Жұмыс күшіне болжамды қажеттіліктерді айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 562 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 18 тамыздағы № 14123 болып тіркелді.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 3) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жұмыс күшіне болжамды қажеттіліктерді айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесінің бір данасын баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________ Е. Сағадиев
2016 жылғы 14 шілде
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
__________________ Н. Айдапкелов

Об утверждении методики определения прогнозной потребности в рабочей силе
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 562. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 августа 2016 года № 14123.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить методику определения прогнозной потребности в рабочей силе.
2. Департаменту занятости населения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление в печатном и электронном виде в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа его копии в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр образования и науки
Республики Казахстан
______________ Е. Сагадиев
14 июля 2016 года
СОГЛАСОВАН
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
___________ Н. Айдапкелов

2016 жылғы 29 маусым
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің
2016 жылғы 28 маусымдағы
№ 562 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыс күшіне болжамды қажеттілікті айқындау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс күшіне болжамды қажеттілікті айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс күшіне болжамды қажеттілікті айқындауға арналған.
2. Кадрларға қажеттілік болжамы қысқа және орта мерзімді кезеңге жасалады және мынадай:
еңбек нарығының қажеттілігін және еңбек ресурстарына әлеуетті сұранысты бағалау;
экономиканың жекелеген сфералар мен салалардың даму динамикасын ескере отырып, еңбек нарығының басым бағыттарын анықтау;
еңбек ресурстарын қалыптастыру және пайдалану процестерін реттеудің тиімділігін арттыру, сондай-ақ басқарушылық шешімдер қабылдау;
мемлекеттік білім беру тапсырысын түзету бойынша ұсынымдар ұсыну мақсаттарында әзірленеді.
3. Болжау:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторының (бұдан әрі – ЭҚЖК) 19 секциясы бойынша және жалпы республика бойынша;
кәсіптердің 136 тобы бойынша;
республика бойынша;
бір жылға және жыл сайынғы негізде бес жылға алдын ала жүзеге асырылады.
2-тарау. Экономика салаларының, мамандықтар (кәсіптер) және өңірлер бөлінісінде кадрларға қажеттілікті болжау
4. Экономика салаларының, мамандықтар (кәсіптер) және өңірлер бөлінісінде кадрларға қажеттілікті болжауды есептеу алгоритмі негізгі екі кезеңнен тұрады:
1) бірінші кезең: кадрларға қажеттіліктің орта мерзімді болжамы:
бірінші кезең әлеуметтік-экономикалық даму болжамдарын ескере отырып, республика бойынша кадрларға қажеттіліктің орта мерзімді болжамын айқындауды, сондай-ақ кәсіптер және экономиканың негізгі секторлары бөлінісінде республика бойынша болжамды еңбек ұсыныстарын айқындауды көздейді;
2) екінші кезең: орта мерзімді кезеңге кадрларға болжамды қажеттілікті айқындау мәніне кәсіпорындар мен мекемелерге анкеталар жүргізу:
екінші кезең қысқа мерзімді кезеңге республика кәсіпорындары мен мекемелерінің барлық санына деректерді кейіннен дезагрегациялаумен экономикалық қызмет түрлері (бұдан әрі – ЭҚТ) және мамандықтар бойынша кәсіпорындар мен мекемелердің кадрларға қажеттілігін зерттеу үшін оларда ішінара сауалнама жүргізуді көздейді.
5. Болжау процесінде сондай-ақ алдыңғы кезеңдерден алынған нәтижелерді қосымша тексеру үшін іске асырылып жатқан мемлекеттік, салалық, өңірлік бағдарламалар және жеке бастамалар шеңберінде орта мерзімді кезеңге кадрларға қажеттілік туралы деректер пайдаланылады.

29 июня 2016 года
Утверждена
приказом
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 июня 2016 года № 562
Методика определения прогнозной потребности в рабочей силе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения прогнозной потребности в рабочей силе (далее - Методика) разработана в соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" и предназначена для определения прогнозной потребности в рабочей силе.
2. Прогноз потребности в кадрах составляется на кратко- и среднесрочный период и разрабатывается в целях:
оценки потребности рынка труда и потенциального спроса на трудовые ресурсы;
выявления перспективных направлений развития рынка труда с учетом динамики развития отдельных сфер и отраслей экономики;
повышения эффективности регулирования процессов формирования и использования трудовых ресурсов, а также принятия управленческих решений;
представления рекомендаций по корректировке государственного образовательного заказа.
3. Прогнозирование осуществляется:
по 19 секциям Общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) и в целом по республике;
по 136 группам занятий;
по республике;
на один год и на пять лет вперед на ежегодной основе.
Глава 2. Прогнозирование потребности в кадрах в разрезе отраслей экономики, специальностей (профессий) и регионов
4. Алгоритм расчета прогнозирования потребности в кадрах в разрезе отраслей экономики, специальностей (профессий) и регионов состоит из двух основных этапов:
1) первый этап: среднесрочный прогноз потребности в кадрах:
первый этап предусматривает определение среднесрочного прогноза потребности в кадрах по республике с учетом прогнозов социально-экономического развития, а также определение прогнозируемого предложения труда по республике в разрезе профессий и основных секторов экономики;
2) второй этап: анкетирование предприятий и учреждений на предмет определения прогнозной потребности в кадрах на среднесрочный период:
второй этап предусматривает проведение выборочного анкетирования предприятий и учреждений для изучения их потребностей в кадрах по видам экономической деятельности (далее – ВЭД) и специальностям на краткосрочный период с последующей дезагрегацией данных на всю численность предприятий и учреждений республики.
5. В процессе прогнозирования также используются данные о потребности в кадрах на среднесрочный период в рамках реализуемых государственных, отраслевых, региональных программ и частных инициатив для дополнительной проверки полученных результатов предыдущих этапов.

1-параграф. Бірінші кезең: кадрларға қажеттіліктің орта мерзімді болжамы
6. Кадрларға қажеттіліктің орта мерзімді болжамын есептеу үшін:
мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын 1 сәуірге қарай экономиканың кадрларға қажеттілігін айқындауға жауапты мемлекеттік органға 1-қосымшаға сәйкес орта мерзімді кезеңге Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды деректері (өңірлер бөлінісінде экономика салалары бойынша еңбек өнімділігі, жалпы қосылған құн) бойынша мәлімет ұсынады;
білім беру саласындағы уәкілетті орган жыл сайын 1 наурызға қарай экономиканың кадрларға қажеттілігін айқындауға жауапты мемлекеттік органға 2-қосымшаға сәйкес өңірлер және мамандықтар бөлінісінде білім деңгейі бойынша бес жылға түлектердің болжамды санын ұсынады;
мемлекеттік статистика қызметі саласындағы уәкілетті органның ведомствосы жыл сайын 1 наурызға қарай экономиканың кадрларға қажеттілігін айқындауға жауапты мемлекеттік органға 3-қосымшаға сәйкес өңірлер бөлінісінде 3 белгі бойынша Мемлекеттік кәсіптер классификаторына ҚР МКК 01-2005 МКК сәйкес (бұдан әрі – МКК), кәсіптер бөлінісінде 2 белгі бойынша (ЭҚЖК-ға сәйкес) экономиканың салаларында жұмыс істейтіндердің саны бойынша статистикалық деректер ұсынады;
Өңірлерде жұмыспен қамтылғандардың саны мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы
- r өңірде t жылына жұмыспен қамтылғандардың саны;
- r өңір і саласында t жылына жұмыспен қамтылғандардың саны, трендтерді құру және барынша сай келетінін таңдап алу жолымен былайша бағаланады:
, мұндағы
,
,
– і салада жұмыспен қамтылу трендтері коэффиценттерін бағалау нәтижелері,
– 6-дан 11-ге дейін реттілік мәндер қабылдайтын t жылына ауыспалы тренд.
7. Жоғарыда көрсетілгеннен лайықты теңдеу тренд құру нәтижелері бойынша бағаланатын
детерминациясының тиісті коэффициентінің ең жоғары мәніне, сондай-ақ алдыңғы жылдардағы статистикалық көрсеткіштер динамикасының сипаттамасына қарай таңдалады.
логарифмдік тренд кезең басында айтарлықтай өзгерістер және оларды одан әрі тұрақтандыру тән көрсеткіштер кезінде қолданылады;
дәрежелік тренд өсу жылдамдығы үнемі өзгеретін көрсеткіштер кезінде пайдаланылады;
экспоненциалдық сызықтық тренд деректер жылдамдығы үздіксіз өскен кезде пайдаланылады;
сызықтық регрессия негізінен мәні тұрақты жылдамдықпен артатын не кемитін сипаттамаларды модельдеу кезінде қолданылады.
8. Бұл ретте трендтерді бағалау нәтижелері бойынша мынадай факторлар:
трендерді құру нәтижелері бойынша теріс мәндердің болмау қажеттілігі;
қисындылығы және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуының ағымдағы және болжамды нұсқаларына, сондай-ақ аумақтарды дамыту бағдарламаларына сәйкес келуі ескеріледі.

Параграф 1. Первый этап: среднесрочный прогноз потребности в кадрах
6. Для расчета среднесрочного прогноза потребности в кадрах:
уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно к 1 апреля представляет государственному органу, ответственному за определение потребности экономики в кадрах, сведения по прогнозным данным социально-экономического развития Республики Казахстан на среднесрочный период (производительность труда, валовая добавленная стоимость по отраслям экономики в разрезе регионов) согласно приложению 1;
уполномоченный орган в сфере образования ежегодно к 1 марта представляет государственному органу, ответственному за определение потребности экономики в кадрах, прогнозную численность выпускников на пять лет по уровням образования в разрезе регионов и специальностей согласно приложению 2;
ведомство уполномоченного органа в области государственной статистической деятельности ежегодно к 1 марта представляет государственному органу, ответственному за определение потребности экономики в кадрах, статистические данные по количеству занятых в отраслях экономики по 2-м знакам (согласно ОКЭД) в разрезе занятий по 3-м знакам согласно Государственному классификатору занятий ГК РК 01-2005ГК (далее – ГК РК) в разрезе регионов согласно приложению 3.
Количество занятых в регионах рассчитывается по следующей формуле:
прогнозируемая численность занятых в году tрегиона r,
– численность занятых в отрасли iрегиона r в году, оцениваемая путем построения трендов и отбора наиболее подходящего следующим образом:
результат оценки коэффициентов трендов занятости в отрасли i,
переменная тренда в году t, принимающая последовательные значения от 6 до 11 для построения тренда.
7. Подходящее уравнение из перечисленных выше подбирается, исходя из максимального значения соответствующего коэффициента детерминации R2, оцениваемого по результатам построения тренда, а также характера динамики статистических показателей предыдущих лет:
логарифмический тренд применяется при показателях, для которых характерны значительные изменения в начале периода и дальнейшая их стабилизация:
степенной тренд применяется при показателях, для которых характерно постоянное изменение скорости роста;
экспоненциальную линию тренда используют в том случае, если скорость изменения данных непрерывно возрастает;
линейная регрессия применяется в основном при моделировании характеристик, значения которых увеличиваются или убывают с постоянной скоростью.
8. При этом по результатам оценки трендов учитываются следующие факторы:
необходимость отсутствия отрицательных значений по результатам построения трендов;
логичность и соответствие текущим и прогнозируемым вариантам социально-экономического развития региона, а также программам развития территорий.

9. Алынған
мәндері одан әрі талдау мақсаттары үшін саладағы, өңірдегі немесе жылдағы болжамды жағдайды бағалауға арналған тиісті индекстер бойынша қосылады.
10. Одан әрі нақтылауды жүзеге асыру экономикалық қызметтің әрбір түрінде жұмыспен қамтылғандардың кәсіби-біліктілік құрамының құрылымдық коэффициенті бойынша жүргізіледі, ол мынадай қатынаспен есептеледі:
, мұндағы:
- r өңірдің b базалық жылында j экономикалық қызмет түрі бойынша i кәсіптер тобының жұмыспен қамтылған кәсіби-біліктілік құрамының құрылымдық коэффициенті;
- r өңірдің базалық жылына j экономикалық қызмет түрінде жұмыспен қамтылған i санатындағы жұмыскерлердің саны;
- r өңірдің базалық жылына j экономикалық қызмет түрінде жұмыспен қамтылғандардың жалпы саны.
11. коэффициентті есептегеннен кейін і санатындағы жұмыскерлерге қажеттілік
қолдану жолымен былайша есептеледі:
мұндағы:
– r өңірде t жылына j экономикалық қызмет түрінде j санатындағы жұмыскерлерге болжамды қажеттілік.
Кадрларға қажеттілік әлеуметтік-экономикалық дамуды, демографиялық және миграциялық процестерді ескере отырып, корреляциялық-регрессиялық тәуелділік негізінде модельденеді.

9. Полученные значения
в дальнейшем для целей анализа суммируются по соответствующим индексам для оценки прогнозируемой ситуации в отрасли, регионе или году.
10. Осуществление дальнейшей детализации производится по структурным коэффициентам профессионально-квалификационного состава занятых в каждом виде экономической деятельности, рассчитанных из следующего соотношения:
структурный коэффициент профессионально-квалификационного состава занятых группы занятий , в организациях вида экономической деятельности базового года b региона r;
численность работников категории , занятых в виде экономической деятельности базового года, регионе r;
общая численность занятых в виде экономической деятельности базового года, региона r.
11. После расчета коэффициента потребность в работников категории iрассчитывается путем применения
следующим образом:
прогнозная потребность в работниках категории , занятых в виде экономической деятельности в году t региона r.
Кадровая потребность моделируется на основе корреляционно-регрессионных зависимостей с учетом социально-экономического развития, демографических и миграционных процессов.

2-параграф. Екінші кезең: орта мерзімді кезеңге кадрларға болжамды қажеттілікті айқындау мәніне кәсіпорындар мен мекемелерге анкета жүргізу
12. Орта мерзімді кезеңге кадрларға болжамды қажеттілікті айқындау мәніне кәсіпорындар мен мекемелерге анкета жүргізу осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес арнайы әзірленген анкета бойынша сауалнама жүргізу жолымен жүргізіледі.
Анкета негізгі жиынтықты бағалау үшін жеткілікті іріктеу құрамындағы барлық кәсіпорындар мен мекемелерде қолданылады.

Параграф 2. Второй этап: анкетирование предприятий и учреждений на предмет
определения прогнозной потребности в кадрах на среднесрочный период
12. Анкетирование предприятий и учреждений на предмет определения прогнозной потребности в кадрах на среднесрочный период проводится путем опроса по специально разработанной анкете согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Анкета распространяется среди всех предприятий и учреждений в составе выборки, достаточной для оценки генеральной совокупности.

13. Іріктеу экономикалық қызметтің 19 түрінің бөлінісінде (ЭҚЖК-ға сәйкес), ағымдағы жылғы жалдамалы жұмыскерлердің санына қарай жүргізіледі.
14. Іріктелген кәсіпорындар мен мекемелердің саны экономикалық қызмет түрлері бойынша жалдамалы жұмыскерлердің үлестеріне сәйкес бөлінеді. Экономикалық қызмет түрлері бойынша сауалнама жүргізуге жататын кәсіпорындар мен мекемелер санының алынған ең төменгі мәні соңғы жылдағы жеке экономикалық қызмет түрлерінің жалпы өңірлік өнімде әрбір облыстың үлес салмағына сәйкес Қазақстан Республикасының 16 өңірі бойынша бөлінеді.
Жұмыс күшіне болжамды
қажеттіліктерді айқындау
әдістемесінің 1-қосымшасы
Нысан
__________________________________________________________________________ * облысы, Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша орта мерзімді кезеңге Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды деректері бойынша мәліметтер (экономика салалары бойынша еңбек өнімділігі, жалпы қосылған құн)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.10.2018 № 433 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Сала
Жалпы қосылған құн, %
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
2
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
3
Өңдеуші өнеркәсіп
4
Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны баптау
5
Сумен жабдықтау, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау және бөліп таратуды бақылау
6
Құрылыс
7
Көтерме және бөлшек сауда, автомобильдер мен мотоциклдерді жөндеу
8
Тасымалдау және қоймаға жинау
9
Ақпарат және байланыс
10
Жылжымайтын мүлік операциясы
11
Өзге де көрсетілетін қызметтер
кестенің жалғасы
Еңбек өнімділігі, %
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
10
11
12
13
14
15
16
* Көрсеткіштерді әрбір облыс, Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша ұсыну қажет
Жалпы өңірлік өнім (ЖӨӨ) көлемі, еңбек өнімділігі, жұмыспен қамтылғандардың саны туралы мәліметтер, миллион теңге
Өңірлер
ЖӨӨ, млн теңге
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
Барлығы, оның ішінде:
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Батыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Түркістан облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
өсу қарқыны, %
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
Кестенің жалғасы
Еңбек өнімділігі
мың теңге/адам
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
Барлығы, оның ішінде:
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Батыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Түркістан облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
өсу қарқыны, %
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
Кестенің жалғасы
Жұмыспен қамтылғандардың саны
мың адам
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
Барлығы, оның ішінде:
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
Батыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Түркістан облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Шығыс Қазақстан облысы
Астана қаласы
Алматы қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
өсу қарқыны, %
20_ жыл Нақты
20_ жыл Бағалау
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
20_ жыл Болжам
Жұмыс күшіне болжамды
қажеттілікті айқындау
әдістемесіне 2-қосымша
Нысан
Өңірлер бөлінісінде бітірушілердің білім деңгейі бойынша бес жылға түлектердің болжамды саны

13. Выборка составляется исходя из численности наемных работников в текущем году, в разрезе 19 видов экономической деятельности (согласно ОКЭД).
14. Отобранное количество предприятий и учреждений распределяется в соответствии с долями наемных работников по видам экономической деятельности. Полученные пороги численности предприятий и учреждений, подлежащих опросу по видам экономической деятельности, распределяются по 16-ти регионам Республики Казахстан в соответствии с удельным весом каждой области в валовом региональном продукте отдельных видов экономической деятельности за последний год.
Приложение 1
к Методике определения
прогнозной потребности
в рабочей силе
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.10.2018 № 433 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сведения по прогнозным данным социально-экономического развития Республики
Казахстан на среднесрочный период производительность труда, валовая добавленная
стоимость по отраслям экономики) по
_____________________________________________________ области, города
Астана, Алматы, Шымкент*
№п/п
Отрасль
Валовая добавленная стоимость,%
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
2
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
3
Обрабатывающая промышленность
4
Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирован
5
Водоснабжение; канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов
6
Строительство
7
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
8
Транспорт и складирование
9
Информация и связь
10
Операции с недвижимым имуществ
11
Прочие услуги
продолжение таблицы
Производительность труда,%
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
10
11
12
13
14
15
16
* Показатели необходимо предоставить по каждой области, городам Астана, Алматы, Шымкент
Сведения об объемах валового регионального продукта (ВРП), производительности труда, численности занятых, миллионов тенге
Регионы
ВРП, миллионов тенге
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
Всего в том числе:
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
город Шымкент
продолжение таблицы
темп роста, в %
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
Продолжение таблицы
Регионы
ВРП, миллионов тенге
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
Всего в том числе:
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
город Шымкент
продолжение таблицы
темп роста, в %
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
Продолжение таблицы
Регионы
ВРП, миллионов тенге
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
Всего в том числе:
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Западно-Казахстанская
Жамбылская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Туркестанская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Восточно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
город Шымкент
продолжение таблицы
темп роста, в %
20_ год Факт
20_ год Оценка
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
20_ год Прогноз
Приложение 2 к Методике
определения прогнозной
потребности в рабочей силе

Негізгі жұмыста істейтін халық және экономикалық қызмет түрлері бойынша (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторының 19 секциясы бойынша 3 белгі) Қазақстан Республикасының өңірлерінде жұмыспен қамтылғандардың статусы
5
Өңір-Сала бөлінісінде жұмыспен қамтылған халық (Кәсіптер классификаторының 3 белгісінің қызметі)
6
Соңғы жұмыс істеген жері бойынша жұмыссыздар
7
Негізгі жұмыстағы экономикалық қызмет түрлері және білім деңгейі бойынша жұмыспен қамтылған халық
8
Негізгі жұмыстағы экономикалық қызмет түрлері және жасы, жынысы бойынша жұмыспен қамтылған халық
9
Кейінгі 10 жылда өңірлер және экономикалық қызмет түрлері бойынша жалпы өңірлік өнімнің көлемі
10
ЭҚТ/ЭҚТ кіші бөлімі және өңірлер және жынысы бойынша Қазақстан Республикасының ірі және орта кәсіпорыдарында жұмыс күшінің болуы және қозғалысы
Жұмыс күшіне болжамды
қажеттілікті айқындау
әдістемесіне
4-қосымша
Орта мерзімді кезеңге кадрларға болжамды қажеттілікті айқындау мәніне кәсіпорындар мен мекемелерге анкета жүргізу
(Кадрларға қысқа мерзімді қажеттілікті бағалау)
Респондент туралы ақпарат
Өтінемін, ақпараттық жолды толтырыңыз
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мырза ______________________
Ханым____________________
Атқаратын лауазымы:
Кәсіпорынның/мекеменің атауы:
Өңір (облыс, қала):
Мекенжайы:
Телефон/Факс/E-mail:
1-БЛОК. КӘСІПОРЫН/МЕКЕМЕ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
(қажеттісінің астын сызыңыз)
СҰРАҚ: Сіздің кәсіпорыныңыздың/мекемеңіздің негізгі экономикалық қызмет түрін көрсетіңіз?
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
Өсімдік және мал шаруашылықтары, аңшылық және осы салаларда қызметтер ұсыну
Орман шаруашылығы және ағаш дайындау
Балық шаруашылығы және акваөсіру
Тау-кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу
Көмір және лигнит өндіру
Шикі мұнай және табиғи газ өндіру
Металл кендерін өндіру
Тау-кен өндіру өнеркәсібінің басқа салалары
Тау-кен өндіру өнеркәсібі саласындағы техникалық қызметтер
Өңдеу өнеркәсібі
Тамақ өнімдерін өндіру
Сусындар өндіру
Темекі өнімдерін өндіру
Тоқыма бұйымдарын өндіру
Киім өндіру
Былғары және оған жататын өнімдерді өндіру
Жиһаздан басқа ағаштан және тоздан жасалған бұйымдарды өндіру;
сабаннан және өруге арналған материалдардан жасалған бұйымдар өндіру
Қағаз және қағаз өнімдерін өндіру
Жазылған материалдарды басып шығару және шығару
Кокс және мұнайдың өңделген өнімдерін өндіру
Химиялық өнеркәсіп өнімдерін өндіру
Негізгі фармацевтикалық өнімдер мен препараттар өндіру
Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру
Өзге де металл емес минералдық өнімдер өндіру
Металлургия өнеркәсібі
Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын өндіру
Компьютерлер, электрондық және оптикалық бұйымдар өндіру
Электр жабдықтарын өндіру
Басқа санаттарға енгізілмеген машиналар мен жабдықтарды өндіру
Автокөлік құралдарын, тіркемелер және жартылай тіркемелерді өндіру
Басқа көлік құралдарын өндіру
Жиһаз өндіру
Өзге де дайын бұйымдарды өндіру
Машиналар мен жабдықтарды жөндеу және орнату
Электрмен жабдықтау, газ, бу беру және ауаны баптау
Сумен жабдықтау; кәріз жүйесі, қалдықтардың жиналуына және таратылуына бақылау жасау
Суды жинау, өңдеу және тарату
Кәріз жүйесі
Қалдықтарды жинау, өңдеу және жою; қалдықтарды кәдеге жарату
Рекультивация және қалдықтарды жою саласындағы өзге де қызметтер
Құрылыс
Ғимараттар мен құрылыстарды салу
Азаматтық құрылыс
Мамандандырылған құрылыс жұмыстары
Көтерме және бөлшек сауда, автомобильдерді және мотоциклдерді жөндеу
Автомобильдер мен мотоциклдерді көтерме және бөлшек сату және оларды жөндеу
Автомобильдер мен мотоциклдерден басқа көтерме сауда
Автомобильдер мен мотоциклдерді сатудан басқа, бөлшек сауда
Тасымалдау және қоймаға жинау
Құрлықтағы көлік және құбырлар арқылы тасымалдау
Су көлігі
Әуе көлігі
Қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі
Пошталық және курьерлік қызмет
Тұру және тамақтану жөнінде қызмет көрсету
Тұруды ұйымдастыру жөнінде қызмет көрсету
Тамақ өнімдерін және сусындарды ұсыну жөнінде қызмет көрсету
Ақпарат және байланыс
Баспа қызметі
Кино-, бейнефильмдер және телевизиялық бағдарламалар, фонограмма және музыкалық жазбалар шығару
Бағдарламалар және телерадио хабарлама жасау жөніндегі қызмет
Байланыс
Компьютерлік бағдарламалау, консультациялар және басқа ілеспе көрсетілетін қызметтер
Ақпараттық қызметтердің қызметі
Қаржы және сақтандыру қызметі
Сақтандыру және зейнетақы қорлары қызметтерін қоспағанда қаржы қызметтері
Міндетті әлеуметтік сақтандырудан басқа сақтандыру, қайта сақтандыру және зейнетақы қорларының қызметі
Қаржыландыру және сақтандыру қызметтерін ұсыну жөніндегі қосалқы қызмет
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
Құқық және бухгалтерлік есеп саласындағы қызмет
Бас компаниялардың қызметі; басқару мәселелері жөнінде консультациялар
Сәулет өнері, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
Ғылыми зерттеулер және әзірлемелер
Жарнама қызметі және нарық конъюнктурасын зерттеу
Өзге де кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
Ветеринарлық қызмет
Әкімшілік және қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
Жалдау, жалға беру және лизинг
Жұмысқа орналастыру
Туристік операторлардың, туристік агенттіктердің және туризм саласында қызметтер көрсететін өзге де ұйымдардың қызметі
Қауіпсіздікті қамтамасыз ету және тергеу жүргізу жөніндегі қызмет
Ғимараттарға және аумақтарға қызмет көрсету саласындағы қызмет
Әкімшілік-басқару, шаруашылық және өзге де қосалқы қызмет көрсету саласындағы қызмет
Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру
Білім беру
Денсаулық сақтау және әлеуметтік көрсетілетін қызметтер
Денсаулық сақтау саласындағы қызмет
Тұрғын орынмен қамтамасыз ете отырып күтіп-бағу жөніндегі қызмет
Тұратын жермен қамтамасыз етпей әлеуметтік қызметтер көрсету
Өнер, ойын-сауық және демалыс
Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
Кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың және басқа да мәдени қызмет көрсететін мекемелердің қызметі
Құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет
Спорт саласындағы және демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастырудағы қызмет
Өзге де қызметтер түрлерін ұсыну
Мүшелік ұйымдар қызметі
Компьютерлерді, тұрмыстық бұйымдар мен жеке пайдаланатын заттарды жөндеу
Өзге де дербес қызметтер көрсету
Өзге (көрсетіңіз)
2-БЛОК. КАДРЛАРҒА ҚАЖЕТТІЛІК ТУРАЛЫ АҚПАРАТ

Занятое население на основной работе и статусу занятости по регионам Республики Казахстан по видам экономической деятельности (3 знака по 19 секциям Общего классификатора видов экономической деятельности)
5
Занятое население, в разрезе Регион-Отрасль (детальность 3 знака Классификатора занятий)
6
Безработные по последнему месту занятости
7
Занятое население по видам экономической деятельности на основной работе и уровню образования
8
Занятое население по видам экономической деятельности на основной работе и возрасту, полу
9
Объем валового регионального продукта по регионам и видам экономической деятельности за последние 10 лет
10
Наличие и движение рабочей силы на крупных и средних предприятиях Республики Казахстанпо ВЭД / подразделам ВЭД, регионам и полу
Приложение 4
к Методике определения прогнозной
потребности в рабочей силе
Анкетирование предприятий и учреждений на предмет определения прогнозной потребности в кадрах на среднесрочный период
(оценка краткосрочной потребности в кадрах)
Информация о респонденте
Пожалуйста, заполните информационные поля
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Господин ______________________
Госпожа ____________________
Занимаемая должность:
Название предприятия/учреждения:
Регион (область, город):
Адрес:
Телефон/Факс/E-mail:
БЛОК 1. ИНФОРМАЦИЯ О ПРЕДПРИЯТИИ/УЧРЕЖДЕНИИ
(нужное подчеркнуть)
ВОПРОС: Укажите основной вид экономической деятельности вашего предприятия/учреждения?
Сельское, лесное и рыбное хозяйство
Растениеводство и животноводство, охота и предоставление услуг в этих областях
Лесоводство и лесозаготовки
Рыболовство и аквакультура
Горнодобывающая промышленность и разработка карьеров
Добыча угля и лигнита
Добыча сырой нефти и природного газа
Добыча металлических руд
Прочие отрасли горнодобывающей промышленности
Технические услуги в области горнодобывающей промышленности
Обрабатывающая промышленность
Производство продуктов питания
Производство напитков
Производство табачных изделий
Производство текстильных изделий
Производство одежды
Производство кожаной и относящейся к ней продукции
Производство деревянных и пробковых изделий, кроме мебели; производство изделий из соломки и материалов для плетения
Производство бумаги и бумажной продукции
Печать и воспроизведение записанных материалов
Производство кокса и продуктов нефтепереработки
Производство продуктов химической промышленности
Производство основных фармацевтических продуктов и препаратов
Производство резиновых и пластмассовых изделий
Производство прочей не металлической минеральной продукции
Металлургическая промышленность
Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования
Производство компьютеров, электронной и оптической продукции
Производство электрического оборудования
Производство машин и оборудования, не включенных в другие категории
Производство автотранспортных средств, трейлеров и полуприцепов
Производство прочих транспортных средств
Производство мебели
Производство прочих готовых изделий
Ремонт и установка машин и оборудования
Электроснабжение, подача газа, пара и воздушное кондиционирование
Водоснабжение; канализационная система, контроль над сбором и распределением отходов
Сбор, обработка и распределение воды
Канализационная система
Сбор, обработка и удаление отходов; утилизация отходов
Рекультивация и прочие услуги в области удаления отходов
Строительство
Строительство зданий и сооружений
Гражданское строительство
Специализированные строительные работы
Оптовая и розничная торговля; ремонт автомобилей и мотоциклов
Оптовая и розничная торговля автомобилями и мотоциклами, и их ремонт
Оптовая торговля за исключением автомобилей и
мотоциклов
Розничная торговля, кроме торговли автомобилями и мотоциклами
Транспорт и складирование
Сухопутный транспорт и транспортирование по трубопроводам
Водный транспорт
Воздушный транспорт
Складское хозяйство и вспомогательная транспортная деятельность
Почтовая и курьерская деятельность
Услуги по проживанию и питанию
Услуги по организации проживания
Услуги по предоставлению продуктов питания и напитков
Информация и связь
Издательская деятельность
Производство кино-, видеофильмов, и телевизионных программ, фонограмм и музыкальных записей
Деятельность по созданию программ и телерадиовещание
Связь
Компьютерное программирование, консультации и другие сопутствующие услуги
Деятельность информационных служб
Финансовая и страховая деятельность
Финансовые услуги, за исключением услуг страховых и пенсионных фондов
Страхование, перестрахование и деятельность пенсионных фондов, кроме обязательного социального страхования
Вспомогательная деятельность по предоставлению финансовых услуг и страхования
Операции с недвижимым имуществом
Профессиональная, научная и техническая деятельность
Деятельность в области права и бухгалтерского учета
Деятельность головных компаний; консультации по вопросам управления
Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий; технических испытаний и анализа
Научные исследования и разработки
Рекламная деятельность и изучение рыночной конъюнктуры
Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
Ветеринарная деятельность
Деятельность в области административного и
вспомогательного обслуживания
Аренда, прокат и лизинг
Трудоустройство
Деятельность туроператоров, турагентов и прочих организаций, предоставляющих услуги в сфере туризма
Деятельность по обеспечению безопасности и расследованию
Деятельность в области обслуживания зданий и территорий
Деятельность в области административно-управленческого, хозяйственного и прочего вспомогательного обслуживания
Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение
Образование
Здравоохранение и социальные услуги
Деятельность в области здравоохранения
Деятельность по уходу с обеспечение проживания
Предоставление социальных услуг без обеспечения проживания
Искусство, развлечения и отдых
Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
Деятельность библиотек, архивов, музеев и других учреждений культурного обслуживания
Деятельность по организации азартных игр и заключения пари
Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений
Предоставление прочих видов услуг
Деятельность членских организаций
Ремонт компьютеров, предметов личного потребления и бытовых товаров
Предоставление прочих индивидуальных услуг
Иное (пожалуйста, укажите)
БЛОК 2. ИНФОРМАЦИЯ О ПОТРЕБНОСТИ В КАДРАХ

1-СҰРАҚ. Кейінгі12 айда Сізде қызметкерлерді ЖАЛДАУДА ҚИЫНДЫҚТАР туындады ма (бір немесе екі жауап таңдаңыз)?
Егер "ИӘ" болса, онда ненің салдарынан:
Егер "ЖОҚ" болса, онда ненің салдарынан:
Үміткерлердің кәсіби дағдысы жетіспеді
Үміткерлердің жеке қасиеттері көңіліңізден шықпады
Жалдау кейінгі кездері жүзеге асырылмайды
Жұмыс жағдайлары үміткерлердің көңілінен шықпады
Үміткерлер бос жұмыс орындарына сай келді
Үміткерлер болмады немесе аз болды
Бос жұмыс орындары толтыруды қажет етпейді
Үміткерлер ұсынылған жалақыдан жоғары жалақыны қалады
2-СҰРАҚ. Кадр іздегенде Сіздің кәсіпорныңыз/мекемеңіз қайда жүгінеді (бір немесе екі жауап таңдаңыз)?
Баспасөз басылымдарында хабарландыру, жарнама беру арқылы өз бетінше іздестіру
Интернет көздері арқылы өз бетінше іздестіру
Таныстардың, әріптестердің, қызметкерлердің және т.б. ұсынымдары бойынша өз бетінше іздестіру
Рекрутингтік (кадр) агенттіктеріне жүгіну
Мемлекеттік жұмыспен қамту қызметтеріне жүгіну
Оқу орындарына (колледждерге, ЖОО-ларға және т.б.) жүгіну
3-СҰРАҚ. Сіздің пікіріңізше салаңыздағы қызметкердің бірінші кезекте қандай бес кәсіби дағдысы болуға тиіс. Мысалы, егер Сіз "Ақпарат және байланыс" саласында жұмыс істесеңіз, онда "Delphi, Java, C++ бағдарламалау тілдерін білу және қолдану" немесе VLAN, Firewalls, IPS, VPN қауіпсіздік желілерін құру" сияқты дағдылар.
1) _______________________________________________
2)________________________________________________
3)________________________________________________
4)________________________________________________
5)________________________________________________
4-СҰРАҚ. Сіздің кәсіпорныңыз/мекемеңіз "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы бойынша қоныстандыру есебінен басқа өңірлерден жұмыскерлер тартуға өтінім беруге дайын ба?
ИӘ
ЖОҚ (мүмкіндігінше себебін көрсетіңіз):
_____________________________________
5-СҰРАҚ. Сіздің кәсіпорныңыздың/мекемеңіздің жұмыскерлерінің ағымдағы санын, сондай-ақ ағымдағы жылдың соңына дейін жоспарланып отырған өзгерістерді көрсетіңіз.
Мысалы, егер Сіз 5 адамды жалдауды жоспарласаңыз, онда +5, егер қысқарту болса - 5-ті көрсетуіңізді өтінеміз, егер Сіз екеуінде жоспарламасаңыз 0-ді көрсетіңіз.
1) Жұмыскерлердің ағымдағы саны, адам.
2) Ағымдағы жыл соңына дейін жұмыскерлер санында жоспарланып отырған өзгерістер, адам.
6-СҰРАҚ. Егер Сіз ағымдағы жылдың соңына дейін жұмыскерлердің санына өзгерістер енгізуді жоспарласаңыз, онда нақты қандай кәсіптер бойынша қосымша жалдау (егер"+") немесе қысқарту (онда "-") болатынын көрсетіңіз.
Сұраққа жауап беру үшін Сіз белгілеген салаға сәйкес қосымшаны толтыруды өтінеміз.
Мысалы, "бұл бағдарлама туралы естімеппін", "естідім, бірақ оның шарттарымен таныс емеспін", "менің өңірімде мамандар жеткілікті, сондықтан қоныс аудару қажет емес" және т.с.с.

1 ВОПРОС. Возникали ли у Вас сложности с наймом сотрудников за последние 12 месяцев? (выберите не более двух)
ЕСЛИ ДА, то вследствие чего:
ЕСЛИ НЕТ, то вследствие чего:
Соискателям не хватало профессиональных навыков
Соискатели не устроили Вас личными качествами
НаҰм в последнее время не осуществлялся
Соискателей не устраивали условия работы
Соискатели соответствовали вакансиям
Соискателей не было или было мало
Имеющиеся вакансии не требовали заполнения
Соискатели ожидали оплату выше предложенной
2 ВОПРОС. Куда Ваше предприятие/учреждение обращается при поиске кадров? (выберите не более двух ответов)
Самостоятельный поиск через объявления в печатных изданиях, рекламу
Самостоятельный поиск через интернет источники
Самостоятельный поиск по рекомендациям знакомых, коллег, сотрудников и т.п.
Обращение в рекрутинговые (кадровые) агентства
Обращение в государственные службы занятости
Обращение в учебные заведения (колледжи, ВУЗы и т.д.)
3 ВОПРОС. По Вашему мнению, какими 5-ю профессиональными навыками (относящимися непосредственно к выполняемой работе) должен в первую очередь обладать работник Вашей отрасли? Например, если Вы работаете в отрасли "Информация и связь", то такие навыки как "Знание и применение языков программирования Delphi, Java, C++" или "Способность построения защитных сетей VLAN, Firewalls, IPS, VPN".
1)________________________________________________
2)________________________________________________
3)________________________________________________
4)________________________________________________
5)________________________________________________
4 ВОПРОС. Готово ли Ваше предприятие/учреждение подать заявку на привлечение работников из других регионов по программе "Дорожная карта занятости 2020" за счет переселения?
ДА
НЕТ (по возможности, укажите, пожалуйста, причину): _____________________________________
5 ВОПРОС. Укажите, пожалуйста, текущую численность работников Вашего предприятия/учреждения, а также планируемые изменения до конца текущего года. Например, если Вы предполагаете наҰм 5-ти человек, то просим указать +5, если сокращение, то -5, если Вы не планируете ни того ни другого – укажите 0.
1) Текущая численность работников, чел.
2) Планируемое изменение численности работников до конца текущего года, чел.
6 ВОПРОС. Если Вы запланировали изменения в численности работников до конца текущего года, укажите, пожалуйста, по каким именно профессиям ожидается дополнительный наҰм (если "+") или сокращение (если "-"). Для ответа на вопрос укажите, пожалуйста, вид отрасли.
Например, "не слышал о такой программе", "слышал, но не знаком с ее условиями", "в моем регионе достаточно специалистов, поэтому переселение не нужно" и т.п.