Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13221 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 13 наурыздағы № 38/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 13.03.2018 № 38/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 56) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Интернеттің қазақстандық сегментiнiң кеңістігінде домендiк аттарды тiркеу, пайдалану және бөлу қағидалары бекітілсін.
2. Мыңалардың:
1) "Интернет желісінің қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін тіркеу, пайдалану және тарату қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйекте № 220 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6523 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 9 қарашада № 461-468 (26311) жарияланған);
2) "Интернет желісінің қазақстандық сегментінің домендік кеңістігін тіркеу, пайдалану және тарату қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 220 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 21 қазандағы № 319 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7299 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 21 желтоқсанда № 641-644 (27036) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13221. Утратил силу приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 13 марта 2018 года № 38/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 13.03.2018 № 38/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 56) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 220 "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6523, опубликованный 6 ноября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 295-296 (26356-26357);
2) приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 21 октября 2011 года № 319 "О внесении изменения в приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 220 "Об утверждении Правил регистрации, пользования и распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7299, опубликованный 21 декабря 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 412 (26803).
3. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 118 бұйрығымен бекітілген
Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде
домендік атауларды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік атауларды тіркеу, пайдалану және бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 56) тармақшасына сәйкес әзірленді (бұдан әрі – Заң) және Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік атауларды тіркеу, пайдалану және бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкiмет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) домендiк атау – Интернетті адрестеу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған, белгiлi желiлiк адреске сәйкес келетiн және Интернет объектiсiне атаулы өтініш білдіруге арналған символдық (әрiптiк-цифрлық) белгi;
3) домендік атауларды тіркеу – Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі домендік атауларды тіркеу орнының тіркеуші тіркелетін домендік атау туралы ұсынған мәліметтерді тіркелуші өтініміне сәйкес домендік атаулар тізбесіне енгізуі;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 118
Правила
регистрации, пользования и распределения доменных имен
в пространстве казахстанского сегмента Интернета
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 56) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее – Закон) и определяют порядок регистрации, пользования и распределения доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) доменное имя первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета – доменное имя.KZ и.ҚАЗ, выделенное международной организацией Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (далее – ICANN) для использования в интересах Республики Казахстан, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже корневого доменного имени и являющееся непосредственным прямым поддоменом корневого доменного имени (RFC-882);
3) доменное имя – символьное (буквенно-цифровое) обозначение, сформированное в соответствии с правилами адресации Интернета, соответствующее определенному сетевому адресу и предназначенное для поименованного обращения к объекту Интернета;

4) домендік атаулар жүйесі (Domain Name System – DNS) – домендік атаулар туралы ақпарат алуға арналған бөлінген деректер қоры. Домендік атаулардың Internetwork Protocol (IP) мекенжайларына сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды және RFC-1032, RFC-1034, RFC-1035, RFC-1122, RFC-1133, RFC-1591 сәйкес жұмыс істейді;
5) домендік атауларды тіркелуші (бұдан әрі – тіркелуші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауларды тіркегішке Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауларды тіркеу үшін өтінім жіберген және домендік атауларды Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі тіркеу кезеңінде оның иесі болып табылатын заңды немесе жеке тұлға;
6) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі бірінші деңгейлі домендiк атау – Қазақстан Республикасы мүддесінде пайдалану үшін Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (бұдан әрі – ICANN) халықаралық ұйымы бөлген, Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында негізгі домендік атаудан бір саты төмен орналасқан және негізгі домендік атаудың нақты тікелей ішкі домені болып табылатын (RFC-882).KZ және.ҚАЗ домендік атау;
7) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігі – Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан аппараттық-бағдарламалық кешендерде орналастырылатын интернет-ресурстар жиынтығы;
8) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі екінші деңгейлі домендік атау (бұдан әрі – екінші деңгейлі домендік атау) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында бірінші деңгейлі домендік атаудан бір саты төмен орналасқан және бірінші деңгейлі домендік атаудың нақты тікелей ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік атау;
9) Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігіндегі домендік атаулардың әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістігін дамытуды жүзеге асыратын уәкілетті орган белгілеген коммерциялық емес қоғамдық ұйым;
10) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – тіркелген домендік атаулар туралы барлық мәліметтер қамтылған Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі барлық тіркелген домендік атаулар дерекқорының орталықтандырылған жиынтығы;
11) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулардың тізілімін жүргізу – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулар тізілімінің жұмыс істеуін, Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауларды тіркегіштердің Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулар тізіліміне өзгерістер енгізу, WHOIS-сервер арқылы домендік атауларды тапсыру мен барлық тіркелген домендік атаулар туралы ағымдағы мәліметтерді ұсыну мүмкіндігін қамтамасыз ету;

4) регистрация доменных имен – включение регистратурой доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета представленных регистратором сведений о регистрируемом доменном имени в реестр доменных имен согласно заявке регистранта;
5) система доменных имен (Domain Name System, далее – DNS) – распределенная база данных для получения информации о доменных именах. Содержит информацию о соответствии доменных имен и Internetwork Protocol (IP) адресов и работает в соответствии с RFC-1032, RFC-1034, RFC-1035, RFC-1122, RFC-1133, RFC-1591;
6) пространство казахстанского сегмента Интернета – совокупность интернет-ресурсов, размещаемых на аппаратно-программных комплексах, расположенных на территории Республики Казахстан;
7) доменное имя второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя второго уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже домена первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета и являющийся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени первого уровня (RFC-882);
8) администратор доменных имен в доменном пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – администратор) – некоммерческая общественная организация, определенная уполномоченным органом, осуществляющая развитие доменного пространства казахстанского сегмента Интернета;
9) интернет-ресурс – электронный информационный ресурс, отображаемый в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде, размещаемый на аппаратно-программном комплексе, имеющий уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующий в Интернете;
10) заявка – обращение регистранта доменных имен к регистратору доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, содержащее все сведения для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (продление срока действия регистрации), изменения ранее сообщенных сведений, передачи, трансфера либо отмены существующей регистрации доменного имени;
11) корневое доменное имя – доменное имя, обозначаемое точкой ".", функционирующее в Интернете на основе стандарта RFC-882;

12) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауларды тіркеу орны (бұдан әрі – тіркеу орны) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулардың тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын және Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі бірінші деңгейлі қазақстандық домендік атаудың тұрақты жұмысын қолдайтын заңды тұлға;
13) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауларды тіркегіш (бұдан әрі – тіркегіш) – домендік атауларды тіркеу, Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулардың тізіліміне домендік атау туралы ақпарат енгізу, Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауларды тіркеу орны мен домендік атауларды тіркеуші арасындағы келісімнің негізінде домендік атауларды тіркеушінің домендік атауды пайдалану бойынша құқығын қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсету үшін (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атаулар әкімшісі аккредиттеген заңды тұлға Қазақстан Республикасының резиденті;
14) Интернеттің қазақстандық сегментi кеңістігіндегі үшінші деңгейлі домендік атау (бұдан әрі – үшінші деңгейлі домендік атау) – Интернеттің қазақстандық сегментiнің домендік кеңістік иерархиясында екінші деңгейлі домендік атаудан бір саты төмен орналасқан және екніші деңгейлі домендік атаудың нақты тікелей ішкі домені болып табылатын (RFC-882) домендік атау;
15) интернет-ресурс – аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылатын бірегей желілік адресі бар және (немесе) Интернетте жұмыс істейтін мәтіндік, графикалық, аудиовизуалды немесе өзге түрде көрсетілетін электронды ақпараттық ресурс;
16) негізгі домеднік атау – Интернетте RFC-882стандартының негізінде жұмыс істейтін "." нүктесімен белгіленетін домендік атау;
17) өтінім – Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендерді тіркеу (тіркеу мерзімін ұзарту) үшін барлық мәліметтерді, бұрын мәлімделген мәліметтерді өзгертулерді, домендік атауды беру, тасымалдау немесе қолданыстағы тіркелуінің күшін жоюды қамтитын домендік атауды тіркеушінің Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігіндегі домендік атауды тіркегішке өтініші;

12) регистрант доменных имен (далее – регистрант) – физическое или юридическое лицо, направившее регистратору доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета заявку регистранта доменных имен для регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета и являющееся его владельцем на период регистрации доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета;
13) реестр доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – реестр) – централизованная совокупность баз данных всех зарегистрированных доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, содержащая все сведения о зарегистрированных доменных именах;
14) ведение реестра доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета – обеспечение функционирования реестра доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, возможности внесения регистраторами доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета изменений в реестр доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета, делегирование доменных имен и предоставление всех текущих сведений о зарегистрированных доменных именах через WHOIS-сервер;
15) регистратура доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратура) – юридическое лицо, осуществляющее ведение реестра доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета и поддерживающее стабильную работу казахстанского доменного имени первого уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета;
16) регистратор доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – регистратор) – юридическое лицо, резидент Республики Казахстан, аккредитованное администратором доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета для оказания услуги по регистрации доменных имен, внесению в реестр доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета информации о доменном имени, обеспечению права регистранта доменных имен по использованию доменного имени на основании соглашений с регистратурой доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета и регистрантом доменных имен (далее – услуга);
17) доменное имя третьего уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (далее – доменное имя третьего уровня) – доменное имя, находящееся в иерархии доменного пространства казахстанского сегмента Интернета на ступень ниже доменного имени второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета и являющееся непосредственным (прямым) поддоменом доменного имени второго уровня в пространстве казахстанского сегмента Интернета (RFC-882);

18) DNS-сервер – домендік атаулар жүйесіне қызмет көрсетуге арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету, сондай-ақ бағдарламалық қамтамасыз ету орындалатын жабдық;
19) Request for Comments (RFC) құжат – Интернеттің жұмыс істеуінің техникалық және ұйымдастырушылық жағдайларын айқындайтын және Internet Engineering Task Force мен Internet Engineering Steering Group қоғамдық ұйымдар қабылдайтын стандарт;
20) WHOIS-сервер – RFC-3912 сәйкес жұмыс істейтін, тіркелген домендік атаулар туралы мәліметтер алуға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету, сондай-ақ бағдарламалық қамтамасыз ету орындалатын жабдық.
2. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде
домендік атауларды тіркеу тәртібі
3. ".KZ" және ".ҚАЗ" домендік атауларды пайдалана отырып, домендік атауларды тіркеу Интернеттің қазақстандық сегментiнің кеңістігінде орналасқан интернет-ресурстарды адрестеу мақсатында жүзеге асырылады.
4. Домендік атауды тіркеу үшін тіркелуші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық немесе қағаз түрінде дұрыс және толық ақпарат берілген тіркелші өтінімін (бұдан әрі - өтінім) ұсынады.
5. Барлық өтінімдер оларды тіркеушіге жолдаудың тіркелген уақытына сәйкес олардың тіркеушіге келіп түсу тәртібімен қаралады.
6. Тіркеуші тіркелушіден өтінімді алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде мыналарды тексеруді жүргізеді:
1) өтінімнің осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін;
2) өтінімде көрсетілген ақпараттың дұрыстығын және толықтығын;
3) өтінімді ұсыну сәтінде сұрау салынып отырған домендік атаудың тіркеу үшін қолжетімділігін;
4) сұрау салған домендік атаудың келесі Интернет стандарттарына сәйкестігін: RFC-1032, RFC-1034, RFC-1035, RFC-1122, RFC-1133, RFC-1591;
5) сұрау салынып отырған домендік атаудың осы Қағидалардың
30-тармағында көрсетілген резервтелген домендік атаулар тізілімінде болмауын;
6) заңды күшіне енген тіркелетін домендік атауды пайдалануға тыйым салу туралы сот шешімінің болмауын;
7) сұрау салынып отырған домендік атаудың мазмұнында Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынған ақпараттың болмауын.
7. Сұрау салынған домендік атау осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше шартқа сәйкес болған жағдайда тіркеуші өтінімді тіркелушіге қайтарады.
8. Сұрау салынған домендік атау осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген барлық шарттарға сәйкес болған жағдайда тіркеуші тіркелушімен келісім жасайды және тіркелген домендік атау туралы ақпаратты тізілімге енгізеді.

18) DNS-сервер – специализированное программное обеспечение для обслуживания системы доменных имен, а также оборудование на котором программное обеспечение выполняется;
19) документ Request for Comments (RFC) – стандарт, определяющий технические и организационные условия функционирования Интернета и принимаемый общественными организациями Internet Engineering Task Force и Internet Engineering Steering Group;
20) WHOIS-сервер – специализированное программное обеспечение, предназначенное для получения сведений о зарегистрированных доменных именах, работающее в соответствии с RFC-3912, а также оборудование, на котором программное обеспечение выполняется.
2. Порядок регистрации доменных имен в пространстве
казахстанского сегмента Интернета
3. Регистрация доменных имен с использованием доменных имен ".KZ" и ".ҚАЗ" осуществляется с целью адресации интернет-ресурсов, расположенных в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
4. Для регистрации доменного имени регистрант предоставляет регистратору заявку регистранта по форме согласно приложению к настоящим Правилам с достоверной и полной информацией в электронном или бумажном виде (далее – заявка).
5. Все заявки рассматриваются в порядке их поступления к регистратору в соответствии с зафиксированным временем их направления регистратору.
6. Регистратор в течение 3 рабочих дней с момента получения заявки от регистранта проводит проверку:
1) заявки на соответствие требованиям настоящих Правил;
2) достоверности и полноты информации, указанных в заявке;
3) доступности для регистрации запрашиваемого доменного имени к моменту подачи заявки;
4) соответствия запрашиваемого доменного имени стандартам Интернет: RFC-1032, RFC-1034, RFC-1035, RFC-1122, RFC-1133, RFC-1591;
5) отсутствия запрашиваемого доменного имени в перечне зарезервированных доменных имен, указанных в пункте 30 настоящих Правил;
6) отсутствия вступившего в законную силу решения суда о запрете на использование регистрируемого доменного имени;
7) отсутствия в содержании запрашиваемого доменного имени информации, запрещенной законами Республики Казахстан.
7. В случае не соответствия запрашиваемого доменного имени одному или нескольким условиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил, регистратор возвращает регистранту заявку.
8. В случае соответствия запрашиваемого доменного имени всем условиям, указанным в пункте 6 настоящих Правил, регистратор заключает с регистрантом соглашение о регистрации доменного имени (далее – соглашение) и вносит информацию о зарегистрированном доменном имени в реестр.

9. Домендік атаулар туралы ақпаратты тізілімге енгізген сәттен бастап олар тіркелген болып саналады.
10. Тіркелуші жеке тұлғаның дербес деректерінің барлық өзгерулері немесе келісімде көрсетілген заңды тұлға туралы мәліметтерді тіркеушіге осындай өзгерістер орын алған сәттен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
11. Тіркеуші жеке тұлғаның дербес деректерінің барлық өзгерулері немесе келісімде көрсетілген заңды тұлға туралы мәліметтерді тіркелушіден алғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде өзгерістерді тізілімге енгізеді.
12. Тіркелуші домендік атауды басқа жеке немесе заңды тұлғаға пайдалануға беру ниетін білдірген жағдайда, тіркелуші домендік атауды пайдалану құқықтарын беру болжалған тұлға туралы мәліметтерді көрсете отырып, пайдаланылатын домендік атау құқықтарын беру туралы тіркеушіні хабарландырады.
13. Тіркелген домендік атауды пайдаланатын тіркелуші деректерінің өзгергені туралы ақпарат алғаннан кейін тіркеуші қажетті өзгертулерді тізілімге тіркеушіден хабарлама алғаннан сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде енгізеді.
14. Келісімнің аяқталу мерзіміне дейін кем дегенде 20 жұмыс күн бұрын тіркеуші тіркелушіге тиісті хабарлама жібереді.
15. Егер тіркелуші домендіқ атауды алдағы уақытта пайдаланудан бас тартқан жағдайда, тіркелуші келісімнің әрекет ету мерзімінің аяқталу мерзімінен бұрын тіркеушіге келісімді тоқтатудың болжамды күні туралы ақпарат жібереді.
16. Тіркелуші ұсынған ақпаратта көрсетілген пайдалануды тоқтату күнінен бастап тіркеуші 3 жұмыс күні ішінде домендік атауды тізілімнен алып тастауды жүргізеді және тіркелушіні келісімнің әрекеті тоқтатылғаны туралы хабарландырады.
3. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде
домендік атауларды пайдалану тәртібі
17. Домендік атауды Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде пайдалану мына жағдайларда уақытша тоқтатылады:
1) тіркелуші домендік атауды тіркеу үшін ұсынған өтінімде тіркелуші туралы толық емес немесе дұрыс емес мәліметтер айқындалған;
2) тіркелген домендік атауы бар интернет-ресурс орналастырылатын аппараттық-бағдарламалық кешеннің Қазақстан Республикасы аумағынан тыс орналасуы;
3) интернет-ресурста Интернетті қауіпсіз пайдалануға қатер төндіретін зиянды бағдарламалық қамтамасыз етудің айқындалуы;
4) домендік атауды пайдалануды уақытша тоқтату туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген домендік атауды пайдалануға байланысты бұзулар орын алған жағдайда уәкілетті органның өтініші бойынша тіркеу орны жол берілген бұзудың мазмұнын көрсете отырып, тіркеушіге ақпарат жібереді.

9. Доменные имена считаются зарегистрированными с момента внесения в реестр информации о них.
10. Регистрант информирует регистратора обо всех изменениях персональных данных физического лица или сведений о юридическом лице, указанных в соглашении, не позднее 10 рабочих дней с момента таких изменений.
11. Регистратор, получив от регистранта информацию об изменениях персональных данных или сведений о юридическом лице, указанном в соглашении, в течение 3 рабочих дней с момента получения информации от регистранта вносит изменения в реестр.
12. В случае намерения регистранта передать доменное имя в пользование другому физическому или юридическому лицу регистрант уведомляет регистратора о передаче прав на используемое доменное имя с указанием сведений о лице, которому предполагается передача прав на использование доменного имени.
13. Получив информацию об изменении данных регистранта, использующего зарегистрированное доменное имя, регистратор вносит необходимые изменения в реестр в течение 3 рабочих дней с момента получения информации от регистранта.
14. Не менее чем за 20 рабочих дней до истечения срока соглашения регистратор направляет соответствующую информацию регистранту.
15. В случае отказа регистранта от дальнейшего использования доменного имени регистрант направляет информацию регистратору о предполагаемом сроке прекращении действия соглашения, не позднее даты окончания срока действия соглашения.
16. Регистратор в течение 3 рабочих дней с даты прекращения использования, указанной регистрантом в представленной информации, производит удаление доменного имени из реестра и информирует регистранта о прекращении действия соглашения.
3. Порядок пользования доменных имен в пространстве
казахстанского сегмента Интернета
17. Пользование доменным именем в пространстве казахстанского сегмента Интернета приостанавливается при:
1) выявлении неполных или недостоверных сведений о регистранте указанных в заявке поданной регистрантом для регистрации доменного имени;
2) нахождении аппаратно-программного комплекса, на котором размещается интернет-ресурс с зарегистрированным доменным именем за пределами территории Республики Казахстан;
3) выявлении на интернет-ресурсе вредоносного программного обеспечения, создающего угрозу безопасному использованию Интернета;
4) наличии вступившего в законную силу решения суда о приостановлении использования доменного имени.
18. В случае нарушений, связанных с использованием доменного имени, предусмотренных в пункте 17 настоящих Правил, регистратура по обращению уполномоченного органа направляет информацию регистратору с указанием на содержание допущенного нарушения.

19. Тіркеу орны Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік атауды тіркеуді уақытша тоқтатудың негіздемелерін жою қажетті туралы тіркеушіге ақпарат жібере отырып, бір жұмыс күні ішінде домендік атауларды тіркеуді уақытша тоқтатады.
20. Тіркеу орнынан ақпаратты алғаннан кейін тіркеуші заңды күшіне енген сот шешімінде басқа мерзім белгіленбесе, хабарламаны алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жол берілген бұзуларды жою қажеттігі туралы тіркелушіні хабарландырады.
21. Бұзуды жою кезеңінде тіркеу орны тізілімге тиісті жазба енгізу арқылы домендік атауды пайдалануды уақытша тоқтатады
22. Тіркеу орнының хабарламасында көрсетілген бұзуларды жойғаннан кейін тіркелуші тиісті жазба енгізу арқылы тіркеу орны бір жұмыс күні ішінде домендік атауды пайдалануды қалпына келтіреді.
23. Домендік атауды Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде пайдалану мына жағдайларда тоқтатылады:
1) тіркелушінің домендік атауды тіркеуді тоқтату туралы өтінімінің болуы;
2) тіркелуші мен тіркеуші арасындағы келісімнің әрекет ету мерзімінің аяқталуы;
3) тіркеу орнының хабарламасында белгіленген мерзімде бұзуларды жоймау салдарының домендік атауды пайдалануды уақытша тоқтатуға әкеп соғуы;
4) домендік атауды пайдалануды тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуі.
24. Осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген шарттадың біреуі орын алған жағдайда тіркеуші тіркелушіні келісімнің әрекеті тоқтатылғаны туралы хабарландырады.
25. Осы Қағидалардың 23-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда тізілімге тиісті мәліметтер енгізе отырып, домендік атауды тіркеуді тоқтатуды тіркеуші жүргізеді.
26. Осы Қағидалардың 23-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда тіркеушіні ескертумен тізілімге тиісті мәліметтер енгізе отырып, домендік атауды тіркеуді тоқтатуды тіркеу орны жүргізеді.
4. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде
домендік атауларды бөлу тәртібі
27. Интернеттің қазақстандық сегментінің кеңістігінде домендік атауларды бөлу тіркелген домендік атаулар мен резервіленген екінші деңгейлі домендік атаулар туралы ақпаратқа еркін қолжтімділік негізінде жүзеге асырылады.
Домендік атауларды бөлуге байланысты дауларды әкімші немесе сот тәртібімен қаралады.
28. Резервіленген екінші деңгейлі және кейінгі деңгейлі домендік атауларға мына домендік атаулар жатады:
1) EDU.KZ – білім беру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы резиденттерінің ұйымдары үшін үшінші деңгейлі домендік атауларды тіркеуге арналған;

19. Регистратура в течение одного рабочего дня приостанавливает регистрацию доменных имен с отправлением информации регистратору о необходимости устранения оснований приостановления регистрации доменного имени в пространстве казахстанского сегмента Интернета.
20. Регистратор, получив информацию от регистратуры, информирует регистранта о необходимости устранения допущенных нарушений в течение 10 рабочих дней с момента получения информации, если иной срок не установлен вступившим в законную силу решением суда.
21. На период устранения нарушения регистратура приостанавливает пользование доменного имени путем внесения соответствующей записи в реестр.
22. После устранения регистрантом нарушения указанного в уведомлении регистратуры пользование доменным именем возобновляется регистратурой в течение одного рабочего дня путем внесения соответствующей записи в реестр.
23. Пользование доменным именем в пространстве казахстанского сегмента Интернета прекращается при:
1) наличии заявки регистранта о прекращении регистрации доменного имени;
2) истечения срока действия соглашения регистранта с регистратором;
3) неустранении нарушения повлекшего приостановление использования доменного имени в установленный в информации регистратуры срок;
4) вступлении в законную силу решения суда о прекращении использования доменного имени.
24. В случае наступления одного из условий, указанных в пункте 23 настоящих Правил, регистратор направляет информацию регистранту о прекращении действия соглашения.
25. В случаях, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) пункта 23 настоящих Правил, прекращения регистрации доменного имени с внесением соответствующих сведений в реестр производит регистратор.
26. В случаях, предусмотренных в подпунктах 3) и 4) пункта 23 настоящих Правил, прекращения регистрации доменного имени с внесением соответствующих сведений в реестр производит регистратура, с уведомлением регистратора.
4. Порядок распределения доменных имен в пространстве
казахстанского сегмента Интернета
27. Распределение доменных имен в пространстве казахстанского сегмента Интернета осуществляется на основе свободного доступа к информации о зарегистрированных доменных именах и зарезервированных доменных именах второго уровня.
Споры, связанные с распределением доменных имен, рассматриваются администратором или в судебном порядке.
28. К зарезервированным доменным именам второго уровня и последующих уровней относятся доменные имена:
1) EDU.KZ - предназначенные для регистрации доменных имен третьего уровня для организаций резидентов Республики Казахстан, осуществляющих образовательную деятельность;

2) GOV.KZ – Қазақстан Республикасының ммлекеттік органдары үшін үшінші деңгейлі домендік атауларды тіркеуге арналған;
3) MIL.KZ – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі органдары үшінші деңгейлі домендік атауларды тіркеуге арналған.
29. Резервіленген домендік атауларды қоспағанда, үшінші деңгейлі домендік атауларды бөлу осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
30. Резервіленген домендік атауларды бөлу осы Қағидалардың 28-тармағындағы қызмет түрлеріне сәйкес өтінімдер бойынша жүзеге асырылады.
Интернеттің қазақстандық сегментінің
кеңістігінде домендік атауларды тіркеу,
пайдалану және бөлу қағидаларына қосымша
Нысан
Тіркеушіге
(Тіркеушінің атауы)
Тіркелушінің өтінімі
1. *әрбір байланыс келесі мәліметтерден тұруы қажет:
1) *байланыс тұлғасының Т.А.Ә. (егер байланыс жеке тұлға болса), оның ЖСН (егер байланыс жеке тұлға болса);
2) *елдің 2 әріптік коды;
3) *қала;
4) *облыс;
5) *пошталық мекен-жай;
6) *пошталық индекс;
7) *телефон;
8) *ұйымның аты, БИН (егер байланыс заңды тұлға болса);
9) факс;
10) *электрондық пошталық мекен-жайы;
2. *домендік атауды тіркеу кезеңі;
3. *домендік атаудың аты;
4. Тауар белгісінің Қазақстан Республикасы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
5. *төрт байланыс туралы мәліметтер:
1) әкімшілік байланыс;
2) қаржылық байланыс;
3) техникалық байланыс;
4) *тіркелуші;
6. *DNS-серверлер туралы мәліметтер:
1) *алғашқы DNS-сервердің мекенжайы;
2) *бірінші DNS-сервердің мекенжайы;
3) қосымша DNS-серверлердің мекенжайлары.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын.
Тіркеушінің интернет-ресурсында жарияланған домендік атауды
тіркеу бойынша қызмет көрсетудің толық шарттарын қамтитын
домендік атауды тіркеу туралы келісімнің мәтінімен
келісетінімді растаймын.
Тіркелушінің қолы ____________
Күні
Ескертпе:
Тіркелуші мәліметтерді тіркеушіге ұсынады және барлық тіркеу мерзімі ішінде тізілімде сақталады.
Жұлдызшамен белгіленген тармақтар міндетті болып табылады.
Барлық мәліметтер латын транскрипциясында беріледі.
Техникалық және қаржылық байланыстар туралы деректер жоқ болса, олардың қызметін автоматты түрде әкімшілік байланыс орындайды.
Әкімшілік байланыс туралы деректер жоқ болса, оның қызметін автоматты түрде тіркелуші орындайды.
Серверлік жабдыққа қойылатын міндетті талап оның физикалық орналасқан жерінің Қазақстан Республикасының аумағы болуы болып табылады.
Тіркеу барысында жеке тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі (егер тіркелуші жеке тұлға болса), тіркеу туралы куәлік (егер тіркелуші заңды тұлға болса) ұсынылуы қажет.

2) GOV.KZ - предназначенные для регистрации доменных имен третьего уровня для государственных органов Республики Казахстан;
3) MIL.KZ - предназначенные для регистрации доменных имен третьего уровня для органов Министерства обороны Республики Казахстан.
29. Распределение доменных имен третьего уровня, за исключением зарезервированных доменных имен, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
30. Распределение зарезервированных доменных имен осуществляется по заявкам, соответствующим видам деятельности пункту 28 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам регистрации, пользования
и распределения доменных имен в пространстве
казахстанского сегмента Интернета
Форма
Регистратору
(Наименование регистратора)
Заявка регистранта
1. *наименование доменного имени;
2. *период регистрации доменного имени;
3. *сведения о четырех контактах:
1) *регистрант;
2) административный контакт;
3) технический контакт;
4) финансовый контакт;
4. *каждый контакт должен содержать следующие данные:
1) *ФИО (при его наличии), ИИН Контактного лица (в случае, если
контакт является физическим лицом);
2) *наименование организации, БИН (в случае, если контакт
является юридическим лицом);
3) *почтовый адрес;
4) *город;
5) *область;
6) *почтовый индекс;
7) *двухбуквенный код страны;
8) *телефон;
9) факс;
10) *адрес электронной почты;
5. *сведения о DNS-серверах:
1) *адрес первичного DNS-сервера;
2) *адрес вторичного DNS-сервера;
3) адреса дополнительных DNS-серверов.
6. копия документов подтверждающих регистрацию товарного знака
на территории Республики Казахстан.
Достоверность предоставленной информации подтверждаю.
Подтверждаю свое согласие с текстом соглашения о регистрации,
содержащее подробные условия оказания услуг по регистрации,
опубликованное на интернет-ресурсе регистратора.
Подпись регистранта ____________
Дата
Примечание:
Сведения предоставляются регистрантом регистратору и хранятся в реестре в течение всего срока регистрации.
Пункты, отмеченные звездочкой, являются обязательными.
Все сведения предоставляются в латинской транскрипции.
В случае отсутствия сведений о техническом и финансовом контактах, их функции автоматически выполняет административный контакт.
В случае отсутствия сведений об административном контакте, его функции автоматически выполняет регистрант.
Обязательным условием к серверному оборудованию является его физическое место нахождения на территории Республики Казахстан.
При регистрации необходимо предоставлять копию документа, удостоверяющего личность (в случае, если регистрант является физическим лицом), свидетельство о регистрации или справку (в случае, если регистрант является юридическим лицом).