"Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 27 мамырдағы № 224 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 шілдеде № 13897 болып тіркелді.
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 cәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында:
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Объектілерді пайдаланған кезде мыналарға:
ғимаратты немесе құрылысты күрделі жөндеу мен реконструкциялау жөніндегі іс-шара сәйкестендірілген құрылыс материалдарын қолдана отырып, қасбетті бірыңғай стильде кешендік безендіруді көздейтін жағдайларды қоспағанда, ғимараттың, құрылыс сәулет стилін бұзуға;
көп пәтерлі тұрғын және қоғамдық ғимараттардың қасбет бөлігінде спутниктік немесе эфирлік сигналын қабылдау үшін Қазақстан Республикасы аумағында телерадиоканалдарды таратуға лицензиясы жоқ, байланыс және (немесе) телерадиохабарларын тарату операторларының спутниктік және эфирлік қабылдау құрылғыларын орнатуға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 31-1-тармақпен толықтырылсын:
"31-1. СЖТ және техникалық шарттар ұсыну туралы өтініш ЖАО-ның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің атына "электрондық үкімет" веб-порталы немесе Мемлекеттік корпорация арқылы мынадай құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі:
1) жобалауға арналған бекітілген тапсырма;
2) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат немесе реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға) жергілікті атқарушы органның шешімі;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық шарттарға арналған сауалнама парағы (бұдан әрі – сауалнама парағы);
4) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат (көрсетілетін қызметті алушының жеке басын сәйкестендіру үшін).
Егер өтінішті уәкілетті өкiлi беретін болса:
заңды тұлға үшін – өкілеттілігін растайтын құжат бойынша;
жеке тұлға үшін – нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша беріледі.
Осы тармақта көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2016 года № 224. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июля 2016 года № 13897
В соответствии со статьей 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года «О правовых актах», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 «Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12684, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 4 февраля 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденных указанным приказом:
пункт 18 изложить в следующей редакции:
«18. При эксплуатации объектов не допускается:
нарушение архитектурного стиля здания, сооружения, за исключением случаев, когда мероприятием по капитальному ремонту и реконструкции здания или сооружения предусматривается комплексное оформление фасада в едином стиле с применением идентичных строительных материалов;
размещение на фасадах многоквартирных жилых и общественных зданий спутниковых и эфирных приемных устройств для приема спутникового или эфирного сигнала операторов связи и (или) телерадиовещания, не имеющих лицензию на распространение телерадиоканалов на территории Республики Казахстан.»;
дополнить пунктом 31-1 следующего содержания:
«31-1. Заявление о предоставлении АПЗ и технических условий подается по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в адрес структурного подразделения МИО, осуществляющего функции в сфере архитектуры и градостроительства посредством веб-портала «электронного правительства» или Государственной корпорации с приложением:
1) утвержденного задания на проектирование;
2) правоустанавливающего документа на земельный участок;
3) опросного листа по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность.
Если заявление подается уполномоченным представителем:
юридического лица – по документу, подтверждающему полномочия;
физического лица – по нотариально заверенной доверенности.
Истребование документов, не предусмотренных настоящим пунктом не допускается.»;

мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. ЖАО-ның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі жоспарланған құрылыс бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына сәйкес келген жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СЖТ дайындайды.
ЖАО-ның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі дайындалған материалдарды және құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға жібереді немесе "электрондық үкімет" веб-порталына орналастырады.";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Мемлекеттік корпорация өтініш берушіге мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша СЖТ;
2) техникалық шарттар.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі емес объектілерді жобалауға берілген өтініштерді қарау мерзімі:
СЖТ және техникалық шарттарды беруге өтінішті берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын дәлелді бас тарту жағдайларын қоспағанда, 6 (алты) жұмыс күнінен аспайды;
бастапқы беру материалдарын (СЖТ, техникалық шарттар, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасының көшірмесі, тік жоспарлау белгілері, жолдар мен көшелердің көлденең қималары, сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары) алуға өтініш берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын дәлелді бас тарту жағдайларын қоспағанда, 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
Техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі жобалар бойынша өтініштерді қарау мерзімі:
СЖТ және техникалық шарттарды беруге өтінішті берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын дәлелді бас тарту жағдайларын қоспағанда, 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды;
бастапқы беру материалдарын (СЖТ, техникалық шарттар, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасының көшірмесі, тік жоспарлау белгілері, жолдар мен көшелердің көлденең қималары, сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары) алуға өтініш берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын дәлелді бас тарту жағдайларын қоспағанда, өтініш берген күннен бастап 17 (он жеті) жұмыс күнінен аспайды.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Қолданыстағы ғимараттардың үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) үшін бастапқы материалдар мен рұқсат беру құжаттарын алуға арналған өтініш ЖАО-ға, "электрондық үкімет" веб-порталына немесе Мемлекеттік корпорацияға, беріледі, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:

дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
«34-1. В случае, предусмотренном в пункте 31-1 настоящих Правил и при соответствии планируемого строительства утвержденному проекту детальной планировки, структурное подразделение МИО, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства, подготавливает АПЗ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Подготовленные АПЗ и технические условия структурное подразделение МИО, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства, направляет в Государственную корпорацию или размещает на веб-портале «электронного правительства.»;
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
«35-1. В случае, предусмотренным в пункте 31-1 настоящих Правил, Государственная корпорация выдает заявителю следующие документы:
1) АПЗ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) технические условия.»;
пункт 36 изложить в следующей редакции:
«36. Срок рассмотрения заявления на проектирование технически и (или) технологически несложных объектов:
на выдачу АПЗ и технических условий не более 6 (шести) рабочих дней, за исключением случаев мотивированного отказа, когда срок не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления;
на получение исходных материалов (АПЗ, технические условия, выкопировка из проекта детальной планировки, вертикальные планировочные отметки, поперечные профили дорог и улиц, схема трасс наружных инженерных сетей) не более 15 (пятнадцати) рабочих дней, за исключением случаев мотивированного отказа, когда срок не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления.
Срок рассмотрения заявления на проектирование технически и (или) технологически сложных объектов:
на выдачу АПЗ и технических условий не более 15 (пятнадцати) рабочих дней, за исключением случаев мотивированного отказа, когда срок не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления;
на получение исходных материалов (АПЗ, технические условия, выкопировка из проекта детальной планировки, вертикальные планировочные отметки, поперечные профили дорог и улиц, схема трасс наружных инженерных сетей) не более 17 (семнадцати) рабочих дней, за исключением случаев мотивированного отказа, когда срок не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления.»;
пункт 50 изложить в следующей редакции:
«50. Заявление для получения исходных материалов и разрешительных документов для реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений (отдельных частей) существующих зданий подается в МИО, на веб-портал «электронного правительства» или в Государственную корпорацию с приложением:

1) жобалауға арналған бекітілген тапсырма;
2) өтінішті қарайтын мемлекеттік органның құжаттардың түпнұсқалылығын салыстырып тексеруі үшін түпнұсқаларды бере отырып, өтініш берушінің өзгертілетін объектіге меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері, не оның көшірмесі;
3) объектінің меншік иесінің (тең меншік иелерінің) белгіленген өзгеріс пен оның параметрлеріне нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі;
4) егер үй-жайларды (тұрғын үйдің бөліктерін) жоспарланған реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру өзгертілетін үй-жайлармен (үйдің бөліктерімен) көршілес басқа үй-жайлар (үйдің бөліктері) меншік иелерінің мүдделерін қозғайтын болса, олардың нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі;
5) өзгертілетін үй-жайдың техникалық паспортының көшірмесі (түпнұсқасы салыстырып тексеруі үшін ұсынылады);
6) техникалық жоба;
7) сауалнама парағы мен топографиялық түсірілім (қосымша инженерлік және/немесе коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосу және/немесе жүктемені арттыру қажет болған жағдайда);
8) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттардың көшірмесі (егер реконструкциялау жер учаскесін қосымша бөлуді (кесіп беруді) көздейтін болса) (түпнұсқаны салыстырып тексеру үшін ұсынады);
9) жеке басын куәландыратын құжат.
Егер өтінішті уәкілетті өкiлi беретін болса: заңды тұлға үшін – өкілеттілігін растайтын құжат бойынша; жеке тұлға үшін – нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша ұсыну қажет.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. ЖАО-ның сәулет және қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінде есепке алынған объектiнi пайдалануға қабылдау актiсi жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеуді жүзеге асыратын мемлекеттiк органда объектiнi тiркеу үшiн негiз болып табылады.";
81-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Объект жылжымайтын мүлікке құқықтарды иеленуге тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркелгенге дейін ЖАО-ның сәулет, қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесіне есепке алу және объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін есепке алу журналына енгізу үшін объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі ұсынылады.
Салыстырып тексеру үшін, объектіні пайдалануға қабылдау актісінің түпнұсқасы қоса беріледі, оған бір жұмыс күні ішінде ЖАО-ның сәулет, қала құрылысы саласында функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінде есепке алынғаны туралы тиісті белгі қойылады.";
Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

1) утвержденного задания на проектирование;
2) копий документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемый объект, с представлением подлинников для сверки государственным органом, рассматривающим заявление, подлинности документов, либо его нотариально засвидетельствованная копия;
3) письменного согласия собственника (сособственников) объекта на намечаемое изменение и его параметры;
4) нотариально засвидетельствованного письменного согласия собственников других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома), в случае, если планируемые реконструкции (перепланировки, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивают их интересы;
5) копии технического паспорта изменяемого помещения (оригинал предоставляется для сверки);
6) технического проекта;
7) опросного листа и топографической съемки (при необходимости в дополнительном подключении к источникам инженерного и коммунального обеспечения и/или увеличении нагрузок);
8) копий правоустанавливающих документов на земельный участок (если реконструкция предусматривает дополнительный отвод (прирезку) земельного участка) (оригинал предоставляется для сверки);
9) документа, удостоверяющего личность.
Если заявление подается уполномоченным представителем: юридического лица – по документу, подтверждающему полномочия; физического лица – по нотариально заверенной доверенности.»;
пункт 80 изложить в следующей редакции:
«80. Основанием для регистрации объекта в государственном органе, осуществляющем регистрацию прав на недвижимое имущество, является утвержденный акт приемки объекта в эксплуатацию, прошедший учет в структурном подразделении МИО, осуществляющем функции в сфере архитектуры и градостроительства.»;
пункт 81 изложить в следующей редакции:
«81. До регистрации объекта в государственном органе, осуществляющем регистрацию прав на недвижимое имущество, в структурное подразделение МИО, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства, представляется копия акта приемки объекта в эксплуатацию, для учета и внесения в журнал учета актов приемки объектов в эксплуатацию.
Для сверки прикладывается оригинал акта приемки объекта в эксплуатацию, на котором в течение одного рабочего дня делается соответствующая отметка об его учете в структурном подразделении МИО, осуществляющем функции в сфере архитектуры, градостроительства.»;
приложение 1 к Правилам организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесінің баспа және электрондық түрде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға, сондай-ақ тіркелген бұйрық алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қ. Бишімбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникация министрі
Д. Абаев ______________
2016 жылғы 7 маусым
Құрылыс саласындағы құрылыс
салуды ұйымдастыру және
рұқсат беру рәсімдерінен
өту қағидаларына
1-қосымша
нысан
_______________________________
_______________________________
_______________________________
Бастапқы материалдарды/сәулет-жоспарлау тапсырмасын (СЖТ)
және техникалық шарттарды ұсыну туралы өтініш
Өтініш берушінің аты: _________________________________________
(Жеке тұлғаның Т.А.Ә. (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның
атауы)
Мекенжайы: ____________________________________________________
Телефоны: _____________________________________________________
Тапсырыс беруші: ______________________________________________
Жобалаушы № ГСЛ, санаты: ______________________________________
Атауы _________________________________________________________
Жобаланатын объектінің атауы:
_______________________________________________________________
Жобаланатын объектінің мекенжайы:
_____________________________________________________________________
Сізден
1- пакет (сәулет-жоспарлау тапсырмасын, техникалық шарттарды)
2- пакет (сәулет-жоспарлау тапсырмасын (СЖТ), тік жоспарлау
белгілерін, түбегейлі жоспарлау жобасынан алынған көшірмені, жолдар
мен көшелердің көлденең қималарын, техникалық шарттарды, сыртқы
инженерлік желілер трассасының схемаларын)
беруіңізді сұраймын.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
күні: 20__ ж. "_____"_______________
Тапсырды: __________________________
қолы

2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан                       К. Бишимбаев
Приложение 1 к
Правилам организации застройки
прохождения разрешительных
процедур в сфере строительства
форма
______________________________
_______________________________
_______________________________
Заявление
о предоставлении исходных материалов/
архитектурно-планировочного задания (АПЗ) и технических условий
Наименование
заявителя:___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) физического лица или
наименование юридического лица)
Адрес:_______________________________________________________________
Телефон:_____________________________________________________________
Заказчик:____________________________________________________________
Проектировщик №ГСЛ, категория:_______________________________________
Наименование_________________________________________________________
Наименование проектируемого объекта:_________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес проектируемого объекта:________________________________________
_____________________________________________________________________
Прошу Вас выдать
Пакет 1 (архитектурно-планировочное задание и технические
условия);
Пакет 2 (архитектурно-планировочное задание (АПЗ),
вертикальные планировочные отметки, выкопировку из ПДП, типовые
поперечные профили дорог и улиц, технические условия, схемы трасс
наружных инженерных сетей).
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Дата: «_____»_______________ 20__ г.
Сдал: __________________________
подпись