Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметпен күштеп әкелу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 22 маусымда № 13812 болып тіркелді.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы кодексінің 790-бабы екінші бөлігіне сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 05.12.2022 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қoca берiлiп отырған Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметпен күштеп әкелу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (бұдан әрі – Ұлттық бюро) Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Заң департаментімен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін, оны күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты алған күннен кейін оны бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің және Ұлттық бюроның интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері министрі
Т. Донақов
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
министрінің
2016 жылғы 24 мамырдағы
№ 105 бұйрығымен бекітілген
Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметпен күштеп әкелу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік құқық бұзушылық істері бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметпен күштеп әкелу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 790-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің жеке тұлғаны не заңды тұлғаның өкілін күштеп әкелу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил производства привода антикоррупционной службой по делам об административных правонарушениях
Приказ Министра по делам государственной службы Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2016 года № 13812.
В соответствии с частью второй статьи 790 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 05.12.2022 № 434 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила производства привода антикоррупционной службой по делам об административных правонарушениях.
2. Национальному бюро по противодействию коррупции Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Национальное бюро)совместно с Юридическим департаментом Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа его направление в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсах Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан и Национального бюро.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по делам государственной службы
Республики Казахстан
Т. Донаков
Утверждены
приказом Министра
по делам государственной
службы Республики Казахстан
от 24 мая 2016 года № 105
Правила производства привода антикоррупционной службой
по делам об административных правонарушениях
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила производства привода антикоррупционной службой по делам об административных правонарушениях (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 790 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" и определяют порядок производства привода физического лица либо представителя юридического лица, сотрудниками антикоррупционной службы.

2. Әкімшілік іс бойынша өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан жеке тұлғаны не заңды тұлғаның өкілін (бұдан әрі – әкімшілік іс бойынша өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан тұлға) күштеп әкелу "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 785-бабымен көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірісті қамтамасыз ету шарасы ретінде қолданылады.
3. Судьяның, өндірісінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бар сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің құрылымдық бөлімшесі басшысының немесе оның орынбасарының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық бөлімшесінің басшысы немесе оның орынбасарының (бұдан әрі – күштеп әкелу туралы ұйғарымды шығарған лауазымды тұлға) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйғарымы күштеп әкелуге негіз болады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 08.02.2020 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Күштеп әкелуді жүргізу тәртібі
4. Әкімшілік іс бойынша өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан тұлға судьяның не күштеп әкелу туралы ұйғарымды шығарған лауазымды тұлғаның шақыруы бойынша дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда, соттың немесе өндірісінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бар лауазымды тұлғаның ұйғарымы бойынша күштеп келтіріледі.
5. Шақыру туралы тиісті түрде хабарланған адамның келмеуінің дәлелді себептері болып танылады: "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндеттерін атқарушысының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) және "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) бұйрықтарына (бұдан әрі – Бұйрықтар) сәйкес медициналық құжаттармен куәландырылған адамның келуіне мүмкіндік бермейтін ауру, жақын туыстарының қазасы және адамды белгіленген мерзімде келу мүмкіндігінен айырған төтенше жағдайлар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 05.12.2022 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Привод физического лица либо представителя юридического лица, в отношении которого ведется производство по административному делу (далее – лицо, в отношении которого ведется производство по административному делу), применяется в качестве меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренной статьей 785 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
3. Основанием для привода является определение судьи, руководителя структурного подразделения антикоррупционной службы или его заместителя, руководителя территориального подразделения антикоррупционной службы или его заместителя (далее – должностное лицо, вынесшее определение о приводе), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 08.02.2020 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок производства привода
4. В случае неявки по вызову судьи либо должностного лица, вынесшего определение о приводе без уважительных причин лицо, в отношении которого ведется производство по административному делу, подвергается приводу по определению суда либо должностного лица, в производстве которого находится дело об административном правонарушении.
5. Уважительными причинами неявки лица, надлежаще извещенного о вызове, признаются: заболевание, лишающее возможности лицо явиться, удостоверенное медицинским документом в соответствии с приказами исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21660) (далее – Приказы), смерть близких родственников и чрезвычайные ситуации, лишающие лицо возможности явиться в назначенный срок.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 05.12.2022 № 434 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

6. Әкімшілік іс бойынша оған қатысты іс жүргізіліп жатқан тұлға күштеп әкелу туралы ұйғарыммен оның орындалуының алдында таныстырылады, бұл оның қол қоюмен куәландырылады. Күштеп әкелінуге тиіс тұлға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, күштеп әкелуді орындайтын лауазымды тұлға ұйғарымға тиісті жазба жасайды.
7. Он төрт жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар, он сегізге толмаған тұлғалар өздерінің заңды өкілдеріне хабарламай, жүкті әйелдер, сондай-ақ Бұйрықтарға сәйкес медициналық құжаттармен куәландырылуға жататын денсаулық жағдайына байланысты өзі болатын жерді қалдыра алмайтын және қалдыруға тиісті емес, науқастар күштеп әкелуге жатпайды.
8. Күштеп әкелу жергiлiктi уақыт бойынша сағат 20.00-ден 8.00-ге дейiнгi уақыт аралығында жүргізілмейді.
9. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке келіп түскен күштеп әкелу туралы соттың ұйғарымын сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің лауазымды тұлға немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға тапсырылады.
10. Күштеп әкелу туралы ұйғарымды алғаннан кейін сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің лауазымды тұлғасы онда көрсетілген күштеп әкелуге жататын адам туралы ақпараттарды (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы және орналасқан жері) тексеруді ұйымдастырады және оның нақты тұратын жерін анықтау үшін шаралар қабылдайды. Қажет болған жағдайда, күштеп әкелінуге тиіс тұлға сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің бар есептері бойынша тексеріледі.
Егер күштеп әкелу туралы ұйғарымда күштеп әкелінуге тиіс тұлғаны немесе оның болатын орнын нақты анықтауға мүмкіндік беретін жекелеген мәліметтер болмаса және оларды толықтыруға мүмкіндік болмағанда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет ол жөнінде сотқа немесе ұйғарымды шығарған тұлғаға хабарлайды.
11. Егер күштеп әкелінуге тиіс тұлға басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың аумағында болған жағдайда, күштеп әкелуді жүзеге асыру тапсырылған лауазымды тұлға сотпен және ұйғарымды шығарған лауазымды тұлғамен келісім бойынша күштеп әкелу туралы ұйғарымды орындау үшін аумақтық қатыстылығы бойынша жіберу туралы шешім қабылдайды.
12. Күштеп әкелуді жүргізгеннен кейін судья немесе күштеп әкелу туралы ұйғарымды шығарған лауазымды тұлға оның орындалғанын анықтағаны туралы белгі жасайды.
13. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің лауазымды тұлғасы күштеп әкелу нәтижелері туралы күштеп әкелу туралы қолхатты қоса бере отырып, судьяны не күштеп әкелу туралы ұйғарымды шығарған тұлғаны жазбаша ескертеді. Күштеп әкелуді жүзеге асыруға кедергі келтіретін мән-жайлар бар болған кезде, ескертуге көрсетілген мән-жайларды растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
Сот не күштеп әкелу туралы ұйғарымды шығарған лауазымды тұлға ұйғарымды шығарған сот не лауазымды тұлға күштеп әкелуді қамтамасыз етуді тапсырған сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің не оның құрылымдық бөлімшесінің басшысы (орынбасары) хабардар етеді.

6. Лицо, в отношении которого ведется производство по административному делу, ознакамливается с определением о приводе перед его исполнением, что удостоверяется его подписью. В случае отказа от подписи лица, подлежащего приводу, должностным лицом, исполняющим привод, в определении о приводе делается соответствующая запись.
7. Не подлежат приводу несовершеннолетние в возрасте до четырнадцати лет, лица, не достигшие восемнадцати лет, без уведомления их законного представителя, беременные женщины, а также больные, которые по состоянию здоровья не могут или не должны оставлять место своего пребывания, что подлежит удостоверению медицинским документом в соответствии с Приказами.
8. Привод не производится в промежуток времени с 20.00 до 8.00 часов по местному времени.
9. Определение суда о приводе, поступившее в антикоррупционную службу, передается на исполнение должностному лицу антикоррупционной службы или лицу, исполняющему его обязанности.
10. При получении определения о приводе должностное лицо антикоррупционной службы организует проверку указанных в нем сведений о лице, подлежащему приводу (фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения и место нахождения), и принимает меры к установлению его фактического местонахождения. При необходимости лицо, подлежащее приводу, проверяется по имеющимся учетам антикоррупционной службы.
Если в определении о приводе отсутствуют отдельные данные, позволяющие достоверно установить лицо, подлежащее приводу или место его пребывания, и восполнить их не представилось возможным, антикоррупционная служба немедленно извещает об этом суд либо должностное лицо, вынесшее определение.
11. В том случае, когда лицо, подлежащее приводу, находится на территории другой области, города республиканского значения или столицы, должностным лицом, которому поручено производство привода, по согласованию с судом и должностным лицом, вынесшим определение принимается решение о направлении для исполнения определения о приводе по территориальной принадлежности.
12. После производства привода судьей либо должностным лицом вынесшим определение о приводе производится отметка в определении о его исполнении.
13. О результатах производства привода должностное лицо антикоррупционной службы письменно уведомляет судью либо должностное лицо, вынесшее определение о приводе с приложением расписки о приводе. При наличии обстоятельств, препятствующих производству привода, к уведомлению прилагаются копии документов, подтверждающих указанные обстоятельства.
Суд либо должностное лицо, вынесшее определение о приводе уведомляется руководителем (заместителем) антикоррупционной службы либо ее территориального подразделения, которому судом либо должностным лицом, вынесшим определение было поручено обеспечение привода.

14. Соттың ұйғарымында көрсетілген мерзімде күштеп әкелуді жүзеге асыру мүмкін болмаған кезде, сондай-ақ күштеп әкелінуге тиіс тұлға болмаған жағдайда, күштеп әкелуді қамтамасыз ету тапсырылған сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің не оның аумақтық бөлімшесінің басшысы (орынбасары) ұйғарымның орындалуына кедергі келтіретін мән-жайды көрсете отырып, бұл туралы сотты не ұйғарымды шығарған лауазымды тұлғаны дереу хабардар етеді.
Әкімшілік құқық бұзушылық
істері бойынша сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызметпен
күштеп әкелу қағидаларына
қосымша
Нысан
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметпен әкiмшiлiк іс бойынша iс жүргiзiлiп жатқан жеке тұлғаны не заңды тұлғаның өкiлiн күштеп әкелу туралы ҰЙҒАРЫМ
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 05.12.2022 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "__" ___________
________________________________________________________________
(қаланың, ауданның атауы)
________________________________________________________________
(лауазымы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет бөлімшесінің атауы
________________________________________________________________
ұйғарымды шығарған лауазымды тұлғаның арнаулы атағы (бар болған
жағдайда), тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылықтың қысқаша мазмұны)
________________________________________________________________
________________________________________________________ туралы
20 ___ жылғы "___" _________ № _____ әкімшілік іс материалдарын қарап,
АНЫҚТАДЫМ:
________________________________________________________________
(келуден жалтарып жүрген адамды күштеп әкелудің себептері мен мақсаты)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Жоғарыдағылардың негізінде, әкімшілік құқық бұзушылық туралы
Қазақстан Республикасы кодексі 790-бабының екінші бөлігін басшылыққа
ала отырып,
ҰЙҒАРДЫМ:
1. _____________________________________________________________
(жеке тұлғаның тұратын (тұрғылықты) орны, заңды тұлғаның орналасқан
жері бойынша мекенжайы)
__________________________________________________________ тұратын
(жұмыс істейтін)
_______________________________________________________________
(күштеп әкелуге жататын тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған
жағдайда)
________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы, заңды мекенжайы)
________________________________________________________ ғимаратына
№ _____ кабинетке жергілікті уақыт бойынша ____ сағат ____ минутта
күштеп әкелу қамтамасыз етілсін.

14. При невозможности осуществления привода в указанные в определении о приводе сроки, а также в случае отсутствия лица, подлежащего приводу, руководитель (заместитель) антикоррупционной службы либо ее территориального подразделения, которому было поручено обеспечение привода, извещает об этом суд либо должностное лицо, вынесшее определение о приводе в срок не позднее пяти рабочих дней, с указанием обстоятельств, препятствующих исполнению определения.
Приложение к Правилам производства привода
антикоррупционной службой
по делам об административных
правонарушениях
Форма
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
о приводе физического лица либо представителя юридического лица,
в отношении которого ведется производство по административному делу
антикоррупционной службой
Сноска. Приложение - в редакции приказа Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 05.12.2022 № 434 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
"__" __________ 20__года __________________________________________________
(наименование города, района)
_________________________________________________________________________
(должность, наименование подразделения антикоррупционной службы,
________________________________________________________________________
специальное звание (при наличии), фамилия, имя и отчество (при наличии)
должностного лица)
рассмотрев материалы административного дела №___от "__"_______20__ года
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(краткое содержание административного правонарушения)
УСТАНОВИЛ:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(причины и цель привода лица, уклоняющегося от явки)
На основании изложенного, руководствуясь частью второй статьи 790 Кодекса
Республики Казахстан об административных правонарушениях
ОПРЕДЕЛИЛ:
1. Обеспечить привод ____________________________________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) лица подлежащего приводу)
___________________________________________________________________________
проживающего (работающего)
___________________________________________________________________________
(адрес по месту прописки (жительства)
___________________________________________________________________________
физического лица, месту нахождения юридического лица)
в здание ____________________________________________________________________
(наименование государственного органа, юридический адрес)
кабинет №_______ к ____ часам ___ минутам местного времени.

2. Ұйғарымды орындау _____________________________________________
__________________________________________________________________
(сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет бөлімшесінің атауы)
______________________________________________________ тапсырылсын.
3. Ұйғарымды шығарған лауазымды тұлға орындалу нәтижесі туралы хабарлансын.
4. Ұйғарымға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа шағымдануға
болады.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(Ұйғарым шығарған тұлғаның лауазымы,(қолы) (тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған жағдайда), арнаулы атағы (бар болған жағдайда)
Мөр орны
Ұйғарыммен таныстым: _____________________________________________
__________________________________________________________________
күштеп әкелуге жататын тұлғаның (тегі, аты және әкесінің аты
(бар болған жағдайда), танысу уақыты және күні)

2. Исполнение определения поручить _________________________________________
(наименование подразделения антикоррупционной службы)
3. Результаты исполнения сообщить должностному лицу, вынесшему определение о приводе.
4. Определение может быть обжаловано в суд в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(должность лица, вынесшего определение (подпись) (фамилия, имя и
специальное звание (при наличии) отчество (при наличии)
Место печати
С настоящим определением ознакомлен: ________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) лица, подлежащего приводу,
дата и время ознакомления)