Номиналды ұстаушылардың электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 27 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13310 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.04.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Номиналды ұстаушылардың электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін қадағалау департаменті (Хаджиева М.Ж.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2016 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 27 қаулысымен
бекітілген
Номиналды ұстаушылардың электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидалары

Об утверждении Правил предоставления номинальными держателями электронных услуг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 27. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13310.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.04.2016 г.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления номинальными держателями электронных услуг (далее - Правила).
2. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг (Хаджиева М.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 апреля 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 27
Правила предоставления номинальными держателями
электронных услуг

1. Жалпы ережелер
1. Осы Номиналды ұстаушылардың электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздарды номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығына ие брокерлердің және (немесе) дилерлердің (бұдан әрі – брокер) электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен талаптарын айқындайды және электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынатын брокерлерге қолданылады.
Кастодиандық қызметті жүзеге асыратын банктер және орталық депозитарий Қазақстан Республикасының банктік қызмет туралы, бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында, сондай-ақ олардың ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен және талаптарда электрондық көрсетілетін қызметтерді көрсетеді.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық операция – номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі операция, мыналар бойынша:
клиенттің жеке шотынан үзінді-көшірме беру;
жүргізілген операциялар туралы есеп беру;
клиенттің сұратуы бойынша басқа есептер дайындау және беру;
2) аутентификация – брокер белгілеген қауіпсіздік рәсімін пайдалану жолымен клиенттің жеке басын, электрондық құжат жасаудың түпнұсқалылығын және дұрыстығын растау;
3) биометриялық сәйкестендіру – "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарын ескере отырып, клиенттің физиологиялық және биологиялық ерекшеліктері негізінде электрондық көрсетілетін қызметтерді алуға құқықтарын бір мәнді растау мақсатында оның жеке басын анықтау рәсімі;
4) брокердің сауда платформасы – қор биржасының сауда жүйесінде және (немесе) халықаралық бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарымен операциялар туралы, қор биржасының сауда жүйесінде шетел валютасымен операциялар (қолма-қол емес шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға қатысты), клиенттің бағалы қағаздарының портфелі және өзге де қаржы құралдары туралы ақпарат, өзге де ақпарат алуды, сондай-ақ клиентке электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынуды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерін қоса алғанда, брокердің бағдарламалық және техникалық құралдарының жиынтығы;
5) брокердің ішкі қағидалары – брокердің электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну ерекшеліктері белгіленетін, брокердің электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәртібі мен талаптары, қауіпсіздік рәсімдерінің сипаттамасы, ұйымдастыру шаралары және брокердің электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдар қамтылатын брокердің қағидалары;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления номинальными держателями электронных услуг (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" и определяют порядок и условия предоставления электронных услуг брокерами и (или) дилерами, обладающими правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя ценных бумаг (далее - брокер), и распространяются на брокеров, предоставляющих электронные услуги.
Банки, осуществляющие кастодиальную деятельность, и центральный депозитарий оказывают электронные услуги в порядке и на условиях, определенных законодательством Республики Казахстан о банковской деятельности, о рынке ценных бумаг, а также их внутренними документами.
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) информационная операция - операция в системе учета номинального держания по:
выдаче выписки с лицевого счета клиента;
выдаче отчета о проведенных операциях;
подготовке и выдаче других отчетов по запросу клиента;
2) аутентификация - подтверждение личности клиента, подлинности и правильности составления электронного документа путем использования процедуры безопасности, установленной брокером;
3) биометрическая идентификация – процедура установления личности клиента с целью однозначного подтверждения его прав на получение электронных услуг на основе его физиологических и биологических особенностей с учетом требований Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите;
4) торговая платформа брокера - совокупность программных и технических средств брокера, включая его информационные системы, обеспечивающая получение информации об операциях с финансовыми инструментами в торговой системе фондовой биржи и (или) на международном рынке ценных бумаг, об операциях с иностранной валютой (в части организации обменных операций с безналичной иностранной валютой) в торговой системе фондовой биржи, портфеле ценных бумаг и иных финансовых инструментах клиента, иной информации, а также предоставление клиенту электронных услуг;
5) внутренние правила брокера - правила брокера, устанавливающие особенности предоставления электронных услуг брокером, содержащие порядок и условия представления электронных услуг брокером, описание процедур безопасности, организационные меры и программно-технические средства, обеспечивающие информационную безопасность при предоставлении электронных услуг брокером;

6) бір реттік (біржолғы) код – клиенттің сұратуы бойынша бағдарламалық-аппараттық құралдар арқылы жасалатын және клиентке брокердің электрондық көрсетілетін қызметтеріне қолжетімділікті ұсыну кезінде біржолғы пайдалануға арналған электрондық цифрлық символдардың бірегей жүйелілігі;
7) жеке кабинет – ол арқылы клиент брокерге электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға тапсырма жіберетін, электрондық көрсетілетін қызметтерді алатын брокердің сауда платформасындағы интерактивті сервис;
8) жеке шот бойынша операция – номиналды ұстауды есепке алу жүйесіндегі операция, мыналар бойынша:
жеке тұлғаға жеке шот ашу;
клиент туралы мәліметтерді (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқығын) өзгерту;
клиенттің шоттарынан (шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке алу);
клиенттің жеке шоттарынан (шоттарына) эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқығын есептен шығару (есепке алу);
бағалы қағаздарға (эмитенттің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша міндеттемелері бойынша талап ету құқығына) ауыртпалық салу және ауыртпалықты алу;
сенімгерлік басқарушы туралы жазбаларды енгізу және сенімгерлік басқарушы туралы жазбаларды жою;
9) клиент – брокермен электрондық көрсетілетін қызметтердің талаптары мен тәртібін қамтитын брокерлік қызмет ұсыну туралы шартты жасаған жеке немесе заңды тұлға;
10) клиентті динамикалық сәйкестендіру – бір реттік (бір жолғы) немесе көп реттік кодты пайдалану арқылы оның электрондық көрсетілетін қызметтерді алу құқығын бірыңғай растау мақсатында клиенттің жеке басын растауды белгілейтін рәсім;
11) клиенттің тапсырмасы - электрондық құжат нысанында немесе өзге электрондық цифрлық нысанда жасалған, клиентті серпінді және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы куәландырылған клиенттің брокерге электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынуға нұсқаулығы;
12) көп реттік код – клиенттің сұратуы бойынша бағдарламалық-аппараттық құралдар арқылы жасалатын және клиентке брокердің электрондық көрсетілетін қызметтеріне қолжетімділікті ұсыну кезінде белгілі бір уақыт кезеңі ішінде көп реттік пайдалануға арналған электрондық цифрлық символдардың бірегей жүйелілігі;
13) қауіпсіздік рәсімі – клиенттің электрондық көрсетілетін қызметтерді алу құқығын белгілеу және клиенттің берілетін және алынатын тапсырмаларының мазмұнындағы қателерді және (немесе) өзгерістерді анықтау мақсатында клиенттің тапсырмаларын жасау, беру және алу кезінде клиентті сәйкестендіруге арналған ұйымдастыру шараларының және бағдарламалық-техникалық ақпарат қорғау құралдарының кешені;

6) одноразовый (единовременный) код - уникальная последовательность электронных цифровых символов, создаваемая программно-аппаратными средствами по запросу клиента и предназначенная для одноразового использования при предоставлении доступа клиенту к электронным услугам брокера;
7) личный кабинет - интерактивный сервис в торговой платформе брокера, посредством которого клиент направляет поручения брокеру на предоставление электронных услуг, получает электронные услуги;
8) операция по лицевому счету - операция в системе учета
номинального держания по:
открытию лицевого счета физическому лицу;
изменению сведений о клиенте (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам);
списанию (зачислению) ценных бумаг со (на) счетов (счета) клиента;
списанию (зачислению) прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам с (на) лицевых (лицевые) счетов (счета) клиента;
обременению ценных бумаг (прав требования по обязательствам эмитента по эмиссионным ценным бумагам) и снятию обременения;
внесению записей о доверительном управляющем и удалению записей о доверительном управляющем;
9) клиент - физическое или юридическое лицо, заключившее с брокером договор о предоставлении брокерских услуг, содержащий условия и порядок предоставления электронных услуг;
10) динамическая идентификация клиента - процедура установления подлинности клиента с целью однозначного подтверждения его прав на получение электронных услуг путем использования одноразового (единовременного) или многоразового кода;
11) поручение клиента - инструкция клиента брокеру на предоставление электронных услуг, составленная в форме электронного документа или иной электронно-цифровой форме, удостоверенной посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента;
12) многоразовый код - уникальная последовательность электронных цифровых символов, создаваемая программно-аппаратными средствами по запросу клиента и предназначенная для многоразового использования в течение определенного периода времени при предоставлении доступа клиенту к электронным услугам брокера;
13) процедура безопасности - комплекс организационных мер и программно-технических средств защиты информации, предназначенных для идентификации клиента при составлении, передаче и получении его поручений с целью установления его права на получение электронных услуг и обнаружения ошибок и (или) изменений в содержании передаваемых и получаемых поручений клиента;

14) қор биржасының сауда жүйесі – осы қор биржасының мүшелері арасында эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен оларды пайдалана отырып мәмілелер жасалатын, қор биржасының материалдық-техникалық құралдарының, ішкі құжаттарының және өзге қажетті активтер мен рәсімдердің кешені;
15) сауда операциясы - брокер клиенттің тапсырмасына сәйкес мыналар бойынша жүзеге асыратын операция:
қор биржасының сауда жүйесінде және (немесе) халықаралық бағалы қағаздар нарығында брокердің сауда платформасы арқылы жүзеге асырылатын қаржы құралдарын сатып алу немесе сату;
қаржы құралын сатушы мен сатып алушы арасында "төлемге қарай жеткізу" қағидаты бойынша есеп айырысуды көздейтін ұйымдастырылмаған нарықта қаржы құралын сатып алу немесе сату;
қор биржасының сауда жүйесінде брокердің сауда платформасы арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол емес шетел валютасын сатып алу немесе сату;
клиенттің шотынан (шотына) ақшаны және (немесе) бағалы қағаздарды есептен шығару (есепке алу);
16) сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы (бұдан әрі – СДАО) – клиенттерді сәйкестендіру рәсімдерін жүргізу үшін қолжетімді көздерден клиенттердің деректерімен алмасу бойынша брокерлермен және (немесе) дилерлермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін банкаралық ақша аударымдары жүйесінің операциялық орталығы;
17) электрондық көрсетілетін қызметтер – брокер сауда операцияларын, жеке шот бойынша операцияларды және (немесе) ақпараттық операцияларды жүзеге асыру бойынша клиентке брокердің сауда платформасы арқылы ұсынатын қызметтер, сондай-ақ брокер Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына және брокердің ішкі қағидаларына сәйкес ұсынатын өзге де қызметтер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Брокерлердің клиенттерге электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну талаптары
3. Брокер Қағидалардың талаптарын орындаған кезде және электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну мүмкіндігі электрондық қызметтерді көрсету талаптары және тәртібінен тұратын клиенттің брокермен жасаған брокерлік қызмет көрсету туралы шартта (бұдан әрі – шарт) көзделген жағдайда электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынады.
4. Брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді клиентке Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында және (немесе) халықаралық бағалы қағаздар нарығында мәмілелер жасауға арналған қор биржасының сауда жүйесімен және (немесе) өзге де сауда (ақпараттық) жүйесімен интеграцияланған брокердің сауда платформасындағы клиенттің жеке кабинеті арқылы ұсынады.

14) торговая система фондовой биржи - комплекс материально-технических средств, внутренних документов фондовой биржи и иных необходимых активов и процедур, с использованием которых заключаются сделки с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами между членами данной фондовой биржи;
15) торговая операция - операция, осуществляемая брокером в соответствии с поручением клиента по:
покупке или продаже финансового инструмента, осуществляемая через торговую платформу брокера в торговой системе фондовой биржи и (или) на международном рынке ценных бумаг;
покупке или продаже финансового инструмента на неорганизованном рынке, предусматривающей расчеты между продавцом и покупателем финансового инструмента по принципу "поставка против платежа;
покупке или продаже безналичной иностранной валюты, осуществляемая через торговую платформу брокера в торговой системе фондовой биржи;
списанию (зачислению) денег и (или) ценных бумаг со (на) счетов (счета) клиента;
16) центр обмена идентификационными данными (далее – ЦОИД) – операционный центр межбанковской системы переводов денег, обеспечивающий взаимодействие с брокерами и (или) дилерами по обмену данными клиентов из доступных источников для проведения процедур идентификации клиентов;
17) электронные услуги - услуги, предоставляемые брокером клиенту через торговую платформу брокера, по осуществлению торговых операций, операций по лицевому счету и (или) информационных операций, а также иные услуги, предоставляемые брокером в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и внутренними правилами брокера.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Условия предоставления брокерами электронных услуг клиентам
3. Электронные услуги предоставляются брокером при выполнении им требований Правил и в случае, если возможность оказания электронных услуг предусмотрена договором о предоставлении брокерских услуг, заключенным клиентом с брокером, содержащим условия и порядок предоставления электронных услуг (далее - договор).
4. Электронные услуги предоставляются брокером клиенту через личный кабинет клиента в торговой платформе брокера, интегрированной с торговой системой фондовой биржи и (или) иной торговой (информационной) системой для заключения сделок на рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) международном рынке ценных бумаг.

5. Клиент жеке кабинетке кіру үшін электрондық цифрлық қолтаңбаны не брокердің ішкі қағидаларында және (немесе) шартта көзделген өзге де аутентификация құралдарын пайдаланады.
6. Брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін арнайы қосымшаларды (бағдарламаларды) пайдалана отырып, дербес және планшеттік компьютерлер, мобильді телефондар арқылы байланыс арналары бойынша қашықтықтан ұсынады.
7. Брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді клиентке ұсынған кезде сауда операцияларын, жеке шот бойынша операцияларды және ақпараттық операцияларды жүзеге асыру клиенттің электрондық цифрлық қолтаңбасын пайдалана отырып, клиенттің тапсырмасы негізінде және (немесе) клиентті серпінді және (немесе) биометриялық сәйкестендіру арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Жеке тұлға болып табылатын клиентті қашықтан сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып сәйкестендіру кезінде СДАО және (немесе) мемлекет қатысатын кредиттік бюро қызметтерін пайдалануға рұқсат етіледі.
Клиентті биометриялық сәйкестендіру құралы ретінде мобильдік құрылғылар (смартфондар) функцияларын немесе клиенттің физиологиялық және биологиялық ерекшеліктерін салыстыруға мүмкіндік беретін қосымшаларды пайдалану физиологиялық және биологиялық ерекшеліктер деректерін СДАО-мен және (немесе) мемлекет қатысатын кредиттік бюромен салыстыруды жүргізбей клиенттің жеке басын растау болып табылмайды.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну және клиентке жеке кабинетке рұқсат беру тәртібі мен талаптары Қағидаларда, шартта және брокердің ішкі қағидаларында реттеледі.
Брокерге егер ол шартта және (немесе) брокердің ішкі қағидаларында көзделген болса, клиентке бірнеше электрондық көрсетілетін қызметті ұсынуға рұқсат беріледі.
10. Брокердің сауда платформасы:
1) сауда операцияларын, жеке шот бойынша операцияларды және (немесе) ақпараттық операцияларды жүзеге асыруды;

5. Для входа в личный кабинет клиент пользуется электронной цифровой подписью либо иными средствами аутентификации, предусмотренными внутренними правилами брокера и (или) договором.
6. Электронные услуги предоставляются брокером удаленно по каналам связи посредством персональных и планшетных компьютеров, мобильных телефонов с использованием специальных приложений (программ), не противоречащими законодательству Республики Казахстан.
7. При предоставлении брокером электронных услуг клиенту осуществление торговых операций, операций по лицевому счету и информационных операций производится на основании поручения клиента с использованием электронной цифровой подписи клиента и (или) посредством динамической и (или) биометрической идентификации клиента.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Допускается использование услуг ЦОИД и (или) кредитного бюро с государственным участием при идентификации клиента, являющегося физическим лицом, с использованием средств дистанционной идентификации.
Использование в качестве средств биометрической идентификации клиента функций мобильных устройств (смартфонов) или приложений, позволяющих считывать физиологические и биологические особенности клиента не является подтверждением личности клиента без проведения сверки данных физиологических и биологических особенностей с ЦОИД и (или) кредитным бюро с государственным участием.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Порядок и условия предоставления электронных услуг и предоставления клиенту доступа в личный кабинет регламентируется Правилами, договором и внутренними правилами брокера.
Допускается предоставление брокером клиенту нескольких электронных услуг, если это предусмотрено договором и (или) внутренними правилами брокера.
10. Торговая платформа брокера предусматривает:
1) осуществление торговых операций, операций по лицевому счету и (или) информационных операций;

2) сауда операцияларын жүзеге асыру кезінде мазмұны Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9249 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 9 қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыру қағидаларымен, брокердің және (немесе) дилердің банк операцияларын жүргізу тәртібімен (бұдан әрі - № 9 Қағидалар) белгіленген деректемелерден тұратын клиенттік тапсырмаларды қалыптастыруды;
3) клиенттік тапсырмалардың орындалуы туралы есептерді қалыптастыру;
4) мазмұны Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен (бұдан әрі – № 210 қағидалар) бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында ақпаратты қамтитын клиенттің бұйрықтарын қалыптастыру;
5) № 210 қағидалардың 49-бабымен белгіленген мәліметтерден тұратын клиенттің жеке шотынан үзінді-көшірмені қалыптастыруды;
6) жүргізілген операциялар туралы есептер және клиенттің сұратуы бойынша басқа есептерді қалыптастыруды;
7) Бағалы қағаздар нарығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда клиенттің тапсырмасын орындаудан бас тартуды қалыптастыруды;
8) өзгертілетін деректердің сақталуы және клиентті іздеу, оның ішінде бұрынғы деректер бойынша; барлық сауда операциялары, брокер клиенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе толық атауы өзгерген кезде бүкіл кезең үшін жеке шот бойынша операциялар және (немесе) ақпараттық операциялар бойынша ақпараттың сақталуын;
9) ақпаратты жеке сұрату бойынша және кез келген критерийлер бойынша сұратуды сақтаумен іздеу, сондай-ақ кез келген параметрлер бойынша ақпаратты іріктеу және алдыңғы күн үшін ақпаратты қарау мүмкіндігін;
10) барлық операция бойынша ақпаратты өңдеу және қысқартусыз күндер бойынша сақтауды көздейді.
Брокердің ішкі қағидаларымен және (немесе) шартпен брокер сауда платформасы арқылы ұсынатын қосымша электрондық көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ осындай қызметтерді беру талаптары және тәртібі белгіленуі тиіс.

2) формирование клиентских заказов, содержание которых включает в себя реквизиты, установленные Правилами осуществления брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг, порядком проведения брокером и (или) дилером банковских операций, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 9, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9249 (далее - Правила № 9), при осуществлении торговой операции;
3) формирование отчетов об исполнении клиентских заказов;
4) формирование приказов клиента, содержание которых включает в себя информацию, определенную Правилами регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета центрального депозитария, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876, (далее - Правила № 210);
5) формирование выписки с лицевого счета клиента, содержащей сведения, определенные пунктом 49 Правил № 210;
6) формирование отчетов о проведенных операциях и других отчетов по запросу клиента;
7) формирование отказа в исполнении поручения клиента в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
8) сохранность изменяемых данных и поиск клиента, в том числе по прежним данным, сохранность информации по всем торговым операциям, операциям по лицевому счету и (или) информационным операциям за весь период при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) или полного наименования клиента брокера;
9) поиск информации по индивидуальному запросу и по любым критериям с сохранением запроса, а также сортировку информации по любым параметрам и возможность просмотра информации за предыдущие даты;
10) обработку и хранение информации по всем операциям по датам без сокращений.
Внутренними правилами брокера и (или) договором определяются дополнительные электронные услуги, предоставляемые брокером посредством торговой платформы, а также условия и порядок предоставления таких услуг.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 21.09.2020 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Брокердің мыналарды жүзеге асыру бойынша электрондық қызметтерді көрсеткен жағдайда:
1) сауда операциялары:
брокердің сауда платформасына қатысты Қағидалардың 10-тармағының 4) және 5) тармақшаларымен көзделген талаптары қолданылмайды;
брокердің сауда платформасы № 210 қағидалардың 31-тармағының екінші бөлігінде белгіленген талаптарды ескереді;
2) жеке шот бойынша операциялар:
брокердің сауда платформасына қатысты Қағидалардың 10-тармағының 5) тармақшасының талаптары қолданылмайды;
сенімгерлік басқарушы туралы жазбаны енгізу және сенімгерлік басқарушы туралы жазбаларды енгізу бөлігінде, брокердің сауда платформасы № 210 қағидалардың 43-тармағының бірінші, екінші және үшінші бөлігінде белгіленген осы операцияларды жүзеге асыру тәртібін, талаптарын және ерекшеліктерін ескереді;
3) брокердің сауда платформасына қатысты ақпараттық операциялар Қағидалардың 10-тармағының 4) тармақшасының талаптары қолданылмайды.
12. Қор биржасының сауда жүйесімен интеграцияланған брокердің сауда платформасы қаржы құралдары және олардың бағалары, қор биржасының және (немесе) бағалы қағаздардың халықаралық нарығындағы сауда-саттықтың барысы және нәтижелері туралы ақпаратты хабарлайды.
Клиенттерге нақты уақыт режимінде хабарланатын ақпаратқа рұқсат беру тәртібі және талаптары, шартпен және брокердің ішкі ережелерімен белгіленеді.
13. Брокер клиентке шартпен және (немесе) брокердің ішкі ережелерімен белгіленген тәртіпте электрондық көрсетілетін қызметтерді, жеке кабинетті және сауда платформасын пайдаланудың толық нұсқаулықтарын ұсынады.
14. Сауда операциясын, жеке шот бойынша операцияларын орындау кезінде брокердің сауда платформасы клиентке Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген негіздемелер бойынша осы операцияларды жасаудан бас тарту туралы хабарлама, оның ішінде мынадай талаптар орын алған кезде:
1) жеке шоттан есептен шығарылуы тиіс бағалы қағаздар саны, олар бойынша есеп айырысулар оларды жасасқан күні жүзеге асырылатын бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша осы шоттағы бағалы қағаздардың санынан артады;
2) клиенттің шотындағы ақша сомасы олар бойынша есеп айырысулар оларды жасасқан күні жүзеге асырылатын бағалы қағаздармен мәмілелер бойынша сауда операцияларын жасау үшін жеткіліксіз;
3) есептен шығарылуы тиіс бағалы қағаздар, ауыртпалық түсірілген және (немесе) оқшауланған;

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 21.09.2020 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. В случае предоставления брокером электронной услуги по осуществлению:
1) торговых операций:
в отношении торговой платформы брокера не применяются требования, предусмотренные подпунктами 4) и 5) части первой пункта 10 Правил;
торговая платформа брокера учитывает требование, установленное частью второй пункта 31 Правил № 210;
2) операций по лицевому счету:
в отношении торговой платформы брокера не применяется требование, предусмотренное подпунктом 5) части первой пункта 10 Правил;
в части внесения записей о доверительном управляющем и удаления записи о доверительном управляющем, торговая платформа брокера учитывает порядок, условия и особенности осуществления данных операций, установленные частями первой, второй и третьей пункта 43 Правил № 210;
3) информационных операций в отношении торговой платформы брокера не применяются требования, предусмотренные подпунктом 4) части первой пункта 10 Правил.
12. Торговая платформа брокера, интегрированная с торговой системой фондовой биржи, транслирует информацию о финансовых инструментах и их ценах, о ходе и результатах торгов на фондовой бирже и (или) на международном рынке ценных бумаг.
Порядок и условия предоставления клиентам доступа к информации, транслируемой в режиме реального времени, определяется договором и внутренними правилами брокера.
13. Брокер предоставляет клиенту подробные инструкции пользования электронными услугами, личным кабинетом и торговой платформой в порядке, установленном договором и (или) внутренними правилами брокера.
14. При выполнении торговой операции, операции по лицевому счету торговая платформа брокера выдает клиенту уведомление об отказе в совершении данных операций по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, в том числе при наступлении следующих условий:
1) количество ценных бумаг, подлежащих списанию с лицевого счета, превышает количество ценных бумаг на данном счете по сделкам с ценными бумагами, расчеты по которым осуществляются в день их заключения;
2) сумма денег на счете клиента недостаточна для совершения торговой операции по сделкам с ценными бумагами, расчеты по которым осуществляются в день их заключения;
3) ценные бумаги, подлежащие списанию, обременены и (или) блокированы;

4) қор биржасының сауда жүйесінде қолма-қол емес шетел валютасын сатып алу немесе сату жөніндегі мәмілелер № 9 Қағидалардың 63-4-тармағында көзделген сатып алынатын қолма-қол емес шетел валютасымен толық алдын ала ақы төлеу немесе сатылатын қолма-қол емес шетел валютасымен алдын ала жеткізу талаптарына сәйкес келмейді;
5) қор биржасының сауда жүйесінде қолма-қол емес шетел валютасын сатып алу немесе сату лимиттері № 9 Қағидалардың 63-5-тармағында белгіленген лимиттерге сәйкес келмейді;
6) шартта көзделген өзге талаптар кезінде бас тарту туралы хабарлама береді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.01.2019 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Брокер сауда платформасын ашу кезінде электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін, брокер сауда платформасын ашудан 5 (бес) жұмыс күн бұрын бұл туралы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды (бұдан әрі – уәкілетті орган) хабардар етеді.
16. Уәкілетті органға жіберетін хабарламада:
1) брокердің сауда платформасы арқылы берілетін не оларды беру мүмкіндігі бар электрондық көрсетілетін қызметтер тізбесі;
2) брокерде растайтын құжаттарды қоса берумен, электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде ақпарат қауіпсіздігі және оған рұқсатсыз қол жеткізуден қорғаудың бекітілген ресімдерінің болуы туралы ақпарат болады.
17. Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген хабарламадағы ақпаратты өзгерткен жағдайда, брокер осындай өзгерістерді жүзеге асырғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
18. Брокер шараларды, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді (заңдастыру) және терроризмді қаржыландыру сызбасында электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынудың қолданыстағы және енгізілетін әдістері мен технологияларының пайдаланылуына жол бермеу бойынша қажетті рәсімдерді әзірлейді және қабылдайды.
3. Брокер мен дилердің арасындағы шарттық қатынастар
19. Электрондық көрсетілетін қызметтер клиентке Қағидалардың, сондай-ақ шарттың және электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну шарты мен тәртібін қамтитын брокердің ішкі ережелерінің негізінде ұсынылады.
20. Брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде шарт мынадай талаптарды:
1) брокердің сауда платформасы арқылы ұсынылатын электрондық көрсетілетін қызметтердің тізбесін;
2) электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну және оған кіруге рұқсатты алу тәсілдерін;
3) брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде туындайтын тараптардың құқықтары мен міндеттерін;

4) сделки по покупке или продаже безналичной иностранной валюты в торговой системе фондовой биржи не соответствуют условиям полной предварительной оплаты покупаемой безналичной иностранной валюты или предварительной поставки продаваемой безналичной иностранной валюты, предусмотренным пунктом 63-4 Правил № 9;
5) лимиты покупки или продажи безналичной иностранной валюты в торговой системе фондовой биржи не соответствуют лимитам, установленным пунктом 63-5 Правил № 9;
6) иные условия, предусмотренные договором.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.01.2019 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При открытии торговой платформы брокером для предоставления электронных услуг брокер за 5 (пять) рабочих дней до открытия торговой платформы уведомляет об этом уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган).
16. Уведомление, направляемое в уполномоченный орган, содержит:
1) перечень электронных услуг, которые предоставляются либо существует возможность предоставления их посредством торговой платформы брокера;
2) информацию о наличии у брокера утвержденных процедур безопасности и защиты информации от несанкционированного доступа при предоставлении электронных услуг с приложением подтверждающих документов.
17. При изменении информации, содержащейся в уведомлении, указанном в пункте 16 Правил, брокер за 5 (пять) рабочих дней после осуществления таких изменений уведомляет об этом уполномоченный орган.
18. Брокер разрабатывает и применяет меры, а также необходимые процедуры по предотвращению использования действующих или внедряемых способов и технологий предоставления электронных услуг в схемах легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма.
3. Договорные отношения между брокером и клиентом
19. Электронные услуги предоставляются клиенту на основании Правил, а также договора и внутренних правил брокера, содержащих условия и порядок предоставления электронных услуг.
20. При предоставлении брокером электронных услуг договор содержит следующие условия:
1) перечень электронных услуг, предоставляемых посредством торговой платформы брокера;
2) способы предоставления электронных услуг и получения доступа к ним;
3) права и обязанности сторон, возникающие при предоставлении брокером электронных услуг;

4) аутентификацияның және клиенттің динамикалық сәйкестендіру, электрондық көрсетілетін қызметтерді алуға клиенттің құқығын растау тәртібін;
5) брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде туындайтын өз міндеттемелерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптардың жауапкершілігін;
6) клиенттің алдын ала хабарламасымен электрондық көрсетілетін қызметтерді тоқтата тұру және тоқтату негіздемесін;
7) брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде туындайтын даулы жағдайларды шешу тәсілдерін;
8) электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезде брокердің клиенттен алынған ақпаратты жарияламау туралы талабын;
9) тараптармен келісілген және Қазақстан Республикасы заңнамасына қарама-қайшы келмейтін өзге де талаптарды қамтиды.
21. Шартқа электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жеке талаптары брокердің интернет-ресурсында орналастырылған және осындай шарттың талаптары бар электрондық құжатқа сілтеме арқылы қосуға рұқсат беріледі. Бұл жағдайда, брокер клиентке шарттың қолданылу мерзімі ішінде осы электрондық құжатқа кедергісіз қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
4. Қауіпсіздік рәсімдері
22. Брокердің электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну брокердің белгіленген ішкі ережелерімен және шартпен қауіпсіздік рәсімдеріне сәйкес жүргізіледі.
23. Қауіпсіздік рәсімдер мыналарды:
1) клиенттің дәйекті аутентификациясын;
2) енгізілетін деректердің толықтығын бақылауды (функцияларды немесе барлық жолдарды толық толтырмай операциясын орындаған жағдайда бағдарлама тиісті хабарлама береді);
3) бағалы қағаздар нарығында коммерциялық құпиясын құрайтын ақпаратқа рұқсат етілмеген қол жеткізуді қорғауды және клиенттің дербес деректерін;
4) мынадай:
кез келген уақытта бағдарламалық қамтамасыз етудің кез келген бөлігінде электр қуатын толығымен немесе ішінара өшіру;
желілердің, телекоммуникациялардың апаты, белгіленген физикалық және виртуалды қосылуларды ажырату кезінде электрондық мұрағатта және деректер базасында ақпараттың тұтастығын және толық сақталуын қамтамасыз етуді қамтиды.
Ақпараттың сақталуы деректер базасының резервтік көшірмелерін және қосымша серверде транзакциялардың жүйелі журналын кезең-кезеңмен сақтау арқылы қамтамасыз етіледі;
5) брокердің сауда платформасына және клиенттің жеке кабинетіне рұқсат етілмеген қол жеткізуді болдырмауын қамтиды.
24. Электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсыну түпнұсқалығы клиенттің белгіленген ішкі ережелерімен және шартпен қауіпсіздік рәсімдерін орындау нәтижесінде белгіленеді.
25. Клиент белгіленген ішкі ережелерімен және шартпен қауіпсіздік рәсімдерін орындамаған жағдайда, брокер электрондық көрсетілетін қызметтерді ұсынбайды.

4) порядок аутентификации и динамической идентификации клиента, подтверждения прав клиента на получение электронных услуг;
5) ответственность сторон за неисполнение или ненадлежащее исполнение своих обязательств, возникающих при предоставлении брокером электронных услуг;
6) основания приостановления и прекращения предоставления электронных услуг с предварительным уведомлением клиента;
7) способы разрешения конфликтных ситуаций, возникающих при предоставлении брокером электронных услуг;
8) требование о неразглашении брокером информации, полученной от клиента при предоставлении электронных услуг;
9) иные условия, согласованные сторонами и не противоречащие
законодательству Республики Казахстан.
21. Допускается включение в договор отдельных условий предоставления электронных услуг путем отсылки к электронному документу, размещенному на интернет-ресурсе брокера и содержащему условия такого договора. В этом случае брокер обеспечивает клиенту возможность беспрепятственного доступа к данному электронному документу в течение срока действия договора.
4. Процедуры безопасности
22. Предоставление брокером электронных услуг производится в соответствии с процедурами безопасности, установленными внутренними правилами брокера и договором.
23. Процедуры безопасности включают:
1) достоверную аутентификацию клиента;
2) контроль полноты вводимых данных (в случае выполнения функций или операции без полного заполнения всех полей программа выдает соответствующее уведомление);
3) защиту от несанкционированного доступа к информации, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, и персональным данным клиента;
4) обеспечение целостности и полной сохранности информации в электронных архивах и базах данных при:
полном или частичном отключении электропитания на любом участке программного обеспечения в любое время;
аварии сетей, телекоммуникаций, разрыве установленных физических и виртуальных соединений.
Сохранность информации обеспечивается в том числе путем периодического сохранения резервной копии базы данных и системного журнала транзакций на дополнительном сервере;
5) предотвращение от несанкционированного доступа к торговой платформе брокера и личному кабинету клиента.
24. Подлинность предоставления электронных услуг устанавливается в результате выполнения клиентом процедур безопасности, установленных внутренними правилами брокера и договором.
25. Электронные услуги не предоставляются брокером в случае не выполнения клиентом процедур безопасности, установленных внутренними правилами брокера и договором.

26. Бағалы қағаздар нарығында коммерциялық құпиясын құрайтын ақпаратқа және клиенттің дербес деректері рұқсат етілмеген қол жеткізуді, олардың рұқсат етілмеген өзгерістерді анықтаған, рұқсат етілмеген сауда операцияларды, жеке шоты бойынша операцияларды және брокер электрондық қызметтерді ұсынған кезде туындайтын ақпараттық операцияларды жүзеге асырған жағдайда, брокер бұл жөнінде клиентке оларды анықтағаннан кейін келесі жұмыс күннен кешіктірмей хабардар етеді.
27. Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген рұқсат етілмеген іс-әрекеттер туындаған жағдайда, брокер олардың себептерін жою үшін барлық қажетті шараларды дереу қабылдайды.
28. Брокердің сауда платформасында мыналардың:
1) белгіленген функцияларды және оларды орындаудың белгіленген тәртібінің бұзылуымен операцияларды орындауға мүмкіндік беретін құралдарының бар болуы;
2) қалыптастырылған қорытынды есептеріне өзгерістерді тікелей енгізуге мүмкіндік беретін функциялардың болуы;
3) арнайы осындай операцияларды (функцияларды) қоспағанда, жүргізілген операциялар және жеке шоттардың жай-күйі туралы деректерді өзгерту (жою);
4) қорытынды нысандарды, оның ішінде клиенттің тапсырысын, клиенттің бұйрығын, клиенттің жүргізілген операциялар туралы есепті, клиенттің жеке шотынан үзінді-көшірмесін форматтауға (өзгертуге) көзделмейді.

26. При обнаружении несанкционированного доступа к информации, составляющей коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, и персональным данным клиента, их несанкционированного изменения, осуществления несанкционированных торговых операций, операций по лицевому счету и информационных операций, возникающих при предоставлении электронных услуг брокером, брокер уведомляет об этом клиента, не позднее следующего рабочего дня после дня их обнаружения.
27. В случае возникновения несанкционированных действий, указанных в пункте 26 Правил, брокер незамедлительно принимает все необходимые меры для устранения их причин.
28. В торговой платформе брокера не предусматриваются:
1) содержание средств, позволяющих исполнить определенные функции и операции с нарушением установленного порядка их выполнения;
2) наличие функций, позволяющих напрямую вносить изменения в уже сформированные выходные отчеты;
3) изменение (удаление) данных о проведенных операциях и состоянии лицевых счетов, за исключением специально предназначенных для этого операций (функций);
4) форматирование (изменение) выходных форм, в том числе клиентского заказа, приказа клиента, отчета о проведенных операциях клиента, выписки с лицевого счета клиента.