Қаржы ұйымы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды бекітілуі туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 мамырдағы № 136 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 30 маусымда № 13852 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 249 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына, "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 31-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.02.2021 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қаржы ұйымы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды бекітілуі туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 249 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Қаржы ұйымдарының қаржылық қызметтерді тұтынушыларға ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімі талап етілетін қаржы өнімдерінің тізбесін (түрлерін) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 202 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9898 тіркелген, 2014 жылғы 11 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде № 187 (2755) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

Об утверждении Перечня финансовых продуктов, об утверждении которых финансовая организация уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 мая 2016 года № 136. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2016 года № 13852.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 249 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии со статьей 31-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», статьей 31-1 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности», статьей 31-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг», статьей 31-1 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовой деятельности» Правление Aгентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТAНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Aгентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.02.2021 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Перечень финансовых продуктов, об утверждении которых финансовая организация уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 249 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 202 «Об утверждении перечня (видов) финансовых продуктов, требующих согласия Национального Банка Республики Казахстан, для предложения финансовыми организациями потребителям финансовых услуг» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9898, опубликованное 11 декабря 2014 года в газете «Юридическая газета» № 187 (2755)).
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев A.Л.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»:
на официальное опубликование в информационно-правовой системе «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

3) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін;
4) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 30 мамырдағы
№ 136 қаулысымен
бекітілді
Қаржы ұйымы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды бекітілуі туралы хабардар ететін қаржы өнімдерінің тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.12.2019 № 249 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.02.2021 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Қаржы ұйымы, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды ұсынылатын мынадай қаржы өнімдерінің бекітілуі туралы хабардар етеді:
1) жеке тұлғаларға берілген кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жылжымайтын мүлік кепілімен қамтамасыз етілген қарыздар, жылжымайтын мүлік кепілімен қамтамасыз етілген микрокредиттер;
2) жеке тұлғаларға берілген кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес кепілмен қамтамасыз етілмеген қарыздар, кепілмен қамтамасыз етілмеген микрокредиттер;
3) жеке тұлғаларға берілген автомобиль көлігі кепілімен қамтамасыз етілген автомобиль көлігін сатып алуға берілген қарыздар, жылжымалы мүлік кепілімен қамтамасыз етілген микрокредиттер;
4) жеке тұлғалардың мерзімді салымдары;
5) жазатайым жағдайлардан ерiктi сақтандыру;
6) ауырған жағдайдан ерiктi сақтандыру;
7) жеке тұлға сақтанушы және (немесе) сақтандырылушы болатын қызметтерді ұсынған кезде автомобиль көлiгiн ерiктi сақтандыру;

3) направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
4) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Aкишев
Утвержден
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 мая 2016 года № 136
Перечень финансовых продуктов, об утверждении которых финансовая организация уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 249 (вводится в действие с 01.01.2020).
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 23.12.2019 № 249 (вводится в действие с 01.01.2020); от 22.02.2021 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Финансовая организация, в том числе филиал банка-нерезидента Республики Казахстан, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, уведомляет уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций об утверждении следующих предлагаемых финансовых продуктов:
1) займы физическим лицам, обеспеченные залогом недвижимого имущества, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, микрокредиты, обеспеченные залогом недвижимого имущества;
2) займы физическим лицам, не обеспеченные залогом, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, микрокредиты, не обеспеченные залогом;
3) займы физическим лицам на приобретение автомобильного транспорта обеспеченные залогом автомобильного транспорта, микрокредиты, обеспеченные залогом движимого имущества;
4) срочные вклады физических лиц;
5) добровольное страхование от несчастных случаев;
6) добровольное страхование на случай болезни;
7) добровольное страхование автомобильного транспорта при предоставлении услуг по которым страхователем и (или) застрахованным выступает физическое лицо;

8) жеке тұлға сақтанушы және (немесе) сақтандырылушы болатын қызметтерді ұсынған кезде мүлікті залалдан ерікті сақтандыру;
9) жеке тұлға сақтанушы және (немесе) сақтандырылушы болатын қызметтерді ұсынған кезде қарыздарды ерікті сақтандыру;
10) жеке тұлға сақтанушы және (немесе) сақтандырылушы болатын қызметтерді ұсынған кезде ипотеканы ерiктi сақтандыру;
11) жеке тұлға сақтанушы және (немесе) сақтандырылушы болатын қызметтерді ұсынған кезде басқа да қаржы шығындарынан ерiктi сақтандыру;
12) брокердің клиенттің тапсырмаларына сәйкес бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелерін жасауын жорамалдайтын шарттың негізінде көрсетілетін брокерлік қызметтер, олар бойынша есеп айырысуды брокер брокердің клиентке қайтарымдылық және төлемділік шарттарында берген ақшаны немесе бағалы қағаздарды пайдаланумен жүргізеді (маржиналдық мәмілелер).

8) добровольное страхование имущества от ущерба при предоставлении услуг по которым страхователем и (или) застрахованным выступает физическое лицо;
9) добровольное страхование займов при предоставлении услуг по которым страхователем и (или) застрахованным выступает физическое лицо;
10) добровольное ипотечное страхование при предоставлении услуг по которым страхователем и (или) застрахованным выступает физическое лицо;
11) добровольное страхование от прочих финансовых убытков при предоставлении услуг по которым страхователем и (или) застрахованным выступает физическое лицо;
12) брокерские услуги, оказываемые на основании договора, предполагающего совершение брокером в соответствии с поручениями клиента сделок купли-продажи ценных бумаг, расчет по которым производится брокером с использованием денег или ценных бумаг, предоставленных брокером клиенту на условиях возвратности и платности (маржинальные сделки).