Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы коммуналдық мемлекеттік мекемесін құру туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2015 жылғы 15 қаңтарда № 3 қаулысы. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 23 қаңтарда № 2476 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 249 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 24.11.2022 № 249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 29 қыркүйектегі Заңына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - мекеме) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған мекеме туралы Ереже бекітілсін.
3. Облыс әкімі аппаратының персоналды басқару бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жіберуді;
3) осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы қаулыдан туындайтын басқа да шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімі аппаратының басшысы Р. Рахманбердиевке жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі К. Көкрекбаев
Жамбыл облысы әкімдігінің
2015 жылғы 15 қаңтардағы
№ 3 қаулысымен бекітілген
"Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды, сондай-ақ геодезиялық және картографиялық қызмет саласында бақылау функцияларын жүзеге асырады.

О создании коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области"
Постановление акимата Жамбылской области от 15 января 2015 года № 3. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 23 января 2015 года № 2476. Утратило силу постановлением Жамбылского областного акимата от 24 ноября 2022 года № 249
Сноска.Утратило силу постановлением Жамбылского областного акимата от 24.11.2022 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" (далее – учреждение).
2. Утвердить прилагаемое Положение об учреждении.
3. Отделу управления персоналом аппарата акима области в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области;
4) принятие иных мер вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима области Рахманбердиева Р.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области К. Кокрекбаев
Утверждено постановлением
акимата Жамбылской области
№ 3 от 15 января 2015 года
ПОЛОЖЕНИЕ
Коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" в соответствии с законодательством Республики Казахстан осуществляющие контрольные и реализационные функции в сфере государственного контроля за использованием и охраной земель, а также за геодезической и картографической деятельностью.

2. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада берілген тәртіппен "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: пошталық индексі 080000, Қазақстан Республикасы, Жамбыл облысы, Тараз қаласы, 2-ші Қазыбек би бұрылысы, 26 үй.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.

2. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" не имеет ведомств.
3. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: почтовый индекс 080000, Республика Казахстан, Жамбылская область, город Тараз, улица 2-ой переулок Казыбек би, дом 26.
10. Полное наименование государственного органа – коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области".
Учредителем и уполномоченным органом является акимат Жамбылской области.

12. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
Жердi пайдалану мен қорғауды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру.
15. Міндеттері:
1) мемлекеттiк органдардың, жеке, заңды тұлғалардың және лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасы жер заңдарының сақталуын;
2) Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуын анықтауды және жоюды;
3) азаматтар мен заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын қалпына келтiрудi;
4) жер учаскелерiн пайдалану ережелерiнiң сақталуын;
5) жер кадастры мен жерге орналастыру iсiнiң дұрыс жүргiзiлуiн;
6) жердi ұтымды пайдалану мен қорғау жөнiндегi iс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облысы әкімдігінің 31.03.2016 № 89 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Функциялары:
1) мемлекеттiк органдардың, кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың Қазақстан Республикасының жер заңнамасын, жер учаскелерiн нысаналы мақсатына сәйкес пайдаланудың белгiленген режимiн сақтауына;
2) жер учаскелерiн өз бетiнше иеленiп алуға жол бермеуге;
3) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың құқықтарының сақталуына;
4) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың топырақтың құнарлылығын қалпына келтiру және сақтау жөнiндегi ұйымдастыру-шаруашылық, агротехникалық, орман мелиорациялық және эрозияға қарсы гидротехникалық iс-шаралар кешенiн уақтылы және дұрыс жүргiзуiне;

12. Финансирование деятельности коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" осуществляется из местного бюджета.
13. Коммунальному государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области".
Если коммунальному государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области":
Осуществление государственного контроля за использованием и охраной земель.
15. Задачи:
1) обеспечение соблюдения земельного законодательства Республики Казахстан государственными органами, физическими, юридическими и должностными лицами;
2) выявление и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан;
3) восстановление нарушенных прав граждан и юридических лиц;
4) соблюдение правил пользования земельными участками;
5) правильное ведение земельного кадастра и землеустройства;
6) обеспечение выполнения мероприятий по рациональному использованию и охране земель.
Сноска. Пункт 15 – в редакции постановления акимата Жамбылской области от 31.03.2016 № 89 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Функции:
1) соблюдение государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и гражданами земельного законодательства Республики Казахстан установленного режима использования земельных участков в соответствии с их целевым назначением;
2) недопущение самовольного занятия земельных участков;
3) соблюдение прав собственников земельных участков и землепользователей;
4) своевременное и правильное проведение собственниками земельных участков и землепользователями комплекса организационно-хозяйственных, агротехнических, лесомелиоративных и гидротехнических противоэрозионных мероприятий по восстановлению и сохранению плодородия почв;

5) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың өздерiнде жердiң бар-жоғы, олардың жай-күйi мен пайдаланылуы туралы мәлiметтердi мемлекеттiк органдарға уақтылы беруiне;
6) жердiң жай-күйiне әсер ететiн тұрғын жай және өндiрiстiк объектiлердiң жобалануына, орналастырылуы мен салынуына;
7) жердi жақсарту жөнiндегi, топырақ эрозиясының, тұздану, батпақтану, су басу, шөлейттену, құрғақтану, тығыздалу, қоқыстану, ластану және жердiң тозуын туғызатын басқа да процестердiң салдарын болғызбау мен жою жөнiндегi iс-шаралардың уақтылы және сапалы орындалуына;
8) азаматтардың өздерiне жер учаскелерiн беру туралы өтініштерін (өтiнiшхаттарын) қараудың белгiленген мерзiмдерiнiң сақталуына;
9) межелiк белгiлердiң сақталуына;
10) жергiлiктi атқарушы органдар уақытша жер пайдалануға берген жердiң уақтылы қайтарылуына;
11) бүлiнген жердiң қалпына келтірілуіне;
12) жердiң бүлiнуiне байланысты жұмыстар жүргiзiлген кезде топырақтың құнарлы қабатының сыдырып алынуына, сақталуына және пайдаланылуына;
13) жердi пайдалану мен қорғау жөнiндегi жерге орналастыру жобаларының және басқа да жобалардың жүзеге асырылуына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырады және жүргiзедi;
14) мемлекеттік сатып алуда ұйымдастырушы болуға құқылы.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облысы әкімдігінің 31.03.2016 № 89 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17. Құқықтары мен міндеттері:
Құқықтары:
1) кiнәлiлердi жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн Қазақстан Республикасының жер заңдарының бұзылуы туралы материалдарды тиiстi органдарға немесе Мемлекеттік корпорацияға жiберуге;
2) Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуы туралы хаттамалар (актiлер) жасауға;
3) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзғаны үшiн әкiмшiлiк жазалау туралы қаулылар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзу салдарынан келтірілген шығынды өтеу туралы, өз мақсатында пайдаланылмай не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерiн мәжбүрлеп алып қою туралы, жер учаскелерін беруге, мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға, мәжбүрлеп иеліктен шығаруға байланысты құқыққа сыйымсыз шешімдердің күшін жою туралы, сондай-ақ жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың лауазымды адамдарының анықталған Қазақстан Республикасы жер заңнамасын бұзушылықтарды жою жөнінде берген нұсқамаларын осы нұсқама берілген тұлғалар нұсқамада көрсетілген мерзімде орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда оларды орындау туралы және жеке, лауазымды және заңды тұлғалардан айыппұл өндіріп алу туралы істер бойынша сотқа талап-арыз дайындауға және беруге;

5) своевременное представление в государственные органы собственниками земельных участков и землепользователями сведений о наличии, состоянии и использовании земель;
6) проектирование, размещение и строительством жилых и производственных объектов, оказывающих влияние на состояние земель;
7) своевременное и качественное выполнение мероприятий по улучшению земель, предотвращению и ликвидации последствий эрозии почвы, засоления, заболачивания, подтопления, опустынивания, иссушения, переуплотнения, захламления, загрязнения и других процессов, вызывающих деградацию земель;
8) соблюдение установленных сроков рассмотрения заявлений (ходатайств) граждан о предоставлении им земельных участков;
9) сохранностью межевых знаков;
10) своевременным возвратом земель, предоставленных местными исполнительными органами во временное землепользование;
11) рекультивацией нарушенных земель;
12) снятие, сохранение и использование плодородного слоя почвы при проведении работ, связанных с нарушением земель;
13) осуществление проектов землеустройства и других проектов по использованию и охране земель.
14) выступать организатором при государственных закупок.
Сноска. Пункт 16 – в редакции постановления акимата Жамбылской области от 31.03.2016 № 89 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Права и обязанности:
Права:
1) направлять в соответствующие органы или Государственную корпорацию материалы о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан для решения вопроса о привлечении виновных к ответственности;
2) составлять протоколы (акты) о нарушениях земельного законодательства Республики Казахстан;
3) выносить постановления об административном взыскании за нарушение земельного законодательства Республики Казахстан;
4) подготавливать и предъявлять иски в суд по вопросам о возмещении ущерба в результате нарушения земельного законодательства Республики Казахстан, о принудительном изъятии земельных участков, не используемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан, об отмене неправомерных решений, связанных с предоставлением, изъятием, принудительным отчуждением для государственных нужд земельных участков, а также об исполнении выданных должностными лицами органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель, предписаний по устранению выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан в случае их неисполнения в срок, указанный в предписании, либо ненадлежащего исполнения лицами, которым выданы эти предписания, и о взыскании штрафов с физических, должностных и юридических лиц;

5) қызметтiк куәлiгiн көрсеткен жағдайда, ұйымдарға кедергiсiз кiруге, меншiктегi және пайдаланудағы жер учаскелерiн тексеруге, ал әскери, қорғаныс және басқа да арнаулы объектiлер алып жатқан жер учаскелерiн - оларға кiрудiң белгiленген режимiн ескере отырып, тексеруге;
6) жер учаскелерiнiң меншiк иелерi мен жер пайдаланушыларға, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның лауазымды адамдарына жердi қорғау, Қазақстан Республикасы жер заңдарының бұзылуын жою мәселелерi бойынша орындалуға мiндеттi нұсқамалар беруге;
7) өнеркәсiптiк, азаматтық және басқа да құрылыстар, пайдалы қазба кен орындарын игеру, объектiлердi пайдалану, агротехникалық, орман мелиорациялық, геологиялық-барлау, iздестiру, геодезиялық және өзге де жұмыстар, егер олар Қазақстан Республикасының жер заңдарын, ерекше қорғалатын аумақтар жерiн пайдаланудың белгiленген режимiн бұза отырып жүзеге асырылса және топырақтың құнарлы қабатының жойылуына, ластануына, залалдануына немесе бүлiнуiне, эрозияның күшеюiне, тұздануға, батпақтануға және шектес аумақтарды қоса алғанда, топырақ құнарлылығын төмендететiн басқа да процестерге әкеп соғуы мүмкiн болса, сондай-ақ егер бұл жұмыстар экологиялық сараптамадан өтпеген не терiс қорытынды алған жобалар бойынша жүзеге асырылса, оларды тоқтата тұруға;
8) мемлекеттiк органдардан жер қорының жай-күйi туралы статистикалық ақпаратты алуға;
9) жерге құқықты белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары болмаған жағдайда тұрғын жай және өндiрiстiк объектiлердiң салынуын тоқтата тұруға құқығы бар.
2. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының жер заңдарын бұзушыларға уақтылы шаралар қолдануға;
2) жүргiзiлетiн тексерулердiң материалдарын объективтi түрде дайындауға мiндеттi.
3) "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау, сондай-ақ жоғары тұрған мемлекеттік органдардың және лауазымды тұлғалардың тапсырмаларын орындауға міндетті;
4) "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де міндеттер жүктелуі мүмкін.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – Жамбыл облысы әкімдігінің 31.03.2016 № 89 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

5) при предъявлении служебного удостоверения беспрепятственно посещать организации, обследовать земельные участки, находящиеся в собственности и пользовании, а земельные участки, занятые военными, оборонными и другими специальными объектами, - с учетом установленного режима их посещения;
6) давать собственникам земельных участков и землепользователям, а также должностным лицам Государственной корпорации обязательные для исполнения предписания по вопросам охраны земель, устранению нарушений земельного законодательства Республики Казахстан;
7) приостанавливать промышленное, гражданское и другое строительство, разработку месторождений полезных ископаемых, эксплуатацию объектов, проведение агротехнических, лесомелиоративных, геологоразведочных, поисковых, геодезических и иных работ, если они осуществляются с нарушением земельного законодательства Республики Казахстан, установленного режима использования земель особо охраняемых территорий и могут привести к уничтожению, загрязнению, заражению или порче плодородного слоя почвы, развитию эрозии, засолению, заболачиванию и другим процессам, снижающим плодородие почв, включая сопредельную территорию, а также если эти работы ведутся по проектам, не прошедшим экспертизу либо получившим отрицательное заключение;
8) получать от государственных органов статистическую информацию о состоянии земельного фонда;
9) приостанавливать строительство жилых и производственных объектов в случае отсутствия правоустанавливающего и идентификационного документов.
Обязанности:
Должностные лица, осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель, обязаны:
1) своевременно принимать меры к нарушителям земельного законодательства Республики Казахстан;
2) объективно готовить материалы проводимых проверок;
3) обязанностью коммунального государственного учреждений "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" является соблюдение законодательства Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц, а также исполнять поручения вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
4) коммунальному государственному учреждению "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" могут быть возложены иные обязанности в соответствии действующему законодательству.
Сноска. Пункт 17 – в редакции постановления акимата Жамбылской области от 31.03.2016 № 89 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінде басшылықты "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Жамбыл облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі бірінші басшысының өкілеттігі:
1) "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) барлық органдарда "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүддесін қорғайды;
3) келісім-шарттар жасайды;
4) сенімхаттар береді;
5) банкіде есеп шоттар ашады, іс бойынша келісім жасайды;
6) барлық қызметкерлерге міндетті болып табылатын бұйрықтар шығарады және тапсырмалар береді;
7) "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан шығарады;
8) қызметкерлерді марапаттау және жазалау шараларын қолдайды;
9) Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Заңына сәйкес өз құзыреттерi шегiнде жемқорлықпен күрес жүргізеді және заңда көрсетілген тәртіптік шараларды қолданады;
10) қарамағындағы мемлекеттік қызметкерлердің әрекеттерi сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын құқық бұзушылықтар болып табылған жағдайда оған жауапты болып табылады.
11) Басқарма басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерістер енгізілді – Жамбыл облысы әкімдігінің 31.03.2016 № 89 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство коммунальным государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Жамбылской области.
20. Полномочия первого руководителя коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области":
1) без доверенности действует от имени коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области";
2) представляет интересы коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" во всех органах;
3) заключает договора;
4) выдает доверенности;
5) открывает банковские счета и совершает сделки;
6) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
7) принимает на работу и увольняет с работы работников коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области";
8) принимает меры поощрения и взыскания на работников;
9) ведет борьбу с коррупцией в пределах своих полномочий, обеспечивает исполнение требований Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и применение предусмотренных в нем дисциплинарных мер;
10) руководитель несет ответственность в случае выявления коррупционных правонарушений работниками управления;
11) исполнение полномочий первого руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением акимата Жамбылской области от 31.03.2016 № 89 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Имущество государственного органа
21. Коммунальное государственное "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. "Жамбыл облысы әкімдігінің жерлерді пайдалану және қорғалуын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

22. Имущество, закрепленное за коммунальным государственным учреждением "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" относится к коммунальной собственности.
23. Коммунальное государственное учреждение "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение коммунального государственного учреждения "Управление по контролю за использованием и охраной земель акимата Жамбылской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.