Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидаларын, нысанын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 қазандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 31 қазанда № 14381 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 241 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 20.02.2018 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 14-бабы 1-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидалары және мерзімдері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (Д. Е. Ерғожин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

Об утверждении Правил, формы и сроков уведомления физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2016 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2016 года № 14381. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2018 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1-1 статьи 14 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и сроки уведомления физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму уведомления физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;

4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 19 қазандағы
№ 553 бұйрығына
1-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидалары және мерзімдері
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағида) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 14-бабы 1-1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және жеке және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарына хабарлау тәртіптерін және мерзімдерін айқындайды (бұдан әрі – Хабарлама).
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке тұлға – Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ тұлға;
2) заңды тұлға – Қазақстан Республикасы немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған ұйым (бейрезидент заңды тұлға);
3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі – филиалы, өкілдік.
Осы Қағидалардың ережелері заңды тұлға - Қазақстан Республикасы резидентімен өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін шет мемлекеттерден, халықаралық және шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүлік алғаны туралы мемлекеттік кірістер органдарын хабарлау құқығымен бөлінген жағдайларды ескермегенде, заңды тұлға - Қазақстан Республикасы резидентінің құрылымдық бөлімшесіне таратылмайды;
4) субъект – шет мемлекеті, халықаралық және шетел ұйымы, шетелдік, азаматтығы жоқ тұлғалар;
5) мәміле – азаматтық құқықтарды және міндеттерді анықтауға, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған азаматтардың және заңды тұлғалардың әрекеті.

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 октября 2016 года № 553
Правила и сроки уведомления физическими и юридическими лицами и
(или) структурными подразделениями юридического лица органов
государственных доходов о получении денег и (или) иного
имущества от иностранных государств, международных и
иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки уведомления физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица органов государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1-1 статьи 14 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки уведомления органов государственных доходов о получении физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства (далее – Уведомление).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) физическое лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства;
2) юридическое лицо – организация, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства (юридическое лицо-нерезидент);
3) структурное подразделение юридического лица – филиал, представительство.
Положения настоящих Правил не распространяются на структурное подразделение юридического лица – резидента Республики Казахстан, за исключением случаев, если юридическое лицо – резидент Республики Казахстан своим решением наделило свое структурное подразделение правом уведомлять органы государственных доходов о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства;
4) субъект – иностранное государство, международные и иностранные организаций, иностранцы, лица без гражданства;
5) сделка – действия граждан и юридических лиц, направленные на установление, изменение или прекращение гражданских прав и обязанностей.

2-тарау. Хабарламаның тәртібі және мерзімі
1. Жеке және заңды тұлғалар және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері (бұдан әрі – тұлға) шет мемлекеттерден, халықаралық және (немесе) шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан 1 теңгеден асатын сомаға, олармен жасалған мәмілелер бойынша ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны және мынадай қызмет түріне:
заңдық көмек көрсетуге, оның ішінде құқықтық ақпарат беруге, азаматтармен ұйымдардың мүдделерін қорғауға және білдіруге, сондай-ақ оларға консультация беруге;
қоғамдық пікірге сауалнамаларды, әлеумет танушылық сауалнамаларды (коммерциялық мақсатта жүргізілетін қоғамдық пікірге сауалнамалар мен әлеуметтанушылық сауалнамаларды қоспағанда) зерделеуге және жүргізуге, сондай-ақ олардың нәтижелерін таратуға және орналастыруға;
аталған қызмет коммерциялық мақсаттарда жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, ақпаратты жинауға, талдауға және таратуға бағытталғаны туралы орналасқан/тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына хабардар етеді.
4. Хабарлама шет мемлекеттерден, халықаралық және (немесе) шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан алынуға жататын ақша және (немесе) өзге де мүліктер туралы мәліметтерді міндетті түрде толтырып, мәміле жасалған күннен кейінгі күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде осы бұйрықпен бекітілген нысан бойынша ұсынылады.
5. Келісім-шарт сомасын өзгерту бөлігінде бұрын жасалған мәмілелердің шартына өзгертулер енгізілген жағдайда Хабарламаның міндеттерін орындау мерзімі мәміленің шартына өзгертулер енгізілген күннен кейінгі күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады.
6. Мәмілені бұзған жағдайда негізгі хабарламаның тіркеу нөмірін көрсете отырып және "алу" белгісімен көрсетілген сомалық мәнді көздейтін бағанды қоспағанда, бұрын барлық деректемелер көрсетілген бағандарды толтырып, мәміле бұзылған күннен кейінгі күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде "Қосымша" түрін көрсете отырып Хабарлама жолданады.
Бұл ретте, осы Қағидалардың мақсатында тіркеу нөмірінің пішіні мынадай деректерді қамтиды:
1) мемлекеттік кірістер органының коды;
2) хабарламаны қабылдау күні;
3) хабарламаның кіріс нөмірі.
7. Хабарламаға өзгертулер енгізілген жағдайда, "алу" белгісімен көрсетілген сомалық мәнді көздейтін бағанды қоспағанда, бұрын барлық деректемелер көрсетілген бағандарды толтырып, "Қосымша" түрін көрсете отырып хабарлама жолданады.
Жаңа жолда дұрыс деректемелер және сомалармен бағанда жаңа мән енгізіледі.
8. Хабарламаға толықтырулар енгізілген жағдайда, негізгі хабарламаның тіркеу нөмірін және жаңа мәліметтерді көрсетіп, "Қосымша" түрін көрсете отырып хабарлама ұсынылады, бұл ретте, реттік нөмір кезекті (қосымша) хабарламаның соңғы жолынан кейінгі жолдан басталады.

Глава 2. Порядок и сроки уведомления
3. Физические и юридические лица и (или) структурные подразделения юридического лица (далее – лица) уведомляют органы государственных доходов по месту жительства/нахождения о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства по заключенным с ними сделкам на сумму, превышающую 1 тенге, и направленные на следующие виды деятельности:
оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях.
4. Уведомление представляется по форме, утвержденной настоящим приказом, в течение 10 рабочих дней со дня, следующего за днем заключения сделки, с обязательным заполнением данных о подлежащих получению денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства.
5. В случае внесения изменений в условия ранее заключенных сделок в части изменения суммы договора, сроков исполнения обязательств Уведомление представляется в течение 10 рабочих дней со дня, следующего за днем внесения изменений в условия сделки.
6. В случае расторжения сделки направляется Уведомление с указанием вида "Дополнительное" в течение 3 рабочих дней со дня, следующего за днем расторжения сделки, с указанием регистрационного номера основного уведомления и заполнением всех ранее отраженных реквизитов граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус".
При этом в целях настоящих Правил формат регистрационного номера включает в себя следующие данные:
1) код органа государственных доходов;
2) дата приема уведомления;
3) входящий номер уведомления.
7. При внесении изменений в уведомление представляется уведомление с указанием вида "Дополнительное" с заполнением всех ранее отраженных реквизитов граф, за исключением граф, предусматривающих суммовые значения, которые отражаются со знаком "минус".
Новой строкой вводится новое значение в графах с правильными реквизитами и суммами.
8. При внесении дополнений в уведомление представляется уведомление с указанием вида "Дополнительное" с указанием регистрационного номера основного уведомления и указанием новых данных, при этом нумерация начинается со строки, следующей за последней строкой очередного (дополнительного) уведомления.

9. Кешенді және тақырыптық тексерулер жүргізу кезеңінде (ұзарту мен тоқтатуды қоса алғанда) тексерілетін салық кезеңі бойынша бұрын берілген хабарламаларға өзгертулер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
10. Тұлғалар өз таңдауы бойынша хабарламаны:
келу тәртібінде - қағаз жеткізгіште;
Салық кодексінің 572-бабына сәйкес электрондық салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде бар, салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы ақпараттарды компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық нысанда ұсынады.
11. Қағаз жеткізгіштегі хабарламаға тұлғаның қолы қойылады және тұлғаның мөрімен куәландырылады (бар болған жағдайда).
12. Электрондық нысанда хабарлама салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етіледі, тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылады.
Хабарламаны ұсыну кезінде:
қағаз жеткізгіште келу тәртібінде – екі данада жасалады, мемлекеттік кірістер органының белгісі қойылған бір данасы салық төлеушіге қайтарылады және міндетті түрде хабарламаның кіріс нөмірі көрсетіледі;
электрондық нысанда – тұлға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны мемлекеттік кірістер органы қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы растаманы алады.
13. Электрондық нысанда ұсынылған хабарламаға салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі орталық торабының тіркеу нөмірі беріледі.
14. Қағаз жеткізгіште ұсынылған хабарламаға тіркеу нөмірі беріледі және мемлекеттік кірістер органдары салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесіне мәліметтерді енгізуді жүзеге асырады.
15. Қағаз жеткізгіште хабарламаны ұсынған кезде хабарламаны мемлекеттік кірістер органдарының қабылдаған күні, электрондық нысанда - салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы қабылдаған күні хабарламаны табыс еткен күн болып табылады.
16. Хабарламада, егер:
1) мемлекеттік кірістер органының коды көрсетілмесе;
2) ЖСН (жеке сәйкестендіру нөмірі), БСН (бизнес сәйкестендіру нөмірі) көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
3) ақша және (немесе) өзге де мүлікті берген субъектінің атауы көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе;
4) қағаз жеткізгіште жасалған мәліметтерге жеке тұлғаның, заңды тұлғаның және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі басшысының қолы қойылмаса, сондай-ақ мөрімен куәландырылмаса (бар болған жағдайда) мемлекеттік кірістер органдарына табыс етілмеген болып саналады.
3-тарау. Хабарламаны жасау
17. "ЖСН (БСН)" жолында осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес шет мемлекеттерден, халықаралық және (немесе) шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы мәмілелер жасасқан жеке тұлғалардың жеке сәйкестендіру нөмірі не заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
"Жеке тұлғаның Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің атауы" жолында осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген қызмет түрлерін жүзеге асыруға бағытталған шет мемлекеттерден, халықаралық және (немесе) шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы мәмілелер жасасқан жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе заңды тұлғаның және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің атауы көрсетіледі.
"Хабарлама түрі" жолында өтінішті негізгі немесе қосымша түріне жатқызу есебімен тиісті торкөз белгіленеді.
Шет мемлекеттерден, халықаралық және (немесе) шетелдік ұйымдардан, шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан жеке тұлғалардың және заңды тұлғалардың және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелерінің ақша және (немесе) өзге де мүліктерді алғаны туралы мәмілелерін көрсету үшін кесте толтырылады, онда:
А бағанында – жолдың реттік нөмірі;
В бағанында – мәмілені жасау күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютада алуға жататын ақша сомасы көрсетіледі.
В бағанының қорытынды шамасы "Қорытынды" жолы бойынша көрсетіледі және барлық беттің осы бағанда көрсетілген барлық сомаларды қосу жолымен айқындалады;
С бағанында – алуға жататын мүліктің атауы;
D бағанында – мүліктің сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда);
Е бағанында – алуға жататын мүліктің саны;
F бағанда – мәмілені жасау күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген бағам бойынша ұлттық валютада алуға жататын мүліктің құны көрсетіледі.
F бағанының қоытынды шамасы "Қорытынды" жолы бойынша көрсетіледі және барлық беттің осы бағанда көрсетілген барлық сомаларды қосу жолымен айқындалады;
G бағанында – қызметтің түрі:
А – заңдық көмек көрсетуге, оның ішінде құқықтық ақпарат беруге, азаматтармен ұйымдардың мүдделерін қорғауға және білдіруге, сондай-ақ оларға консультация беру;
В – қоғамдық пікірге сауалнамаларды, әлеумет танушылық сауалнамаларды (коммерциялық мақсатта жүргізілетін қоғамдық пікірге сауалнамалар мен әлеумет танушылық сауалнамаларды қоспағанда) зерделеуге және жүргізуге, сондай-ақ олардың нәтижелерін таратуға және орналастыру;
С – аталған қызмет коммерциялық мақсаттарда жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, ақпаратты жинауға, талдауға және тарату;
Н бағанында – ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті алу көзінің коды:
1 – шетел мемлекеті;
2 – халықаралық және шетел ұйымы;
3 – шетелдік;
4 – азаматтығы жоқ тұлға;
I бағанында – ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті беруді болжайтын субъекті елінің атауы;
J бағанында – резиденттік елінде ақша және (немесе) өзге де мүлікті беруді болжайтын субъектінің атауы;
К бағанында – ақша және (немесе) өзге де мүлікті беруді болжайтын субъктінің тіркеу нөмірі, азаматтығы жоқ тұлғалар бойынша жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі көрсетіледі;
L бағанында – мәмілені жасау туралы құжаттың күні (бар болған жағдайда);
М бағанында – мәмілені жасау туралы құжаттың нөмірі (бар болған жағдайда);
"жеке тұлғаның/заңды тұлға (құрылымдық бөлімшесі) басшысының Т.А.Ә." жолында жеке тұлғаның/заңды тұлғаның және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және хабарламаны ұсыну күні көрсетіледі;
"Мемлекеттік кірістер органының коды" жолында орналасқан жері/тұратын жері бойынша мемлекеттік кірістер органының коды көрсетіледі;
"Хабарламаны қабылдаған лауазымды тұлғаның Т.А.Ә." жолында хабарламаны қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және хабарламаны қабылдау күні көрсетіледі.
Жеке және заңды тұлғалардың және
(немесе) заңды тұлғаның
құрылымдық бөлімшелерінің шет
мемлекеттерден, халықаралық және
шетелдік ұйымдардан,
шетелдіктерден, азаматтығы жоқ
адамдардан ақша және (немесе) өзге
де мүлік алғаны туралы мемлекеттік
кірістер органдарына хабарлау
қағидаларына және мерзімдеріне
қосымша
Нысан
Мемлекеттік кірістер органының
хабарламаның қабылданғаны немесе қабылданбағаны туралы
растауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
_____________________________________________________________________
Салық төлеушінің атауы/тегі, аты, әкесінің аты (егер ол тұлғаны
куәландыратын құжатта көрсетілген болса)
_____________________________________________________________________
Хабарлама нысанының коды _______________________ нұсқа ______________
Хабарлама нысанының түрі ____________________________________________
Хабарлама нысанының атауы ___________________________________________
Хабарлама берілген жыл ______________________________________________
Қабылдау тәсілі _____________________________________________________
Алушы - мемлекеттік кірістер органының коды _________________________
Хабарлама құжатының кіріс (тіркеу) нөмірі: __________________________
Хабарламаны өңдеу
Жүйе
Мәртебесі
Мерзімі/ уақыты
Хабарламаны қабылдау кезіндегі қателіктер:
Қолданбалы сервердің қолтаңбасы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 19 қазандағы
№ 553 бұйрығына
2-қосымша

9. Не допускается внесение изменений и дополнений в ранее представленные уведомления по проверяемому налоговому периоду в период проведения (с учетом продления и приостановления) комплексных и тематических проверок.
10. Лица представляют уведомление по выбору:
в явочном порядке – на бумажном носителе;
в электронной форме, допускающей компьютерную обработку информации – посредством системы приема и обработки налоговой отчетности при наличии регистрационного учета в качестве электронного налогоплательщика в соответствии со статьей 572 Налогового кодекса.
11. Уведомление на бумажном носителе подписывается лицом и заверяется печатью лица (при его наличии).
12. Уведомление в электронной форме, представляемое посредством системы приема и обработки налоговой отчетности, заверяется электронной цифровой подписью лица.
При представлении уведомления:
в явочном порядке на бумажном носителе – составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается лицу с отметкой органа государственных доходов и обязательным указанием входящего номера уведомления;
в электронной форме – лицо получает подтверждение о принятии или непринятии уведомления органом государственных доходов по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
13. Уведомлению, представленному в электронной форме, присваивается регистрационный номер центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
14. Уведомлению, представленному на бумажном носителе, присваивается регистрационный номер и осуществляется ввод данных органом государственных доходов в системе приема и обработки налоговой отчетности.
15. При представлении уведомления на бумажном носителе датой представления уведомления является дата приема органом государственных доходов уведомления на бумажном носителе, в электронной форме – дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности.
16. Уведомление считается не представленным в органы государственных доходов, если:
1) не указан код органа государственных доходов;
2) не указан или неверно указан ИИН (индивидуальный идентификационный номер), БИН (бизнес - идентификационный номер);
3) не указано или неверно указано наименование субъекта, передавшего деньги и (или) иное имущество;
4) сведения, составленные на бумажном носителе, не подписаны физическим лицом, руководителем юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, а также не заверены печатью (при его наличии).
Глава 3. Составление уведомления
17. В строке "ИИН (БИН)" указывается индивидуальный идентификационный номер физического лица либо бизнес-идентификационный номер юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, заключившего сделку о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил;
в строке "Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица" указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица или наименование юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица, заключившего сделку о получении денег и (или) иного имущества от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства, направленные на осуществление видов деятельности, указанных в пункте 3 настоящих Правил;
в строке "Вид уведомления" отмечается соответствующая ячейка с учетом отнесения заявления к основному либо дополнительному виду.
Для отражения данных о получении денег и (или) иного имущества физическими и юридическими лицами и (или) структурными подразделениями юридического лица от иностранных государств, международных и иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства заполняется таблица, в которой указывается:
в графе A – порядковый номер строки;
в графе B – сумма денег, подлежащих получению, в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения сделки.
Итоговая величина графы B указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
в графе C – наименование имущества, подлежащего получению;
в графе D – идентификационный номер (при его наличии) имущества;
в графе E – количество имущества, подлежащего получению;
в графе F – стоимость имущества, подлежащего получению, в национальной валюте по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения сделки.
Итоговая величина графы F указывается по строке "Итого" и определяется путем сложения всех сумм, отраженных в данной графе всех страниц;
в графе G – виды деятельности:
А – оказание юридической помощи, в том числе правовое информирование, защиту и представительство интересов граждан и организаций, а также их консультирование;
В – изучение и проведение опросов общественного мнения, социологических опросов (за исключением опросов общественного мнения и социологических опросов, проводимых в коммерческих целях), а также распространение и размещение их результатов;
С – сбор, анализ и распространение информации, за исключением случаев, когда указанная деятельность осуществляется в коммерческих целях;
в графе H – код источника получения денег и (или) иного имущества:
1 – иностранное государство;
2 – международная и иностранная организация;
3 – иностранец;
4 – лицо без гражданства;
в графе I – наименование страны субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества;
в графе J – наименование субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества;
в графе K – регистрационный номер субъекта, предполагающего передачу денег и (или) иного имущества, по лицам без гражданства указывается номер документа, удостоверяющего личность;
в графе L – дата документа о заключении сделки (при его наличии);
в графе M – номер документа о заключении сделки (при его наличии).
в строке "Ф.И.О. физического лица/руководителя юридического лица (структурного подразделения)" указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица/руководителя юридического лица и (или) структурного подразделения юридического лица и указывается дата подачи уведомления;
в строке "Код органа государственных доходов" указывается код органа государственных доходов по месту нахождения/месту жительства;
в строке "Ф.И.О. должностного лица, принявшего уведомление" указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) работника органа государственных доходов, принявшего уведомление, и указывается дата приема уведомления.
Приложение
к Правилам и срокам уведомления
физическими и юридическими
лицами и (или) структурными
подразделениями юридического лица
органов государственных доходов о
получении денег и (или) иного
имущества от иностранных
государств, международных и
иностранных организаций,
иностранцев, лиц без гражданства
Форма
Подтверждение
о принятии или непринятии уведомления
органом государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес - идентификационный
номер (ИИН/БИН)
_____________________________________________________________________
Наименование налогоплательщика/фамилия, имя, отчество (если оно
указано в документе, удостоверяющем личность)
_____________________________________________________________________
Код формы уведомления _____________________ версия __________________
Вид формы уведомления _______________________________________________
Наименование формы уведомления ______________________________________
Год подачи уведомления ______________________________________________
Способ приема _______________________________________________________
Код органа государственных доходов-получателя _______________________
Входящий (регистрационный) номер документа уведомления: _____________
Обработка уведомления
Система
Статус
Дата/Время
Ошибки при приеме уведомления:
Подпись прикладного сервера
Форма 017.00 Стр.01
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 октября 2016 года № 553
Уведомление физическими и юридическими лицами и (или)
структурными подразделениями юридического лица органов
государственных доходов о получении денег и (или) иного
имущества от иностранных государств, международных и
иностранных организаций, иностранцев, лиц без гражданства