Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын бекіту туралы
Ақтөбе облыстық мәслихатының 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 352 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 22 қаңтарда № 4690 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 2020 жылғы 10 тамыздағы № 556 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы мәслихатының 10.08.2020 № 556 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 127-бабының 2-тармағына, "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 2 шілдедегі Заңының 36-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10171 тіркелген, Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарын, құрылыс салуды реттеу аймақтарын және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарын айқындау және пайдалану режимі қағидаларының 3, 9-тармақтарына сәйкес, Ақтөбе облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Тарихи-мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтары, құрылыс салуды реттеу аймақтары және қорғалатын табиғат ландшафты аймақтарының шекаралары қоса беріліп отырған схемалық карталарға сәйкес бекітілсін:
осы шешімнің 1, 2-қосымшаларына сәйкес, Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан 37 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Дәуімшар қорымы;
осы шешімнің 3, 4-қосымшаларына сәйкес, Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан 60 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Қарасақал қорымы;
осы шешімнің 5, 6-қосымшаларына сәйкес, Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан 68 километр оңтүстік-батыста орналасқан, Сүндет мавзолейі;
осы шешімнің 7, 8-қосымшаларына сәйкес, Байғанин ауданының Оймауыт ауылынан 43 километр батыс-оңтүстік-батыста орналасқан, Асан-Қожа қорымы;
осы шешімнің 9, 10-қосымшаларына сәйкес, Шалқар ауданының Жаңақоныс ауылынан 18 километр солтүстік-батыста орналасқан, Тоқпан мавзолейі.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.Т.Шерияздановқа жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың Облыстық
сессия төрағасы мәслихаттың хатшысы
Л. ЖАЗЫҚОВА С. ҚАЛДЫҒҰЛОВА
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 1-қосымша
Дәуімшар қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 37 километр жерде орналасқан Дәуімшар қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 200 астам қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
Дәуімшар қабірі;
Мырза-Мұрын мавзолейі;
мавзолейлер;
сағанатамдар;
қабірүсті өңделмеген және тас қоршаулар құлпытастармен;
сандықтастар;
қойтастар;
жолдар.

Об утверждении охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия
Решение Актюбинского областного маслихата от 11 декабря 2015 года № 352. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 22 января 2016 года № 4690. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10 августа 2020 года № 556.
Сноска. Утратило силу решением маслихата Актюбинской области от 10.08.2020 № 556 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 127 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пунктом 2 статьи 36 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и пунктами 3, 9 Правил определения и режима использования охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия, утвержденных приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10171, Актюбинский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить, согласно прилагаемым схематическим картам, границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия:
некрополя Даумшар, расположенного в 37 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района, согласно приложениям 1, 2 к настоящему решению;
некрополя Карасакал, расположенного в 60 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района, согласно приложениям 3, 4 к настоящему решению;
мавзолея Сундета, расположенного в 68 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района, согласно приложениям 5, 6 к настоящему решению;
некрополя Асан-Кожа, расположенного в 43 километрах к западу-юго-западу от села Оймаут Байганинского района, согласно приложениям 7, 8 к настоящему решению;
мавзолея Токбана, расположенного в 18 километрах к северо-западу от села Жанаконыс Шалкарского района, согласно приложениям 9, 10 к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима области Шериязданова А.Т.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата
Секретарьобластного маслихата
Л. ЖАЗЫКОВА С. КАЛДЫГУЛОВА
Приложение 1 к решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Даумшар
(ХVІІ - начало ХХ веков)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Даумшар, расположенного в 37 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли более 200 надгробных сооружений, в том числе:
могила Даумшара;
мавзолей Мурза-Муруна;
мавзолеи;
саганатамы;
каменные и сырцовые надмогильные ограды с кулпытасами;
сандыктасы;
койтасы;
дороги.

Дәуімшар қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 11,38 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Дәуімшар қорымының ауданы – 2,81 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,26 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 3,20 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 4,11 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 2-қосымша
Дәуімшар қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 3-қосымша
Қарасақал қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 60 километр жерде орналасқан Қарасақал қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына бір мыңнан кем емес қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
Қарасақал қабірі;
Індібай мавзолейі;
мавзолейлер;
сағанатамдар;
қабірүсті өңделмеген кірпіштен және тақтатас құрылыстар;
сандықтастар;
қойтастар;
жолдар.
Қарасақал қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 31,57 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Қарасақал қорымының ауданы – 14,86 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 2,88 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 6,47 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 7,36 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 4-қосымша
Қарасақал қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 5-қосымша
Сүндет мавзолейінің (ХIХ ғасырдың екінші жартысы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Жарқамыс ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 68 километр жерде орналасқан Сүндет мавзолейінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына енді:
Сүндет мавзолейі (ХІХ ғасырдың екінші жартысы);
бір сандықтас;
20 жуық қабірүсті өңделмеген және тас қоршаулар;
алты құлпытастар.

Общая площадь некрополя Даумшар и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 11,38 гектара. Из них:
площадь некрополя Даумшар – 2,81 гектара;
площадь охранной зоны – 1,26 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 3,20 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта - 4,11 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 2 к решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Даумшар
(ХVІІ - начало ХХ веков)
Приложение 3 к решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Карасакал
(XVII – начало XX веков)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Карасакал, расположенного в 60 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли не менее одной тысячи надгробных сооружений, в том числе:
могила Карасакала;
мавзолей Индибая;
мавзолеи;
саганатамы;
надмогильные сооружения из сырцовых кирпичей и плитняка;
сандыктасы;
койтасы;
дороги.
Общая площадь некрополя Карасакал и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 31,57 гектара. Из них:
площадь некрополя Карасакал – 14,86 гектара;
площадь охранной зоны – 2,88 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 6,47 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 7,36 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 4 к решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Карасакал
(XVII – начало XX веков)
Приложение 5 к решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Сундета
(вторая половина XIX века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея Сундета, расположенного в 68 километрах к юго-западу от села Жаркамыс Байганинского района.
В охранную зону вошли:
мавзолей Сундета (вторая половина XIX века);
один сандыктас;
около 20 сырцовых и каменных надмогильных оградок;
шесть кулпытасов.

Сүндет мавзолейінің қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 4,89 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Сүндет мавзолейінің ауданы – 0,63 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 0,54 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 1,54 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 2,18 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 6-қосымша
Сүндет мавзолейінің (ХIХ ғасырдың екінші жартысы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 7-қосымша
Асан-Қожа қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Байғанин ауданының Оймауыт ауылынан батыс-оңтүстік-батысқа қарай 43 километр жерде орналасқан Асан-Қожа қорымының бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына 264 қабірүсті құрылыстар енді, оның ішінде:
мавзолейлер;
сағанатамдар;
қабірүсті өңделмеген кірпіштен және тақтатас құрылыстар;
сандықтастар;
қойтастар;
жолдар.
Асан-Қожа қорымының қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағы шекараларының жалпы ауданы 12,7 гектарды құрайды. Оның ішінде:
Асан-Қожа қорымының ауданы – 3,6 гектар;
қорғау аймағының ауданы – 1,4 гектар;
құрылыс салуды реттеу аймағының ауданы – 3,42 гектар;
қорғалатын табиғат ландшафты аймағының ауданы – 4,28 гектар.
Қорғалатын табиғат ландшафты аймағы ескерткішті қорғау аймағының шекарасына іргелес жатқан аумақты алып жатыр. Оған тарих және ескерткіш үшін маңызды, жоғары ғылыми құндылыққа және жоғары эстетикалық сапаға ие табиғи орта енеді.
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 8-қосымша
Асан-Қожа қорымының (ХVІІ-ХХ ғасырлардың басы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 352 облыстық мәслихаттың
шешіміне 9-қосымша
Тоқпан мавзолейінің (ХІХ ғасырдың ортасы) қорғау аймағының, құрылыс салуды реттеу аймағының және қорғалатын табиғат ландшафты аймағының шекаралары
Ескерткіштің қорғау аймағы Шалқар ауданының Жаңақоныс ауылынан солтүстік-батысқа қарай 18 километр жерде орналасқан Тоқпан мавзолейінің бөлінбес функционалдық бөлігі болып табылатын ландшафттың шекаралары бойынша өтеді.
Қорғау аймағына енді:
Тоқпан мавзолейі (ХІХ ғасырдың ортасы);
бір сандықтас;
тоғыз қабірүсті өңделмеген және тас қоршаулар;
екі құлпытастар.

Общая площадь мавзолея Сундета и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 4,89 гектара. Из них:
площадь мавзолея Сундета – 0,63 гектара;
площадь охранной зоны – 0,54 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 1,54 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 2,18 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 6 к решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Сундета
(вторая половина XIX века)
Приложение 7 решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Асан-Кожа
(XVII – начало XX веков)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью некрополя Асан-Кожа, расположенного в 43 километрах к западу-юго-западу от села Оймаут Байганинского района.
В охранную зону вошли 264 надгробных сооружений, в том числе:
мавзолеи;
саганатамы;
надмогильные сооружения из сырцовых кирпичей и плитняка;
сандыктасы;
койтасы;
дороги.
Общая площадь некрополя Асан-Кожа и прилегающих границ охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта составляет 12,7 гектара. Из них:
площадь некрополя Асан-Кожа – 3,6 гектара;
площадь охранной зоны – 1,4 гектара;
площадь зоны регулирования застройки – 3,42 гектара;
площадь зоны охраняемого природного ландшафта – 4,28 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта занимает территорию, прилегающую к границам зоны регулирования застройки памятника. В нее входит важное для истории и памятника природное окружение, имеющее высокое научное значение и высокие эстетические качества.
Приложение 8 решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта некрополя Асан-Кожа
(XVII – начало XX веков)
Приложение 9 решению
областного маслихата
от 11 декабря 2015 года № 352
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта мавзолея Токбана
(середина XIX века)
Охранная зона памятника проходит по границам ландшафта, являющегося функционально неотъемлемой частью мавзолея Токбана, расположенного в 18 километрах к северо-западу от села Жанаконыс Шалкарского района.
В охранную зону вошли:
мавзолей Токбана (середина XIX века);
девять сырцовых и каменных надмогильных оградок;
два кулпытаса.