Сот-сараптама қызметі, соның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалар саласындағы сот-сараптама қызметiн жүзеге асыру үшiн қойылатын бiлiктiлiк талаптары мен оларға сәйкестiктi растайтын құжаттардың тiзбесiн бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 48 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10309 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 14.02.2017 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн мерзім өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Рұқсаттар мен ескертулер туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сот-сараптама қызметі, соның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалар саласындағы сот-сараптама қызметiн жүзеге асыру үшiн қойылатын бiлiктiлiк талаптары мен оларға сәйкестiктi растайтын құжаттардың тiзбесi бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 14.02.2017 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн мерзім өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығына:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мерзімдік басылымдарда және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде оны мемлекеттік тіркеуден кейін күнтізбелік он күн өткен соң ресми түрде жариялауды;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Имашев
"Келісілді"
ҚР Ұлттық экономика министрі
______________Е. Досаев
ҚР Инвестициялар және даму министрі
______________ А. Исекешев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 48 бұйрығымен бекітілген
Сот-сараптама қызметі, соның ішінде сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалар саласындағы сот-сараптамалық қызметiн жүзеге асыру үшiн қойылатын бiлiктiлiк талаптары мен оларға сәйкестiктi растайтын құжаттардың тізбесі

Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 48. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10309.
Сноска. Наименование в редакции приказа Министра юстиции РК от 14.02.2017 № 149 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1 пункта 1) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе судебно-экспертной деятельности в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра юстиции РК от 14.02.2017 № 149 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Центру судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
"Согласовано"
Министр национальной экономики РК
____________Е. Досаев
"Согласовано"
Министр по инвестициям и развитию РК _____________А. Исекешев
Утвержден
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 48
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 14.02.2017 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн мерзім өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с
Біліктілік талаптар
Құжаттар
Ескерту
1.
2.
3.
4.
1.
Қазақстан Республикасының азаматтығының бар болуы
Мәліметтер жеке тұлғалардың мемлекеттік деректер базасында тексеріледі
2.
Жоғары білімінің болуы
Жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі дипломның қосымшасымен; шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін Қазақстан Республикасының "Білім беру туралы" Заңына сәйкес нострификациялау немесе танылу рәсімінен өткенін растайтын құжат;
3
Сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігінің болуы және/немесе сот – медициналық, сот – психиатриялық және сот – наркологиялық сараптамалар саласындағы сарапшы дәрігер үшін тиісті мамандық бойынша маман сертификатының болуы
Қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны
4.
Жоғары білім туралы дипломда көрсетілген мамандығы бойынша немесе сот сараптамасы органдарында (сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық) сараптама қызметінің мәлімделген түрі бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі
Еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі (мамандық сертификатының көшірмесі)
Сот - медициналық, сот - психиатриялық және сот - наркологиялық сараптамалар саласындағы сарапшы дәрігер үшін тиісті мамандық бойынша маман сертификатының болуы
5.
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұратыны туралы мәліметтердің болмауы
Наркологиялық және психиатриялық диспансерлерден анықтамалар
Оларды көрсетiлетiн қызметтi берушiге ұсынғанға дейін бір айдан аспайтын мерзімде тұрғылықты жерi бойынша берiлген анықтамалар
"Сот-сараптама қызметі, соның
ішінде сот-медициналық, сот-
психиатриялық және сот-
наркологиялық сараптамалар
саласында сот-сараптамалық
қызметiн жүзеге асыру үшiн
қойылатын бiлiктiлiк талаптары
мен оларға сәйкестiктi
растайтын құжаттардың
тiзбесiне қосымша
Нысан
Қызмет түріне қойылатын біліктілік талаптары туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер түрі

Сноска. Квалификационные требования в редакции приказа Министра юстиции РК от 14.02.2017 № 149 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1467 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Квалификационные требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1.
Наличие гражданства Республики Казахстан
Сведения проверяются в государственной базе данных физических лиц
2.
Наличие высшего образования
Копия диплома о высшем образовании с приложением; копия документа подтверждающего прохождение процедуры нострификации или признания в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями;
3.
Наличие квалификационного свидетельства на право производства определенного вида судебных экспертиз и/или наличие сертификата специалиста для врача эксперта в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы по соответствующей специальности
Форма сведений, согласно приложению
4.
Наличие стажа работы по специальности, указанной в дипломе о высшем образовании или стаж работы в органах судебной экспертизы (судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической) по заявленному виду экспертной деятельности не менее трех лет
Копия документа, подтверждающая трудовую деятельность, копию сертификата специалиста
Наличие сертификата специалиста для врача эксперта в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы по соответствующей специальности
5.
Отсутствие сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах
Справки из наркологического и психиатрического диспансеров
Справки, выданные по месту жительства, не ранее чем за месяц до их предоставления услугодателю
Приложение
к квалификационным требованиям и перечню
документов, подтверждающих соответствие им,
для осуществления судебно-экспертной деятельности, в том числе
в области судебно-медицинской, судебно-
психиатрической и судебно-наркологической экспертизы

Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 28.09.2018 № 1467 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЖСН ______________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса) ______________________________________________
Мынадай нормативтік құқықтық актілер бойынша біліктілік емтихандарын тапсырғанын растайтын біліктілік куәлігінің болуы: Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі, Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі, "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі және Денсаулық сақтау министрлігімен берілген біліктілік куәлігінің/ біліктілік куәлігіне қосымшаның және сот - медициналық, сот - психиатриялық және сот - наркологиялық сараптамалар саласындағы сарапшы дәрігер үшін тиісті мамандық бойынша маман сертификатының нөмірі
Біліктілік куәлігінің/ біліктілік куәлігінің қосымшасының, сот - медициналық, сот - психиатриялық және сот - наркологиялық сараптамалар саласындағы сарапшы дәрігер үшін тиісті мамандық бойынша маман сертификатының берілген күні
Сот сараптамасы бойынша мамандығы (біліктілік куәлігі)
1
2
3
4
5

Сноска. Приложение в редакции приказа Министра юстиции РК от 28.09.2018 № 1467 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Форма сведений, содержащих информацию о квалификационных требованиях к виду деятельности
Индивидуальный идентификационный номер ________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________________
Наличие квалификационного свидетельства, подтверждающего сдачу квалификационного экзамена по следующим нормативным правовым актам:
Уголовно-процессуальному кодексу Республики Казахстан, Гражданскому процессуальному кодексу Республики Казахстан, Кодексу Республики Казахстан об административных правонарушениях, Закону "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан":
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Номер квалификационного свидетельства/ дополнения к квалификационному свидетельству и сертификата специалиста для врача эксперта в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы, выданные Министерством юстиции Республики Казахстан, Министерством здравоохранения Республики Казахстан
Дата выдачи квалификационного свидетельства/ дополнения к квалификационному свидетельству и сертификата специалиста для врача эксперта в области судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертизы
Специальность по судебной экспертизе (квалификационное свидетельство)
1
2
3
4
5