Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы 18-02/64 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10464 тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегі Орман кодексiнің 65-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелуден кейін он күнтізбелік күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялау және даму министрі
_____________ Ә. Исекешев
2015 жылғы 16 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 18-02/64 бұйрығымен
бекітілген
Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру қағидалары Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 65-бабының 1-тармағына және "Әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленген және орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.
2. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар ормандарды өрттерден күзету, оларды зиянкестер мен аурулардан, табиғи, антропогендік және техногендік сипаттағы қолайсыз факторлар әсерінен қорғау жөніндегі іс-шаралардың жалпы кешенінің құрамдас бөлігі болып табылады және орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) мен оның аумақтық бөлімшелері, орман иеленушілер мен орман пайдаланушылар ұйымдастырады.

Об утверждении Правил осуществления авиационных работ по охране и защите лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/64. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10464.
В соответствии с пунктом 1 статьи 65 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления авиационных работ по охране и защите лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________ А. Исекешев
16 февраля 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 18-02/64
Правила
осуществления авиационных работ по охране
и защите лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления авиационных работ по охране и защите лесного фонда разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 65 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и определяют порядок осуществления авиационных работ по охране и защите лесного фонда.
2. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда являются составной частью общего комплекса мероприятий по охране лесов от пожаров и лесонарушений, защите их от вредителей и болезней, воздействия неблагоприятных факторов природного, антропогенного и техногенного характера и организовываются ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – ведомство) и его территориальными подразделениями, лесовладельцами и лесопользователями.

3. Орман қорын күзету мен қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орман қорын күзету мен қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүргізу саласында маманданған ұйымдар (бұдан әрі – орындаушы) жүзеге асырады.
4. Орындаушы мынадай шарттарға сәйкес келеді:
1) ормандағы авиациялық жұмыстарды өздерінің және жалға алынған әуе кемелерімен (бұдан әрі – ӘК) орындау;
2) бақылаушы ұшқыштың қолданыстағы куәлігі бар бақылаушы ұшқыштарының болуы;
3) мамандары оқудан өткен және өрт сөндіруші десантшының қолданыстағы куәліктері, сондай-ақ су ағызатын және жерге түсіру құрылғылармен, өрт сөндіру және радио байланыс құралдарымен жұмыс істеуге рұқсаттары бар десантшылардың өрт сөндіру қызметінің болуы;
4) өрт сөндіру құралдарының - өртке қарсы қол саймандарының, өрт сөндірудің техникалық құралдарының, су ағызатын құрылғылардың болуы;
5) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағындағы орман өрттері туралы ақпаратты жинау және беру жөніндегі диспетчерлік қызметтің болуы;
6) байланыс құралдарының – қысқа толқынды диапазонды, ультра қысқа толқынды авиациялық диапазонды, авариялық-құтқару қызметтерімен және орман иеленушілермен келісілген жұмыс жиіліктеріндегі ультра қысқа толқынды диапазонды радиостанциялардың болуы;
7) ӘК-інің дыбыс тарату станциясының болуы.
5. Орындаушы орман өрттерін сөндіру үшін мамандар, оның ішінде өрт сөндіруші-десантшылар даярлау және қайта даярлау кезінде әдістемелік басшылықты және консультативтік қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
6. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарға:
1) ормандар мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды өрттерден, орман зиянкестерінен және орман тәртібін бұзушылықтан күзету және қорғау жөніндегі алдын алу жұмыстарын жүргізу;
2) ормандарды өрттерден авиациямен күзету (қарауылдау) және оларды авиацияны қолданып сөндіру;
3) өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнаманың бұзылуын анықтау және оның алдын алу;
4) орманның санитариялық жай-күйіне бақылау жүргізу;
5) ормандарды күзету жөніндегі авиациялық және жердегі қызметтердің өзара іс-қимыл;
6) орындаушы филиалдарының жұмысын диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру;
7) байланыс жүйесін ұйымдастыру;
8) қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді ауа райы болжамдарын пайдалану;
9) ұшақпен шолып қарау арқылы жүргізілетін орман патологиялық зерттеулер жүргізу;
10) экспедициялық және орман патологиялық зерттеулер жүргізу;
11) Өндірістік құжаттама жүргізу жатады.
7. Орындаушы қызмет көрсететін орман қорының аумағын орман орналастыру кезінде мемлекеттік орман орналастыру ұйымы авиациялық және жердегі орман күзет аудандарына бөлінеді.

3. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда осуществляются организациями, специализирующимися в области проведения авиационных работ по охране и защите лесного фонда (далее - исполнитель).
4. Исполнитель соответствует следующим условиям:
1) выполнение лесоавиационных работ на собственных и арендованных воздушных судах (далее - ВС);
2) наличие летчиков-наблюдателей, имеющих действующие свидетельства летчика-наблюдателя;
3) наличие десантной пожарной службы, специалисты которой прошли обучение и имеют действующие свидетельства десантника-пожарного, а также допуски к работе с водосливными и спусковыми устройствами, со средствами пожаротушения и радиосвязи;
4) наличие средств пожаротушения - ручной противопожарный инвентарь, технические средства пожаротушения, водосливные устройства;
5) наличие диспетчерской службы по сбору и передаче информации о лесных пожарах на всей территории Республики Казахстан;
6) наличие средств связи - радиостанций коротковолнового диапазона, ультракоротковолнового авиационного диапазона, ультракоротковолнового диапазона с рабочими частотами, согласованными с аварийно-спасательными службами и лесовладельцами;
7) наличие звуковещательной станции ВС.
5. Исполнитель осуществляет методическое руководство и консультативные услуги при подготовке и переподготовке специалистов для тушения лесных пожаров, в том числе пожарных-десантников.
6. К авиационным работам по охране и защите лесного фонда относятся:
1) проведение предупредительных работ по охране и защите лесов и особо охраняемых природных территорий от пожаров, вредителей леса и лесонарушений;
2) авиационная охрана (патрулирование) лесов от пожаров и тушение их с применением авиации;
3) выявление и предотвращение нарушений законодательства в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий;
4) проведение наблюдения за санитарным состоянием лесов;
5) взаимодействие авиационной и наземной службы по охране лесов;
6) организация диспетчерского управления работой филиалов исполнителя;
7) организация системы связи;
8) использование краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных прогнозов погоды;
9) осуществление аэровизуального лесопатологического обследования;
10) осуществление экспедиционных и лесопатологических обследований;
11) ведение производственной документации.
7. Территория лесного фонда, обслуживаемая исполнителем, подразделяется при лесоустройстве государственной лесоустроительной организацией на районы авиационной и наземной охраны лесов.

8. Орындаушы жүзеге асыратын авиациялық күзет аудандарына орман өрттерін уақтылы байқау және жою қолда бар жерүсті өрт сөндіру күштерімен және құралдарымен қамтамасыз етілмейтін аумақтар жатады.
9. Жердегі күзет аудандарында орындаушының филиалдары авиациямен қарауылдау кезінде орман өрттерінің дер кезінде байқалуын, орман өрттерінің шыққаны, олардың таралуы және отпен күрес жөніндегі шаралар туралы орман иеленушіге хабарлауды қамтамасыз етеді.
10. Аумақтарды авиациялық және жердегі күзет аудандарына жатқызу ормандарды күзету жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындайтын ұйымдардың, аумақтық бөлімшелердің және мемлекеттік орман иеленушілерінің ұсыныстары негізінде мемлекеттік орман орналастыру ұйымы орман орналастыру кезінде белгіленеді.
11. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау кезінде ұшу сапарлары Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Орман өрттерін жердегі және авиациялық құралдармен сөндіру жұмыстарын орындаушы 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің талаптарын сақтай отырып жүргізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.01.2017 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды жүзеге асыру тәртібі
13. Орындаушы қызмет көрсететін аумақтарда орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар жүргізуді оның филиалдары жүзеге асырады. Филиал құрамында авиациялық звенолар, авиациялық топтар, авиациялық нүктелер, сондай-ақ бульдозерлермен, автоцистерналармен және өртке қарсы агрегаттармен жарақтандырылатын механикаландырылған жасақтар ұйымдастырылады.
14. Орындаушы қызмет көрсететін аумақтарда тәжірибелік-өндірістік филиалдар ұйымдастырылады.
15. Орман өрттерімен күрес жүргізу үшін орындаушы филиалдарда құрамына тиісінше өрт сөндіруші өрт сөндіруші парашютшілермен және өрт сөндіруші десантшылармен жасақталған өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар командалары мен топтары енетін өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар қызметтерін ұйымдастырады.
16. Өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар командаларын өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар қызметінің аға нұсқаушысы басқарады. Өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылардың санына байланысты филиалдың өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар қызметінің аға нұсқаушысына көмек ретінде өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар командаларының нұсқаушылары тағайындалады.

8. К районам авиационной охраны, осуществляемой исполнителем, относятся территории, на которых своевременное обнаружение и ликвидация лесных пожаров не обеспечиваются существующими наземными силами и средствами пожаротушения.
9. В районах наземной охраны филиалы исполнителя при авиапатрулировании обеспечивают своевременное обнаружение лесных пожаров, оповещение лесовладельцев о возникновении лесных пожаров, их распространении и мерах по борьбе с огнем.
10. Отнесение территорий к районам авиационной и наземной охраны устанавливается при лесоустройстве государственной лесоустроительной организацией на основании предложений организаций, выполняющих авиационные работы по охране лесов, территориальных подразделений и государственных лесовладельцев.
11. Полеты при выполнении авиационных работ по охране и защите лесного фонда осуществляются в соответствии с требованиями Закона.
12. Работы по тушению лесных пожаров наземными и авиационными средствами производятся исполнителем с соблюдением требований Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 30.01.2017 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок осуществления авиационных работ по охране
и защите лесного фонда
13. Проведение авиационных работ по охране и защите лесного фонда на территориях, обслуживаемых исполнителем, производится его филиалами. В составе филиала организовываются авиационные звенья, авиационные отделения, авиационные группы, авиационные точки, а также механизированные отряды, оснащаемые бульдозерами, автоцистернами и противопожарными агрегатами.
14. На территориях, обслуживаемых исполнителем, организовываются опытно-производственные филиалы.
15. Для проведения борьбы с лесными пожарами исполнитель организует в филиалах парашютно-пожарные и десантно-пожарную службы, в состав которых входят парашютно-пожарные и десантно-пожарные команды и группы, укомплектованные соответственно парашютистами-пожарными и десантниками-пожарными.
16. Парашютно-пожарные и десантно-пожарные команды возглавляет старший инструктор парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы. В зависимости от численности парашютистов-пожарных и десантников-пожарных в помощь старшему инструктору парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы филиала назначаются инструкторы парашютно-пожарной и десантно-пожарной команд.

17. Орман қорғау жөніндегі жұмыстарға техникалық басшылықты бақылаушы-ұшқыш жүзеге асырады.
18. Филиал қарауылдайтын орман қорының алқабы ауа райы жағдайлары бойынша шағын өрт қауіптілігіне сәйкес келетін өрттер тығыздығы жағдайында бір рет қарауылдау есебіне шаққанда негізгі ӘК-ге келетін нормативтік жүктемеге тең келеді. Қызмет көрсетілетін аумақтың шекарасы орман иелігінің шекарасымен тұспа-тұс келеді немесе белгілі және әуеден жақсы көрініп-танылатын бағдарлар (үлкен өзендер, темір жолдар және басқа танымдық бағдарлар) бойынша өтеді.
19. Филиалдардың орналасу орындары қорғалатын аумақтың неғұрлым өрт қауіпі бар учаскелеріне барынша жақын орналасқан пункттерде белгіленеді.
Тікұшақтар аэродромдардан тыс жерлерде Заң талаптарына сәйкес жабдықталған қону алаңдарында тұрады.
20. Орындаушы филиалдар үшін өрт қауіпсіздігінің сыныбына қарай бір, екі және үш мәрте қарауылдау үшін күзет маршруттарын белгілейді.
21. Белгіленген күзет деңгейіне және филиал қызмет көрсететін аумақта, соның ішінде шалғайдағы аудандарда шығатын өрттердің санына байланысты өрттерді дер кезінде сөндіру үшін авиациялық өрт сөндіру командаларының саны, сондай-ақ командаларды өрт болып жатқан жерлерге жеткізуді қамтамасыз ететін ӘК түрлері айқындалады.
Филиалдардың авиациялық өрт сөндіру командаларының құрамына механикаландырылған жасақтар, өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші денсантшылар командалары, әуе командалары, филиалдардың диспетчерлік басқару пункттері кіреді.
22. Күзет маршруттары орташа көріну жағдайында қызмет көрсетілетін аумақтың барынша шолынып көрінуі қамтамасыз етілетіндей есеппен өрт тұрғысынан алғанда неғұрлым қауіпті учаскелер арқылы тартылады. Мүмкіндігінше маршруттардың шұғыл бұрылыс жасауына, көрші маршруттардан белгілі бір алқаптың көрініп тұруына үлкен тосқауылдар қойылуына жол берілмеу керек. Маршруттар тарту кезінде ұшу сапарларының барынша қауіпсіз болуын қамтамасыз ету қажеттігі ескеріледі.
23. Маршрут сызықтарының арасындағы қашықтық алпыс километрден аспайды, ал маршруттан қызмет көрсетілетін аумақтың шекарасына дейін отыз километрден аспайды.
24. Орындаушы өндірістік жоспар жасайды, оның негізінде әрбір филиалға ағымдағы жылдың өндірістік тапсырмасы беріледі.
25. Авиациялық орман күзетінің ұшу сапарларына орман өрттерін байқау және олармен күресу, орман тәртібін бұзушылықты анықтау және оның жолын кесу мақсатында өткізілетін ұшу сапарлары жатады. Жазғы уақытта осы мақсаттар үшін ормандардың өртенуінің орташа көрсеткіші кезінде алдыңғы жылдары қалыптасқан ұшу сағаты ескеріле отырып жоспарланады.

17. Техническое руководство работами по лесозащите осуществляет летчик-наблюдатель.
18. Площадь лесного фонда, патрулируемая филиалом, равняется нормативной нагрузке на основное ВС в расчете на однократное патрулирование при плотности пожаров, соответствующей малой пожарной опасности по условиям погоды. Границы обслуживаемой территории совпадают с границами лесовладений или проходят по известным и хорошо распознаваемым с воздуха ориентирам (большие реки, железные дороги и другие опознавательные ориентиры).
19. Места базирования филиалов устанавливаются в пунктах, расположенных вблизи к наиболее пожароопасным участкам охраняемой территории.
Вертолеты базируются вне аэродромов, на посадочных площадках, оборудованных в соответствии с требованиями Закона.
20. Исполнителем для филиалов устанавливаются патрульные маршруты, согласованные с лесовладельцем, где предусматривается одно-, двух- и трехкратное патрулирование в зависимости от класса пожарной опасности.
21. В зависимости от заданного уровня охраны и числа пожаров, возникающих на территории обслуживаемой филиалом, в том числе в удаленных районах, определяются численность авиационных пожарных команд для своевременного обслуживания пожаров, а также типы ВС, обеспечивающих доставку команд к местам пожаров.
В состав авиационных пожарных команд филиалов входят механизированные отряды, парашютно-пожарные и десантно-пожарные команды, ВС, пункты диспетчерского управления филиалов.
22. Патрульные маршруты прокладываются через наиболее опасные в пожарном отношении участки с таким расчетом, чтобы обеспечивался максимальный обзор обслуживаемой территории при средних условиях видимости. По возможности следует избегать изломов маршрутов под острыми углами, больших перекрытий просматриваемых одной и той же площади с соседних маршрутов. При прокладке маршрутов учитывается необходимость обеспечения максимальной безопасности полетов.
23. Расстояния между линиями маршрута составляют не более шестидесяти километров, а от маршрута до границы обслуживаемой территории не более тридцати километров.
24. Исполнителем составляется производственный план, на основании которого каждому филиалу выдается производственное задание текущего года.
25. К авиационным лесоохранным полетам относятся полеты, проводимые в целях обнаружения лесных пожаров и борьбы с ними, выявления и пресечения лесонарушений. Летное время для этих целей планируется с учетом налета часов, сложившегося в предшествующие годы при средних показателях горимости лесов.

26. Өндірістік ұшу сапарларына ӘК-ні филиалдарға ұшырып апару және қайта ұшырып әкелу жөніндегі ұшу сапарлары, сондай-ақ мемлекеттік орман қорын орман зиянкестері мен ауруларынан қорғауға арналған арнайы ұшу сапарлары жатады.
27. Қызметтік-көмекші ұшу сапарларына филиалдарды инпекциялау жөніндегі ұшу сапарлары жатады.
28. Жеке құрамды, өртке қарсы жабдықтарды, байланыс құралдарын және басқа да мүлікті әуе көлігімен филиал орналасқан жерге тасымалдау жер көлігі болмаған кезде жүзеге асырылады не ӘК-ні оған ұшырып жеткізуге тұспа-тұс келтіріледі.
29. Көпжылдық байқаулар бойынша жазғы кезеңде ормандардың жануы бір айдан көп байқалмайтын аудандарда ормандарды авиациямен күзетуде үзілістер жоспарланады.
30. Әрбір филиалға бақылаушы-ұшқыштар бекітіліп беріледі.
31. Филиалдарды өрт сөндіру құралдарымен жарақтандыру орман өрттерімен белсенді күрес жүргізетін әрбір филиал қызмет көрсетілетін аумақтың табиғи және экономикалық жағдайларында пайдаланылуы дұрыс және ӘК таңдап алынған түрімен мүмкін болатын орман өрттерімен күресу құралдары мен әдістерін қолдануға толық дайын болатындай есеппен, сондай-ақ қолданылатын ӘК типінің пайдалану мүмкіндіктеріне байланысты жүргізіледі.
32. Орындаушы ормандағы жоғары өрт қауіптілігі кезеңдеріне орман өрттерімен күресте жергілікті атқарушы органдармен, мемлекеттік өртке қарсы қызметпен және орман иеленушілермен өзара іс-қимыл жөнінде іс-шаралар әзірлейді, оларда:
1) жергілікті атқарушы органдардың шешімдерін әзірлеуге қатысу;
2) ӘК тарту тәртібі;
3) ӘК орналасу орындары мен күзет маршруттары;
4) өрт сөндіру күштері мен құралдарын маневрлеу;
5) авиациялық жанар-жағармай материалдарымен, көлік және байланыс құралдарымен, картографиялық материалдармен, өрт сөндіру құралдарымен, тамақ өнімдерімен қамтамасыз ету;
6) басқа филиалдардан жіберілетін резервтік өрт сөндіруші парашютшілер және өрт сөндіруші десантшылар командаларын тарту және орналастыру тәртібі көзделеді.
33. ӘК, өрт сөндіру құралдарын орналастыру жоспарлары және жоғары өрт қауіпі кезеңінде жүргізілетін іс-шаралар аумақтық бөлімшелермен, мемлекеттік және жекеше орман иеленушілермен келісімделеді.
3. Ормандарды күзету жөніндегі авиациялық және жердегі қызметтердің өзара іс-қимыл тәртібі
34. Аумағында ормандарды өрттерден авиациямен күзету жүргізілетін орман иеленушілер:
1) ормандардың өртке қарсы жабдықтау жоспарларында қорғалатын аумақты өрт сөндіру аудандарына бөлуді ескереді;
2) мемлекеттік орман күзетінің және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ормандарды авиациямен күзетумен өзара іс-қимыл жасау мәселелері бойынша нұсқаулық өткізуді ұйымдастырады;

26. К производственным полетам относятся полеты по перегонке ВС в филиалы и обратно, а также специальные полеты для защиты государственного лесного фонда от вредителей и болезней леса.
27. К служебно-вспомогательным относятся полеты по инспектированию филиалов.
28. Перевозка к месту базирования филиала воздушным транспортом личного состава, противопожарного снаряжения, средств связи и другого имущества производится при отсутствии наземного транспорта либо приурочивается к перегонке ВС.
29. В районах, где по многолетним наблюдениям горимость лесов в летний период отсутствует более одного месяца, планируются перерывы в авиационной охране лесов.
30. За каждым филиалом закрепляются летчики-наблюдатели.
31. Оснащение филиалов средствами пожаротушения производится с таким расчетом, чтобы каждый филиал, ведущий активную борьбу с лесными пожарами, был полностью подготовлен к применению тех средств и методов борьбы с лесными пожарами, использование которых целесообразно в природных и экономических условиях обслуживаемой территории, а также в зависимости от эксплуатационных возможностей применяемого типа ВС.
32. Исполнитель на периоды повышенной пожарной опасности в лесу разрабатывает мероприятия по взаимодействию с местными исполнительными органами, государственной противопожарной службой, лесовладельцами в борьбе с лесными пожарами, которыми предусматриваются:
1) участие в подготовке решений местных исполнительных органов;
2) порядок привлечения ВС;
3) места базирования ВС и патрульные маршруты;
4) маневрирование силами и средствами пожаротушения;
5) обеспечение авиационным горюче-смазочным материалом, средствами транспорта и связи, картографическими материалами, средствами пожаротушения, продуктами питания;
6) порядок привлечения и размещения резервных парашютно-пожарных и десантно-пожарных команд, направляемых из других филиалов.
33. Планы размещения ВС, средств пожаротушения и мероприятия, проводимые в период повышенной пожарной опасности, согласовываются с территориальными подразделениями, государственными и частными лесовладельцами.
3. Порядок взаимодействия авиационной и наземной службы
по охране лесов
34. Лесовладельцы, на территории которых проводится авиационная охрана лесов от пожаров:
1) предусматривают в планах противопожарного устройства лесов разделение охраняемой территории на районы пожаротушения;
2) организовывают инструктаж государственной лесной охраны и государственных инспекторов по охране особо охраняемых природных территорий по вопросам взаимодействия с авиационной охраной лесов;

3) ұшақтан хабар қабылдап алу пункттерін дайындайды, ал тікұшақтар жұмыс істейтін аудандарда орман иелерінің, орманшылықтардың кеңселері жанында, орман өрт сөндіру станциялары мен кордондар орналасқан жерлерде, өрт тұрғысынан алғанда неғұрлым қауіпті орман алаптарында қону алаңдарын (Заң талаптарына сәйкес жабдықталған) әзірлейді;
4) қорғалатын аумақта орындаушының радиостанциялары болмаса, күзетші ӘК-мен байланысу үшін өзінің тиісті радио құралдары болады.
35. Күзетілетін аумақта орман өрттерін авиациямен қарауылдауды және сөндіруді ұйымдастыруды диспетчерлік басқарудың бірыңғай пункттері жүзеге асырады.
36. Филиалдың авиациямен күзету аудандарында өрт сөндіруші десантшылар әрбір орман өртін ойдағыдай ауыздықтау үшін өздерінің күшімен жоюды жүзеге асырады.
37. Орман өртін өз күшімен жою мүмкін болмаған жағдайда филиалдың бақылаушы-ұшқышы бұл туралы орман иеленушіге хабарлайды.
38. Филиал өртке әуе көлігімен жердегі күштер мен құралдарды жібереді, өрт сөндіру басшысының күзетші ӘК-мен радио байланысын қамтамасыз етеді, басшының талап ету бойынша жағдайды бағалау және отпен күрес жөнінде неғұрлым дұрыс шешімдер қабылдау үшін оған өрт болып жатқан жердің үстімен ұшып өту мүмкіндігін береді.
39. Авиациялық күзет аудандарында өрттерді толық сөндіру және оларды қарауылдау өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар қызметі қызметкерлерінің функцияларына кіреді.
Жердегі күзет аудандарында өрттерді толық сөндіруді және оларды қарауылдауды барлық жағдайда мемлекеттік орман күзеті немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекция және олардың өртке қарсы қызметі жүргізеді.
40. Жердегі күзет аудандарында филиалдар байқалған барлық өрттер жайында орман иеленушілерге хабарлайды.
41. Орман иеленушілер - бір жағынан және орындаушы - екінші жағынан шартта көрсетілген орманды күзету және қорғау жөніндегі жұмыстардың орындалуына бақылау жасайды.
42. Орман иеленушілер мен оларға қызмет көрсететін филиалдар авиациямен байқалған және авиациялық күштер мен құралдардың қатысуымен және орындаушының өз күшімен сөндірілген қызмет көрсетілетін аумақта шыққан орман өрттерінің саны мен алқабы туралы деректерді ай сайын салыстырып отырады.
43. Өрт қауіпі бар маусым басталар алдында және ол аяқталғаннан кейін орман иеленушілер орындаушының тиісті филиалының қатысуымен кеңестер өткізеді. Бірінші кеңесте ормандарды авиациямен күзету және орман шаруашылығына қызмет көрсету жөніндегі алдағы жұмыстар және осы жұмыстардағы өзара іс-қимыл мәселелері қаралады. Екінші кеңесте филиалдың аға бақылаушы-ұшқышының есебі тыңдалады, өткен маусымның қорытындылары шығарылып, орман иеленушілер филиалдың авиациялық жұмыстарды орындауы туралы ұйғарым жасап, оны орындаушыға тапсырады.

3) подготавливают пункты приема донесений с самолета, а в районах работы вертолетов подготавливают посадочные площадки (оборудованные в соответствии с требованиями Закона у контор лесовладельцев, лесничеств, в местах нахождения лесных пожарных станций и кордонов, лесных массивах, наиболее опасных в пожарном отношении;
4) при отсутствии на охраняемой территории радиостанций исполнителя имеют собственные соответствующие радиосредства для связи с патрульным ВС.
35. На охраняемой территории полеты при авиапатрулировании и тушении лесных пожаров осуществляются едиными пунктами диспетчерского управления исполнителя.
36. В районах авиационной охраны филиала пожарные-десантники осуществляют ликвидацию каждого обнаруженного лесного пожара своими силами.
37. В случае невозможности ликвидации лесного пожара своими силами, летчик-наблюдатель филиала извещает об этом лесовладельца.
38. Филиал перебрасывает к пожару воздушным транспортом наземные силы и средства, обеспечивает радиосвязь руководителя тушения пожара с патрульным ВС, по требованию руководителя предоставляет ему возможность облета пожара для оценки ситуации и принятия наиболее целесообразных решений по борьбе с огнем.
39. Дотушивание и окарауливание пожаров в районах авиационной охраны входят в функции работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы.
Дотушивание и окарауливание пожаров в районах наземной охраны во всех случаях производятся государственной лесной охраной или государственной инспекцией по охране особо охраняемых природных территорий и их противопожарной службой.
40. В районах наземной охраны филиалы сообщают обо всех обнаруженных пожарах лесовладельцам.
41. Лесовладельцы с одной стороны и исполнитель с другой осуществляют контроль за выполнением работ по охране и защите леса.
42. Лесовладельцы и обслуживающие их филиалы ежемесячно сверяют данные о количестве и площади лесных пожаров, возникших на обслуживаемой территории, обнаруженных авиацией и потушенных с участием авиационных сил и средств и самостоятельно силами исполнителя.
43. Перед началом пожароопасного сезона и после его окончания лесовладельцы проводят совещания с участием соответствующего филиала исполнителя. На первом совещании рассматриваются вопросы предстоящих работ по авиационной охране лесов и обслуживанию лесного хозяйства и взаимодействия в этих работах. На втором совещании заслушивается старшего летчика-наблюдателя филиала, подводятся итоги прошедшего сезона, и дается лесовладельцами заключение о выполнении филиалом авиационных работ с передачей его исполнителю.

44. Орман иеленушілер мекемелерінде қорытынды кеңестер өткізілгеннен кейін өткен өрт қауіпі бар маусымдағы жұмыс нәтижелері туралы филиалдардың құжаттамасы Комитетте техникалық кеңесте қаралады.
4. Орындаушы филиалдарының жұмысын диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру тәртібі
45. Орындаушы қызмет көрсететін аумақта авиациямен толассыз қарауылдауды қамтамасыз ету, өрттер байқалған күні оларды сөндіру жөнінде шаралар қолдану үшін мемлекеттік және жекеше орман иеленушілерде өртке қарсы қызметтердің іс-қимылын үйлестіріп отыратын диспетчерлік қызмет ұйымдастырылады.
46. Диспетчерлік қызмет барлық орман өрттерінің оқиғалары туралы орындаушы құратын республикалық диспетчерлік қызметке күн сайын ақпарат беріп тұрады.
47. Республикалық диспетчерлік қызмет республика бойынша орман өрттері туралы ақпаратты күн сайын жинауды және қорытуды ұйымдастырып, оны ведомствоға береді.
48. Республикалық диспетчерлік қызметтің жұмысына басшылықты орындаушының басшысы немесе басшының ұшу қызметі жөніндегі орынбасары не оларды алмастыратын тұлға, ал филиалдың диспетчерлік басқару пункттерінің жұмысына – филиал командирі жүзеге асырады. Республикалық диспетчерлік қызметтің техникалық басшысы бас диспетчер, ал филиалдың диспетчерлік басқару пунктінде – диспетчер болып табылады.
49. Диспетчерлік басқару пунктінің барлық нұсқаулары орман шаруашылығы мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мекемелерінің өртке қарсы қызметтерінің орындауына жатады.
50. Диспетчерлік басқару пункттерінде күн сайын мынадай ақпарат:
1) кешке жақын:
әрбір филиал бойынша келесі күнге бастапқы деректер – метеорологиялық жағдай және ауа райының болжамы;
ӘК-нің ұшуға әзірлігі, ұшып шығу уақыты және ұшу мақсаты;
филиалдарда ұшуға әзір парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі қызметкерлерінің болуы;
күзетілетін аумақта жанып жатқан және сөндірілген өрттердің саны мен алқабы;
өрт сөндіруде жұмыс істеп жатқан парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі, орман күзеті қызметкерлерінің, тартылған жұмысшылардың саны және өрттерде өрт сөндірудің техникалық құралдарының болуы;
авиациялық құралдармен өрттерге тасып апаруға және келесі күні кері тасып әкелуге белгіленген адамдар мен өрт сөндіру техникасының саны;
филиалға қажет көмек;
2) күні бойына:
ӘК-нің түрі мен борт нөмірі, парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметінің борттағы қызметкерлерінің саны көрсетілген ұшу уақыты, ұшу сапарының мақсаты, маршруты;
көрсетілген ӘК келіп қонатын орын мен уақыт және олардың жұмыс істеуінің бұдан былайғы жоспары;
себептері және көмек көрсету шаралары көрсетіліп, ұшу сапарларының кідіруі немесе жүзеге асырылмауы;
әрбір өрттің орыны, ауданы, негізгі сипаттамалары, оны жою жөнінде қолданылған шаралар көрсетіліп, оның байқалған уақыты;
жанып жатқан өрттердің сипаттамалары көрсетіліп, оларды қарап көру деректері;
басқа филиалдардағы өрттерді сөндіру үшін парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметінің қызметкерлерін жіберу туралы баяндаулар;
басқа филиалдардан қосымша күштер мен құралдар келгені туралы, сондай-ақ парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі қызметкерлерінің және кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар жұмысшыларының өрттерден қайтып оралғаны туралы хабарлармалар;
орындаушының немесе орман иеленушінің араласуын қажет ететін төтенше оқиғалар мен басқа да жағдаяттар туралы ақпарат жиналады.

44. После проведения итоговых совещаний в учреждениях лесовладельцев документация филиалов о результатах работы за прошедший пожароопасный сезон рассматривается на техническом совещании в ведомстве.
4. Порядок организации диспетчерского управления
работой филиалов исполнителя
45. Для обеспечения бесперебойного авиапатрулирования на обслуживаемой исполнителем территории, принятия мер по тушению пожаров в день их обнаружения у государственных и частных лесовладельцев организовывается диспетчерская служба по координации действий противопожарных служб.
46. Диспетчерская служба ежедневно информирует обо всех случаях лесных пожаров республиканскую диспетчерскую службу, созданную исполнителем.
47. Республиканская диспетчерская служба организует ежедневный сбор и обобщение информации о лесных пожарах по республике и представляет ее в ведомство.
48. Руководство работой республиканской диспетчерской службы осуществляют руководитель или заместитель руководителя по летной службе исполнителя либо лицо, их заменяющее, а пунктами диспетчерского управления филиала - командир филиала. Техническим руководителем республиканской диспетчерской службы является главный диспетчер, а пункта диспетчерского управления филиала - диспетчер.
49. Все указания пункта диспетчерского управления подлежат выполнению противопожарными службами учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий.
50. В пунктах диспетчерского управления ежедневно сосредотачивается следующая информация:
1) к концу дня:
исходные данные на следующий день по каждому филиалу - метеорологическая обстановка и прогноз погоды;
готовность к полету ВС, время вылета и цель полета;
наличие в филиалах готовых к вылету работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы;
число и площадь действующих и локализованных пожаров на охраняемой территории;
количество занятых на тушении пожаров работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы, лесной охраны, привлеченных рабочих и наличие на пожарах технических средств пожаротушения;
количество людей и пожарной техники, снаряжения, намеченных к завозу на пожары и вывозу с пожаров авиационными средствами на следующий день;
требуемая помощь филиалу;
2) в течение дня:
время вылета, цель, маршрут полета с указанием типа и бортового номера ВС и количество работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы, находящихся на борту;
место и время посадки указанных ВС и дальнейший план их работы;
задержки полетов или срыва полетов с указанием причины и мер помощи;
время обнаружения каждого пожара с указанием его места, района, основных характеристик, принятых мер по его ликвидации;
данные осмотра действующих пожаров с указанием их характеристик;
доклады о направлении работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы для тушения пожаров в других филиалах;
сообщения о прибытии дополнительных сил и средств из других филиалов, а также о возвращении работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы и рабочих предприятий, учреждений и организаций с пожаров;
информация о чрезвычайных происшествиях и других событиях, требующих вмешательства исполнителя или лесовладельца.

51. Диспетчерлік басқару пункті мен республикалық диспетчерлік қызметке келіп түсетін ақпарат арнайы схемалар мен кестелерде қорытылады.
52. Әлдеқандай ӘК-нің ұшу сапары кідіретіні немесе болмайтыны туралы деректер алған республикалық диспетчерлік қызметтің басшысы бұған түрткі болған себептерді жояды не авиакәсіпорын арқылы ӘК-ні шұғыл түрде ауыстыру туралы мәселені шешеді немесе көрші филиалдардың тиісті аумақты қарап көруі және белгіленген көлік жұмыстарын орындауы туралы нұсқау береді.
53. Сол күннің нақты жағдайларына байланысты республикалық диспетчерлік қызмет қосымша күштер мен құралдардың жетіспеу қатері төнген аудандарға оларды өрт қауіпі жоқ немесе ол болымсыз филиалдардан жібереді.
54. Өрт қауіпінің күшеюіне, орман өрттері санының көбеюіне қарай және филиалдарда бар өз күштері мен құралдары жетіспейтін жағдайда басқа филиалдардың резервтері сұралады.
5. Байланыс жүйесін ұйымдастыру тәртібі
55. Орындаушы филиалдарының ормандарды өрттерден авиациялық қорғау жөніндегі жұмысын қамтамасыз ету және олардың орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өртке қарсы қызметімен бірлесіп жұмыс істеу үшін мынадай радио байланысы жүйесі ұйымдастырылады:
1) филиалдарға қызмет көрсететін ӘК әуе қозғалысына қызмет көрсететін органдармен (бұдан әрі - ӘҚО) тұрақты түрде радио байланысында болады. Авиациялық жұмыстардың белгілі бір түрін орындау кезінде байланыс, бақылау жасалмайтын әуе кеңістігіндегі ұшу сапарларын қоспағанда, радиостанцияның әсіре қысқа толқынды авиациялық диапазонының (бұдан әрі - ӘҚТ) немесе ӘК жауапкершілік аймағында ұшып жүрген ӘҚО қызметі арнасының қысқа толқынды диапазонының (ҚТ) жиілігінде жүзеге асырылады.
2) әрбір ӘК-нің филиалмен радио байланысы, бұл ретте екі бағыттағы корреспондент қолма-қол шақырылады, ал бортта филиал жиілігіне бапталған радиостанцияның дербес командалық ӘҚТ болмаған жағдайда осындай шақыруға қажеттілік туындағаннан кейін 10-15 минуттан кешіктірілмей жүзеге асырылады;
3) өрттер байқалғаннан кейін келесі күні ауыздықталмаған өрттерді сөндіру басшыларымен филиалдың радио байланысы;
4) ӘК өрт ауданында болған кезеңде өрттерді сөндіруде жұмыс істеп жатқан топтармен ӘК-нің радио байланысы;
5) филиалдың қызмет көрсетілетін барлық орман иеленушілермен және өзінің механикаландырылған командаларымен радио байланысы;
6) тиісті орман иеленушінің аумағы үстінде қарауылдау ұшу сапарын орындауы кезінде филиалдардың механикаландырылған командаларымен және қызмет көрсетілетін орман иеленушілермен ӘК-нің радио байланысы.

51. Информация, поступающая в пункт диспетчерского управления и республиканскую диспетчерскую службу, обобщается на специальных схемах и в таблицах.
52. Получив данные о задержке или срыве полета какого-либо ВС, руководитель республиканской диспетчерской службы устраняет причины, вызвавшие их, либо решает через авиапредприятия вопрос о срочной замене ВС или дает распоряжение об осмотре соответствующей территории и выполнении намеченных транспортных работ соседними филиалами.
53. В зависимости от конкретных условий текущего дня республиканская диспетчерская служба направляет дополнительные силы и средства пожаротушения в районы, где создается угроза нехватки этих сил и средств из филиалов, где пожарная опасность отсутствует или незначительная.
54. По мере нарастания пожарной опасности, увеличения числа лесных пожаров и при недостаточности имеющихся в филиалах своих сил и средств запрашиваются резервы других филиалов.
5. Порядок организации системы связи
55. Для обеспечения работы филиалов исполнителя по авиационной охране лесов от пожаров и взаимодействия их с противопожарной службой учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий организуется следующая система радиосвязи:
1) ВС, обслуживающие филиалы постоянно поддерживают радиосвязь с органами, обслуживающими воздушное движение (далее - ОВД). При выполнении определенного вида авиационных работ связь осуществляется на частоте ультракоротковолнового авиационного диапазона (далее - УКВ) радиостанции или коротковолнового диапазона (далее - КВ) канала той службы ОВД, в чьей зоне ответственности находится ВС, за исключением полетов в неконтролируемом воздушном пространстве;
2) радиосвязь каждого ВС с филиалом, при которой вызов корреспондента в обоих направлениях осуществляется немедленно, а при отсутствии на борту автономной командной УКВ радиостанции, настроенной на частоту филиала, осуществляется не позже, чем через десять-пятнадцать минут;
3) радиосвязь филиала с руководителями тушения тех пожаров, которые не были локализованы, на следующий день после их обнаружения;
4) радиосвязь ВС с группами, занятыми на тушении пожаров в период нахождения ВС в районе пожара;
5) радиосвязь филиала со всеми обслуживаемыми лесовладельцами и своими механизированными командами;
6) радиосвязь ВС с механизированными командами филиалов и обслуживаемыми лесовладельцами при выполнении патрульного полета над территорией соответствующего лесовладельца.

56. Орындаушының орталық радиостанциясының жабдықтары, филиалдардағы радиостанциялардың мөлшері мен түрлерін таңдау, жұмыс жиіліктері мен жұмыс кестесі филиалдардың жұмысы және ормандардың өртенуі туралы ақпараттың дер кезінде берілуін қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.
57. Орындаушы, оның филиалдары орман шаруашылығын басқару органдарымен бір пункте орналасқан жағдайларда осы пункте ормандарды жерден күзетудің де, авиациямен күзетудің де радио байланысы жөніндегі қажеттіліктерін қамтамасыз ететін біріңғай диспетчерлік пункт ұйымдастырылады.
58. Орындаушының, орман иеленушілердің және қарауылшы ӘК арасында радио байланысы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ұшып шығатын күні осының алдында белгіленген уақытта филиалдың радиостанциясы циркулярлық байланыс сеансын өткізеді, онда ұшу уақыты нақтыланады, өздерінің аумақтарының жекелеген учаскелерін қарап шығу жөніндегі орман иеленушілердің тапсырымдары қабылданады, орман өрттерін сөндіру жөніндегі өзара іс-қимыл мәселелері шешіледі, сондай-ақ ұшу сапарларын кейінге қалдыру оқиғалары немесе циркулярлық байланыстың келесі сеансының уақыты жайында хабарланады;
2) қарауылшы ӘК ұшып шыққан сәттен бастап күзетілетін аумақтағы барлық командалық радиостанциялар "қабылдауда" толассыз жұмыс істейді, бұл ретте жердегі радиостанциялар ӘК радиостанциясымен байланысты бақылаушы-ұшқыштың бұйрығы келіп түскеннен кейін ғана тоқтатады;
3) бақылаушы-ұшқыш күзетілетін аумақтағы радиостанциялардың бірімен жұмыс істеуі кезінде барлық қалған радиостанциялар осы жиілікте радиоалмасуды тоқтатады және оны бақылаушы-ұшқыш кезекті байланыс сеансын аяқтағаннан кейін ғана қалпына келтіреді;
4) ұшып шығып, биіктікке көтерілгеннен кейін бақылаушы-ұшқыш аумағының үстімен ұшып келе жатқан орман иеленушілермен радиостанция арқылы байланысқа шығады;
5) ормандағы өртті немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын байқаған кезде бақылаушы-ұшқыш олар және оларды жою жөнінде қолданылған шаралар туралы хабар береді және өзінің бұдан былайғы іс-әрекетін орман иеленушімен келісіп алады;
6) ӘК басқа орман иеленушінің шекарасына таяп қалуына он минут қалғанда бақылаушы-ұшқыш оның радиостанциясымен байланыс орнатады.
59. Аумағының үстімен ұшып шығу аяқталғанда орман иеленушімен байланыс оның шекарасынан ұшып өткеннен кейін ғана тоқтатылады, бұл ретте бақылаушы ұшқыш осы радиостанциямен келесі сеанстың уақытын белгілейді.
60. Бортында радиостанциялар бар ұшақтар мен тікұшақтардың бақылаушы ұшқыштары ұшып бара жатып орындаушы филиалдарының радиостанциясымен және республикалық диспетчерлік қызметпен тікелей байланыс орнатады.

56. Оборудование центральной радиостанции исполнителя, выбор количества и типов радиостанций в филиалах, рабочие частоты и расписание работы определяются с учетом обеспечения своевременной передачи информации о работе филиалов и горимости лесов.
57. В случаях, когда исполнитель, его филиалы располагаются в одном пункте с органами управления лесного хозяйства, в этом пункте организуется единый диспетчерский пункт, обеспечивающий потребности в радиосвязи как наземной, так и авиационной охраны лесов.
58. Радиосвязь между радиостанциями исполнителя, лесовладельцев и патрульными ВС осуществляется в следующем порядке:
1) в день вылета в назначенное накануне время радиостанция филиала проводит сеанс циркулярной связи, при котором уточняется время вылета, принимаются заявки лесовладельцев на осмотр отдельных участков их территории, решаются вопросы взаимодействия, по тушению лесных пожаров, а также сообщается о случаях отмены полетов или времени следующего сеанса циркулярной связи;
2) с момента вылета патрульного ВС все командные радиостанции на охраняемой территории непрерывно работают на "прием", при этом наземные радиостанции прекращают связь с радиостанцией ВС только с поступления команды летчика-наблюдателя;
3) во время работы летчика-наблюдателя с одной из радиостанций на охраняемой территории все остальные радиостанции прекращают радиообмен на этой частоте и возобновляют его только после того, как летчик-наблюдатель закончил очередной сеанс связи;
4) после взлета и набора высоты летчик-наблюдатель связывается по радиостанции с лесовладельцами, над территорией которых происходит полет;
5) при обнаружении пожара или нарушений законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий летчик-наблюдатель передает сообщение о них и принятых мерах по их ликвидации и согласовывает с лесовладельцем свои дальнейшие действия;
6) за десять минут до подхода ВС к границе другого лесовладельца летчик-наблюдатель устанавливает связь с его радиостанцией.
59. Связь с лесовладельцем, облет территории которого закончен, прекращается только после пролета его границ, при этом летчиком-наблюдателем назначается время следующего сеанса с этой радиостанцией.
60. Летчики-наблюдатели самолетов и вертолетов, имеющие на борту радиостанции, устанавливают в полете непосредственную связь с радиостанцией филиалов исполнителя и республиканской диспечерской службой.

61. Орман өрттерін байқау немесе оларды сөндіру жөніндегі шаралар туралы хабарлар борттардан филиал диспетчері арқылы беріледі. Өрттер туралы радиограмма алғаннан кейін филиал диспетчері оны өзінің қарауындағы байланыс құралдарының көмегімен осы пункте орналасқан орман иеленушінің міндетіне қарай не орындаушыға дереу хабар береді.
62. Едәуір қашықтықта ұшып бара жатқанда және филиалмен ӘҚТ авиациялық диапазонда тікелей радио байланысы болмаған кезде хабарламалар беру әуеде байланыс орнату мүмкін болатын басқа ӘК көмегімен жүргізіледі.
63. Орман өрттері және оларды сөндіру жөніндегі шаралар туралы хабарламалар беру радио байланысы арқылы жүзеге асырылады.
64. Нақты жергілікті жағдайлар мен өрт ахуалына байланысты орман өрттері туралы хабарламаларды беру үшін сондай-ақ басқа ведомстволардың ұйымдары мен кәсіпорындарының радио және сым байланысы құралдары пайдаланылады.
6. Қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді ауа райы болжамдарын пайдалану тәртібі
65. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау үшін орындаушы мемлекеттік метеорологиялық қызметтің қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді ауа райы болжамдарымен қамтамасыз етіледі.
66. Қызмет көрсетілетін аумақта ауа райының жағдайлары бойынша ормандағы өрт қауіпінің сыныбын анықтауды орман иеленуші филиал орналасқан пунктегі метеорологиялық станцияның деректері бойынша жүргізеді.
67. Бекітілген қарауылдау маршруттары бойынша ұшу сапарларын орындауды үйлестіріп отыру үшін ауа райының нақты жағдайы, өрт қауіпінің сыныптары және филиал қызмет көрсететін аумақта орналасқан барлық метеостанциялар бойынша түскен жауын-шашынның мөлшері туралы ақпарат пайдаланылады.
68. Ормандағы өртті сөндіру қызметтерінің жұмысын диспетчерлік басқару ұйымдастырылған филиалда ауа райының жағдайлары бойынша ормандағы өрт қауіпінің сыныбын есептеуді филиалдардың диспетчерлік басқару пункттері жүргізеді.
7. Орындаушының орман қорын авиациямен қарауылдауға дайындалу тәртібі
69. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындауға ведомствомен шартқа қол қойғаннан кейін орындаушы мынадай дайындық жұмыстарын жүргізеді:
1) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарға орман иеленушілермен шарттар жасасу;
2) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарды орындау бойынша ұшу сапарларын орындауға авиакәсіпорындармен шарттар жасасу;
3) орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарға метеорологиялық қызмет көрсетуге шарттар жасасу;
4) филиалдар қызметкерлерінің жетіспейтін мөлшерін жинау және даярлау;

61. Сообщения об обнаружении или мерах по тушению лесных пожаров с бортов передаются через диспетчера филиала. Получив радиограмму о пожарах, диспетчер филиала передает ее по назначению лесовладельца, находящегося в этом пункте, либо исполнителю с помощью средств связи, находящихся в его распоряжении.
62. При значительном удалении и отсутствии прямой радиосвязи в УКВ авиационном диапазоне с филиалом передача сообщений производится с помощью других ВС, с которыми удается установить связь в воздухе.
63. Передача сообщений о лесных пожарах и мерах по их тушению осуществляется по радиосвязи.
64. В зависимости от конкретных местных условий и пожарной обстановки для передачи сообщений о лесных пожарах также используются радио и проводные средства связи организаций и предприятий других ведомств.
6. Порядок пользования краткосрочными, среднесрочными
и долгосрочными прогнозами погоды
65. Для выполнения авиационных работ по охране и защите лесного фонда исполнитель обеспечивается государственной метеорологической службой краткосрочными, среднесрочными и долгосрочными прогнозами погоды.
66. Определение класса пожарной опасности в лесу по условиям погоды на обслуживаемой территории производится лесовладельцем по данным метеорологической станции в пункте базирования филиала.
67. Для корректирования выполнения полетов по утвержденным патрульным маршрутам используется информация о фактическом состоянии погоды, классах пожарной опасности и количестве выпавших осадков по всем метеостанциям, находящимся на обслуживаемой филиалом территории.
68. В филиале, где организованно диспетчерское управление работой лесопожарных служб, расчет класса пожарной опасности в лесу по условиям погоды производится пунктами диспетчерского управления филиалов.
7. Порядок подготовки исполнителя к авиапатрулированию
лесного фонда
69. После подписания договора с ведомством на выполнение авиационных работ по охране и защите лесного фонда исполнитель проводит следующие подготовительные работы:
1) заключение договоров на авиационные работы по охране и защите лесного фонда с лесовладельцами;
2) заключение договоров на выполнение полетов по выполнению авиационных работ по охране и защите лесного фонда с авиапредприятиями;
3) заключение договоров на метеорологическое обслуживание авиационных работ по охране и защите лесного фонда;
4) набор и подготовка недостающего количества работников филиалов;

5) бақылаушы ұшқыштар мен парашюттік-өрт сөндіру және өрт сөндіру-десанттық қызмет қызметкерлерінің біліктілігін қуаттау, өрт сөндіру құралдарын пайдалану, орман өрттерін сөндіру тактикасы мен техникасы жөнінде жаттығу сабақтарын өткізу, қауіпсіздік техникасы бойынша зачеттер тапсыру;
6) парашюттік-өрт сөндіру және өрт сөндіру-десанттық қызмет қызметкерлерін медициналық куәландыру және олардың жаттығып ұшуы, секіру және сырғып түсу;
7) өрт сөндіру құралдарын, көлік пен байланысты, парашюттік-десанттық мүлік пен далалық жабдықтарды жұмысқа дайындау, олардың жетіспейтін мөлшерін сатып алу;
8) картографиялық материал әзірлеу;
9) механикаландырылған отрядтар мен қосымша жанар май құю пунктерін ұйымдастыру, жарылғыш материалдар қоймаларын әзірлеу, жарылыс жұмыстарын жүргізуге рұқсаттама құжаттамасын алу, жанар-жағар май мен жарылғыш материалдарды сақтау орындарына тасып алу;
10) филиалдарда және авиациямен өрт сөндіру станцияларында жаңа өндірістік мақсаттағы үй-жайлар мен құрылыстар, қызметтік үйлері, жатақханалар салу және барларын жөндеу, сондай-ақ қону алаңдарын салу;
11) жергілікті атқарушы органдардың қорғалатын аумақта орман өрттерінің алдын алу және олармен күрес жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарларын жасауына және орман иеленушілермен кеңестерге қатысу;
12) өртке қарсы профилактика.
70. Бақылаушы ұшқыштардың куәліктерін ұзартуды орындаушы жүзеге асырады.
71. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстарда қолданылатын карталар өздерінің мақсатына қарай:
1) орман өрттері болып жатқан жерді дәлме-дәл анықтау және олармен күрес жөнінде шаралар қолдану үшін пайдаланылатын қарауылдық карталар;
2) ұшақ басқаруға арналған ұшу карталары;
3) орман өрттерінің схемаларын салуға, өрт сөндіру, сондай-ақ оларды өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылардың пайдалануы жөніндегі жұмыстарды жоспарлауға арналған орман өрттері карталары;
4) өндірістік тапсырмаларды орындау кезінде өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылардың жалпы бағдар ұстануына арналған облыстардың әкімшілік карталары;
5) орындаушы филиалдарының диспетчерлік басқару пункттеріндегі штаб карталары болып бөлінеді.
72. Жыл сайын өрт қауіпі бар маусым аяқталғаннан кейін филиалдардың барлық қарауылдық және ұшу карталары тексеріліп, кейіннен келесі өрт қауіпі бар маусымда пайдалануға олардың жарамдылығы және жаңа карталар жасау жөніндегі филиалдардың қажеттілігі анықталуға жатады.
73. Қызмет көрсетілетін ауданға ұшу және қарауылдау карталарын бақылаушы ұшқыштар әзірлеп, филиалдар орындайды. Филиалдағы ұшу және қарауылдау карталары топтамаларының мөлшері жоғары өрт қауіпі жағдайында ұшу сапарларын қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.

5) подтверждение квалификации летчиков-наблюдателей и работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы, тренировочные занятия по использованию средств пожаротушения, тактике и технике тушения лесных пожаров, сдача зачетов по технике безопасности;
6) медицинское освидетельствование и тренировочные полеты, прыжки и спуски работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы;
7) подготовка к работе средств пожаротушения, транспорта и связи, парашютно-десантного имущества и полевого снаряжения, приобретение недостающего их количества;
8) подготовка картографического материала;
9) организация механизированных отрядов и дозаправочных пунктов, подготовка складов взрывчатых материалов, получение положительной документации на производство взрывных работ, завоз горюче-смазочных и взрывчатых материалов на места хранения;
10) строительство новых и ремонт существующих зданий и сооружений производственного назначения, служебных помещений, общежитий в филиалах, а также строительство посадочных площадок;
11) участие в разработке местными исполнительными органами ежегодных планов мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на охраняемой территории и в совещаниях с лесовладельцами;
12) противопожарная профилактика.
70. Продление свидетельств летчикам-наблюдателям осуществляется исполнителем.
71. Карты, применяемые в авиационных работах по охране и защите лесного фонда, по своему назначению подразделяются на:
1) патрульные карты, используемые для точного определения местоположения лесных пожаров и принятия мер по борьбе с ними;
2) полетные карты для самолетовождения;
3) лесопожарные карты для нанесения на них схем лесных пожаров, планирования работ по тушению, а также использованию их парашютистами-пожарными и десантниками-пожарными при выполнении производственных заданий;
4) административные карты областей для общей ориентировки парашютистов-пожарных и десантников-пожарных при выполнении производственных заданий;
5) штабные карты в пунктах диспетчерского управления филиалов исполнителя.
72. Ежегодно, после окончания пожароопасного сезона, все патрульные и полетные карты филиалов подлежат проверке с последующим определением их пригодности для использования в следующем пожароопасном сезоне и потребности филиалов в изготовлении новых карт.
73. Подготовка полетных и патрульных карт проводится летчиками-наблюдателями на обслуживаемый район и выполняется филиалами. Количество комплектов полетных и патрульных карт в филиале определяется с учетом обеспечения полетов при высокой пожарной опасности.

74. Қарауылдау карталары ретінде масштабы 1:1000000 немесе 1:3000000 топографиялық карталар пайдаланылады. Картаның масштабы қызмет көрсетілетін ормандардағы орамдардың мөлшеріне және бағдар ұстану желісінің дамуына байланысты таңдап алынады.
75. Қарауылдау картасына шартты белгілермен:
1) филиал қызмет көрсететін аумақтың шекарасы;
2) орман иеліктері мен орманшылықтардың шекарасы, олардың атаулары;
3) орман иеленушілер мен орманшылықтардың кеңселері, өрт сөндіру аудандары;
4) орамдардың шекарасы мен нөмірлері;
5) орман күзеті қызметкерлерінің тұрғылықты жерлері;
6) хабарлармалар қабылдау пункттері;
7) өрт бақылау мұнаралары, мачталар;
8) орман өрт сөндіру станциялары мен авиациямен өрт сөндіру станциялары, қоғамдық өрт сөндіру бірлестіктерінің шоғырланған пункттері;
9) орман иеленушілердің радиостанциялары, аэродромдар, тікұшақтарға арналған қону алаңдары және қосымша жанар май құю пункттері;
10) электр желілері, табиғи және жасанды тосқауылдар мен жергілікті жерде болатын басқа да бағдарлар енгізіледі;
11) қарауыл картасына сондай-ақ экспедициялардың, іздестіру партиялары мен отрядтарының орналасқан жерлері, олардың жүру маршруттары енгізіледі;
12) картаға аумақтың жекелеген учаскелерінің өрт қауіпінің деңгейін сипаттайтын қосымша деректер енгізіледі.
76. Маневр жасау жоспары бойынша көрші филиалдарға көмек көрсететін филиалдарда осы филиалдардың аумағын қамтыған ұшу карталарының толық топтамасы болады.
77. Қарауыл карталары орман орналастыру жұмыстарының, аэрофототүсірімнің, орман патологиясын бақылаудың, ормандарды өртке қарсы жабдықтаудың материалдары бойынша және өткен жылғы басқа да өзгерістерді ескере отырып жыл сайын нақтыланып отырады.
78. Орман қорын авиациямен күзету және қорғау жөніндегі ұшу сапарларын жүзеге асыру барысында қарауыл картасы жергілікті жерге қатысты айқындалған қосымша бағдарлық егжей-тегжейлі мәселелермен нақтыланады.
79. Ұшу картасы ретінде масштабы 1:500 000 (М 1:100 000 қарауыл картасы жағдайында) немесе 1:1 000 000 (М 1:300 000 қарауыл картасы жағдайында) топографиялық карталары пайдаланылады.
80. Ұшу картасын әзірлеу оған шартты белгілермен қарауыл маршруттарын, филиал қызмет көрсететін аумақтың шекарасын, орман иеліктерінің шекарасын және қарауыл картасы планшеттерінің нөмірлерін көрсетіп (қоңыр түспен) олардың рамкаларын, сондай-ақ орман иеленушілер кеңселерінің орналасу пункттерін және авиациялық жанар-жағар майды қосымша құю пункттерін енгізумен тұжырымдалады. Филиал қызмет көрсететін орман иеленушілерінің саны көп бола қоймайтын аудандарда ұшу картасына сондай-ақ орманшылықтардың шекарасы мен олардың кеңселерінің орналасқан жері енгізіледі.

74. В качестве патрульных карт используются топографические карты масштаба 1:1000000 или 1:3000000. Масштаб карты выбирается в зависимости от размера кварталов в обслуживаемых лесах и развития ориентирной сети.
75. На патрульную карту условными знаками наносятся:
1) границы территории, обслуживаемой филиалом;
2) границы лесовладений и лесничеств, их названия;
3) конторы лесовладельцев и лесничеств, районы пожаротушения;
4) границы и номера кварталов;
5) места жительства работников лесной охраны;
6) пункты приема донесений;
7) пожарные наблюдательные вышки, мачты;
8) лесные пожарные станции и места расположения механизированных команд, пункты сосредоточения общественных пожарных объединений;
9) радиостанции лесовладельцев, аэродромы, посадочные площадки для вертолетов и дозаправочные пункты;
10) линии электропередачи, естественные и искусственные препятствия и другие ориентиры, имеющиеся на местности;
11) на патрульную карту также наносятся места расположения экспедиций, поисковых партий и отрядов, маршруты их следования;
12) на карту наносятся дополнительные данные, характеризующие степень пожарной опасности отдельных участков территории.
76. Филиалы, оказывающие помощь соседним филиалам по плану маневрирования, имеют полные комплекты полетных карт с охватом территории этих филиалов.
77. Патрульные карты ежегодно уточняются по материалам лесоустроительных работ, аэрофотосъемок, лесопатологического обследования, противопожарного устройства лесов и с другими изменениями за истекший год.
78. В процессе производства полетов по авиационной охране и защите лесного фонда патрульная карта уточняется дополнительными ориентирными подробностями, определенными на местности.
79. В качестве полетной карты используются топографические карты масштаба 1:500000 (при патрульной карте масштаб 1:100000) или 1:1000000 (при патрульной карте масштаб 1:300000).
80. Подготовка полетной карты заключается в нанесении на нее условными знаками патрульных маршрутов, границ обслуживаемой филиалом территории, границ лесовладений и рамок планшетов патрульной карты с указанием их номеров (коричневым цветом), а также пунктов расположения контор лесовладельцев и пунктов дозаправки авиационных горюче-смазочными материалами. В районах, где число обслуживаемых филиалом лесовладельцев невелико, на полетную карту наносятся также границы и местонахождение контор лесничеств.

81. Ұшу карталары аумаққа көрші филиалдардың орналасқан жерлеріне ұшу сапарларының орындалуын есепке ала отырып әзірленеді.
82. Ұшу және қарауыл карталарына арнайы белгілер тушпен немесе фломастермен мұқият қойылады.
83. Орман өрттері карталары ретінде масштабы 1:100 000 арнайы топографиялық карталар пайдаланылады.
84. Штаб карталарын орындаушы және диспетчерлік басқару пункттері ұйымдастырылған филиалдар дайындайды және пайдаланады. Филиалдардағы штаб карталарын жүргізудің қарай филиалдың бақылаушы ұшқыштары айқандайды.
85. Штаб карталары ретінде масштабы 1:1000000 кем болмайтын карталар пайдаланылады, оларда:
1) орман иеленушілердің шекаралары және олардың кеңселері;
2) ӘК типтері мен саны, сондай-ақ өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар қызмет қызметкерлерінің саны көрсетілетін филиалдың орналасқан орны;
3) орман қарауылдау маршруттары;
4) ӘК-ға арналған әуежайлар және қону алаңдары;
5) механикаландырылған командалардың орналасқан жерлері және қосымша жанармай құю бекеттері;
6) орман иеленушілердің орман өрт сөндіру станциялары;
7) картаға ӘК-нің нақты орналасуы мен парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі қызметкерлерінің санын көрсететін белгілер қойылады, белгілер жағдайдың өзгеруіне қарай ауыстырылады.
8) өрттер байқалған кезде олардың пайда болған орындары өрттің пайда болған күні және оның нөмірі көрсетіле отырып қызыл түсті жалауман белгіленеді.
9) сөндірілген өрттер көк түсті жалаумен белгіленеді.
86. Филиал қызмет көрсететін орман иеленушілердің қатысуымен алдағы өрт қауіпі бар маусымға дайындық мәселелері бойынша кеңес өткізу кезінде мынадай негізгі мәселелер қарастырылады:
1) өрттер туралы ақпарат алуды ұйымдастыру және алу тәртібі;
2) өртке қарсы күрес бойынша авиациялық және жердегі күштер мен құралдардың өзара іс-қимылы, орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың тұрақты жұмысшыларының арасынан командалар ұйымдастыру, өртке қарсы күрес үшін қосымша резервтерді тарту тәртібі;
3) орман өртін сөндіруде, оларды қарауылдауда, жеке құрамның филиалға қайтуында өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшыларға көмек көрсетуді ұйымдастыру;
4) хабарламалар қабылдау пунктінде айыру белгілерін орнату;
5) вымпелдерді қабылдау тәртібі;
6) орындаушының күшімен және құралымен орман өрттерін жоюды және сөндіруді қуаттау;
7) тікұшақтар алаңдарын салу мен оларды пайдалану және авиациялық жанар-жағар май материалдарын (авиаЖЖМ) сақтау;
8) өткен өрт қауіпі бар маусымда ормандарды авиациямен күзету жұмысының да, жерден күзету жұмысының да кемшіліктері, оларды жою жолдарын анықтау және қызметтердің өзара іс-қимыл жасау мәселелерін шешу.

81. Полетные карты подготавливаются на территорию с расчетом выполнения полетов к местам базирования соседних филиалов.
82. Нанесение специальной нагрузки на полетные и патрульные карты производится аккуратно тушью или фломастером.
83. В качестве лесопожарных карт используются специальные топографические карты масштаба 1:100000.
84. Штабные карты подготавливаются и используются исполнителем в филиалах, в которых организованы пункты диспетчерского управления. Необходимость ведения штабных карт в филиалах определяется летчиком-наблюдателем филиала в зависимости от условий работ.
85. В качестве штабных используются карты масштаба не менее 1:1000000, на которые наносятся:
1) границы территорий лесовладельцев и их конторы;
2) места базирования филиала с указанием типов и количества ВС, а также численности работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы;
3) лесопатрульные маршруты;
4) аэродромы и посадочные площадки для ВС;
5) места базирования механизированных команд и дозаправочные пункты;
6) лесные пожарные станции лесовладельцев;
7) на карту накладываются значки, изображающие фактическую расстановку ВС и численность работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы, значки заменяются по мере изменения обстановки;
8) при обнаружении пожаров места их возникновения отмечаются флажками красного цвета с указанием даты возникновения и номера пожара;
9) локализованные пожары обозначаются флажками синего цвета.
86. При проведении совещаний по вопросам подготовки к наступающему пожароопасному сезону с участием лесовладельцев, обслуживаемых филиалом, рассматриваются следующие основные вопросы:
1) порядок организации и получения информации о пожарах;
2) взаимодействие авиационных и наземных сил и средств по борьбе с пожарами, организация команд из числа постоянных рабочих государственных учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий, порядок привлечения дополнительных резервов для борьбы с пожарами;
3) организация помощи парашютистам-пожарным и десантникам-пожарным в тушении лесных пожаров, их окарауливания, возврата личного состава в филиал;
4) устройство опознавательных знаков в пункте приема донесений;
5) порядок приема вымпелов;
6) порядок подтверждения локализации и ликвидации лесных пожаров силами и средствами исполнителя;
7) строительство и эксплуатация вертолетных площадок и хранение авиационных горюче-смазочных материалов (авиаГСМ);
8) недостатки в работе как авиационной, так и наземной охраны лесов в прошлом пожароопасном сезоне, определение путей их устранения и решение вопросов взаимодействия служб.

87. Филиалдар өрт қауіпі бар маусым басталғанға дейін мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) орман өрттерін сөндіру үшін орман иеленушілері бөлетін жұмысшылар командаларын дайындауды қамтамасыз етеді;
2) орман иеленушілерімен бірлесе отырып радиостанциялар орнату орындарын айқындайды және хабарламалар қабылдау пункттерін ұйымдастырады, оларға берілген шақыру және айыру белгілері, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауға жауапты адамдардың лауазымы мен аты-жөні көрсетілген осы пунктердің тізімін алады;
3) орман иеленушілерімен бірге орман орналастыру материалдары бойынша өрт сөндіру аудандарында аумақтарды бөлуді жүргізеді, қарауылдау карталарын нақтылайды;
4) өткен кезеңдегі орман өрттерінің пайда болу себептерін және олардың таралуына әсер ететін жағдайларды талдайды;
5) экспедиция жұмысының аудандары және олардың маршруттары туралы мәліметтер алады;
6) орман иеленушілермен бірге өрт командаларының қай жерде және қандай құрамда ұйымдастырылуы керектігін анықтайды;
7) орман иеленушілермен бірге тікұшақтар алаңдарын салу мерзімдерін анықтайды және қосымша жанармай құю пункттерінің жұмысын ұйымдастырады;
8) орындаушы бекіткен ормандардағы өртке қарсы алдын алу жоспарына сәйкес дайындық жұмыстары кезеңінде өрттің алдын алу шараларын жүргізеді.
88. Өрт қауіпі бар маусым басталмас бұрын филиалдарда филиалдағы қолда бар орман өрттеріне қарсы күрестің барлық техникалық құралдарын пайдалануы бойынша парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру командалары қызметкерлерінің практикалық жаттығулары (оқытулары) және байланысты пысықтау жүргізіледі, оған орман иеленушілердің және аудан аумағында орналасқан басқа да кәсіпорындардың орман өрт сөндіру бөлімшелері қатысады.
Жаттығулар жеке құрамның дайындық деңгейін, сондай-ақ өртке қарсы жабдықтар мен байланыс құралдарының техникалық жағдайын және жұмысқа дайындығын анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
8. Ормандарды авиациямен қарауылдауды өткізу тәртібі
89. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар орман өрттерін дер кезінде байқау, орман тәртібін бұзушылықтарды, орман зиянкестері мен ауруларының ошақтарын анықтау және оған жол бермеу мақсатында қызмет көрсетілетін орман аумағын әуеден жүйелі түрде бақылау болып табылады.
90. Орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар маршруттар бойынша жүргізіледі.
91. Өрт қауіпі бар маусымда филиалға ӘК әрбір түрі бойынша уақыт лимиті белгіленеді. Лимитті пайдалану және ұшу сапарларын жалғастыру кезінде орындаушы қосымша лимит бөледі.
92. Маршруттың бірінші аралап ұшуы әдеттегідей ӘК бортында орман иеленуші өкілінің болуымен ормандардың өртенуі басталғанға дейін жүргізіледі. Бұл ретте орман қорын күзету және қорғау жөніндегі авиациялық жұмыстар жүргізуге орман иеленуші мен филиалдың дайындығы тексеріледі және тұрақты авиациялық күзетті бастау қажеттігі нақтыланады.

87. Филиалы до наступления пожароопасного сезона проводят следующие мероприятия:
1) обеспечивают подготовку команд рабочих, выделяемых лесовладельцами для тушения лесных пожаров;
2) определяют совместно с лесовладельцами места установки радиостанций и организацию пунктов приема донесений, получают список этих пунктов с указанием присвоенных им позывных и опознавательных знаков, а также должностей и фамилий лиц, ответственных за прием донесений;
3) совместно с лесовладельцами по материалам лесоустройства производят разделение территории на районы пожаротушения, уточняют патрульные карты;
4) анализируют причины возникших в прошедшем сезоне лесных пожаров и условия, способствующие их распространению;
5) получают сведения о районах работы экспедиций и их маршрутах;
6) определяют совместно с лесовладельцами, где и в каком составе организовываются пожарные команды;
7) определяют совместно с лесовладельцами сроки строительства вертолетных площадок и организовывают работу дозаправочных пунктов;
8) проводят противопожарную профилактику в период подготовительных работ в соответствии с планом по противопожарной профилактике в лесах, утвержденным исполнителем.
88. Перед началом пожароопасного сезона в филиалах проводятся практическая тренировка (учения) работников парашютно-пожарных и десантно-пожарных команд по использованию всех имеющихся в филиале технических средств борьбы с лесными пожарами и отработка связи, в которых участвуют лесопожарные подразделения лесовладельцев и других предприятий, расположенных на территории района.
Тренировки осуществляются с целью выявления уровня подготовки личного состава, а также технического состояния и готовности к работе противопожарного снаряжения и средств связи.
8. Порядок проведения авиационного патрулирования лесов
89. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда заключаются в систематическом наблюдении с воздуха за обслуживаемой лесной территорией с целью своевременного обнаружения лесных пожаров, выявления и предотвращения лесонарушений, очагов вредителей и болезней леса.
90. Авиационные работы по охране и защите лесного фонда производятся по маршрутам.
91. На пожароопасный сезон филиалу устанавливается лимит времени по каждому типу ВС. При использовании лимита и продолжении полетов исполнитель выделяет дополнительный лимит.
92. Первый облет маршрутов производится до начала горимости лесов с участием на борту ВС представителя лесовладельца. При этом проверяется подготовка лесовладельца и филиала к проведению авиационных работ по охране и защите лесного фонда и уточняется необходимость начала регулярного авиапатрулирования.

93. Филиалға тұңғыш рет жіберілген бақылаушы-ұшқыштарды қатарға ұшқыштар құрамының ішіндегі аға лауазымды тұлға қосады. Орындаушының басшысы жаңадан тағайындалған бақылаушы-ұшқышты қатарға қосуды неғұрлым тәжірибелі бақылаушы ұшқыштардың біріне сеніп тапсырады.
94. Қатарға қосу ұшақты өзі басқару, өртті байқау және барлық белгіленген өндірістік құжаттаманы жүргізу элементтерін пысықтай отырып, филиалға бекітілген аумақ бойынша танысу ұшу сапарларын орындау жолымен жүргізіледі. Бақылаушы-ұшқыш курстарының түлектеріне дербес жұмыс істеуге рұқсат беру олар қатарға қосылу орындаушы бекіткен бағдарламасын өткеннен кейін жүргізіледі.
95. Ауа райына байланысты ормандағы өрт қауіпі жергілікті шәкіл бойынша анықталады.
96. Өрт қаупі бес сынып бойынша сипатталады:
1) өрт қауіпінің бірінші сыныбы кезінде авиациямен қарауылдау жүргізілмейді, бірақ жанып жатқан өрттің жағдайын бақылау және өрт сөндіруші командаларға көмек көрсету үшін қысқа мерзімді ұшу сапарлары тағайындалады. Ауа райының жағдайларына байланысты орманда өрт қауіпінің орын алуымен және олардың күшеюіне қарай авиациямен қарауылдау қарқыны арта түседі;
2) өрт қауіпінің екінші сыныбы кезінде (болымсыз өрт қауіпі) жану басталғанға дейін қарауылдау бір күннен кейін жүргізіледі;
3) өрт қауіпінің үшінші сыныбы кезінде (орташа өрт қауіпі) болымсыз өрт қауіпі бар күндері өрт кезеңінің тууы немесе өрттердің орын алуы күн сайын бір мәрте қарауылдау үшін негіз болып табылады;
4) өрт қауіпінің төртінші сыныбы кезінде (жоғары өрт қауіпі) орташа өрт қауіпі бар күндері өрт кезеңінің тууы немесе өрттердің орын алуы күн сайын екі мәрте қарауылдау үшін негіз болып табылады;
5) өрт қауіпінің бесінші сыныбы кезінде (төтенше өрт қауіпі) жоғары өрт қауіпі күндері өрт кезеңінің тууы немесе өрттердің орын алуы күн сайын үш мәрте қарауылдау үшін негіз болып табылады.
97. Бұдан бұрын байқалған, бірақ әлі сөндірілмеген өрттерді қарап көріп, оларды сөндіру жөнінде шаралар қабылдау үшін ұшу сапарлары өрт қауіпінің сыныбына қарамастан оларды толықтай жойғанша жүргізіледі.
98. Қарауылдау мөлшерінің саны желдің жылдамдығының секундына сегіз метрден асқан кезде, сондай-ақ демалыс және мереке күндері халықтың орманға көптеп келуі кезінде ұлғаяды.
99. Қарауылдау мөлшерінің саны бүкіл қызмет көрсетілетін аумақта да, оның бөліктерінде де ауа райының өзгеруіне және жауын-шашынның болуына қарай төмендейді.
100. Авиациямен қарауылдауға ұшу орман иеленушілермен келісілетін орындаушы бекітетін кесте бойынша жүргізіледі.
101. Орман өрттері болып жатқан жерлерге жұмысшылар мен өрт сөндіру құралдарды жеткізуге байланысты ұшу сапарлары ормандардың жануы қарқын алған кездері күндізгі мезгілде жүзеге асырылады.

93. Летчики-наблюдатели, направленные в филиал впервые, вводятся в строй старшим должностным лицом из числа летного состава. Руководитель исполнителя доверяет ввод в строй вновь назначенного летчика-наблюдателя одному из наиболее опытных летчиков-наблюдателей.
94. Ввод в строй производится путем выполнения ознакомительных полетов по территории, закрепленной за филиалом, с отработкой элементов самолетовождения, обнаружения пожаров и ведения всей установленной производственной документации. Допуск к самостоятельной работе выпускников курсов летчиков-наблюдателей проводится после прохождения ими программы ввода в строй, утвержденной исполнителем.
95. Пожарная опасность в лесу по условиям погоды определяется по местной шкале.
96. Пожарная опасность характеризуется пятью классами:
1) при первом классе пожарной опасности авиапатрулирование не проводится, но назначаются эпизодические полеты для наблюдения за состоянием действующих пожаров и оказания помощи командам, работающим на тушении пожаров. С наступлением пожарной опасности в лесу по условиям погоды и по мере ее усиления увеличивается интенсивность авиапатрулирования;
2) при втором классе пожарной опасности (малой пожарной опасности) до начала горимости патрулирование проводится через один день;
3) при третьем классе пожарной опасности (средней пожарной опасности) основанием для ежедневного однократного патрулирования является наступление периода или наличие пожаров в дни с малой пожарной опасностью;
4) при четвертом классе пожарной опасности (высокой пожарной опасности) основанием для двукратного патрулирования является наступление периода или наличие пожаров в дни со средней пожарной опасностью;
5) при пятом классе пожарной опасности (чрезвычайной пожарной опасности) основанием для назначения трехкратного патрулирования является наступление периода или наличие пожаров в дни с высокой пожарной опасностью.
97. Полеты для осмотра ранее обнаруженных, но еще не потушенных пожаров и для принятия мер по их тушению проводятся независимо от класса пожарной опасности до полной их ликвидации.
98. Кратность патрулирования увеличивается, при скорости ветра более восьми метров в секунду, а также в выходные и праздничные дни при массовом посещении лесов населением.
99. Кратность патрулирования снижается при изменении погоды и выпадении осадков, как на всей обслуживаемой территории, так и на ее части.
100. Вылет на авиапатрулирование проводится по расписанию, утверждаемому исполнителем, которое согласовывается с лесовладельцами.
101. Полеты, связанные с доставкой к местам действующих лесных пожаров рабочих и средств пожаротушения, в периоды повышенной горимости лесов, осуществляются в дневное время.

102. Қарауылдау мөлшерінің санын диспетчерлік басқару пункттері белгілейді және оны филиалдарға хабарлайды. Нақты орман өрті жағдайына қарай филиалдың бақылаушы ұшқышы диспетчерлік басқару пункттерімен келісім бойынша ұшу уақытын және қарауылдау мөлшерінің санын өзгертеді.
Егер филиалдардың жұмысын диспетчерлік басқару енгізілмеген болса, ұшу сапарлары және қарауылдау мөлшерінің саны туралы шешімді Орындаушы қабылдайды.
103. Орманды авиациямен қорғауды үздіксіз жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында филиалдың бақылаушы ұшқышы жалға алынған ӘК-нің ресурстары туралы ақпаратқа ие болады, регламенттік жұмыстар кезеңінде ӘК-және экипаж мүшелерін ауыстыруды жүзеге асырады. ӘК тұрып қалған жағдайда филиалдың бақылаушы ұшқышы оны ауыстыру жөнінде шаралар қабылдап және бұл туралы республикалық диспетчерлік қызметке баяндайды.
104. Қарауылдауға ұшуға дейін бақылаушы-ұшқыш ӘК командиріне (бұдан әрі - ӘКК) орман өртінің болып жатқан жерін хабарлап, оларды тексеру, адамдар мен жүктерді жеткізу тәртібін келіседі.
105. Қарауылға ұшу сапарында бақылаушы ұшқыштың штурмандық есеп үшін керек-жарақтары, тиісті карталары, өндірістік құжаттама карталары, жерге лақтыру үшін дайындалған вымпелдері болады.
106. Өрт сөндіруші парашютшілермен немесе өрт сөндіруші десантшылармен ұшу сапары кезінде бақылаушы ұшқыш ӘК-ге отырар алдында оларда ақаусыз орман өрттерін сөндіру жабдықтарының, байланыс құралдарының, аспа жабдықтарының, қорғаушы құралдардың, жеке санитариялық пакеттердің, сондай-ақ тамақтану қорларының, ақша қаражатының және осы аудандағы жұмыс жағдайында өндірістік тапсырмаларды орындау үшін қажетті арнайы киімдердің болуын тексереді.
107. Авиациямен қарауылдау бағыты бойынша ұшу сапарлары және өрт болған жерлерге ұшып келу болымсыз немесе орта биіктікте ӘК-нің осы типінде көліктік ұшу үшін белгіленген крейсерлік жылдамдықта жүргізіледі.
108. Қарауылдап ұшу сапары Заң талаптарына сәйкес орындалады.
109. Ұшу сапары кезінде бақылаушы-ұшқыш белгіленген бағыт бойынша ұшақты жүргізуді жүзеге асырады, қызмет көрсетілетін аумақтарда түтіннің пайда болуына, орманның сақталуының санитариялық жағдайына тұрақты бақылау жасайды.
110. Түтінді байқағаннан кейін бақылаушы ұшқыш түтін шыққан жерге қарай ұшу үшін бағытты өзгерту туралы ұшқышқа тапсырма береді және бұрылу уақыты мен орнын, сондай-ақ жаңа курсты борт журналға жазады. Түтін пайда болған орын байқалған сәттен бастап және олармен жұмыс аяқталғанға дейін (вымпелдерді жерге лақтыру) борт журналда ұшу сапарының басты элементтерінің өзгеру орны мен уақыты (курсы, биіктігі, жылдамдығы), сондай-ақ өрт және істелген жұмыстар туралы мәліметтер (кесте жасау, парашютшілерді түсіру, радио арқылы мәлімет беру) жазылады.

102. Кратность патрулирования определяются пунктами диспетчерского управления и доводятся до филиалов. В зависимости от конкретной лесопожарной обстановки летчик-наблюдатель филиала изменяет время вылета и кратность патрулирования по согласованию с пунктами диспетчерского управления.
Если диспетчерское управление работой филиалов не введено, решение по полетам и кратности патрулирования принимает Исполнитель.
103. В целях обеспечения бесперебойного проведения авиационной охраны лесов летчик-наблюдатель филиала владеет информацией о ресурсах располагаемых арендованным ВС, осуществляет замену ВС и членов экипажей на период регламентных работ. В случае простоя ВС летчик-наблюдатель филиала осуществляет его замену и докладывает об этом в Республиканскую диспетчерскую службу.
104. До вылета на патрулирование летчик-наблюдатель сообщает командиру ВС (далее - КВС) местонахождение действующих лесных пожаров, согласовывает с ним порядок их осмотра, доставки людей и грузов.
105. В патрульном полете, летчик-наблюдатель имеет принадлежности для штурманских расчетов, соответствующие карты, бланки производственной документации, а также подготовленные к сбрасыванию вымпелы.
106. При полетах с парашютистами-пожарными или десантниками-пожарными летчик-наблюдатель, перед посадкой в ВС, проверяет наличие у них исправного лесопожарного оборудования, средств связи, полевого снаряжения, предохранительных приспособлений, индивидуальных санитарных пакетов, а также запасов продуктов питания, денежных средств и специального обмундирования, предназначенных для выполнения производственных заданий в условиях данного района работ.
107. Полеты по маршрутам авиапатрулирования и перелеты к местам пожаров выполняются на малых и средних высотах на крейсерской скорости, установленной для транспортных полетов на данном типе ВС.
108. Патрульный полет выполняется в соответствии с требованиями Закона.
109. Во время полетов летчик-наблюдатель осуществляет самолетовождение по намеченному маршруту, ведет постоянное наблюдение за появлением дыма, за санитарным состоянием и сохранностью лесов на обслуживаемой территории.
110. Заметив дым, летчик-наблюдатель дает указание пилоту об изменении маршрута для полета к дымовой точке и записывает в бортжурнале время и место разворота, а также новый курс. С момента обнаружения дымовой точки и до окончания работ над ней (сбрасывание вымпелов) записывается в бортжурнале место и время изменения основных элементов полета (курса, высоты, скорости), а также сведения о пожарах и проделанной работе (сброс схем, высадка парашютистов-пожарных, передача сведений по радио).

111. Өртке нақты пеленгілер екі бағдардан, онда пеленгілер олардан 45о төмен немесе 135о аспайтын бұрышта қиылыспайтын есеппен алынады. Есептің дәлдігі үшін алынғандардың біреуіне кері немесе қосымша бағдар үшін үшінші пеленг алу ұсынылады.
112. Бақылаушы-ұшқыш өрт болған орынды анықтау дұрыстығына көз жеткізгеннен кейін ғана бағыт бойынша ұшу сапарын одан әрі жүргізеді.
113. Эпипаж өрт болған орынды нақтылау үшін жанар-жағармайдың немесе ұшудың санитариялық нормаларының жеткіліксіздігінен кешігуге болмайтын жағдайларда бақылаушы-ұшқыш өрт болған жерге екінші рет ұшып келіп, оның орнын нақтылайды.
114. Әуеден өрттің түрін анықтауға мынадай белгілер қызмет етеді:
1) төменгі өрт – ағаштардың астында немесе ашық жерде от жанып жатады, өрт алабының нысаны созыңқы, шекарасы ирелеңкі болып келеді, ағаштар астындағы от әдетте ойдым-ойдым болып көрінеді, түтін түсі ақшыл:
2) жоғарғы өрт – өрт алабы тым созыңқы, ағаштардың жанып жатқан діңдері көрінеді, от алты жүз метрден биіктіктен жақсы көрінеді, түтін түсі қою;
3) шымтезек немесе жерасты өрті – таяуда пайда болған өрттің шекарасы нашар байқалады, түтін өрттің бүкіл алабында жоғары көтеріледі, от көрінбейді; ескі өрт орнында жанып кеткен алқап шекарасы жақсы байқалады, түтін өрттің шет аймақтары бойынша шоғырланған, құлап қалған ағаштар көп, от көрінбейді.
115. Өрт болған жерді және оның түрін белгілей отырып бақылаушы-ұшқыш айналып ұшып шығады және жай қарындашпен бағдар бойынша қарауылдау картасына өрттің шекарасын белгілейді. Егер өрт алаңы картаның масштабында жарты шаршы сантиметрден кем болса, онда оның орнын нүктемен белгілейді.
116. Өрт болған алаңдар палеткамен анықталады. Картада орындары нүкте арқылы көрсетілген өрт алаңдары көзбен шамалау арқылы анықталады. Алаңдарды анықтауда жіберілетін қателіктер отыз пайыздан аспайды.
117. Өрт алаңы және оның түрі анықталғаннан кейін орамдық желілер, елді мекендер, өзендер, көлдер, жолдар, соқпақтар және басқа да бағдарлар көрсетіліп өрт орнынан хабарлама немесе оның сызбасы жасалады.
118. Сызба бояу қарындаштармен (фломастерлермен) жасалады, бұл ретте көгілдір түспен - өзен, көл, батпақтар, қоңырмен - жолдар, жасылмен - орамды желілер, қарамен желдің бағыты (арнайы сызықпен) және елді мекендердің (бағдарлар) атауы көрсетіледі.
Сызбада қызыл түспен өрттің шекарасы көрсетіледі немесе оны дөңгелектеп белгілейді (егер өрттің мөлшері елеулі мөлшерде болмаса). Оттың таралу бағыты қызыл сызықпен көрсетіледі.
Сызбада картада жоқ қосымша бағдарлар, сондай-ақ жалынды тоқтату үшін қолдануға болатын табиғи тосқауылдар көрсетіледі және өртті сөндіру тактикасы бойынша ұсыным беріледі.

111. Истинные пеленги на пожар берутся с двух ориентиров, выбранных с таким расчетом, чтобы пеленги от них не пересекались под углом меньше 45о или больше 135о. Для большей достоверности расчетов рекомендуется брать третий пеленг - обратный одному из взятых или с дополнительного ориентира.
112. Летчик-наблюдатель продолжает дальнейший полет по маршруту лишь после того, как он убедится в правильности определения места пожара.
113. В тех случаях, когда экипаж не задерживается для уточнения места пожара из-за недостатка горючего или санитарной нормы налета, летчик-наблюдатель вылетает к пожару вторично и уточняет его место.
114. Для определения с воздуха вида пожара служат следующие признаки:
1) низовой - горение происходит под пологом древостоя или на открытой местности, форма площади пожара вытянутая, с извилистыми границами, огонь под пологом древостоя виден обычно местами, цвет дыма беловатый;
2) верховой - площадь пожара сильно вытянутая, видны горящие кроны деревьев, огонь хорошо заметен с высоты шестисот метров, цвет дыма темный;
3) торфяной или подземный - границы недавно возникшего пожара плохо заметны, дым поднимается по всей площади пожара, огонь не виден, на старом пожаре границы выгоревшей площади хорошо заметны, дым сосредоточен по периферии пожара, много повалившихся деревьев, огонь не виден.
115. Установив место и вид пожара, летчик-наблюдатель проводит облет и простым карандашом наносит границы пожара на патрульную карту по ориентирам, опознанным на местности. Если площадь пожара в масштабе карты составляет менее половины квадратных сантиметров, его место отмечают точкой.
116. Площади, пройденные пожаром, определяются палеткой. Площади пожаров, место которых на карте обозначено точкой, определяются глазомерно. Погрешности в определении площадей не превышают тридцати процентов.
117. После определения площади и вида пожара составляются донесение или схема места пожара с нанесением квартальной сети, населенных пунктов, рек, озер, дорог, троп и других ориентиров.
118. Схема составляется цветными карандашами (фломастерами), при этом голубым цветом на схеме наносят реки, озера, болота, коричневым - дороги, зеленым - квартальную сеть, черным показывают направление ветра (стрелкой) и названия населенных пунктов (ориентиров).
На схеме красным цветом наносят границы пожара или обозначают его кружком (если размеры пожара незначительные). Направление распространения огня указывают красной стрелкой.
На схеме указывают дополнительные ориентиры, которых нет на карте, а также естественные преграды, которые можно использовать для остановки огня, и даются рекомендации по тактике тушения пожара.

119. Өрт схемасын жасағаннан кейін Заң талаптарына сәйкес ұшу биіктігі өртті нақтылап қарау үшін төмендетіледі, бұл орайда бақылаушы - ұшқыш:
1) өртеніп жатқан орманға сипаттама жасайды (құрамы, толымдығы, жас тобы – жас, орта жастағы, пісіп-жетілген), егер өрт орман көмкермеген алаңда болса, онда оның санаты көрсетіледі;
2) өртте жұмысшылардың бары немесе жоқтығы көрсетіледі;
3) өрттің қарқындылығы анықталады, схемаға енгізілетін қосымша деректер анықталады.
120. Төменгі өрттердің қарқындылығын анықтауға мынадай белгілер қызмет етеді:
1) өрттің қарқындылығы күшті болған жағдайда жалын екі жүз метр жоғарыдан және өрттің барлық шебі бойынша көрінеді;
2) өрттің орташа қарқындылығы кезінде жалын екі жүз метрден жоғары биіктікте өрт шебінің жекелеген учаскелерінде ғана көрінеді;
3) қарқыны баяу болған кезде от екі жүз метр биіктіктен байқалмайды.
121. Өртті қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш норматив бойынша техникалық құралдар мен жұмыс күштерінің қажеттілігін, сондай-ақ сол жағдайдағы өртті сөндіру тактикасы мен техникасын анықтайды. Бұл орайда күштер мен құралдар келіп жеткенше өрттің таралу ықтималдығын ескеру керек.
122. Бақылаушы-ұшқыш қарауылдауды орындау кезінде ӘК бортынан радио арқылы өрт және оны сөндіру жөніндегі қабылданған шаралар туралы шұғыл түрде филиалға бұл хабарламаларды диспетчерлік басқару пунктіне беру үшін хабарлайды. Әрбір өртке бөлек хабарлама жасалады.
123. Аумағында өрт байқалған орман иеленушімен радио байланысы болған кезде бақылаушы-ұшқыш оған өрт туралы хабар береді. Бұл жағдайда хабарлама жасалмайды.
124. Егер орман иеленушімен радио байланысы болмаса, бақылаушы-ұшқыш жасалған хабарламаны өртке жақындауға неғұрлым қолайлы жердегі ең жақын хабарлама қабылдау пунктіне тастайды.
Егер ұшу сапарының одан кейінгі бағыты орман иеленушінің немесе орманшылық кеңсесінің маңынан өтетін болса, бақылаушы-ұшқыш оларға өрт шыққан жерді, оның сипаттамасы мен оны сөндіру жөніндегі шараларды көрсетіп, хабарламаның көшірмесін тастайды.
125. Өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу байқалған кезде бақылаушы-ұшқыш оларды тоқтату шараларын қолданады:
1) егер тәртіп бұзушылық орман өртінің пайда болуына тікелей әсер етпейтін болса, ұшу сапары ақталғаннан кейін тиісті орман иеленушіге ол туралы хабар беру қажет;
2) егер анықталған тәртіп бұзушылық салдарынан орман өрті шықса, тәртіп бұзушылықты тоқтату туралы хабар беру үшін дыбыс тарату станциясын пайдалану қажет;
3) тәртіп бұзушылықты тоқтату және тиісті хаттама ресімдеу үшін жерге парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметінің қызметкерін түсіру керек;

119. После составления схемы пожара высота полета снижается для детального осмотра пожара в соответствии с требованиями Закона, при этом летчик-наблюдатель проводит:
1) описание горящего леса (состав, полнота, возрастная группа - молодняки, средневозрастные, спелые), если пожар действует на не покрытой лесом площади, указывается ее категория;
2) устанавливаются наличие или отсутствие на пожаре рабочих;
3) определяется интенсивность пожара, выявляются дополнительные данные, которые наносятся на схему.
120. Для определения интенсивности низовых пожаров служат следующие признаки:
1) при сильной интенсивности пожара пламя видно с высоты двухсот метров и по всему фронту пожара;
2) при средней интенсивности пожара пламя с высоты двухсот метров видно лишь на отдельных участках фронта пожара;
3) при малой интенсивности огонь с высоты двухсот метров не заметен.
121. При осмотре пожара летчик-наблюдатель определяет потребность технических средств и рабочих по нормативам, а также тактику и технику тушения пожара в данных условиях. При этом следует учитывать вероятное распространение пожара до прибытия сил и средств.
122. При выполнении патрулирования летчик-наблюдатель сообщает по радио с борта ВС о пожаре и принимаемых мерах по его ликвидации в филиал для передачи этих сообщений в пункт диспетчерского управления исполнителя. На каждый пожар составляется отдельное донесение.
123. При наличии радиосвязи с лесовладельцем, на территории которого обнаружен пожар, летчик-наблюдатель передает ему сообщение о пожаре. Донесение в этом случае не составляется.
124. Если радиосвязь с лесовладельцем отсутствует, летчик-наблюдатель сбрасывает составленное донесение в ближайший пункт приема донесений, от которого наиболее удобны подходы к пожару.
Если дальнейший маршрут полета проходит вблизи конторы лесовладельца или лесничества, летчик-наблюдатель сбрасывает копию донесения или сообщение с указанием места пожара, его характеристики и мер по его тушению.
125. При обнаружении нарушений законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий летчик-наблюдатель принимает меры к их прекращению:
1) если нарушение не угрожает непосредственно возникновению лесного пожара, необходимо передать сообщение о нем соответствующему лесовладельцу после полета;
2) если в результате выявленного нарушения возникает лесной пожар, необходимо использовать для передачи сообщения о прекращении нарушения звуковещательную станцию;
3) следует высадить для прекращения нарушений и оформления соответствующего протокола работника парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы;

4) тікұшақпен қарауылдау кезінде және қону мүмкін бола қалған жағдайда тәртіп бұзушылықты тоқтатып, тәртіп бұзушыларды жауаптылыққа тарту шараларын дербес қабылдау қажет.
126. Барлық орман тәртібін бұзушылықтар жайында бақылаушы-ұшқыш орман иеленушіге хабарлайды.
127. Орман тәртібін бұзушылықтың көп мөлшері байқалатын кезеңдерде олардың алдын алу және олармен күрес жөнінде арнайы ұшу сапарлары жасалады. Мұндай ұшу сапарларына орман иеленушілер, жергілікті атқарушы және құқық қорғау органдарының өкілдері қатысады.
9. Орман өрттерін сөндіруді ұйымдастыру тәртібі
128. Парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметінің негізгі міндеті орман өрттерін сөндіру алыс орналасқан аудандарда өрт байқалғаннан кейін өрт айтарлықтай үлкен алаңға таралып үлгермеген кезде шамалы уақыт ішінде сөндіру болып табылады.
129. Жердегі күштер келіп жеткенше өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар командалары жоя алмайтын немесе таралуын тоқтата алмайтын едәуір алаңды қамтыған өрттерді сөндіру үшін оларды жерге түсірудің қажеті жоқ.
130. Ірі орман өртіне қарсы күрес үшін өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшыларды пайдалану орындаушы басшылығының мақұлдауымен және әрбір жекелеген жағдайда мынадай мақсаттарда:
1) жердегі күзет қызметкерлері жетпеген жағдайда мұндай өрттерді сөндіруге тартылған жұмысшылар бригадаларына басшылық жасау үшін немесе арнайы дайындықты қажет ететін жұмыстарды жүргізу үшін (жарылғыш материалдардың көмегімен қоршау жолақтарын төсеу) пайдалануға жол беріледі, бұл ретте жаңадан пайда болатын шағын от орындарын сөндіру үшін филиалда күштердің жеткілікті мөлшері қалады;
2) жердегі сөндіруші күштер келгенге дейін объектілер немесе құнды екпелерге қауіп төндіретін өрт бөлігінің таралуын бөгеу үшін;
3) механикаландырылған командалардың техникалық құралдарымен өрттерді сөндіру кезінде жүргізіледі.
131. Шарттар бойынша қызмет көрсетілмейтін ормандарда өрттерді сөндіру үшін өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-денсантшылар жерге, мұндай өрттер шарт бойынша қызмет көрсетілетін орманға ауысып жатқан немесе олар елді мекендерден немесе көлік жолдарынан айтарлықтай алыс болған, мұндай шаралар қызмет көрсетілетін аумақтағы өртті сөндіруге залал келтірмей қолданылатын жағдайларда түседі.
132. Өрт қауіпі бар кезеңнің барлық күнінде (сенбі және жексенбі күндерін қоса алғанда) парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметінің қызметкерлері орман өрттерімен күрес жөніндегі тапсырманы орындау үшін шұғыл түрде ұшып шығуға дайын жағдайда болады.

4) при патрулировании на вертолете и возможности совершить посадку необходимо лично принять меры к прекращению нарушения и привлечению нарушителей к ответственности.
126. О лесонарушениях летчик-наблюдатель сообщает лесовладельцу.
127. В периоды, когда наблюдается большое число лесонарушений, проводятся специальные полеты по их предупреждению и борьбе с ними. В таких полетах принимают участие лесовладельцы, представители местных исполнительных и правоохранительных органов.
9. Порядок организации тушения лесных пожаров
128. Основной задачей парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы является тушение лесных пожаров в удаленных районах в кратчайший срок после их обнаружения, когда пожар не успел распространиться на значительной площади.
129. Для тушения пожаров, охвативших значительные площади, ликвидировать или задержать распространение которых до подхода наземных сил команды парашютистов-пожарных и десантников-пожарных не в состоянии, высадка их нецелесообразна.
130. Использование парашютистов-пожарных или десантников-пожарных для борьбы с крупными лесными пожарами производится с одобрения руководства исполнителя и в каждом отдельном случае в следующих целях:
1) для руководства бригадами рабочих, привлеченных на тушение этих пожаров, когда работников наземной охраны не хватает, или для проведения работ, требующих специальной подготовки (прокладка заградительных полос при помощи взрывчатых материалов), при этом в филиале остается достаточное количество сил для ликвидации вновь возникающих мелких очагов огня;
2) для задержки распространения части пожара, угрожающего объектам или ценным насаждениям, до прихода наземных сил;
3) при тушении пожаров техническими средствами механизированных команд.
131. Для тушения пожаров в лесах, не обслуживаемых по договорам, парашютисты-пожарные и десантники-пожарные высаживаются в случаях, когда эти пожары переходят в леса, обслуживаемые по договору, или когда они значительно удалены от населенных пунктов или путей транспорта, при условии, что эти меры будут приняты не в ущерб тушению пожаров на обслуживаемой территории.
132. Во все дни пожароопасного сезона (включая субботние и воскресные) работники парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы находятся в состоянии готовности к немедленному вылету для выполнения задания по борьбе с лесными пожарами.

133. Орманды авиациямен күзету бойынша ұшу сапары күндерінде ұшуға тағайындалмаған өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшылар ұшу сапары аяқталғанға дейін филиалда кезекшілікте болуға міндетті. Бұл ретте олар тек осы филиалдың аумағына ғана, сол сияқты басқа филиал аумағына да ұшуға дайын болады.
Өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшылар командаларының жоғарыда көрсетілген жағдайлардың кез келгеніне ұшу дайындығы он бес минуттан көп уақыт алмайды.
134. Өрт сөндіру үшін парашюттік және десанттық-өрт сөндіру қызметінің қызметкерлерін түсіру бақылаушы ұшқыштың жазбаша тапсырмасы бойынша жүргізіледі, ол өрт сөндіруші парашютшілер мен десантшыларды түсірудің орындылығы және қажеттілігі туралы жеке дара шешім қабылдайды, түсірілетін топтың санын анықтайды, өрт сөндіру басшысын тағайындайды.
135. Өрт сөндіруші парашютшілер немесе өрт сөндіруші десантшылар ӘК жақсырақ бағдар ұстанып, қону алаңынан өртке барар жол белгілеу үшін өртке жақындап келген биіктіктен өртті және оған жапсарлас аумақты қарап көреді.
Өрт сөндіру басшысы өртке қарсы күрестің негізгі тактикалық сызбасын белгілейді. Осы уақытта бақылаушы-ұшқыш өрттің сызбасын жасайды. Сызбаларды бақылаушы-ұшқыш орман өртінің картасында немесе хабарлама бланкісінде жасайды.
136. Ұшу биіктігін төмендетіп, өрт орнын егжей-тегжейлі қарағаннан кейін бақылаушы-ұшқыш жерге түсірілген топтың басшысымен бірге орман өртін сөндіруді ұйымдастыру тәртібін анықтайды.
137. Тікұшаққа отырғызу және одан түсіру, әсіресе тікұшақ бір жерде асылып тұрған кезде жылдам әрі ұйымшылдықпен жүргізілуі тиіс. Десант операцияларының нақты болуы үшін өрт сөндіруші әрбір десантқа олардың тікұшақта алатын орнына байланысты оған міндеттемелер ауқымы бекітіледі. Сондай-ақ тікұшақта өртке қарсы жабдықтарды тиеу, түсіру тәртібі және олардың орны нақты белгіленеді.
138. Жерде және бір жарым метр биіктікке дейін ауада бір орында асылып тұру тұру кезінде ауыр тікұшаққа жүк тиеу кезінде ұшуға тағайындалған өрт сөндіруші десантшылардың жартысы (жұмыс нөмірінің тәртібі бойынша алғашқылары) тікұшаққа кіреді, ал қалғандары жүктерді беріп тұрады. Алдымен кіре беріс есіктен алысқа жиналатын жүктер беріледі. Жүктерді тиеу аяқталғаннан кейін барлық өрт сөндіруші десантшылар өздерінің орындарына жайғасады. Жүк түсіру кері тәртіппен жүргізіледі.
139. Түсіру құралының көмегімен жүктерді түсіргенде алдымен кіреберіс есік алдында отырған өрт сөндіруші десант, оның артынан оң борттағы қарсы отырған десант түсіріледі. Осыдан кейін қалған десанттар орналасу тәртібіне байланысты алдымен есікке жақын жатқан және одан әрі орналастырылған жүктерді түсіреді. Бұдан бұрын түсірілген десанттар жүктерді жерде қабылдайды. Тікұшақтың есігі ашық кезде қызметкерлер құралдардың көмегімен тікұшақтан құлап кетпеу үшін сенімді түрде сақтандырылады. Жүктер түсірілгеннен кейін қалған өрт сөндіруші десантшылар түсіріледі.

133. В дни полетов по авиационной охране лесов парашютисты-пожарные и десантники-пожарные, не назначенные в полет, несут дежурство в филиале до прекращения полетов. При этом они готовы к вылету не только на территории данного филиала, но и для тушения лесных пожаров в другом филиале.
Подготовка к вылету парашютно-пожарной и десантно-пожарной команды в любом из указанных выше случаев занимает не более пятнадцати минут.
134. Высадка работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы для тушения пожара проводится по письменному заданию летчика-наблюдателя, который единолично принимает решение о целесообразности и необходимости высадки парашютистов-пожарных или десантников-пожарных, определяет численность высаживаемой группы, назначает руководителя тушения пожара.
135. Парашютисты-пожарные или десантники-пожарные осматривают пожар и прилегающую к нему территорию с высоты, на которой выполнен подлет ВС к пожару, для лучшей ориентировки и определения подходов к пожару от площадки приземления.
Руководитель тушения намечает основную тактическую схему борьбы с огнем. В это время летчик-наблюдатель составляет схему пожара. Схемы составляются летчиком-наблюдателем на лесопожарной карте или бланке донесения.
136. После снижения высоты полета и детального осмотра места пожара летчик-наблюдатель совместно с руководителем высаживаемой группы определяет порядок организации тушения лесного пожара.
137. Погрузка и выгрузка из вертолета производятся быстро и организованно особенно во время висения вертолета. Для четкости десантных операций за каждым десантником-пожарным, в зависимости от занимаемого им в вертолете места, закрепляется круг обязанностей. Твердо устанавливаются также порядок выгрузки, погрузки и место в вертолете для противопожарного снаряжения.
138. Во время загрузки тяжелого вертолета на земле и при висении в воздухе до высоты полтора метров половина десантников-пожарных, назначенных в полет (первые по порядку рабочих номеров), входят в вертолет, а остальные подают грузы. Сначала подают те грузы, которые укладываются дальше от входной двери. После окончания погрузки все десантники-пожарные занимают свои места. Выгрузка производится в обратном порядке.
139. При выгрузке с помощью спускового устройства первым высаживается парашютист-пожарный, занимающий место у входной двери, следом за ним высаживается десантник-пожарный, занимающий противоположное место по правому борту. После этого спускают грузы, которые остальные десантники-пожарные подают в порядке расположения - сначала лежащие ближе к двери и далее последовательно расположению. Ранее высадившиеся десантники-пожарные принимают грузы на земле. Работники, находящиеся у открытой двери вертолета, при помощи соответствующих устройств надежно застраховываются от выпадения из вертолета. После спуска грузов высаживаются остальные десантники-пожарные.

140. Бір жерде асылып тұрған тікұшаққа тиеу кері тәртіпте жүргізіледі.
141. Тиеу-түсіру жұмыстарының қажетті жылдамдығы мен нақтылығын қамтамасыз ету үшін өрт қауіпі жоқ күндері арнайы жаттығулар жүргізіледі.
142. Бір жарым метрден астам биіктікте бір жерде асылып тұрған тікұшаққа отыру және одан түсу арнайы дайындықтан өткен қызметкерлер үшін ғана жүргізіледі.
143. Болымсыз өрттерді сөндіру кезінде бақылаушы-ұшқыш өрт сөндіруші десантшылар өртті сөндіріп болғанша, одан кейін оларды өрт болған жерден алып кетуге қосымша ұшу сапарын жасамау үшін өрт ауданындағы алаңда тікұшақты кідірте тұрады.
144. Шалғай аудандарда өртті сөндіру үшін түсірілген парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі жұмысшыларының командалары (топтары) қарауылшы ӘК-мен, сондай-ақ өрт сөндіруге қатысушы жұмысшылармен байланыс жасап тұруы үшін радиостанциялармен қамтамасыз етіледі.
Елді мекендерге жақын өртті сөндіру кезінде түсірілген топтарды радиостанциялармен қамтамасыз ету бақылаушы-ұшқыштың қалауы байланысты жүргізіледі.
145. Егер өрт ол байқалғаннан кейін екінші күні сөндірілмесе, оны сөндіруде жұмыс істеп жатқан командаға (топқа) филиалмен байланыс жасап тұру үшін радиостанция беріледі.
146. Топтар түсірілген орнынан ұшар алдында бақылаушы-ұшқыш топтың барлық мүшелерінің қолайлы қонғанына және жүктерді қабылдағанына көз жеткізеді.
Қонған алаңнан кету кезінде бақылаушы-ұшқыш олардың өртке қатысты орналасқан жерін қосымша бағдарлау үшін топ үстімен өрт бағытына қарай ұшып өтеді.
147. Өрт сөндіруші-парашютшілердің немесе өрт сөндіруші-десантшылардың қайсы бірі жарақаттанған жағдайда бақылаушы-ұшқыш зардап шеккендерге көмек көрсету үшін шаралар қолданып, болған оқиға туралы филиал мен орындаушыға хабарлайды.
148. Орман иеленушілер мен орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің немесе ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қызметкерлері парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі қызметкерлерінің жерге түсу кезінде жарақаттануы туралы хабарламаны алғаннан кейін зардап шегушілерге өздерінің қолындағы барлық құралдармен не жергілікті билік органдары немесе басқа ведомстволардың кәсіпорындары арқылы көмек көрсетеді.
149. Орман өртін сөндіру басшысы отқа қарсы күрес жөнінде өткізілетін іс-шаралардың дұрыстығын, орман өртін сөндіру жетістігін және еңбек қауіпсіздігі мен оны қорғау талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
Орман өртін сөндіру басшысы өрттің сөндірілгені туралы шешімді өрттің қайта тұтану қауіпі және одан әрі қарауылдау қажеттілігі жоқтығына көз жеткізгеннен кейін ғана қабылдайды.

140. Погрузка при висении проводится в обратном порядке.
141. Для обеспечения нужной быстроты и четкости погрузочно-разгрузочных работ в не пожароопасные дни проводятся специальные тренировки.
142. Посадка в вертолет при висении на высоте более полтора метров и высадка из него производится только для работников, прошедших специальную подготовку.
143. При тушении небольших пожаров летчик-наблюдатель задерживает вертолет на площадке в районе пожара, пока десантники-пожарные ликвидируют очаг, после чего сразу вывозит их с места пожара, не совершая для этого дополнительного полета.
144. Команды (группы) работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы, высаженные для тушения пожара в отдаленных районах, обеспечиваются радиостанциями для связи с патрульным ВС, а также работниками, участвующими в тушении пожара.
При тушении пожара вблизи населенных пунктов обеспечение высаженных групп радиостанциями производится по усмотрению летчика-наблюдателя.
145. Если пожар не был локализован на второй день после его обнаружения, команде (группе), работающей на его тушении, выдается радиостанция для поддержания связи с филиалом.
146. Прежде чем улететь с места высадки группы, летчик-наблюдатель убеждается в благополучном приземлении всех членов группы и принятии грузов.
При уходе от площадки приземления летчик-наблюдатель пролетает над группой в направлении на пожар, чтобы дополнительно ориентировать их местонахождение относительно пожара.
147. При травмировании кого-либо из парашютистов-пожарных или десантников-пожарных летчик-наблюдатель принимает меры для оказания помощи пострадавшим и сообщает о происшедшем в филиал и исполнителю.
148. Лесовладельцы и работники государственных учреждений лесного хозяйства или особо охраняемых природных территорий по получении сообщения о травмировании при высадке работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы оказывают пострадавшим помощь всеми средствами, имеющимися в их распоряжении, либо через местные органы власти или предприятия других ведомств.
149. Руководитель тушения лесного пожара обеспечивает правильность проводимых мероприятий по борьбе с огнем, успешность ликвидации лесного пожара и соблюдение требований безопасности и охраны труда.
Руководитель тушения лесного пожара принимает решение о ликвидации пожара только убедившись в том, что опасности его возобновления нет, и в дальнейшем окарауливания не требуется.

150. Егер өртке жерден күштер жіберілген жағдайда орман иеленуші өртті сөндіру басшысының міндетін мемлекеттік орман және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күзету қызметкеріне жүктейді, бұл кезекте өртті толық сөндіруге және қарауылдауға өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десаншылардың қатысуы туралы мәселе орман иеленуші мен филиалдың бақылаушы-ұшқышы бірге шешеді.
151. Парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметінің қызметкерлері өрт болған жерден тікұшақтармен немесе жердегі көлікпен әкетіледі.
152. Егер өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылар өрттен жаяулап кететін болса, олар өрт болған жақын маңда ашық кеңістікке бақылаушы ұшқышқа өздері кеткен бағытты көрсететін қайың немесе қабығы аршылған сырықтардан жебе түрінде белгі қойып кетеді. Жол жүріп бара жатып бағыт-бағдарды жоғалтып алған жағдайда топ радио байланысы болмаған кезде от жағады және ӘК ұшып келгенде оған көмек көрсету туралы белгі беріп, бұл үшін қолда бар құралдарды немесе қол астындағы материалдарды пайдаланады.
153. Топ филиалға өрт болған жерден оралғаннан кейін парашют, өртке қарсы және дала жабдықтары мен құрал-саймандарының материалдық бөлігі тексеріледі, жөнделіп, жұмысқа толық дайындық күйге келтіріледі.
154. Орындаушы құрған парашюттік-өрт сөндіру және десанттық-өрт сөндіру қызметі қызметкерлерінің резерві командаларына аға бақылаушы- ұшқыш басшылық етеді. Резерв жұмысына жедел басшылықты республикалық диспетчерлік қызмет жүзеге асырады.
155. Өрт болған жерге резерв командаларын жеткізуге ұшу сапарлары үшін оларға парашютшілер мен өрт сөндіруші десаншыларды түсіру және жүктерді лақтыру үшін жабдықталған жалға алынған ӘК-лер бекітіледі.
156. Өрт сөндіруге арналған техниканы жеткізу үшін ауыр тікұшақтар пайдаланылады.
Тікұшақтар тарту туралы шешімді орындаушы қабылдайды.
157. Резерв командаларының арқаға ілетін бүріккіштері, қол және жеңіл өрт құрал-саймандары болады және ұшып шығу кезінде ұшақ бортында мынадай өрт сөндіру құралдары болады:
1) далалық жабдықтар;
2) командалардың ұшақтармен және жергілікті филиалдармен байланысуы үшін радиостанциясы;
3) белгі беру ракеталары бар ракета ататын тапаншалар;
4) үрмелі резеңке қайықтар;
5) мылтықтар.
158. Әрбір өрт сөндіруші-парашютші мен өрт сөндіруші-десантшының бес тәулікке арналған азық-түлік қоры болады, жерге түсірілетін топ басшысының топтың жол жүруін және тамақтануын қамтамасыз ету үшін ақшалай сомасы болады.
159. Резервтің жеке құрамы барлық өрт қауіпі бар кезең ішінде күн сайын орман өртін сөндіру үшін жедел шақырту күту кезекшілігін атқарады.
Резервтің жеке құрамына демалыс күндер әрбір жеке жағдайда республикалық диспетчерлік қызметтің келісімі бойынша беріледі.

150. В случае, когда на пожар будут направлены наземные силы, лесовладелец возлагает руководство тушением пожара на работника государственной лесной охраны или особо охраняемой природной территории, при этом вопрос об участии парашютистов-пожарных или десантников-пожарных в дотушивании и окарауливании пожара решается совместно лесовладельцем и летчиком-наблюдателем филиала.
151. Работники парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы вывозятся с места пожара на вертолетах или наземным транспортом.
152. Если парашютисты-пожарные или десантники-пожарные уходят с пожара пешком, они выкладывают на открытом пространстве вблизи места пожара сигнал в виде стрелы из березовых или окоренных жердей, указывающих летчику-наблюдателю направление, в котором они ушли. В случае потери ориентировки в пути группа для привлечения внимания летчика-наблюдателя при отсутствии радиосвязи раскладывает костер и по прилету ВС сигнализирует ему об оказании помощи, используя для этого имеющиеся средства или подручные материалы.
153. После возвращения группы с места пожара в филиал материальная часть парашютного, противопожарного и полевого снаряжения и оборудования проверяется, ремонтируется и приводится в полную готовность к работе.
154. Создаваемые исполнителем команды резерва работников парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы возглавляются старшим летчиком-наблюдателем. Оперативное руководство работой резерва осуществляет республиканская диспетчерская служба.
155. Для полетов по доставке команд резерва к местам пожаров за ними закрепляются арендованные ВС, оборудованные для высадки парашютистов-пожарных и десантников-пожарных и сброса грузов.
156. Для переброски техники на тушение пожаров используются тяжелые вертолеты.
Решение о привлечении вертолетов принимает исполнитель.
157. Резервные команды располагают ранцевыми опрыскивателями, ручным и легким пожарным инвентарем и при вылете имеют средства пожаротушения на борту самолета:
1) полевое снаряжение;
2) радиостанцию для связи команд с самолетами и местными филиалами;
3) ракетницы с сигнальными ракетами;
4) надувные резиновые лодки;
5) ружья.
158. Каждый парашютист-пожарный и десантник-пожарный имеют запас продовольствия на пять суток, а старший высаживаемой группы имеет денежную сумму для обеспечения переезда и питания группы.
159. Личный состав резерва ежедневно в течение всего пожароопасного сезона несет дежурство в ожидании срочного вызова для тушения лесного пожара.
Выходные дни личному составу резерва предоставляются в каждом отдельном случае по согласованию с республиканской диспетчерской службой.

160. Резервтің аға бақылаушы-ұшқышы ұшу кезінде ұшу сапары кезеңінде бірнеше орман өртін сөндіруге көмек көрсету қажеттігінің тууы мүмкін деген есеппен ӘК бортына өрт сөндіруші-парашютшілердің (өрт сөндіруші-десантшылардың) мүмкіндігінше көп мөлшерін алады.
161. Орман өрті жерлеріне тиісінше өрт сөндіруші-парашютистер мен өрт сөндіруші-десаншыларды қондыру үшін ӘК ұшу сапарлары барынша қысқа мерзімде командаларды жеткізуді қамтамасыз ететін маршрут бойынша трассадан тыс жүргізіледі.
162. Резервтегі командаларды жеткізу жөніндегі тапсырмалар жедел сипатта болады және өтінім түскен сәттен бастап бір сағаттан кешіктірілмей ӘК-мен орындалуға жатады.
163. ӘК ұшып шығып, биіктік алғаннан кейін резервтің аға бақылаушы-ұшқышы диспетчерлік басқару пунктімен байланыс орнатады және оны оған көрсетілген мерзімде барлық ұшу кезінде кезең-кезеңімен қолдайды.
164. Көмек сұраған филиал аумағына жеткен кезде осы филиалдың орналастыру пунктімен радио байланыс орнатылады. Егер филиалдың ӘК-сі осы уақытта ұшу сапарында болса, онымен тікелей радио байланыс орнатылады.
165. Резерв командасының түсірілуі туралы рация бойынша жергілікті филиалға және диспетчерлік басқару пунктіне хабарланады.
166. Резерв командалары түсірілген филиалдың бақылаушы-ұшқышына оларды орман өртіндегі жұмыс кезінде барлық қажеттіліктермен қамтамасыз ету және орналастыру орнына оралуға көмек көрсету жүктеледі.
167. Резервтің өрт сөндіруші-парашютистері мен өрт сөндіруші-десантшылары олар күресу үшін түсірілген орман өртін сөндіру жөніндегі тапсырманы орындағаннан кейін осы филиалдың аумағындағы басқа да өрттерді сөндіруге тек республикалық диспетчерлік қызметтің келісімі бойынша жіберіледі.
168. Тікұшақтан парашютпен секіруді және одан түсуді резервтің өрт сөндіруші-парашютистері мен өрт сөндіруші-десантшылары резервтің аға бақылаушы-ұшқышы берген тапсырма бойынша, ал олардың филиалдардағы жұмыс кезеңінде тиісті филиалдардың бақылаушы-ұшқыштары берген тапсырма бойынша орындайды.
169. Резервтің аға бақылаушы-ұшқышы диспетчерлік басқару пунктімен келісім бойынша ұшу сапарында байқалған басқа да өрттерге түсіреді.
170. Маневр жасау кезінде резервтегі адамдарды, техникалық құралдарды және ӘК бағыттау орындаушының нұсқауы негізінде жүргізіледі.
10. Жанып жатқан орман өрттерінің жай-күйін бақылау тәртібі және оларды жою жөніндегі шаралар
171. Филиал қызмет көрсететін аумақта пайда болған әрбір орман өртінен кейін ол байқалғаннан сәттен бастап және ол толық сөндірілгенге дейін ауадан бақылау белгіленеді.
172. Әрбір кезекті қарауылдау ұшу сапарының алдында бақылаушы ұшқыш ӘК командирімен бірге жанып жатқан өртті қарау кезектілігі мен мақсатын, сондай-ақ қарау кезіндегі ұшу сапарының режимін белгілейді.

160. Старший летчик-наблюдатель резерва при вылете берет на борт ВС как можно большее число парашютистов-пожарных (десантников-пожарных), имея в виду, что за период полета возникает необходимость оказания помощи в тушении нескольких лесных пожаров.
161. Полеты ВС для высадки парашютистов-пожарных и десантников-пожарных непосредственно к местам лесных пожаров проводятся вне трасс, по маршруту, обеспечивающему доставку команд в кратчайший срок.
162. Задания по доставке резервных команд носят срочный характер и подлежат выполнению на ВС не позднее чем через один час с момента подачи заявки.
163. После вылета ВС и набора высоты старший летчик-наблюдатель резерва устанавливает связь с пунктом диспетчерского управления и поддерживает ее периодически в течение всего полета в указанные ему сроки.
164. При подходе к территории филиала, вызвавшего помощь, устанавливается радиосвязь с пунктом базирования этого филиала. Если ВС филиала находятся в это время в полете, устанавливается радиосвязь непосредственно с ним.
165. О высадке команды резерва сообщается по рации местному филиалу и пункт диспетчерского управления.
166. На летчика-наблюдателя филиала, где высажены команды резерва, возлагаются обеспечение их всем необходимым во время работы на лесном пожаре и оказание помощи в возвращении к месту базирования.
167. Парашютисты-пожарные и десантники-пожарные резерва после выполнения задания по тушению лесного пожара, для борьбы с которым они были высажены, направляются на тушение других пожаров на территории этого же филиала только по согласованию с республиканской диспетчерской службой.
168. Прыжки с парашютом и спуски с вертолетов выполняются парашютистами-пожарными и десантниками-пожарными резерва по заданиям, выдаваемым старшим летчиком-наблюдателем резерва, а в период их работы в филиалах по заданиям летчиков-наблюдателей соответствующих филиалов.
169. Старший летчик-наблюдатель резерва производит высадку на другие пожары, обнаруженные в полете, по согласованию с пунктом диспетчерского управления.
170. Направление людей, технических средств резерва и ВС при маневрировании производится на основании указания исполнителя.
10. Порядок наблюдения за состоянием действующих
лесных пожаров и меры по их ликвидации
171. За каждым лесным пожаром, возникшим на территории, обслуживаемой филиалом, устанавливается наблюдение с воздуха с момента его обнаружения и до полной ликвидации.
172. Перед каждым очередным патрульным полетом летчик-наблюдатель совместно с командиром ВС намечает очередность и цель осмотра действующих пожаров, а также режим полета при осмотре.

173. Ауыздықталған өртті қарау кезінде бақылаушы ұшқыш өрттің шет аймағы бойынша түтіндеп жатқан жерлерге (өртеніп немесе түтіндеп жатқан ағаштың түптері, діңдері, ағаш қалдықтарының үйінділері), өрттің қайта басталуы және таралу мүмкіндігі тұрғысынан оның қауіптілік дәрежесі мен өрт орнында оны толық сөндіру үшін қалған адамдардың болу-болмауына басты назар аударады.
174. Өртті айналып ұшып өту қажеттілігін бақылаушы ұшқыш өрт сөндіруші басшыдан алған ақпараттың негізінде белгілейді. Егер өрт сөндіру басшысымен байланыс орнатылмаған болса, бақылаушы-ұшқыш жанып жатқан өртті әдеттегідей күн сайын қарап шығады.
175. Әрбір қарап шығу кезінде қарауылдау картасына өрттің шекарасы белгіленеді және өрттің таралу үрдісін анықтауға мүмкіндік беретін қарау күні мен алаңы көрсетіледі.
176. Жанып жатқан орман өрттерін қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш өрттің негізгі таралу бағытын, жекелеген өртену орындарының, өртке қатысты аса қауіпті учаскелердің болуын анықтауы тиіс және мүмкіндігінше өрт сөндірумен шұғылданушы жұмысшылар мен техникалардың, өрт жиегі бойынша олардың ара-қашықтығының дұрыстығын айқындау мақсатында олардың болуын анықтайды.
177. Бақылаушы-ұшқыш өрттің егжей-тегжейлі сұлбасын жасайды және оны өрт сөндіру басшысына лақтырады. Мұндай сұлба сол сияқты орман иеленушінің тиісті өтінішінің болуы кезінде немесе өрт сөндіруші басшының сұрау салуы бойынша жасалады.
178. Орман өртінің схемасы осы Қағидалардың талаптарына сәйкес ірі масштабта жасалады және толық, көрнекі және шынайы сұлба болып табылады. Оның мақсаты - өрт сөндіру басшысына жағдайды дұрыс бағалау және өртті тез сөндіру үшін іс-шаралар белгілеу мүмкіндігін қамтамасыз ету.
179. Жанып жатқан орман өрттерін қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш сондай-ақ өртте жұмысшылармен, азық-түлікпен, өрт сөндіру құралдарымен көмек көрсету қажеттілігін анықтайды және оны көрсетеді.
180. Тікұшақтан орман өртін қарау кезінде бақылаушы-ұшқыш бортқа өрт сөндіру басшысын және өртке қарсы қызметінің өкілін алады, бұл ретте өрттің сұлбасы олардың қатысуымен жасалады.
181. Орман өртін сөндіру басшысымен байланыс радио арқылы, дыбыс тарату станциясының немесе белгі беру ракеталарының, сондай-ақ қол астындағы материалдардан жерге қойылған белгілердің көмегімен жүзеге асырылады.
Бақылаушы-ұшқыш дыбыс тарату станциясы бойынша берілген өзінің хабарында немесе вымпелмен тасталған жазбахатта қойылған сауалға жауап жерден қандай белгімен берілетінін көрсетеді.
182. Өртте орын алатын жағдайды неғұрлым дұрыс бағалау, қосымша жұмысшылардың қажеттілігін анықтау үшін бақылаушы-ұшқыш ӘК жерге келіп қонған кезде өртті сөндіру барысымен мезгіл-мезгіл тікелей өзі танысады, отпен күрес жөнінде жүргізіліп жатқан іс-шаралардың тиімділігін бағалайды және осының негізінде өртке қарсы іс-шараларды өрт сөндіру басшысымен келіседі.

173. При осмотре локализованных пожаров основное внимание летчик-наблюдатель уделяет дымовым точкам по периферии пожара (горящие или дымящиеся пни, стволы деревьев, кучи древесного хлама), степень их опасности с точки зрения возможности возобновления и распространения пожара и наличие людей, оставленных на месте пожара для его полной ликвидации.
174. Необходимость облета пожара летчик-наблюдатель устанавливает на основании информации, получаемой от руководителя тушения пожара. Если связь с руководителем тушения пожара не установлена, летчик-наблюдатель осматривает действующие пожары ежедневно.
175. При каждом осмотре на патрульную карту наносится граница пожара и указываются дата осмотра и площадь, что позволяет выявить динамику распространения пожара.
176. Во время осмотра действующих лесных пожаров летчик-наблюдатель определяет основное направление распространения огня, наличие отдельных очагов горения, участков, особо опасных в пожарном отношении, и по возможности выявляет наличие рабочих и техники, занятых на тушении пожара, с целью определения правильности их расстановки по кромке пожара.
177. Летчик-наблюдатель составляет и сбрасывает руководителю тушения подробную схему пожара. Такая схема составляется также при наличии соответствующей просьбы лесовладельца или по запросу руководителя тушения пожара.
178. Схема лесного пожара составляется в крупном масштабе в соответствии с требованиями настоящих Правил и является полной, наглядной и достоверной. Ее назначение - обеспечить возможность руководителю тушения пожара правильно оценить обстановку и наметить мероприятия для быстрой ликвидации пожара.
179. При осмотре действующих лесных пожаров летчик-наблюдатель также выясняет о необходимости помощи на пожаре рабочими, продовольствием, средствами пожаротушения и оказывает ее.
180. При осмотре лесного пожара с вертолета летчик-наблюдатель берет на борт руководителя тушения пожара и представителя государственной противопожарной службы, при этом составление схемы пожара производится с их участием.
181. Связь с руководителем тушения лесного пожара осуществляется по радио, при помощи звуковещательной станции или сигнальными ракетами, а также знаков, выложенных на земле из подручных материалов.
Летчик-наблюдатель в своем сообщении по звуковещательной станции или в записке, сброшенной вымпелом, указывает каким знаком с земли подается ответ на заданный вопрос.
182. Для более правильной оценки обстановки, складывающейся на пожаре, выяснения потребностей дополнительных рабочих летчик-наблюдатель при посадке ВС периодически лично знакомится с ходом тушения пожара, оценивает эффективность проводимых мероприятий по борьбе с огнем и на основании этого согласовывает с руководителем тушения пожара противопожарные мероприятия.

183. Ірі орман өрті ауыздықталғаннан кейін бақылаушы-ұшқыш оны қарауылдау қалай жүзеге асырылып жатқанын бақылайды және оның шекарасы бойынша өртті айналып ұшып шығады.
184. Өрт жиектерінің жануы қайта басталған учаскелер байқалған кезде бақылаушы ұшқыш бұл жайында қарауылдау жүргізуші жұмысшыларға хабарлайды және оларды тікұшақпен қайта пайда болып келе жатқан өрт ошағына жеткізеді.
Қарауылдау жүргізуші жұмысшылар ӘК-нің жақындап қалғанын байқап, ашық жерге шығып, бақылаушы ұшқыштың назарын аударады.
185. Ірі орман өртін сөндіру туралы шешімді филиалдың бақылаушы-ұшқышымен келісім бойынша орман иеленуші қабылдайды.
186. Егер қызмет етілетін аумаққа ормандардың жанғыштығы жоғары дәрежеде болатын кезеңнен кейін жауын-шашын болса, онда өрт қауіпінің сыныбына қарамастан осыған дейін орын алған барлық ірі орман өрттерін айналып ұшып шығады. Бұл ретте бақылаушы-ұшқыш оларды қосымша сөндіруге және қарауылдауға айрықша назар аударады.
187. Ормандардың жанғыштығы жоғары дәрежеде болатын кезеңдерде филиалдың бақылаушы ұшқышы филиалдағы жағдай және қолданылып жатқан шаралар жайында филиал орналасқан жердегі мемлекеттік және жекеше орман иеленушілерге күн сайын баяндап отырады.
188. Орындаушының қызметкерлері орман өрттеріне кінәлілерді анықтауға шаралар қабылдап, осы кінәлілерді анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтерді орман иеленушіге және ішкі істер органдарына хабарлайды.
Қарауылдаумен қатар орман өрттерінің пайда болу себептерін тергеу, кінәлілерді немесе өсімдіктер мен жануарлар дүниесі және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзушыларды анықтау үшін өрт орындарына өртке қарсы қызмет пен құқық қорғау органдарының қызметкерлері жеткізіледі.
189. Өртті байқау, қарау немесе сөндіру филиал немесе оның қатысуымен жүргізілген әрбір орман өрті бойынша филиалдың бақылаушы-ұшқышы өртті сөндіргеннен кейінгі үш күндік мерзімде орман иеленушіге белгіленген нысан бойынша жұмсалған ақша қаражаты шығындары туралы анықтаманы оларды орман иеленушіге осы өрттің келтірген нұқсан сомасына қосу үшін тапсырады.
190. Жанып жатқан орман өрттерін қарап, оларды сөндіруді ұйымдастыру үшін бақылаушы-ұшқыш ӘК бортына орман иеленушілердің және өртке қарсы мемлекеттік қызмет органдарының өкілдерін алады.
11. Орман қорғау жұмыстарын ұйымдастыру тәртібі
191. Орман қорғау саласындағы орындаушының негізгі міндеті зиянды орман жәндіктерінің жаппай көбею орындарын анықтау және ормандардың санитариялық жай-күйін бақылау болып табылады.
192. Орындаушы орман қорғау бойынша мынадай жұмыстарды орындайды:

183. После локализации крупного лесного пожара летчик-наблюдатель наблюдает, как осуществляется его окарауливание, и проводит облеты пожара по его границам.
184. При обнаружении возобновляющихся участков горения кромки пожара летчик-наблюдатель сообщает об этом рабочим, выполняющим окарауливание, и доставляет их к возобновляющемуся очагу на вертолете.
Рабочие, выполняющие окарауливание, заметив приближение ВС, выходят на открытое место, и привлекают внимание летчика-наблюдателя.
185. Решение о ликвидации крупного лесного пожара принимает лесовладелец по согласованию с летчиком-наблюдателем филиала.
186. Если на обслуживаемой территории после периода повышенной горимости лесов выпали осадки, то вне зависимости от класса пожарной опасности совершается облет всех действовавших до этого крупных лесных пожаров. Особое внимание при этом летчик-наблюдатель обращает на организацию их дотушивания и окарауливания.
187. В периоды повышенной горимости лесов летчик-наблюдатель филиала ежедневно докладывает об обстановке и принимаемых мерах государственным и частным лесовладельцам по месту базирования филиала.
188. Работники исполнителя принимают меры к выявлению виновников лесных пожаров и сообщают сведения, позволяющие установить этих виновников лесовладельцу и органам внутренних дел.
Попутно с патрулированием для расследования причин возникновения лесных пожаров, выявления виновников или нарушителей законодательства Республики Казахстан в области растительного и животного мира и особо охраняемых природных территорий к местам пожаров доставляются работники противопожарной службы и правоохранительных органов.
189. По каждому лесному пожару, обнаружение, осмотр или тушение которого проводились филиалом или с его участием, летчик-наблюдатель филиала в трехдневный срок после ликвидации пожара представляет лесовладельцу информацию о произведенных затратах денежных средств для включения их в сумму ущерба, причиненного этим пожаром лесовладельцу.
190. Для осмотра действующих лесных пожаров и организации их тушения летчик-наблюдатель берет на борт ВС представителей лесовладельцев и органов государственной противопожарной службы.
11. Порядок организации лесозащитных работ
191. Основной задачей исполнителя в области лесозащиты являются своевременное выявление очагов массового размножения вредных лесных насекомых и наблюдение за санитарным состоянием лесов.
192. Исполнитель выполняет следующие работы по лесозащите:

1) ормандарды өрттен авиациямен қарауылдау кезінде ормандардың санитариялық жай-күйіне бақылау жасайды;
2) ұшақпен шолып қарау арқылы орман патологиялық зерттеулерді жүзеге асырады.
193. Орындаушы мамандандырылған ұйымдар жүргізетін орман патологиялық зерттеулерге қатысады.
12. Ормандардың санитариялық жай-күйін бақылау тәртібі
194. Ормандардың санитариялық жай-күйін бақылау ормандардың санитариялық жай-күйін белгілеу және зиянды орман жәндіктерінің жаппай көбею ошақтарының пайда болуын дер кезінде анықтау мақсатында жүзеге асырылады.
195. Ормандардың санитариялық жай-күйіне бақылауды орындау ормандарды өрттерден авиациямен қарауылдаумен қатар жүргізіледі. Ормандардың санитариялық жай-күйіне бақылау бойынша арнайы ұшу сапарлары жекелеген шарттар негізінде ғана немесе орындаушының нұсқауы бойынша жүргізіледі.
196. Жыл сайын өрт қаупі бар маусым басталғанға дейін орман шаруашылығын мемлекеттік басқару органдарынан, сондай-ақ орман иеленушілерден орындаушы қызмет көрсетілетін аумақтардағы ормандардың санитариялық жай-күйін сипаттайтын барлық материалдарды жинайды, сондай-ақ өткен жылдардағы қадағалау деректерін жүйелейді.
197. Қызмет көрсетілетін ормандардың санитариялық жай-күйін бақылау жөніндегі жұмыстарды бақылаушы ұшқыш өрт қауіпі бар маусым үшін санитариялық тұрғыдан алғанда барлық жайсыз орман учаскелерін анықтау мақсатында барлық қызмет көрсетілетін аумақтарды қарауды қамтамасыз ететіндей етіп құруы тиіс. Бақылау туралы ақпаратты бақылаушы-ұшқыш қызмет көрсетілетін орман иеленушілерге ұсынады.
198. Көзбен шолып ұшу кезінде патологиялық жағдай орын алған орман учаскелерінің сұлбалары анықталады және қарауылдық картаға енгізіліп, кейіннен ұшу сапарынан соң жұмыс бабындағы карта-сұлбаға түсіріледі.
199. Бақылау жүргізу процесінде бақылау-ұшқыш патологиялық жағдай орын алған мынадай орман учаскелерін тіркеуге алады:
1) кеміргіш жәндіктердің қылқан және жай жапырақты ағаштарды бүлдіруі;
2) соңғы жел құлатпалары және дауыл сұлатпалары;
3) жас кеспеағаштардағы қоқыс;
4) қурап қалған ағаштар;
5) анықталмаған себептермен патологиялық жағдайға ұшыраған екпелер.
200. Кеміргіш жәндіктердің қылқан және жай жапырақты сүрекдің қолтығын бүлдіруі мынадай шәкіл бойынша бағаланады:
1) осал – қылқанның, жапырақтың жиырма бес пайызына дейін түсуі кезінде;
2) орташа – қылқанның (жапырақтың) елу пайызға дейін түсуі кезінде;
3) күшті - қылқанның (жапырақтың) жетпіс бес пайызға дейін түсуі кезінде;
4) жаппай - қылқанның (жапырақтың) жетпіс бес пайыздан жоғары мөлшерде түсуі кезінде.
201. Бақылау жүргізу кезінде бақылаушы ұшқыштың анықтауына жататын барынша шағын норма болып орташа дәрежеде бүліну табылады.

1) ведет наблюдение за санитарным состоянием лесов во время авиапатрулирования лесов от пожаров;
2) осуществляет аэровизуальные лесопатологические обследования.
193. Исполнитель принимает участие в лесопатологических обследованиях, проводимых специализированными организациями.
12. Порядок наблюдения за санитарным состоянием лесов
194. Наблюдение за санитарным состоянием лесов осуществляется в целях установления санитарного состояния лесов и своевременного выявления возникающих очагов массового размножения вредных лесных насекомых.
195. Выполнение наблюдения за санитарным состоянием лесов производится попутно с авиапатрулированием лесов от пожаров. Специальные полеты по наблюдению за санитарным состоянием лесов производятся только на основании отдельных договоров или по указанию исполнителя.
196. Ежегодно, до начала пожароопасного сезона, в органах государственного управления лесным хозяйством, а также у лесовладельцев исполнитель собирает все материалы, характеризующие санитарное состояние лесов на обслуживаемой территории, а также систематизируются данные наблюдения за предшествующие годы.
197. Работу по наблюдению за санитарным состоянием обслуживаемых лесов летчик-наблюдатель строит таким образом, чтобы за пожароопасный сезон обеспечить осмотр всей обслуживаемой территории на предмет выявления всех неблагополучных в санитарном отношении участков леса. Информацию о результатах наблюдения летчик-наблюдатель представляет обслуживаемым лесовладельцам.
198. При аэровизуальных полетах выявляются и наносятся на патрульную карту контуры участков леса с патологическим состоянием, с последующим переносом их на рабочую карту-схему.
199. В процессе проведения наблюдения летчиком-наблюдателем фиксируются следующие участки леса с патологическим состоянием:
1) повреждение хвое- и листогрызущими насекомыми;
2) ветровалы и буреломы свежие;
3) захламленность на свежих лесосеках;
4) сухостои;
5) насаждения с патологическим состоянием от невыясненных причин.
200. Повреждение полога древостоев хвое- и листогрызущими вредителями оценивается по следующей шкале:
1) слабое - при потере хвои, листвы до двадцати пяти процентов;
2) среднее - при потере хвои (листвы) до пятидесяти процентов;
3) сильное - при потере (листвы) до семидесяти пяти процентов;
4) сплошное - при потере хвои (листвы) свыше семидесяти пяти процентов.
201. Предельно малой нормой, подлежащей выявлению летчиком-наблюдателем при проведении наблюдения, является среднее повреждение.

202. Ұшу сапарында бақылаушы ұшқыш екпелердің жалпы жай-күйіне байқау жүргізеді және әуеден байқалған бүліну нышаны бойынша жайсыз санитариялық жай-күйі бар орман учаскелерін анықтайды.
203. Бүліну нышаны бар орман учаскесін байқағаннан кейін бақылаушы-ұшқыш қарауылдау картасында маршруттан ауытқу орнын алдын ала дәл тексеріп алып, оған ӘК жібереді.
204. Бүлінген учаскеге ұшып келіп бақылаушы ұшқыш оның нақты орналасқан жерін анықтайды және қарауылдау картасына жай қарындашпен оның шекарасын белгілейді. Алаңы жарты шаршы сантиметрден кем болмайтын осы масштабтың картадағы алатын учаскесі крест белгісімен көрсетіледі және оның шекарасы белгіленбейді.
Учаскелердің орналасқан жері мен олардың алаңын анықтау орман өрттерінің орналасқан жері мен алаңын анықтау сияқты тәртіппен жүргізіледі.
205. Учаскені егжей-тегжейлі қарау және бүліну санаты мен оның сипатын нақтылау үшін ұшу сапарының нақты биіктігі Заң талаптарына сәйкес төмендетіледі.
206. Бүліну учаскесін сипаттау борт журналында жүргізіледі, онда:
1) екпелердің таксациялық элементтері (құрамы, жас тобы, жуандығы);
2) бүліну түрі;
3) бүлінген тұқымды;
4) бүліну сипаты (жаппай, көлбеу, жалғыз ағаштар);
5) бүлінген учаскенің алаңы көрсетіледі.
207. Тікұшақпен әуеден қарауылдау кезінде бүліну санатын нақтылау үшін бақылаушы-ұшқыш екпелерді табиғи күйінде алдын ала тексеріп қарау мақсатында байқалған бүлінген учаскеге жақын келіп қонады.
208. Бүлінуі төтенше сипат алатын және олар ауадан байқалатын учаскелер ұшу сапарынан кейін қарауыл картасында тушпен арнайы белгіленіп, тиісті түстермен көрсетіледі.
209. Ормандардың санитариялық жай-күйін бақылау бойынша жұмыстарды есепке алу және қызмет көрсетілетін аумақтың орман патологиялық жағдайын сипаттау үшін масштабы 1:500000 немесе 1:1000000 ұшу картасынан алынатын жұмыс бабындағы көшірме карта-сұлбасы қызмет етеді, жұмыстар басталмас бұрын ағымдағы жылдың жұмыс картасы дайындалады. Оған өткен жылдың карта-сұлбасымен бүлінуі төтенше сипат алатын барлық орман учаскелері көшіріледі. Бұл учаскелердің шекаралары, бүліну санаты және бүлінудің реттік нөмірі карта-сұлбада қара түспен көрсетіледі.
210. Орман патологиялық байқау жүргізілген әрбір ұшу сапарынан кейін бақылаушы ұшқыш карта-схемада ормандардың санитариялық жай-күйіне тікелей бақылау жүргізілген ұшу сапары маршрутының кезеңдерін қара түспен белгілейді. Әрбір ұшу сапары маршрутының кезеңдерінде бақылау күні және айы көрсетіледі. Жаңадан анықталған учаскелердің шекарасы, бүліну санаты және олардың нөмірлері карта-схемада қызыл түспен белгіленеді. Карта-сызба ормандардың санитариялық жай-күйін бақылауды орындау бойынша филиалдың жұмысын бақылауға және дұрыс жоспарлауға мүмкіндік береді.
Ормандардың санитариялық жай-күйіне бақылау жүргізілетін ұшу сапары маршруты кезеңдері бағытынан сегіз километр дейін қашықтықта орналасқан учаскелер қаралған болып есептеледі.

202. В полете летчик-наблюдатель ведет наблюдение за общим состоянием насаждений и выявляет участки леса с неблагополучным санитарным состоянием по заметным с воздуха признакам повреждений.
203. Заметив участок леса с признаками повреждений, летчик-наблюдатель направляет к нему ВС, предварительно точно зафиксировав на патрульной карте место схода с маршрута.
204. Подлетев к поврежденному участку, летчик-наблюдатель определяет его точное местонахождение и наносит границы простым карандашом на патрульную карту. Участок, занимающий на карте данного масштаба площадь менее половины квадратного сантиметра, обозначается крестиком, и границы его не наносятся.
Определение местонахождения участков и их площадей производится в таком же порядке, как и определение местонахождения и площадей лесных пожаров.
205. Для детального осмотра участка и уточнения категории повреждения и ее характера истинная высота полета снижается в соответствии с требованиями Закона.
206. Описание участков повреждений производится в бортовом журнале, где указываются:
1) таксационные элементы насаждения (состав, возрастная группа, полнота);
2) вид повреждения;
3) поврежденная порода;
4) характер повреждения (сплошной, куртинами, единичные деревья);
5) площадь поврежденного участка.
207. При авиапатрулировании на вертолете для уточнения категории повреждения летчик-наблюдатель производит посадку вблизи обнаруженного поврежденного участка с целью рекогносцировочного осмотра насаждений в натуре.
208. Участки, на которых повреждения носят длительный характер и они заметны с воздуха, после полета оконтуриваются на патрульной карте тушью и обозначаются соответствующими цветами.
209. Для учета работы по наблюдению за санитарным состоянием лесов и характеристики лесопатологического состояния обслуживаемой территории служит рабочая карта-схема - выкопировка с полетной карты масштаба 1:500000 или 1:1000000, перед началом работ подготавливается рабочая карта-схема текущего года. На нее с карты-схемы предыдущего года переносятся все участки леса, на которых повреждения носят длительный характер. Границы этих участков, категории повреждения и порядковые номера повреждений наносятся на карту-схему черным цветом.
210. После каждого полета на территории лесного фонда летчик-наблюдатель наносит на карту-схему черным цветом те отрезки маршрутов, на которых непосредственно велись наблюдения за санитарным состоянием лесов. На каждом отрезке маршрута указываются число и месяц наблюдения. Границы вновь выявленных участков, категории повреждения и их номера наносятся на карту-схему красным цветом. Карта-схема позволяет контролировать и правильно планировать работу филиала по выполнению наблюдения санитарного состояния лесов.
Осмотренными считаются участки, расположенные на расстоянии до восьми километров от линии отрезков маршрутов, на которых производится наблюдение за санитарным состоянием лесов.

211. Жайсыз санитариялық жай-күйі бар анықталған учаскелерді сипаттау арнайы ведомосқа енгізіледі.
212. Бүлінген орманның байқалған учаскесіне бақылаушы-ұшқыш орман иеленушіге тапсырылатын әуеден белгі беру парағын жасайды.
213. Әуеден белгі беру парағын алғаннан кейін орман иеленуші алынған хабарламаның жердегі тексерісін апталық мерзімде ұйымдастыруға міндетті. Егер тексеру кезінде орман учаскесінің бүлінгені расталса, онда орманды қорғау қызметі маманының қатысуымен қосымша зерттеу жүргізіледі. Әуеден белгі беру парағының тексеру нәтижесі туралы ақпараты орман иеленушіге беріледі. Сыртқы беті толтырылған әуеден белгі беру парағы филиалға жіберіледі.
214. Тексеруді өрт сөндіруші парашютшілердің бір немесе бірнеше тобы (жұмыс көлеміне және ошақтың қашықтығына байланысты) жүргізеді. Топқа кемінде екі адам кіреді.
215. Жалпы орман патологиялық бақылау деректері бойынша орман қорғау жөніндегі аға бақылаушы ұшқыш орындаушымен қызмет көрсетілетін әрбір облыс бойынша ормандардың санитариялық жай-күйінің жалпы картасын жасайды және үнемі нақтыланып отырады. Мұндай карталар ретінде әкімшілік немесе 1:500000 масштабтан 1:1000000 масштабқа дейін басқа да карталар пайдаланылады.
216. Ормандардың санитариялық жай-күйінің жалпы картасын дайындау оларға мынадай деректердің шартты белгілерін қоюмен тұжырымдалады:
1) орындаушы егжей-тегжейлі орман патологиялық бақылауды жүзеге асыратын филиал қызмет көрсететін учаскелер аумағының шекаралары;
2) самырсын екпелері мен ағаштардың басқа да бағалы тұқымдыларының шекаралары.
217. Орман патологиялық бақылау жүзеге асырылуына қарай картаға орманның патологиялық жағдай орын алған учаскелері белгіленеді. Қылқанды және жай жапырақты ағаштарды кеміргіш әрі ағаш діңін бүлдіретін зиянкестердің орналасқан жерлері картада оларды жерде тексеріп алғаннан кейін ғана белгіленеді.
13. Ұшақпен шолып қарау арқылы жүргізілетін орман патологиялық зерттеулер тәртібі
218. Ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеулерді орындаушы орындайды. Олар экспедициялық орман патологиялық зерттеулер жоспарланбаған, ал ұшақпен шолып қарау арқылы орман патологиялық зерттеулерді жедел жүргізу қажеттілігі орын алатын жағдайларда орман иеленушілермен жасалған арнайы шарттар негізінде жүргізіледі.
219. Шартта зерттеуге жататын орман алаңдары, ұшу сапарларын жүргізу мерзімдері, ӘК ұшу сапарларының маршруттары белгіленеді қашықтықтар және жұмыстардың құны анықталады.
220. ӘК ұшу сапарларының маршруттары зерттелетін аумақ бойынша бір-біріне қатар он километр сайын тартылады. Биік таулы аудандарда маршруттар жазық жерлердің бойымен тартылады. Ерекше мұқият зерттеу қажет болатын жағдайларда аумақтың үстімен ұшып өту кемінде төрт километрден кейін тартылған маршруттар желісі бойынша жүргізіледі.

211. Описание выявленных участков с неблагополучным санитарным состоянием заносится в специальную ведомость.
212. На обнаруженные участки поврежденного леса летчик-наблюдатель составляет листок воздушной сигнализации, который передается лесовладельцу.
213. Получив листок воздушной сигнализации, лесовладелец в недельный срок организовывает наземную проверку полученного сообщения. Если при проверке подтвердится, что участок леса поврежден, то проводится дополнительное обследование с участием специалиста службы защиты леса. Информация о результатах проверки листка воздушной сигнализации представляется лесовладельцу. Листок воздушной сигнализации с заполненной обратной стороной высылается в филиал.
214. Проверка проводится одной или несколькими группами парашютистов-пожарных (в зависимости от объема работ и удаленности очага). В группу входят не менее двух человек.
215. По данным общего лесопатологического наблюдения старшим летчиком-наблюдателем по лесозащите составляется и постоянно уточняется общая карта санитарного состояния лесов по каждой области, которые обслуживаются исполнителем. В качестве таких карт используются административные или другие карты масштаба от 1:500000 до 1:1000000.
216. Подготовка общих карт санитарного состояния лесов заключается в нанесении на них условными знаками следующих данных:
1) границ территории, обслуживаемой филиалом участков, на которых исполнитель осуществляет детальное лесопатологическое наблюдение;
2) границ кедровых насаждений и других ценных пород деревьев.
217. По мере осуществления лесопатологического наблюдения на карту наносятся участки с патологическим состоянием леса. Очаги хвое-, листогрызущих и стволовых вредителей наносятся на карту лишь после их наземной проверки.
13. Порядок осуществления аэровизуального лесопатологического
обследования
218. Аэровизуальные лесопатологические обследования выполняются исполнителем. Они проводятся на основании специальных договоров с лесовладельцами в тех случаях, когда экспедиционные лесопатологические обследования не запланированы, а необходимость в срочном проведении аэровизуальных лесопатологических обследований имеется.
219. Договором определяется площадь лесов, подлежащих обследованию, сроки проведения полетов, расстояния, через которые прокладываются маршруты полетов ВС и стоимость работ.
220. Маршруты полетов ВС прокладываются по обследуемой территории параллельно друг другу, через десять километров. В высокогорных районах маршруты прокладываются вдоль долин. В случаях, когда необходимо особенно тщательное обследование, облет территории проводится по сети маршрутов, проложенных не менее чем через четыре километра.

221. Ормандардың санитариялық жай-күйі туралы материалдарды талдау және әуежайдың орналасу аумағының ерекшелігін және басқа да рельеф ерекшеліктерін ескере отырып орман патологиялық бақылау деректері негізінде ӘК ұшу уақытының жоспарлы шығындары мен ұшу тәртібі анықталады. Жоба 1:500000 масштабтағы топографиялық картада жасалады және оны орындаушы бекітеді.
222. Ұшақпен шолып қарау орман патологиялық зерттеу бойынша ұшу сапары кезінде ӘК экипажына ұшқыштан басқа екі бақылаушы ұшқыш кіреді. Олардың біреуі (аэронавигатор) бүлінген орман учаскесін анықтайды және суреттейді. Екіншісінің міндеті (аэроорман патолог) ұшақ жүргізуді белгіленген бағыт бойынша жүзеге асыру, сондай-ақ зиянкестер анықталған учаскелердің орналасқан жерін анықтау және олардың сұлбасын картада белгілеу болып табылады.
223. Ұшу сапарлары қарауылдау ӘК-лерінде ормандарды өрттен қорғау бойынша ұшу сапарларынан бос күндері орындалады.
224. Орман патологиялық зерттеу үшін қандайда бір себептермен қарауылдау ӘК-сін пайдалану мүмкін болмайтын жағдайда оны орындалу үшін жалға алынады немесе меншікті ӘК-сі пайдаланылады.
225. Ұшақпен шолып қарау арқылы орман патологиялық зерттеулер жүргізу кезінде егжей-тегжейлі бағдарлау үшін 1:500000 масштабындағы қарауыл картасы және карта-сызбалар пайдаланылады.
Орманның бүлінген учаскелерінің шекаралары көрсетілген жұмыс бабындағы карта-сызба орманның санитариялық жай-күйін есепке алу үшін қызмет етеді және оны сипаттайды.
226. Әрбір ұшу сапарының алдында ұшу сапарының картасына жай қарындашпен осы ұшу сапарында белгіленген маршруттар көрсетіледі.
227. Аэронавигатор белгіленген маршрут бойынша ӘК басқаруды қамтамасыз етеді. Аэроорман-патолог бұл уақытта екпелердің жалпы түріне бақылау жасайды. Қалыпты орман екпесінен түр-түсіне байланысты ерекшеленетін учаскені байқағаннан кейін ол аэронавигаторға ӘК-ні осы учаскеге қарай бағыттауға нұсқау береді.
Ұшақ учаскеге жақындаған кезде аэронавигатор картаға оған аэроорман-патолог көрсеткен шекараны белгілейді. Содан соң ұшу сапарының биіктігі Заң талаптарына сәйкес қауіпсіз деңгейге дейін төмендетіледі.
Аэроорманпатолог бүліну сипатын нақтылайды және картаға бүліну учаскесінің орман патологиялық сипаттамасын белгілейді.
228. Учаскені зерттеуді аяқтағаннан соң аэронавигатор ол маршруттан ауытқыған жерге қарай ұшақты бағыттап, маршрут бойынша ұшу сапарын жалғастырады.
229. Бүліну учаскесі соншалықты ауқымды болып, бірнеше маршрутпен жүргізілетін жағдайларда оның шекаралары маршруттан ауытқымай-ақ енгізіледі, әрбір ұшу сапарын орындау кезінде маршрут бойынша көрінетін бүліну шекарасы белгіленеді. Осындай екпелердің ішінде бүлінуі біртекті орман учаскелері байқалады. Бүлінген учаскелердің сұлбалары учаскенің барлық шекарасы сияқты маршруттан ауытқымай-ақ белгіленеді. Бұл бүліну сипатын нақтылау немесе кейбір алаңдарды егжей-тегжейлі қарау мақсатында ғана орындалатын үлкен учаскелерді ұшып өту кезінде маршруттан жеке ауытқуды теріске шығармайды.

221. На основании анализа материалов о санитарном состоянии лесов и данных лесопатологического наблюдения с особенностями территории расположения аэродромов и других особенностей рельефа составляется проект маршрутной сети, которым определяются плановые затраты летного времени и порядок полетов ВС. Проект составляется на топографической карте масштаба 1:500000 и утверждается исполнителем.
222. В экипаж ВС при полетах по аэровизуальному лесопатологическому обследованию, кроме пилота, входят два летчика-наблюдателя. Один из них (аэронавигатор) выявляет и описывает участки поврежденного леса. Задачей второго (аэролесопатолог) являются осуществление самолетовождения точно по намеченному маршруту, а также определение местонахождения участков, выявленных вредителей, и нанесение их контуров на карту.
223. Полеты выполняются на патрульных ВС в дни, свободные от полетов по охране лесов от пожаров.
224. В случае, когда использование для лесопатологического обследования патрульного ВС по каким-либо причинам невозможно, для его выполнения арендуется или же используется собственное ВС.
225. При проведении аэровизуальных лесопатологических обследований для детальной ориентировки используются патрульные карты и карты-схемы масштаба 1:500000.
Рабочая карта-схема с нанесенными на ней границами поврежденных участков леса служит для свода и характеризует санитарное состояние леса.
226. Перед каждым полетом на полетную карту наносят простым карандашом намеченные на этот полет маршруты.
227. Аэронавигатор обеспечивает самолетовождение ВС по намеченному маршруту. Аэролесопатолог в это время ведет наблюдение за общим видом насаждений. Обнаружив участок, отличающийся по окраске от нормального лесонасаждения, он дает указание аэронавигатору направить ВС к данному участку.
Когда самолет приближается к участку, аэронавигатор наносит на карту его границы, которые ему указывает аэролесопатолог. Затем высота полета снижается до безопасного уровня в соответствии с требованиями Закона.
Аэролесопатолог уточняет характер повреждения и наносит на карту лесопатологическое описание участка повреждений.
228. Закончив обследование участка, аэронавигатор выводит самолет к точке, с который он сошел с маршрута, и продолжает полет по маршруту.
229. В тех случаях, когда участок повреждения настолько велик, что ведется несколькими маршрутами, его границы наносятся без схода с маршрутов, причем, при выполнении каждого полета наносятся видимые по маршруту границы повреждений. Внутри таких насаждений намечаются участки леса, повреждения которых однородны. Контуры поврежденных участков наносятся без сходов с маршрута, как и граница всего участка. Это не исключает отдельные сходы с маршрута во время полета над большими участками, которые выполняются только в целях уточнения характера повреждений или детального осмотра некоторых площадей.

230. Бүліну сипатына қарай учаскелердің сұлбалары жұмыс картасында мынадай түстермен боялады:
1) толық желінген – қызыл;
2) орташа желінген – қызғылт фондағы қызыл штрихпен;
3) едәуір желінген – қызғылт;
4) жас өртеңдер – қоңыр;
5) жел құлатпалары мен дауыл сұлатпалар – сары;
6) жас кеспеағаштардағы қоқым – күлгін түсті штрихпен;
7) әртүрлі себептерден бүліну – жасыл штрихпен;
8) қурап қалған ағаштар – сұр.
231. Сұлбалары енгізілмеген шағын учаскелер жұмыс картасында бүліну сипатына сәйкес келетін түске боялып, шеңбермен коршалатын қара нүктемен белгіленеді.
232. Барлық енгізілген учаскелер орман иелену алқабы шегінде ретімен нөмірленеді.
233. Орман қорының бүлінген учаскелерін сипаттау әрбір орман иеленуші бойынша арнайы ведомостарға енгізіледі.
234. Жекелеген орман иеленушілердің орман қоры алаңдарын зерттеуді аяқтағаннан кейін олардың әрқайсысына тиісті ведомствоның көшірмесі қоса берілген жұмыс картасының көшірмесі жіберіледі.
235. Филиалдардың бақылаушы-ұшқыштары арнайы ұшақпен шолып қарау арқылы орман патологиялық зерттеулер жүргізу материалдары бойынша өздерінің схема-карталары мен қарауыл карталарын нақтылап, оларға бүлінуі орнықты сипат алған барлық учаскелерді, сондай-ақ зиянды орман жәндіктерінің жаппай көбею ошақтарын және жай-күйіне филиал жүйелі бақылау жасап тұратын басқа да учаскелерді енгізеді.
14. Экспедициялық және орман патологиялық зерттеулер жүргізу тәртібі
236. Экспедициялық және орман патологиялық зерттеулер зиянкестер санының динамикасын, орман ауруларының асқынуы мен екпелердің қурап қалу динамикасын бақылау және болжау нәтижелерінің негізінде орман иеленушілердің өтінімі бойынша жоспарланады.
237. Ведомствоның тапсырмасы орындаушы үшін шарт жасасып, жұмыстарды орындауға негізі болып табылады. Зерттеулердің нақты объектілерін орман иеленуші белгілейді.
238. Орман патологиялық зерттеулер кезінде орындаушы:
1) жердегі жұмыстар жиналатын алаңдарды анықтау мақсатында орындаушы мамандарының аумақтарды ұшақпен шолып қарау арқылы орман патологиялық зерттеулерге қатысуын;
2) экспедиция мамандарын жұмыс орнына жеткізуді және оларды кері алып қайтуды;
3) орманда жүрген қызметкерлерге мамандандырылған ұйымның өтінімдері бойынша азық-түлік, жабдықтар мен материалдар жеткізуді қамтамасыз етеді.
239. ӘК ұшу сапарлары мамандандырылған ұйым беретін өтінім бойынша орындалады.
240. Егжей-тегжейлі түсініктеме жазбахат, ормандардың санитариялық жай-күйі карталарының көшірмелері және орманның бүлінген учаскелерінің жиынтық ведомствосы қоса тіркелген орман қорғау жөніндегі барлық жұмыстардың нәтижелері туралы материалдарды орындаушы орман иеленушіге береді.

230. В зависимости от характера повреждения контуры участков на рабочей карте закрашиваются следующими цветами:
1) полное объедание - красным;
2) среднее объедание - красной штриховой на розовом фоне;
3) заметное объедание - розовым;
4) свежие гари - коричневым;
5) ветровалы и буреломы - желтым;
6) захламленность на свежих лесосеках - фиолетовой штриховкой;
7) повреждения от разных причин - зеленой штриховкой;
8) сухостой - серым.
231. Небольшие участки, контуры которых не наносятся, отмечаются на рабочей карте черной точкой, которая обводится кружком, окрашенным в цвет, соответствующий характеру повреждений.
232. Все нанесенные участки нумеруются по порядку в пределах площади лесовладения.
233. Описание участков повреждений лесного фонда по каждому лесовладельцу заносится в специальные ведомости.
234. После окончания обследования площадей лесного фонда отдельных лесовладельцев каждому из них высылается выкопировка из рабочей карты с приложением копии соответствующей ведомости.
235. Летчики-наблюдатели филиалов по результатам проведения специальных аэровизуальных лесопатологических обследований уточняют свои карты-схемы и патрульные карты, перенося на них все участки, на которых повреждения носят устойчивый характер, а также очаги массового размножения вредных лесных насекомых и другие участки, за состоянием которых филиал осуществляет систематическое наблюдение.
14. Порядок осуществления экспедиционных и лесопатологических
обследований
236. Экспедиционные и лесопатологические обследования планируются по заявкам лесовладельцев на основе результатов наблюдения и прогноза динамики численности вредителей, динамики развития болезней леса и усыхания насаждений.
237. Основанием для заключения договора и выполнения работ для исполнителя является задание ведомства. Конкретные объекты обследований устанавливаются лесовладельцем.
238. При лесопатологических обследованиях исполнитель обеспечивает:
1) участие специалистов исполнителя в аэровизуальных лесопатологических обследованиях территорий с целью выявления площадей, на которых сосредотачиваются наземные работы;
2) доставку специалистов экспедиции к местам работ и обратно;
3) доставку работникам, находящимся в лесу, продовольствия, снаряжения и материалов по заявкам специализированной организации.
239. Полеты ВС выполняются по заявкам, выдаваемым специализированной организацией.
240. Материалы о результатах всех работ по лесозащите с приложением подробной объяснительной записки, копии карт санитарного состояния лесов и сводной ведомости участков повреждения леса исполнитель представляет лесовладельцу.

15. Өндірістік құжаттама жүргізу тәртібі
241. Орындаушы филиалдары орман қорын күзету және қорғау жөнінде орындалған авиациялық жұмыстарды есепке алу және олар туралы есеп беру мақсатында тиісті өндірістік құжаттама жүргізеді.
Филиалдардың өндірістік құжаттары:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘК ұшу сапарына өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылаушы- ұшқыштың борт журналы;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман қорын авиациялық күзету және қорғау бойынша орындалған жұмыстар туралы акт;
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар тізімі;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол жүгі мен жүк массасы туралы анықтама;
6) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман өрті туралы хабарлама;
7) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістік тапсырма;
8) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман өртін байқау және оны сөндіру жөніндегі шығыстардың анықтамасы;
9) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша байқалған орман өрттерін есепке алу журналы;
10) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орман өрттерінің ведомосы;
11) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша филиалдың жұмысын есепке алу карточкасы;
12) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт қаупі бар ауа райының күнделігі;
13) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орманның патологиялық жағдай орын алған учаскелерінің ведомосы;
14) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылқан және жапырақ кеміргіштерді есепке алу карточкасы;
15) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуеден белгі беру парағы;
16) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиабөлімшелер қызметкерлерінің тізімі;
17) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт сөндіру, далалық жабдықтар, байланыс, көлік және техникалық қызмет көрсету құралдарының тізімі болып табылады.
242. ӘК ұшу сапарына өтінім төрт данада жазылады. Бүлінген бланкілер мен өтінім орындалмаған бланкілер айлық есеп беруге қоса тіркеледі. орындаушы нөмірлеген және мөрмен куәландырылған ұшу сапарына өтінім бланкілері қатаң есептілік құжаты болып табылады. Өтінімдерде әдетте уақыт Гринвич бойынша көрсетіледі (UTC – орташа еуропалық уақыт). Егер тиісті авиакәсіпорында жұмыс тәртібі жергілікті уақыт бойынша қабылданса, онда өтінімде де жергілікті уақыт көрсетіледі. Өтінімнің орындалуы туралы белгі филиалдың мөрімен расталады.
243. Бақылаушы-ұшқыштың борт журналы жергілікті уақыт бойынша бір данада жүргізіледі. Өндірістік ұшу сапарын орындау кезінде борт журналының сол жағы "W" бағанын қоса ала отырып толтырылады, оң жағы штурманның есептемелерін, қаралған түтін орындары мен өрттердің сипаттамаларын, уақытша шыдамдылық таныту тапсырмаларының нөмірлерін көрсетіп, өрт сөндіруші-парашютшілер мен өрт сөндіруші-десантшыларды түсіру шарттарын жазу үшін пайдаланылады.
Ауа райының күрт өзгеріп кету жағдайларын қоспағанда, метеожағдай (күннің бұлттануы, күннің ашықтығы, жауын-шашын) ӘК-нің бүкіл ұшу сапарының бір рет жазылады.
Борт журналын филиал командирі тексеріп, ол туралы белгі жасайды.

15. Порядок ведения производственной документации
241. Филиалами исполнителя в целях представления информации о выполненных авиационных работах по охране и защите лесного фонда ведется соответствующая производственная документация.
Производственными документами филиалов являются:
1) заявка на полет ВС по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) бортовой журнал летчика-наблюдателя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) акт о выполненных работах по авиационной охране и защите лесного фонда по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) список пассажиров по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) справка о массе багажа и груза по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) донесение о лесном пожаре по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
7) производственное задание по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
8) справка расходов по обнаружению и тушению лесного пожара по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
9) журнал учета обнаруженных лесных пожаров по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
10) ведомость лесных пожаров по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
11) карточка учета работы филиала по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
12) дневник пожарной опасности погоды по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
13) ведомость участков с патологическим состоянием леса по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
14) карточка учета хвое – и листогрызущих вредителей по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
15) листок воздушной сигнализации по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
16) список работников авиаотделений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
17) список средств пожаротушения, полевого снаряжения, связи, транспорта и технического обслуживания по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
242. Заявка на полет ВС выписывается в четырех экземплярах. Испорченные бланки и бланки невыполненных заявок прилагаются к месячному документацию. Бланки заявок, пронумерованные и заверенные печатью исполнителя, являются документом строгой документации. В заявках указывается время по Гринвичу (UTC - среднеевропейское время). Если в соответствующем авиапредприятии принят порядок работы по местному времени, то в заявке также указывается местное время. Отметка о выполнении заявки заверяется печатью филиала.
243. Бортовой журнал летчика-наблюдателя ведется в одном экземпляре по местному времени. При выполнении производственного полета левая сторона бортжурнала заполняется до графы "W" включительно, правая сторона используется для записей штурманских расчетов, характеристик осмотренных дымовых точек и пожаров, условий высадки парашютистов-пожарных и десантников-пожарных с указанием номера задания и временной выдержки.
Метеоусловия (облачность, видимость, осадки) записываются один раз на весь полет ВС, кроме случаев резкого изменения погоды.
Бортовой журнал проверяет командир филиала, о чем делает отметку.

244. Орман қорын авиациямен күзету және қорғау бойынша орындалған жұмыстар туралы акт ӘК ұшу сағатын, жалға алынған күн санын қамтиды және төрт данада жасалады, оның екеуі авиакәсіпорынға, үшіншісі данасы айлық есептілікпен орындаушыға жіберіледі, ал төртіншісі филиалдың іс қағаздарында қалады.
Акт ӘК-нің әрбір типі бойынша келесі айдың бірінші күніне ай сайын жеке-жеке жасалады.
245. Жолаушылар тізімі және жүк туралы анықтама екі данада жасалады, бір данасы ӘК экипажына, екіншісі - филиалға беріледі.
246. Орман өрті туралы хабарлама оны белгілі бір пунктерге лақтыру қажеттілігіне байланысты бірнеше данада жасалады. Хабарламаны филиалға қайтару міндетті емес. Хабарламаның көшірмесі филиалдың іс қағаздарында тігіледі.
247. Өндірістік тапсырманы ұшақтан өрт сөндіруші парашютшілерді немесе тікұшақтан өрт сөндіруші десантшыларды түсіру кезінде не оларды орман өртін сөндіруге жердегі көлікпен жіберу кезінде, сондай-ақ ірі өртпен күрес барысында осы өртті сөндіру басшысының нұсқауы бойынша орман қорғау жұмыстарын жүргізу, өрттерді қарауылдау, жекелеген операцияларды және ормандарды өрттер мен орман тәртібін бұзушылықтан қорғау мәселелерімен байланысты басқа да жұмыстарды орындау мақсатында бақылаушы-ұшқыш жазып береді.
Тапсырма топ басшысына қолхатпен тапсырылады.
248. Өрттің сұлбасы қажет болған жағдайларда екі данада жасалады, бірінші данасы орындалғаннан кейін айлық құжаттамамен орындаушыға жіберіледі, екінші данасы филиалдың іс қағаздарында сақталады.
249. Байқалған орман өрттерін есепке алу журналы филиалдарда жүргізіледі.
Өрттерді тіркеуге алу ұшақтың бортынан радиограмма бойынша журналда немесе әрбір ұшу сапарынан кейін борт журналында жазба бойынша, өрттер туралы хабарламалардың көшірмелері бойынша жүргізіледі.
Әрбір өртке өзінің реттік нөмірі беріледі, жазбалар жеке жолда жазылады және кейінгі күндердегі жазбалар үшін қосымша бірнеше бос жолдар қалдырылады.
Әрбір өрт алқабы бақылаушы-ұшқыштың бағалауы бойынша көрсетіледі.
Әрбір ведомость бойынша өрттерді есепке алу жеке ведомость бойынша жүргізіледі.
250. Қызмет көрсетілетін аумақта пайда болған орман өрттерінің ведомості әрбір орман иеленуші бойынша ай сайын және өрт қауіпі бар кезең үшін тұтас жасалады. Ведомость филиалдың жылдық есебін жасау үшін шығыс құжаты болып табылады.
251. Филиал жүргізілген жұмыстар бойынша мониторинг жүргізеді, ол филиалдың карточкаларымен екі данада ресімделеді, олардың бір данасы іске тігіледі, екіншісі айлық құжаттамамен жіберіледі.
252. Жұмыстың мониторинг карточкасы күн сайын толтырылады. Ормандарды авициямен күзету бойынша ұшу сапарлары жүргізілген күндерде тиісті жолдағы торлар қызыл, өзге өндірістік ұшу сапарлары болған күндер - жасыл, қызметтік-көмекші ұшу сапарлары – көк түспен боялады.
Бос тұрып қалған күндері бұл торларға мынадай шартты белгілер қойылады:
филиалға қатысты себеп бойынша тұрып қалу – қисық крест, авиокәсіпорынның кінәсі бойынша тұрып қалу – екі тік сызық, метеорологиялық жағдайлар бойынша ұшу сапарлары мүмкін болмаған кезде тұрып қалу – екі көлбеу сызық.

244. Акт о выполненных работах по авиационной охране и защите лесного фонда включает налет часов ВС, число дней аренды и составляется в четырех экземплярах, два из которых сдаются авиапредприятию, третий экземпляр высылается с месячным документациями исполнителю, а четвертый остается в делах филиала.
Акт составляется ежемесячно на первое число следующего месяца отдельно по каждому типу ВС.
245. Список пассажиров и справка о грузах составляются в двух экземплярах, один экземпляр вручается - экипажу ВС, второй - филиалу.
246. Донесения о лесном пожаре составляются в нескольких экземплярах в зависимости от необходимости их сбрасывания в тех или иных пунктах. Возврат донесения в филиал не обязателен. Копия донесения подшивается в дело филиала.
247. Производственное задание выписывается летчиком-наблюдателем при высадке парашютистов-пожарных с самолета или десантников-пожарных с вертолета либо при направлении их наземным транспортом на тушение лесного пожара, а также в целях проведения лесозащитных работ, окарауливания пожаров, выполнения отдельных операций в ходе борьбы с крупным пожаром по указанию руководителя тушения этого пожара и других работах, связанных с вопросами охраны лесов от пожаров и лесонарушений.
Задание вручается старшему группы под расписку.
248. Схема пожара составляется в случаях необходимости в двух экземплярах, первый экземпляр после выполнения высылается исполнителю с месячной документацией, второй экземпляр хранится в делах филиала.
249. Журнал учета обнаруженных лесных пожаров ведется в филиалах.
Регистрация пожаров производится в журнале по радиограммам с борта самолета или после каждого полета по записям в бортовом журнале, копиям донесений о пожарах.
Каждому пожару присваивается свой порядковый номер, записи делаются отдельной строкой и дополнительно оставляется несколько свободных строк для записей в последующие дни.
Площадь каждого пожара указывается по оценке летчика-наблюдателя.
По каждому ведомству информация о пожарах производится по отдельной ведомости.
250. Ведомость лесных пожаров, возникающих на обслуживаемой территории, составляется по каждому лесовладельцу ежемесячно и за пожароопасный период в целом. Ведомость является исходным документом для составления годовой документации филиала.
251. Филиалом ведется мониторинг по проведенным работам, который оформляется карточками филиала в двух экземплярах, один из которых подшивается в дело, второй высылается с месячной документацией.
252. Карточка мониторинга работы заполняется ежедневно. В дни, когда производились полеты по авиационной охране лесов, клетки в соответствующей строке закрашиваются красным цветом, в дни прочих произведенных полетов - зеленым, служебно-вспомогательных - синим.
В дни простоев в этих клетках проставляются условные знаки:
простой по причинам, зависящим от филиала - косой крест, простой, по вине авиапредприятия - две вертикальные линии, простои, из-за невозможности полетов по метеорологическим условиям - две горизонтальные линии.

253. Ауа райының өрт қауіпі күнделігі ауа райы жағдайларына байланысты өрт қаупі сыныбының орталықтандырылған есебі жүзеге асырылмайтын орындаушы филиалдарында жүргізіледі.
254. Күнделік күн сайын он екі немесе он төрт сағаттық бақылаудан алынған метеорологиялық деректер негізінде толтырылады.
255. Метеорологиялық деректерді тіркеуге алу және өрт қауіпінің сыныбын анықтау күнделіктің тиісті бағандары толтырылатын әрбір метеостанса бойынша бөлек жүргізіледі.
256. Қорытынды құжат боп филиалдың орналасу пунктінде бір метеостанцияның деректері бойынша және пайда болған өрттердің ведомості мен өрттерді байқау журналы негізінде толтырылатын күнделік қызмет етеді.
257. Патологиялық жағдай орын алған орман учаскелерінің ведомосы осы учаскелер байқалған әрбір ұшу сапарының нәтижелері бойынша барлық деректерді қамтиды.
Әрбір учаске бойынша мәліметтер жеке жолдарда жазылады, ал әрбір жаңа учаскеге кезекті нөмір беріледі. Сыртқы факторлардың немесе адамның шаруашылық қызметінің әсерінен болатын өзгерістерді енгізу үшін жазбалардың араларына кемінде бір бос жол қалдырылады.
Егер бүліну санаты анықталмаған болса, онда жердегі зерттеу нәтижелерін алғанға дейін осы учаске бойынша жазбалардан төмен бірнеше толтырылмаған жолдар қалдырылады.
Патологиялық жағдай орын алған учаскелердің ведомосы тұрақты пайдалану құжаты болып табылады және кемінде бес жыл филиалда сақталуға жатады.
258. Қылқан және жай жапырақты ағаштарды кеміргіш жәндіктерді есепке алу карточкасы жердегі орман патологиялық зерттеу кезінде жасалады. Карточкаға бақылау жүргізу кезінде анықталған зиянды орман жәндіктерінің орындарының жай-күйін тексеру нәтижелері енгізіледі. Жазбалар моделдік ағаштың тұқымы, биіктігі, адам кеудесі тұсындағы диаметрі, ұшар басы проекциясының көлемін көрсетіп, әрбір жеке алынған моделдік ағашты есепке алу үшін жүргізіледі. Карточканың тек осы есептілік бірлігіне (ағаш, есеп алаңы) жататын бағандары ғана толтырылады.
259. Әуеден белгі беру парағы екі данада жасалады: біріншісі орман иеленушіге жіберіледі, екіншісі филиалдың іс қағаздарында қалады.
Оны ресімдеу тәртібі орман өрті туралы хабарламаны жасаумен ұқсас келеді. Қосымша ақпарат бүліну орны схемасынан төмен парақта қысқаша жазылады.
Екпелерді жерде тексеру нәтижелері әуеден белгі беру парағының келесі бетіне енгізіледі.
260. Филиал ай сайын сегізіне дейін орындаушыға мынадай құжаттамаларды жібереді:
1) борт журналдары бар ӘК ұшу сапарына өтінім;
2) авиациялық қызмет көрсету жөнінде орындалған жұмыстар туралы актілер (ұшу сағаты, ұшақтар мен тікұшақтарды жалға алу күндерінің саны);

253. Дневник пожарной опасности погоды ведется в тех филиалах исполнителя, где не осуществляется централизованный расчет класса пожарной опасности по условиям погоды.
254. Дневник заполняется ежедневно на основании метеорологических данных, полученных на двенадцать или четырнадцать часов наблюдения.
255. Регистрация метеорологических данных и определение класса пожарной опасности производятся отдельно по каждой метеостанции, для чего заполняются соответствующие графы дневника.
256. Итоговым документом служит дневник, заполняемый по данным одной метеостанции в пункте базирования филиала и на основании ведомости возникших пожаров и журнала обнаружения пожаров.
257. Ведомость участков леса с патологическом состоянием включает все данные по результатам каждого полета, в котором эти участки обнаружены.
Сведения по каждому участку заносят отдельной строкой, а каждому новому участку присваивается очередной номер. Между записями оставляется не менее одной свободной строки для внесения изменений, которые происходят под воздействием внешних факторов или хозяйственной деятельности человека.
Если категория повреждения не выяснена, то до получения результатов наземного обследования ниже записей по данному участку оставляется несколько незаполненных строк.
Ведомость участков с патологическим состоянием является документом постоянного пользования и подлежит хранению в филиале не мене пять лет.
258. Карточка мониторинга хвое – и листогрызущих вредителей составляется при наземном лесопатологическом обследовании. В карточку заносят результаты проверки состояния очагов вредных лесных насекомых, выявленные при проведении наблюдения. Записи производятся по каждому отдельно взятому для учета модельному дереву с указанием его породы, высоты, диаметра на высоте груди, площади проекции кроны. Заполняются только те графы карточки, которые относятся к данной учетной единице (дерево, учетная площадка).
259. Листок воздушной сигнализации составляется в двух экземплярах: первый направляется лесовладельцу, второй остается в делах филиала.
Порядок его оформления аналогичен составлению донесения о лесном пожаре. Дополнительная информация, кратко записывается на листке ниже схемы места повреждения.
Результаты наземной проверки насаждения заносят на обратной стороне листка воздушной сигнализации.
260. Ежемесячно до восьмого числа филиал высылает исполнителю следующую документацию:
1) заявки на полет ВС с бортовыми журналами;
2) акты о выполненных работах по авиационному обслуживанию (налет часов, числе дней аренды ВС);

3) өндірістік тапсырмалар (көшірмелері);
4) орман өрттерін сөндіру туралы есептер;
5) филиалдың жұмысын есепке алу карточкасы және ауа райының өрт қауіпінің күнделігі (диспетчерлік басқару пункті және өрт қауіпі сыныбының орталықтандырылған есебі жоқ жерлерде);
6) орман қорғау жөніндегі жұмыстар туралы ақпарат;
7) түсіндірме жазба, онда өрттерді байқау және оны сөндіру жөніндегі жұмыстарды орындау туралы егжей-тегжейлі хабарланады, қызмет көрсетілетін орман иеленушімен бірлескен іс-қимыл сипаты, ӘК бос тұрып қалуының орын алуы-алмауы, жұмыстарды жетілдіру жөніндегі қабылданған шаралардың ерекшеліктері көрсетіледі.
261. Филиалдың командирі дайындалған құжаттаманы тексереді және оны орындаушыға жібереді. Филиалдың есептілікті ұсыну мерзімін орындаушы белгілейді. Филиалдың командирі өндірістік құжаттамаға бір ай ішінде істелген жұмыс туралы түсіндірме жазбаны, филиалдың тексеру актілерін қоса береді.
262. Орман өрттері туралы күн сайынғы ақпаратты филиалдар республикалық диспетчерлік қызметке 20.00 сағатқа дейін береді. Филиалдар қызмет көрсететін аумақтардағы жанып жатқан ауқымды өрттер туралы ақпарат әрбір үш сағат сайын республикалық диспетчерлік қызметке беріледі.
263. Филиалдар жұмысының өндірістік есебін филиалдардан келіп түсетін есептер негізінде орындаушы жүргізеді.
Қорытынды құжаттар әрбір филиал бойынша іс қағаздарында жүйеленеді.
Филиалдардың іс қағаздарының (құжаттамасының) номенклатурасын орындаушы бекітеді.
264. Орындаушыдан келіп түсетін өндірістік құжаттама ай сайын талданады және талдау нәтижелері шолу немесе бұйрық нысанында барлық филиалдарға жеткізіледі.
265. Өрттер және олар қамтыған алқаптар саны туралы айлық ақпарат есепті айдан кейінгі айдың екінші күнінен кешіктірілмей орындаушыға факспен немесе электрондық пошта бойынша беріледі.
266. Орындаушының бір ай ішіндегі өндірістік жұмысы туралы құжаттама қысқаша түсіндірме жазбахатпен бірге ведомствоға әр айдың бесінен кешіктірмей беріледі.
267. Өрт қауіпі бар маусым аяқталғаннан кейін филиалдар қорытынды құжаттама жасайды. Оның жасалу тәртібі мен ұсыну мерзімін орындаушы белгілейді.
Филиалдардың қорытынды құжаттамасын орындаушының мамандары тексереді және талдайды, олар орман қорын авиациямен күзету және қорғау жұмыстарының орындалуы туралы қорытынды береді.
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тапсырыс беруші______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(орындаушының және филиалдың атауы)
Командирге___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(авиакәсіпорыны, ӘК)
Ұшу сапарына өтінім
_____________ ________________
(ӘК типі) (ӘК тіркеу №)
20___ жылғы "___" ______________ № ________ шартқа сәйкес 20___ жылғы "____" _________ арналған
Ұшу сапарының мақсаты________________________________________________
(авиациялық жұмыстардың түрі, ерекшелігі, орындау тәсілі (технологиясы)
Ұшу уақыты ____ сағат ___ минут
Ұшу сапарының кезеңі бойынша ӘК маршруты және жүктемесі
Әуежай, жөнелтім алаңы (бекет)
Әуежай, келу алаңы (бекет)
Жүктеме
Жүктің сипаты және қасиеті, өлшемдер, орын саны**
Ескерту***
Жолаушылар саны Тапсырыс беруші*
Фюзеляж ішкі жүк, тонна
Сыртқа ілінген жүк, тонна
Жалпы тонна жүк жол, тонна
Экипаж құрамына енгізілсін___________________________________________
_____________________________________________________________________
"Тапсырыс беруші" жолаушылары қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстырылған.
Негізгі келісім міндеттемелері орындалған, қону алаңдары пайдалану жағдайында.
Өтінім 20___ жылғы "____"
______________ берілді
"Орындаушы" өкілі
___________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні)
мөр орны
Өтінімді алдым, Өтінімнің келісім талаптарына
сәйкестігін тексердім
"Авиациялық кәсіпорын" өкілі
__________________________
(лауазымы, қолы, аты-жөні)
________________
* "Тапсырыс беруші" жолаушыларын тасымалдау кезінде тізім қоса беріледі.
** Жүктің қауіпті санатына жататын жүктер қолданыстағы әуе көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау ережесі бойынша тасымалданады.
*** "Тапсырыс беруші" ұшу сапарының бағыты мен ӘК жүктемесін өзгеру кезінде (өтінім орындалғанға дейін) "Ескертпе" деген бағанда өзгерту себебін көрсетіледі және "Тапсырыс берушінің" жауапты өкілінің қолымен расталады.
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бақылаушы-ұшқыштың борт журналы
_______________________________________________________________
(орындаушының және филиалдың атауы)
20__ жылғы "____" _____ Ұшу сапарына № ____ өтінім Кезекті өрт № ____
ӘК типі ________________ ӘК тіркеу № _____________________
ӘК командирі __________________________________
Кезекті хабарлама № ___________________________
Бақылаушы-ұшқыш _______________________________
Ұшу сапарының бастапқы есебі
маршрут
МЖБ
АБ
МК
V пр.
W
А.қаш км
Ұшу уақыты
Н рел.
Н асп. биік.
___сағат ___ минут арналған навигациялық қордың есептегенде ЖЖМ қажетті қоры Н есеп. _____ м. б____v_____км/сағат
Жұмыс жоспары
Бекет
Күн
Темп.
Р
Нм
б
V
Шығуы
Кіруі
Маршрут бойынша Р марш. ______ мм рт. ст.
Ұшу алдындағы дайындықты тексердім
20__ жылғы "____"_________ Қолы _______________
Ұшу сапарын орындау
Маршрут
Уақыты
МК
Н
Vпр.
АБ
Ара қашықтығы, км
Ұшу уақыты
W
өрт №
Есеп
Нақты
РНН (орны)
Пеленгация уақыты
МБ
РББ
РМП
ҰО
Белгі қою үшін
орман иеленуші
орманшылық
орам №.
аудан
алаң. га
себеп санаты
Өрттің жағдайы
Қолданылған шаралардың сипаттамасы
Ұшу сапарының нақты уақыты ________________ сағат _____________ минут
Бақылаушы-ұшқыш______________________________________________________
Ұшу сапарында бақылаушы-ұшқыштың жұмысына баға беру және негізгі кемшіліктері ________________________________________________________
Авиациялық буынның командирі ________________________________________
Ескертпе: ӨҚС - өрт қауіпінің сыныбы; МЖБ – магниттік жол бұрышы; АБ – ауытқу бұрышы; МБ - магниттік бағыт;
V асп. – аспап бойынша әуе жылдамдығы; W – жол жылдамдығы км; S – арақашықтық, км; t ұшу – ұшу уақыты; H рел. – рельеф биіктігі;
Н асп.биік. – аспап бойынша қауіпсіз биіктік; Н есеп. – есепті жылдамдық; U – жел жылдамдығы; & - желдің бағыты; t ауа – ауа температурасы;
Ро – ауа қысымы; Н м. – жергілікті биіктік; нМБ – нақты магниттік бағыт; Нн – нақты биіктік; РНН – радионавигациялық нүкте;
РББ – радиостансаның бағыт бұрышы; РМП – радиостансаның магниттік пеленгі; ҰМП – ұшақтың магниттік пеленгі; ҰО - ұшақ орны;
Р марш. бой. аз кел. қысым – маршрут бойынша аз мөлшерде келтірілген қысым, ЖЖМ – жанар-жағар май.
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Орман қорын күзету және қорғау бойынша орындалған жұмыстар туралы
20___ жылғы ____________ айы актісі
20____ жылғы "____" ______________
Біз төменде қол қоюшы бір тараптың өкілі және
_____________________________________________________________________
екінші жағынан "Орындаушы" өкілі ____________________________________
___________________________ № ___________________________________ ӘК
20___ жылғы "_____"_________________. №________ келісімге сәйкес
жалға алынғаны туралы осы актіні жасадық.
_____________________________________________________________________
(орындаушының және филиалдың атауы)
______ бастап, __________ дейін келесі көлемдегі сағат саны________________
р/с №
Ұшу сапарын орындау күні
Өтінім нөмірі
Ұшу
Маршрут (ұшу ауданы)
Ескертпе
сағат
мин
Барлығы ________________ ұшу сағаты ____________________ минут, оның ішінде аудандар топтары бойынша:
р/с
Аудандар тобы
ӘК типі
Ұшу сағаты
Бір ұшу сағатына тариф, теңге
Сомасы
Барлығы:
Орындалған жұмыстардың құны__________________________________________
____________________________________________________________ құрайды.
(жазумен)
"Авиациялық кәсіпорын" жалға алған ӘК мұқтаждық үшін
_____________________________________________________________________
_____________________________________________ ұшақ-тәулік пайдаланды.
"Орындаушының" мұқтаждығы үшін және кепілдеме ұшуды есептеу үшін ӘК
__________________________________________ ұшақ-тәулік пайдаланды.
"Авиациялық кәсіпорын" өкілі
__________________________
20__жылғы "____"__________
"Орындаушының" өкілі
_____________________________
20__ жылғы "__"______________
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Орындаушының мөртабаны
__________________________
(мекенжайы, телефон) 20__жылғы "____" _____________
№ ______
ұшу сапарына өтінімге
Жолаушылар тізімі
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (толық жазылады)
Атқаратын лауазымы
Тасымалдау маршруты
ӘК жерде және ұшып бара жатқан кезде отырып-түсу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерімен таныстым (қолы)
Пункттен
Пунктке дейін
1
2
3
4
5
6
Жолаушылар саны
_____________ адам.
___________________________ ____________________________
"Орындаушы" "Авиациялық кәсіпорын"
өкілінің қолы өкілінің қолы
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қол жүгі мен жүк массасы туралы анықтама
р/с
Жүктің атауы (габариті мен ерекше белгілері көрсетілсін)
Ораманың түрі
Тасымалдау маршруты
Орын саны
салмағы, кг
Пункттен
Пунктке дейін
1
2
3
4
5
6
7
Багаж бен жүкті тексеруге ұсынды
_____________________________
"Орындаушы" өкілінің қолы
"Орындаушының" мөр орны
_____________________________
Бақылап өлшеу әуежайдан
ұшу кезінде жүргізіледі
Ораманы тексеру, багаж және жүкті бақылап өлшеуді жүргізді
______________________________
"Авиациялық кәсіпорын" өкілінің қолы
20__ жылғы "____" ____________
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Орындаушының және филиалдың атауы)
Вымпелді көтерген адам осы хабарламаны орман күзетінің
қызметкеріне жеткізеді
Орман өрті туралы хабарлама
_________ орамдағы __________________________________________________
орманшылық
__________________________________орман немесе табиғи қорғау мекемесі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________ өртті сөндіруге шаралар қолдансын
Өрт 20___жылғы "_____" ________ ______сағат________ минутта байқалды, қаралды
Өрт алаңы _________________ га. Қарқындылығы: әлсіз, орташа, күшті
(асты сызылсын)
Өртті сөндіру үшін _________________________________адам қажет.
Хабарлама ____________ ________ сағат ________ минутта жіберілді.
Өрт шыққан жердің схемасы
солтүстік
Бақылаушы-ұшқыш
оңтүстік
Орман қорын күзету және қорғау
жөніндегі авиациялық жұмыстарды
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
____________________филиалына
20__ жылғы өрт қауіпі бар кезеңге арналған
өндірістік тапсырма

3) производственные задания (копии);
4) о ликвидации лесных пожаров;
5) карточку учета работы филиала и дневник пожарной опасности погоды (где отсутствует пункт диспетчерского управления и централизованный расчет класса пожарной опасности);
6) информацию о работах по лесозащите;
7) пояснительную записку, в которой подробно сообщается о выполнении работ по обнаружению и тушению пожаров, освещается характер взаимодействия с обслуживаемым лесовладельцем, наличие простоев ВС, указываются особенности принятых мер по совершенствованию работы.
261. Командир филиала проверяет подготовленную документацию и высылает ее исполнителю. Срок представления итоговой документации филиалом устанавливает исполнитель. К производственной документации командир филиала прилагает пояснительную записку о проделанной работе за месяц, акты проверок филиалов.
262. Ежедневная информация о лесных пожарах предается филиалами до 20.00 часов в республиканскую диспетчерскую службу. Информация о действующих крупных пожарах на территории, обслуживаемой филиалом, передается в республиканскую диспетчерскую службу каждые три часа.
263. Производственный мониторинг работы филиалов ведется исполнителем на основании документации, поступающих из филиалов.
Итоговые документы систематизируются в делах по каждому филиалу.
Номенклатура дел (документации) филиалов утверждается исполнителем.
264. Поступающая исполнителю производственная документация ежемесячно анализируется, и результаты анализа доводятся до всех филиалов в форме обзора или приказа.
265. Месячная информация о количестве пожаров и пройденных ими площадях представляется факсом или по электронной почте исполнителю не позднее второго числа месяца, следующего за отчетным.
266. Документация о производственной работе исполнителя за месяц с приложением краткой пояснительной записки представляется в ведомство не позднее пятого числа каждого месяца.
267. По окончании пожароопасного сезона филиалы составляют итоговую документацию. Порядок его составления и срок представления устанавливается исполнителем.
Итоговые документация филиалов проверяются и анализируются специалистами исполнителя, которые дают заключение о выполнении работ по авиационной охране и защите лесного фонда.
Приложение 1
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
Заказчик _________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование исполнителя и филиала)
Командиру ________________________________________________
________________________________________________________________
(авиапредприятия, ВС)
Заявка на полет ВС
____________
_______________________
(Тип ВС)
(регистрационный № ВС)
на "____" ________________ 20___ год согласно договора
от "___" _______________ 20__ года № __________
Цель полета ____________________________________________________
(вид, особенности, способ (технология) выполнения авиаработ)
Время вылета ______________ часов ______ минут
Маршрут и загрузка ВС по этапам полета
Аэропорт, площадка (пункт) отправления
Аэропорт, площадка (пункт) прибытия
Загрузка
Характер и свойства груза, габариты, количество мест**
Примечание***
Количество пассажиров Заказчик*
Груз внутри фюзеляжа, тонн
Груз на внешней подвеске, тонн
Общий тоннаж груза, пассажиров, тонн
В состав экипажа включить _____________________________________
_____________________________________________________________________
Пассажиры "Заказчика" с правилами по технике безопасности ознакомлены.
Основные договорные обязательства выполнены, посадочные площадки
в эксплуатационном состоянии.
Заявка выдана
"____" _____________ 20____ года
Представитель "Исполнителя"
____________________________
(должность, подпись)
место печати
Заявку получил, соответствие
заявки условиям договора проверил
Представитель
"Авиапредприятия" _____________
(должность, подпись)
__________________
* При перевозке пассажиров "Исполнителя" список прилагается
** Грузы, относящиеся к категории опасных, перевозятся по
существующим правилам перевозки опасных грузов воздушным транспортом
*** При изменении "Исполнителем" маршрута полета и загрузки ВС (до начала выполнения заявки) в графе "Примечание" указывается причина изменения и заверяется подписью ответственного представителя "Исполнителя".
Приложение 2
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
Бортовой журнал летчика-наблюдателя
______________________________________________________________
(наименование исполнителя и филиала)
"____" ______ 20 __ год К заявке на полет № ______ Очередной
№ пожара _______
Тип ВС __________ регистрационный № ВС ____ Командир ВС ___
Очередной № донесения __________________________________________
Летчик-наблюдатель _____________________________________________
Предварительный расчет полета
маршрут
МПУ
УС
К
Vпр
W
Расст., км
Время полета
Нрел.
Нбез пр.
Необходимый запас ГСМ с учетом навигационного запаса на ___ часов
___ минут Н рас. _____ м. б ____ v _____ км/ч
План работ
пункт
Солнце
Темп.
Р
Нм
б
V
Восход
Заход
Рмин. прив. по маршруту ______ мм рт. ст.
Предполетную подготовку проверил:
"____" _________ 20 __ год Подпись ____________
Выполнение полета
Маршрут
Время
МК
Н
Vпр.
УС
Расстояние, км
Время полета
W
№ пожара
Расч.
Факт.
РНТ (место)
Время пеленгации
МК
КУР
МПР
МС
Для заметок
лесовладелец
лесничество
№ квартала
район
Площадь, га
Категория причин
Состояние пожара
Характеристика принятых мер
Фактическое время полета ____ часов ____ минут Летчик наблюдатель
______________________________________________
Оценка и основные недостатки в работе летнаба в полете
_______________________________________________________________
Командир авиазвена _____________________________________________
Примечание: КПО - класс пожарной опасности; МПУ - магнитный путевой угол; УС - угол сноса; МК - магнитный курс;
V пр. - воздушная скорость по прибору; W - путевая скорость;
S - расстояние в км; t пол. - время полета; H рел. - высота рельефа;
Н без пр. - безопасная высота по прибору; Н расч. - расчетная
высота; U - скорость ветра; & - направление ветра; t воз. - температура воздуха;
Po - давление воздуха; Н м. - высота местности; МКф - магнитный
курс фактический; Нф - высота фактическая; РНТ - радионавигационная точка;
КУР - курсовой угол радиостанции; МПР - магнитный пеленг
радиостанции; МПС - магнитный пеленг самолета; МС - место самолета;
Р мин. прив. по маршруту - минимально приведенное давление по
маршруту; ГСМ - горюче-смазочные материалы.
Приложение 3
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
Акт
о выполненных работах по авиационной охране и защите лесного фонда
за __________________ месяц 20___ год
"____" ________________ 20____ год
Мы нижеподписавшиеся, представитель с одной стороны и представитель
"Исполнителя" ________________________________
с другой стороны, составили настоящий акт о том, что ВС
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
№ ______________________ арендовано в соответствии с договором
№ ____ от "_____" _____________ 20___ года
______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование исполнителя и филиала)
с ____ ____________ на ____________ следующее количество часов
№ п/п
Дата выполнения полета
Номер заявки
Налет
Маршрут (район полетов)
Примечание
часов
минут
Итого _________________ летных часов _________________ минут
В том числе по группам районов:
№ п\п
Группа районов
Тип ВС
Налет часов
Тариф за один летный час, тенге
Сумма
Всего:
Стоимость выполненных работ составляет
____________________________________________________________________
(всего прописью)
Для нужд "Авиапредприятия" арендованное ВС использовалось ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________ самолето-суток
Для нужд "Исполнителя" и исчисления гарантийного налета ВС
использовалось __________________________ самолето-суток
Представитель
Представитель
"Авиапредприятия"
"Исполнителя"
________________
_____________________
"____" _________ 20__год
"____" ________ 20__год
Приложение 4
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
Штамп исполнителя
(адрес, телефон)
К заявке на полет
№ ______
от "___" _________ 20__ года
Список пассажиров
№ п\п
Фамилия, имя, отчество (заполняется полностью)
Занимаемая должность
Маршрут перевозки
С правилами техники безопасности при посадке-высадке в ВС и в полете ознакомлен (подпись)
Из пункта
До пункта
1
2
3
4
5
6
Пассажиры в количестве _________ человек.
__________________________
____________________________
подпись представителя
подпись представителя
"Исполнителя"
"Авиапредприятия"
Приложение 5
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
Справка о массе багажа и груза
№ п\п
Наименование груза (указать габариты и особые свойства)
Род упаковки
Маршрут перевозки
Количество мест
Масса, кг
Из пункта
До пункта
1
2
3
4
5
6
7
Багаж и груз к досмотру
Осмотр упаковки, контрольное
предоставил
взвешивание багажа и груза проводил
________________________
________________________________
подпись представителя
подпись представителя
"Исполнителя"
"Авиапредприятия"
место печати "Исполнителя"
________________________
"____" ______________ 20 ___ год
Контрольное взвешивание производится
при вылете из аэропорта
Приложение 6
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Наименование исполнителя и филиала)
Поднявший вымпел передает настоящее донесение работнику лесной
охраны
Донесение о лесном пожаре
Примите меры к тушению пожара в ____________________________
квартале ________________________________________
лесничества
__________________________________________________________________
лесного или природоохранного учреждения
____________________________________________________________
____________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________
Пожар обнаружен, осмотрен "__" ______ 20 ___ году в ____ часов ____ минут
Площадь пожара ___ га. Интенсивность: слабый, средний, сильный
(подчеркнуть)
Необходимо рабочих для тушения ______________________ человек.
Донесение сброшено в ___________ в ________ часов _______ минут
Схема места лесного пожара
север
Летчик-наблюдатель
юг
Приложение 7
к Правилам осуществления авиационных
работ по охране и защите лесного фонда
Форма
Производственное задание
____________________ филиалу
на пожароопасный сезон 20__ года

1. Авиабөлімшеге мынадай аумақтарға ормандарды авиациямен күзету жүргізу жүктеледі:
р/с
Орман күзету мекемелері және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың атауы
Қызмет көрсетілетін аумақ, мың. га
Ескертпе
Барлығы
Оның ішінде ормандарды авиациямен күзету аудандары
2. Авиациямен күзету маршруттары:
Маршруттар
Өрт қауіпсіздігінің дәрежесі
Бұрылыс пункттері
Ұзындығы, км
3. Жұмыстың жоспарлы мерзімдері: басталуы ___________________________
аяқталуы ____________________________________________________________
үзіліс ______________________________________________________________
4. Орналасу орны ____________________________________________________
5. Авиаөртстанциясының орналасқан жері_______________________________
_____________________________________________________________________
6. Авиабөлімшеге беріледі:
ұшақ ____________________ ұшу лимиті ___________________ сағат
түрі
тікұшақ ________________ ұшу лимиті ____________________ сағат
түрі
7. Авиабөлімше құрамына мына қызметкерлер кіреді: авиабөлімше бастығы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
бақылаушы ұшқыш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
өрт сөндіруші парашютшілер мен өрт сөндіруші десантшылардың
құрастырушысы _______________________________________________________
құрастырушылар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
өрт сөндіруші парашютшілер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
өрт сөндіруші десантшылар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
өзге де қызметкерлер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мынадай маусымдық қызметкерлер қабылданды:
р/с
Лауазым атауы
Адам саны
Жалдау мерзімі
Маусымды өрт сөндіруші десантшыларды даярлау 20____ жылғы "___" _________ дейін аяқталсын.
8. Авиабөлімшеге мынадай көлік және өрт сөндіру құралдары беріледі:
р/с
Атауы
Маркасы (түрі)
Саны
9. Авиациялық жанар-жағар май тасу:
р/с №
Атауы
Саны, тонн
Тасу мерзімі
Қайдан тасып әкелінеді
Жеткізу бекеті
Көлік түрі

1. На авиаотделение возлагается проведение авиационной охраны лесов на следующей территории:
№ п/п
Наименование лесоохранного учреждения или особо охраняемой природной территории
Обслуживаемая территория, тыс. га
Примечание
Всего
В том числе районы авиационной охраны лесов
2. Маршруты авиапатрулирования:
№ маршрутов
Степень пожарной опасности
Поворотные пункты
Длина, км
3. Плановые сроки работ: начало _______________________
конец ________________________
перерыв ______________________
4. Место базирования ____________________________________________
5. Места расположения авиапожарных станций
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
6. Авиаотделению придается:
самолет ________________ лимит налета __________________ часов
тип
вертолет _______________ лимит налета __________________ часов
тип
7. В состав авиаотделения включаются следующие работники: начальник авиаотделения
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
летчики-наблюдатели _______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
инструктор парашютно-пожарной и десантно-пожарной службы
_______________________________________________________________________
инструкторы
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
парашютисты-пожарные
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
десантники-пожарные
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
прочий персонал
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Принять на месте следующих сезонных работников:
№ п/п
Наименование должности
Количество человек
Сроки найма
Подготовку сезонных десантников-пожарных закончить до "___"
______________ 20 __ года
8. Авиационному отделению придаются транспорт и технические
средства пожаротушения:
№ п/п
Наименование
Марка (тип)
Количество
9. Завоз авиационных горюче-смазочных материалов:
№ п/п
Наименование
Количество, тонн
Срок завоза
Откуда завозится
Пункт доставки
Вид транспорта