Орман қорының аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу мен айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-02/52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 наурызда № 10364 тіркелді
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман қорының аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу мен айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 18-02/52 бұйрығымен
бекітілген
Орман қорының аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу мен айқындау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексіне сәйкес әзірленді және орман қорының аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу мен айқындау тәртібін айқындайды.
2. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залал мыналарды қамтиды:
1) өсуін тоқтату дәрежесіне дейін ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
2) өсуін тоқтату дәрежесіне жетпей ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
3) дауыл құлатқан, жел сұлатқан, өрт зақымдаған ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;
4) шыбықтар мен өскіндерді, жинақталмаған орман дақылдарын, плантацияларда, сондай-ақ селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері;

Об утверждении Правил учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2015 года № 10364
В соответствии с подпунктом 18-32) пункта 1 статьи 13 Лесного Кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 18-02/52
Правила
учета и определения ущерба, причиненного
незаконными порубками на территории лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда (далее – Правила), разработаны в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок учета и определения ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда.
2. Ущерб от незаконных порубок на территории лесного фонда включает:
1) размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников до степени прекращения роста;
2) размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников не до степени прекращения роста;
3) размер вреда от незаконных порубок буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев и кустарников;
4) размер вреда от незаконной порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, деревьев и кустарников на плантациях, а также селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения;

5) ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалған шығыстар.
3. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 мамырдағы № 441 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының орман заңнамасын бұзудан келтірілген залалдың мөлшерін есептеуге арналған базалық ставкаларымен анықталады (бұдан әрі – Базалық ставкалар).
2. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу тәртібі
4. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алуды орман иеленушілер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 30 наурыздағы № 25-02-02/145 бұйрығымен бекітілген Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу және анықтау бойынша әдістемелік нұсқауларымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізіліміндегі тіркеу № 7609) көзделген нысан бойынша орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды есепке алу журналын (бұдан әрі – есепке алу журналы) толтыру жолымен жүзеге асырады.
5. Залалды есепке алу журналында ағаштар мен бұталардың тұқымдылары, олардың саны, сүрек көлемі, бірлік үшін зиянды өтеу мөлшері және ағаштың заңсыз кесілуі келтірген зиянның мөлшері бойынша есептелген залал сомасы көрсетіледі.
3. Орман қоры аумағында ағаштың заңсыз кесілуінен келтірілген залалды анықтау тәртібі
6. Ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуінен келтірілген зиянның мөлшері ірілік санаттары бойынша белгіленген іскерлік сүрек пен отындық сүректің көлемін Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшеріне көбейту жолымен анықталады.
7. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өсуін тоқтату дәрежесіне дейін ағаштар мен бұталар заңсыз кесілген жағдайда Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері екі есе көбейтіледі.
8. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда өсуін тоқтату дәрежесіне жетпей ағаштар мен бұталар заңсыз кесілген жағдайда Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері өзгеріссіз қолданылады, осы аумақтардан тыс жерлерде – екі есеге кемітіледі.
9. Ағаштар мен бұталарды заңсыз кескен, дауыл қопарған, жел құлатқан сүректерді, өрт зақымдаған ағаштарды ұрлау жағдайларда Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшері қолданылады.
10. Жас талдар мен өскіннің, жинақталмаған орман дақылдарының кесілуі, орман питомниктерінде селекциялық-тұқым шаруашылығы және селекциялық-генетикалық мақсаттағы, объектілердің, ағаш отырғызу материалының, плантацияларда ағаштар мен бұталардың заңсыз кесілуі келтірген зиянның мөлшері олардың санын Базалық ставкаларда көзделген зиянды өтеу мөлшеріне көбейту жолымен анықталады.

5) расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками.
3. Размер вреда, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, исчисляется базовыми ставками для исчисления размеров вреда, причиненного нарушением лесного законодательства Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2007 года № 441 (далее – Базовые ставки).
2. Порядок учета ущерба, причиненного незаконными
порубками на территории лесного фонда
4. Учет ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, осуществляется лесовладельцами путем заполнения журнала учета ущерба, причиненного незаконными порубками на территории лесного фонда, по форме, предусмотренной Методическими указаниями по учету и определению ущерба, причиненного незаконными порубками леса на территории лесного фонда (далее – журнал учета ущерба), утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 25-02-02/145 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7609).
5. В журнале учета ущерба указываются порода деревьев или кустарников, их количество, объем древесины, размер возмещения вреда за единицу и сумма ущерба, исчисленного по размерам вреда, причиненного незаконными порубками.
3. Порядок определения ущерба, причиненного
незаконными порубками на территории лесного фонда
6. Размер вреда от незаконных порубок деревьев и кустарников определяется путем умножения установленных по категориям крупности объемов деловой древесины и дровяной древесины на размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках.
7. В случае незаконных порубок деревьев и кустарников до степени прекращения роста на особо охраняемых природных территориях, размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках, увеличиваются в два раза.
8. В случае незаконных порубок деревьев и кустарников не до степени прекращения роста на особо охраняемых природных территориях, размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках, применяются без изменений, вне этих территорий – уменьшаются в два раза.
9. В случае незаконных порубок деревьев и кустарников, хищения древесины буреломных, ветровальных, поврежденных пожаром деревьев применяются размеры возмещения вреда, предусмотренные в Базовых ставках.
10. Размер вреда от порубки молодняка и подроста, несомкнувшихся лесных культур, уничтожения или повреждения объектов селекционно-семеноводческого и селекционно-генетического назначения, посадочного материала в лесных питомниках, деревьев и кустарников на плантациях определяется путем умножения их количества на размер возмещения вреда, предусмотренный в Базовых ставках.

11. Ағаштың заңсыз кесілуінен зақымдалған орман қоры учаскелерінде орманды қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар кесілген, бірақ тасып әкетілмеген, сатылуға жататын орман материалдарының құнын шегергендегі ормандарды молықтыру жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қажетті шығындар бойынша анықталады.

11. Расходы на лесовосстановление участков лесного фонда, поврежденных незаконными порубками, определяются по затратам, необходимым на проведение работ по воспроизводству лесов, за вычетом стоимости срубленных, но не вывезенных лесоматериалов, которые подлежат реализации.