Ақмола облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын бекіту туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2015 жылғы 1 маусымдағы № А-6/247 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 3 шілдеде № 4852 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабындағы 1-1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған Ақмола облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақмола облысы әкімінің орынбасары Д.Н. Нұрмолдинға жүктелсін.
3. Осы қаулы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы әкімдігінің
2015 жылғы 1 маусымдағы № А-6/247
қаулысымен бекітілді
Ақмола облысының облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары
Ескерту. Сыныптау тәртібі мен шарттарына өзгеріс енгізілді – Ақмола облысы әкімдігінің 11.12.2019 № А-12/613 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 20.09.2022 № А-9/449 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақмола облысының облыстық және аудандық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттары (бұдан әрі – тәртібі) "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабындағы 1-1-тармағының 6-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Сыныптаудың тәртібі мен шарттары
2. Ақмола облысының облыстық және аудандық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының сыныпталуы геометриялық параметрлеріне, сондай-ақ жол жүрісінің жиілігіне қарай автомобиль жолдары саласындағы техникалық регламенттерге сәйкес жіктеледі.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпті жергілікті маңызы бар пайдаланылатын автомобиль жолын пайдалануға қабылдаған күннен бастап жиырма күнтізбелік күн ішінде автомобиль жолдары жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органға жергілікті маңызы бар жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесіне автомобиль жолын қосу туралы материалдар жіберіледі.
4. Жіберілетін материалдар мыналарды қамтиды:
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен пайдалануға қабылданғанын растайтын құжаттары жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы заңнамаға сәйкес сәулет-құрылыс бақылау туралы заңнамада белгіленген немесе мүлікті қабылдау туралы актісі заңнамаға сәйкес салынған нысанның мемлекеттік қабылдау комиссиясы актісінің нысанында;
автомобиль жолының атауы мен индексі;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті орган бекіту тәртібінде облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесі.

Об утверждении порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Акмолинской области
Постановление акимата Акмолинской области от 1 июня 2015 года № А-6/247. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 3 июля 2015 года № 4852.
В соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Акмолинской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Акмолинской области Нурмулдина Д.Н.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области С.Кулагин
Утвержден постановлением
акимата Акмолинской области
от 1 июня 2015 года № А-6/247
Порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Акмолинской области
Сноска. Порядок и условия классификации с изменением, внесенным постановлением акимата Акмолинской области от 11.12.2019 № А-12/613 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 20.09.2022 № А-9/449 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящий порядок и условия классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения Акмолинской области (далее - порядок) разработаны в соответствии с подпунктом 6-2) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах".
2. Порядок и условия классификации
2. В зависимости от геометрических параметров, а также интенсивности дорожного движения автомобильные дороги общего пользования областного и районного значения Акмолинской области классифицируются в соответствии с техническими регламентами в сфере автомобильных дорог.
3. В течение двадцати календарных дней со дня приемки в эксплуатацию в установленном законодательством Республики Казахстан порядке автомобильной дороги общего пользования местного значения, направляются на согласование в уполномоченный государственный орган по автомобильным дорогам материалы о включении автомобильной дороги в перечень автомобильных дорог общего пользования местного значения.
4. Направляемые материалы содержат:
документы, подтверждающие приемку автомобильной дороги в эксплуатацию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в форме акта государственной приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию, в порядке установленном законодательством о архитектурно-строительном контроле или акта приема-передачи имущества, согласно законодательства о государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
наименование и индекс автомобильной дороги;
перечень автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения, утвержденный в соответствии с законодательством Республики Казахстан местным исполнительным органом.

5. Осы тәртіппен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
6. Қазақстан Республикасының жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының атаулары және индекстерi болады.
Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының атауына елдi мекендердiң бастапқы және соңғы, қажет болғанда аралық мекендердің атаулары кiредi.
Автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады. Автомобиль жолдарының индексiндегi сандар индекс әрiптерiнен кейiн дефис арқылы берiледi.
7. Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының индексi латын әлiпби әрiптерiнен және сандар топтарынан тұрады.
Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолы индексiнің бiрiншi әрпi "К"-мен белгiленедi.
Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолының индексiндегi келесі әрiптер жолдың әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерiне тиесiлiгі бойынша белгiленедi.
Сонымен қатар Ақмола облысы "С" әрпімен белгiленедi.
Аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолы индексінің "КС" әріптерінен кейiн келесiдей әріптер меншiктеледі:
Ақкөл ауданы – AK;
Аршалы ауданы – AR;
Астрахан ауданы – AS;
Атбасар ауданы – AT;
Біржан сал ауданы – BS;
Бұланды ауданы – BU;
Бурабай ауданы – BR;
Егіндікөл ауданы – EG;
Ерейментау ауданы – ER;
Есіл ауданы – ES;
Жақсы ауданы – JK;
Жарқайың ауданы – JA;
Зеренді ауданы – ZR;
Қорғалжын ауданы – KR;
Сандықтау ауданы – SA;
Целиноград ауданы – CL;
Шортанды ауданы – SH;
Көкшетау қаласы – K;
Қосшы қаласы – KS;
Степногорск қаласы – ST.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы әкімдігінің 20.09.2022 № А-9/449 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Отношения, не урегулированные настоящим порядком, разрешается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Автомобильные дороги общего пользования имеют наименование и индекс.
В наименование автомобильной дороги общего пользования входит название начального и конечного населенных пунктов, при необходимости - промежуточных пунктов.
Индекс автомобильной дороги состоит из букв латинского алфавита и группы цифр. Цифры в индексе автомобильных дорог присваиваются через дефис после букв индекса.
7. Индекс автомобильной дороги общего пользования областного и районного значения состоит из букв латинского алфавита и группы цифр.
Первая буква индекса автомобильной дороги общего пользования областного и районного значения устанавливается – "К".
Последующие буквы в индексе автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения устанавливаются по принадлежности дороги к административно-территориальным единицам.
При этом Акмолинская область – "С".
После букв "КС" индекса автомобильной дороги общего пользования районного значения присваиваются следующие буквы:
Аккольский район – AK;
Аршалынский район – AR;
Астраханский район – AS;
Атбасарский район – AT;
район Биржан сал – BS;
Буландынский район – BU;
Бурабайский район – BR;
Егиндыкольский район – EG;
Ерейментауский район – ER;
Есильский район – ES;
Жаксынский район – JK;
Жаркаинский район – JA;
Зерендинский район – ZR;
Коргалжынский район – KR;
Сандыктауский район – SA;
Целиноградский район – CL;
Шортандинский район – SH;
город Кокшетау – K;
город Косшы – KS;
город Степногорск – ST.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления акимата Акмолинской области от 20.09.2022 № А-9/449 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).