Органикалық өнім өндіру кезінде қолданылатын, рұқсат етiлген құралдар тізімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 23 мамырдағы № 231 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 27 маусымда № 13836 болып тіркелді.
"Органикалық өнім өндіру туралы" 2015 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған органикалық өнім өндіру кезінде қолданылатын, рұқсат етiлген құралдар тізімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2016 жылғы 23 мамырдағы
№ 231 бұйрығымен
бекітілген
Органикалық өнім өндіру кезінде қолданылатын, рұқсат етiлген
құралдар тізімі
1-тарау. Тыңайтқыштар мен топырақты жақсартатын заттар
Органикалық өнімдер өндіретін шаруашылықтан алынған көң және құрғақ құс саңғырығы;
органикалық өнімдер өндіретін шаруашылықтардан алынған, көң, саңғырық негізіндегі қордалар;
шымтезек;
саңырауқұлақ қалдықтары мен вермикулиттің қордасы мен субстраты;
вермиқорда, зооқорда;
өсімдіктерден алынатын жанама өнімдер қордасы;
қасапханалар мен балық* зауыттарынан алынып, өнделген мал шаруашылығы өнімдері;
теңіз балдырлары және олардан жасалған өнімдер;
ағаш үгінділері, қабығы және қалдықтары;
қордаланған қабық;
ағаш күлі;
табиғи фосфаттар; алюминий-кальций фосфаты;
томас-шлак;
калий тұздары (каинит, сильвинит және тағы басқалар);
калий сульфаты (патенкали және басқалар);
аммиак төбін қоспағанда, төп және төп сіріндісі;
табиғи түрдегі кальций карбонаты (бор, мергель, әк, фосфатқұрамдас бор);
табиғи түрдегі магний жыныстары;
табиғи түрдегі әк-магний жыныстары;
эпсолит (магний сульфаты);
тек табиғи көздерден алынған табиғи гипс (кальций сульфаты);
қант өндірісінің жанама өнімдері (мысалы, төп);
күкірт;
микроэлементтер (мысалы, бор, мыс, темір, марганец, молибден, мырыш);
натрий хлориді;
тас ұнтағы (ұсақтаған базальт);
саз балшық (мысалы, бентонит, перлит, цеолит);
органикалық өнімдер өндіретін шаруашылықтан алынған ауыл шаруашылығы дақылдарының қалдықтары мен сидераттар;
органикалық өнімдер өндіретін шаруашылықтардан алынған сабан және басқа да жабын;
тамақ және тоқыма өнеркәсібінің технологиялық қосалқы заттармен өнделмеген жанама өнімдері;
тамақ және тоқыма өнеркәсібінің технологиялық қосалқы заттармен өнделмеген жанама өнімдері;
вермикулит;
табиғи түрдегі гумини қышқалдары (тек су және сілті сірінділері);
хлоры әк;
қорыс;
органикалық өнімдерді өңдеу кезінде алынған жанама өнімдер.
* Қасапхана өнімдерін өңдеу кезінде алынған тыңайтқыштарды, жаңа қанды, сондай-ақ несепнәрді және чили нитратын пайдалануға жол берілмейді.

Об утверждении списка разрешенных средств, применяемых при производстве органической продукции
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 мая 2016 года № 231. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2016 года № 13836.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года "О производстве органической продукции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый список разрешенных средств, применяемых при производстве органической продукции.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
___________ К. Бишимбаев
31 мая 2016 года
Утвержден
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 23 мая 2016 года № 231
Список разрешенных средств, применяемых при производстве
органической продукции
Глава 1. Удобрения и почвоулучшающие вещества
Навоз и сухой птичий помет, полученные из хозяйства, производящего органические продукты;
компосты на основе навоза, помета, полученные из хозяйств, производящих органические продукты;
торф;
компост и субстрат грибных отходов и вермикулита;
вермикомпост, зоокомпост;
компост из побочных продуктов растительного происхождения;
переработанные продукты животноводства из скотобоен и рыбных* заводов;
морские водоросли и продукты из них;
опилки, кора и древесные отходы;
компостированная кора;
древесная зола;
природные фосфаты;
алюминиево-кальциевый фосфат;
томас-шлак;
калийные соли (каинит, сильвинит и так далее);
сульфат калия (патенкали и другие);
барда и экстракт барды, за исключением аммиачной барды;
карбонат кальция природного происхождения (мел, мергель, известняк, фосфатосодержащий мел);
магниевые породы естественного (природного) происхождения;
известково-магниевые породы естественного (природного) происхождения;
эпсолит (сульфат магния);
природный гипс (сульфат кальция) только из природных источников;
побочные продукты производства сахара (например, барда);
сера;
микроэлементы (например, бор, медь, железо, марганец, молибден, цинк);
хлорид натрия;
каменный порошок (измельченный базальт);
глинозем (например, бентонит, перлит, цеолит);
остатки сельскохозяйственных культур и сидераты, полученные из хозяйства, производящего органические продукты;
солома и другая мульча, полученные из хозяйств, производящих органические продукты;
побочные продукты пищевой и текстильной промышленности, не обработанные технологическими вспомогательными средствами;
вермикулит;
гуминовые кислоты естественного (природного) происхождения (только водные и щелочные экстракты);
хлорная известь;
ил;
побочные продукты, полученные при переработке органических продуктов.
*Не допускается использование удобрений, полученные при переработке продуктов скотобойни, свежей крови, а также мочевины и чилийского нитрата.

2-тарау. Өсімдіктерді қорғау құралдары мен агрохимикаттар ретінде қолданылатын, жануарлардан немесе өсімдіктерден
алынатын заттар
Мелия (азадирахтин) Azadirachta indica негізіндегі өнімдер;
ара балауызы;
желатин;
лецитин;
өсімдіктер және жануарлар майлары (мысалы, жалбыз, қарағай, зере майы);
құрамында синергистер болуы мүмкін Chrysanthemum Cinerariaefolium-нан алынған пиретриндер негізіндегі препараттар;
quassia amara негізіндегі препараттар;
derris elliptica, Lonchocarpus, Thephrosia түрлерінен алынған ротенон негізіндегі препараттар;
ryania speciosa негізіндегі препараттар;
казеин;
прополис; табиғи қышқылдар (мысалы, сірке су қышқылы);
саңырауқұлақтан ферменттелген өнімдер;
саңырауқұлақтар сіріндісі (Shiitake fungus);
хлорелла сіріндісі;
табиғи түрдегі хитиндік әрекеттегі нематицидтер;
биопрепараттар;
табиғи өсімдік препараттары (темекі негізіндегі препараттарды қоспағанда);
сабадилла.
3-тарау. Зиянкестермен және аурулармен биологиялық күресу үшін пайдаланылатын микроорганизмдер мен жәндіктер және
олар бөлетін заттар
Биоагенттер (энтомофагтар);
микроорганизмдер (бактериялар, вирустар және саңырауқұлақтар);
саңырауқұлақтан алынатын препараттар (мысалы, спиносад);
паразиттердің, жыртқыштардың және стерильденген жәндіктердің қалдықтары;
вирустық препараттар (мысалы, гранулез вирусы).
4-тарау. Ұстағыштар мен тозаңдатқыштарда пайдалану үшін
рұқсат етілген заттар
Диаммоний-фосфат;
феромондар;
неғұрлым жоғары ұйымдасқан жануарларды үркітуге арналған, сондай-ақ, тозаңдатқыштарда пайдаланылатын, құрамында репелленттер бар метальдегид негізіндегі препараттар;
пиретроидтер (тек дельтаметрин немесе лямбда-цигалотрин);
қорғаныштық торлар, спиральды тосқауылдар, тұзақтар, жабысқақ ленталар, жабындар.
5-тарау. Жемшөптерге арналған бастапқы өнімдер
1-параграф. Өсімдіктерден алынатын бастапқы өнімдер
Дәнді дақылдар, дәндер, олардың өнімдері жанама өнімдер:
дән, қауыз, жемдік ұн, кебек түріндегі сұлы;
дән, ақуызды және жемдік ұн түріндегі арпа;
ұрықтық күнжара түріндегі күріш;
дән түріндегі егілетін тары;
дән және жемдік ұн түріндегі қара бидай;
дән түріндегі құмайжүгері;
дән, жемдік ұн, кебек, глютегендік жемшөп, дән маңызы және ұрық түріндегі бидай;
гүлтәжінің тұқымы мен гүлтәжі жомы, оның ішінде глютенсіз жемшөп ретінде;
дән түріндегі спельта;
дән түріндегі тритикале;
дән, кебек, жемдік ұн, ұрықтық күнжара және дән маңызы түріндегі жүгері;
қылтандар;
сыра төбі.
Майлы тұқым, майлы дақылдар, олардың өнімдері және жанама өнімдері:
рапс тұқымы, рапс күнжарасы және рапс қабығы;
бумен қыздырылған қытайбұршақ бұршақтары;
қытайбұршақ күнжарасы және қытайбұршақ бұршақтарының қабығы;
күнбағыс тұқымы және күнбағыс күнжарасы;
мақта тұқымы және мақта өсімдігінің күнжарасы;
зығыр тұқымы мен зығыр күнжарасы;
сезам күнжарасы;
пальмоядролық күнжара;
қышабас тұқымының күнжарасы;
зәйтүн, зәйтүн кесінділері;
өсімдік майы (механикалық бөліп алу арқылы).
Дән-бұршақ дақылдары, олардың өнімдері және жанама өнімдері:
дән, жемдік ұн және кебек түріндегі ноқат;
дән, жемдік ұн және кебек түріндегі жасымық;
жылумен өңдеуге тартылған дән, жемдік ұн және кебек түріндегі әйкен;
дән, жемдік ұн және кебек түріндегі асбұршақ;
бұршақ (Vicia faba L) дән, жемдік ұн және кебек түріндегі бұршақтар;
дән, жемдік ұн және кебек түріндегі сиыржоңышқа;
дән, жемдік ұн және кебек түріндегі бөрібұршақ.
Түйнектер, тамырлар, олардың өнімдері және жанама өнімдері:
қант қызылшасының сығындысы;
картоп;
түйнек түріндегі багат;
картоп үгіндісі (крахмал алғанда алынатын жанама өнім);
картоп крахмалы;
картоп ақуызы;
маниок.
Басқа тұқымдар және жемістер, олардың өнімдері және жанама өнімдері:
мүйізше ағаш жемістері (цареград бұршаққыны);
мүйізше бұршаққыны (толық немесе ұнтақталған);
асқабақтар;
цитрустылар күнжарасы;
алмалар, айва, алмұрттар, шабдалы, інжір, жүзім және жүзім сығындылары;
талшындар;
грек жаңғағының күнжарасы;
орман жаңғағының күнжарасы;
какао-бұршағының қабыршағы және какаоның күнжарасы;
емен жаңғағы.
Жасыл және ірі жемшөптер:
жоңышқа;
жоңышқадан жасалған шөп ұны;
беде;
бедеден жасалған шөп ұны;
гүлтәжінің көгінен жасалған шөп ұны;
жасыл жемшөп (азық өсімдіктерінен алынатын);
шөп ұны;
пішен;
сүрлем;
астық сабаны;
жасыл азыққа арналған тамырлық көкөністер.
Басқа өсімдіктер, олардың өнімдері және жанама өнімдері:
сірне;
теңіз балдырларынан алынған ұн (кептіру және ұнтақтау нәтижесінде және соңғы ретте құрамындағы йодты азайту үшін жуылған теңіз балдырларынан алынған);
өсімдіктер ұнтағы мен сірінділері;
өсімдіктерің ақуыз сірінділері (тек төлдер үшін);
дәмдеуіштер;
түрлі шөптесін.

Глава 2. Вещества животного или растительного происхождения,
используемые в качестве средств защиты растений и агрохимикатов
Продукты на основе мелии (азадирахтин) из Azadirachta indica;
пчелиный воск;
желатин;
лецитин;
растительные и животные масла (например, масло мяты, сосны, тмина);
препараты на основе пиретринов, полученные из Chrysanthemum cinerariaefolium, которые могут содержать синергисты;
препараты на основе Quassia amara;
препараты на основе ротенона, полученного из видов Derris elliptica, Lonchocarpus, Thephrosia;
препараты на основе Ryania speciosa;
казеин;
прополис;
природные кислоты (например, уксусная);
ферментированные продукты из леечного гриба;
экстракт грибов (Shiitake fungus);
экстракт хлореллы;
нематициды хитинного действия естественного происхождения;
биопрепараты;
натуральные растительные препараты (за исключением препаратов на основе табака);
сабадилла.
Глава 3. Микроорганизмы, насекомые и вещества, вырабатываемые
ими, используемые для биологической борьбы с вредителями и
болезнями
Биоагенты (энтомофаги);
микроорганизмы (бактерии, вирусы и грибы);
препараты из грибов (например, спиносад);
отходы из паразитов, хищников и стерилизованных насекомых;
вирусные препараты (например, гранулеза вирус).
Глава 4. Вещества, разрешенные для использования в ловушках и
распылителях
Диаммоний-фосфат;
феромоны;
препараты на основе метальдегида, содержащие репелленты, для отпугивания более высокоорганизованных животных, а также используемые в ловушках;
пиретроиды (только дельтаметрин или лямбда-цигалотрин);
защитные сетки, спиральные барьеры, ловушки, липкие ленты, мульчи.
Глава 5. Исходные продукты для кормов
Параграф 1. Исходные продукты растительного происхождения
Зерновые, зерна, их продукты и побочные продукты:
овес в форме зерен, хлопьев, кормовой муки, отрубей;
ячмень в форме зерен, белковой и кормовой муки;
рис в форме зародышевого жмыха;
просо посевное в форме зерен;
рожь в форме зерен и кормовой муки;
сорго в форме зерен;
пшеница в форме зерен, кормовой муки, отрубей, глютегенового корма, клейковины и зародышей;
семена амаранта и амарантовый жмых, в том числе как безглютеновый корм;
спельта в форме зерен;
тритикале в форме зерен;
кукуруза в форме зерен, отрубей, кормовой муки, зародышевого жмыха и клейковины;
солодовые ростки;
пивная барда.
Масличные семена, масличные культуры, их продукты и побочные продукты:
рапсовое семя, рапсовый жмых и рапсовая шелуха;
соевые бобы,
нагретые паром;
соевый жмых и шелуха соевых бобов;
семя подсолнечника и жмых подсолнечника;
семена хлопчатника и хлопковый жмых;
семя льна и льняной жмых;
жмых кунжутный (сезамовый);
пальмоядровый жмых;
жмых семян сурепицы;
оливки, обрезки оливок;
растительные масла (из механического экстрагирования).
Зернобобовые, их продукты и побочные продукты:
нут в форме семян, кормовой муки и отрубей;
чечевица в форме семян, кормовой муки, отрубей;
чина в форме семян, подвергшихся тепловой обработке, кормовой муки и отрубей;
горох в форме семян, кормовой муки и отрубей;
бобы (Vicia faba L) бобы полевые в форме семян, кормовой муки и отрубей;
вика в форме семян, кормовой муки и отрубей;
люпин в форме семян, кормовой муки и отрубей.
Клубни, корни, их продукты и побочные продукты:
жом сахарной свеклы;
картофель;
багат в форме клубней;
картофельная мезга (побочный продукт, получающийся при получении крахмала);
картофельный крахмал;
картофельный белок;
маниок.
Другие семена и плоды, их продукты и побочные продукты:
плоды рожкового дерева (цареградский стручок);
рожковые стручки (полностью или молотые);
тыквы;
жмых цитрусовых;
яблоки, айва, груши, персики, фиги, виноград и виноградные выжимки;
каштаны;
жмых грецкого ореха;
жмых лесного ореха;
оболочка какао-бобов и жмых какао;
желуди.
Зеленые и грубые корма:
люцерна;
травяная мука из люцерны;
клевер;
травяная мука из клевера;
травяная мука из зеленой массы амаранта;
зеленый корм (получаемый из кормовых растений);
травяная мука;
сено;
силос;
зерновая солома;
корневые овощи для зеленого корма.
Другие растения, их продукты и побочные продукты:
меласса;
мука из морских водорослей, получаемая в результате сушки и измельчения морских водорослей и заключительного промывания для снижения содержания йода;
порошок и экстракты растений;
растительные белковые экстракты (только для молодняка);
пряности;
разнотравье.

2-параграф. Жануарлардан алынатын бастапқы өнімдер
Сүт және сүт өнімдері:
шикі сүт;
құрғақ сүт;
майсыздандырылған сүт, майсыздандырылған құрғақ сүт;
майсу, құрғақ майсу;
сарысу, жартылай қантсыздандырылған құрғақ сарысу, сарысу ақуызының ұнтағы (физикалық өңдеу нәтижесінде бөліп алынған);
казеин ұнтағы;
сүт қантының ұнтағы;
сүзбе және қатық.
Балық, басқа теңіз жануарлары, олардан алынатын өнімдер мен жанама өнімдер:
Тек мынадай шектеулерді сақтау шартымен: тек шөппен қоректенбейтін жануарларды азықтандыруда пайдалануға рұқсат етілетін тек қана тұрақты балық шаруашылығының өнімдері:
балық;
балық майы және нәлім майы, тазартылмаған;
балықтардың, омыртқасыздардың немесе шаян тәрізділердің балық аутолизаттары;
тек төлге арналған ферменттік жолмен алынған, еритін немесе ерімейтін гидролизаттар мен протеолизаттар;
балық ұны.
Жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдері:
осы кәсіпорында алынған құстарды азықтандыруға арналған жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдері.
3-параграф. Минералдан алынған бастапқы өнімдер:
Натрий:
тазартылмаған теңіз тұзы;
натрий сульфаты;
натрий карбонаты;
натрий бикорбонаты;
натрий хлориді.
Калий:
калий хлориді.
Кальций:
Lithotamne (балдырлы әктас) және қызыл балдырлар (Maerl);
басаяқтылардың гладиустарын қоса алғанда су жануарларының қабыршығы;
кальций карбонаты;
кальций лактаты;
кальций глюконаты.
Фосфор:
фторсыз кальцийдің қос фосфаты;
фторсыз кальцийдің монофосфаты;
натрий монофосфаты;
кальций және магний фосфаты;
кальций және натрий фосфаты.
Магний:
магний оксиді (құрғатылған магний);
магний сульфаты;
магний хлориді;
магний карбонаты;
магний фосфаты.
Күкірт:
натрий сульфаты.
6-тарау. Мал шаруашылығында қолдануға арналған жемшөп
қоспалары мен белгілі субстанциялар
1-параграф. Жемшөп қоспалары*
Азықтанудың физиологиялық нормаларына сәйкес келетін қоспалар.
Дәрумендер:
жемшөпте табиғи түрде болатын шикізаттан алынған дәрумендер;
моногастриттерге арналған табиғиға ұқсас синтетикалық дәрумендер;
күйіс қайыратын малдарға арналған табиғиға ұқсас синтетикалық А, Д және Е дәрумендері, экологиялық күйіс қайыратын малдарды азықтандыру рационында аталған дәрумендердің қажетті мөлшерінің бар-жоғын тексерудің негізінде берілген ЕО-ға мүше елдердің алдынғы рұқсаты бар болған жағдайда;
Микроэлементтер:
Е1 Темір: темір карбонаты, темір сульфаты, моногидрат немесе гептагидрат, темір тотығы;
Е2 Йод: кальций-йод, ангидрит, кальций-йод, гексагидрит, натрий йодиді;
Е3 Кобальт: кобальт сульфаты, моногидрат немесе гептагидрат, кобальттың бір негізді карбонаты, моногидрат;
Е4 Мыс: мыс тотығы,мыстың бір негізді карбонаты, моногидрат, мыс сульфаты, пентагидрат;
Е5 Марганец: марганец карбонаты, марганец тотығы, марганец сульфаты, моно және тетрагидрат;
Е6 Мырыш: мырыш карбонаты, мырыш тотығы, мырыш сульфаты, моно және гептагидрат;
Е7 Молибден: Аммиакты молибдат, натрий молибдаты;
Е8 Селен: натрий селенаты; натрий селені.
Зоотехникалық қоспалар:
энзимдер және микроорганизмдер;
залалсыздандырылған, кептірілген екпе жауын құртының ұнтағы.
Технологиялық қоспалар:
консерванттар:
Е 200 сорбин қышқылы;
Е 236 құмырсқа қышқылы (*);
Е 260 сірке қышқылы (*);
Е 270 сүт қышқылы (*);
Е 280 пропион қышқылы(*);
Е 330 лимон қышқылы(*)
(*) сүрлем үшін табиғи жағдайларға байланысты тиісті ашу мүмкін болмаған жағдайда ғана қолдануға рұқсат етіледі.
Антиоксидирлеуші әсері бар заттар:
Е 306 токоферолы бар табиғи текті құнарландырылған сірінділер.
Дәнекерлеуші заттар мен ағымдағы қосалқы заттар:
Е 470 табиғи текті кальций стеарты;
Е 551в силицийдің коллоидты диоксиді;
Е 551с диатомит;
Е 558 бентонит;
Е 559 каолинитті балшық;
Е 560 стеатиттер мен хлоридтердің табиғи қоспалары;
Е 561 вермикулит;
(Е 562 сепиолит;
Е 599 перлит.
Сүрлемді өндіру кезіндегі қоспалар:
энзимдер, ашытқылар мен бактериялар сүрлемді өндіру кезінде қоспа ретінде қолданыла алады. Сүрлемді өндіру кезінде ауа-райы жағдайларының нәтижесінде тиісті ашу мүмкін болмаса, сүт, құмырсқа, пропин және сірке қышқылын пайдалануға рұқсат етіледі.
*Ескертпе: Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген жемшөп қоспаларын пайдалануға жол беріледі.

Параграф 2. Исходные продукты животного происхождения
Молоко и молочные продукты:
сырое молоко;
сухое молоко;
обезжиренное молоко, обезжиренное сухое молоко;
пахта, сухая пахта;
сыворотка, сухая сыворотка с частичным обессахарованием, порошок сывороточного белка (экстрагированный в результате физической обработки);
казеиновый порошок;
порошок молочного сахара;
творог и простокваша.
Рыба, другие морские животные, продукция из них и побочные продукты:
только при условии соблюдения следующих ограничений: исключительно продукты устойчивого рыболовства, которые разрешаются использовать только для кормления нетравоядных животных:
рыба;
рыбное масло и тресковый жир, нерафинированный;
аутолизаты рыб, беспозвоночных или ракообразных;
получение ферментным путем, растворимые или нерастворимые гидролизаты и протеолизаты только для молодняка;
рыбная мука.
Яйца и яйцепродукты:
яйца и яйцепродукты для кормления птиц, полученные на том же предприятии.
Параграф 3. Исходные продукты минерального происхождения
Натрий:
нерафинированная морская соль;
сульфат натрия;
карбонат натрия;
бикарбонат натрия;
хлорид натрия.
Калий:
хлорид калия.
Кальций:
Lithotamne (водорослевый известняк) и красные водоросли (Maerl);
чешуя водных животных, включая гладуис головоногих;
карбонат кальция;
лактат кальция;
глюконат кальция.
Фосфор:
двойной фосфат кальция без фтора;
монофосфат кальция без фтора;
монофосфат натрия;
фосфат кальция и магния;
фосфат кальция и натрия.
Магний:
оксид магния (обезвоженный магний);
сульфат магния;
хлорид магния;
карбонат магния;
фосфат магния.
Сера:
сульфат натрия.
Глава 6. Кормовые добавки и определенные субстанции
для применения в животноводстве
Параграф 1. Кормовые добавки*
Добавки, соответствующие физиологическим нормам питания.
Витамины:
полученные из сырья витамины, естественным образом содержащиеся в кормах;
идентичные натуральным синтетические витамины для моногастритов;
идентичные натуральным синтетические витамины А, Д и Е для жвачных животных при наличии прежнего разрешения государств-членов Европейского Союза, данного на основе проверки о наличии необходимого количества названных витаминов в рационе кормления экологических жвачных животных.
Микроэлементы:
Е1 Железо: карбонат железа, сульфат железа, моногидрат или гептагидрат, оксид железа;
Е2 Йод: кальций-йод, ангидрит, кальций-йод, гексагидрит, йодид натрия;
Е3 Кобальт: сульфат кобальта, моногидрат или гептагидрат, одноосновной карбонат кобальта, моногидрат;
Е4 Медь: оксид меди, одноосновной карбонат меди, моногидрат, сульфат меди, пентагидрат;
Е5 Марганец: карбонат марганца (), оксид марганца, сульфат марганца, моно и тетрагидрат;
Е6 Цинк: карбонат цинка, оксид цинка, сульфат цинка, моно и гептагидрат;
Е7 Молибден: Аммиачный молибдат, натриевый молибдат;
Е8 Селен: натриевый селенат;
натриевый селени.
Зоотехнические добавки:
энзимы и микроорганизмы;
порошок обеззараженного, высушенного культурного дождевого червя.
Технологические добавки:
консерванты:
Е 200 сорбиновая кислота;
Е 236 муравьиная кислота (*);
Е 260 уксусная кислота (*);
Е 270 молочная кислота (*);
Е 280 пропионовая кислота (*);
Е 330 лимонная кислота (*)
(*) для силоса разрешается применять только в том случае, если соответствующее брожение из-за погодных условий невозможно.
Вещества с антиоксидирующим действием:
Е 306 концентрированные экстракты природного происхождения, содержащие токоферол.
Связывающие вещества и текучие вспомогательные вещества:
Е 470 стеарт кальция природного происхождения;
Е 551в коллоидный диоксид силиция;
Е 551с диатомит;
Е 558 бентонит;
Е 559 каолинитовая глина;
Е 560 природные соединения стеатитов и хлорита;
Е 561 вермикулит;
Е 562 сепиолит;
Е 599 перлит.
Добавки при производстве силоса:
энзимы, дрожжи и бактерии могут применяться как добавки при производстве силоса.
При производстве силоса разрешается применение молочной, муравьиной, пропионовой и уксусной кислот, если в результате погодных условий соответствующее брожение невозможно.
*Примечание: Допускается использование кормовых добавок, зарегистрированных в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.

2-параграф. Мал шаруашылығында қолдануға арналған ерекше заттар
Сыра ашытқылары:
saccharomyces cerevisiae;
saccharomyces carlsbergiensis.
3-параграф. Сүрлемді өндіру үшін пайдаланылатын заттар
теңіз тұзы;
шикі тасты тұз;
сарысу;
қант;
қызылша сығындысы;
астық ұны;
сірне.
7-тарау. Ауыл шаруашылығынан алынған органикалық заттарды өңдеу
кезінде пайдалануға рұқсат етілген заттар мен өнімдер
Су;
кальций хлориді;
кальций карбонаты;
кальций гидроксиді;
кальций сульфаты;
магний хлориді;
калий карбонаты;
натрий карбонаты;
сүт қышқылы;
лимон қышқылы*;
ас сірке суы;
натрий гидроксиді;
күкірт қышқылы*;
тұз қышқылы;
аммоний гидроксиді;
сутегі пероксиді;
көміртек диоксиді;
азот;
этанол;
илік қышқылы;
ақуыз альбумині;
казеин;
желатин
балық желатині;
өсімдік майы;
гель немесе коллоидты ерітінді түріндегі силиций диоксиді;
белсендірілген көмір;
тальк;
бентонит;
каолин*;
целлюлоза*;
кизельгур*;
перлит*;
орман жаңғағының қабығы*;
күріш ұны;
балара балауызы;
табиғи бал;
bock Garnauba.
Ескертпе: *Қолданылуы шектеулі.
8-тарау. Ветеринариялық препараттар
Қазақстан Республикасында және (немесе) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген ветеринариялық препараттар.
9-тарау. Басқа да заттар
Гидрототық, хлортотық (үшнегізді), сульфат, шала тотық, бордос және бургун сұйығы нысанындағы мыс;
этилен;
калийдің майлы қышқылдарының тұздары (сұйық сабын);
күкіртті әк (полисульфид);
парафин майы;
минералды майлар (мұнайдан басқа);
калий перманганаты;
кварц құмы;
күкірт;
минералды ұнтақтар (тасты ұнтақ, силикаттар, бентонит);
диатомды жер;
натрий силикаты;
натрий бикарбонаты;
темір фосфаты;
сөндірілген әк;
калий гидрокарбонаты;
сутегі асқын тотығы;
химиялық өндеуге ұшырамаған теңіз балдырлары, балдырлар ұны мен сірінділері, теңіз тұздары және тұзды су;
көмірқышқыл газы;
азот;
этиль спирті;
биодинамикалық препараттар;
омеопатиялық және аюрведтік препараттар;
шөптен жасалған және биодинамикалық препараттар.

Параграф 2. Особые вещества для применения в животноводстве
Пивные дрожжи:
saccharomyces cerevisiae;
saccharomyces carlsbergiensis.
Параграф 3. Вещества, применяемые для производства силоса
Морская соль;
сырая каменная соль;
сыворотка;
сахар;
свекловичный жом;
зерновая мука;
мелассы.
Глава 7. Вещества и продукты, разрешенные к использованию при
переработке органических ингредиентов сельскохозяйственного
происхождения
Вода;
хлорид кальция;
карбонат кальция;
гидроксид кальция;
сульфат кальция;
хлорид магния;
карбонат калия;
карбонат натрия;
молочная кислота;
лимонная кислота*;
уксус пищевой;
гидроксид натрия;
серная кислота*;
соляная кислота;
гидроксид аммония;
пероксид водорода;
диоксид углерода;
азот;
этанол;
дубильная кислота;
белковый альбумин;
казеин, желатин;
рыбный желатин;
растительные масла;
диоксид силиция в качестве геля или коллоидного раствора;
активированный уголь;
тальк;
бентонит;
каолин*;
целлюлоза*;
кизельгур*;
перлит*;
скорлупа лесного ореха*;
рисовая мука;
пчелиный воск;
мед натуральный;
bock Garnauba.
Примечание: *Ограничивается в применении.
Глава 8. Ветеринарные препараты
Ветеринарные препараты, зарегистрированные в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
Глава 9. Другие вещества
Медь в форме гидроокиси, хлорокиси (трехосновной), сульфата, закиси, бордосской и бургундской жидкости;
этилен;
соли жирных кислот калия (жидкое мыло);
сернистая известь (полисульфид);
парафиновое масло;
минеральные масла (кроме нефтяных);
перманганат калия;
кварцевый песок;
сера;
минеральные порошки (каменный порошок, силикаты, бентонит);
диатомовая земля;
силикат натрия;
бикарбонат натрия;
фосфат железа;
гашеная известь;
гидрокарбонат калия;
перекись водорода;
морские водоросли, мука и экстракты из водорослей, морские соли и соленая вода, которые не подвергались химической обработке;
углекислый газ;
азот;
этиловый спирт;
биодинамические препараты;
гомеопатические и аюрведические препараты;
травяные и биодинамические препараты.