексеру журналындағы жазулар порт құрылыстарына техникалық пайдаланудың жөндеулерiн жоспарлау мен ұйымдастыру және басқа да iс-шаралар үшiн және құрылыстарға техникалық қызмет көрсету сапасын бақылау үшiн негiз болады.
2. Порт құрылысын пайдаланатын ұйым басшысы тағайындаған тұлға оған бекiтiлген порт құрылыстарын пайдаланудың техникалық жай-күйi мен режимiне бақылауды жүзеге асырады, техникалық қарап тексеру журналын жүргiзедi. Журнал порт құрылыстарын тұрақты техникалық қарап тексерудiң әрқайсысын жүргiзген уақытта немесе қарап тексеру аяқталғаннан кейiн бiрден толтырылады.
3. Техникалық қарап тексеру журналына жазулар мен белгiлердi құрылысты пайдаланатын және журналды жүргiзудi жүзеге асыратын ұйым өкiлi құрылысты пайдаланатын ұйым басшысы, теңiз портының басшысы тағайындайтын ПҚжКҚҚ қызметкерлерi, сондай-ақ өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы уәкiлеттi органның өкiлi жүзеге асырады.
4. Тұрақты техникалық тексеру кезiнде порт құрылыстарын пайдаланудың техникалық жай-күйi мен режимi бойынша ескертулер болмағанда, Техникалық қарап тексеру журналына порт құрылысын қарап тексеру жүргiзiлген күнi туралы белгi жасалады.
5. Техникалық қарап тексеру журналының қатты мұқабасы және жұмыс барысындағы жазулар, есептеулер, қызметтiк жазулар үшiн салмалы блокноты және тағы басқалары болады.
6. Техникалық қарап тексеру журналы, осы ережелерде көрсетілген міндетті талаптарды ескере отырып еркін түрде жүргiзiледi.
7. Журналдың 2-бағанында мыналар:
1) порт құрылыстарын пайдаланудың техникалық жай-күйi мен режимiне бақылау жүргiзу нәтижелерi;
2) белгiленген пайдалану режимiн айқындалған зақымданулары мен бұзушылықтарын жою жөнiндегi белгiленген iс-шаралар;
3) өлшеу құралдарын пайдаланумен жүргiзiлген бақылаулар туралы мәлiметтер;
4) құрылыстардың конструктивтiк элементтерiндегi жарықшақтарға орнатылған маяктардың жай-күйi туралы деректер;
5) порт құрылыстарына техникалық қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеу сапасын жалпы бағалау және қолданыстағы нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес оларды пайдаланудың белгiленген режимiн сақтау жазылады.
Журналдың 4-бағанына белгiленген iс-шаралар негiзiнде орындалған жұмыстар, соның iшiнде ағымдағы жөндеулердiң орындалған кезеңдерi немесе осы жұмыстарды орындамау себептерi жазылады.
Осы бағандағы соңғы жазу теңiз портының басшысы тағайындайтын ПҚжКҚҚ қызметкерi жасаған порт құрылыстарына техникалық қызмет көрсету және ағымдағы жөндеу сапасы туралы қорытынды болып табылады.

1. В журналы технического осмотра портовых сооружений вносятся результаты наблюдений за техническим состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений, осуществляемых в процессе проведения регулярных технических осмотров. Записи в журналах технического осмотра служат основанием для планирования и организации ремонтов и других мероприятий технической эксплуатации портовых сооружений и оценки качества технического обслуживания портовых сооружений.
2. Лицо, назначенное руководителем организации, эксплуатирующей портовое сооружение, осуществляет контроль за техническим состоянием и режимом эксплуатации закрепленных за ним портовых сооружений, ведет журнал технического осмотра, который заполняется во время проведения каждого регулярного технического осмотра портовых сооружений или сразу после завершения осмотра.
3. Записи и отметки в журнале технического осмотра осуществляют: представитель организации, эксплуатирующей сооружение, и осуществляющий ведение журнала, руководитель организации, эксплуатирующей сооружение, работник СПСиКС, назначаемый руководителем морского порта, а также представитель уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
4. В случаях, когда при регулярном техническом осмотре отсутствуют замечания по техническому состоянию и режиму эксплуатации портового сооружения, в журнале технического осмотра делается отметка о дате проведения осмотра портового сооружения.
5. Журнал технического осмотра имеет твердый переплет и вкладной блокнот для черновых записей, подсчетов, служебных записок.
6. Журнал технического осмотра ведется в произвольной форме с указанием обязательных требований указанных в настоящих правилах.
7. В графе 2 журнала записываются:
1) результаты наблюдений за техническим состоянием и режимом эксплуатации портовых сооружений;
2) намеченные мероприятия по устранению обнаруженных повреждений и нарушений установленного режима эксплуатации;
3) сведения о проведенных наблюдениях с использованием средств измерений;
4) данные о состоянии маяков, установленных на трещины в конструктивных элементах сооружений;
5) общая оценка качества технического обслуживания и текущего ремонта портовых сооружений и соблюдения установленного режима их эксплуатации в соответствии с действующими нормативно-техническими документами.
В графе 4 журнала записываются работы, выполненные на основании намеченных мероприятий, в том числе выполненные этапы текущих ремонтов или причина невыполнения этих работ.
Последней записью в этой графе является заключение о качестве технического обслуживания и текущего ремонта портовых сооружений, сделанное работником СПСиКС, назначаемым руководителем морского порта.

8. Техникалық қарап тексеру журналдарына жазулар анық, ұқыпты енгiзiледi, түзетулер мен өшiрiп жазуға рұқсат етiлмейдi. Жазу қателерi ескертiледi және жауапты тұлғаның қолымен расталады. Жазуды қарындашпен жүргiзуге рұқсат етiлмейдi. Журнал нөмiрленедi, тiгiледi және порт мөрiмен бекiтiледi, парақтардың болмауына жол берiлмейдi.
9. Техникалық қарап тексеру журналында оның мазмұнын түсiндiретiн парақ болады.

8. Записи в журналах технического осмотра вносятся четко, аккуратно, исправления и подчистки не допускаются. Ошибочные записи оговариваются и заверяются подписью ответственного лица. Не допускается вести записи карандашом. Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью порта, отсутствие листов не допускается.
9. Журнал технического осмотра имеет лист, поясняющий его содержание.