Солтүстік Қазақстан облысы бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2015 жылғы 25 қарашадағы № 459 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 31 желтоқсанда N 3529 болып тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 8 шілдедегі № 184 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы əкімдігінің 08.07.2020 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 4-6) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Солтүстік Қазақстан облысы бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының
Әкімі
Е. Сұлтанов
Солтүстік Қазақстан
облысы әкімдігінің
2015 жылғы "25" қарашадағы
№ 459 қаулысымен бекітілген
Солтүстік Қазақстан облысы бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша осы Коммуналдық қызметтерді ұсыну қағидалары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әзірленген және коммуналдық қызмет көрсету тәртібін, шарттары мен коммуналдық қызмет көрсету ақысын (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет), сонымен қатар көрсетілетін қызметті берушілер және тұтынушылардың құқықтары мен міндеттерін белгілейді.
2. Осы Ережелерде мынадай анықтамалар қолданылады:
коммуналдық қызмет көрсету - электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, канализациялау (бұдан былай - электрмен жабдықтау), сондай-ақ пәтерлерде, жеке тұрғын үйлердегi азаматтарға, сондай-ақ үй-жай маңайындағы, гараждар мұқтаждықтары үшiн жекелеген кәсiпкерлiкпен айналысатын азаматтарға тұратын жерлерi бойынша, кондоминиум объектiлерiне қоқысты әкету және лифт бойынша қызмет көрсету;
қызмет көрсетудi берушi - электрмен жабдықтаумен, жылумен жабдықтаумен, сумен жабдықтаумен, канализациялаумен (бұдан былай - энергиямен жабдықтайтын ұйым) айналысатын заңды және жеке тұлға, сондай-ақ қоқысты әкету мен лифт бойынша қызмет көрсету, абоненттер мен кондоминиум объектiлерiне қызмет көрсету - жылу және электр энергиясын жеткiзу болып табылады;
қызмет көрсетудi беру тәртібі - көрсетiлетiн қызметтiң әрбiр тұрпаты үшiн белгiленген мiндеттi нормалар жүйесi;
тұтынушы - коммуналдық қызметтi пайдаланатын азамат немесе кондоминиум объектісі;
энергиямен жабдықтау - тұтынушыларға электр энергиясын, жылу энергиясын, су (бұдан былай - энергия) жеткiзу және сату;
энергиямен жабдықтаушы ұйым - сатып алынған электр және (немесе) жылу энергиясын тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын ұйым;
энергия берушi ұйым - энергия берудi және (немесе) бөлудi жүзеге асыратын ұйым;
энергия - электр және жылу энергиясы, электр рыногында тауар болып табылатын су.

Об утверждении Правил предоставления коммунальных услуг по Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 25 ноября 2015 года № 459. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 31 декабря 2015 года № 3529. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 8 июля 2020 года № 184
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 08.07.2020 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4-6) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления коммунальных услуг по Северо-Казахстанской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
Северо-Казахстанской области
Е. Султанов
Утверждены
постановлением акимата
Северо-Казахстанской области
от "25" ноября 2015 года
№ 459
Правила
предоставления коммунальных услуг по Северо-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления коммунальных услуг по Северо-Казахстанской области (далее Правила) разработаны в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и устанавливают порядок, условия предоставления и оплаты коммунальных услуг (далее - Услуг), а также определяют права и обязанности услугодателей и потребителей.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:
коммунальные услуги - электроснабжение, теплоснабжение, водоснабжение, канализование (далее - энергоснабжение), а также услуги по удалению мусора и обслуживанию лифтами, предоставляемые гражданам в квартирах, индивидуальных, жилых домах, а также для нужд приусадебных участков, гаражей, потребителям, занимающимся индивидуальным предпринимательством по месту жительства, и объектам кондоминиума;
услугодатель - юридическое или физическое лицо, занимающееся, электроснабжением, теплоснабжением, водоснабжением, канализованием (далее - энергоснабжающая организация), а также предоставляющее (оказывающее) услуги по удалению мусора и обслуживанию лифтами, оказание услуг для абонентов и объектов кондоминиума - является доставка электрической и тепловой энергии;
потребитель – гражданин или объект кондоминиума, пользующийся коммунальной услугой;
режим предоставления услуги - система обязательных норм, установленных для каждого типа услуги;
энергоснабжение - доставка и продажа потребителям электрической энергии, тепловой энергии, воды (далее - Энергии);
энергоснабжающая организация – организация, осуществляющая продажу потребителям купленной электрической и (или) теплой энергии;
энергопередаюшая организация - организация, осуществляющая передачу и (или) распределение энергии;
энергия - электрическая и тепловая энергия, вода, водоотведение являются товарами энергетического рынка.

3. Осы Қағидаларда айқындалмаған, тұтынушыларды энергиямен жабдықтау және қоқысты әкету және лифт қызметін көрсету бойынша көрсетілетін қызметпен байланысты мәселелер қолданыстағы заңнамамен реттеледi.
2. Қызмет көрсетудi ұсыну тәртiбi және шарттары
4. Көрсетілетін қызметті беру көрсетілетін қызметті беруші мен тұтынушы арасындағы жазбаша шарт (бұдан әрі - Шарт) негiзiнде жүргізiледi.
Тұтынушылар шарттар жасау бойынша өз құқықтарын заңнамада белгiленген тәртiппен пәтер иелері кооперативіне (бұдан әрі - ПИК) немесе басқа жеке немесе заңды тұлғаға беруге құқылы.
Шарт қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнама және осы Қағидаға талаптарына қайшы келуi мүмкін емес.
Шарт айқын емес мерзiмге жасалған деп есептеледi (егер тараптардың келiсiмiмен басқаша көзделмесе) және осы Қағидалардың 29 және 32-тармақтарында көзделген негiздемелер бойынша өзгертiлуi немесе бұзылуы мүмкiн.
5. Көрсетілетін қызметті берудің тұтынушылық сипаты мен режимі нормативтік-техникалық құжаттамалармен белгiленген талаптарға сәйкес болуы керек:
1) жылумен жабдықтау бойынша - тұрғын бөлмелердегi жылыту маусымы бойы тәулiктiк ауа температурасын айқындайтын санитарлық нормаларға;
2) электрмен жабдықтау бойынша - жыл бойы тәулiктiк қолданылып жүрген стандарттар бойынша электр энергиясының параметрлерiне;
3) суық және ыстық сумен жабдықтау бойынша жыл бойы тәулiктiк берiлетiн судың құрамы, қасиетi мен ысытылу температурасы жөнiнде гигиеналық талаптарға, сондай-ақ тарату нүктесiндегi судың есептелген шығынына;
4) су бұру бойынша - жыл бойы тәуліктік ағынды судың толық ағып кетуiн қамтамасыз етуге;
5) лифтiмен қызмет көрсету бойынша - жыл бойы тәуліктiк немесе шарттың негізiнде лифтінi қауiпсiз пайдалануға;
6) қоқыс шығару жөнiнде - санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап беретiндей қоқыстың толықтай шығарылуына сәйкес келуi тиiс.
6. Коммуналдық мақсаттағы негiзгi қорлардың қуатын, құрамын, төзiмдiлiгiн, климаттық және басқа да жергiлiктi жағдайлары ескерiле отырып көрсетілетін қызметті беру режимі мен тұтынудың кепiлдi деңгейi Шартпен белгiленедi.
7. Көрсетілетін қызметті беру режимінен мүмкiн болған ауытқулар мiндеттi тәртiппен Шартта көзделуi тиiс.
3. Тараптардың жауапкершiлiгi
8. Көп қабатты құрылыстарда (қосу-тарату құрылғысы, кіреберісті, ауланы, нөмірлі шамдарды, жертөле және шатырларды жарықтандыруға арналған электр өткізгіші) жалпыүйлік мұқтаждықтағы электр қондырғыларының техникалық жағдайы, пайдалануы, техникалық қауіпсіздігі үшін кондоминиумнің объектісін басқару органдарына немесе тұтынушылардың уәкілетті тұлғаларына немесе тұрғын үйге иелік ұйымға жүктеледі. Жалпыүйлік коммерциялық есеп құралын сақтау және бүтіндігі үшін кондоминиум объектісін басқару органына немесе тұтынушының уәкілетті тұлғасына жүктеледі.

3. Вопросы, связанные с энергоснабжением и предоставлением услуг по удалению мусора и обслуживанию лифтами потребителей, не освещенные в настоящих Правилах, регулируются действующим законодательством.
2. Порядок и условия предоставления услуг
4.Предоставление услуг производится на основании письменного договора между услугодателем и потребителем (далее - Договор).
Потребители имеют право делегировать, в установленном законодательством порядке, свои права по заключению договоров кооперативу собственников квартир (далее - КСК) либо иному физическому или юридическому лицу.
Договор не может противоречить требованиям действующего законодательства Республики Казахстан и настоящих Правил.
Договор считается заключенным на неопределенный срок (если иное не предусмотрено соглашением сторон) и может быть изменен или расторгнут по основаниям, предусмотренным в пунктах 29 и 32 настоящих Правил.
5. Потребительские свойства и режим предоставления услуг должны соответствовать требованиям, установленным нормативно-технической документацией:
1) по теплоснабжению - санитарным нормам, определяющим температуру воздуха в жилых помещениях - круглосуточно в течение отопительного сезона;
2) по электроснабжению - параметрам электрической энергии по действующему стандарту - круглосуточно в течение года;
3) по холодному и горячему водоснабжению - гигиеническим требованиям по составу, свойствам и температуре нагрева подаваемой воды, а также расчетного расхода воды в точке разбора - круглосуточно в течение года;
4) по водоотведению - обеспечению полного отведения сточных вод - круглосуточно в течение года;
5) по обслуживанию лифтами - безопасному пользованию лифтами - круглосуточно в течение года, или на основании договора;
6) по удалению мусора - полному удалению мусора, отвечающему санитарно-эпидеологическим требованиям.
6. Режим предоставления услуг и гарантийный уровень потребления с учетом мощности, состава и износа основных фондов коммунального назначения, климатических и других местных условий устанавливается Договором.
7. Возможные отклонения от режима предоставления услуг в обязательном порядке предусматриваются в Договоре.
3. Ответственность сторон
8. За техническое состояние, эксплуатацию, технику безопасности электроустановок общедомовых нужд в многоэтажных застройках (вводно-распределительное устройство, электропроводка для освещения подъездов, дворов, номерных фонарей, подвальных и чердачных помещений) возлагается на орган управления объектом кондоминиума или уполномоченных лиц потребителей или организации, в ведении которых находится жилой дом. За соблюдение сохранности и целостности общедомового прибора коммерческого учета возлагается на орган управления объектом кондоминиума или уполномоченного лица потребителя.

9. Жылу энергиясының, судың жалпы үйлік есепке алу құралдары қолданыстағы заңнамаға сәйкес кондоминиум объектісін басқару ұйымымен немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымымен сатып алынуы және орнатылуы мүмкін.
10. Тұтынушы жеке есепке алу құралдарын өз бетiмен сатып алуға және орнатуға құқылы. Мұндай тұтынушылар үшiн Энергия беруші ұйымдардың (энергия жабдықтаушы) шығындарын өтеу шартқа сәйкес есептеу құралдарын орнату үшiн ғана жүргізіледі.
Электр энергиясын есепке алу құралдары баспалдақтағы торларға, дәліздерде және жекеленген пәтерлерге орнатылуы мүмкін.
Есептеуіш құралдарына өту жолы еркін болуы тиіс.
Тұтынушы өзiнiң пәтерiнде немесе жеке үйiнде орнатылған есепке алу құралының сақталуына және бүтiндiгiне жауап бередi. Баспалдақтағы торларға тұтынушылардың (пәтер иелерiнiң) есепке алу құралдарын орнату кезiндегi олардың сақталуы мен бүтiндiгi үшiн қарамағына сол үй кiретiн ПИК жауапкершiлiк арқалайды.
11. Тараптардың пайдалану жауапкершiлiгiн бөлу шекарасы желiлердiң тиiстi түрi үшiн былайша айқындалады:
1) жылу - басқару торабының соңғы ысырмасының бөлу фланцы бойынша;
2) ыстық сумен жабдықтау - ыстық сумен жабдықтау жүйесiнiң соңғы ысырмасының бөлу фланцы бойынша;
3) суық сумен жабдықтау - басқару торабының соңғы ысырмасының бөлу фланцы бойынша;
4) су бұру - тұтынушы қосылатын жердегi құдық көшедегi кәріздік желi шекарасы болып табылады, ал ауладағы кәріз шекарасы - ғимараттан желiге қосылатын құдық;
5) электр энергиясы – әуе тармағы кезінде – ғимараттарда орнатқан бірінші изолятордағы жабдықтауыш желілеріндегі байланыс контактілерде, кабельді қосу кезінде – ғимаратқа қосылу жабдықтауыш кабельдің бұрандама байланыс ұштарында.
12. Мiндеттемелер орындалмаса немесе орындалуы ойдағыдай болмай шықса, Шарт бойынша көрсетілетін қызметті берушi мен тұтынушы Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң 9-бабының 4-тармағына сәйкес келтiрiлген нақты зиянның орнын толтыруы тиiс.
13. Энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушының алдында энергия жеткiзушi параметрлерiнiң және форс-мажорлық жағдайлардан туындайтын энергияның жетiспеушiлiгi үшiн тұтынушы алдында материалдық жауапкершiлiк алмайды.
4. Көрсетiлген қызмет ақысын төлеу тәртiбi
14. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес реттеуге жататын қызмет көрсету ақысын төлеу белгiленген тәртiппен уәкiлеттi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргізiледi.
15. Тұтынушы төлемдi есептік айдан кейінгі айдың 25-нен кешiктiрмей немесе тұтынушы мен көрсетілетін қызметті беруші арасындағы келiсiм бойынша Шартта ескерiлген мерзiмде жасауы тиiс.
16. Төлем мерзiмiн өткiзiп алған жағдайда тұтынушы заңнамамен немесе шартпен белгiленген тұрақсыздық айыппұлын төлейдi.

9. Общедомовые приборы учета тепловой энергии, воды могут приобретаться и устанавливаться органом управления объектом кондоминиума либо энергоснабжающей организацией в соответствии с действующим законодательством.
10. Потребитель вправе самостоятельно приобретать индивидуальные приборы учета. Для таких потребителей возмещение расходов Энергопередающей организации (энергоснабжающей) производится только за установку приборов учета согласно договору.
Приборы учета электроэнергии могут устанавливаться на лестничных клетках, в коридорах и в отдельных квартирах.
Проход к приборам учета должен быть свободным.
Потребитель несет ответственность за сохранность и целостность прибора учета, установленного в его квартире или индивидуальном доме.
11. Граница раздела эксплуатационной ответственности сторон определяется для соответствующего вида сетей следующим образом:
1) тепло - по разделительному фланцу последней задвижки узла управления;
2) горячее водоснабжение - по разделительному фланцу последней задвижки системы горячего водоснабжения;
3) холодное водоснабжение - по разделительному фланцу последней задвижки узла управления;
4) водоотведение - границей уличной канализационной сети является колодец в месте подключения потребителя, а границей дворовой канализации - колодец на подключении в сеть от здания;
5) электроэнергия – при воздушном ответвлении на контактах присоединения питающей линии на первых изоляторах, установленных на здании, при кабельном вводе – на болтовых соединениях наконечников питающего кабеля на вводе в здание.
12. В случаях неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по Договору услугодатель и потребитель обязаны возместить причиненный этим реальный ущерб согласно пункту 4 статьи 9 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
13. Энергоснабжающая организация не несет материальной ответственности перед потребителем за снижение параметров энергоносителя и недоотпуск энергии, вызванные форс-мажорными обстоятельствами.
4. Порядок оплаты услуг
14. Оплата за услуги, подлежащие регулированию в соответствии с действующим законодательством, производится по тарифам, утверждаемым уполномоченным государственным органом в установленном порядке.
15. Оплата должна производиться потребителем не позднее 25 числа месяца, следующего за расчетным периодом, или по соглашению между потребителем и услугодателем в сроки, оговоренные в Договоре.
16. В случае просрочки платежей потребитель выплачивает неустойку, определенную законодательством или договором.

17. Егер тұтынушы Электрмен жабдықтау шартының талаптарын бұзғандығы үшін ажыратылған болса, онда энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым оны бұзушылық жойылғаннан кейін және қосылу қызметінің төлемі өтелгеннен кейін қосады.
18. Өнім беруші электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары көрсеткіштерінің немесе Шарт талаптарына сәйкес тұтынудың басқа есебінің негізінде есептік кезеңнен кейінгі айдың 7-сі күнінен кешіктірмей тұтынушыға төлем құжатын жазып береді.
Тұтынушылар (электр энергиясын тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланатын тұтынушыны қоспағанда) төлем құжатын өнім берушіден өздері алады.
19. Коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алу жабдықтаушының немесе энергия таратушы ұйымның өкілдерімен тұтынушы немесе оның өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткішін алу мүмкін болмаған жағдайда және егер тұтынушы бұл ретте пайдаланған электр энергиясы туралы өз бетімен мәлімет ұсынбаса, тұтынуды есептеу электр энергиясының алдыңғы кезеңдегі орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте электр энергиясының орташа тәуліктік шығыны бойынша есептеу кезеңі үш есептік кезеңнен аспауы тиіс, кезең аяқталғаннан кейін электр энергиясын беру тоқтатылады.
Тараптардың келісімі бойынша тұтынушы өздігінен электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алып, оларды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға тапсыруына болады. Тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштерін алу кезінде жіберген қателіктерін энергия беруші (энергия өндіруші) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйым олардың анықталуы бойынша түзетеді.
20. Жабдықтаушының жіберген және тұтынушының қабылдаған энергиясының көлемі коммерциялық есепке алу құралының көрсеткішімен анықталады, ал тұтынушының кінәсінсіз (пломбаның бүтіндігі және есептеу құралының алдыңғы актіде көрсетілген орнатуы және аспаптық тексерісіне сәйкес келген жағдайда) коммерциялық есепке алудың бұзылуы анықталған жағдайда, тұтынудың есебін энергия беруші ұйым алдыңғы немесе электр энергиясының қаржысы мен есепке алу схемасы түзетілген келесі есептік кезеңнің орташа тәуліктік шығыны бойынша жүргізеді. Есеп айырысу кезеңі бұзылу анықталған күннен бастап коммерциялық есепке алуды бұрынғы қалпына келтіру күніне дейінгі аралықты қамтиды, алайда ол мерзім күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспауы қажет.
Тұтынушы коммерциялық есепке алуды бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күндік мерзім ішінде қалпына келтіреді.
Бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң коммерциялық есепке алу қалпына келмеген жағдайда, есеп айырысу техникалық шарттарға сәйкес рұқсат етілген қуат бойынша, ал техникалық шарттар болмаған жағдайда, тәулігіне 24 сағат пайдалануды ескеріп, қосу коммутациялық аппаратының номиналды тогы бойынша жүргізіледі.

17. Если потребитель отключен за нарушения условия Договора электроснабжения, то подключение его производится энергопередающей (энергопроизводящей) организацией после устранения нарушения и оплаты услуги за подключение.
18. Услугодатель не позднее 7 числа месяца, следующего за расчетным периодом, на основании показаний приборов коммерческого учета электрической энергии или иного расчета потребления согласно условиям Договора, выписывает потребителю платежный документ.
Потребители самостоятельно получают платежный документ у услугодателя (за исключением потребителей, использующих электрическую энергию для бытовых нужд).
19. Снятие показаний приборов коммерческого учета производится представителями поставщика или энергопередающей организации в присутствии потребителя либо его представителей.
При невозможности снятия показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, и если при этом потребитель самостоятельно не предоставит сведения о количестве использованной им электрической энергии, расчет потребления производится по среднесуточному расходу электрической энергии за предыдущий период.
При этом период расчета по среднесуточному расходу электрической энергии не превышает трех расчетных периодов, по истечении которых подача электрической энергии прекращается.
По согласованию сторон допускается самостоятельное снятие показаний приборов коммерческого учета электрической энергии и передача их потребителем в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию. Ошибки, допущенные потребителем при снятии показаний приборов коммерческого учета электрической энергии, исправляются энергопередающей (энергопроизводящей) и (или) поставщиком по мере их выявления.
20. Количество поданной услугодателем и принятой потребителем энергии определяется показаниями приборов коммерческого учета, а при обнаружении нарушения коммерческого учета не по вине потребителя (в случае целостности и соответствия пломб, указанным в предыдущем акте установки или инструментальной проверки прибора учета) расчет потребления производится энергопередающей организацией по среднесуточному расходу предыдущего или последующего расчетного периода, в котором средства и схема учета электрической энергии были исправны. Период расчета составляет со дня обнаружения нарушения до дня восстановления коммерческого учета, но не более 30 (тридцати) календарных дней.
Коммерческий учет восстанавливается потребителем в течение 30 (тридцать) календарных дней срок со дня обнаружения нарушения.
По истечении тридцати календарных дней со дня обнаружения нарушения, если коммерческий учет не восстановлен, расчет производится по разрешенной мощности согласно техническим условиям, а при отсутствии технических условий по номинальному току вводного коммутационного аппарата с учетом часов использования 24 часа в сутки.

21. Тұтынушының есептеу құралының қосылу сызбасына өзгерiс енгiзгенi, оның бүлiнгенi, пломбасының жұлынуы, дискiнiң жасанды тоқтатылуы және басқа бұзылушылықтар анықталған кезде немесе егер Тұтынушы энергияны қымқыру мақсатында жасырын сым өткiзгенiн немесе есептеу құралының көрсеткiшiн бұрмалайтын тетiк орнатқанын энергиямен жабдықтаушы органның өкiлдерi бұрынғы баруларында табуға мүмкiн болмаған жағдайда Тұтынушыға энергиямен жабдықтаушы ұйым белгiленген тәртiппен соңғы тексеру өткiзiлген сәттен бастап, алайда, энергияны пайдаланғаны үшiн талаптың ескiру мерзiмiнен аспайтын қайта есептеудi жүргiзедi.
Қайта есептеу:
1) жарықтандырғыш ток қабылдағыштардың қуаты және олардың пайдалану сағаттарының саны бойынша;
2) Тұтынушыда штепсельдi розеткалар болған жағдайда (олардың санына қарамастан) – қуаты алты жүз (600) вольт бiр розетканың тәулiгiне жиырма төрт (24) сағат пайдалануы есебiнен, ал қуаты алты жүз (600) вольттан артық жылыту құралдары немесе басқа электр жабдықтары табылған жағдайда - Тұтынушының пайдалануындағы электр жабдықтың оның нақты қуатының тәулiгiне жиырма төрт (24) сағат пайдалануы есебiнен жүргiзiледi.
22. Өтінiш берiлген және растайтын құжатты (емдеу мекемесiнен, жұмыс орнынан анықтама, санаторий жолдамасының түбiршегi, уақытша тұрған жерi бойынша тiркелуi туралы анықтама, қонақ үйде тұрғаны үшiн төлемi туралы түбiршек, және тағы басқа) ұсынған кезде пәтерде тұратын адамдардың (бiреуiнiң немесе бiрнешеуiнiң) уақытша кетуi, есептеу құралдары жоқ жағдайда бiр адамға есептелiнген қызмет көрсетулер үшiн ақы төлеу олардың болмаған уақытына жүргізiлмейдi.
Төлемдi қайта есептеуге әкелiп соққан барлық өзгерiстер тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйымға өтiнiш берген сәтiнен бастап жүзеге асырылады.
23. Электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралын электр желісінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан тыс орнатқан жағдайда, электр желісінің теңгерімдік тиесілік шекарасынан электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарын орнатқан жерге дейінгі учаскедегі электр энергиясының шығындары шарт негізінде теңгерімінде желінің көрсетілген учаскесі тұрған иегердің меншігіне жатқызылады және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның есептік жолымен анықталады.
24. Есептеу құралдарын тараптардың пайдалану жауапкершілігінің бөліну шекарасынан тыс жерде орнатылуы кезінде, бөліну шекарасынан бастап есептеу құралдарын орнату орындарына дейін желі учаскесіндегі шығындар көрсетілген желі учаскесі баланста тұрған иесіне шарт негізінде жатқызылады.
25. Егер пәтер меншіктенушілердің жалпы жиналысында өзге шешім қабылдаған болмаса, лифтiнi пайдаланғаны үшiн төлем 1-шi және 2-шi қабаттағы тұрғындардан басқаларының бәрiнен алынады.

21. При обнаружении у потребителя изменения схемы включения прибора учета, его умышленного повреждения, срыва пломб, искусственного торможения диска и других нарушений по вине потребителя или, если потребитель в целях хищения энергии оборудовал скрытую проводку или установил приспособление, искажающее показания прибора учета, обнаружить которые представителю Энергоснабжающей организации при предыдущих посещениях не представлялось возможным, потребителю энергоснабжающей организацией производится в установленном порядке перерасчет за пользование энергией с момента проведения последней проверки, но за период не превышающий одного года.
Перерасчет производится:
1) по мощности осветительных токоприемников и числу часов их использования;
2) при наличии у потребителя штепсельных розеток (независимо от их количества) - из расчета использования одной розетки мощностью шестьсот (600) Ватт двадцать четыре (24) часа в сутки, а при обнаружении нагревательных приборов или другого электрооборудования мощностью более шестьсот (600) Ватт - по фактической мощности находящегося в пользовании потребителя электрооборудования из расчета использования его двадцать четыре (24) часа в сутки.
22. В случае временного выезда (одного или нескольких) проживающих в квартире лиц, при отсутствии приборов учета, плата за услуги, рассчитываемая на одного человека, за время их отсутствия не взимается при условии подачи заявления и предоставления подтверждающего документа (справка лечебного учреждения, с места работы, корешок путевки в санаторий, справка о регистрации по месту временного проживания, квитанция об оплате за проживание в гостинице и так далее).
Все изменения, приведшие к перерасчету оплаты, осуществляются с момента подачи заявления потребителем в энергоснабжающую организацию.
23. КСК рассчитываются с энергоснабжающей организацией за энергию, расходуемую на общие домовые нужды, по приборам учета, установленным на границе эксплуатационной ответственности, по утвержденному в установленном порядке тарифу.
24. В случае установки прибора коммерческого учета электрической энергии не на границе балансовой принадлежности электрической сети потери электрической энергии на участке от границы балансовой принадлежности электрической сети до места установки приборов коммерческого учета электрической энергии относятся на договорной основе к владельцу, на балансе которого находится указанный участок электрической сети, и определяются расчетным путем энергопередающей (энергопроизводящей) организацией.
25. Оплата за пользование лифтом взимается со всех проживающих в доме, кроме жильцов 1-го и 2-го этажей, если не принято иное решение на общем собрании собственников квартир.

26. Көрсетілетін қызметті беруші мен тұтынушы арасындағы төленбеген қарыздарға байланысты барлық даулы мәселелер сот арқылы шешiледi.
5. Тұтынушының құқықтары мен мiндеттерi
27. Тұтынушының:
1) оның өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiз, оның мүлкiне зиян келтiрмейтiн белгiленген сапада қызмет көрсетудi алуға;
2) қызмет көрсетулерге бағаларды (тарифтердi) бекiту тәртiбi туралы осы көрсеткiштердi бақылауды жүзеге асыратын тиiстi мемлекеттік органдардан ақпараттар алуға;
3) егер қызмет көрсетушi белгiленген тәртiппен есеп құралдарының бастапқы және ағымдағы көрсеткіштерін көрсетумен ұсынбаса, алған қызметi үшiн төлем жасамауға;
4) қызмет көрсетулердiң жеткiлiксiздiгi салдарынан өмiрiне, денсаулығына немесе мүлкіне келтірiлген шығындар мен зияндарды толық өтеудi, сондай-ақ моральдық залалды толық өтеудi Көрсетілетін қызметті берушiден талап етуге;
5) Шартпен бекiтiлгеннен артық үзiлiстер уақыты үшiн қызмет көрсетуге төлем жасамауға;
6) Энергиямен жабдықтаушы ұйымға талап қоюға және белгiленген нормалар мен стандарттарға (нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптарына) сәйкес келмеген уақыттар кезеңiндегi (Шартта белгiленгеннен артық) қызмет көрсетулерге төлемеуге;
7) техникалық шарттар бойынша рұқсат етілген қуаттан асырмай қосылу үшін өзіне қажеттi мөлшерде энергияны пайдалануға;
8) бiр жақты тәртiппен шартты бұзуға, бұл туралы Энергиямен жабдықтаушы ұйымды хабардар еткен және пайдаланған энергияға толық өтемақы төлеген жағдайда құқығы бар.
28. Тұтынушы:
1) қызметтердi пайдалану кезiнде техника қауiпсiздiгi талаптарын сақтауға;
2) аварияларды жою, есептеу және бақылау құралдарын қарау үшін электр, жылу, сумен жабдықтау және кәріз қондырғыларымен жұмыс істеуге құқығы бар көрсетілетін қызмет берушілердің немесе арнайы кәсіпорындардың өкілдеріне мүмкіндікті қамтамасыз етуге;
3) белгіленген мерзімде ұсынылған қызмет көрсетулер мен энергияға дер кезінде ақы төлеуге;
4) пәтерден, жеке үйден кету кезінде пайдаланылған қызметтер үшін кететін күнге дейін есеп айырысуға міндетті.
29. Тұтынушыға:
1) көрсетілетін қызметті берушінің келісімінсіз пәтер ішіндегі желілерді, инженерлік жабдықтау мен құрылғыларды қайта жарақтандыруға;
2) көрсетілетін қызметті берушінің келісімінсіз қуаты үйішілік желі мүмкіндіктерінен асып түсетін тұрмыстық электр құралдары мен машиналарды, үш фазалық ток қабылдағыштарды, жылу құралдарының қосымша секцияларын орнатуға, қосуға және пайдалануға, сондай-ақ пайдалану қауіпсіздігінің талаптарына және санитарлық-гигиеналық нормативтерге сай келмейтін тұрмыстық құралдар мен жабдықтарды қосуға және пайдалануға;

26. Все спорные вопросы между услугодателем и потребителем, связанные с задолженностью, разрешаются в судебном порядке.
5. Права и обязанности потребителя
27. Потребитель имеет право:
1) на получение услуг установленного качества, безопасных для его жизни и здоровья, не причиняющих вреда его имуществу;
2) получать информацию о порядке установления цен (тарифов) на услуги от соответствующих государственных органов, которые осуществляют контроль этих показателей;
3) не производить оплату за полученную услугу, если услугодателем в установленном порядке не выставлен счет с указанием начальных и текущих показаний прибора учета;
4) требовать от услугодателя возмещения в полном объеме убытков и вреда, причиненного жизни, здоровью или имуществу вследствие недостатков в предоставлении услуг, а также возмещения морального вреда;
5) не производить оплату услуг за время перерывов, сверх установленных Договором;
6) выставить претензию Энергоснабжающей организации и не оплачивать услуги за период времени (сверх установленного в Договоре), в течение которого они не соответствовали установленным нормам и стандартам (требованиям нормативно-технической документации);
7) использовать энергию в необходимом ему количестве при условии не превышения мощности, разрешенной для присоединения по техническим условиям;
8) расторгнуть договор в одностороннем порядке при условии уведомления об этом Энергоснабжающей организации и полной оплаты использованной энергии.
28. Потребитель обязан:
1) соблюдать требования техники безопасности при пользовании услугами;
2) обеспечивать доступ представителей услугодателя или специализированных предприятий, имеющих право работы с установками электро-, тепло-, водоснабжения и канализации для устранения аварий, осмотра приборов учета и контроля;
3) своевременно, в установленные сроки оплачивать предоставленные услуги и энергию;
4) при выезде из квартиры, индивидуального дома произвести расчет за использованные услуги по день выезда.
29. Потребителю не допускается:
1) переоборудовать внутриквартирные сети, инженерное оборудование и устройства без согласования с услугодателем;
2) устанавливать, подключать и использовать без согласования с услугодателем электробытовые приборы и машины мощностью, превышающей технические возможности внутридомовой сети, трехфазные токоприемники, дополнительные секции приборов отопления, регулирующую и запорную арматуру, а также подключать и использовать бытовые приборы и оборудование, не отвечающие требованиям безопасной эксплуатации и санитарно-гигиеническим нормативам;

3) энергия есебін жүргізудің қолда бар сызбасын бұзуға;
4) жабық жылумен жабдықтау жүйесі кезінде жылу жүйелерінде жылу тасымалдағыштарды тікелей мақсаттан тыс пайдалануға (жүйеден және жылыту құралдарынан су ағызу) тыйым салынады.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің құқықтары мен міндеттері
30. Көрсетілетін қызметті беруші құқылы:
1) ұсынылған қызмет көрсетулер мен энергия үшін дер кезінде және толық көлемде төлем алуға;
2) энергияның жұмсалуы мен төленуіне бақылау жасауды жүзеге асыруға;
3) біржақты тәртіппен 30 күнтізбелік күннен кем емес мерзімде ескерту жасаған жағдайда, пайдаланылған энергияға тұтынушының төлем жасамауына байланысты Шартты тоқтата тұруға;
31. Көрсетілетін қызметті беруші міндетті:
1) тұтынушыға қызметтердің тарифі, төлем жағдайлары, қызмет көрсетуді берудің режимі, олардың тұтынушылық ерекшеліктері, сертификаттарының (сертификаттауға жататын қызметтерге қатысты) бар-жоғы туралы бұқаралық ақпараттың баспа және электронды құралдарында ақпарат беріп отыруға;
2) тұтынушымен қызметтер көрсетуді беруге арналған жеке шарт жасасуға; электрмен жабдықтау бойынша қызмет көрсету, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен энергиямен жабдықтау ұйымдары жүйелеріне қосылған қажетті құрал-жабдықтардың бар болған жағдайында жасалады;
3) тұтынушыға нормативтік-техникалық құжаттардың міндетті талаптары сапасы бойынша тиісті энергия мен қызметтер ұсынуға;
4) жеткізілген энергияның сапасы мен санына есеп жүргізу және бақылау жасауға, Шартта белгіленген мерзімдерінде тұтынушыға ұсынылатын қызметтер сапасы бұзылуының алдын алу және жою бойынша дер кезінде шаралар қабылдауға;
5) тұтынушы қызмет көрсету сапасының төмендегені туралы арыз берген күннен бастап үш күн ішінде сапаны қалпына келтіру және қайта есептеуді орындау жөніндегі барлық шараларды қабылдауға;
6) тұтынушыға қызмет көрсетудің сапасы мен оларға төлем мөлшерінің өзгергені туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарлауға;
7) тұтынушыға ай сайын көрсетілген қызмет пен энергия үшін есепті есеп құралдарының бастапқы және ағымдағы көрсеткіштерін көрсетумен ұсынуға міндетті.
32. Көрсетілетін қызметті берушіге:
1) басқа тұтынушылардың міндеттемелерін орындамау себептері бойынша қызмет көрсетулерді алуда тұтынушыға қызмет көрсетуден бас тартуға немесе шектеуге;
2) шарттағыға қарағанда жоғарылатылған параметрмен босатылған энергияға тұтынушыдан қосымша ақы алуға;
3) ай сайынғы қызмет көрсету есебін берместен, тұтынушыдан төлем талап етуіне тыйым салынады.

3) нарушать имеющиеся схемы учета энергии;
4) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению (слив воды из системы и приборов отопления) при закрытой системе теплоснабжения.
6. Права и обязанности услугодателя
30. Услугодатель имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за предоставленные услуги и энергию;
2) осуществлять контроль потребления и оплаты энергии;
3) в одностороннем порядке приостановить исполнение Договора в связи с неоплатой потребителем использованной им энергии при условии предупреждения потребителя не позднее, чем за тридцать (30) календарных дней;
31. Услугодатель обязан:
1) в средствах массовой информации информировать потребителя о тарифах на услуги, условиях оплаты, режиме предоставления услуг, их потребительских свойствах, наличии сертификата (в отношении услуг, подлежащих сертификации);
2) заключить с потребителем договор на предоставление услуги;
3) предоставлять потребителю энергию и услуги, соответствующие по качеству обязательным требованиям нормативно-технической документации;
4) вести учет и контроль качества и количества поставляемой энергии, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений качества предоставляемых услуг потребителю в установленные Договором сроки;
5) в течение трех дней со дня подачи заявления потребителем о снижении качества услуги принять все меры по восстановлению качества и выполнить перерасчет;
6) в средствах массовой информации информировать потребителей об изменении качества услуг и размера оплаты за них;
7) предъявлять потребителю ежемесячно счет на оплату поставленных услуг и энергии с указанием начальных и текущих показаний прибора учета.
32. Услугодателю не допускается:
1) отказывать в предоставлении услуги или ограничивать потребителя в получении услуги по причинам невыполнения требований другими потребителями;
2) взимать с потребителя дополнительную плату за энергию, отпущенную с повышенными параметрами против договорных;
3) требовать от потребителя ежемесячной оплаты услуг без предоставления на них счета.

7. Келіспеушіліктерді шешу тәртібі
33. Электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарын салыстырып тексеру Қазақстан Республикасының өлшем бірліктерін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде көрсетілген мерзімдерде салыстыру тексерісаралық интервалға сәйкес жүргізіледі. Мүдделі тараптардың бірінің өтініші бойынша коммерциялық есепке алу құралдарын жоспардан тыс салыстырып тексеру жүргізіледі.
Жоспардан тыс салыстырып тексеру өткізгенде және коммерциялық есепке алу құралының жарамдылығын белгілеген жағдайда, салыстырып тексеру шығынын (оның ішінде алу және қондыру бойынша) жоспардан тыс тексеруге бастама болған тарап өтейді.
34. Егер салыстырып тексеру кезінде электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының көрсеткіштері олардың дәлдік сыныбымен рұқсат етілетін кінараттан асып кетсе немесе электр энергиясын есептеу схемасында электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының дәлдігін бұрмалайтын бөгде элементтер табылса, онда жоспардан тыс салыстырып тексеру бойынша шығындарды электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдарының тұтынушысы өтейді.
35. Энергиямен жабдықтаушы, энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдар мен тұтынушы арасында есеп айырысу үшін электр энергиясын есепке алу электр желілерінің теңгерімдік тиесілігі шекарасында жүргізіледі.
8. Қорытынды ережелер
36. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

7. Порядок разрешения разногласий
33. Поверка приборов коммерческого учета электрической энергии производится в соответствии с межповерочным интервалом в сроки, указанные в реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан. По заявлению одной из заинтересованных сторон производится внеплановая поверка приборов коммерческого учета.
В случае проведения внеплановой поверки и установлении исправности прибора коммерческого учета, издержки по поверке (в том числе по снятию и установке) несет сторона, инициировавшая внеплановую поверку.
34. В случае если при поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета электрической энергии превышают погрешность, допускаемую их классом точности, либо обнаружится в схеме учета электрической энергии посторонние элементы искажающие точность прибора
коммерческого учета электрической энергии, то издержки по внеочередной поверке оплачивает потребитель прибора коммерческого учета электрической энергии.
35. Учет электрической энергии для расчетов между энергоснабжающей, энергопередающей (энергопроизводящей) организациями и потребителем производится на границе балансовой принадлежности электрической сети.
8. Заключительное положение
36. За нарушения настоящих Правил, физические и юридические лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.