"Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2015 жылғы 25 маусымдағы № 273 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 31 шілдеде № 5778 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2017 жылғы 3 сәуірдегі № 166 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің03.04.2017 № 166 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қантардағы Қазақстан Республикасы Заңыңың 27-бабына, "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына және "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Садуақасов
Әкімдіктің
2015 жылғы 25 маусымдағы
№ 273 қаулысымен бекітілді
"Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы"
мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі жер қатынастары саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінiң ведомстволары жoқ.
3. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление земельных отношений акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 25 июня 2015 года № 273. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 31 июля 2015 года № 5778. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 3 апреля 2017 года № 166
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 03.04.2017 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление земельных отношений акимата Костанайской области".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Садуакасов
Утверждено
постановлением акимата
от 25 июня 2015 года № 273
ПОЛОЖЕНИЕ
о государственном учреждении
"Управление земельных отношений акимата Костанайской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере земельных отношений.
2. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

6. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілетті болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 110000, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Шайсұлтан Шаяхметов көшесі, 88.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы жер қатынастары саласындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру және дамуына ықпал ету.
15. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің міндеттері:
жер реформаларын жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру.
16. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары:
1) облыстың жергiлiктi атқарушы органының жер қойнауын пайдалану (өндiру жөнiндегi;
бiрлескен барлау және өндiру жөнiндегi; барлаумен және (немесе) өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу үшiн), магистральды құбыржолдар, мұнай және газ өңдеу объектiлерiн, жаңартылатын энергия көздерiн пайдалану жөнiндегi объектiлердi салу (реконструкциялау) мақсаттары үшiн, индустриялық-инновациялық қызмет субъектiлерiнiң индустриялық-инновациялық жобалары, "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық басым жобаларды iске асыру, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшiн жер учаскелерiн беру жөнiндегi, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшiн, магистральды құбыржолдар салу (реконструкциялау), жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшiн жер учаскелерiн мемлекет мұқтажына мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;

6. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области".
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица Шайсұлтана Шаяхметова, 88.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" осуществляется из областного бюджета.
13. Государственному учреждению "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области".
Если государственному учреждению "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области": содействие развитию и совершенствованию государственной политики в сфере земельных отношений.
15. Задачи государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области":
организация и осуществление работ по проведению земельной реформы.
16. Функции государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области":
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, для индустриально-инновационных проектов субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях", создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;

2) жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру;
3) облыстың жергiлiктi атқарушы органының мемлекеттiк ғылыми-зерттеу ұйымдары мен олардың тәжiрибе шаруашылықтарына, сондай-ақ мемлекеттiк тұқым өсiру шаруашылықтары мен асыл тұқымды мал зауыттарына жер учаскелерiн беру жөнiндегi ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
4) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерiн жасанды ғимараттар салу үшiн беру жөнiндегi облыстың жергiлiктi атқарушы органының ұсыныстарын және шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;
5) жердi резервте қалдыру жөнiндегi ұсыныстарды дайындау;
6) өз құзыретi шегiнде мемлекет жеке меншiкке сататын нақты жер учаскелерiнiң кадастрлық (бағалау) құнын бекiту;
7) өз құзыретi шегiнде жер учаскелерiнiң бөлiнетiндiгi мен бөлiнбейтiндiгiн айқындау;
8) жерге орналастыруды жүргiзудi ұйымдастыру және жер учаскелерiн қалыптастыру жөнiндегi жерге орналастыру жобаларын бекiту;
9) облыстың жердi аймақтарға бөлу жобаларын, жердi ұтымды пайдалану жөнiндегi жобалары мен схемаларын әзiрлеудi ұйымдастыру;
10) өз құзыретi шегiнде жер сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргiзудi ұйымдастыру;
11) жердi пайдалану мен қорғау мәселелерiн қозғайтын, облыстық, қалалық, аудандық маңызы бар жобалар мен схемаларға сараптама жүргiзу;
12) өз құзыретi шегiнде жер учаскесiн сатып алу-сату шарттары мен жалдау және жердi уақытша өтеусiз пайдалану шарттарын жасасу және жасалған шарттар талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
13) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың деректерi негiзiнде облыстың жер балансын жасау;
14) осы Кодекстiң 71-бабына сәйкес облыстың жергiлiктi атқарушы органының iздестiру жұмыстарын жүргiзу үшiн жер учаскелерiн пайдалануға рұқсат беруi жөнiнде ұсыныстар дайындау;
15) ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншiсiне ауыстыру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
17) жер-кадастрлық жоспарды бекiту жатады;
18) орталық уәкiлеттi органға осы Кодекстiң 92 және 93-баптарына сәйкес заңды күшiне енген сот шешiмiнiң негiзiнде жер учаскелерi мәжбүрлеп алып қойылған тұлғалар туралы ақпарат ұсыну;
19) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеу саласындағы уәкiлеттi органға осы Кодекстiң 94-бабы 2-тармағының үшiншi бөлiгiне сәйкес жер учаскесiне ауыртпалықты белгiлеуге және тоқтатуға өтiнiш беру жатады.

2) реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно-исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, а также государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;
5) подготовка предложений по резервированию земель;
6) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством, в пределах его компетенции;
7) определение делимости и неделимости земельных участков в пределах его компетенции;
8) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
9) организация разработки проектов зонирования земель, проектов и схем по рациональному использованию земель области;
10) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в пределах его компетенции;
11) проведение экспертизы проектов и схем областного, городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
12) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования в пределах его компетенции и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
13) составление баланса земель области на основании данных районов, городов областного значения;
14) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Земельного кодекса Республики Казахстан;
15) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
16) утверждение земельно-кадастрового плана;
18) предоставление информации в центральный уполномоченый орган о лицах, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда, в соответствии со статьями 92 и 93 Земельного кодекса Республики Казахстан;
19) подача заявления в уполномоченный орган в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество на установление и прекращение обременения на земельный участок в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 94 Земельного кодекса Республики Казахстан;

20) өз құзыреті шегінде гендерлік саясатты іске асыру;
21) мемлекеттік қызмет көрсету бойынша тиісті нормативтік құқықтық актілер әзірлеу;
22) мемлекеттік қызмет көрсету;
23) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз қызметін басқа атқарушы билік органдарымен өзара іс–қимыл жасауды жүзеге асыру, өз құзіреті шегінде шешімдер қабылдау;
2) азаматтар мен лауазымды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан жерді қорғау және пайдалану мәселелері бойынша қажетті ақпараттарды сұрау және алу;
3) мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтар алуға, жеке және заңды тұлғалармен шарт жасасу, сотта жауапкер және талапкер болу;
4) "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзырына кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар өткізу;
5) мемлекеттік қызмет көрсету бойынша қызметкерлердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
6) мемлекеттік қызмет көрсету сапасын көтеруін қамтамасыз ету;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтары мен міндеттерді орындау.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшылықты "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қостанай облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі бірінші басшының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
21. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшының өкілеттігі:
1) "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіндегі бөлім басшыларының және басқа да жауапты қызметкерлердің міндеттері мен өкілеттігін анықтайды;
2) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет бойынша шаралар қолданбағаны үшін дербес жауап береді;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды, оның ішінде жеке еңбек шарты бойынша, және жұмыстан босатады;

20) реализация гендерной политики в пределах своей компетенции;
21) разработка соответствующих нормативных правовых актов по оказанию государственных услуг;
22) оказание государственных услуг;
23) осуществление иных функций, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) осуществлять свою деятельность во взаимодействии с другими органами исполнительной власти, принимать в пределах своей компетенции решения;
2) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций, должностных лиц и граждан необходимую информацию по вопросам использования и охраны земель;
3) заключать договоры с юридическими и физическими лицами, приобретать имущественные и личные неимущественные права, быть истцом и ответчиком в суде;
4) проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в компетенцию государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области";
5) обеспечивать повышение квалификации сотрудников по оказанию государственных услуг;
6) обеспечивать повышение качества оказание государственных услуг;
7) выполнять иные права и обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайской области.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области":
1) определяет обязанности и полномочия руководителей отделов и других ответственных работников государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области";
2) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
3) принимает на работу, в том числе по индивидуальному трудовому договору, и увольняет работников государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" в установленном законодательством порядке;

4) "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмысын ұйымдастырады және басқарады;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен тәртіптік жаза қолданады;
6) "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің барлық қызметкерлері орындауға міндетті өз құзыреті шегінде бұйрық шығарады және нұсқау береді;
7) өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес атқарушы органдар мен ұйымдарда "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұсынады;
8) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Қостанай облысы әкімдігінің жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

4) организует и руководит работой государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области";
5) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания;
6) в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения всеми работниками государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области";
7) в пределах своей компетенции представляет государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" в исполнительных органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
23. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление земельных отношений акимата Костанайской области", относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление земельных отношений акимата Костанайской области" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.