Қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келетін көшіп келушілер, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүріп-тұруы туралы ақпаратты ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 17 мамырда № 13715 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 274 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңның 9-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келетін көшіп келушілер, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүріп-тұруы туралы ақпаратты ұсыну қағидаларын бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 274 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаменті:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Заң" деректер базасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына (Е.З. Тургумбаев) және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне (С.С. Сайынов) жүктелсін.

Об утверждении Правил предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2016 года № 13715.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона от 22 июля 2011 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 274 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после официального опубликования в периодических печатных изданиях направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "База данных "Закон" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан (Тургумбаев Е.З.) и Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.).

4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы
_________ В. Жұмақанов
2016 жылғы 15 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 27 қаңтардағы
№ 83 бұйрығымен
бекітілген
Қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келетін көшіп келушілер, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүріп-тұруы туралы ақпаратты ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 274 (алғаш ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келетін көшіп келушілер, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүріп-тұруы туралы ақпаратты ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) қабылдаушы тұлға – көшіп келушілерді Қазақстан Республикасына уақытша тұру үшін шақыру туралы өтінішхат беретін және (немесе) олардың тұруына орын беретін Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік пен азаматтығы жоқ адам немесе Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға;
2) көшіп келуші – Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
2-тарау. Қабылдаушы тұлғалардың өздеріне келетін көшіп-келушілер туралы ақпаратты ұсыну тәртібі
3. Қабылдаушы тұлғалар өздеріне келетін көшіп келушілер туралы ішкі істер органдарына олар келген күннен бастап үш күн ішінде хабарлауға міндетті.
4. Қазақстан Республикасына келетін көшіп келушілер туралы хабарламаны оларға тұратын орын беретін қабылдаушы тұлға хабарлайды.
5. Хабарламалар мынадай тәсілдермен жөнелтіледі:
қағаз тасымалдағышта тікелей ішкі істер органдарына mvd.gov.kz сайтында орналастырылған мекенжайлар бойынша хабарлама беру;
"Бүркіт" БАЖ Визалық-көші-қон порталы арқылы www.vmp.gov.kz немесе egov.kz веб-сайттары арқылы дербес электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы;
www.eqonaq.kz веб-сайтының қолданушылары "e-Qonaq" ақпараттық жүйесі арқылы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.05.2022 № 404 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________В. Жумаканов
15 апреля 2016 года
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 января 2016 года № 83
Правила предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах, а также транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения".
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) принимающее лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец и лицо без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, или юридическое лицо, зарегистрированное в Республике Казахстан, ходатайствующие о приглашении иммигрантов в Республику Казахстан для временного проживания и (или) предоставляющие место для их проживания;
2) иммигрант - иностранец или лицо без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания.
Глава 2. Порядок предоставления принимающими лицами информации о пребывающих у них иммигрантах
3. Принимающие лица обязаны проинформировать органы внутренних дел о пребывающих у них иммигрантах в течение трех рабочих дней со дня их прибытия.
4. Уведомления о пребывающем в Республике Казахстан иммигрантах направляют принимающие лица, предоставляющие место для их проживания.
5. Уведомления отправляются следующими способами:
подача уведомления на бумажном носителе непосредственно в органы внутренних дел по адресам, размещенным на сайте mvd.gov.kz;
через Визово-миграционный портал ЕИС "Беркут" посредством персональной электронной цифровой подписи через веб-сайты www.vmp.gov.kz или egov.kz;
через информационную систему "e-Qonag" посредством веб-сайта www.eqonaq.kz пользователями указанной системы.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.05.2022 № 404 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Көшіп келуші Қазақстан Республикасында уақытша тұрғылықты жерін ауыстырған кезде қабылдаушы тұлға үш жұмыс күні ішінде ол туралы ішкі істер органдарына хабарлайды.
7. Хабарламада қамтылған мәліметтердің дұрыстығы және хабарламаны берудің уақтылығы үшін қабылдаушы тарап жауапты болады.
3-тарау. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүріп-тұру тәртібі
8. Көшіп келушілер шетелдіктердің келуі үшін ашық Қазақстан Республикасының аумағы бойынша еркін жүріп-тұра алады.
9. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен жүріп өтетін көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуі және Қазақстан Республикасынан кетуі үшін Қазақстан Республикасының транзиттік визалары ресімделеді.
10. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдіктердің транзиттік жүріп-тұруы оларда үшінші елге кету үшін жарамды құжаттардың (визалары) болған жағдайда кемінде бес тәулік мерзімге рұқсат етіледі.
11. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы шетелдіктердің азаматтығы бар мемлекетінде визасыз келу туралы келісімі бар елге транзитпен өтетін шетелдіктер Қазақстан Республикасының транзиттік визаны ресімдейді.
Қабылдаушы тұлғалардың
өздеріне келетін көшіп
келушілер, сондай-ақ
шетелдіктер мен азаматтығы
жоқ адамдардың Қазақстан
Республикасының аумағы
бойынша транзиттік
жүріп-тұруы туралы ақпаратты
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аумақтық көші-қон қызметі
бөліністерінің бастығы
Хабарлама
__________________________________________________________________________
(қабылдаушы адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде),
жеке басын куәландыратын құжаттың №)
Сізге 20___ "___" ________ маған мынадай шетелдіктер:
1. ________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), азаматтығы, жеке басын куәландыратын құжаттың №)
2.__________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________
4.__________________________________________________________________
___________________________________________________ мақсатпен келгенін (тәжірибе алмасу, тағылымдама, туризм, оқу және т.б.) хабарлаймын.
_______________________ мекенжай бойынша тұруы 20___ жылғы "___"______ дейін
Қолы
Күні

6. При перемене иммигрантом временного места жительства в Республике Казахстан принимающее лицо в течение трех рабочих дней извещает об этом органы внутренних дел.
7. Ответственность за достоверность сведений, содержащихся в уведомлении и своевременность подачи уведомления, несет принимающая сторона.
Глава 3. Порядок транзитного проезда иностранцев и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан
8. Иммигранты могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранцами.
9. Для въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан иммигрантов, проезжающих через территорию Республики Казахстан транзитом, оформляются транзитные визы Республики Казахстан.
10. Транзитный проезд иностранцев через территорию Республики Казахстан разрешается на срок не более пяти суток при наличии у них документов (визы), действительных для въезда в третью страну.
11. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом в страну, с которой у государства их гражданства имеется соглашение о безвизовом въезде, оформляют транзитную визу Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
предоставления принимающими
лицами информации о
пребывающих у них
иммигрантах, а также
транзитного проезда
иностранцев и лиц без
гражданства по территории
Республики Казахстан.
Форма
Начальнику территориального
подразделения миграционной
службы
Уведомление
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) принимающих лиц, №
документа, удостоверяющего личность)
уведомляю Вас о том, что "_____" ________ 20____ года ко мне прибыли следующие
иностранцы:
1. _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) гражданство, № документа,
удостоверяющего личность)
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
с целью ___________________________________________________________________
(обмен опытом, стажировка, туризм, учеба и т.п.)
Проживание по адресу: ____________________________________________________
до "___" ____20___ года
Подпись
Дата