Санаториялық-курорттық ұйымдар қызметінің монетарлық емес көрсеткіштерін қалыптастыру жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының м.а. 2016 жылғы 25 ақпандағы № 37 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 наурызда № 13531 болып тіркелді. Күші жойылды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2021 жылғы 18 қазандағы № 24 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 18.10.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына, сондай-ақ 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 33, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9779 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті туралы ереженің 13-тармағы 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санаториялық-курорттық ұйымдар қызметінің монетарлық емес көрсеткіштерін қалыптастыру жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Әлеуметтік және демографиялық статистика басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) олардың тіркелген бұйрықты алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Б. Иманәлиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2016 жылғы 25 ақпан
№ 37 бұйрығымен бекітілді
Санаториялық-курорттық ұйымдар қызметінің монетарлық емес көрсеткіштерін қалыптастыру жөніндегі әдістеме

Об утверждении Методики по формированию немонетарных показателей деятельности санаторно-курортных организаций
Приказ и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2016 года № 37. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 марта 2016 года № 13531. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 18 октября 2021 года № 24.
Сноска. Утратил силу приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 18.10.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также подпунктом 2) пункта 13 Положения о Комитете по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 33, зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9779, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по формированию немонетарных показателей деятельности санаторно-курортных организаций.
2. Управлению социальной и демографической статистики совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление в печатном и электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня их получения зарегистрированного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя
Б. Иманалиев
Утверждена
Приказом исполняющего
обязанности Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 25 февраля 2016 года № 37
Методика по формированию
немонетарных показателей деятельности
санаторно-курортных организаций

1. Жалпы ережелер
1. Осы әдістеме халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңымен (бұдан әрі – Заң) бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Әдістеме халықаралық деңгейде салғастырылатын денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың негізгі есептеу әдістерін айқындайды.
3. Осы әдістемені статистикалық байқаулар шеңберінде денсаулық сақтау статистикасы бойынша статистикалық деректерді қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті (бұдан әрі – Статистика комитеті) қолданады.
4. Осы әдістемеде келесі анықтамалар қолданылады:
1) аурухана төсегі – науқастарды толық стационарлық емдеу үшін денсаулық сақтау ұйымдарында орналастырылған төсектер және сметалық төсек және нақты жайылған төсектерді қамтиды. Сметалық төсек – денсаулық сақтау ұйымы шығыстарының сметасы бойынша қаржыландырумен қамтамасыз етілген. Нақты жайылған төсек – қызметшімен, жабдықпен, науқастарды тамақтандыру және емдеу үшін қаржыландырумен қамтамасыз етілген және науқастардың тәулік бойы болуы үшін қабылдауға дайын. Палаталарда, дәліздерде жайылған уақытша қосалқы төсектер (стационардың (немесе бөлімшелердің бірінің) жүктемелігіне байланысты) және тағы басқа нақты жайылған төсектер санына қосылмайды;
2) болу мерзімі – пациенттің орташа толық (тәулік бойы) стационарлық емделуде өткізетін күндерінің саны;
3) монетарлық емес көрсеткіштер – бұл ақшалай баламасында өлшенбейтін көрсеткіштер;
4) монетарлық көрсеткіштер – бұл ақшалай баламасында өлшенетін көрсеткіштер;
5) науқастар контингенті – бұл медициналық көмекке ағымдағы жылы да, сондай-ақ өткен жылдары да жүгінген осы аурумен ауыратындардың барлық жиынтығы;
6) орналастырылған төсектер – бұл тәулік бойғы стационарларда орналастырылған толық стационарлық емдеу үшін (тәулік бойы) төсектерді қосқанда пайдалануға (қаржыландыруға қарамастан) дайын барлық төсектер. Төсек саны пациенттерді жартылай стационарлық (күндізгі стационар) немесе амбулаториялық (үйдегі стационар) орналастыруға арналған төсектерді немесе зерттеуге арналған үй-жайлар мен функционалды үй-жайларда пайдаланылатын төсектерді қоспағанда ай аяғында болған төсектердің орташа жылдық саны ретінде айқындалады;
7) персоналға жүктеме көрсеткіші – толық жұмыспен қамтылғанда қызметкер 1 жұмыс күні неше бос емес төсектерге қызмет көрсетуі тиіс екенін анықтайды. Осылайша бос емес стационарлық төсекке тәулік бойы қызмет көрсету есепке алынады. Персоналға жүктеме саны стационарлық төсек бір жылда (төсек-күні) бос болмаған күн санының толық жұмыспен қамтылған персонал қызметкерлерінің стационарлық төсектерге қызмет көрсеткен жылдағы сағат санына ара қатынасы болып табылады;

1. Общие положения
1. Настоящая Методика относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее - Закон).
2. Методика определяет основные методы расчета статистических показателей общегосударственного статистического наблюдения о деятельности организаций здравоохранения, сопоставимых на международном уровне.
3. Настоящая Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет по статистике) при формировании статистических данных по статистике здравоохранения в рамках статистических наблюдений.
4. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) койка больничная – койка, размещенная в организациях здравоохранения для полного стационарного лечения больных и включает койку сметную и койку фактически развернутую. Койка сметная – обеспеченная финансированием по смете расходов организации здравоохранения. Койка фактически развернутая – обеспеченная персоналом, оборудованием, финансированием для питания и лечения больных и готовая к приему больных для круглосуточного пребывания. Временные приставные койки, развернутые в палатах, коридорах и другие (перегрузка стационара (или одного из его отделений), в число фактически развернутых коек не включаются;
2) срок пребывания – количество дней, проведенных в среднем пациентом на полном (круглосуточном) стационарном лечении;
3) немонетарные показатели – показатели, которые не измеряются в денежном эквиваленте;
4) монетарные показатели – показатели, которые измеряются в денежном эквиваленте;
5) контингент больных – совокупность всех больных данной болезнью, обратившихся за медицинской помощью как в текущем, так и предыдущие годы;
6) размещенные койки – все койки, размещенные в круглосуточных стационарах и готовые к эксплуатации (вне зависимости от финансирования), включая койки для полного (круглосуточного) стационарного лечения. Количество коек определяется как среднегодовое количество коек, имеющихся в наличии на конец месяца, за исключением коек, предназначенных для полустационарного (дневного стационара) или амбулаторного (стационар на дому) размещения пациентов, или коек, используемых в помещениях для обследования и в функциональных помещениях;
7) показатели нагрузки на персонал – показатели определяющие сколько занятых коек сотруднику с полной занятостью в среднем необходимо обслужить за 1 рабочий день. Тем самым учитывается круглосуточное обслуживание занятой стационарной койки. Количество нагрузки на персонал является соотношением количества дней, когда стационарные койки были заняты в течении года (койко-дни), к количеству часов в году, когда сотрудники персонала с полной занятостью обслуживали стационарные койки;

8) төсек-күн – бұл орналастырылған төсекті толық (тәулік бойы) стационарлық емделудегі пациент алып жатқан күн, пациенттің келіп түскен күнінен бастап және пациенттің шығарылған немесе ауыстырылған күндерін қоспағанда, оның ауруханадағы болған әрбір келесі күні;
9) төсектерді пайдалану дәрежесі (төсектердің жүктемелігі) – төсектердің нақты жүктемелігін олардың ең жоғары жүктемелігіне ара қатынасы. Төсектердің ең жоғары қуаттылығын өз кезегінде, орналастырылған төсектердің есепті жылдағы күнтізбелік күндер санына ара қатынасымен айқындайды. Төсектердің нақты бос болмауы төсек-күн сомасына сәйкес келеді, себебі әр пациент ауруханада толық стационарлық емделудің 1 күнтізбелік күніне бір төсекті алып жатады. Төсектердің орташа жүктемелігі пайызбен көрсетіледі.
2. Монетарлық емес көрсеткіштерді қалыптастыру алгоритмі
5. Денсаулық сақтау саласындағы ұйымдардың жұмысын кешенді бағалау үшін олардың қызметінің әр түрлі аспектілерін сипаттайтын монетарлық және монетарлық емес көрсеткіштер пайдаланылады.
Монетарлық емес көрсеткіштер Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 28 тамыздағы № 133 бұйрығымен (мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 10084) (бұдан әрі - № 133 бұйрық) бекітілген, жылдық кезеңділіктегі "Санаториялық-курорттық қызмет туралы есеп" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандарының деректері бойынша қалыптастырылады.
6. Монетарлық емес көрсеткіштерді қалыптастыру жалпымемлекеттік статистикалық байқауды өткізу шеңберінде жүзеге асырылады және келесі кезеңдерден тұрады:
1) агрегатталған статистикалық деректердің республикалық деңгейде сапасын бақылау және өңдеу;
2) алғашқы статистикалық деректерді өңірлік деңгейде енгізу, өңдеу және сапасын бақылау;
3) деректерді өңдеу және енгізу үшін бағдарламалық қамтамасыз етілімді құрастыру;
4) № 133 бұйрықпен бекітілген жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары бойынша алғашқы статистикалық деректерді жинау;
5) жариялау үшін статистикалық деректерді дайындау;
6) пайдаланушылар үшін статистикалық деректерді Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастыру;
7) Статистикалық жұмыстар жоспарын, басқа жоспарлар мен графиктерді әзірлеу және бекіту;
8) статистикалық көрсеткіштерді алу үшін есептеулерді жүзеге асыру.
7. Статистикалық жұмыстар жоспарын, басқа жоспарлар мен графиктерді әзірлеу және бекіту Заңның 19-бабына сәйкес жүзеге асырылады. Статистика комитеті жоспарлау кезеңінде статистикалық жұмыстар жоспарының жобасын құрастырады. Статистикалық жұмыстар жоспарының жобасына ағымдағы және жаңа статистикалық байқаулар енгізіледі.

8) койко-день – день, когда размещенная койка занята пациентом, находящимся на полном (круглосуточном) стационарном лечении, со дня поступления пациента и каждого последующего дня пребывания пациента в больнице, за исключением дней выписки или перевода пациента;
9) степень использования коек (загруженность коек) – соотношение фактической загруженности коек к их максимальной загруженности. Максимальная мощность коек, в свою очередь, определяет соотношение размещенных коек к количеству календарных дней в отчетном году. Фактическая занятость коек соответствует сумме койко-дней, так как каждый пациент занимает одну койку в больнице за 1 календарный день полного стационарного лечения. Средняя загруженность коек отражается в процентах.
2. Алгоритм формирования немонетарных показателей
5. Для комплексной оценки работы организаций в области здравоохранения используются монетарные и немонетарные показатели, характеризующие различные аспекты их деятельности.
Немонетарные показатели формируются по данным статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о санаторно-курортной деятельности" годовой периодичности, утвержденный Приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 133, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации № 10084) (далее - Приказ № 133).
6. Формирование немонетарных показателей осуществляется в рамках проведения общегосударственных статистических наблюдений состоит из следующих этапов:
1) обработка и контроль качества агрегированных статистических данных на республиканском уровне;
2) ввод, обработка и контроль качества первичных статистических данных на региональном уровне;
3) разработка программного обеспечения для ввода и обработки данных;
4) сбор первичных статистических данных по статистическим формам общегосударственных статистических наблюдений, утвержденный Приказом № 133;
5) подготовка статистических данных для публикации;
6) размещение статистических данных на Интернет-ресурсе Комитета по статистике для пользователей;
7) разработка и утверждение плана статистических работ, других планов и графиков;
8) осуществление расчетов для получения статистических показателей.
7. Разработка и утверждение плана статистических работ, других планов и графиков осуществляется в соответствии со статьей 19 Закона. На этапе планирования Комитетом по статистике составляется проект плана статистических работ. В проект плана статистических работ включаются текущие и новые статистические наблюдения.

8. Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу деректерді автоматтандырылған түрде енгізу және өңдеу үшін қажет, әрбір статистикалық байқау үшін тапсырманың қойылымдарын дайындау және бағдарламалық кешенді жазу арқылы жүзеге асырылады. Мұнда деректердің сапасын және шығарылым кестелерінің макетін қамтамасыз ететін арифметикалық-логикалық бақылау қарастырылады.
9. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары бойынша алғашқы статистикалық деректерді жинау аумақтық статистика органдарының деңгейінде респонденттерден қабылданған алғашқы статистикалық деректерді жинау арқылы жүзеге асырылады.
10. Алғашқы статистикалық деректерді енгізу, өңдеу және сапасын бақылау статистикалық байқаулар үшін арнайы әзірленген бағдарламалық кешенде аумақтық деңгейде жүзеге асырылады.
11. Агрегатталған статистикалық деректерді республикалық деңгейде өңдеуді және сапасын бақылауды "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ақпараттық-есептеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жүзеге асырады.
12. Қосымша көрсеткіштерді алу үшін Статистика комитеті статистикалық байқау деректерінің негізінде Әдіснамаға сәйкес есептеулерді жүзеге асырады.
13. Статистикалық деректерді жариялау үшін дайындау шығыс кестелерін бақылау, статистикалық бюллетенді Статистика комитетінің басшылығымен келісу және бекіту үдерісін қамтиды.
14. Барлық қалыптастырылған ресми статистикалық ақпарат Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылады.
15. Осы әдістемеде санаториялық-курорттық ұйымдар қызметінің монетарлық емес көрсеткіштері ұсынылған, олар мынадай көрсеткіштерді қамтиды:
1) төсектерде емделгендердің (демалғандардың) орташа болу мерзімінің көрсеткіштері;
2) төсектердің жұмыс (қамтылу) көрсеткіштері;
3) төсектердің жүктеулі және бос тұру көрсеткіштері;
4) медициналық персоналға жүктеме көрсеткіштері.
16. Төсектерде емделгендердің (демалғандардың) орташа болу мерзімінің көрсеткіштері ұйымды бағалау мен стационарлық қызмет көрсету сапасын және қысқартылған немесе көп уақытқа созылған емдеу мерзімін анықтауға мүмкіндік береді.
17. Осы көрсеткіштер мынадай формула бойынша есептеледі:
(1)
мұндағы,
Сp– төсектерде емделгендердің (демалғандардың) орташа болу ұзақтығы;
Kd – өткізілген емделген (демалған) төсек-күндер;
Knі – емделген (демалғандар) саны.
17. Тәулік бойы стационардың қызметін және төсектер қорын пайдаланудың тиімділігін төсектердің жұмыс (қамтылу) көрсеткіштері сипаттайды.
Осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
(2)
мұндағы,
Rk – ұйым үшін, төсек орын жұмысы (бос болмау);
Кd – науқастардың тәулік бойғы стационарда өткізген төсек-күні саны;
Сk – орташа жылдық төсек саны;

8. Разработка программного обеспечения необходима для обеспечения автоматизированного ввода и обработки данных, осуществляется путем подготовки постановки задач и написания программного комплекса для каждого статистического наблюдения. В нем предусматриваются арифметико-логические контроли, обеспечивающие качество данных, и макет выходных таблиц.
9. Сбор первичных статистических данных по статистическим формам общегосударственных статистических наблюдений осуществляется посредством сбора первичных статистических данных от респондентов на уровне территориальных органов статистики.
10. Ввод, обработка и контроль качества первичных статистических данных осуществляется на территориальном уровне в специально разработанном для статистического наблюдения программном комплексе.
11. Обработка и контроль качества агрегированных статистических данных на республиканском уровне осуществляется Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Информационно-вычислительный центр Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан".
12. Для получения дополнительных показателей Комитетом по статистике на основе данных статистического наблюдения осуществляются расчеты в соответствии с методологией.
13. Подготовка статистических данных для публикации включает процесс контроля выходных таблиц, согласования и утверждения статистического бюллетеня руководством Комитета по статистике.
14. Вся формируемая официальная статистическая информация размещается на Интернет-ресурсе Комитета по статистике.
15. В настоящей методике представлены немонетарные показатели деятельности санаторно-курортных организаций, которые включают следующие показатели:
1) показатели среднего срока пребывания лечившихся (отдохнувших) на койке;
2) показатели работы (занятости) койки;
3) показатели загруженности и простоя коек;
4) показатели нагрузки на медицинский персонал.
16. Показатели среднего срока пребывания лечившихся (отдохнувших) на койке позволяют оценить организацию и качество стационарного обслуживания и выявить укороченные или затянувшиеся сроки лечения.
17. Данные показатели рассчитываются по следующим формулам:
(1)
где,
– средний срок пребывания лечившихся (отдохнувших) на койке;
– проведено лечившихся (отдохнувших) койко-дней;
– число лечившихся (отдохнувших).
18. Показатели работы (занятости) койки характеризуют деятельность круглосуточного стационара и эффективность использования коечного фонда.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
(2)
где,
– работа (занятость) койки, для организаций;
– число койко-дней, проведенных больными в круглосуточном стационаре;
– число среднегодовых коек.

Көрсеткішті кезеңге есептегенде бір жылға нормативтік көрсеткішті кезеңнің айлар санына қайта есептеу қажет, мысалы: 340/12 x 2.
Халықаралық салыстыру үшін халықаралық стандартқа сәйкес төсектің бос болмау дәрежесін есептеген кезде күнтізбелік жылдағы 365 күн пайдаланылады:
(3)
мұндағы,
Rkі– төсектің (бос болмау) жұмыс дәрежесі;
Кd – тәулік бойғы стационарда науқастардың өткізген төсек–күндерінің саны;
Сk – орташа жылдық төсек саны;
365 – жылдағы күнтізбелік күндер.
19. Төсектердің жүктемелігі дәрежесін есептеу үшін мынадай формула қолданылады:
(4)
мұндағы,
Zk – пайдаланылған (бос емес) төсектердің орташа саны;
Кd – науқастардың тәулік бойғы стационарлардағы өткізген төсек-күндер саны;
m1- бір жылда аурухана төсегі жұмысының орташа саны ұсынылған көрсеткішіне сәйкес күндер саны.
Осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
(5)
мұндағы,
і – белгілі бір кезеңдегі ай.
18. Алдыңғы науқастың шығарылған сәтінен бастап келесі науқастың түскен сәтіне дейін төсектердің бос тұру уақытын сипаттайтын көрсеткіш, мынадай формула бойынша есептеледі:
(6)
мұндағы,
Pkі – халықаралық салыстыру үшін қолданылатын, бос тұрған төсектердің орташа саны (төсектің бос тұруы);
Ck – орташа жылдық төсектердің саны;
Кd – тәулік бойғы стационарда науқастардың өткізген төсек-күндерінің саны;
365 – бір жылдағы күндер саны, халықаралық есептеулер үшін толық күнтізбелік күндер қолданылады.
Ұлттық деңгейде көрсеткішті есептеу үшін мынадай формула қолданылады:
(7)
мұндағы,
PKn– ұлттық деңгейде есептеу үшін қолданылатын, орташа бос емес төсектердің орташа саны (төсектің бос тұруы);
Ck – орташа жылдық төсектердің саны;
Кd – тәуліктік стационарда науқастардың өткізген төсек-күндерінің саны;
n – бір жылғы күндер саны, ұлттық деңгейде есептеуге арналған, ұсынылған көрсеткіштердің мәні.
19. Қайта қалпына келтіру және медициналық оңалту ұйымдарындағы медициналық персоналдың жүктемесін есептеу үшін мынадай формула қолданылады:
(8)
мұндағы,
S1start– қайта қалпына келтіру және медициналық оңалту ұйымдарындағы медициналық персоналға түсетін жүктеме;
Kn – емделгендер (демалғандар) саны;
Psі – толық мөлшерлемесі бар персоналдың алып отырған мөлшерлемесінің саны (бір жылға барлық мөлшерлеме 1,0+0,75+0,5+0,25 есептеледі).

При расчете показателя за период нормативный показатель за год необходимо пересчитать на число месяцев периода, например:340/12 x 2.
Для международной сопоставимости согласно международным стандартам, при расчете степени занятости койки используется 365 дней в календарном году:
(3)
где,
– степень работы (занятости) койки;
– число койко-дней, проведенных больными в круглосуточном стационаре;
– число среднегодовых коек;
365 – календарных дней в году.
17. Для расчета степени загруженности коек используется следующая формула:
(4)
где,
– среднее число использованных (занятых) коек;
– число койко-дней, проведенных больными в круглосуточных стационарах;
– количество дней, согласно показателям среднего числа работы больничной койки в году.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
(5)
где,
– месяц за определенный период.
18. Показатель, характеризующий время простоя койки, с момента выписки предыдущего больного до момента поступления следующего, рассчитывается по следующей формуле:
(6)
где,
– среднее количество не занятых коек (простоя койки), применяемые для международного сравнения;
– число среднегодовых коек;
– число койко-дней, проведенных больными в круглосуточном стационаре;
365 – количество дней в году, для международных сопоставлений используются полные календарные дни.
Для расчета показателя на национальном уровне используется следующая формула:
(7)
где,
– среднее количество не занятых коек (простоя койки), применяемые для расчетов на национальном уровне;
– число среднегодовых коек;
– число койко-дней, проведенных больными в круглосуточном стационаре;
– количество дней в году, рекомендуемые значения показателей, для расчетов на национальном уровне.
19. Для расчета нагрузки на медицинский персонал в организациях восстановительной и медицинской реабилитации используется следующая формула:
(8)
где,
– нагрузка на медицинский персонал в организациях восстановительной и медицинской реабилитации;
– число лечившихся (отдохнувших);
– количество занятых ставок персоналом с полными ставками (считаются за год все ставки 1,0 + 0,75+0,5 + 0,25).