Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 404 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 қазанда № 14285 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 14.09.2021 № 377 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. "Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, шығаруға және көмуге тарифтерді есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 10 бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 12936 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 16 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Методики расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 404. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2016 года № 14285. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14.09.2021 № 377 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 января 2016 № 10 "Об утверждении Методики расчета тарифов на сбор, вывоз и захоронение твердых бытовых отходов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12936, опубликованный 16 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации на официальное опубликование в периодические печатные издания, информационно-правовую систему "Әділет" и в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 404 бұйрығымен
бекітілген
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесі
1. Осы Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге тарифтерді есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес әзірленді және тұрмыстық қатты қалдықтарды (бұдан әр – ТҚҚ) жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және көмуге тарифтерді есептеуге арналады.
2. ТҚҚ жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеу және көмуге тарифтерді есептеу калькуляция баптары және экономикалық элементтер бойынша топтастырылған мамандандырылған ұйымдардың іс жүзіндегі шығыстарын көрсететін өзіндік құн арқылы жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметтің толық өзіндік құны (С) ТҚҚ жинауға, әкетуге, кәдеге жаратуға, қайта өңдеу және көму жұмыстарын орындауға, сондай-ақ жалпы пайдалану және пайдаланудан тыс шығыстарға жұмсалатын сома ретінде анықталады.
Калькуляциялық бірліктің өзіндік құны жиналған,әкеткен, кәдеге жаратылған,қайта өңделген және көмілген ТҚҚ көлеміне/массасына толық өзіндік құнды бөлу жолымен анықталады.
ТҚҚ жинау және әкетумен айналысатын кәсіпорындар жұмыстарының негізгі көрсеткіштері осы Әдістемеге 1 - қосымшада көрсетілген.
ТҚҚ жинауға және әкетуге нормативтік шығыстарды есептеу кезінде арнайы машинаның 1 рейсіне жұмсалатын орташа шығындарын ескеру орынды.
Бір рейс деп ТҚҚ жинауды бірінші орыннан бастайтын және маршрутпен тасымалдаудың белгіленген технологиясы бойынша контейнерлік алаңдарды мамандандырылған машиналарды толық жүктегенге дейін айналып өткен соң және ТҚҚ көму орындарымен аяқтайтын арнайы машиналардың қозғалысының бірреттік жиынтық циклі түсіндіріледі.
ТҚҚ жинаудың, әкетудің, кәдеге жаратудың, қайта өңдеудің және көмудің толық өзіндік құнын есептеу кестесі осы Әдістемеге 2 қосымшада көрсетілген.
3. ТҚҚ жинау, әкету,кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму тарифтерді бойынша қызметтерді көрсететін мамандандырылған ұйымдардың әрқайсысы бөлек есептеледі және келесі формуламен анықталады:
ҚҚ = Ө + П,
мұндағы:
ҚҚ - арнайы ұйымдардың қаржы қаражатына деген қажеттілігі;
Ө - толық өзіндік құны (шығындар);
П - пайда.
Сонымен қатар, пайда – көрсетілген қызметтен (тауарлар сату, жұмыстарды) түскен түсім және өзіндік құнға енгізілетін өндіріс пен сатуға жұмсалған шығын арасындағы айырма:
P = Түсім - Шығын

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Утверждена
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 1 сентября 2016 года № 404
Методика расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов
1. Настоящая Методика расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и предназначена для расчета тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение твердых бытовых отходов (далее – ТБО).
2. Расчет тарифа на сбор, вывоз, утилизацию, переработку и захоронение ТБО производится через себестоимость, которая отражает фактические затраты специализированных организаций, сгруппированные по экономическим элементам и статьям калькуляции.
Полная себестоимость услуг (С) определяется как сумма затрат на выполнение работ по сбору, вывозу, утилизации, переработке и захоронению ТБО, а также общеэксплуатационных и внеэксплуатационных расходов.
Себестоимость калькуляционной единицы определяется путем деления полной себестоимости на объем/массу собранных, вывезенных, утилизированных, переработанных и захороненных ТБО.
Основные показатели работы предприятий по сбору и вывозу ТБО представлены в приложении 1 к настоящей Методике.
При расчете нормативных затрат на сбор и вывоз ТБО целесообразно учитывать средние расходы на 1 рейс специализированной машины.
Под одним рейсом понимается однократный совокупный цикл движения спецмашины, начинающийся от первого места сбора ТБО и после объезда специализированной машиной площадок по установленному технологией перевозок маршруту до полной загрузки специализированной машины, заканчивающийся местом захоронения ТБО.
Таблицы для расчета полной себестоимости сбора, вывоза, утилизации, переработки и захоронения ТБО представлены в приложении 2 к настоящей Методике.
3. Расчет тарифа специализированными организациями, оказывающими услуги по сбору, вывозу, утилизации, переработке и захоронению ТБО, рассчитывается по отдельности и определяется по формуле:
ФС = С + П,
где:
ФС - потребность в финансовых средствах специализированных организаций;
С - полная себестоимость (затраты);
П - прибыль.
При этом, прибыль – это разница между выручкой от оказания услуг (реализации продукции, работ) и затратами на производство и реализацию, включаемыми в себестоимость:
П = Доход – Затраты.

4. ТҚҚ жинау, әкету,кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму үшін қызмет көрсету көлемі ретінде келесі формуламен анықталады:
ҚҚжалпы = ҚҚжин + ҚҚәкету + ҚҚкәд.жар + ҚҚқайта өң + ҚҚкөму
Бір немесе бірнеше қызметтер болмаған жағдайда, 0 - мәні пайдаланылады.
5. Мамандандырылған ұйымдардың қызметі үшін жылдық тариф - ТҚҚ бірлігі үшін (көлем/массасы) төмендегідей есептеледі:
Т = ҚҚ/К,
мұндағы:
Т - арнайы ұйымдардың қызметі үшін жылдық тариф
К- шығарылған ТҚҚ көлемі/массасы.
ТҚҚ шығаруға бір тұрғынға шаққандағы айлық тариф келесі формуламен анықталады:
Та=ТхН
12
мұндағы:
Та - ТҚҚ шығаруға бір тұрғынға шаққандағы айлық тариф
Н - бір тұрғынға шаққандағы ТҚҚ жинақталуының жылдық нормасы.
бір тұрғынға шаққандағы ТҚҚ жинақталуының жылдық нормасы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 25 қарашадағы № 145 бұйрығмен бекітілген (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 12936) Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларын сәйкес есептеледі.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды
жинауға, әкетуге, кәдеге
жаратуға, қайта өңдеуге және
көмуге арналған тарифті есептеу
әдістемесіне
1-қосымша
ТҚҚ жинау және әкету жөніндегі кәсіпорындар жұмыстарының негізгі көрсеткіштері
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есептік кезең
Жоспарлық кезең
Ескертпе
жоспар
нақты
1
2
3
4
5
6
7
1.
Арнайы машина паркі, барлығы, соның ішінде машиналар маркасы бойынша
бірлік
2.
Маркасы бойынша арнайы машиналарды пайдаланумерзімі
жыл
3.
Ауысым ұзақтығы
сағат
4.
Машина паркін пайдалану коэффициенті, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
%
5.
ТҚҚ-мен жүргендер саны, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
бірлік
6.
1 рейсте арнайы машинаға жүктелетін ТҚҚ саны, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
м3
7.
Шығарылған ТҚҚ, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
м3
8.
Машиналардың жүріп өтуі, барлығы, соның ішінде машина маркалары бойынша
км
Тұрмыстық қатты қалдықтарды
жинауға, әкетуге, кәдеге
жаратуға, қайта өңдеуге және
көмуге арналған тарифті есептеу
әдістемесіне
2-қосымша
ТҚҚ жинаудың, әкетудің, кәдеге жаратудың, қайта өңдеудің және көмудің толық өзіндік құнын есептеу
1-кесте. ТҚҚ жинаудың және әкетудің толық өзіндік құны
Көрсеткіштер
Есептік кезең
Шығындар мен өзіндік құны теңге/жыл
Ескертпе
1
2
3
4
5
1.
ТҚҚ жинауға және шығаруға жұмсалатын шығындар, соның ішінде:
Еңбекақыны төлеуге жұмсалатын шығындар
Еңбек ақы төлеу қорынан аударымдар
Амортизация
Отынға жұмсалатын шығындар
Материалға жұмсалатын шығындар
Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалатын шығындар
Цехтық шығыстар
2.
ТҚҚ жинаудың және әкетудің толық өзіндік құны
2-кесте. ТҚҚ-ны кәдеге жаратудың толық өзіндік құны
№ р/с
Көрсеткіштер
Есептік кезең
Шығындар мен өзіндік құны теңге/жыл
Ескертпе
1
2
3
4
5
1.
ТҚҚ жинауға және шығаруға жұмсалатын шығындар, соның ішінде:
Еңбекақыны төлеуге жұмсалатын шығындар
Еңбек ақы төлеу қорынан аударымдар
Амортизация
Энергияға жұмсалатын шығындар
Материалға жұмсалатын шығындар
Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалатын шығындар
Цехтық шығыстар
2.
ТҚҚ-ны кәдеге жаратудың толық өзіндік құны
3-кесте. ТҚҚ қайта өңдеудің толық өзіндік құны
Көрсеткіштер
Есептік кезең
Шығындар мен өзіндік құны теңге/жыл
Ескертпе
1
2
3
4
5
1.
ТҚҚ жинауға және шығаруға жұмсалатын шығындар, соның ішінде:
Еңбек ақыны төлеуге жұмсалатын шығындар
Еңбек ақы төлеу қорынан аударымдар
Амортизация
Энергияға жұмсалатын шығындар
Материалға жұмсалатын шығындар
Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалатын шығындар
Цехтық шығыстар
2.
ТҚҚ қайта өңдеудің толық өзіндік құны
4-кесте. ТҚҚ көмудің толық өзіндік құны
Көрсеткіштер
Есептік кезең
Шығындар мен өзіндік құны теңге/жыл
Ескертпе
1
2
3
4
5
1.
ТҚҚ жинауға және шығаруға жұмсалатын шығындар, соның ішінде:
Еңбекақыны төлеуге жұмсалатын шығындар
Еңбекақы төлеу қорынан аударымдар
Амортизация
Энергияға жұмсалатын шығындар
Материалға жұмсалатын шығындар
Арнайы машиналарға техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жұмсалатын шығындар
Цехтық шығыстар
Қоршаған ортаға эмиссияға шығыстар
2.
ТҚҚ көмудің толық өзіндік құны

4. Сумма по услугам по сбору, вывозу, утилизации, переработке и захоронению ТБО определяется по формуле:
ФС общ = ФС сбор + ФС вывоз + ФС утил + ФС перераб + ФС захор
В случае отсутствия одного или нескольких услуг, используется значение – 0.
5. Годовой тариф на услуги специализированных организаций на единицу (объем/массу) ТБО рассчитывается следующим образом:
где:
Т – годовой тариф на услуги специализированных организаций;
О – объем/масса вывезенных ТБО.
6. Месячный тариф на одного жителя на вывоз ТБО определяется по следующей формуле:
где:
Тм - месячный тариф на одного жителя на вывоз ТБО;
Н - годовая норма накопления ТБО на одного жителя.
годовая норма накопления ТБО на одного жителя рассчитывается в соответствии с Типовыми правилами расчета норм образования и накопления коммунальных отходов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 25 ноября 2014 года № 145 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10030).
Приложение 1
к Методике расчета тарифа на
сбор, вывоз, утилизацию,
переработку и захоронение
твердых бытовых отходов
Основные показатели работы предприятий по сбору и вывозу ТБО
Показатели
Единица измерения
Отчетный период
Плановый период
Примечание
План
Факт
1
2
3
4
5
6
7
1.
Парк специальных машин, всего, в том числе по маркам машин
единиц
2.
Срок эксплуатации специальных машин по маркам
лет
3.
Продолжительность смены
час
4.
Коэффициент использования парка машин, всего, в том числе по маркам машин
%
5.
Число поездок с ТБО, всего, в том числе по маркам машин
единиц
6.
Koличество ТБО, загружаемых в специальную машину за 1 рейс, всего, в том числе по маркам машин
м3
7.
Вывезено ТБО, всего, в том числе по маркам машин
м3
8.
Пробег машин, всего, в том числе по маркам машин
км
Приложение 2
к Методике расчета тарифа на
сбор, вывоз, утилизацию,
переработку и захоронение
твердых бытовых отходов
Расчет полной себестоимости сбора, вывоза, утилизации, переработки и захоронения ТБО.
Таблица 1. Полная себестоимость сбора и вывоза ТБО.
Показатели
Отчетный период
Затраты и себестоимость, тенге/год
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Затраты на сбор и вывоз ТБО, в том числе:
Затраты на оплату труда
Отчисления из фонда оплаты труда
Амортизация
Затраты на топливо
Затраты на материалы
Затраты на техническое обслуживание и ремонт специальных машин
Цеховые расходы
2.
Полная себестоимость сбора и вывоза ТБО
Таблица 2. Полная себестоимость утилизации ТБО.
Показатели
Отчетный период
Затраты и себестоимость, тенге/год
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Затраты на утилизацию ТБО, в том числе:
Затраты на оплату труда
Отчисления из фонда оплаты труда
Амортизация
Затраты на энергию
Затраты на материалы
Затраты на техническое обслуживание и ремонт специальных машин
Цеховые расходы
2.
Полная себестоимость утилизации ТБО
Таблица 3. Полная себестоимость переработки ТБО.
Показатели
Отчетный период
Затраты и себестоимость, тенге/год
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Затраты на переработку ТБО, в том числе:
Затраты на оплату труда
Отчисления из фонда оплаты труда
Амортизация
Затраты на энергию
Затраты на материалы
Затраты на техническое обслуживание и ремонт специальных машин
Цеховые расходы
2.
Полная себестоимость переработки ТБО
Таблица 4. Полная себестоимость захоронения ТБО.
Показатели
Отчетный период
Затраты и себестоимость, тенге/год
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Затраты на захоронение ТБО, в том числе:
Затраты на оплату труда
Отчисления из фонда оплаты труда
Амортизация
Затраты на энергию
Затраты на материалы
Затраты на техническое обслуживание и ремонт специальных машин
Цеховые расходы
Затраты на эмиссии в окружающую среду
2.
Полная себестоимость захоронения ТБО