Бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындылар беру қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 ақпанда № 13253 болып тіркелді.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындылар беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 28 қаңтар
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2016 жылғы 28 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 117 бұйрығымен бекітілген
Бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу
үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға
сәйкестiгi туралы қорытындылар беру қағидалары

Об утверждении Правил выдачи заключений о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2016 года № 13253.
В соответствии с подпунктом 7) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи заключений о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов
28 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
28 января 2016 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 117
Правила
выдачи заключений о соответствии аппаратно-программного
комплекса техническим требованиям для включения в
государственный реестр контрольно-кассовых машин

1. Жалпы ережелер
1. Осы Бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындылар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадығ Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және болып табылатын мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындылар беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттандыру және "электрондық үкiмет" саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – АБК) – белгілі бір типтегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдар жиынтығы;
3) өтінім беруші – бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындыны өтінімді берген жеке немесе заңды тұлға (бұдан әрі – өтінім беруші);
4) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігі және мазмұнының өзгермегенiн растайтын электрондық цифрлық нышандар терiмi;
2. Мемлекеттiк тiзiлiмге қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық
кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындылар
беру тәртібі
3. Мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытындыны алу үшін өтінім беруші уәкілетті органға немесе www.e.gov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім берушінің электронық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған толтырылған сауалнама-өтінімді ұсынады.
4. Уәкілетті орган сауалнама-өтінімді толтыру дұрыстығына тексереді, Қағидалардың 3-тармағының сәйкессіздік анықталған жағдайда осы, сәттен бастап екі күнтізбелік күн ішінде сауалнама-өтінімді қайтарады.
5. Ұсынылған сауалнама-өтінім осы Қағидалары 3-тармағымен белгіленген талаптарға сәйкес болған кезде, уәкілетті орган сауалнама-өтінім түскен сәттен бастап күнтізбелік бес күн ішінде өтінім берушінің "Техникалық талаптарды және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 636 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5454 болып тіркелген) (бұдан әрі – техникалық талаптар) 1-қосымшаның 43-50 тармақтарымен көзделген, техникалық талаптарды сақтауы тексеру жүргізеді.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи заключений о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют порядок выдачи заключений о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;
3) заявитель – физическое или юридическое лицо, владеющее или использующее аппаратно-программный комплекс, подавшее заявку на получение заключения о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин (далее – Заявитель);
4) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
2. Порядок выдачи заключений о соответствии
аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для
включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин
3. Для получения заключения о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр Заявитель представляет в уполномоченный орган либо через веб-портал "электронного правительства" www.e.gov.kz заполненную анкету-заявление, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, которая удостоверена электронной цифровой подписью Заявителя.
4. Уполномоченный орган проверяет правильность заполнения анкеты-заявления и, в случае установления факта несоответствия требованиям пункта 3 настоящих Правил, в течении двух календарных дней с момента поступления возвращает анкету-заявление.
5. При соответствии представленной анкеты-заявления требованиям, установленным пунктом 3 настоящих Правил, уполномоченный орган в течении пяти календарных дней с момента поступления анкеты-заявления проводит обследование на соблюдение заявителем технических требований, предусмотренных пунктами 43-50 приложения 1 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года № 636 "Об утверждении технических требований и формы соответствия техническим требованиям контрольно-кассовых машин" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5454) (далее – технические требования).

6. Өтінім беруші уәкілетті органның қызметкерлеріне тексеріс жүргізу үшін АБК-ға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
7. Жүргізілген тексеру қорытындысы бойынша уәкілетті орган тексеру жүргізген уақыттан бастап күнтізбелік екі күн ішінде өтінім берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттiк тiзiлiмге қосу үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға сәйкестiгi туралы қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) немесе техникалық талаптар орындалмаған жағдайда дәлелді бас тартуды береді.
8. Осы Қағидаларың 3-тармағында көрсетілген Сауалнама-өтінім түскен сәттен бастап, күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті орган қорытынды беруді жүзеге асырлады.
Бақылау-кассалық машиналардың
мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн
аппараттық-бағдарламалық кешеннің
техникалық талаптарға сәйкестiгi
туралы қорытындылар беру
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Сауалнама-өтінім
1. Өтінім берушінің атауы ___________________________________________
2. (Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмері)
_____________________________________________________________________
3. Өтінім берушінің орналасқан жері
4. Облыс _______________________________________ қала _______________
5. Аудан___________________ Көше_____________________ Үй ____________
6. АБК атауы_________________________________________________________
7. АБК әзірлеушісі___________________________________________________
8. Нұсқа _________________ АБК әзірленген күн _______________________
9. АБК әзірлеушінің орналасқан жері:
10. Облыс ____________________________________ қала _________________
11. Аудан ______________________ Көше________________________ Үй ____
____________________________________________________ _____________
(өтінім берушінің немесе оның басшының Т.А.ӘА.) қолы
М.О. (болған кезде)
Бақылау-кассалық машиналардың
мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу үшiн
аппараттық-бағдарламалық кешеннің
техникалық талаптарға сәйкестiгi
туралы қорытындылар беру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттiк тiзiлiмiне қосу
үшiн аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық талаптарға
сәйкестiгi туралы қорытынды
Астана қ. 20__жылғы "____" _____________
1. Өтінім беруші ____________________________________________________
2. Өтінім берушінің орналасқан жері:
_____________________________________________________________________
Облыс _______________________________Қала ___________________________
Аудан _______________________ Көше ________________Үй _______________
Телефон ______________________________Факс __________________________
3. __________________________________________________________________
(АБК атауы)
____________________________________________________________________,
версия __________________________________, жасалған күні ___________,
Әзірлеуші ___________________________________________________________
Әзірлеушінің орналасқан жері:
Ел ______________________ Облыс ___________________ Қала_____________
Аудан _______________________Көше _______________________ Үй ________
Телефон _______________________________________Факс _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"Техникалық талаптарды және бақылау-кассалық машиналардың техникалық
талаптарға сәйкестілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы № 636 бұйрығына
(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5454

6. Заявитель обеспечивает доступ работникам уполномоченного органа к АПК для проведения обследования.
7. По итогам проведенного обследования уполномоченным органом в течении двух календарных дней с момента обследования выдает Заявителю Заключение о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим требованиям для включения в государственный реестр (далее – Заключение) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в случае не соблюдения технических требований.
8. Выдача заключения уполномоченным органом осуществляется в течение десяти календарных дней с момента поступления анкеты заявления, указанной в пункте 3 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам выдачи заключений
о соответствии аппаратно-программного
комплекса техническим требованиям
для включения в государственный
реестр контрольно-кассовых машин
Форма
Анкета-заявление
1. Наименование заявителя ___________________________________________
2. (Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный
номер)
_____________________________________________________________________
3. Местонахождение заявителя
4. Область ______________________________________ город _____________
5. Район ___________________ Улица _____________________ Дом ________
6. Название АПК _____________________________________________________
7. Разработчик АПК __________________________________________________
8. Версия _________________ Дата разработки АПК _____________________
9. Местонахождения разработчика АПК:
10. Область ____________________________________ город ______________
11. Район ___________________ Улица ______________________ Дом ____
_______________________________________ __________
(Ф.И.О. заявителя или его руководителя) подпись
М.П. (при наличии)
Приложение 2
к Правилам выдачи заключений
о соответствии аппаратно-программного
комплекса техническим требованиям
для включения в государственный
реестр контрольно-кассовых машин
Форма
Заключение
о соответствии аппаратно-программного комплекса техническим
требованиям для включения в государственный реестр
контрольно-кассовых машин
г. Астана "____" ____________ 20__года
1. Заявитель
_____________________________________________________________________
2. Местонахождение заявителя:
_____________________________________________________________________
Область _______________________________Город ________________________
Район _______________________ Улица ________________Дом______________
Телефон ______________________________Факс __________________________
3. __________________________________________________________________
(наименование АПК)
____________________________________________________________________,
версия __________________________________, дата создания ___________,
Разработчик
_____________________________________________________________________
Местонахождение разработчика:
Страна _______________ Область ___________________ Город_____________
Район _______________________Улица _____________________ Дом ________
Телефон _______________________________________Факс _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
соответствует/не соответствует техническим требованиям,