Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерін есепке алу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 3 қазандағы № 226 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 3 қарашада № 14393 болып тіркелді
«Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерін есепке алу әдістемеcі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы осы бұйрықты жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және аумақтық органдарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Қ.К. Орынханов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы                Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2016 жылғы 3 қазандағы
№ 226 бұйрығымен
бекітілді
Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерін есепке
алу әдістемесі 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Методики учета финансовых услуг банков второго уровня
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 3 октября 2016 года № 226. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2016 года № 14393
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике», а также подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику учета финансовых услуг банков второго уровня.
2. Управлению национальных счетов совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) направление в печатном и электронном виде в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению национальных счетов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Орунханов К.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан                       Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 3 октября 2016 года № 226
Методика учета финансовых услуг банков второго уровня
Глава 1. Общие положения

1. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерін есепке алу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Әдістемені халықаралық стандарттарға сәйкес екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерін есепке алу үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті (бұдан әрі – Комитет) пайдаланады және Ұлттық шоттар жүйесінің (бұдан әрі – ҰШЖ) мақсаттары үшін ғана қолданылады.
3. Осы Әдістеменің мақсаты екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерінің есептеулерін жаңа экономикалық жағдайға, әдіснамалық зерттеулердің соңғы жетістіктеріне сәйкестендіру болып табылады. Осы Әдістеме «Қаржы және сақтандыру қызметі» K секциясындағы «Қаржы қызметтері, сақтандыру және зейнетақы қорлары қызметтерін қоспағанда» 64-кіші секциясының жалпы қосылған құнын есептеудің сапасын арттыруға жәрдемдеседі.
4. Әдіснамалық негіз ретінде Халықаралық Валюта Қоры (ХВҚ), Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (ЭЫДҰ), Еуропалық қоғамдастықтардың Статистикалық бюросы (Еуростат), Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ) және Дүниежүзілік Банк дайындаған 2008 жылғы Ұлттық шоттар жүйесі (2008 жылғы ҰШЖ) пайдаланылған.
5. Осы Әдiстемеде келесi анықтамалар қолданылады:
1) аралық тұтыну (АТ) – есепті кезеңде өндіріс үдерісінде тасымалданатын немесе толық тұтынылатын тауарлар мен қызметтердің құны. Негізгі капиталды тұтыну аралық тұтынудың құрамына кірмейді;
2) жалпы қосылған құн (ЖҚҚ) - өндірістік қызметтің түпкілікті нәтижесін сипаттайды және осы өндірістік үдерістегі өңдеумен қосылған құндылықты білдіреді. Салалар деңгейінде тауарлар және көрсетілетін қызметтер шығарылымы мен аралық тұтыну арасындағы айырмашылық ретінде есептеп шығарылады, өндіріс үдерісінде тұтынылған негізгі капиталдың құнын қамтиды;
3) жалпы ішкі өнім (ЖІӨ) – елдің экономикалық қызметінің соңғы нәтижесін сипаттайтын ұлттық шоттар жүйесінің маңызды көрсеткіштерінің бірі;
4) қаржылық делдалдықтың жанама өлшенетін қызметтері (ҚДЖӨҚ) – қаржылық мекемелер қаржылық делдалдық қызметі үшін тікелей төлемді өндірмейтін жағдайдағы қаржылық делдалдық қызметтердің жанама көрсеткіші болып табылады;
5) ұлттық шоттар жүйесі – елдің экономикалық қызметінің нәтижелерін сипаттайтын шоттар мен кестелердің белгілі бір жиынтығы түрінде құрылған статистикалық көрсеткіштер жүйесін білдіреді.

1. Методика учета финансовых услуг банков второго уровня (далее - Методика) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» (далее - Закон).
2. Настоящая Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее - Комитет) для учета финансовых услуг банков второго уровня, согласно международным стандартам, и исключительно для целей Системы национальных счетов (далее - СНС).
3. Целью настоящей Методики является приведение расчетов финансовых услуг банков второго уровня в соответствие с новой экономической ситуацией и последними достижениями методологических исследований. Данная Методика содействует повышению качества расчета валовой добавленной стоимости подсекции 64 «Финансовые услуги, за исключением услуг страховых и пенсионных фондов» в секции К «Финансовая и страховая деятельность».
4. В качестве методологической основы использована Система национальных счетов 2008 года (СНС 2008), подготовленная Международным Валютным Фондом (МВФ), Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Статистическим бюро Европейских сообществ (Евростат), Организацией Объединенных Наций (ООН) и Всемирным банком.
5. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) промежуточное потребление (ПП) – стоимость товаров и услуг, которые трансформируются или полностью потребляются в процессе производства в отчетном периоде. Потребление основного капитала не входит в состав промежуточного потребления;
2) валовая добавленная стоимость (ВДС) – характеризует конечный результат производственной деятельности и представляет собой ценность, добавленную обработкой в данном производственном процессе. Исчисляется на уровне отраслей как разность между выпуском товаров и услуг и промежуточным потреблением, включает потребленную в процессе производства стоимость основного капитала;
3) валовой внутренний продукт (ВВП) – один из важнейших показателей системы национальных счетов, характеризующий конечный результат экономической деятельности страны;
4) косвенно измеряемые услуги финансового посредничества (КИУФП) - является косвенным показателем стоимости финансовых посреднических услуг при условии, что, финансовые учреждения не взимают прямой платы за услуги финансового посредничества;
5) система национальных счетов – представляет собой систему статистических показателей, построенную в виде определенного набора счетов и таблиц, характеризующих результаты экономической деятельности страны.

2-тарау. 2008 жылғы ҰШЖ-ге сәйкес екінші деңгейлі банктердің
қаржылық қызметінің көрсетілетін қызметтерін есептеуге арналған
әдіснамалық тәсіл
6. Қаржылық делдалдық функцияларын, қосалқы қаржылық қызметтерді және басқа қаржылық қызметтерді жүзеге асыратын корпорациялар немесе квазикорпорациялар-резиденттер қаржылық корпорациялар секторына жатады.
2008 жылғы ҰШЖ-де қаржылық қызметтер мониторингпен байланысты қызметтерді, өтімділікті қамтамасыз етумен, тәуекелдерді қабылдаумен байланысты қызметтерді, сондай-ақ құнды қағаздарды орналастыру және қаржылық құралдарды айырбастау бойынша қызметтерді қамтиды.
7. «Қаржылық корпорациялар» сектордың ішкі секторлары:
1) орталық банкті;
2) орталық банктен басқа депозиттер қабылдаған корпорацияларды;
3) ақша нарығы қорларын;
4) ақшалай емес нарықтың инвестициялық қорларын;
5) сақтандыру корпорациялары және зейнетақы қорларынан басқа өзге қаржылық делдалдарды;
6) қосалқы қаржылық корпорацияларды;
7) кэптивтік қаржылық мекемелерді және өсімқорларды;
8) сақтандыру корпорацияларын;
9) зейнетақы қорларын қамтиды.
8. 2008 жылғы ҰШЖ бойынша екінші деңгейлі банктер «орталық банктен басқа депозиттер қабылдаған корпорациялар» ішкі секторға жатады және қаржылық коммерциялық ұйымдар болып табылады. Аталған корпорациялардың негізгі функциялары қаржылық делдалдық қызметтерін және көмекші қаржылық қызметтерді көрсету болып табылады.
9. Қаржылық мекемелер қаржылық делдалдық қызметтері үшін тікелей төлемдерді өндірмейді. Осы қызметтер үшін төлем анық емес түрде не қаржыны қарызға алушылармен төленетін пайыздарға қосылады, не ол анық емес түрде қаржылық мекемелерге олар үшін неғұрлым төмен пайыздық жарналарды қолдану арқылы ресурстарды тарылтатын институционалдық бірліктерден өндіріледі. ҰШЖ-де қаржылық делдалдық қызметтері шығарылымының құны жанама әдіспен есептеп шығарылады (ҚДЖӨҚ).
10. Көмекші қаржылық қызметтер үшін комиссиялық төлемдер түріндегі тікелей төлем өндіріледі. Олардың шығарылымы осы төлем мөлшерінде анықталады. Көмекші қызмет ұйым ішінде оның негізгі немесе қосалқы қызметінің қалыпты жүзеге асырылуы үшін жағдай жасау мақсатында жүзеге асырылады.
Екінші деңгейлі банктер шығарылымы қаржылық делдалдық қызметтерінің шығарылымы мен көмекші қызметтер шығарылымының қосындысына тең.
11. Клиенттерге көмекші қаржылық қызметтерді барлық қаржылық мекемелер көрсетеді. Бұл біреулер үшін негізгі қызмет болып табылады, ал басқалар үшін қаржылық делдалдық қызметін ұсынуға қосымша ретінде қосалқы қызмет болып табылады.
12. Қаржылық қызметтер анық және анық емес түрде төленеді.
Анық түрдегі қаржылық қызметтер төлеміне шетел валютасымен және құнды қағаздармен жасалған мәмілелер бойынша маржалар қосылған. Маржа сатушы мен сатып алушы бағамы арасындағы айырмашылық болып есептеледі. Маржа банк үшін табыс көзі болып табылады, оның есебінен мәмілелерді жүзеге асыру бойынша шығындар жабылады және валюталық тәуекел сақтандырылады.
Баға белгіленімінің екі түрі бар: тікелей және жанама. Көптеген елдер тікелей баға белгіленімін пайдаланады. Тікелей баға белгіленімі кезінде шетел валютасы бірлігінің құны ұлттық ақшалай бірлікте көрінеді. Жанама баға белгіленімінде бірлік үшін бағамы шетел валютасының белгілі бір мөлшерінде көрініс табатын ұлттық ақшалай бірлік қабылданған.

Глава 2. Методологический подход к расчету услуг финансовой
деятельности банков второго уровня в соответствии с СНС 2008
6. Корпорации или квазикорпорации-резиденты, осуществляющие функции финансового посредничества, вспомогательные финансовые услуги и другие финансовые услуги, относятся к сектору финансовых корпораций.
В СНС 2008 года финансовые услуги включают услуги, связанные с мониторингом, обеспечением ликвидности, принятием риска, услуги по размещению ценных бумаг и услуги по обмену финансовыми инструментами.
7. Подсекторы сектора «Финансовые корпорации» включают:
1) центральный банк;
2) корпорации, принимающие депозиты, кроме центрального банка;
3) фонды денежного рынка;
4) инвестиционные фонды неденежного рынка;
5) других финансовых посредников, кроме страховых корпораций и пенсионных фондов;
6) вспомогательные финансовые корпорации;
7) кэптивные финансовые учреждения и ростовщиков;
8) страховые корпорации;
9) пенсионные фонды.
8. Банки второго уровня по СНС 2008 относятся к подсектору «корпорации, принимающие депозиты, кроме центрального банка» и являются финансовыми коммерческими организациями. Основными функциями данных корпораций являются оказание услуг финансового посредничества и вспомогательных финансовых услуг.
9. Финансовые учреждения за услуги финансового посредничества не взимают прямой платы. Оплата данных услуг включена в неявной форме либо в проценты, уплачиваемые заемщиками средств, либо она взимается в неявной форме с институциональных единиц, ссужающих финансовым учреждениям ресурсы, путем применения для них более низких ставок процентов. В СНС стоимость выпуска услуг финансового посредничества исчисляется косвенным методом (КИУФП).
10. За вспомогательные финансовые услуги взимается прямая оплата в виде комиссионных платежей. Их выпуск определяется в размере этой оплаты. Вспомогательная деятельность осуществляется внутри организации, с целью создания условий для нормального осуществления его основной или вторичной деятельности.
Выпуск банков второго уровня равен сумме выпусков услуг финансового посредничества и выпуску вспомогательных услуг.
11. Вспомогательные финансовые услуги оказывают клиентам все финансовые учреждения. Для одних это является основной деятельностью, а для других - вторичной деятельностью в дополнение к предоставлению услуг финансового посредничества.
12. Финансовые услуги оплачиваются в явной и неявной форме.
В оплату финансовых услуг в явной форме включена маржа по сделкам с иностранной валютой и ценными бумагами. Маржа рассчитывается за разницей между курсами продавца и покупателя. Маржа является для банка источником дохода и покрывает расходы по осуществлению сделки и страхует валютный риск.
Существует два вида котировки: прямая и косвенная. Большинство стран пользуется прямой котировкой. При прямой котировке - стоимость единицы иностранной валюты выражается в национальной денежной единице. При косвенной котировке - за единицу принята национальная денежная единица, курс выражается в определенном количестве иностранной валюты.

13. Көптеген қызметтер анық нысанда қаржылық мекемелердің әртүрлі санаттарымен ұсынылады. Депозиттер қабылдайтын мекемелер жекелей алғанда банктер үй шаруашылықтарынан ипотеканы рәсімдегені, инвестициялық портфелдерін басқарғаны, салық бойынша консультациялар бергені, жылжымайтын мүлікті басқарғаны үшін өндіріп алады.
Мамандандырылған қаржылық мекемелер қаржылық емес корпорациялардан акцияларды орналастыруды ұйымдастырғаны үшін немесе корпорация тобын қайта құрылымдауды басқарғаны үшін өндіреді. Төлемге ұсынылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге төлем қаражаты ретінде кредиттік карталарды қабылдайтын бөлімшелерден кредиттік карталардың эмитенттері өндіріп алатын төлем неғұрлым кең таралған тікелей төлем болып табылады.
14. Төлем сатудан түскен пайыз ретінде есептеледі, бөлшектеп сату жағдайында сату көлемі шығарылымға емес, айналымға сәйкес келеді. Пайыз абсолютті шамада (бір немесе екі пайызға) шамалы және оны ірі сомалар үшін қолдану төлемнің жалпы сомасы өте үлкен екенін білдіреді. Аталған төлем кредиттік карталарды компаниялардың шығарылымын және кредиттік карточкаларды төлем қаражаты ретінде қабылдайтын корпорациялардың аралық тұтынуын білдіреді.
Кредиттік карталарды шығаратын компаниялардың рөлін елемеу қатынасы бар тауарлар мен қызметтерге шығындарын (түпкілікті тұтыну немесе экспорт) өлшеуге әсер етпейді, бірақ тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің шығындарын және кредиттік карталарды шығаратын компаниялардың шығарылымын жете бағаламайды. Бұл компанияның кредиттік карталарды шығаратын компаниялардан кредиттік карталармен төленетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілерге қосылған құн салығын қайта бөлуге әкеледі (2008 жылғы ҰШЖ, 6.161).
15. Кредиттік карталарды шығаратын компаниялардың мысалы қаржылық корпорация әртүрлі клиенттердің әртүрлі қаражаттарының есебінен немесе әртүрлі жағдайларда төленетін қызметтерді ұсына алатынын анық көрсетеді. Карта ұстаушыдан картаны пайдаланғаны үшін де анық төлем өндіріле алады. Картаны ұстаушы кредиттерді пайдаланған жағдайда өтелмеген кредиттердің пайыздарын төлеумен байланысты анық емес нысандағы шығындарды төлеуге тұра келеді (бұл ҰШЖ-дағы несие ретінде қарастырылады) (2008 жылғы ҰШЖ, 6.162).
16. Екінші деңгейлі банктер негізгі қызметімен (делдалдық қызмет) қатар қаржылық делдалдықпен тығыз байланысты көптеген қызметтерді қамтитын әртүрлі көмекші операцияларды жүзеге асырады.
17. Екінші деңгейлі банктер «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңымен белгіленген банктік және басқа операцияларды жүзеге асырады.
Клиенттерге осыған ұқсас қызметтерді көрсеткені үшін қаржылық мекемелер комиссия немесе банктік қызметке байланысты өзге де төлемдер түрінде төлемақы алады.

13. Большое число услуг в явной форме предоставляются различными категориями финансовых учреждений. Учреждения, принимающие депозиты, в частности банки, взимают плату с домохозяйств за оформление ипотеки, управление инвестиционным портфелем, предоставление налоговых консультаций, управление недвижимостью.
Специализированные финансовые учреждения взимают с нефинансовых корпораций за организацию размещения акций или за управление реструктуризации группы корпораций. Наиболее распространенной прямой платой является плата, взимаемая эмитентами кредитных карт с подразделений, принимающих к оплате кредитные карты как средство платежа за предоставляемые товары и услуги.
14. Оплата рассчитывается как процент от продажи, при розничной торговле объем продаж соответствует обороту, а не выпуску. Процент мал в абсолютной величине (один или два процента) и применение его для крупных сумм, означает, что общая сумма платежа будет велика. Данный платеж представляет выпуск компаний, выпускающих кредитные карты, и промежуточное потребление компаний, выпускающих кредитные карты в качестве платежного средства.
Игнорирование роли компаний, выпускающих кредитные карты не влияет на измерение расходов на товары и услуги (конечное потребление или экспорт), но уменьшает затраты поставщика товаров и услуг и выпуск компаний, выпускающих кредитные карты. Это приводит к перераспределению добавленной стоимости от компаний, выпускающих кредитные карты, к поставщикам товаров и услуг, оплачивающих с помощью кредитных карт (СНС 2008, 6.161).
15. Пример с компаниями, выпускающими кредитные карты, наглядно демонстрирует, что финансовая корпорация предоставляет услуги, оплачивающиеся за счет различных средств различных клиентов или в различных обстоятельствах. С держателя карты взимается явная плата за использование карты. При использовании кредитов держатель карт осуществляет платеж в неявной форме, связанный с выплатой процентов непогашенных кредитов (рассматривается как ссуда в СНС) (СНС 2008, 6.162).
16. Банки второго уровня наряду с их основной деятельностью (посредническая деятельность) осуществляют разные вспомогательные операции, включающие множество услуг тесно связанных с финансовым посредничеством.
17. Банки второго уровня осуществляют банковские и иные операции, установленные Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан».
За оказание клиентам подобных услуг финансовые учреждения получают оплату в виде комиссий или иных платежей, связанных с банковской деятельностью.

3-тарау. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметінің
көрсетілетін қызметтерінің жалпы шығарылымын және аралық
тұтынуын есептеу
1-параграф. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметінің
көрсетілетін қызметінің жалпы шығарылымын есептеу
18. ЖІӨ үш әдіспен есептеледі, олар: өндіріс әдісі, табыстар әдісі, түпкілікті пайдалану әдісі. ЖІӨ өндіріс әдісімен негізгі құраушылары жалпы шығарылым, аралық тұтыну, жалпы қосылған құн болып табылады.
19. Қаржылық мекемелер (банктер) шығарылымы ҚДЖӨҚ шығарылымынан және көмекші қаржылық қызметтер шығарылымынан қалыптасады.
Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерінің шығарылымын есептеу үшін дереккөз ретінде орталық банктің ресми сайтында орналастырылған жалпыға бірдей қолжетімді ақпарат пайдаланылған.
20. Банктердің табыстары мен шығындары туралы есепте келесі көмекші қаржылық қызметтерден түскен табыстар көрініс табады:
1) заемдар бойынша комиссиялық кірістер;
2) заемдар бойынша дисконтты, сыйлықақыны және сыйақыны, өзге де борыштық құралдар бойынша амортизациялау кірістері;
3) өзге де құнды қағаздар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер;
4) комиссиялық кірістер;
5) банк қызметінен болатын өзге де кірістер;
6) құнды қағаздарды, шетел валютасын, қымбат металдарды алып-сату бойынша кірістер.
Шетел валютасымен байланысты (соның ішінде фьючерстер мен опциондар) құнды қағаздарды сату және сатып алу операцияларына және мәмілелердің барлық түрлеріне қатысты қызметтермен байланысты шығарылым сатып алу мен сату арасындағы айырмашылық сомасында бағаланады.
Комиссиялық төлемдер түрінде тікелей төлемдер ұсталатын көмекші қаржылық қызметтер ҰШЖ шығарылымы ретінде ескеріледі. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметінің көрсетілетін қызметінің шығарылымына қосылған баптар осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
2-параграф. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметінің
көрсетілетін қызметтерін аралық тұтынуды есептеу
21. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерінің аралық тұтынуын есептеу үшін ақпараттың дереккөзі ретінде орталық банктің ресми сайтында орналастырылған жалпыға бірдей қолжетімді ақпарат пайдаланылған.

Глава 3. Расчет валового выпуска и промежуточного потребления
услуг финансовой деятельности банков второго уровня
Параграф 1. Расчет валового выпуска услуг финансовой
деятельности банков второго уровня
18. ВВП рассчитывается тремя методами: методом производства, методом доходов, методом конечного использования. Основными составляющими ВВП методом производства являются – валовой выпуск, промежуточное потребление, валовая добавленная стоимость.
19. Выпуск финансовых учреждений (банков) складывается из выпуска КИУФП и выпуска вспомогательных финансовых услуг.
В качестве источника данных для расчета выпуска вспомогательных финансовых услуг банков второго уровня является общедоступная информация, размещенная на сайте центрального банка.
20. В отчете о доходах и расходах банков отражаются доходы от следующих вспомогательных финансовых услуг:
1) комиссионные доходы по займам;
2) доходы по амортизации дисконта, премии и вознаграждения по займам и прочим долговым инструментам;
3) доходы, связанные с получением вознаграждения по прочим ценным бумагам;
4) комиссионные доходы;
5) прочие доходы от банковской деятельности;
6) доходы по купле-продаже ценных бумаг, иностранной валюты, драгоценных металлов.
Выпуск, связанный с деятельностью, касающийся операций продажи и покупки ценных бумаг и всех типов сделок, связанных с иностранной валютой (в том числе фьючерсов и опционов) оценивается в сумму за разницей между ценой покупки и продажи.
Вспомогательные финансовые услуги, за которые взимается прямая плата в виде комиссионных платежей, учитываются как выпуск СНС. Статьи, включенные в выпуск услуг финансовой деятельности банков второго уровня приведены в Приложении 1 к настоящей Методике.
Параграф 2. Расчет промежуточного потребления услуг финансовой
деятельности банков второго уровня
21. В качестве источника данных для расчета промежуточного потребления финансовых услуг банков второго уровня используется общедоступная информация, размещенная на официальном сайте центрального банка.

22. Көптеген шығындар баптары кешенді болып табылады. Осы баптардан аралық тұтынумен байланысты тиісті бөліктер бөлініп шығады. Іскерлік сапарларға шығындар, жол жүру және тұру үшін төлемдер үшін шығындар, сондай-ақ визалар және іссапарлармен байланысты әртүрлі алымдарға төлемдер құрамына аралық тұтынуға жатады.
23. Кейбір шығындар баптары қаржылық құралдармен байланысты мәмілелердің мәндерін немесе ағымдағы шығындар және оның ішінде аралық тұтыну құрамына кірмейтін оларды қайта бағалау нәтижелерін қамтиды.

22. Многие статьи расходов являются комплексными. Из данных статей выделяются соответствующие части, связанные с промежуточным потреблением. В состав расходов на деловые поездки расходов для платы за проезд и проживание, платежей за визы и различных сборы, связанные с командировками относятся к промежуточному потреблению.
23. Некоторые статьи расходов содержат значения сделок, связанных с финансовыми инструментами, или результаты их переоценки, не входящие в состав текущих расходов и промежуточного потребления в частности.

24. Көмекші қызметтерді аралық тұтыну келесі есеп баптарынан қалыптастырылады:
1) заемдар бойынша дисконтты, сыйлықақыны және сыйақыны амортизациялау бойынша шығыстар;
2) құнды қағаздармен операциялар бойынша шығыстар;
3) комиссиялық шығыстар;
4) жалпы шаруашылық шығыстары;
5) сатудан болатын шығыстар;
6) өзге де шығыстар.
25. Шығарылым мен аралық тұтыну арасындағы айырмашылық банктердің ЖҚҚ-ын анықтайды. Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметтерінің аралық тұтынуын және ЖҚҚ-ын есептеулер Осы Әдістемеге 2 және 3-қосымшаларда келтірілген.
Екінші деңгейлі банктердің
қаржылық қызметтерін есепке алу
әдістемесіне
1-қосымша
Екінші деңгейлі банктердің қаржылық қызметінің
қызметтер шығарылымын есептеу
млн.теңге
Шот нөмірі
«ҚР-ның екінші деңгейдегі банктері бойынша кірістер мен шығыстар туралы есеп»

24. Промежуточное потребление вспомогательных услуг складывается из следующих статей отчета:
1) расходы по амортизации дисконта, премии и вознаграждения по займам;
2) расходы по операциям с ценными бумагами;
3) комиссионные расходы;
4) общехозяйственные расходы;
5) расходы от продажи;
6) прочие расходы.
25. Разность между выпуском и промежуточным потреблением определяет ВДС банков. Расчеты промежуточного потребления и ВДС услуг финансовой деятельности банков второго уровня приведены в Приложениях 2 и 3 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике учета финансовых
услуг банков второго уровня
Расчет выпуска услуг финансовой деятельности банков
второго уровня
млн.тенге
Номер счета
«Отчет о доходах и расходах по банкам второго уровня РК»