Тағылымдамадан өткен нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 ақпанда № 10269 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 62 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 28.05.2020 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
2) Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамдарды аттестаттаудан өткiзу қағидалары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасары Б.Ж. Әбдірайымға жүктелсін.
3. Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылы 27 қаңтардағы
№ 56 бұйрығына 1-қосымша
Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үмiткер адамдарды аттестаттаудан өткiзу қағидасы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 24.09.2018 № 1439 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылы 27 қаңтардағы
№ 56 бұйрығына 2-қосымша
Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамдарды аттестаттаудан өткiзу қағидасы

Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 января 2015 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 февраля 2015 года № 10269. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 62.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 28.05.2020 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 7-2 Закона Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) утратил силу приказом Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
2) Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра юстиции Республики Казахстан Әбдірайым Б.Ж.
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Б. Имашев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 января 2015 года № 56
Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и
претендующих на занятие адвокатской деятельностью
Сноска. Приложение утратило силу приказом Министра юстиции РК от 24.09.2018 № 1439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 января 2015 года № 56
Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и
претендующих на право занятия нотариальной деятельностью

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер адамдарды аттестаттаудан өткiзу қағидасы (бұдан әрi – Қағида) "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шілдедегі Заңына (бұдан әрi – Заң) сәйкес әзiрлендi және тағылымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысуға үмiткер адамдарды аттестаттаудан өткiзу тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
2. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер және жеке практикамен айналысатын нотариустардан немесе мемлекеттік нотариустардан тағылымдамадан өткен адамдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың аумақтық әділет органдары жанында (бұдан әрі – аумақтық әділет органдары) құрылатын нотариаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау жөніндегі комиссияда (бұдан әрі – Комиссия) аттестаттаудан өтеді.
Комиссияның жұмыс органы аумақтық әділет органы болып табылады.
Комиссия жеті мүшеден – екі нотариустан, нотариаттық палатаның төрағасын қоса алғанда, әділет органдарының екі өкілінен, құқықтанушы ғалымнан және мәслихат депутатынан тұрады.
Комиссияның құрамына қосу үшін нотариустардың кандидатураларын аумақтық әділет органына нотариаттық палата ұсынады.
Құқықтанушы ғалымның кандидатурасын тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын жоғары оқу орындары ұсынады.
Мәслихат депутаттарының кандидатураларын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мәслихаттары ұсынады.
Комиссия мүшелерінің бірі оның құрамынан шыққан жағдайда, ол шыққан күнінен бастап жаңа мүшесі бір айдан кешіктірілмей құрамға енгізіледі.
Аумақтық әділет органы басшысының аттестаттау комиссиясының мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары Комиссия төрағасы болып табылады.
Аумақтық әділет органы Комиссияның қызметін ұйымдастыру үшін аумақтық әділет органы қызметкерлерінің ішінен Комиссия хатшысын тағайындайды.
Комиссия хатшысы комиссия отырысының күн тәртібін қалыптастырады және отырыстардың хаттамаларын ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның дербес құрамын аумақтық әділет органдарының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі бекітеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 25.02.2019 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (далее - Закон) и определяют порядок и условия проведения аттестации лиц, прошедших стажировку и претендующих на право занятия нотариальной деятельностью.
2. Лица, претендующие на право занятия нотариальной деятельностью и прошедшие стажировку у нотариусов, занимающихся частной практикой, или у государственных нотариусов проходят аттестацию в комиссии по аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – Комиссия), создаваемой при территориальном органе юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее – территориальный орган юстиции).
Рабочим органом Комиссии является территориальный орган юстиции.
Комиссия состоит из семи членов – двух нотариусов, включая председателя нотариальной палаты, двух представителей органов юстиции, ученого-правоведа и двух депутатов маслихата.
Кандидатуры нотариусов для включения в состав Комиссии рекомендуются территориальному органу юстиции нотариальной палатой.
Кандидатура ученого-правоведа рекомендуется высшими учебными заведениями, реализующими образовательные учебные программы высшего образования на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Кандидатуры депутатов маслихата рекомендуются маслихатами областей, городов республиканского значения и столицы.
В случае выхода одного из членов Комиссии, новый член включается в ее состав не позднее одного месяца со дня выбытия.
Председателем Комиссии является заместитель руководителя территориального органа юстиции, курирующий вопросы аттестационной комиссии.
Для организации деятельности Комиссии территориальным органом юстиции из числа сотрудников территориального органа юстиции назначается секретарь Комиссии.
Секретарь Комиссии формирует повестку дня заседания Комиссии и оформляет протоколы заседаний. Секретарь не является членом Комиссии.
Персональный состав Комиссии по представлению территориальных органов юстиции утверждается Министерством юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.02.2019 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Заңның 8-бабы 6-тармағында көзделген негіздер бойынша адамдар аттестаттаудан босатылады.
4. Комиссияның отырысына бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi қатысуға құқылы. Аумақтық әдiлет органы бұқаралық ақпарат құралдарына отырыстың өткiзiлетiн күнi туралы хабарлайды.
Комиссия отырысының ашықтығы мен жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында аудио- және (немесе) бейнежазба не стенографиялау жүзеге асырылады. Отырыс барысында алынған стенограмма, аудио- және (немесе) бейнежазбалар отырыс хаттамасына қоса тiркеледi және Комиссия материалдарымен бiрге сақталады.
2-тарау. Аттестаттаудан өту үшiн құжаттарды қабылдау тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үмiткер тұлға тағылымдамадан өткеннен кейін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы:
1) тұрғылықты жері бойынша Комиссияға аттестаттауға жіберу туралы сұрау салу;
2) оларды әділет органдарына ұсынғанға дейін кемінде бір ай бұрын денсаулық сақтау ұйымдарымен берілген диспансерлік есепте тұратыны/тұрмайтыны туралы үміткердің тұрғылықты жерi бойынша нарколог және психиатрдың анықтамаларының электрондық көшірмесі;
3) заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің болуын растайтын құжаттың электронды көшірмесін жібереді.
Аттестаттауға жіберу туралы сұрау салуда мынадай:
диплом туралы;
жоғарғы оқу орнының атауы;
мамандықтың шифрі;
дипломның нөмірі;
дипломның берілген күні немесе "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нострификациялау немесе тану рәсімінен өткенін растайтын құжат туралы:
сериясы және нөмірі;
негіздеме: күні және нөмірі;
тіркеу нөмірі және күні;
тағылымдамадан өткені туралы қорытынды туралы;
тағылымдамадан өткені туралы қорытындыны бекіту күні;
облысы;
тағылымдама жетекшісі;
тағылымдаманың басталу күні;
тағылымдаманың аяқталу күні туралы мәліметтер қамтылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. "Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не тиiсiнше ресiмделмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші олардың түскен күнінен бастап, екi жұмыс күнiнен кешiктiрмейтін мерзімде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша түрде дәлелмен бас тартады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. От прохождения аттестации освобождаются лица, по основаниям, предусмотренным пунктом 6 статьи 8 Закона.
4. На заседании Комиссии вправе присутствовать представители средств массовой информации. О дате проведения заседания средства массовой информации извещаются территориальным органом юстиции.
В целях обеспечения открытости и гласности на заседаниях Комиссии осуществляются аудио- и (или) видеозаписи либо стенографирование. Стенограмма, аудио- и (или) видеозаписи, полученные в ходе заседания, приобщаются к протоколу заседания и хранятся вместе с материалами Комиссии.
Глава 2. Порядок приема документов для прохождения аттестации
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, после прохождения стажировки направляет через веб-портал "электронного правительства":
1) запрос о допуске к аттестации в Комиссию по местожительству;
2) электронная копия справок из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по местожительству претендента не ранее чем за месяц до их представления в органы юстиции;
3) электронная копия документа подтверждающего стаж работы по юридической специальности не менее двух лет.
Запрос о допуске к аттестации включает сведения:
о дипломе:
наименование высшего учебного заведения;
шифр специальности;
номер диплома;
дата выдачи диплома, либо о документе подтверждающего прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании":
серия и номер;
основание: дата и номер;
регистрационный номер и дата.
о заключении о прохождении стажировки:
дата утверждения заключения о прохождении стажировки;
область;
руководитель стажировки;
дата начала стажировки;
дата окончания стажировки.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае ненадлежащего оформления либо предоставления неполного пакета документов через веб-портал "электронного правительства" услугодатель в срок не позднее двух рабочих дней со дня их поступления дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Аумақтық әдiлет органы құжаттарды Комиссияның қарауына жiбередi. Құжаттарды қарау қорытындысы бойынша Комиссия аттестаттауға жiберу не жiберуден бас тарту туралы шешiм шығарады.
Егер үмiткер Заңда белгiленген талаптарға сәйкес келмесе, аттестаттауға жiберуден бас тартылады.
Аумақтық әдiлет органдары аттестаттауға жiберуден бас тарту туралы шешiмдi өтiнiш келiп түскен күннен бастап он бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей үмiткерге жiбередi.
Аттестаттауға жiберуден бас тартуға сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Аттестаттау өткiзудiң тәртiбi мен шарттары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Аумақтық әдiлет органы аттестаттауға жiберiлген үмiткерді аттестаттаудың өтетiн орны, күнi, уақыты туралы оны өткiзгенге дейiн күнтізбелік он күннен кешiктiрмей электрондық нысанда портал арқылы хабардар етеді.
Аттестаттауға жiберiлген үмiткерлердiң тiзiмдерi оны өткiзгенге дейiн он жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей аумақтық әдiлет органының интернет-ресурстарында орналастырылады.
Аттестаттау қажеттiлiгiне қарай, бiрақ кемiнде тоқсанына бiр рет өткiзiледi.
Комиссия отырысына келген кезде үмiткердiң өзiнде оның жеке басын куәландыратын құжаты болуы тиiс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аттестаттау екi кезеңнен тұрады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын бiлуiне компьютерлiк тест тапсыру;
2) емтихан билеттерi бойынша ауызша тапсырмалар орындау.
Yмiткер өз қалауы бойынша аттестаттаудан қазақ немесе орыс тiлiнде өтуге құқылы. Үмiткер өзi таңдаған тiлiн аттестаттау басталғанға дейiн жазбаша растайды.
10. Тестiлерге енгiзiлуi тиiс сұрақтар тiзбесiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігі бекiтедi. Үмiткерлердiң бiлiмiн бағалауға арналған сұрақтар нотариаттық қызметтi жүзеге асыру үшiн бiлудi қажет ететiн құқық пәндерiнiң тақырыптарына (Қазақстан Республикасының Азаматтық құқығы, Қазақстан Республикасының тұрғын үй құқығы, Қазақстан Республикасының жер құқығы, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес келуi және бiреуi дұрыс болатын жауаптардың кемiнде үш нұсқасын қамтуы тиiс.
Тестiлеу компьютерлiк техниканы пайдалана отырып өткiзiледi.
Тестiлеуге бөлiнген уақыт тоқсан минуты құрайды.
Тест құпия ақпарат болып табылады және еркін жариялауға жатпайды.
Аттестаттауды өткiзер алдында Комиссия үмiткердi аттестаттауды өткiзу тәртiбi, ұзақтығы және үмiткерлердi iрiктеу рәсiмiнiң мазмұны туралы хабардар етедi.

7. Документы направляются территориальным органом юстиции на рассмотрение Комиссии. По итогам рассмотрения документов Комиссия выносит решение о допуске либо об отказе в допуске к аттестации.
В допуске к аттестации отказывается, если претендент не соответствует требованиям, установленным Законом.
Решение об отказе в допуске к аттестации направляется территориальными органами юстиции претенденту не позднее пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявления.
Отказ в допуске к аттестации может быть обжалован в судебном порядке.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок и условия проведения аттестации
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Претендент, допущенный к аттестации, уведомляется территориальным органом юстиции о месте, дате, времени проведения аттестации не позднее, чем за десять календарных дней до ее проведения через портал в электронной форме.
Списки претендентов, допущенных к аттестации, не позднее, чем за десять рабочих дней до ее проведения размещаются на интернет-ресурсах территориального органа юстиции.
Аттестация проводится по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
При явке на заседание Комиссии претенденту необходимо иметь при себе документ, удостоверяющий его личность.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Аттестация состоит из двух этапов:
1) сдача компьютерного теста на знание законодательства Республики Казахстан;
2) выполнение устного задания по экзаменационным билетам.
Претендент вправе по своему выбору пройти аттестацию на казахском или русском языке. Претендент письменно подтверждает свой выбор языка до начала аттестации.
10. Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты, формируется Министерством юстиции Республики Казахстан. Вопросы для оценки знаний претендентов должны соответствовать тематике правовых дисциплин, (Гражданское право Республики Казахстан, Жилищное право Республики Казахстан, Земельное право Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", Законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" и "О нотариате" знание которых необходимо для осуществления нотариальной деятельности, и содержать не менее трех вариантов ответа с одним правильным.
Тестирование проводится с использованием компьютерной техники. Время, отведенное для тестирования, составляет девяносто минут.
Тесты являются конфиденциальной информацией, и не подлежат свободному распространению.
Перед прохождением аттестации Комиссия информирует претендента о порядке проведения аттестации, продолжительности и содержании процедуры отбора претендентов.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комиссияның отырысында оның күнi, уақыты мен орны, аттестаттаудан өтушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты (ол бар болғанда), тестiлеу нәтижесi, емтихан билетiнiң нөмiрi мен мазмұны, аттестаттаудан өтушiнiң жауаптары, Комиссия мүшелерiнiң қойған балдары мен билет сұрақтары бойынша жалпы орташа балы, сондай-ақ Комиссияның шешiмi көрсетiлетiн хаттама (бұдан әрі - Комиссияның хаттамасы) жүргiзiледi.
12. Аттестаттаудан өту кезiнде үмiткерге анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиеттi, байланыс құралдарын, сондай-ақ электрондық жеткіште қандай да бiр жазбаларды пайдалануға жол берiлмейдi.
Көрсетiлген талаптарды бұзған жағдайда, үмiткер Комиссия хаттамасының негiзiнде аттестаттаудан шеттетiледi.
Аттестаттаудан шеттетiлген үмiткер шешiм шығарылған күннен бастап үш ай өткен соң осы Қағидалардың 5 және 8-тармақтарында көзделген тәртiппен аттестаттауға жiберу туралы өтiнiштi қайта беруге құқылы.
13. Тестiлеудiң дұрыс жауаптарын есептеу қолданылатын компьютерлiк бағдарламаның көмегiмен автоматты түрде жүргiзiледi. Тестiлеу нәтижелерi принтерде екi данада басылып шығарылады және аяқтала салысымен бірден үмiткерге жеке қол қойдыру арқылы танысу үшiн ұсынылады.
Тестiлеу нәтижелерi бар парақтың бiр данасы үмiткерге тапсырылады, екiншiсi Комиссияға берiледi.
14. Аттестаудан өту үшін ұсынылған сұрақтардың жалпы саны 100-ді құрайды.
Егер дұрыс жауаптардың саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 және одан көбін құраса, үмiткер тестiлеуден өттi деп саналады және екiншi кезеңге жiберiледi.
15. Емтихан билеттерiне енгiзiлуi тиiс сұрақтар тiзбесiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлігі бекiтедi. Емтихан билеттерi нотариаттық қызметтi жүзеге асыру үшiн бiлудi қажет ететiн құқық пәндерiнiң тақырыптарына сәйкес келуi тиiс үш сұрақтан тұрады.
Емтихан билеттері құпия ақпарат болып табылады және еркін жариялауға жатпайды.
16. Емтихан билеттерiнiң сұрақтарына жауап дайындау үшiн 10 минут уақыт берiледi. Комиссия мүшелерi үмiткердiң емтихан билетiнiң ауызша сұрақтарына берген жауаптарының дұрыстығын бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Комиссияның әрбiр мүшесi аттестаттаудан өтушiнiң жауаптарын басқалардан тәуелсiз әр жауап бойынша бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Төрағалық етушi екiншi кезеңнiң қорытындылары бойынша Комиссия мүшелерi шығарған нәтижелердi есептейдi және жалпы орташа балды шығарады. Орташа балл үміткердің жинаған балының жалпы санын Комиссияның қатысушы мүшелерінің санына бөлу арқылы анықталады. Үміткердің қорытынды балы 3,3 деп есептелсе, 3,3 деп бағаланады, 4,2 деп есептелсе, 4,2 деп бағаланады жіне т.б.
Комиссия мүшелерiнiң бағалары, сондай-ақ аттестаттаудан өтушiнiң емтихан билетiнiң сұрақтары бойынша жинаған жалпы орташа балы Комиссияның хаттамасында көрсетiледi.
Егер жалпы орташа балл кемiнде төрт балды құраса және одан жоғары болса, үмiткер аттестаттаудан өттi деп саналады.

Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На заседании Комиссии ведется протокол (далее - протокол Комиссии), в котором отражаются: дата, время и место проведения заседания, фамилия, имя, отчество (при его наличии) аттестуемого, результат тестирования, номер и содержание экзаменационного билета, ответы аттестуемого, баллы, выставленные членами Комиссии, и общий средний балл по вопросам экзаменационного билета, а также решение Комиссии.
12. При прохождении аттестации не допускается использование претендентом справочной, специальной и прочей литературы, средств связи, а также каких-либо записей на электронном носителе.
В случае нарушения указанных требований, претендент отстраняется от аттестации на основании решения протокола Комиссии.
Претендент, отстраненный от аттестации, вправе повторно подать заявление о допуске к аттестации по истечении трех месяцев со дня вынесения решения в порядке, предусмотренном в пунктах 5 и 8 настоящих Правил.
13. Подсчет правильных ответов тестирования производится при помощи используемой компьютерной программы автоматически. Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления личной подписи после сразу по окончании.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй – передается Комиссии.
14. Общее количество предложенных вопросов для прохождения аттестации составляет 100.
Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 и выше от общего числа предложенных вопросов, и допускается ко второму этапу.
15. Перечень вопросов, подлежащих включению в экзаменационные билеты, утверждается министерством юстиции Республики Казахстан. Экзаменационные билеты содержат по три вопроса, которые должны соответствовать тематике правовых дисциплин, знание которых необходимо для осуществления нотариальной деятельности.
Экзаменационные билеты являются конфиденциальной информацией, и не подлежат свободному распространению.
16. На подготовку ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится 10 минут. Правильность устных ответов претендента на вопросы экзаменационных билетов оценивается членами Комиссии по пятибалльной системе.
Каждый член Комиссии оценивает ответы по каждому вопросу аттестуемого по пятибалльной системе независимо от других.
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет результатов, выставленных членами Комиссии, и выводит общий средний балл. Средний балл определяется путем разделение общего количество набранного балла претендента на количество присутствующих членов Комиссии. Итоговый балл претендента при расчете 3,1 оценивается как 3,1 при расчете 4,5 оценивается 4,5. и.т.д.
Оценки членов Комиссии, а также общий средний балл, набранный аттестуемым по вопросам экзаменационного билета, отражаются в протоколе Комиссии.
Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил от четырех балла и выше.

17. Комиссия тестiлеу және/немесе емтихан сұрақтарына жауаптардың нәтижелерi бойынша 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғалардың аттестаттаудан өткені туралы не осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғалардың аттестаттаудан өтпегені туралы дәлелдi шешiм шығарады. Аттестаттау нәтижелерi үмiткер аттестаттаудан өткен күнi, ол аяқталғаннан кейiн жария етiледi.
Комиссияның шешiмiне сот тәртiбiмен шағым жасалуы мүмкiн.
Комиссияның аттестаттаудан өту туралы шешiмi Заңның 7-2-бабының 9-тармағына сәйкес, оның шығарылған сәтiнен бастап үш жыл бойы жарамды болып табылады.
Аттестаттаудан өтпеген үмiткер қайта аттестаттауға бiр жылдан соң жiберiледi.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1466 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Дәлелдi себептер (денсаулық жағдайы бойынша, iссапарда болу себебiнен, еңсерiлмейтiн күштiң салдарынан қатысудың мүмкiн еместiгi) бойынша аттестаттауға келмеген үмiткер осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртiппен Комиссияның келесi отырысына шақырылады.
Үмiткер қайта келмеген жағдайда, оның өтiнiшi қаралмайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тағылымдамадан өткен және
адвокаттық қызметпен
айналысуға үмiткер адамдарды
аттестаттаудан өткiзу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың аттестаттаудан өткені туралы шешім
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы                         20__ жылғы "___" ____________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау нәтижелерi бойынша
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
тестiлеу бойынша ___________________________ балл
емтихан билетi бойынша ______________ балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелерi
________________________________________ аттестатталсын деп шештi.
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Тағылымдамадан өткен және
адвокаттық қызметпен
айналысуға үмiткер адамдарды
аттестаттаудан өткiзу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың аттестаттаудан өтпегені туралы шешім

17. По результатам тестирования и/или ответов на экзаменационные вопросы Комиссия выносит мотивированное решение о прохождении аттестации лицами, претендующими на право занятия нотариальной деятельностью по форме, согласно приложению 1 либо решение о непрохождении аттестации лицами, претендующими на право занятия нотариальной деятельностью по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Результаты аттестации оглашаются в день прохождения претендентом аттестации после ее окончания.
Решение Комиссии может быть обжаловано в судебном порядке.
Решение Комиссии о прохождении аттестации является действительным в течение трех лет с момента его вынесения, в соответствии с пунктом 9 статьи 7-2 Закона.
Претендент, не прошедший аттестацию, допускается к повторной аттестации не ранее чем через один год.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1466 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Претендент, не явившийся на аттестацию по уважительной причине (невозможность присутствия по состоянию здоровья, по причине нахождения в командировке, вследствие непреодолимой силы), вызывается на следующее заседание Комиссии в порядке, предусмотренном в пункте 8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих право занятия
нотариальной деятельностью
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Решение о прохождении аттестации лицами, претендующими на право занятие
нотариальной деятельностью
город __________                                          "____" __________20____ г.
По результатам аттестации на право занятие нотариальной деятельностью
__________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О. (при его наличии)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Аттестовать ________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 2
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих на право занятия
нотариальной деятельностью

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 10.01.2018 № 54 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________ қаласы                              20__ жылғы "___" _________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау нәтижелерi бойынша
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
тестiлеу бойынша ____________________________ балл
емтихан билетi бойынша _______________ балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелерi
шешiм шығарды:
________________________________ аттестаттаудан өтпедi деп саналсын.
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Тағылымдамадан өткен және
нотариаттық қызметпен айналысу
құқығына үмiткер адамдарды
аттестаттаудан өткiзу
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Комиссияның нотариаттық қызметпен айналысу құқығына
Үмiткердi аттестаттау туралы шешiмi
____________ қаласы 20__ жылғы "___" ____________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау нәтижелерi бойынша
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
тестiлеу бойынша ___________________________ балл
емтихан билетi бойынша ______________ балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелерi
___________________________________________ аттестатталсын деп шештi.
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы
Тағылымдамадан өткен және
нотариаттық қызметпен айналысу
құқығына үмiткер адамдарды
аттестаттаудан өткiзу
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Комиссияның нотариаттық қызметпен айналысу құқығына
Үмiткердi аттестаттамау туралы шешiмi
_______________ қаласы 20__ жылғы "___" _________
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттау нәтижелерi бойынша
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
тестiлеу бойынша ____________________________ балл
емтихан билетi бойынша _______________ балл жинады.
Мына құрамдағы Комиссия:
Төраға
Мүшелерi
шешiм шығарды:
_________________________________ аттестаттаудан өтпедi деп саналсын.
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Комиссия төрағасы
Комиссия хатшысы

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.01.2018 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Решение о непрохождении аттестации лицами, претендующими на право занятие
нотариальной деятельностью
город ______________                                     "____" __________20____ г.
По результатам аттестации на право занятие нотариальной деятельностью
__________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О. (при его наличии)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Не аттестовать ______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 3
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих на право занятия
нотариальной деятельностью
Форма
Решение Комиссии об аттестации
претендента на право занятия нотариальной деятельностью
город ______________ "____" __________20____ г.
По результатам аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
_______________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О. (при его наличии)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Аттестовать ______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии
Приложение 4
к Правилам проведения
аттестации лиц, прошедших стажировку
и претендующих право занятия
нотариальной деятельностью
Форма
Решение Комиссии о неаттестации
претендента на право занятия нотариальной деятельностью
город ______________ "____"__________20___ г.
По результатам аттестации на право занятия нотариальной деятельностью
_________________________________________________________ набрал:
(Ф.И.О. (при его наличии)
по тестированию ____________________ баллов
по экзаменационному билету _________ баллов
Комиссия в составе:
Председателя
Членов
Решила:
Считать ______________________ не прошедшим (ей) аттестацию.
(Ф.И.О. (при его наличии)
Председатель Комиссии
Секретарь Комиссии