Құқық қорғау органдары қажет етпеген қаруды жою қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 11 мамырдағы № 495 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 15 маусымда № 13787 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 1145 қаулысымен бекітілген Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру қағидаларының 31-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Құқық қорғау органдары қажет етпеген қаруды жою қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электронды түрде мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа және Қазақстан Республикасы ІІМ Тыл департаментіне (С.В. Каверников) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің
2016 жылғы 11 мамырдағы
№ 495 бұйрығымен бекітілген
Құқық қорғау органдары қажет етпеген қаруды жою қағидалары
мен мерзімдері
1. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил и сроков уничтожения невостребованного правоохранительными органами оружия
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 мая 2016 года № 495. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 15 июня 2016 года № 13787.
В соответствии с пунктом 31 Правил добровольной возмездной сдачи огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение и ношение оружия, а также передачи технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия в правоохранительные органы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 1145 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки уничтожения невостребованного правоохранительными органами оружия.
2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б. и Департамент тыла МВД Республики Казахстан (Каверников С.В.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 мая 2016 года № 495
Правила и сроки уничтожения
невостребованного правоохранительными органами оружия
Глава 1. Общие положения

1. Осы Құқық қорғау органдары қажет етпеген қаруды (бұдан әрі - қажет етпеген жарақат салатын қару) жою қағидалары мен мерзімдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 29 қазандағы № 1145 қаулысымен бекітілген Жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалардың қаруды ерікті түрде өтеулі негізде тапсыру, сондай-ақ техникалық жағынан ақаусыз және одан әрі пайдалануға жарамды ерікті түрде өтеулі негізде тапсырылған, жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс қаруын және газды қаруды құқық қорғау органдарына беру қағидаларының 31-тармағына сәйкес әзірленді және құқық қорғау органдары қажет етпеген қаруды жою тәртібі мен мерзімдерін белгілейді.
2. Құқық қорғау органдары қажет етпеген қаруға оны сақтауға және алып жүруге ішкі істер органдарының тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалар ерікті түрде өтеулі негізде тапсырған жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі бар ұңғысыз атыс және газды қару жатады.
2. Қажет етпеген жарақат салатын қаруды жою тәртібі
3. Қажет етпеген жарақат салатын қаруды жою процессі екі кезеңнен тұрады: мүлікті атуға жарамсыз күйге келтіру, сондай-ақ оны кәдеге жарату (жою).
4. Қажет етпеген жарақат салатын қаруды атуға жарамсыз күйге келтіру және одан әрі оны жою үшін Ішкі істер департаменттерінде, Ішкі істер министрлігінің "Байқоңыр қаласындағы өкілдігінде (бұдан әрі - ІІД) құрамы ІІД бастығының не болмаса оны алмастыратын адамның бұйрығымен бекітілген саны алты адамнан кем емес техникалық комиссия құрылады. Комиссия төрағасы болып IIД бастығының орынбасары тағайындалады. Комиссия құрамына лицензиялау және азаматтық және қызметтік қарудың айналымын бақылау (бұдан әрі - ЛАҚҚАБб), өзіндік қауіпсіздік, әскери және арнайы қамтамасыз ету (бұдан әрі - қару-жарақ қызметі), қаржымен қамтамасыз ету, жедел-криминалистикалық бөліністерінің қызметкерлері кіреді.
5. Жоюға арналған қажет етпеген жарақат салатын қару нысанын механикалық өзгерту немесе газды дәнекерлеу аппаратымен кесу арқылы атуға жарамсыз күйге келтіріледі.
Тапаншалар мен револьверлердің ұңғылары мен рамаларының нысандары механикалық жолмен күрделі иілуге дейін өзгертіледі.
Қару-жарақтың жарамсыз металл бөлшектері, сондай-ақ қосалқы бөлшектері ІІД техникалық комиссия мүшелерінің толық құрамда қатысуымен олардың нысанын механикалық өзгерту немесе газды дәнекерлеу аппаратымен кесу арқылы металл сынықтарына айналдырылады.
Қарудың ұңғылары ұңғы арнасының бойымен және көлденеңінен, ал қалған бөлшектері мен механизмдері бөлшектердің бірде-біреуі одан әрі пайдалану үшін жарамсыз болатындай етіп кесіледі.
Бұл ретте нысанын өзгерту және кесу қаруға басылған таңба (сериясы, нөмірі, калибрі, шығарылған жылы) бұзылмайтындай етіп жүргізіледі.
Ағаш және пластмасса бөлшектер өртеледі.

1. Настоящие Правила и сроки уничтожения невостребованного правоохранительными органами оружия разработаны в соответствии с пунктом 31 Правил добровольной возмездной сдачи огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на хранение и ношение оружия, а также передачи технически исправного и пригодного для дальнейшей эксплуатации добровольно возмездно сданного огнестрельного бесствольного и газового оружия с возможностью стрельбы патронами травматического действия в правоохранительные органы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2014 года № 1145 и определяют порядок и сроки уничтожения невостребованного правоохранительными органами оружия.
2. К невостребованному правоохранительными органами оружию относится огнестрельное бесствольное и газовое оружие с возможностью стрельбы патронами травматического действия, добровольно возмездно сданное физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение органов внутренних дел на его хранение и ношение (далее – невостребованное травматическое оружие).
Глава 2. Порядок уничтожения невостребованного травматического
оружия
3. Процесс уничтожения невостребованного травматического оружия состоит из двух этапов: приведение имущества в непригодное для стрельбы состояние, а также его утилизация (уничтожение).
4. Для приведения невостребованного травматического оружия в непригодное для стрельбы состояние и дальнейшего его уничтожения в Департаментах внутренних дел, государственном учреждении "Представительство Министерства внутренних дел в городе Байконыре" (далее – ДВД) создается техническая комиссия в количестве не менее шести человек, которая утверждается приказом начальника ДВД, либо лицом его замещающим. Председателем комиссии назначается заместитель начальника ДВД. В состав комиссии включаются сотрудники подразделений лицензирования и контроля за оборотом гражданского и служебного оружия (далее – ОЛКОГСО), собственной безопасности, военного и специального обеспечения(далее – служба вооружения), финансового обеспечения, оперативно-криминалистических подразделений.
5. Невостребованное травматическое оружие, предназначенное для уничтожения приводится в непригодное состояние для стрельбы путем его механической деформации или разрезания газосварочным аппаратом.
Механическим путем у пистолетов и револьверов деформируются стволы и рамки до сложного изгиба.
Негодные металлические детали вооружения, а также запасные части превращаются в лом металла путем их механической деформации или разрезанием газосварочным аппаратом в присутствии членов технической комиссии ДВД в полном составе.
Стволы оружия разрезаются вдоль канала ствола и поперек, а остальные детали и механизмы так, чтобы ни одна из деталей не оставалась пригодной для дальнейшего использования.
При этом деформация и разрезание производится без повреждения маркировки, нанесенной на оружие (серия, номер, калибр, год изготовления).
Деревянные и пластмассовые детали сжигаются.

6. Қарудың нысанын өзгерту ІІД техникалық комиссиясының барлық мүшелері қол қоятын актімен еркін нысанда ресімделеді. Актіде қарудың атауы, сериясы, нөмірі, қарудың шығарылған жылы, нысанын өзгертудің қандай тәсілмен өткізілгені көрсетіледі. Нысанын өзгерту актісі 2 данада жасалады, бір данасы ішкі істер органының қару-жарақ қызметінде сақталады, екінші данасы қаруға ілеспе құжаттарға және нөмірлі ведомостьқа қоса беріледі.
7. Нысаны өзгертілген қарудың әрбір бірлігі орамда қарудың атауын, сериясын, нөмірін, қарудың шығарылған жылын көрсете отырып, жеке оралады. Көрсетілген мәліметтер еркін нысанда нөмірлік ведомоске енгізіледі. Қарудың қандай да бір бөлшегі немесе механизмі болмаған жағдайда ол туралы жазба қаруға ілеспе құжаттарда, оның ішінде нөмірлік ведомосте жүргізіледі және ІІД техникалық комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
8. Нысаны өзгерген қару оны жойған сәтке дейін ІІД-нің техникалық комиссиясы пломба салған (мөр басқан) жәшіктерде ІІД-нің арттехқару-жарақ мүлкінің қоймаларында сақталады.
9. Қажет етпеген жарақат салатын қару IIД орналасқан жері бойынша өңірлерде балқыту пештері бар кәсіпорындарда балқыту жолымен жойылады.
10. Қажет етпеген жарақат салатын қаруды жоюға жіберу алдында ИД-нің техникалық комиссиясы ыдыстағы пломбаның бүтіндігін және ыдыстың бүтіндігін бейнетүсірумен жазып алады, содан соң ыдыс ашылады, қарудың әр бірлігі ыдыстан шығарылады және ілеспе құжаттармен қарудың нақты деректері салыстыра тексеріледі. Қаруды салыстыра тексеру тәуліктің жарық уақытында, бөтен адамдардың кіруіне жол бермейтін жабық үй-жайда жүргізіледі. Салыстыра тексеру процесі бейнекамераға жазып алынады.
Салыстыра тексеру аяқталғаннан кейін ыдыс ІІД-нің техникалық комиссиясының барлық мүшелерінің қатысуымен пломбыланады (мөрленеді) және балқыту пеші бар кәсіпорынға жою үшін жолданады.
11. Ыдыс ІІМ-нің техникалық комиссиясының барлық мүшелерінің ұдайы бақылауымен тасымалданады және жою жүргізілетін орынға түсіріледі.
12. Жою жүргізілетін орынға келген кезде қаруды жоюға қатысатын адамдар бейнекамераға жазып алынады.
ІІД-нің техникалық комиссиясының барлық мүшелері мен кәсіпорын өкілдерінің қатысуымен пломбаның және тасымалданатын ыдыстың сақталуы тексеріледі, содан кейін қару ыдыстан бір бірден алынады және тиеуші шөмішке, төсемге немесе басқа да арнайы ыдысқа салынады, содан кейін пешке балқытуға жіберіледі.
13. Қаруды тиеу және балқыту процесі бейнекамераға жазып алынады. Жұмыс жүргізу орынына бөтен адамдардың келуіне жол берілмейді.

6. Деформация оружия оформляется актом в произвольной форме, подписываемым всеми членами технической комиссии ДВД. В акте указывается наименование оружия, серия, номер, год выпуска оружия, каким способом проведена деформация. Акт деформации составляется в 2-х экземплярах, один экземпляр хранится в службе вооружения органа внутренних дел, второй экземпляр прилагается вместе с сопроводительными документами к оружию и номерной ведомости.
7. Каждая единица деформированного оружия упаковывается отдельно, с указанием на упаковке наименования оружия, серии, номера, года изготовления оружия. Указанные сведения заносятся в номерную ведомость в произвольной форме. В случае отсутствия какой-либо части или механизма оружия, запись об этом производится в сопроводительных документах к оружию, в том числе и номерной ведомости, и подписывается всеми членами технической комиссии ДВД.
8. Деформированное оружие до момента его уничтожения хранится на складах имущества арттехвооружения ДВД в ящиках, опломбированных (опечатанных) технической комиссией ДВД.
9. Невостребованное травматическое оружие уничтожается в регионах, по месту дислокации ДВД, путем плавки на предприятиях, имеющих плавильные печи.
10. Перед направлением невостребованного травматического оружия на уничтожение, техническая комиссия ДВД видеосъемкой фиксирует целостность пломб на таре и целостность самой тары, затем тара вскрывается, каждая единица оружия извлекается из тары и производится повторная сверка фактических данных оружия с сопроводительными документами. Сверка оружия производится в светлое время суток, в закрытом помещении, исключающем допуск посторонних лиц. Процесс сверки фиксируется на видеокамеру.
По завершении сверки тара пломбируется (опечатывается) в присутствии всех членов технической комиссии ДВД и направляется для уничтожения на предприятие, имеющем плавильную печь.
11. Тара транспортируется и выгружается на месте проведения уничтожения под постоянным контролем всех членов технической комиссии ДВД.
12. При прибытии на место проведения уничтожения, на видеокамеру фиксируются лица, принимающие участие в уничтожении оружия.
В присутствии всех членов технической комиссии ДВД и представителей предприятия, проверяется сохранность пломб и транспортировочной тары, после чего оружие извлекается из тары по одной единице и перекладывается в загрузочный ковш, поддон или иную специальную емкость, после чего направляется в печь на плавку.
13. Процесс загрузки оружия и плавки фиксируется на видеокамеру. Не допускается появление на месте проведения работ посторонних лиц.

14. Қару жойылғаннан кейін ІІД-нің техникалық комиссиясы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша 4 данада қажет етпеген жарақат салатын қаруды жою актісін жасайды, ол IIД кеңсесінде тіркеледі.
Жою актісінің бірінші данасы ІІД-нің қару-жарақ қызметінде, екіншісі қажет етпеген жарақат салатын қаруды жоюын жүзеге асырған кәсіпорында қалады, үшінші данасы ІІД ЛАҚҚАБб, төртіншісі ІІД Ақпараттық-аналитикалық орталығына (бұдан әрі - ІІД ААО) жолданады.
Жою бейнежазбазы ІІД-нің қару-жарақ қызметінде 10 жылдан кем емес сақталады.
15. ІІД орналасқан өңірде балқыту пеші бар кәсіпорындар болмаған жағдайда қажет етпеген жарақат салатын қару жою үшін ІІД-ден Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" ММ-ге (бұдан әрі - База) беріледі.
16. ІІД-нің техникалық комиссиясы пломбылаған (мөрлеген) нысаны өзгертілген қару салынған ыдыс және ілеспе құжаттар Базаға қаруланған күзетуімен және ІІД-нің жауапты адамы ілесіп жүруімен жолданады.
17. Базада осы қаруды қабылдайтын материалдық жауапты адам қаруды жеткізген ІІД-нің жауапты адамының қатысуымен пломбалардың (мөрлердің) және тасымалдау ыдысының сақталуын тексереді. Ыдыс ашылады және қарудың әр бірлігі нөмірлік деректері бойынша оның орамасында және ілеспе құжаттарында көрсетілген деректермен салыстыра тексеріледі, бөлшектері мен механизмдерінің бар-жоғы және жиынтығы тексеріледі, ол да ілеспе құжаттармен салыстыра тексеріледі.
18. Салыстыра тексеру аяқталғаннан кейін қаруды Базаның материалдық жауапты адамы қабылдайды. Ыдыс Базаның және қаруды қабылдаған материалдық жауапты адамның пломбыларымен (мөрлерімен) пломбыланады (мөрленеді). Осы ыдыс қаруымен оны жойғанға дейін База қоймасында сақталады.
19. Материалдық жауапты адам Базаға ІІД-нің жауапты адамынан алдын ала нысанын өзгерту және (немесе) кесу арқылы атуға жарамсыз күйге келтірілмеген қаруды қабылдамайды.
20. Қарудың нақты бар-жоғы ілеспе құжаттарда көрсетілген деректермен сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда қаруы бар ыдыс Базаның және Базаға қаруды жеткізген ІІД-нің жауапты адамының мөрлерімен қайта пломбыланады (мөрленеді). Базаның басшылығы бір жұмыс күн ішінде ІІД бастығының атына хат дайындайды, онда қандай атаулар (сериясын, нөмірін, шығарылған жылын көрсете отырып) бойынша айырмашылықтар анықталғаны көрсетіледі. Пломбыланған (мөрленген) қаруы бар ыдыс қаруланған күзетумен Базаның ілеспе хатымен бірге ІІД-ге кері қайтарылады. ІІД-ге келгеннен кейін осы ыдыс ІІД-нің техникалық комиссиясының барлық мүшелерінің қатысуымен ашылады және сәйкес келмеудің себебі анықталады. Ілеспе құжаттарда арифметикалық немесе өзге де қателер анықталған кезде оларды түзету бойынша шаралар қабылданады, ол туралы еркін нысанда акті жасалады. Жетіспеушілік анықталған жағдайда бұл факті туралы сотқа дейінгі тергеуді жүргізу үшін одан әрі сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімінде (бұдан әрі - СДТБТ) тіркей отырып, дереу ІІД және Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - ІІМ) басшылығына баяндалады.

14. После уничтожения оружия технической комиссией ДВД составляется акт уничтожения невостребованного травматического оружия по форме согласно приложению к настоящим Правилам в 4-х экземплярах, которые регистрируются в канцелярии ДВД.
Первый экземпляр акта уничтожения остается в службе вооружения ДВД, второй – на предприятии, осуществившем плавку невостребованного травматического оружия, третий экземпляр направляется в ОЛКОГСО ДВД, четвертый – в Информационно-аналитический центр ДВД (далее – ИАЦДВД).
Видеозапись уничтожения хранится в службе вооружения ДВД не менее 10 лет.
15. В случае отсутствия в регионе дислокации ДВД предприятий, имеющих плавильные печи, невостребованное травматическое оружие для уничтожения передается от ДВД в Государственное учреждение "База военного и специального снабжения "Южная" Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – База).
16. Опломбированная (опечатанная) технической комиссией ДВД тара с деформированным оружием и сопроводительными документами направляется на Базу под вооруженной охраной и в сопровождении ответственного лица ДВД.
17. На Базе материально-ответственное лицо, принимающее данное оружие, в присутствии ответственного лица ДВД, доставившего оружие, проверяет сохранность пломб (печатей) и транспортировочной тары. Тара вскрывается и каждая единица оружия по номерным данным сверяется с данными, указанными на ее упаковке и в сопроводительных документах, проверяется комплектность и наличие частей и механизмов, что также сверяется с сопроводительными документами.
18. После завершения сверки, оружие принимается материально-ответственным лицом Базы. Тара пломбируется (опечатывается) пломбами (печатями) Базы и материально-ответственного лица, принявшего оружие. Данная тара с оружием хранится на складе Базы до его уничтожения.
19. Материально-ответственным лицом не принимается на Базу от ответственного лица ДВД оружие, предварительно не приведенное в непригодное для стрельбы состояние путем деформации и (или) разрезания.
20. В случае выявления несоответствия фактического наличия оружия с данными, указанными в сопроводительных документах, тара с оружием вновь пломбируется (опечатывается) печатями Базы и ответственного лица ДВД, доставившего оружие на Базу. Руководством Базы в течение одного рабочего дня готовится письмо на имя начальника ДВД, в котором указывается по каким наименованиям (с указанием серии, номера, года изготовления) выявлены расхождения. Опломбированная (опечатанная) тара с оружием, под вооруженной охраной отправляется обратно в ДВД, вместе с сопроводительным письмом Базы. По прибытии в ДВД, данная тара в присутствии всех членов технической комиссии ДВД вскрывается и определяется причина несоответствий. При выявлении в сопроводительных документах арифметических или иных ошибок, принимаются меры по их исправлению, о чем составляется акт в произвольной форме. В случае выявления недостачи, о данном факте немедленно докладывается руководству ДВД и Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД), с дальнейшей регистрацией в Едином реестре досудебных расследований (далее – ЕРДР) для проведения досудебного расследования.

21. IIД-ден Базаға тапсырылған қажет етпеген жарақат салатын қаруды жоюды ІІМ-нің техникалық комиссиясы балқыту пеші бар және Алматы қаласында орналасқан кәсіпорында балқыту жолымен жүзеге асырады.
ІІМ-нің техникалық комиссиясы саны алты адамнан кем емес құрылады, ол ІІМ-нің бұйрығымен бекітіледі. ІІМ-нің техникалық комиссиясының төрағасы болып Базаның бастығы немесе оны алмастыратын адам тағайындалады. Комиссия құрамына ИМ Тыл департаментінің, Базаның өкілдері, Алматы қаласы ІІД-нің ЛАҚҚАБб, өзіндік қауіпсіздік, жедел-криминалистикалық бөліністерінің қызметкерлері кіреді.
22. ІІМ-нің техникалық комиссиясы қаруды кәдеге жаратуға тікелей жіберу алдында Базада ыдыстағы пломбаның (мөрдің) бүтіндігін және ыдыстың бүтіндігін, қаруға ілеспе құжаттарының бар-жоғын бейнетүсірумен жазып алады, содан соң ыдыс ашылады, қарудың әрбір бірлігі ыдыстан шығарылады және қарудың нақты деректері ілеспе құжаттармен салыстыра тексеріледі. Қаруды салыстыра тексеру тәуліктің жарық уақытында, бөтен адамдардың кіруіне жол бермейтін жабық үй-жайда жүргізілуі тиіс. Салыстыра тексеру процесі бейнекамераға жазып алынады.
23. Айырмашылықтар мен жетіспеушіліктер болмаған кезде нысаны өзгертілген қару ыдысқа қайта салынады, ІІМ-нің техникалық комиссиясы пломбылайды (мөрлейді). Салыстыра тексеруден өткен қаруы бар пломбыланған ыдыс ІІМ-нің техникалық комиссиясының барлық мүшелерінің ұдайы бақылауымен көлікке тиеледі, тасымалданады және жою жүргізілетін орынға түсіріледі.
24. Жою жүргізетін орынға келген кезде қаруды жоюға қатысатын адамдар бейнекамераға жазып алынады. ІІМ-нің техникалық комиссиясының барлық мүшелері мен кәсіпорын өкілдерінің қатысуымен пломбаның және тасымалданатын ыдыстың сақталуы тексеріледі, содан кейін қару ыдыстан бір бірден алынады және тиеуші шөмішке, төсемге немесе басқа да арнайы ыдысқа салынады, содан кейін пешке балқытуға жіберіледі.
25. Қаруды тиеу және балқыту процесі бейнекамераға жазып алынады. Жұмыс жүргізу орынына бөтен адамдардың келуіне жол берілмейді.
26. Қару жойылғаннан кейін ІІМ-нің техникалық комиссиясы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша 3 данада қажет етпеген жарақат салатын қаруды жою актісін жасайды, ол Базаның кеңсесінде тіркеледі.
Жою актісінің бірінші данасы Базада қалады, екіншісі ІІД-нің қару-жарақ қызметіне, үшіншісі - қажет етпеген жарақат салатын қаруды балқытуды жүзеге асырған кәсіпорынға жолданады.
ІІД-нің қару-жарақ қызметі актінің данасын алғаннан кейін 3 жұмыс күн ішінде жою актісінің көшірмелерін ақпарат үшін ІІД ААО, ІІД ЛАҚҚАБб жолдайды.

21. Уничтожение невостребованного травматического оружия, сданного на Базу от ДВД, осуществляется технической комиссией МВД путем плавки на предприятии, имеющим плавильную печь и расположенном в городе Алматы.
Техническая комиссия МВД создается в количестве не менее шести человек, которая утверждается приказом МВД. Председателем технической комиссии МВД назначается начальник Базы или лицо его замещающее. В состав комиссии включаются представители Департамента тыла МВД, Базы, сотрудники подразделений ОЛКОГСО, собственной безопасности, оперативно-криминалистического подразделения ДВД города Алматы.
22. Техническая комиссия МВД на Базе, непосредственно перед отправкой оружия на утилизацию, видеосъемкой фиксирует целостность пломб (печатей) на таре и целостность самой тары, затем тара вскрывается, каждая единица оружия извлекается из тары и производится сверка фактических данных оружия с сопроводительными документами. Сверка оружия производится в светлое время суток, в закрытом помещении, исключающем допуск посторонних лиц. Процесс сверки фиксируется на видеокамеру.
23. При отсутствии расхождений и недостач, деформированное оружие вновь укладывается в тару, пломбируется (опечатывается) технической комиссией МВД. Опломбированная (опечатанная) тара с оружием, прошедшем сверку, загружается в транспорт, транспортируется и выгружается на месте проведения уничтожения под постоянным контролем всех членов технической комиссии МВД.
24. По прибытии на место проведения уничтожения, на видеокамеру фиксируются лица, принимающие участие в уничтожении оружия. В присутствии всех членов технической комиссии МВД и представителей предприятия, проверяется сохранность пломб и транспортировочной тары, после чего оружие извлекается из тары по одной единице и перекладывается в загрузочный ковш, поддон или иную специальную емкость, после чего направляется в печь на плавку.
25. Процесс загрузки оружия и плавки фиксируется на видеокамеру. Не допускается появление на месте проведения работ посторонних лиц.
26. После уничтожения оружия технической комиссией МВД составляется акт уничтожения невостребованного травматического оружия по форме согласно приложению к настоящим Правилам в 3-х экземплярах, который регистрируется в канцелярии Базы.
Первый экземпляр акта уничтожения остается на Базе, второй направляется в службу вооружения ДВД, третий – на предприятие, осуществившее плавку невостребованного травматического оружия.
Служба вооружения ДВД, в течение 3 рабочих дней после получения экземпляра акта, направляет в ИАЦ ДВД и ОЛКОГСО ДВД копии актов уничтожения для информации.

27. Бейнежазба Базада 10 жылдан кем емес сақталады.
28. Қажет етпеген жарақат салатын қаруды жою мерзімі 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 1 сәуірге дейінгі аралықта бекітілсін.
Құқық қорғау органдары қажет етпеген,
сақтауға және алып жүруге ішкі істер
органдарының тиісті рұқсаты бар жеке
тұлғалар ерікті түрде өтеулі тапсырған
жарақат салатын патрондармен ату мүмкіндігі
бар ұңғысыз атыс және газды қаруды жою
қағидалары мен мерзімдеріне қосымша
"БЕКІТЕМІН"
_________________________________
(Техникалық комиссияның төрағасы)
_________________________________
_________________________________
_________________________________
20 ___жылғы "___"________________
№ _______ қажет етпеген жарақат салатын қаруды жою
АКТІ
Құрамында: төраға - _________________________________
___________________________________ және мүшелері: ________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________ тұратын комиссия 20 ___ жылғы
"______" _______ № ________ бұйрық негізінде мынадай санда қажет
етпеген жарақат салатын қаруды жоюды жүзеге асырды:
№ р/с
Атауы
Калибрі
Сериясы
Нөмірі
Шығарылған жылы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Актіде көрсетілген қажет етпеген жарақат салатын қару
___________________________________________________ арқылы жойылды.
Комиссия мүшелері: (лауазымы, атағы, Т.А.Ә. ол болған кезде)
______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20 ____ жылғы "_____" _______________

27. Видеозапись хранится на Базе не менее 10 лет.
28. Срок уничтожения невостребованного травматического оружия устанавливается в период с 1 января по 1 апреля 2018 года.
Приложение
к Правилам и срокам уничтожения
невостребованного правоохранительными
органами огнестрельного бесствольного
и газового оружия с возможностью
стрельбы патронами травматического
действия, добровольно возмездно сданного
физическими лицами, имеющими
соответствующее разрешение органов
внутренних дел на его хранение и ношение
Форма
"УТВЕРЖДАЮ"
___________________________
(Председатель технической комиссии)
____________________________
____________________________
____________________________
"_____"______________20___ г.
А К Т №____
уничтожения невостребованного травматического оружия
Комиссия в составе: председателя- _____________________________
______________________________________ и членов комиссии:____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
на основании приказа ___________________________________ от
"____"____________20____ г. № ______ осуществила уничтожение
невостребованного травматического оружия в следующем количестве:
№ п/п
Наименование
Калибр
Серия
Номер
Год изготовления
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Указанное в акте невостребованное травматическое оружие
уничтожено путем_______________________________________________
Члены комиссии: (должность, звание, Ф.И.О. при его наличии)
_________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
"_____"_____________ 20___г.