Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 17 наурыздағы № 91 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 сәуірде № 13665 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 204 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 204 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем жүйелерi департаменті (Мұсаев Р.Н.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 марта 2016 года № 91. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2016 года № 13665. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 204
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 204 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», в целях совершенствования порядка применения чеков на территории Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения чеков на территории Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежных систем (Мусаев Р.Н.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»:
на официальное опубликование в информационно-правовой системе  «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном
интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                   Д. Ақышев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 17 наурыздағы
№ 91 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы, «Ақша төлемi мен аударымы туралы» 1998 жылғы 29 маусымдағы (бұдан әрі – Төлемдер туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану тәртібін айқындайды.
2. Қағидалар жол чектерін пайдалануға байланысты қатынастарға қолданылмайды. Көрсетілген қатынастар «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы  Заңында белгіленген талаптар ескеріле отырып, осындай жол чектерінің чек берушінің банкі реттейді және банк практикасында қолданылатын iскерлiк айналым дәстүрлерiмен реттеледі.
3. Қағидаларда Төлемдер туралы заңда көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) чек беру – төлемдi жүзеге асыру әдiсi‚ төлем бұл ретте чек берушiнiң атауы бірдей төлем құжатын чек ұстаушыға беруi арқылы жүргізіледі;
2) чек берушiнiң банкi – чек кiтапшасын берген және ақша төлеу туралы бұйрық жiберiлетiн банк;
3) чек кiтапшасы – чектердiң брошюраланған және жүйелі түрде нөмiрленген бланктерi. Чектiң бiр бланкiнен тұратын чек кiтапшасына рұқсат етіледі;
4) чекті төлеу – чек берушiнiң чек ұстаушының чек бойынша ақша алуымен көрсетілген ақшалай міндеттемесінің орындалуы;
5) чектiң түбiртегi – бұл чектiң осы чектiң деректемелерi көрсетiлген бiр бөлiгi. Осы Қағидалардың мақсаты үшiн чектердiң түбiртегi деп чек кiтапшасына жүйелі түрде брошюраланған чектердiң көшiрмелерi түсініледі;
6) чек ұстаушының банкi – чек ұстаушы чекті төлеу не алынған чектi кейiннен төлеу үшiн ұсынған банк.
4. Чек мынадай мiндеттi деректемелердi қамтуға тиiс:
1) «чек» деген атауы;
2) чектiң сериясы және нөмірi;
3) чек берушiнiң немесе соның мүддесiн білдірушiнiң тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
4) чек берушінің/чек ұстаушының жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі;

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка                        Д. Акишев
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 марта 2016 года № 91
Правила применения чеков на территории
Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения чеков на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан», от 29 июня 1998 года «О платежах и переводах денег» (далее – Закон о платежах) и определяют порядок применения чеков на территории Республики Казахстан.
2. Правила не распространяются на отношения, связанные с использованием дорожных чеков. Указанные отношения регулируются банком чекодателя таких дорожных чеков и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, с учетом требований, установленных Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма».
3. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о платежах, а также следующие понятия:
1) выдача чека – способ осуществления платежа, при котором платеж производится путем выдачи чекодателем одноименного платежного документа чекодержателю;
2) банк чекодателя – банк, выдавший чековую книжку, и которому адресуется приказ об уплате денег;
3) чековая книжка – сброшюрованные и последовательно пронумерованные бланки чеков. Допускается чековая книжка, состоящая из одного бланка чека;
4) оплата чека – исполнение денежного обязательства чекодателя, выраженное получением чекодержателем денег по чеку;
5) корешок чека – это часть чека, на котором указываются реквизиты чека. Для целей Правил под корешками чеков также понимаются копии чеков, последовательно сброшюрованные в чековые книжки;
6) банк чекодержателя – банк, которому чекодержатель предъявил чек для оплаты либо передачи полученного чека для последующей оплаты.
4. Чек содержит следующие обязательные реквизиты:
1) наименование «чек»;
2) серию и номер чека;
3) наименование (имя, фамилия, отчество (при его наличии) чекодателя или лица, его представляющего;
4) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер чекодателя/чекодержателя;

5) цифрлармен және жазумен көрсетiлген сомасы‚ чек берiлген күн‚ орын, чек берушiнiң немесе оның мүддесін білдірушiнiң қолы және заңды тұлға үшін мөр (ол бар болса);
6) чек ұстаушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса));
7) чек берушінің банкінің атауы;
8) чек берушінің банкінің банктік сәйкестендіру коды;
9) «төлеңiз» деген баған;
10) «төлемнiң мақсаты» деген баған (қолма-қол ақша алуға арналған чекті қоспағанда);
11) «чек ұстаушының чектiң төлеуге қабылданғаны туралы белгiсi» деген баған;
12) АЖК (ақша жіберушінің коды), БеК (бенефициардың коды) және төлем мақсатының коды бағандары;
13) «шығыс мақсаттары» (қолма-қол ақша алуға арналған чектер үшін) деген баған.
5. Чек берушінің банкіне чекті пайдалана отырып операцияларды өңдеу үшін қажетті деректемелердің чекке қойылуын талап етуіне рұқсат етіледі.
6. Чек қолма-қол ақшасыз төлемдердi жүзеге асыру және қолма-қол ақшаны алу үшiн пайдаланылады.
7. Чектi беру чектi берушiнiң ақшалай мiндеттемесiн орындау болып табылмайды‚ оны орындау үшiн осындай чек жазып берiлген. Аталған мiндеттеме чек бойынша ақша алған кезде орындалады.
8. Қазақстан Республикасының аумағындағы чектер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен жазып берiледi. Қазақстан Республикасының аумағында шетел валютасындағы чектердiң айналысы «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы
13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Чектердi чек берушiнiң банкi чектердi пайдалану туралы шартқа және Қағидаларға сәйкес қабылдайды және төлейді.
10. Басқа банктер – чек ұстаушының банктерi чек бойынша қабылдауды және ақы төлеуді чек берушiнiң банкi мен чек ұстаушының банкi арасында жасалған чектердi қабылдау және төлеу шарты негізінде жүзеге асырады.
11. Чектегi сыйақы (мүдде) туралы нұсқау жазылмаған деп саналады.
12. Чек бланктерi (оның iшiнде олар чек кiтапшасы болып брошюраланбаған кезде де) қатаң есептегі құжаттар болып табылады және Қағидалардың 4-тармағында көзделген мiндеттi деректемелер және қорғау дәрежесi (кем дегенде бес еселенген) ескерiле отырып жасалады‚ олардың болмауы чектің жарамсыз болуына әкеп соғады.
Чек берушінің банкі чек бланкінің пен чек кітапшасының үлгісін чек пен чек кітапшасының Қағидаларға сәйкес келуі шартымен дербес бекітеді.
13. Қорғалу дәрежесіне қойылатын ең төменгі талаптарды, сондай-ақ чек беруші банкінің төленген чектерді есепке алуы тәртібін чек берушінің банкі белгілейді.
2. Чектердi пайдалану туралы шартты жасау тәртібі
14. Чек берушiнiң және чек берушi банкiнiң чектi пайдалануға байланысты құқықтары мен мiндеттерi чектердi пайдалану туралы шарт негiзiнде туындайды.

5) сумму цифрами и прописью, дату, место выдачи чека, подпись чекодателя или лица, его представляющего, и печать для юридического лица (при ее наличии);
6) наименование (имя, фамилия, отчество (при его наличии) чекодержателя;
7) наименование банка чекодателя;
8) банковский идентификационный код банка чекодателя;
9) графу «заплатите»;
10) графу «назначение платежа» (за исключением чека на получение наличных денег);
11) графу «отметка чекодержателя о принятии чека к оплате»;
12) графы КОд (код отправителя денег), КБе (код бенефициара) и код назначения платежа;
13) графу «цели расхода» (для чеков на получение наличных денег).
5. Допускается требование банком чекодателя проставления в чеке дополнительных реквизитов, необходимых для обработки операций с использованием чека.
6. Чек используется для осуществления безналичных платежей и получения наличных денег.
7. Выдача чека не является исполнением денежного обязательства чекодателя, во исполнение которого такой чек был выписан. Исполнение указанного обязательства происходит в момент получения денег по чеку.
8. Чеки на территории Республики Казахстан выписываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге. Обращение чеков в иностранной валюте на территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года
«О валютном регулировании и валютном контроле».
9. Чеки принимаются и оплачиваются банком чекодателя в соответствии с договором об использовании чеков и Правилами.
10. Прием и оплата по чеку другими банками – банками чекодержателя осуществляются на основании заключенного между банком чекодателя и банком чекодержателя договора на прием и оплату чеков.
11. Указание о вознаграждении (интересе), содержащееся в чеке, считается ненаписанным.
12. Бланки чеков (в том числе, когда они не сброшюрованы в чековые книжки) являются документами строгой отчетности, изготавливаются с учетом обязательных реквизитов, предусмотренных пунктом 4 Правил, и степени защиты (не менее пятикратной), отсутствие которых влечет за собой недействительность чека.
Банк чекодателя самостоятельно утверждает образец бланка чека и чековой книжки при условии, что чек и чековая книжка соответствуют Правилам.
13. Минимальные требования к степеням защиты, а также порядок учета оплаченных чеков банком чекодателя устанавливаются банком чекодателя.
2. Порядок заключения договора об использовании чеков
14. Права и обязанности чекодателя и банка чекодателя, связанные с использованием чека, возникают на основании договора об использовании чеков.

15. Чектердi пайдалану туралы шартта мынадай талаптар қамтылады:
1) чек кiтапшасындағы чек бланктерiнiң саны туралы мәлiметтер;
2) мыналарды қоса алғанда чектердi дұрыс жазып беру талабы:
чек бланктерi нөмiрлерiнiң реттiлiгiн сақтау;
чек сомасын цифрлармен және жазумен көрсету (жазумен көрсетілген сома жолдың басынан бас әріппен басталуға тиiс‚ «теңге» деген сөз жазумен көрсетiлген сомадан кейiн бір бос орыннан кейін көрсетiледі‚ «тиын» деген сөз чекте көрсетiлмейдi, сома цифрлармен және жазумен жазылғаннан кейінгі бос жер қос сызықпен сызып тасталады);
бағанда «төлеңiз» деген сөздерден кейiн атына чек жазып берiлетiн тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы көрсетiледi;
чек берушінің (жеке тұлғалар үшін) немесе оның мүддесін білдіретін тұлғаның (заңды және жеке тұлғалар үшін) жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі, кім және қашан берген;
чектi жазып берген күнді қою (күнi және жылы – цифрлармен‚ айы – жазумен);
чек берушiнiң қолын (сондай-ақ заңды тұлға үшiн мөр (ол бар болса)) қою‚ ол чек берушiнiң жеке басын куәландыратын құжатына (жеке тұлғалар үшiн) немесе чек берушi чек кiтапшасына иелік етуге уәкiлеттiк берген тұлғаның (заңды тұлғалар үшiн) қол қою үлгілері және мөр бедерi бар құжаттағы қол қою үлгiсіне сәйкес келуге тиiс;
чектiң түбiртегiнде чек жазып берілген ақша сомасы (сома цифрлармен қойылады), чек берушiнiң немесе чек берушi чек кiтапшасына иелік етуге уәкiлеттiк берген тұлғаның қолы қойылған чек жазып берілген күні және заңды тұлға чек беруші мөрінің бедері (ол бар болса), егер чек кітапшасы белгілі бір сомаға берілсе – операция жүргізілгенге дейінгі сома қалдығы және чек кітапшасы бойынша жаңа қалдық (қалдық цифрлармен және жазумен қойылады);
3) чектермен операциялар жүргізу кезіндегi чек берушiнiң банкi мен чек берушi арасындағы өзара төлемдер және ақша аударымдарын жүзеге асыру тәртiбi;
4) чек кiтапшасының қолданылу мерзiмi (егер чек кітапшасы белгілі бір мерзімге берілсе);
5) чек берушiнiң жоғалған немесе ұрланған чектері‚ чек кiтапшалары‚ чекке қол қоюға уәкiлеттiк берілген тұлғалар құрамының (заңды тұлғалар үшiн) өзгерiстері туралы чек берушiнiң банкiн хабардар ету рәсiмi;
6) чек берушiнi чек берушi банкiнің чектердi төлеуден бас тарту‚ сондай-ақ ақауы бар және қолдан жасалған чектер туралы хабардар ету рәсiмi;
7) чек берушiнiң чек беруші банкiнiң чектермен операция жүргiзу жөнiндегi қызметiн төлеу талаптары;
8) чек берушiнiң чектiң пайдаланылмаған бланктерiн чек берушiнiң банкiне қайтару тәртiбi;
9) чек берушi мен чек берушiнiң банкi арасындағы қатынастар кезіндегі тараптардың жауапкершiлiгi және талап қою тәртiбi.

15. Договор об использовании чеков содержит следующие условия:
1) сведения о количестве бланков чеков в чековой книжке;
2) требование правильной выписки чеков, включая:
соблюдение последовательности номеров бланков чеков;
указание суммы чека цифрами и прописью (сумма прописью начинается в самом начале строки с заглавной буквы, слово «тенге» указывается вслед за суммой прописью после одного пробела, слово «тиын» в чеке не указывается, свободное место после написания суммы цифрами и прописью прочеркивается двумя линиями);
в графе после слов «заплатите» указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование лица, на имя которого выписывается чек;
номер документа, удостоверяющего личность чекодателя (для физических лиц), или лица, его представляющего (для юридических и физических лиц), кем и когда выдан;
проставление даты выписки чека (число и год – цифрами, месяц – прописью);
проставление подписи чекодателя (а также печати (при ее наличии) – для юридического лица), соответствующей документу, удостоверяющему личность (для физических лиц), или лица, уполномоченного чекодателем распоряжаться чековой книжкой (для юридических лиц) – образцу подписи в документе с образцами подписей и оттиска печати;
указание в корешке чека суммы денег, на которую выписан чек (сумма проставляется цифрами), даты выписки чека с подписью чекодателя или лица, уполномоченного распоряжаться чековой книжкой, и оттиска печати чекодателя-юридического лица (при ее наличии), если чековая книжка выдана на определенную сумму – остатка суммы до совершения операции и новый остаток по чековой книжке (остаток проставляется цифрами и прописью);
3) порядок осуществления взаимных платежей и переводов денег между банком чекодателя и чекодателем при проведении операций с чеками;
4) срок действия чековой книжки (если чековая книжка выдается на определенный срок);
5) процедуру уведомления банка чекодателя чекодателем об утерянных или украденных чеках, чековых книжках, изменениях состава лиц, уполномоченных подписывать чеки (для юридических лиц);
6) процедуру уведомления чекодателя банком чекодателя об отказах в оплате чеков, а также о дефектных и поддельных чеках;
7) условия оплаты чекодателем услуг банка чекодателя по проведению операций с чеками;
8) порядок возврата чекодателем банку чекодателя неиспользованных бланков чеков;
9) ответственность сторон и порядок предъявления претензий в отношениях между чекодателем и банком чекодателя.

16. Чектерді пайдалану туралы шарттың Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген талаптарын чек берушінің банкі мен чек беруші арасында жасалатын өзге де шарттарға (аралас шарттарға) енгізуге жол беріледі.
17. Чектерді пайдалану туралы шарттарды жасамас бұрын банктер клиентті чектермен операциялар жүргізу жөніндегі қызметтердің құны туралы және чектерді пайдалану туралы шарттың талаптары туралы ақпаратты алу мүмкіндігімен қамтамасыз етеді.
3. Чек кітапшаларын беру тәртібі
18. Чек кiтапшаларын рәсiмдеген кезде чек берушiнiң банкiнiң уәкiлеттi тұлға мынадай іс-қимылдарды орындайды:
1) чек берушiнiң немесе оның мүддесiн білдіретін тұлғаның жеке басын куәландырады;
2) чек кiтапшасы мұқабасының мыналар көрсетiлетін немесе қойылатын сыртқы бетiн толтырады:
чек берушiнiң тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) немесе атауы;
чек берушінің (жеке тұлғалар, дара кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, сот орындаушылары және кәсіби медиаторлар үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
чек берушінің жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендіру) нөмірі;
чек берушiнiң банкiнiң банктiк сәйкестендіру коды;
чек бланктерiнiң нөмiрлерi;
чек кiтапшасының қолданылу мерзімі және чек кітапшасының сомасы (егер ол белгіленсе);
чек кітапшасының берілген күні;
уәкiлеттi тұлғалардың қойылған қолдары және чек берушiнiң банкiнiң мөрi (ол бар болса) (чек кітапшасын қолма-қол ақшасыз төлемді жүзеге асыру мақсатында берген кезде);
3) чек кітапшасының әрбір бланкіне мөртабанмен чек берушінің банкінің банктік сәйкестендіру кодын және оның атауын қояды;
4) чек берушiнiң (жеке тұлғалар үшiн) немесе чек берушi чек кiтапшасына иелік етуге уәкiлеттiк берген тұлғаның (заңды тұлғалар үшiн) қол қою үлгілері және мөр бедерi бар құжатты қабылдайды.
19. Чектердi пайдалану туралы шартқа сәйкес бiрмезгiлде бiрнеше чек кiтапшаларын беруге жол берiледi.
4. Чектерді пайдалана отырып төлемдерді және өзге операцияларды жүзеге асыру тәртібі
20. Чек берушi заңды тұлғалар жазып беретiн чектерге чек кiтапшасына иелік етуге уәкiлеттi тұлғалар қол қояды және чек берушi мөрiнiң бедерi (ол бар болса) қойылады.
21. Чек ұстаушы чектi төлеуге қабылдап тұрып, чектiң «чек ұстаушының чектiң төлеуге қабылданғаны туралы белгiсi» деген бағанда және оның түбiртегiне чек ұстаушының тегiн‚ толық аты мен әкесiнiң атын (ол бар болса)‚ сондай-ақ қолын (жеке тұлғалар үшiн) немесе чек ұстаушының атауын көрсете отырып мөр бедерін не мөрiн (ол бар болса) және чек ұстаушы уәкiлеттiк берген тұлғаның қолын (заңды тұлғалар үшiн) қояды.
22. Чек берген кезде чекте Қағидалардың 4-тармағында көзделген деректемелерді онда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген «Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына сәйкес чек беруші қояды.

16. Допускается включение условий договора об использовании чеков, указанных в пункте 15 Правил, в иные договоры (смешанные договоры), заключаемые между банком чекодателя и чекодателем.
17. Банки перед заключением договора об использовании чеков обеспечивают клиенту возможность получения информации о стоимости услуг по проведению операций с чеками и об условиях договора об использовании чеков.
3. Порядок выдачи чековой книжки
18. Уполномоченное лицо банка чекодателя при оформлении чековых книжек выполняет следующие действия:
1) удостоверяет личность чекодателя или лица, его представляющего;
2) заполняет оборотную страницу обложки чековой книжки, в которой указывается или проставляется:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование чекодателя;
номер документа, удостоверяющего личность чекодателя (для физических лиц, индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов, судебных исполнителей и профессиональных медиаторов);
индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный)  номер чекодателя;
банковский идентификационный код банка чекодателя;
номера бланков чеков;
срок действия чековой книжки и сумма чековой книжки (если они установлены);
дата выдачи чековой книжки;
подписи уполномоченных лиц и печать банка чекодателя (при ее наличии) (при выдаче чековой книжки в целях осуществления безналичных платежей);
3) проставляет на каждом бланке чековой книжки штампом банковский идентификационный код банка чекодателя и его наименование;
4) принимает документ с образцами подписей и оттиска печати чекодателя (для физических лиц) или лица, уполномоченного чекодателем распоряжаться чековой книжкой (для юридических лиц).
19. Допускается выдача одновременно нескольких чековых книжек в соответствии с договором об использовании чеков.
4. Порядок осуществления платежей и иных операций с
использованием чеков
20. Чеки, выписываемые чекодателями-юридическими лицами, подписываются лицами, уполномоченными распоряжаться чековой книжкой, и проставляется оттиск печати чекодателя (при ее наличии).
21. Чекодержатель, принимая чек к оплате, в графе «отметка чекодержателя о принятии чека к оплате» и его корешке проставляет фамилию, полное имя и отчество (при его наличии), а также подпись (для физических лиц) или штамп либо печать (при ее наличии) с указанием наименования чекодержателя и подпись уполномоченного чекодержателем лица (для юридических лиц).
22. При выдаче чека реквизиты, предусмотренные пунктом 4 Правил, проставляются в нем чекодателем в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 «Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1011.

23. Чекте түзетулер және жөнделген жерлер болса – чек жарамсыз.
Чек бланкiн толтырған кезде чек берушi қате жiберiп қойса‚ бланкте және оның түбiртегiнде чек берушi қиғашынан «бүлінген» деп жазып‚ күнiн және қолын қояды.
24. Чек берушi жазып берген чектi чек ұстаушыға беру үшiн түбiртегiнен ажыратылады және чек ұстаушы егер ол сонымен қатар чек беруші болып саналмаса, чектiң дұрыс толтырылғанын тексереді (түзетулер мен жөнделген жерлерiнiң iзi болған-болмағаны‚ чек деректемелерiнiң дұрыс толтырылуы‚ чек түбiртегiндегi шығарылған қалдықтың дұрыстығы‚ чек түбiртектерiнiң нөмірленуі тексерiледi)‚ жеке басты куәландыратын құжат бойынша чек жазып берген тұлғаның жеке басының кiм екенiне көз жеткiзеді‚ чек берген тұлғаның қолын чек кiтапшасы мұқабасының сыртқы бетiндегi қол қою үлгiсiмен салыстырып тексередi.
25. Чектi чек ұстаушы оны жазып берген күнi қабылдап алады.
Чек ұстаушы чектi чек берушiнiң банкiне не чек ұстаушының банкiне ұсынады. Чектiң қолданылу мерзiмi оны жазып берген күндi есептемегенде, жазып берген күннен бастап күнтiзбелiк 10 (он) күнді құрайды.
26. Чек ұстаушының чек бойынша iшiнара төлемді қабылдаудан бас тартуына жол беріледі.
Чек бойынша iшiнара төлем жасаған жағдайда чек ұстаушының банкi немесе чек берушiнiң банкi осындай төлем туралы чекте белгi қояды және чек ұстаушыға чек бойынша соманың қалдығына қолхат бередi.
27. Чек ұстаушының банкiне немесе чек берушiнiң банкiне ұсынылған чектердi уәкiлеттi тұлғалар чектер деректемелерiнің дұрыс толтырылуы және олардың қолданылу мерзiмiнiң сақталуы тұрғысынан тексередi.
28. Чек ұстаушының банкi немесе чек берушiнiң банкi төмендегi негіздер бойынша чектi ақы төлеуге қабылдаудан бас тартады:
1) жазумен жазылған сома цифрлармен жазылған сомаға сәйкес келмейді;
2) чектiң қолданылу мерзiмi өтiп кеткен;
3) чекте түзетулер және (немесе) жөнделген жерлер бар;
4) чектегi жазу мен сияның түсiнде айтарлықтай айырмашылықтар бар;
5) чекте бiр немесе бiрнеше қорғаныш дәрежесi жоқ;
6) чекте чек деректерiн көрсетуде қателер бар;
7) чектегi қойылған қол, мөр бедері (бар болса) мен чек берушiнiң (жеке тұлғалар үшін) немесе чек берушi чек кiтапшасына иелiк етуге уәкiлеттiк берген тұлғаның (заңды тұлға үшін) қол қою үлгiлерi және мөр бедері бар құжаттағы қойылған қолдардың, мөр бедерiнiң (бар болса) сәйкес келмеуі;
8) чекті төлеу үшін ақша сомасы жеткіліксіз болған кезде;
9) қолдан жасалған немесе ақауы бар чектiң анықталуы;
10) чектердi пайдалану туралы шартта көзделген өзге де негіздер.
29. Чек кітапшасының қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты пайдаланылмаған әрбір чекке чек беруші «өтелді» деп жазады және чек кітапшасын чек берушінің банкіне қайтарады.

23. При наличии в чеке исправлений и подчисток чек недействителен.
Если при заполнении бланка чека чекодателем допущена ошибка, на бланке и его корешке по диагонали чекодателем проставляется надпись «испорчен», дата и подпись.
24. Выписанный чекодателем чек для его выдачи чекодержателю отделяется от корешка и чекодержатель, если он одновременно не является чекодателем, проверяет правильность заполнения чека (проверяется на наличие следов подчисток и исправлений, правильность заполнения реквизитов чека, правильность выведенного остатка в корешке чека, нумерация корешков чеков), удостоверяется в личности лица, выписавшего чек по документу, удостоверяющему личность, сверяет подпись лица, выдавшего чек, с образцом подписи на оборотной странице обложки чековой книжки.
25. Чек принимается чекодержателем в день его выписки.
Чек предъявляется чекодержателем в банк чекодателя либо в банк чекодержателя.
Срок действия чека составляет 10 (десять) календарных дней со дня его выписки, не считая дня его выписки.
26. Допускается отказ чекодержателя в принятии частичного платежа по чеку.
В случае частичного платежа по чеку банк чекодержателя или банк чекодателя проставляет отметку о таком платеже на чеке и выдает чекодержателю расписку на остаток суммы по чеку.
27. Чеки, предъявленные в банк чекодержателя или банк чекодателя, проверяются уполномоченными лицами в части правильности заполнения реквизитов чеков и соблюдения сроков их действия.
28. Банк чекодержателя или банк чекодателя отказывает в оплате чека по следующим основаниям:
1) сумма прописью не соответствует сумме цифрами;
2) срок действия чека истек;
3) на чеке имеются исправления и (или) подчистки;
4) на чеке имеются заметные отличия по почерку и цвету чернил;
5) на чеке отсутствуют одна или несколько степеней защиты;
6) на чеке имеются ошибки в указании реквизитов чека;
7) несоответствие подписи, оттиска печати (при наличии) на чеке и подписи, оттиска печати (при наличии) в документе с образцами подписей и оттиска печати чекодателя (для физических лиц) или лица, уполномоченного чекодателем распоряжаться чековой книжкой (для юридического лица);
8) при недостаточной сумме денег для оплаты чека;
9) обнаружение поддельного либо дефектного чека;
10) иные основания, предусмотренные договором об использовании чеков.
29. На каждом чеке, который не был использован в связи с истечением срока действия чековой книжки, чекодатель проставляет надпись «погашен» и возвращает чековую книжку банку чекодателя.

30. Чек берушінің банкі өтеген чектер банктің жеке банк шотында есепке алатын, чек беруші енгізген сома шегінде белгілі бір ақша сомасына шығарылады.
Өтелмеген чектердің төлемі чек берушінің банк шотындағы ақша сомасы шегінде не чектерді пайдалану туралы чек берушімен жасасқан шартқа сәйкес берілген банктің банктік қарызы есебінен жүзеге асырылады.
31. Чек кітапшасының қолданылу мерзімінің аяқталу күніне таман оның сомасы бойынша қалдық қалған жағдайда немесе чек беруші чектерді пайдалана отырып жасайтын операцияларын тоқтатқан кезде чек беруші чек кітапшасын чек берушінің банкіне ұсынады. Чек берушінің банкі чек беруші чек кітапшасын қайтарған кезде оған чек кітапшасы бойынша қалған қалдық сомасын қайтарады.
32. Чектерді пайдалану туралы шартта көзделген жағдайда чек кітапшасының сомасы бойынша қалдық чек беруші банкінің тиісті баланстық шотында сақталады және жаңа чек кітапшасының сомасын белгілеу кезінде есепке алынады.
33. Чек берушінің банкі чек кітапшасын қайтарған кезде немесе толық пайдаланған жағдайда чек кітапшаларын тіркеу журналында тиісті белгі қойылады.
Чектерді толық пайдаланған кезде чек кітапшасы бойынша сома пайдаланылмаған болып табылған жағдайда, чектерді пайдалану туралы шартта көзделген болса, клиентке жаңа чек кітапшасы беріледі.
5. Қолдан жасалған не ақаулы бар чек анықталған жағдайда іс-әрекеттерді жүзеге асыру тәртібі
34. Қағидаларда белгіленген талаптарды бұза отырып жазылған, сондай-ақ Қағидалардың 4-тармағында көзделген чектің міндетті деректемелерін толтыруда қате жіберілген және (немесе) түзетулер жасалған чек ақаулы деп танылады және банк чек ұстаушыға қолхат ала отырып қайтарады.
35. Егер:
1) төлемге ұсынылған чек осы чекте көрсетілген банк бермеген чек кітапшасынан жазылса;
2) чектің бланкі Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
3) чек берушінің немесе чек берушінің уәкілеттік берген тұлғаның қойған қолы чек берушінің (жеке тұлғалар үшін) немесе чек берушінің чек кітапшасына иелік етуге уәкілеттік берген тұлғаның қол қою үлгілері және мөр бедері бар құжаттағы қойылған қол үлгілеріне сәйкес келмесе не айқын жалғандық белгілері бар болса;
4) чек беруші мөрінің бедері (бар болса) чек берушінің қойған қол қою үлгілері және мөр бедері бар құжаттағы мөр бедерінің үлгісіне (заңды тұлға үшін) сәйкес келмесе, чек қолдан жасалған болып саналады.
36. Төлем жасау үшін чек ұсынған банктің уәкілетті тұлғасы қолдан жасалған чекті анықтаған сәтте қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы акт жасайды.
Қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы акт Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі данада жасалады.

30. Покрытые чеки банком чекодателя выпускаются на определенную сумму денег в пределах внесенной чекодателем суммы, которые банком учитываются на отдельном банковском счете.
Оплата непокрытых чеков осуществляется в пределах суммы денег, находящихся на банковском счете чекодателя либо за счет банковского займа банка, предоставленного в соответствии с заключенным договором об использовании чеков с чекодателем.
31. При наличии остатка по сумме чековой книжки ко дню окончания срока ее действия или прекращения чекодателем операций с использованием чеков чекодатель передает чековую книжку в банк чекодателя.
Банк чекодателя при возврате чекодателем чековой книжки возвращает ему имеющийся остаток суммы по чековой книжке.
32. В случаях, предусмотренных договором об использовании чеков, остаток суммы по чековой книжке сохраняется на соответствующем балансовом счете банка чекодателя и учитывается при установлении суммы новой чековой книжки.
33. При возврате или полном использовании чековой книжки банком чекодателя в журнале регистрации чековых книжек делается соответствующая отметка.
В случаях, когда при полном использовании чеков сумма по чековой книжке окажется неиспользованной, клиенту выдается новая чековая книжка на остаток суммы, если это предусмотрено договором об использовании чеков.
5. Порядок осуществления действий при обнаружении поддельного
либо дефектного чека
34. Чек, выписанный с нарушением требований, установленных Правилами, а также с ошибками и (или) исправлениями в заполнении обязательных реквизитов чека, предусмотренных пунктом 4 Правил, признается дефектным и возвращается банком чекодержателю под расписку.
35. Чек считается поддельным, если:
1) чек, предъявленный к оплате, выписан из чековой книжки, которая банком, указанным в данном чеке, не выдавалась;
2) бланк чека не соответствует требованиям, установленным Правилами;
3) подпись чекодателя или лица, уполномоченного чекодателем, не идентична образцу подписи, имеющейся в документе с образцами подписей и оттиска печати чекодателя (для физических лиц) или лица, уполномоченного чекодателем распоряжаться чековой книжкой, либо имеются явные признаки подделки;
4) оттиск печати (при наличии) чекодателя не соответствует образцу оттиска, имеющемуся в документе с образцами подписей и оттиска печати чекодателя (для юридического лица).
36. Уполномоченное лицо банка, к которому предъявлен чек для оплаты, в момент выявления поддельного чека составляет акт о выявлении поддельного чека.
Акт о выявлении поддельного чека составляется в двух экземплярах по форме, согласно приложению к Правилам.

37. Чек беруші қолдан жасалған чекті ұсынған кезде банктің уәкілетті тұлғасы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына хабар береді.
Қолдан жасалған чек қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы актінің бір данасымен бірге Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына беріледі.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қолдан жасалған чекті алған жағдайда және чектің қолдан жасалғандығы расталмаған кезде банк чекті қайтару шараларын қабылдайды. Чекті алғаннан кейін банк чекті чек берушіге қайтарады.
Егер қолдан жасалған чекті чек берушінің банкі болып табылмайтын чек ұстаушының банкі анықтаған жағдайда, қолдан жасалған чекті анықтағаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей чек ұстаушының банкі қолдан жасалған чектің көшірмесін, қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы актінің көшірмесін чек берушінің банкіне береді.
Егер қолдан жасалған чекті чек берушінің банкі анықтаған жағдайда, қолдан жасалған чекті анықтағаннан кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей қолдан жасалған чектің көшірмесі, қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы актінің көшірмесі чек ұстаушының банкіне немесе чек ұстаушыға беріледі.
38. Чекті жазғаннан кейін жеке тұлға чек берушінің іс-әрекетке қабілетсіздігі немесе қайтыс болуы, сондай-ақ заңды тұлға чек берушінің таратылуы немесе қайта ұйымдастырылуы чектің жарамсыздығына алып келмейді.
39. Чек кітапшасын жоғалтқан жағдайда чек беруші бұл туралы чек берушінің банкіне чектерді пайдалану туралы шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде чектердің пайдаланылмаған бланктерінің нөмірлерін көрсете отырып хабарлайды.
Қазақстан Республикасының аумағында
чектерді қолдану қағидаларына
қосымша
Нысан
«Бекiтемiн»
__________________________________________________________________
(Банктің уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
_______________________
(қолы)
__________________ қ.                 20__ жылғы «____»______________
Қолдан жасалған чектің анықталғаны туралы
акт
Мен, төменде қол қойған
_____________________________________________________________________
(қолдан жасалған чекті анықтаған банктің уәкілетті тұлғасының
____________________________________________________________________,
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және лауазымы)
______________________________________________________________ сомаға
_____________________________________________________________________
(чек ұстаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
жазылған № _____________ чекті тексеру кезінде ______________________
чектің анықталғаны туралы осы актіні жасады, осыған байланысты
аталған чек төлем жасауға қабылданбайды.
______________________ ______________________
(қолы)                 (қолы)
Қолдан жасалған чек Қазақстан Республикасының ішкі істер
органына ____________________________________ ұсынылды.
Мөр (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 17 наурыздағы
№ 91 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің күші жойылған қаулыларының тізбесі

37. При предъявлении чекодателем поддельного чека уполномоченное лицо банка извещает органы внутренних дел Республики Казахстан.
Поддельный чек с одним экземпляром акта о выявлении поддельного чека передается в органы внутренних дел Республики Казахстан.
При изъятии поддельного чека органами внутренних дел Республики Казахстан и неподтверждении поддельности чека банк принимает меры по возвращению чека. После получения чека банк возвращает чек чекодателю.
В случае, если поддельный чек обнаружен банком чекодержателя, не являющимся банком чекодателя, копия поддельного чека, копия акта о выявлении поддельного чека не позднее следующего рабочего дня после обнаружения поддельного чека передаются банком чекодержателя банку чекодателя.
В случае, если поддельный чек обнаружен банком чекодателя, копия поддельного чека, копия акта о выявлении поддельного чека не позднее следующего рабочего дня после обнаружения поддельного чека направляется банку чекодержателя или чекодержателю.
38. Недееспособность или смерть чекодателя-физического лица, а также ликвидация или реорганизация чекодателя-юридического лица, наступившие после выписки чека, не влекут за собой недействительность чека.
39. В случае утери чековой книжки чекодатель уведомляет об этом банк чекодателя с указанием номеров неиспользованных бланков чеков в порядке и сроки, установленные договором об использовании чеков.
Приложение
к Правилам применения чеков на
территории Республики Казахстан
Форма
«Утверждаю»
___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного лица банка)
__________________________
(подпись)
г.________________
«____»______________20 ___ года
Акт
о выявлении поддельного чека
Я, нижеподписавшийся
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность уполномоченного
лица банка,
_____________________________________________________________________
обнаружившего поддельный чек)
составил настоящий акт о том, что при проверке чека № ______________,
выписанного на ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) чекодержателя)
на сумму ___________________________________________________________,
был обнаружен чек __________________________________________________,
в связи с чем, указанный чек к оплате принят быть не может.
_______________________________  ________________________
(подпись)                          (подпись)
Поддельный чек передан в орган внутренних дел Республики Казахстан
_____________________________________________.
Печать (при наличии)
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 марта 2016 года № 91
Перечень утративших силу постановлений Правления Национального
Банка Республики Казахстан

1. «Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 5 желтоқсандағы № 266 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 662 тіркелген, 1999 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 5, 129-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 5 желтоқсандағы № 266 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану туралы ережеге өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 13 қазандағы № 390 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1334 тіркелген, 2000 жылғы 18-31 желтоқсанда Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы № 26 (197) жарияланған).
3. «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану туралы ережені бекіту жөнінде» 1998 жылғы 5 желтоқсандағы № 266 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 13 мамырдағы № 169 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1886 тіркелген, 2002 жылы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, № 31, 660-құжат).
4. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне лицензиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы № 93 қаулысына қоса берілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының өзгерістер мен толықтырулар енгiзiлетiн қаулыларының тiзбесiнің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3847 тіркелген, 2005 жылғы 16-31 шілдеде Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы № 14 (314) жарияланған).
5. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 20 шілдедегі № 76 қаулысына қоса берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер енгізілетін кейбір нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4880 тіркелген, 2007 жылғы 5 қыркүйекте «Заң газеті» газетінде № 135 (1164) жарияланған).

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 декабря 1998 года № 266 «Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 662, опубликованное в 1999 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 5, ст. 129).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 октября 2000 года № 390 «О внесении изменения и дополнения в Правила применения чеков на территории Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 декабря 1998 года № 266» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1334, опубликованное 18-31 декабря 2000 года в Вестнике Национального Банка Казахстана, № 26 (197)).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 мая 2002 года № 169 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 декабря 1998 года № 266 «Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1886, опубликованное в 2002 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 31, ст. 660).
4. Пункт 1 Перечня постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, прилагаемого к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2005 года № 93 «О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан по вопросам лицензирования» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3847, опубликованному 16-31 июля 2005 года в Вестнике Национального Банка Казахстана, № 14 (314)).
5. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, прилагаемого к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июля 2007 года № 76 «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4880, опубликованному 5 сентября 2007 года в газете «Юридическая газета» № 135 (1338)).

6. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері жөніндегі кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 20 тамыздағы № 76 қаулысына қоса берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6534 тіркелген, 2010 жылғы 21 қазанда «Егемен Қазақстан» газетінде № 435 (26278) жарияланған).
7. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлерінің мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 65 қаулысына қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7122 тіркелген, 2011 жылғы 15 қыркүйекте «Заң газеті» газетінде № 133 (1949) жарияланған).
8. «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 108 қаулысына қосымша болып табылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістердің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7625 тіркелген, 2012 жылғы 23 тамызда «Егемен Қазақстан» газетінде № 540-545 (27618) жарияланған).

6. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, прилагаемого к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 августа 2010 года № 76 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6534, опубликованному 4 ноября 2010 года в газете «Казахстанская правда» № 292 (26353)).
7. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, являющегося приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 65 «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7122, опубликованному 15 сентября 2011 года в газете «Юридическая газета» № 133 (2123)).
8. Пункт 1 Изменений, вносимых в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров, являющихся приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 108 «О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров» (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7625, опубликованному 6 сентября 2012 года в газете «Казахстанская правда» № 299-300 (27118-27119)).