Жаңаөзен қаласы және Рахат, Қызылсай, Теңге ауылдарының аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 22/353 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2015 жылғы 03 сәуірде № 2661 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облыстық мәслихатының 2021 жылғы 28 мамырдағы № 3/49 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облыстық мәслихатының 28.05.2021 № 3/49 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берiлiп отырған Жаңаөзен қаласы және Рахат, Қызылсай, Теңге ауылдарының аумағында жануарларды асырау Қағидалары бекiтiлсiн.
2. Облыстық маслихаттың 2014 жылғы 27 мамырдағы № 17/256 "Жаңаөзен қаласы, Рахат кентінде және Қызылсай, Теңге ауылдары аумағында ауылшаруашылығы жануарларын ұстау Қағидасы туралы" шешімінің (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2468 болып тіркелген, "Маңғыстау" газетінде 2014 жылғы 15 шілдеде жарияланған) күші жойылсын.
3. Маңғыстау облыстық мәслихаты аппаратының басшысы (Д.Сейбағытов) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Қ. Дербісов
Облыстық
мәслихат хатшысы Б. Жүсіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Жаңаөзен қалалық ауыл шаруашылығы
және ветеринария бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
А.Ж. Тұрақов
27 ақпан 2015 жыл.
"Маңғыстау облысының Ішкі істер департаменті
Жаңаөзен қаласының Ішкі істер басқармасы
А.А. Досжанов
27 ақпан 2015 жыл.
"Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық
бақылау және қадағалау
комитетінің Жаңаөзен қалалық
аумақтық инспекциясы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Б.А. Нұржауов
27 ақпан 2015 жыл.
Ескерту. Келісу парағына өзгерістер енгізілді Маңғыстау облыстық мәслихатының 29.09.2017 № 13/159 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 22/353 шешімімен бекітілген
Жаңаөзен қаласы және Рахат, Қызылсай, Теңге ауылдарының аумағында жануарларды асырау туралы
Қағидасы

Об утверждении Правил содержания животных на территории города Жанаозен и аулов Рахат, Кызылсай, Тенге
Решение маслихата Мангистауской области от 27 февраля 2015 года № 22/353. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 03 апреля 2015 года № 2661. Утратило силу решением Мангистауского областного маслихата от 28 мая 2021 года № 3/49
Сноска. Утратило силу решением Мангистауского областного маслихата от 28.05.2021 № 3/49 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных на территории города Жанаозен и аулов Рахат, Кызылсай, Тенге.
2. Признать утратившим силу решение областного маслихата от 27 мая 2014 года № 17/256 "О Правилах содержания сельскохозяйственных животных на территории города Жанаозен, поселка Рахат и сел Кызылсай, Тенге" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2468, опубликовано в газете "Огни Мангистау" 15 июля 2014 года).
3. Руководителю аппарата Мангистауского областного маслихата (Сейбагытов Д.) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии К. Дербисов
Секретарь
областного маслихата Б. Жусупов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Жанаозенский
городской отдел сельского
хозяйства и ветеринарии"
Тураков А.Д.
27 февраля 2015 год.
Начальник государственного учреждения
"Управление внутренних дел города Жанаозен
Департамента внутренних дел
Мангистауской области"
Досжанов А.А.
27 февраля 2015 год.
Руководитель государственного
учреждения "Жанаозенская городская
территориальная инспекция Комитета
ветеринарного контроля и надзора
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан"
Нуржауов Б.А.
27 февраля 2015 год.
Сноска. Лист согласования с изменениями, внесенными решением Мангистауского областного маслихата от 29.09.2017 № 13/159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
решением Мангистауского
областного маслихата
от 27 февраля 2015 года № 22/353
Правила
содержания животных на территории города Жанаозен и аулов Рахат, Кызылсай, Тенге

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида Жаңаөзен қаласы және Рахат, Қызылсай, Теңге ауылдарының аумағында жануарларды асырау (бұдан әрі – Қағида) тәртібін айқындайды.
2. Қағида, меншік түріне қарамастан, жануарларды асырайтын барлық жеке және заңды тұлғаларға қатысты қолданылады.
3. Қағида "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленіп жасалды.
4. Осы Қағида да келесі ұғымдар қолданылады:
1) қараусыз жануарлар – меншік иесі бар және оның иелігінен (қарауынан) уақытша босап кеткен, иесі болмаған немесе иесі белгісіз жануарлар, сонымен қатар иесі меншік құқығынан бас тартқан жануарлар;
2) ветеринариялық құжаттар – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, бас қаланың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары беретін ветеринариялық сертификат; мемлекеттік ветеринариялық дәрігерлер беретін ветеринариялық-санитариялық қорытынды, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық ахуал туралы, жануарға, жануардан алынатын өнімге және шикізатқа жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы маманы, сонымен қатар жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімнің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін анықтау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшесінің аттестатталған ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;
3) ветеринариялық іс-шаралар – жануарлар ауруларының алдын алу, оларды анықтау және емдеу қоса алғанда, аурудың пайда болуын, таралуын болғызбауға немесе жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін аса қауіпті аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алу және жоюға; жануарлардың өнімділігін арттыруға; жануарлар мен адамның денсаулығын жұқпалы, оның ішінде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру қоса алғанда, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың, жемшөп және жемшөп қоспаларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған ветеринариялық-санитариялық рәсімдер кешені;
4) ветеринариялық паспорт – уәкілетті орган белгілеген нысандағы жануарды есепке алу мақсатында жануардың иесі, түрі, жынысы, түсі, жасы көрсетілген құжат;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок содержания животных на территории города Жанаозен и аулов Рахат, Кызылсай, Тенге (далее – Правила).
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности, содержащих животных.
3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) безнадзорные животные – животные, имеющие собственника и временно выбывшие из его владения (попечения), не имеющие собственника либо собственник которых неизвестен, а также животные, от права собственности на которых собственник отказался;
2) ветеринарные документы – ветеринарный сертификат, выдаваемый государственными ветеринарно-санитарными инспекторами города республиканского значения, столицы, района, города областного значения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; ветеринарно-санитарное заключение, выдаваемое государственными ветеринарными врачами; ветеринарная справка, выдаваемая специалистом в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, на животное, продукцию и сырье животного происхождения, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также аттестованным ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
3) ветеринарные мероприятия – комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продукции и сырья животного происхождения, кормов и кормовых добавок, включая идентификацию сельскохозяйственных животных, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
4) ветеринарный паспорт – документ установленной уполномоченным органом формы, в котором в целях учета животных указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного;

5) жануарлар иесі – өз меншігінде немесе басқадай меншікте жануарлары бар жеке немесе заңды тұлға;
6) ауыл шаруашылығы жануарлары – ірі қара мал, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер;
7) үй жануарлары – тамақ өнімдері мен өнеркәсіп шикізат түрі алынбайтын, ауыл шаруашылық жануарларынан басқа зоологиялық түрлері (ит, мысық және тағы басқалары);
8) қоғамдық орындар – адамдардың көп жиналатын немесе адамдардың жиналуы мүмкін орындар, оның ішінде көшелер, бақтар, саябақтар және азаматтардың демалатын өзге де орындары, сауықтыру жүргізілетін орындар;
9) жануарларға арналған пана – қараусыз ауыл шаруашылық жануарларын уақытша асырауға арналған арнайы жабдықталған нысан;
10) жануарларды асырау – жануарлардың тіршілігін, физикалық және психикалық денсаулығын сақтау, ветеринарлық-санитарлық нормаларын сақтай отырып жарамды тұқым алатын, сонымен қатар азаматтар мен жануарлар әлемі өкілдерінің қоғамдық тәртібі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жасалатын жануарлар иелерінің іс әрекеттері;
11) жануарларды бірдейлендіру – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыр шаруашылығы жануары туралы мәліметтерді енгізе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (кұралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке номір беруді камтитын, жануарларды есепке алу рәсімі;
12) жануарларды бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысанда мал иелерінің талап етуі бойынша тиісті аумақтық-әкімшілік бірлікте ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері ауыл шаруашылығы жануарын сәйкестендіру жөніндегі дерекқордан алатын диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жүргізілген ветеринариялық іс-шаралардың мерзімдері мен сипаты туралы мәліметтер;
13) жануарларды бірдейлендіру жөніндегі деректер базасы – ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін ветеринариялық есептің бөлігі;
14) аймақ – жануарлардың жұқпалы аурулары бойынша эпизоотия жағдайымен сипатталатын, әкімшілік-аумақтық бөлінісіне қарамастан шартты түрде шектелген аумақ;

5) владелец животного – физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
6) сельскохозяйственные животные – крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды;
7) домашние животные – зоологический вид, разводимый не для получения продуктов питания и промышленного сырья, кроме сельскохозяйственных животных (кошка, собака и так далее);
8) общественные места – места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе улицы, скверы, парки и иные места отдыха граждан, где осуществляются зрелищные мероприятия;
9) приют для животных – специально оборудованные объекты, предназначенные для временного содержания безнадзорных сельскохозяйственных животных;
10) содержание животных – действия, совершаемые владельцами животных для сохранения жизни, физического и психического здоровья животных, получения полноценного потомства при соблюдении ветеринарно-санитарных норм, а также для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан и представителей животного мира;
11) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;
12) выписка из базы данных по идентификации животных – сведения о сроках и характере проведенных ветеринарных мероприятий, включая результаты диагностических исследований, извлекаемые из базы данных по идентификации животных ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы, по требованию владельцев животных в порядке и форме, утвержденной уполномоченным органом;
13) база данных по идентификации животных – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, и используемая уполномоченным органом;
14) зона – условно ограниченная территория независимо от административно-территориального деления, характеризующаяся эпизоотической ситуацией по заразным болезням животных;

15) инсектицидті препараттар – зиянды жәндіктермен күресудің химиялық құралдары;
16) дезинфекция, дезинсекция және дератизация – өндірістік тұрғын үй ғимараттарында, көлікте, қоғамдық орын жайларында және аумақтарда жұқпалы және паразиттік аурулардың қоздырғыштарын, тұрмыстық жәндіктер мен кеміргіштерді жоюға бағытталған іс-шаралар кешені.
2. Жануарларды асырау
5. Ауыл шаруашылығы жануарларын қолданыстағы санитарлық нормаларға сәйкес тұрғын үйлерден, пәтерлерден, мектептерден, емдеу және балалар мекемелерінен, саябақтардан, хайуанаттар бағынан, стадиондардан, қоғамдық тамақтандыру, сауда кәсіп орындарынан, тамақ өнеркәсібінен, жалпы демалатын орындардан, балаларды сауықтыру мекемелерінен, демалыс үйлерінен, шипажайлардан, жасанды су қоймаларынан, артезиан құдықтарынан және өзен жағалауы мен сағалары қашықтықта орналасқан арнайы жабдықталған (жабық) жайларда асырау керек.
6. Қаланың тұрғын үй қорындағы пәтерлерде ауыл шаруашылық жануарлары мен құстарын (ірі қара мал, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер, шошқалар, маралдар және бұғылар, тауықтар, үйректер, қаздар, күркетауықтар және тағы басқалары) асырауға тыйым салынады.
7. Вирусты ауруларды таратуы мүмкін жабайы құстар ұшып өтетін мезгілдерде, олармен қарым қатынасты болдырмау үшін суда жүзетін құстарды ашық су қоймалары мен тоғандарға жібермеу керек, ал үй құстарын жабық орындарда асырау қажет.
8. Ауыл шаруашылық жануарларды асырайтын орын күнделікті механикалы түрде тазалануы және апта сайын дезинфекциялануы тиіс. Мал тезегі, жапасы, жем-шөптердің қалдықтары және қоқыстар өз уақытында осыған арналған белгіленген орындарға шығарылады.
9. Жылдың жылы мезгілдерінде (наурыздан қараша айына дейін) ауыл шаруашылық жануарлары тұратын орындарды жәндіктерге, сонымен қатар кеміргіштерге (тышқандар, егеуқұйрықтар) қарсы күрес мақсатында ай сайын инсектицидтер мен дератизаторлық препараттарымен зарарсыздандыру керек.
10. Ветеринариялық және бірегей есепке алу эпизоотиялық жағдайды, нысандардың ветеринариялық – санитариялық ахуалын бағалау, мемлекеттік ветеринариялық – санитариялық бақылау мен қадағалаудың және ветеринариялық қағидаларды сақталуын, сондай-ақ жүргізілген диагностикалық, эпизоотияға қарсы, емдік, ветеринариялық – санитариялық және жою іс-шараларының көлемін және тиімділігін анықтау үшін жүргізіледі.
Жеке және заңды тұлғалар олар белгіленген пунктке келгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ветеринария саласында қызмет атқаратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдарымен құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық - санитарлық бақылау және қадағалау органдарды жаңадан алынып жатқан (алынған) жануарды (жануарларды), оны (оларды) өткізу туралы хабарлайды.

15) инсектицидные препараты – химические средства борьбы с вредными насекомыми;
16) дезинфекция, дезинсекция и дератизация – комплекс мер, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний, бытовых насекомых и грызунов, систематически проводимых в производственных, жилых зданиях, на транспорте, в помещениях общественных мест и на территориях.
2. Содержание животных
5. Сельскохозяйственные животные должны содержаться в специально оборудованных (закрытых) помещениях, расположенных на расстоянии от жилых домов, квартир, школ, лечебных и детских учреждений, парков, зоопарков, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаторий, искусственных водоемов, артезианских колодцев и от берегов рек и их притоков, в соответствии с действующими санитарными нормами.
6. Запрещается содержание сельскохозяйственных животных и птиц в жилых фондах городских квартир (крупный рогатый скот, бараны, козы, лошади, верблюды, свиньи, маралы и олени, куры,утки, гуси, индюки и так далее).
7. В период перелета диких птиц, возможных переносщиков вирусных заболеваний, во избежание с ними контактов не выпускать в открытые водоемы и водохранилища водоплавающих птиц, а домашних птиц содержать в закрытых помещениях.
8. Помещения, в которых содержатся сельскохозяйственные животные, должны ежедневно механически очищаться и еженедельно дезинфицироваться. Навоз, помет, объедки кормов и мусор необходимо своевременно вывозить в специально отведенные для этого места.
9. В целях борьбы с насекомыми, а также грызунами (мыши, крысы), в теплое время года (с марта по ноябрь месяц) места содержания сельскохозяйственных животных необходимо обрабатывать ежемесячно инсектицидными и дератизационными препаратами.
10. Ветеринарный и идентификационный учет ведется для мониторинга и оценки эпизоотической ситуации, ветеринарно – санитарного состояния объектов государственного ветеринарно – санитарного контроля и надзора и соблюдения ветеринарных правил, а также объема и эффективности проводимых диагностических, противоэпизоотических, лечебных, ветеринарно – санитарных и ликвидационных мероприятий.
Физические и юридические лица извещают подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), его (их) реализации в течение трех рабочих дней после их прибытия в пункт назначения.

Ескерту. 10 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 25.10.2019 № 31/371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Жеке тұрғын үй иесіне, онда бір жанұя болып тұрған жағдайда, ауыл шаруашылығы жануарларын белгіленген ветеринарлық-санитарлық нормаларын сақтай отырып, арнайы жабдықталған жабық тұрақта асырауға рұқсат беріледі.
12. Жеке тұрғын үй иесіне, онда бір жанұядан артық отбасылары тұрған жағдайда, көрші тұратын отбасылардың келісімімен белгіленген ветеринарлық-санитарлық нормаларын сақтай отырып, арнайы жабдықталған жабық тұрақта ауыл шаруашылығы жануарларын асырауға рұксат етіледі.
13. Ауыл шаруашылығы жануарларын сату, әкелу және әкету ветеринариялық паспорт негізінде ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен берілетін белгіленген үлгідегі ветеринариялық құжатты рәсімдеген жағдайда ғана рұқсат етіледі.
14. Ауыл шаруашылығы жануарларын әуе, су, теміржол көліктерімен тасымалдау осындай көлік түрлерінің тасымалдау Ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
15. Қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес белгіленген санитарлық аймақтың шекарасынан тыс жерде жануарларды асырауға, өсіруге, жаюға, айдап өтуге тыйым салынады.
16. Көшелерде, алаңдарда, гүлзарларда, басқа да жалпы қоғамдық пайдаланатын орындарында және қаланың ерекше қорғалатын табиғат аумақтарында малдарды жаюға тыйым салынады.
17. Жануарлардың және адамдардың денсаулығына аса қауіп туғызатын жануарларды алу және жою Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүргізіледі. Егер жануар клиникалық сау деп танылған жағдайда ол иесіне қайтарылады.
18. Көшелерде, алаңдарда, саябақтарда және басқа да жалпы пайдаланатын қоғамдық орындарда және қаланың ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда бағушысыз жүрген ауыл шаруашылық жануарлары қараусыз ауыл шаруашылық жануарлары деп есептеледі және уақытша ұстау үшін арнайы жабдықталған орындарға иесі табылғанға дейін қамауға жатады.
19. Бақылаусыз қалған ауыл шаруашылығы жануарларын арнайы жабдықталған орынға жеткізу, тасымалдау, күзету, асырау (жемдеу, сумен қамтамасыз ету, ветеринариялық қызмет көрсету) шығындарын бақылаусыз жануарларды асырауға жауапты кәсіпорын берген шоттарға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының иелері өтейді.
20. Арнайы жабдыкталған орындарда бақылаусыз ауыл шаруашылығы жануарлары алты ай бойы (ірі қара мал, жылқылар, түйелер) және екі ай (мүйізді ұсақ мал) ұсталып, егер олардың иелері табылмаса, мұнан былай мемлекет меншігіне беріледі.

Сноска. Пункт 10 - в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 25.10.2019 № 31/371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Владельцу индивидуального жилого дома, при проживании в нем одной семьи, разрешается содержание сельскохозяйственных животных в специально оборудованных закрытых постройках при соблюдении установленных ветеринарно-санитарных норм.
12. Владельцу индивидуального жилого дома, в случае проживания в нем более одной семьи, разрешается содержание в специально оборудованных закрытых помещениях сельскохозяйственных животных с согласия семей, проживающих в этом жилом доме по соседству, при соблюдении установленных ветеринарно-санитарных норм.
13. Продажа, ввоз и вывоз сельскохозяйственных животных разрешается только при оформлении ветеринарного документа установленного образца, который выдается уполномоченным государственным органом в области ветеринарии на основании ветеринарного паспорта.
14. Перевозка сельскохозяйственных животных воздушным, водным, железнодорожным транспортом осуществляется в соответствии с Правилами перевозок на данных видах транспорта.
15. В пределах границ санитарной зоны, которая устанавливается в соответствии с требованиями действующего законодательства, содержание, разведение, выпас, перегон животных запрещается.
16. На улицах, площадях, скверах, других общественных местах общего пользования и особо охраняемых природных территориях города выгул скота запрещается.
17. Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае, если животное признано клинически здоровым, оно возвращается владельцу.
18. Сельскохозяйственные животные, находящиеся на улицах, площадях, скверах, других общественных местах общего пользования и особо охраняемых природных территориях города без сопровождающих лиц, считаются безнадзорными сельскохозяйственными животными и подлежат загону в специально оборудованные помещения для временного содержания до выявления владельца.
19. Доставка, транспортировка, охрана, содержание (организация кормов, обеспечение водой, ветеринарные услуги) в специально оборудованных помещениях безнадзорных сельскохозяйственных животных возмещаются владельцем сельскохозяйственных животных согласно представленным счетам предприятия, ответственного за содержание безнадзорных животных.
20. Безнадзорные сельскохозяйственные животные, содержащиеся в специально оборудованных помещениях в течении шести месяцев (крупный рогатый скот, лошади, верблюды) и двух месяцев (мелкий рогатый скот), если их собственник не будет обнаружен, в дальнейшем будут переданы в государственную собственность.

3. Қағиданың сақталуын бақылау
21. Жаңаөзен қаласы және Рахат, Қызылсай, Теңге ауылдарының аумағында жануарларды асырау Қағидасының сақталуын бақылауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдар ("Жаңаөзен қалалық ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесі, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің Жаңаөзен қалалық аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі және "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Маңғыстау облысының Полиция департаменті Жаңаөзен қаласының Полиция басқармасы" мемлекеттік мекемесі) жүзеге асырады.
Ескерту. 21 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 25.10.2019 № 31/371 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Қорытынды ережелер
22. Осы Қағиданы бұзғаны үшін жануардың иесі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жауапкершілікке тартылады.
23. Осы Қағиданың күші меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан жануарлардың барлық иелеріне, жеке және басқадай меншігінде жануарлары бар жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.

3. Контроль за соблюдением Правил
21. Контроль за соблюдением Правил содержания животных на территории города Жанаозен и аулов Рахат, Кызылсай, Тенге осуществляют государственные органы (государственное учреждение "Жанаозенский городской отдел ветеринарии", государственное учреждение "Жанаозенская городская территориальная инспекция Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" и государственное учреждение "Управление полиции города Жанаозен Департамента полиции Мангистауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 21 - в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 25.10.2019 № 31/371 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заключительные положения
22. За нарушение настоящих Правил владелец несет ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
23. Действие настоящих Правил распространяется на всех владельцев животных, физических и юридических лиц, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющих в собственности или ином владении животных.