"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргiзу қағидасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 375 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 шілдеде № 13874 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 30.03.2017 № 336 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметi туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргiзу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10490 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 27 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықтың атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс жүргізу қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс жүргiзу қағидаларында:
атауы жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс жүргiзу қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізудің, оның ішінде кезектен тыс жүргiзудің осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссияларының (бұдан әрі – Комиссиялар) сот сарапшыларын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс аттестаттауын жүргізу тәртібін айқындайды.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Аттестаттауға, оның ішінде кезектен тыс аттестаттауға жататын сот сарапшыларының тізімі Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі, аттестаттаудан өту кестесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарының басшылары бекітеді.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 375. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2016 года № 13874. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 30.03.2017 № 336 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10490, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 27 марта 2015 года) следующие изменения:
наименование настоящего приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан.";
в Правилах проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденных вышеуказанным приказом:
наименование изложить в новой редакции:
"Правила проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"Настоящие Правила проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяют порядок проведения аттестации судебных экспертов, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комиссии).";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Список судебных экспертов, подлежащих аттестации, в том числе внеочередной, утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан, график прохождения аттестации утверждается руководителями органов судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан.".
пункт 5 изложить в новой редакции:

"5. Сот сарапшысы аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан өту үшін Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органы аумақтық бөлімшелерінің басшылары қол қойған, сот сарапшысының кәсіптік даярлығының деңгейін көрсететін сот сарапшысына мінездеме;
3) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі қосымшаларымен (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда – дипломдарының көшірмелері қосымшаларымен);
4) сот сарапшысының қорытындыларына соңғы бес жылдағы рецензиялар;
5) соңғы бес жылдағы көтермелеулер мен тәртіптік жазалар (болған жағдайда) туралы бұйрықтардың көшірмелері;
6) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес нысандағы мәліметтер.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Сот-сараптама қызметімен айналысуға арналған лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттестаттаудан өту үшін Комиссияға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) жоғары білімі туралы дипломның көшірмесі қосымшаларымен (ғылыми дәрежесі және ғылыми атағы болған жағдайда – дипломдарының көшірмелері қосымшаларымен);
3) сот сарапшысының қорытындыларына соңғы бес жылдағы рецензиялар;
4) біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы құжаттардың көшірмелері;
5) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мәліметтер.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдары аттестатталушы сот сарапшыларын аттестаттаудан, оның ішінде кезектен тыс аттетстаттаудан өткізу мерзімдері туралы оны өткізу басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей хабардар етеді.";
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"8. Аттестаттауға, оның ішінде кезектен тыс аттестаттауға жататын сот сарапшылары аттестаттау материалдарын Комиссияға оның отырысы басталғанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей жолдайды";
24-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын, оның ішінде кезектен тыс аттестаттауын жүргізуі кезінде туындайтын даулар сот тәртібімен шешіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;

"5. Для прохождения аттестации, в том числе внеочередной, судебный эксперт предоставляет в Комиссию:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление);
2) характеристику на судебного эксперта, подписанную руководителем территориального подразделения органа судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан, отражающую уровень профессиональной подготовки;
3) копию диплома о высшем образовании с приложением (при наличии ученой степени и ученого звания – копии дипломов с приложениями);
4) рецензии на заключения судебного эксперта за последние пять лет;
5) копии приказов о поощрениях и дисциплинарных взысканиях (при их наличии) за последние пять лет;
6) сведения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Для прохождения аттестации, физические лица, осуществляющие судебно-экспертную деятельность на основании лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью, предоставляет в Комиссию:
1) заявление;
2) копию диплома о высшем образовании с приложением (при наличии ученой степени и ученого звания – копии дипломов с приложениями);
3) рецензии на заключения судебного эксперта за последние пять лет;
4) копии документов о прохождении курсов повышения квалификации";
5) сведения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Органы судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан уведомляют претендента, допущенного к аттестации, о месте, времени, порядке проведения аттестации, в том числе внеочередной, не позднее тридцати календарных дней до начала ее проведения.";
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Судебные эксперты, подлежащие аттестации, в том числе внеочередной, направляют аттестационные материалы Комиссии не позднее 10 календарных дней до начала ее заседания.";
пункт 24 изложить в новой редакции:
"24. Споры, возникающие при проведении аттестации, в том числе внеочередной, рассматриваются в судебном порядке.".
2. Департаменту по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет";

3) осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығының" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
Б. Имашев

3) в течение пяти рабочих дней со дня получения настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Б. Имашев