Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 20 мамырдағы № 545 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 маусымда № 13811 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 27 мамырдағы № 246 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7032 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2011 жылғы 30 қарашада № 31 болып жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкеріне көтермелеу түрлерін қолдану ережесінде:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Ішкі істер органдарының Жергілікті полиция қызметінің бастығы:
1) алғыс жариялауға;
2) ішкі істер органының (бөлінісінің) грамотасымен марапаттауға;
3) ішкі істер органының (бөлінісінің) Алғыс хатымен марапаттауға;
4) бағалы сыйлықпен (ІІД-нің ақшалай қаражатын үнемдеу шегінде) марапаттауға құқылы.".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерін тәртіптік жауапкершілікке тарту ережесінде:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін қызметкерлерге:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту;
5) атқаратын лауазымынан босату;
6) арнаулы атағын бір сатыға төмендету;
7) ішкі істер органдарынан шығару;
8) ішкі істер органдарының басшылары немесе уәкілетті басшылары берген немесе марапаттаған құрметті атақтарынан, төс белгілерінен айыра отырып, ішкі істер органынан шығару;
9) арнаулы атағынан айыра отырып, ішкі істер органдарынан шығару тәртіптік жаза түрлері қолданылады";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы ереженің 2-тармағы 9) тармақшасында көзделген тәртіптік жаза қызметкерді "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 13) және 14) тармақшаларында көзделген теріс себептер бойынша жұмыстан шығару кезінде қолданылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату және ІІО-дан шығару "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12), 13), 14), 16) тармақшалары бойынша ішкі істер органдарынан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері және Тәртіптік комиссияның тиісті қорытындысы бойынша қолданылады.
Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқарып отырған лауазымынан босату түріндегі жаза алқаның немесе құқық қорғау органдарының бірінші басшысының жанындағы жедел кеңес шешімдерінің негізінде қолданылады.";
15-тармақ алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 мая 2016 года № 545. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2016 года № 13811.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 мая 2011 года № 246 "Некоторые вопросы прохождения службы в органах внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7032, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан 30 ноября 2011 года № 31) следующие дополнения и изменения:
Правила применения поощрения к сотрудникам органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Начальник местной полицейской службы органов внутренних дел, вправе:
1) объявлять благодарность;
2) награждать грамотой органа (подразделения) внутренних дел;
3) награждать Благодарственным письмом органа (подразделения) внутренних дел;
4) награждать ценным подарком (в пределах экономии финансовых средств ДВД).";
в Правилах привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. За неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей на сотрудников налагаются следующие виды взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из органов внутренних дел;
8) увольнение из органов внутренних дел с лишением почетных званий, нагрудных знаков, присвоенных или награжденных руководителями или уполномоченными руководителями органов внутренних дел;
9) увольнение из органов внутренних дел с лишением специального звания.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктом 9) пункта 2 настоящих правил, применяется при увольнении сотрудника по отрицательным мотивам, предусмотренным подпунктами 13) и 14) пункта 1статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождение от занимаемой должности и увольнении из ОВД по подпунктам 12), 13), 14), 16) пункта 1 статьи 80 Закона налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим выводам Дисциплинарной комиссии.
Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности также налагается на основании решения коллегии или оперативного совещания при первом руководителе правоохранительного органа.";
пункт 15 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Қызметкер еңбекке уақытша жарамсыз, демалыста немесе іссапарда болған кезеңде, оның тәртіптік жауапкершілікке тартылуына байланысты іссапарда болу жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ егер тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан астам уақыт өткен жағдайда, оған тәртіптік жаза қолданылмайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі, демалыста, іссапарда болуы, тәртіптік жаза қолдану үшін негіз болып табылатын уәкілетті органдар мен лауазымды адамдардың шешімдеріне, актілері мен ұсынымдарына, қызметтік тергеудің актілеріне (қорытындыларына, нәтижелеріне) шағымдану, егер жасалған тәртіптік теріс қылық туралы осы кезеңде немесе ол басталғанға дейін белгілі болса, жаза қолдану мерзімін тоқтата тұрады.
Сотқа дейінгі тергеудің нәтижелері немесе арнайы зерттеулер (сараптамалар) болмаған кезде қызметтік тергеу және жаза қолдану мерзімінің қолданысы тоқтатылуы мүмкін".
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Комитеттің төрағасы, ішкі істер органының (бөлінісінің), ІІМ оқу орнының бастығы:
1) ІІМ-ге тікелей бағынысты аумақтық ішкі істер органдары бөліністерінің қызметкерлерін қоспағанда, ескерту, сөгіс және қатаң сөгіс жариялауға;
2) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескертуге;
3) атқаратын лауазымынан босатуға (өз номенклатурасы бойынша);
4) басшы құрам адамдарының арнаулы атағын бір саты төмендетуге (Ішкі істер министрі берген арнаулы атақтардан басқа арнаулы атақ беру құқығы бар бастықтың бұйрығымен жүргізілуі мүмкін);
5) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, қаланың, қаладағы ауданның жергілікті полиция қызметінің (бұдан әрі - ЖПҚ) бастықтарын қоспағанда, өз номенклатурасы бойынша ІІО-дан жұмыстан шығаруға құқылы".
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдарының бастығы, полк, жеке батальон, жеке рота, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командирі қызмет бойынша, оның ішінде уақытша бағынысты қызметкерлерге (тергеушілерді, анықтаушыларды және ЖПҚ қызметкерлерін қоспағанда) қатысты мынадай тәртіптік жазалар:
1) ескертуді;
2) сөгісті;
3) қатаң сөгісті қолдануға құқылы.
Ішкі тәртіп ережесін, нысанды киім кию ережесін бұзу, қызметтік куәліктерін жоғалту фактілерін қоспағанда, тергеушілерге, анықтаушылар мен ЖПҚ қызметкерлеріне тәртіптік жазаны оларды лауазымға тағайындау құқығы берілген бастықтар қолдана алады".

"16. Дисциплинарное взыскание на сотрудника не применяется в период его временной нетрудоспособности, нахождения в отпуске или командировке, за исключением случаев, когда командирование связано с привлечением его к дисциплинарной ответственности, а также в случае, если со дня совершения дисциплинарного проступка прошло более шести месяцев.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Период временной нетрудоспособности, нахождение в отпуске, командировке, обжалование решений, актов и рекомендаций уполномоченных органов и должностных лиц, актов (заключений, результатов) служебного расследования, которые являются основанием для наложения дисциплинарного взыскания, приостанавливают действие срока наложения взыскания, если о совершенном дисциплинарном проступке стало известно в этот период или до его наступления.
Действие срока служебного расследования и наложения взыскания может быть приостановлено при отсутствии результатов досудебного расследования или специальных исследований (экспертиз).";
пункт 38 изложить изложить в следующей редакции:
"38. Председатель Комитета, начальник органа (подразделения) внутренних дел, организации образования МВД, вправе:
1) объявлять замечание, выговор и строгий выговор, за исключением сотрудников подразделений территориальных органов внутренних дел, находящихся в вертикальном подчинении МВД;
2) предупреждать о неполном служебном соответствии;
3) освобождать от занимаемой должности (по своей номенклатуре);
4) понижать в специальном звании на одну ступень лиц начальствующего состава (может быть произведено приказом начальника, которому предоставлено право присвоения специальных званий, кроме специальных званий, присвоенных Министром внутренних дел);
5) увольнять из ОВД сотрудников по своей номенклатуре, за исключением начальников местной полицейской службы (далее - МПС) области, города республиканского значения, столицы, района, города, района в городе.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Начальник городского, районного, линейного органов внутренних дел, командир полка, отдельного батальона, отдельной роты, отряда специального назначения "Сункар" в отношении сотрудников, подчиненных по службе, в том числе и временно (за исключением следователей, дознавателей и сотрудников МПС), вправе налагать следующие дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор.
Дисциплинарное взыскание на следователей, дознавателей и сотрудников МПС налагаются начальниками, которым предоставлено право их назначения на должность, за исключением фактов нарушения правил внутреннего распорядка, правил ношения форменного обмундирования, утраты служебных удостоверений.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың Жергілікті полиция қызметі бастықтарының тәртіптік жазаларды қолдану жөніндегі өкілеттіктері.
42-1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы қызмет бойынша, оның ішінде уақытша бағынысты қызметкерлерге қатысты мынадай тәртіптік жазалаларды:
1) ескертуді;
2) сөгісті;
3) қатаң сөгісті қолдануға құқылы.
42-2. ЖПҚ қызметкері тәртіптік теріс қылықты жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме алынады. Егер ЖПҚ қызметкері жазбаша түсініктемеде оның осы тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келісетін болса, онда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы қызметтік тергеуді жүргізбей ескерту, сөгіс немесе қатаң сөгіс түріндегі жазаны қолданады.
Егер қызметкер өзінің жазбаша түсініктемесінде оның тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келіспеген жағдайда, онда тәртіптік теріс қылықты анықтаған адам облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығына қызметтік тергеуді тағайындау қажеттілігі туралы баянат жазады. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы баянатты қарап, қызметтік тергеуді тағайындайды.
42-3. Егер қызметтік тергеудің нәтижелері бойынша осы Ережелердің 2-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тәртіптік жазалар түрлерінің біріне ЖПҚ қызметкерін тарту ұсынылған жағдайда, онда қызметтік тергеудің қорытындысы бекітілгеннен кейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы жазалау туралы бұйрық шығарады.
Жазалау туралы бұйрықтың жобасын қызметтік тергеуді жүргізген қызмет әзірлейді.
42-4. Егер қызметтік тергеудің нәтижелері бойынша осы Ережелердің 2-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көрсетілген тәртіптік жазалар түрлерінің біріне ЖПҚ қызметкерін тарту ұсынылған жағдайда, онда қызметтік тергеудің қорытындысы оны бекіткеннен кейін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы ІІД тәртіптік комиссиясының қарауына жолданады.
42-5. "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12) 13), 14), 16) тармақшалары бойынша қызметке толық сәйкес еместігі туралы, атқарып отырған лауазымынан босату және ІІО-дан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеудің нәтижелері және Үкіметтің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1142 қаулысымен бекітілген Ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметі туралы ережеде көзделген ерекшеліктермен тәртіптік комиссиясының тиісті ұсынымдары бойынша қолданылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының тәртіптік комиссиясын құру және жұмысының ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"3-1. Полномочия начальников местной полицейской службы области, города республиканского значения, столицы по наложению дисциплинарных взысканий.
42-1. Начальник МПС области, города республиканского значения, столицы в отношении сотрудников, подчиненных по службе, в том числе и временно, вправе налагать следующие дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор.
42-2. При совершении сотрудником МПС дисциплинарного проступка с него истребуется письменное объяснение. Если в письменном объяснении сотрудник МПС согласен с фактом совершения им данного дисциплинарного проступка, то начальник МПС области, города республиканского значения, столицы накладывает взыскание в виде замечания, выговора или строгого выговора без проведения служебного расследования.
В случае если сотрудник в своем письменном объяснении не согласен с фактом совершения им дисциплинарного проступка, то лицом, выявившим дисциплинарный проступок, подается начальнику МПС области, города республиканского значения, столицы рапорт о необходимости назначения служебного расследования. Начальник МПС области, города республиканского значения, столицы, рассмотрев рапорт, назначает служебное расследование.
42-3. В случае, если по результатам служебного расследования, рекомендуется привлечение сотрудника МПС к одному из видов дисциплинарных взысканий, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 2 настоящих Правил, то после его утверждения заключения служебного расследования начальник МПС области, города республиканского значения, столицы издает приказ о наказании.
Проект приказа о наказании готовится службой, проводившей служебное расследование.
42-4. В случае, если по результатам служебного расследования, рекомендуется привлечение сотрудника МПС к одному из видов дисциплинарных взысканий, указанных в подпункте 4), 5), 6), 7), 8), 9) пункта 2 настоящих Правил, то заключение служебного расследования, после утверждения, направляется начальником МПС области, города республиканского значения, столицы на рассмотрение дисциплинарной комиссии ДВД.
42-5. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождение от занимаемой должности и увольнение из ОВД по подпунктам 12), 13), 14), 16) пункта 1 статьи 80 Закона налагаются по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям дисциплинарной комиссии, с особенностями, предусмотренными Положением о местной полицейской службе органов внутренних дел, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1142.";
в Правилах формирования и работы дисциплинарной комиссии в органах внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Комиссия өз қызметін Конституцияға, Қазақстан Республкасының "Құқық қорғау қызметі туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" заңдарына, осы Ережеге, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырады".
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. ІІМ Тәртіптік комиссиясының дербес құрамын Ішкі істер министрі айқындайды, аумақтық ішкі істер органдары тәртіптік комиссияларының дербес құрамын "Құқық қорғау органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабы 2-тармағының 4), 5), 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген тәртіптік жазаларды қолдануға құқығы бар уәкілетті басшылар айқындайды".
Тәртіптік комиссия төрағадан және комиссия мүшелерінен тұрады. Тәртіптік комиссияның құрамына міндетті түрде кадр қызметінің, өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің және заң қызметінің басшылары кіреді.
ІІМ Тәртіптік комиссиясын қоспағанда, ішкі істер органдарының тәртіптік комиссияларында жергілікті полиция қызметі (бүдан әрі - ЖПҚ) қызметкерінің тәртіптік жауапкершілігін қараған жағдайда тәртіптік комиссияның отырысына қатысу үшін дауыс беру құқығы бар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖПҚ бастығы шақырылады.".
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кадр аппаратының немесе жеке құрам жөніндегі инспекцияның өкілі Комиссияның хатшысы болып табылады. Рұқсаты шектеулі материалдар бойынша қызметтік тергеу қорытындыларын қараған жағдайда, бастама еткен қызметтің қызметкері Комиссиянның хатшысы болып табылады.
Комиссия жұмысының материалдары кадр жұмысы қызметінде немесе жеке құрам жөніндегі инспекцияда, ал рұқсаты шектеулі материалдар бастама еткен қызметте сақталады".
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комиссияның ұсынымдары ашық дауыс беру арқылы қабылданады және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының, білім беру ұйымдарының басшылығына, ал облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, қаланың, қаладағы ауданның ЖПҚ бастығына қатысты ұсынымдар - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне жолданады. Комиссия мүшелері өздерінің пікірін айтады және дауыс беру кезінде қалыс қалмайды".
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Жазаға тартылған адамға қабылданған шешім туралы үш жұмыс күні ішінде (қол қойдырып) Комиссияда тәртіптік жауапкершілікті қарауға бастама еткен қызметке хабарланады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарында қызметтік тергеу жүргізу ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией, законами Республики Казахстан "О правоохранительной службе", "О противодействии коррупции", "О государственной службе Республики Казахстан", настоящими Правилами, иными нормативными правовыми актами.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Персональный состав Дисциплинарной комиссии МВД определяется Министром внутренних дел, дисциплинарных комиссий территориальных органов внутренних дел определяется уполномоченными руководителями, имеющими право налагать дисциплинарные взыскания, предусмотренные подпунктами 4), 5), 6), 7), 8), 9) пункта 2 статьи 56 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Дисциплинарная комиссия состоит из председателя и членов комиссии. В состав дисциплинарной комиссии в обязательном порядке включаются руководители кадровой службы, подразделения собственной безопасности и юридической службы.
В случае рассмотрения на дисциплинарной комиссии органов внутренних дел, за исключением Дисциплинарной комиссии МВД, дисциплинарной ответственности сотрудника местной полицейской службы (далее - МПС) для участия на заседании дисциплинарной комиссии приглашается начальник МПС области, города республиканского значения, столицы с правом голосования.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Секретарем Комиссии является представитель кадрового аппарата или инспекции по личному составу. В случаях рассмотрения заключений служебных расследований по материалам ограниченного доступа, секретарем Комиссии является сотрудник инициирующей службы.
Материалы работы Комиссии хранятся в службе кадровой работы или инспекции по личному составу, а материалы ограниченного доступа в инициируемой службе.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Рекомендации Комиссии принимаются путем открытого голосования и направляются руководству органов внутренних дел Республики Казахстан, организаций образования, а рекомендации в отношении начальника МПС области, города республиканского значения, столицы, района, города, района в городе - акиму области, города республиканского значения, столицы. Члены Комиссии высказывают свое мнение и не воздерживаются при голосовании.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. О принятом решении лицо, подвергаемое взысканию, в течение трех рабочих дней (под роспись) ставится в известность службой, инициировавшей рассмотрение дисциплинарной ответственности на Комиссии.";
в Правилах проведения служебного расследования в органах внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қызметтік тергеу қызметкер жасаған тәртіптік теріс қылықтың себептерін, сипатын және мән-жайларын анықтау, осы Ережеде көзделген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде қызметкерлердің жазбаша баянаты мен құқық қорғау және сот органдарының хабарламалары негізінде мән-жайлардың болуы немесе болмауын растау қажет болған кезде ішкі істер органы (бөлінісі) бастығының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті полиция қызметі (бұдан әрі - ЖПҚ) бастығының шешімі бойынша жүргізіледі.
Қызметкердің немесе оған қатысты төтенше немесе өзге де жағдайларда жасалған теріс қылық туралы кез келген ақпарат қызметтік тергеу жүргізу үшін негіз болып табылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарындағы қызметін тоқтатқан қызметкерлерді ішкі істер органдарының кадрларынан шығару қағидасында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін қызметкерді жұмыстан шығару кезінде ("Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының 12) тармақшасы) ұсынымхатта қызметкер жасаған тәртіп бұзушылықтың мәні мен сипаты, сондай-ақ оған жүктелген міндеттерді орындау тәртібі мен шарттарын реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талабын орындамауы толық жазылады, бұл ретте "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-тарауын және осы Қағиданы басшылыққа алу қажет.
Қызметтік тәртіпті өрескел бұзуға:
бір жұмыс күнінің ішінде үш және одан да көп сағат жұмыстан себепсіз қалу;
айналасындағылар үшін айқын көрінетін алкогольдік, нашақорлық, уытқұмарлық (оларға ұқсас) мас күйінде қызметке келу, соның ішінде жұмыс күні ішінде алкогольдік, нашақорлық, уытқұмарлық (оларға ұқсас) мас күйінде болуға әкелетін заттарды қабылдау;
ішкі істер органдары қызметкерінің қызметте және қызметтен тыс уақытта алкогольдік, нашақорлық, уытқұмарлық (оларға ұқсас) мас күйінде көлік құралын басқаруы;
өрт қауіпсіздігі не ауыр салдарға (жарақаттар, апаттар және тағы басқа салдар) әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін көліктегі жол қозғалысы ережелерін бұзу;
нормативтік құқықтық актілерді бұзу, ІІО басшылығының бұйрықтарын, нұсқауларын орындамау, қызметтік міндеттерін орындамау немесе тиісті орындамау және күрделі салдарға әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкін басқа да теріс қылықтар;
мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді және заңмен қорғалатын өзге де құпияны жариялау;
қолданыстағы тәртіптік жазасы бола тұра, қызметтік міндеттерін себепсіз қайта орындамау немесе тиісті орындамау жатады.".

"1. Служебное расследование проводится по решению начальника органа (подразделения) внутренних дел и начальника местной полицейской службы (далее - МПС) области, республиканского значения, столицы при необходимости выявления причин, характера и обстоятельств совершенного сотрудником дисциплинарного проступка, подтверждения наличия или отсутствия обстоятельств, предусмотренных настоящими Правилами, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе на основании письменного рапорта сотрудников и сообщений правоохранительных и судебных органов.
Основанием для проведения служебных расследований является любая информация о совершении сотрудником или в отношении него дисциплинарного проступка, чрезвычайного или иного происшествия.";
в Правилах исключения из кадров органов внутренних дел сотрудников, прекративших службу в органах внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При увольнении сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины (подпункту 12) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе") в представлении подробно излагается сущность и характер совершенного сотрудником нарушения, а также несоблюдение требований нормативных правовых актов, регулирующих порядок и условия выполнения возложенных на него обязанностей, при этом необходимо руководствоваться главой 7 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и настоящими Правилами.
К грубым нарушениям служебной дисциплины относятся:
прогул в течение трех и более часов подряд за один рабочий день без уважительной причины;
появление на службе в состоянии алкогольного, наркотического, токсикологического опьянения (их аналогов), очевидного для окружающих, в том числе употребление в течение рабочего дня веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения (их аналогов);
управление транспортным средством сотрудником органов внутренних дел в состоянии алкогольного, наркотического, токсикологического опьянения (их аналогов), как на службе, так и вне службы:
нарушение правил пожарной безопасности либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия (травмы, аварии и другие последствия);
нарушение нормативных правовых актов, неисполнение приказов, указаний руководства ОВД, неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей и другие проступки, которые повлекли или могли повлечь серьезные последствия;
разглашение сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну;
повторное неисполнение или ненадлежащее исполнение без уважительных причин служебных обязанностей при наличии действующего дисциплинарного взыскания.";

2) күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2018 № 658 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2018 № 658 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықтың көшірмесін ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасының құқықтық нормативтік актілердің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Әділет министрлігінің "Құқықтық ақпараттың республикалық орталығына" жолдауды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін, осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов

2) Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 24.09.2018 № 658 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) направление копии настоящего приказа в течение пяти календарных дней со дня его официального опубликования в "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов