"Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 182-195 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2015 жылы 10 наурызда № 886 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 06-400 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 28.02.2018 № 06-400 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Әкімшілік рәсімдер туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңдарына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы осы қаулының кейіннен ресми және мерзімді баспасөз беттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметімен анықталатын интернет-ресурста және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялануымен әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін жүргізсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары А.И. Лукинге жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім
Ә. Жақсыбеков
Астана қаласы әкімдігінің
2014 жылғы 9 ақпандағы
№ 182-195 қаулысына
қосымша
"Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын-жай беру, жер учаскелерін алып қою және мемлекеттік қажеттіліктер үшін жылжымайтын мүлік объектілерін бұзып алу мәселелері бойынша жергілікті мемлекеттік басқарудың жекелеген функциялары саласында басшылықты іске асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады, сондай-ақ апаттық тұрғын үйлерді бұзуға тапсырыс беруші болады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

Об утверждении Положения о Государственном учреждении "Управление жилья города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 9 февраля 2015 года № 182-195. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 10 марта 2015 года № 886. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 28 февраля 2018 года № 06-400 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением акимата г. Астаны от 28.02.2018 № 06-400 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "Об административных процедурах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о Государственном учреждении "Управление жилья города Астаны" согласно приложению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление жилья города Астаны" произвести государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции с последующим опубликованием в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Лукина А.И.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
А. Джаксыбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 9 февраля 2014 года
№ 182-195
Положение
о Государственном учреждении "Управление жилья города Астаны"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление жилья города Астаны" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере отдельных функций местного государственного управления по вопросам предоставления жилья из коммунального жилищного фонда, изъятия земельных участков и сноса объектов недвижимости для государственных нужд, а также выступает заказчиком сноса аварийного жилья.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, счета в органах казначейства.
5.Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

6. Басқармаға егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, С. Сейфуллин көшесі, № 30.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарма қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджет кірісіне жіберіледі.
2. Басқарманың миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Басқарманың миссиясы халықты қолжетімді тұрғын үймен қамтамасыз ету.
15. Міндеттері:
1) коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жергілікті атқарушы органмен жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді беруді қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп алып қою (сатып алу), онда орналасқан ғимараттарды (құрылыстар, орын-жайлар) бұзып алуға жергілікті бюджеттен бөлінген қаражаттарды нысаналы мақсатына сәйкес пайдалану, сондай-ақ апатты тұрғын үйлерді бұзу;
3) тұрғын үй бөлу (беру), бұзуға жататын тұрғын үйлерден тұрғындарды көшіруді қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың мемлекеттік бағдарламасын, сонымен қатар Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасын іске асыру;
4) Қазақстан Республикасынын жемқорлыққа қарсы заңнамалары нормаларын сақтау.
16. Функциялары:
1) меншік иелеріне (жерді пайданушыларға) өтемақы төлеумен мемлекеттік қажеттіліктер үшін мәжбүрлеп алып қоюға байланысты жер учаскелерін босату және ғимараттарды бұзу бойынша тапсырыс берушінің функцияларын атқару;
2) Авариялық тұрғын үйлерді бұзуды жүзеге асыруда тапсырыс берушінің функцияларын орындау;
3) келесі мәселелер бойынша Астана қаласы әкімдігінің Тұрғын үй комиссиясы қарауына енгізілетін материалдарды дайындау:
коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарын кезекке қою (шығару, қалпына келтіру, кезегін сақтап қалу);
коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру және жекешелендіру;

6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления, и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Юридический адрес: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Сарыарка", улица С. Сейфуллина, № 30.
10. Полное наименование государственного органа – Государственное учреждение "Управление жилья города Астаны".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Управления
14. Миссия Управления: обеспечение населения доступным жильем.
15. Задачи:
1) обеспечение предоставления жилья из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
2) использование по целевому назначению средств, выделяемых из местного бюджета на принудительное изъятие (выкуп) земельных участков для государственных нужд, снос зданий (строений, сооружений), расположенных на них, а также снос аварийного жилья;
3) реализация государственных программ развития жилищного строительства в Республике Казахстан, в том числе Программы развития регионов до 2020 года, в части обеспечения распределения (предоставления) жилья, переселения жильцов из домов, подлежащих сносу;
4) соблюдение норм антикоррупционного законодательства Республики Казахстан.
16. Функции:
1) выполнение функций заказчика по освобождению земельных участков и сносу зданий (строений, сооружений) в связи с их принудительным изъятием для государственных нужд, с выплатой компенсаций собственникам (землепользователям);
2) выполнение функций заказчика по осуществлению сноса аварийного жилья;
3) подготовка материалов, вносимых на рассмотрение Жилищной комиссии акимата города Астаны по вопросам:
постановки (снятия, восстановления, сохранения) на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда, или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
предоставления и приватизации жилья из коммунального жилищного фонда;

4) Астана қаласы әкімдігінің Тұрғын үй комиссиясы шешімі негізінде коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарын кезекке қою (шығару, қалпына келтіру, кезегін сақтап қалу) туралы шешім қабылдау;
5) коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарын есепке алуды жүзеге асыру;
6) коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған азаматтардың тізіміне түгендеу өткізу;
7) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді беру кезінде кезектің сақталуына және заңдылығына бақылауды жүзеге асыру;
8) Басқарманың құзыретіне кіретін, сонымен қатар коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй беру, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан түсетін өтініштерді қабылдау және қарастыру;
9) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын жайлар беру мәселелері жөніндегі Астана қаласы әкімдігіне қарастыруға және бекітуге енгізілген материалдарды дайындау;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте: Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
мемлекеттік тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге жалға беру (жалдау) шарттарын;
мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру шарттарын;
тұрғын үй құрылысының мемлекеттік бағдарламаларының қатысуымен шарттарын жасау және беру;
11) мемлекеттік тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге жалға беру (жалдау) шарттарының, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру, Басқарманың ведомстволық мұрағатындағы басқа да шарттардың телнұсқасын беру, сондай-ақ құқығын белгілейтін құжаттарға түзетулер енгізу, мағынасын ашу;
12) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйді пайдалану мен қолдануына бақылауды жүзеге асыру;
13) ведомстволық бағынысты кәсіпорындарға қатысты мемлекеттік басқару органның қызметін іске асырады;
14) Астана қаласының әкімдігі мен әкімімен белгіленген азаматтық қорғаныс, жұмылдыру бойынша іс шараларды орындау;
15) гендерлік және отбасы-демографиялық саясатты іске асыру;
16) коммуналдық тұрғын үй қорын пайдалану кезінде мемлекеттің заңды мүдделерін және құқықтарын сақтау;
17) Басқарма қызметін жетілдіру бойынша ұсыныстар мен ұйғарымдар әзірлеу;

4) принятие решения о постановке (снятии, восстановлении, сохранении) на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде на основании решения Жилищной комиссии акимата города Астаны;
5) осуществление учета граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
6) проведение инвентаризации списков граждан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
7) контроль за соблюдением очередности и законности при предоставлении жилья из коммунального жилищного фонда;
8) прием и рассмотрение поступающих обращений физических и юридических лиц по вопросам, относящимся к компетенции Управления, в том числе по вопросам предоставления жилища из коммунального жилищного фонда, приватизации жилища из государственного жилищного фонда;
9) подготовка материалов, вносимых на рассмотрение и утверждение акимата города Астаны, по вопросам предоставления жилища из коммунального жилищного фонда;
10) заключение и выдача в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
договоров найма (поднайма) жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
договоров приватизации жилища из государственного жилищного фонда;
договоров с участниками государственных программ жилищного строительства;
11) выдача дубликатов договоров найма (аренды) на жилище из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, приватизации жилища из государственного жилищного фонда, других договоров, находящихся в ведомственном архиве Управления, а также внесение исправлений, расшифровок в правоустанавливающие документы;
12) контроль за использованием и эксплуатацией жилья из коммунального жилищного фонда;
13) выполнение функций органа государственного управления по отношению к подведомственным предприятиям;
14) выполнение мероприятий по гражданской обороне, мобилизации определенные акиматом и акимом города Астаны;
15) реализация гендерной и семейно-демографической политики;
16) соблюдение прав и законных интересов государства при использовании коммунального жилищного фонда;
17) выработка предложений и рекомендаций по совершенствованию деятельности Управления;

17-1) "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 9-2-бабының 1-тармағында белгіленген мемлекеттік кәсіпорыннан мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп алып қоюды, оларды үйлерден (құрылыстардан, ғимараттардан) босатуды қамтамасыз ету саласында қөрсетілетін қызметтер мен жұмыстарды сатып алу;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына және Басқарманың міндеттеріне сәйкес басқа да функциялар.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 13.11.2015 № 182-2052 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңды және жеке тұлғалардан Басқармаға жүктелген функциялар мен міндеттерді орындау үшін қажетті мәліметтерді, анықтамаларды, құжаттарды және ақпараттарды сұрастырып алуға;
2) Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптары бұзылғаны анықталған жағдайда коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге жалға беру (жалдау) шарттарын, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді жекешелендіру шарттарын беруді уақытша тоқтатуға;
3) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамаларының және басқа да нормативтік құқықтық актілерінің бұзылуына кінәлі лауазымды тұлғаларды;
анық емес мәліметтерді берген, коммуналдық тұрғын үй қорынан немесе жеке тұрғын үй қорынан жергiлiктi атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарын есепке тіркеу, тұрғын-жайды беру, тұрғын-жай ғимараттарына жалға беру (жалдау), жекешелендіру (сатып алу) шарттарын беру мәселелері және басқа да мәселелер жөніндегі құжаттарды тапсырған азаматтарды жауапкершілікке тарту туралы мәселені қоюға;
4) Астана қаласының соттарында Астана қаласы әкімдігінің мүддесін ұсыну үшін талап арыз беруші, жауап беруші, үшінші тұлға және коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар кезегінен шығаруға, жабдықталған тұрғын үй берумен немесе тұрғын үй берілместен апаттық және ескірген тұрғын үйлерден азаматтарды шығаруға, мемлекеттік қажеттілік үшін жер учаскелерін алып қоюға (сатып алу) қатысты мүдделі тұлға ретінде, Астана қаласы әкімдігінің қаулылары негізінде, барлық іс жүргізу құқықтарымен тұрғын үйге меншік құқығын тану және тұрғын үй мәселелері бойынша заңды фактісін растау, сонымен қатар, талап арыздарын беруге және қол қоюға, талап арызының мазмұнын өзгертуге, талап арыздан жартылай немесе толық бас тарту құқығымен, сот шешімдеріне, анықтамаларына, Астана қаласы сотының апеляциялық, кассациялық және қадағалау қаулыларына және орындауға сот актілерін ұсынуға, сот актілерінің мәжбүрлеп орындалуын талап етуге, жауап берушіден және басқа құзыретті органдар мен ұйымдардан қажетті құжаттарды талап ету құқығымен, барлық қажетті сұраныстар мен өтініштерге қол қою құқығымен арыздануға;

17-1) приобретение услуг и работ в сфере обеспечения принудительного изъятия земельных участков для государственных нужд, их освобождения от зданий (строений, сооружений) у государственного предприятия, определенного пунктом 1 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан";
18) иные функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан и задачами Управления.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением акимата города Астаны от 13.11.2015 № 182-2052 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать от физических и юридических лиц сведения, справки, документы и информацию, необходимые для выполнения возложенных на Управление функций и задач;
2) приостанавливать выдачу договоров найма (аренды) на жилище из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, договоров приватизации на жилище из государственного жилищного фонда при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан;
3) в установленном законодательством порядке ставить вопрос о привлечении к ответственности:
должностных лиц, виновных в нарушении жилищного законодательства и других нормативных правовых актов Республики Казахстан;
граждан, представивших недостоверные сведения, документы по вопросам постановки на учет граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, предоставлении жилища, выдачи договоров найма (аренды), приватизации (выкупа) жилых помещений и другим;
4) представление интересов акимата города Астаны в судах города Астаны в качестве истца, ответчика, третьего лица и заинтересованного лица, касающихся снятия с учета нуждающихся в жилье из коммунального жилищного фонда, выселения граждан, в том числе из аварийного и ветхого жилья с предоставлением и без предоставления благоустроенного жилья, изъятия (выкупа) земельных участков для государственных нужд на основании постановлений акимата города Астаны, признания права собственности на жилье и установление юридического факта по жилищным вопросам со всеми процессуальными правами, в том числе подавать и подписывать исковые заявления, с правом полного и частичного отказа от исковых требований, изменения предмета иска, обжалования судебных решений, определений, постановлений апелляционной, кассационной и надзорной инстанций суда города Астаны и предъявления к исполнению судебных актов, требование принудительного исполнения судебного акта, с правом истребования документов от ответчиков и всех компетентных органов и организаций, с правом подписи всех необходимых запросов и заявлений;

5) өзінің құзыреті шегінде басқа да әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы.
18) Басқарманың Мекемені құру мақсатына жауап бермейтін қызметтермен айналысуға құқығы жоқ.
3. Басқарма қызметін ұйымдастыру
17. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға, сондай-ақ жемқорлыққа қарсы әрекеттер үшін дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады.
18. Басқарма басшысы лауазымға Астана қаласы әкімінің өкімімен тағайындалады.
19. Басқарма басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
20. Басқарма басшысының өкілеттігі:
1) Басқарма бөлімшелері басшыларының және өз орынбасарларының жауапкершілік дәрежесін белгілейді және міндеттерін анықтайды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың қызметкерлерін және ведомстволық бағынысты кәсіпорын басшыларын лауазымға тағайындайды және босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне және ведомстволық бағынысты кәсіпорын басшыларына сыйақы беру және тәртіптік жаза қолдануға қатысты мәселелерді шешеді;
4) Басқарма қызметкерлері және ведомстволық бағынысты кәсіпорын басшылары орындауға міндетті бұйрықтарды шығарады;
5) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес мемлекеттік органдарда және ұйымдарда Басқарма мүддесін ұсынады;
6) Басқарманың қызметін қамтамасыз етуге қатысты құжаттарға Басқарма басшысы ретінде бірінші қолын қоюға құқылы;
7) Басқармада жемқорлыққа қарсы әрекет ету бойынша шаралар қолданады және Басқарма қызметкерлерімен жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларының сақталуына жеке жауапты болады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оның құзыретіне енетін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды;
Басқарма Басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
21. Басқарма басшысы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгілейді.
4. Басқарманың мүлкі
22. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесімен берілген мүлік есебінен, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алған (ақша кірісін қосқанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да қорлар көзінен сатып алынған мүліктен қалыптасады.

5) осуществление иных действий в пределах своих полномочий.
18. Управление не вправе заниматься деятельностью, не отвечающей цели создания Учреждения.
3. Организация деятельности Управления
17. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и функций, а также за противодействие коррупции.
18. Руководитель Управления назначается на должность распоряжением акима города Астаны.
19. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Полномочия руководителя Управления:
1) определяет обязанности и устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей отделов Управления;
2) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления, руководителей подведомственных предприятий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы поощрения, наложения дисциплинарных взысканий на сотрудников Управления и руководителей подведомственных предприятий;
4) издает приказы, обязательные для исполнения сотрудниками Управления, руководителями подведомственных предприятий;
5) в пределах своей компетенции представляет Управление в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) имеет право первой подписи руководителя Управления на документах, касающихся обеспечения деятельности Управления;
7) принимает меры по противодействию коррупции в Управлении и несет персональную ответственность за соблюдение норм антикоррупционного законодательства сотрудниками Управления;
8) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
21. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество Управления
22. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

23. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
24. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзгеше белгіленбесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған басқа әдіспен билік етуге құқығы жоқ.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
25. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдар тізімі:
"Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қалалық жылжымайтын мүлік" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
"Астана қаласының Тұрғын үй басқармасы" мемлекеттік мекемесінің шаруашылық жүргізу құқығындағы "Жылу" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.

23. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
24. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Управления
25. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Управления:
Государственное коммунальное предприятие "Городская недвижимость" на праве хозяйственного ведения Государственного учреждения "Управление жилья города Астаны";
Государственное коммунальное предприятие "Жылу" на праве хозяйственного ведения Государственного учреждения "Управление жилья города Астаны".