Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетінің төрағасының 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 219 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 28 қазанда № 14380 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағы 258) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Әлеуметтік және демографиялық статистика басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Әлеуметтік және демографиялық статистика басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Қ.К. Орынханов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі Статистика
комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2016 жылғы 28 қыркүйекте
№ 219 бұйрығымен бекітілді
Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесі

Об утверждении Методики расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества)
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 219. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2016 года № 14380.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества).
2 Управлению социальной и демографической статистики совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) направление в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению социальной и демографической статистики Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Орынханов К.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
от 28 сентября 2016 года № 219
Методика расчета показателей брака (супружества)
и расторжения брака (супружества)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу көрсеткіштерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңымен (бұдан әрі – Заң) бекітілген статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Осы Әдістеме қолданыстағы жалпы статистикалық байқаулар шегінде қалыптастырылған ресми статистикалық деректерді пайдалану негізінде неке (ерлі-зайыптылық) және некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу (бұдан әрі – некелесу мен ажырасу) көрсеткіштерін есептеу әдістерін айқындайды.
3. Осы Әдістеме Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті (бұдан әрі – Комитет) және аумақтық статистика органдары қызметкерлерінің статистикалық қызметте пайдалануына арналған.
4. Некелесу мен ажырасу маңызды демографиялық үдерістер болып табылады және отбасының қалыптастырылуы мен ыдырауын анықтайды, айтарлықтай дәрежеде тууға ықпал етеді. Некелесу мен ажырасудың есептік көрсеткіштері елдің әлеуметтік-демографиялық дамуын талдау кезінде кеңінен қолданылады.
5. Осы Әдістемеде келесі анықтамалар қолданылады:
1) ажырасудың жалпы коэффициенті – халықтың орташа жылдық 1000 адамға есептегенде ажырасулар саны;
2) ажырасудың жасына қарай коэффициенті –белгілі бір жаста ажырасқан ерлер (әйелдер) санының сол жастағы некеге тұрған ерлердің (әйелдер) орташа санына қатынасы;
3) қайтадан тіркелген некелер – ажырасқандар мен тұлдар құрған некелер;
4) неке жағдайы – сол немесе басқа бір неке санатына кіруіне байланысты ерлер немесе әйелдердің мәртебесі;
5) некелесу – халықта неке (ерлі-зайыптылық) жұптарын құру үдерісі;
6) некелесуге қабілетті халық – некеге тұрмаған, неке (ерлі-зайыптылық) жасындағы ерлер мен әйелдер;
7) некелесудің жалпы коэффициенті – халықтың орташа жылдық 1000 адамға есептегенде некелер саны;
8) некелесудің жасына қарай коэффициенті – белгілі бір жаста некеге тұрған ерлердің (әйелдер) осы жаста некеге тұрмаған ерлердің (әйелдер) орташа санына қатынасы;
9) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу – ерлі-зайыптылардың біреуінің немесе екеуінің өтініші бойынша оны бұзу жолымен, сондай-ақ сот әрекетке қабілетсіз деп таныған жұбайының қорғаншысының өтініші бойынша тоқтатылуы.
2-тарау. Ақпарат көздері
6. Некелесу мен ажырасу деректерінің негізгі көздері он жылда бір рет жүргізілетін халық санағы болып табылады. Халық санағының қорытындысы бойынша он бес және одан жоғары жастағы ерлер мен әйелдердің жасы мен білім деңгейін үйлестіре отырып, неке жағдайы бойынша нақты деректер, сондай-ақ отбасылардың саны мен ауқымы жөніндегі деректерді алуға мүмкіндік береді.

Глава 1. Общие положения
1. Методика расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества) (далее – Методика) относится к статистической методологии, утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Настоящая Методика определяет методы расчета показателей брака (супружества) и расторжения брака (супружества) (далее – брачность и разводимость, развод) с использованием официальных статистических данных, сформированных в рамках действующих общегосударственных статистических наблюдений.
3. Настоящая Методика предназначена для использования в статистической деятельности сотрудниками Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет) и его территориальными органами.
4. Брачность и разводимость являются важными демографическими процессами и определяют формирование и распад семей, в значительной степени оказывают воздействие на рождаемость. Расчетные показатели брачности и разводимости используются при анализе социально-демографического развития страны.
5. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) общий коэффициент разводимости – число разводов в расчете на 1000 человек среднегодового населения;
2) повозрастный (возрастной) коэффициент разводимости – отношение числа разводов мужчин (женщин) данного возраста к средней численности мужчин (женщин), состоящих в браке;
3) повторные браки – браки, заключаемые разведенными и овдовевшими;
4) брачное состояние – статус мужчины или женщины, связанный с нахождением ими в той или иной брачной категории;
5) брачностъ – процесс образования брачных (супружеских) пар в населении;
6) бракоспособное население – мужчины и женщины брачного возраста, не состоящие в браке;
7) общий коэффициент брачности – число браков в расчете на 1000 человек среднегодового населения;
8) повозрастный (возрастной) коэффициент брачности – отношение числа браков мужчин (женщин) к средней численности мужчин (женщин) этого возраста, не состоящих в браке;
9) расторжение брака (супружества) – прекращение брака (супружества) путем его расторжения по заявлению одного или обоих супругов, а также по заявлению опекуна супруга (супруги), признанного судом недееспособным.
Глава 2. Источники информации
6. Основным источником данных о брачности и разводимости являются переписи населения, проводимые один раз в десять лет. Итоги переписи населения позволяют получить наиболее точные данные о брачном состоянии мужчин и женщин в возрасте пятнадцать лет и старше в сочетании с возрастом и уровнем образования, а также данные о числе и размере семей.

7. Комитеттің аумақтық органдарына әкімшілік көздерінен келіп түсетін азаматтық хал актілері жазбалары санақаралық жылдардағы ақпарат көздері болып табылады.
8. Некені қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акті жазбаларындағы мәліметтерден статистикалық өңдеуде тіркеу жүргізілген уақыты мен жері, некеге тұрушының әрқайсысының – туған күні, азаматтығы, бұрынғы неке жағдайы, ұлты, білім деңгейі, тұрғылықты мекен-жайы және жеке басты куәландыратын құжаттың деректемелері қолданылады.
9. Некені бұзу (ерлі-зайыптылықты) туралы акті жазбаларындағы мәліметтерден статистикалық өңдеуде ерлі-зайыптылардың әрқайсысына некені бұзу туралы акті жазбасының тіркелген уақыты мен жері, бұзылып отырған некенің құрылған күні, ерлі-зайыптылардың әрқайсысының туған күні, жасы, азаматтығы, тұрғылықты мекен-жайы, ұлты, білім деңгейі, тұрған некесінің саны, он сегіз жасқа дейінгі ортақ балаларының саны және неке бұзуға (ерлі-зайыптылықты) негіз болған құжат қолданылады.
3-тарау. Некелесудің негізгі көрсеткіштерін есептеу
10. Ағымдағы есеп бойынша Комитет некелер санын, некелесудің жалпы коэффициентін, жасы, неке жағдайы бойынша некелер санын, бірінші некеге тұрғандардың орта жасын, этносаралық некелерді қалыптастырады. Халық санағының қорытындысы бойынша неке жағдайы бойынша халық саны қалыптастырылады.
11. Некелесудің жалпы коэффициенті келесі формуламен есептеледі:
мұнда:
CNR – некелесудің жалпы коэффициенті;
N – тіркелген некелер саны;
P – халықтың орташа саны.
12. Некелесудің арнайы коэффициенті неке жасындағы барлық халық, сондай-ақ некелесуге қабілетті халық (ерлер мен әйелдер үшін жеке) үшін есептеледі. Сонымен бірге бірінші неке үшін некелесудің арнайы коэффициенті есептеледі. Халықтың неке құрылымы бойынша деректер тек халық санағының қорытындысы бойынша алынады, некелесудің арнайы коэффициенті халық санағының қорытындысы бойынша есептеледі. Некелесудің арнайы коэффициенті барлық халық үшін келесідей есептеледі:
мұнда:
N – тіркелген некелер саны;
Р16 – неке жасындағы халықтың орташа саны.
Некеге қабілетті халықтың некелесуінің арнайы коэффициенті:
мұнда:
N – тіркелген некелер саны;
P16+ – некеге қабілетті халықтың неке жасындағы орташа саны.
13. Некелесудің жасына қарай коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
ASNRх – некелесудің жасына қарай коэффициенті;
Nx – "х" жастағы неке саны;
PX – "х" жастағы некеге қабілетті халықтың орташа саны.

7. Источником информации в межпереписные годы являются записи актов гражданского состояния, поступающие в территориальные органы Комитета из административных источников.
8. Из сведений, содержащихся в записи акта о заключении брака, в статистической разработке используются дата и место регистрации, для каждого из вступающих в браки и их дата рождения, возраст, гражданство, прежнее брачное состояние, национальность, уровень образования, место постоянного жительства и реквизиты документов, удостоверяющих личность.
9. Из сведений, содержащихся в записи акта о расторжении брака, в статистической разработке используются дата и место регистрации акта о расторжении брака, дата заключения расторгаемого брака, для каждого из супругов и их дата рождения, возраст, гражданство, место постоянного жительства, национальность, уровень образования, в каком по счету браке состоял, число общих детей в возрасте до восемнадцати лет и документ, являющийся основанием для расторжения брака (супружества).
Глава 3. Расчет основных показателей брачности
10. Комитетом по текущей статистике формируются число браков, общий коэффициент брачности, число браков по возрасту, по брачному состоянию, средний возраст вступивших в первый брак и межэтнические браки. По итогам переписи населения формируются данные по численности населения по состоянию в браке.
11. Общий коэффициент брачности рассчитывается по следующей формуле:
где:
CNR – общий коэффициент брачности;
N – число заключенных браков;
P – средняя численность населения.
12. Специальный коэффициент брачности рассчитывается отдельно для всего населения брачного возраста, а также для бракоспособного населения (отдельно для мужчин и женщин). Также, рассчитывают и специальные коэффициенты брачности для первых браков. Данные о брачной структуре населения получают только по итогам переписи населения, специальные коэффициенты брачности рассчитываются по данным переписей населения. Специальный коэффициент брачности для всего населения имеет следующий вид:
где:
N – число заключенных браков;
Р16 – среднегодовая численность населения брачного возраста.
Специальные коэффициенты брачности для бракоспособного населения имеют следующий вид:
где:
N – число заключенных браков;
P16+ – среднегодовая численность бракоспособного населения в брачном возрасте.
13. Повозрастный (возрастной) коэффициент брачности рассчитывается по следующей формуле:
где:
ASNRх – повозрастной коэффициент брачности;
Nx – число браков в возрасте "х" лет;
PX – среднегодовая численность бракоспособного населения в возрасте "х" лет.

14. Некелесудің жиынтық коэффициенті ерлер мен әйелдер үшін бөлек есептелетін некелесудің жасына қарай коэффициенттерінің қосындысы ретінде есептеледі.
15. Некеге тұрғандардың орташа жасы санақ қорытындысы және ағымдағы есептің деректері бойынша есептеледі. Ағымдағы есептің деректері бойынша ағымдағы кезінде осы жылы некеге тұрғандардың жасы бойынша бөлу жөніндегі деректер қолданылады. Бірнеше көрсеткіштер есептелуі мүмкін.
мұнда:
МАМ – некеге тұрудың орташа жасы;
х – әр некеге тұрған күйеулер мен қалыңдықтардың орташа жасы;
Nx – осы жаста некеге тұрғандардың саны.
Дәл "х" жасына статистикалық ауыспалы ерекшелік жасы ретінде белгілі 0,5 жыл қосылады. Бұл формула әр күйеулер мен қалыңдықтардың жеке жасы белгілі болған жағдайда қолданылады.
16. Қайтадан тіркелген некелер коэффициенті халық санағы қорытындысы бойынша алынған ажырасқандар мен тұлдар саны және ағымдағы есепке алу статистикасындағы деректер бойынша қайта некеге отырғандар саны жөніндегі ақпараттар негізінде бірінші некелесу коэффициентеріне ұқсас есептеледі. Жаңа некеге тұру жиілігі қайтадан некелесудің арнайы және жасына қарай коэффициенттерін есептеу арқылы бағаланады. Некенің тоқтатылуы мен қайтадан некеге отыру оқиғаларын салғастыру қайтадан тіркелген некелердің ажырасулар мен жесір қалудың орнын толтыру деңгейіне баға береді.
17. Қайтадан тіркелген некелердің жиынтық коэффициенті есептелетін шартты буында қайтадан тіркелген некелердің орташа санын сипаттайды.
4-тарау. Ажырасудың негізгі көрсеткіштерін есептеу
18. Комитет ағымдағы статистикалық есеп бойынша бұрынғы жұбайлардың жасына қарай ажырасулар, этносаралық ажырасулар, бұрынғы жұбайлардың 18 жасқа дейінгі ортақ балаларының санына қарай ажырасулар, бірінші некені бұзған жұбайлардың орташа жасы, некенің ұзақтығына қарай ажырасулар саны бойынша мәліметтерді қалыптастырады.
19. Ажырасудың жалпы коэффициенті келесі формуламен есептеледі:
мұнда:
CDR – ажырасудың жалпы коэффициенті;
D – ажырасулар саны;
P – халықтың орташа саны.
20. Ажырасудың арнайы коэффициенті некеге тұрған ерлер немесе әйелдердің санына (неке жұптарының санына) қатысты есептеледі. Ажырасудың арнайы коэффициенті кезеңдегі ажырасулар санының сол кезеңнің ортасындағы бар орташа некелер санының қатынасына тең (халық санағының деректері бойынша).
21. Жасына қарай ажырасудың коэффициенті келесі формуламен есептеледі:
мұнда:
ASDRх –жасына қарай ажырасудың коэффициенттері;
Dx – "х" жастағы ажырасулар саны;
Px – "х" жастағы тіркелген некеге тұрған халықтың орташа саны.

14. Суммарный коэффициент брачности вычисляется путем суммирования возрастных коэффициентов брачности, который рассчитывается отдельно для мужчин и женщин.
15. Средний возраст вступления в брак рассчитывается на основе данных переписи и данных текущего учета. При расчете по данным текущего учета используются данные о распределении по возрасту вступивших в брак в текущем году. Возможен расчет нескольких показателей.
где:
МАМ – средний возраст вступления в брак;
х – возраст вступления в брак каждого жениха или невесты;
Nx – число вступивших в брак в этом возрасте.
К точному возрасту "х" лет прибавляется 0,5 года в силу известной особенности возраста как статистической переменной. Вышеприведенная формула используется тогда, когда известен каждый индивидуальный возраст женихов и невест.
16. Коэффициенты повторных браков рассчитываются по аналогии с коэффициентами первых браков, на основе информации о числе разведенных и вдовых по данным переписи населения и информации о числе вступивших в повторный брак по данным статистики текущего учета населения. Частота вступления в новый брак оценивается с помощью вычисления специальных и возрастных коэффициентов повторных браков. Сопоставление случаев прекращения браков и повторных вступлений в брак дает оценку степени компенсации повторными браками разводов и овдовений.
17. Суммарный коэффициент брачности для повторных браков характеризует среднее число вступлений в повторный брак в рассматриваемом условном поколении.
Глава 4. Расчет основных показателей разводимости
18. По текущей статистике Комитетом формируются данные по числу разводов по возрасту бывших супругов, межэтнические разводы, разводы по числу общих детей в возрасте до 18 лет у бывших супругов, средний возраст супругов расторгнувших первый брак, разводы по продолжительности брака.
19. Общий коэффициент разводимости рассчитывается по следующей формуле:
где:
CDR – общий коэффициент разводимости;
D – число разводов;
P – средняя численность населения.
20. Специальные коэффициенты разводимости рассчитываются по отношению к численности мужчин или женщин, состоящих в браке (к числу брачных пар). Специальный коэффициент разводимости равен отношению числа разводов за период к среднему числу существующих брачных пар на середину того же периода (по данным переписи населения).
21. Повозрастный (возрастной) коэффициент разводимости рассчитывается по следующей формуле:
где:
ASDRх – повозрастной коэффициент разводимости;
Dx – число разводов в возрасте "х" лет;
Px – средняя численность населения состоящих в зарегистрированном браке в возрасте "х" лет.

22. Ажырасудың жиынтық коэффициенті есептеулер жүргізіп жатқан кезеңге тән ажырасудың жастық қарқындылығы сақталған жағдайда буын (шынайы, шартты) өмірінің аралығындағы ажырасудың орташа санын көрсетеді. Жасына қарай ажырасу коэффициенттерін қосу арқылы есептеледі:
мұнда:
TDR – ажырасудың жиынтық коэффициенті;
ASDR - жасына қарай ажырасудың коэффициенттері.
5-тарау. Жылдың жекелеген кезеңдеріндегі коэффициенттерді есептеу
23. Некелесудің және ажырасудың жалпы коэффициенттерін есептеу ауыстыру коэффициентін және халықтың орташа санын қолданумен айға және айдың кез келген күніне жиналумен (кезең) жүзеге асырылады.
Айға (кезеңге) ауыстыру коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Кt - айға (кезеңге) ауыстыру коэффициенті;
DN - жылдағы күндер саны;
dn - айдағы (кезеңдегі) күндер саны;
t - ай (кезең).
Ауыстыру коэффициентінің көмегімен айға (кезеңге) деректер жылдық мәнге келтіріледі. Жылдағы күндер саны 365 (толық жылы – 366) күн деген есеппен алынады.
Айға (кезеңге) халықтың орташа саны үтірден кейін бір санға дейінгі дәлдікпен келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
St - халықтың орташа саны;
S1 - есепті жылдың 1 қаңтарындағы халық саны;
ОПt - жалпы өсім, кему (–);
t - ай (кезең).
Некелесудің жалпы коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
К (Bt) – ай үшін (кезең) некелесудің жалпы коэффициенті;
Bt – некелер саны;
Кt – ауыстыру коэффициенті;
St – халықтың орташа саны;
t – ай (кезең).
Ажырасудың жалпы коэффициенті келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
К (Dt) – ай үшін (кезең) ажырасудың жалпы коэффициенті;
Dt – ажырасулар саны;
Кt – ауыстыру коэффициенті;
St – халықтың орташа саны;
t – ай (кезең).

22. Суммарный коэффициент разводимости показывает среднее число разводов на протяжении жизни поколения (реальной, условной) при условии сохранения повозрастных интенсивностей разводимости на уровне, свойственном периоду, для которого осуществляется расчет. Вычисляется путем суммирования возрастных коэффициентов разводимости:
где:
TDR - суммарный коэффициент разводимости;
ASDR - повозрастные коэффициенты разводимости.
Глава 5. Расчет коэффициентов за отдельный период года
23. Расчет общих коэффициентов брачности и разводимости осуществляется за месяц и за любое число месяцев с накоплением (период), с применением коэффициента перевода и средней численности населения.
Коэффициент перевода в месяце (периоде) вычисляется по следующей формуле:
где:
Кt – коэффициент перевода в месяце (периоде);
DN – число дней в году;
dn – число дней в месяце (периоде);
t – месяц (период).
С помощью коэффициента перевода данные в месяце (периоде) приводятся к годовому выражению. Число дней в году берется из расчета 365 дней (в високосном году – 366).
Средняя численность населения в месяце (периоде) вычисляется с точностью до одного знака после запятой по следующей формуле:
где:
St – средняя численность населения;
S1 – численность населения на 1 января отчетного года;
ОПt – общий прирост, убыль (–);
t – месяц (период).
Общий коэффициент брачности рассчитывается по следующей формуле:
где:
К (Bt) – общий коэффициент брачности за месяц (период);
Bt – число браков;
Кt – коэффициент перевода;
St – средняя численность населения;
t – месяц (период).
Общий коэффициент разводимости рассчитывается по следующей формуле:
где:
К (Dt) – общий коэффициент разводимости за месяц (период);
Dt – число разводов;
Кt – коэффициент перевода;
St – средняя численность населения;
t – месяц (период).