"Камералдық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығына өзгерістерді енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 25 қазандағы № 564 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 29 қарашада № 14470 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Камералдық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12599 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған), мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Камералдық бақылау жүргізу қағидаларында:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағиданың мақсаттары үшін ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган деп Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті (бұдан әрі - Комитет) және оның аумақтық бөлімшелері, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган деп қазынашылық органдары ұғынылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) камералдық бақылау – ақпараттық жүйелер деректерін, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі туралы басқа да мәліметтерді талдау және салыстырып тексеру негізінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектісіне (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектісі) бармай Комитет және оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асыратын бақылаудың өзге нысаны;
2) тәуекелдердi басқару жүйесi - тиісті жылға мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыруды және мемлекеттік аудитті жүргізуді, бар тәуекелдер жиынтығын жан-жақты талдауды, оларды біріздендіру мен бағалауды, ден қою шараларын әзірлеу және қабылдауды, қабылданған шаралар нәтижелерінің тиімділік мониторингін қоса алғанда, мемлекеттік аудиттің анағұрлым басым бағыттарына ресурстарды таңдау, оңтайлы бөлу қағидаттарына негiзделген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де қызметін қамтамасыз ететін әкiмшiлiк ету жүйесi;
3) тәуекел – Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын сақтамаудың, мемлекеттік аудит объектiсiне оқиғаның немесе iс-қимылдың тигiзетiн жағымсыз әсерiнiң ықтималдылығы, ол қаржылық бұзушылықтарға, бюджет қаражатының ұрлануына (ысырап болуына) әкелiп, мемлекетке экономикалық зиян шектiруi мүмкiн, сондай-ақ бағдарламалық құжаттарда және мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында қарастырылған нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу және толық көлемде орындамаудың ықтималдығы;

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил проведения камерального контроля"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 октября 2016 года № 564. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2016 года № 14470.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил проведения камерального контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12599, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 14 января 2016 года) следующие изменения:
в Правилах проведения камерального контроля, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Для целей настоящих Правил под уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту понимается Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) и его территориальные подразделения, под центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета понимаются органы казначейства.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"В Правилах используются следующие основные понятия:
1) камеральный контроль – иная форма контроля, осуществляемая Комитетом и его территориальными подразделениями без посещения объекта государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита) на основе анализа и сопоставления данных информационных систем, а также других сведений о деятельности объектов государственного аудита;
2) система управления рисками – система администрирования, обеспечивающая формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и проведение государственного аудита, иной деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, базирующаяся на принципах выборочности, оптимального распределения ресурсов на наиболее приоритетных направлениях государственного аудита, включающая в себя всесторонний анализ совокупности имеющихся рисков, их идентификацию и оценку, выработку и принятие мер реагирования, мониторинг эффективности результатов принятых мер;
3) риск – вероятность несоблюдения бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект и предмет государственного аудита, которая может привести к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) бюджетных средств и нанесению экономического ущерба государству, а также вероятность недостижения или неисполнения в полном объеме целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и стратегических планах государственных органов.

4) тәуекелдер бейіні (бұдан әрі - бейін) - мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі туралы мәліметтерді талдау жолымен айқындалатын және белгілі бір бұзушылықтарды анықтау мақсатында әзірленетін деректерді таңдау талаптарының жиынтығы.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Камералдық бақылауды Комитет және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі бойынша әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді салыстырып тексеру жолымен, сондай-ақ тәуекелдердi басқару жүйесiн қолдану нәтижелері бойынша, Заңның 30 бабына сәйкес және осы Қағидада белгіленген тәртіпте мемлекеттік аудит объектісіне бармай тұрақты негізде жүргізеді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Хабарлама мынадай жағдайларда орындалды деп танылады:
1) келіскен жағдайда – осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес хабарлама жіберген Комитетке немесе аумақтық бөлімшеге қағаз немесе электрондық тасығышта бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты және қажет болған жағдайда растайтын құжаттарды міндетті түрде ұсына отырып, хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жою;
2) келіспеген жағдайда – мемлекеттік аудит объектісі Заңының 37-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ұсынған қарсылықты қарау нәтижелері бойынша Комитеттің оң қорытындысы.
Мемлекеттік аудит объектісі хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны жіберген Комитеттің аумақтық бөлімшесін бір мезгілде хабардар ете отырып, Комитетке хабарлама берілген (алған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес қарсылық жіберуге құқылы.
Егер қарсылықты ұсынған тұлға хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуі үшін негіз ретінде растайтын құжаттарды көрсеткен жағдайда, онда мұндай құжаттардың көшірмелері қарсылыққа қоса беріледі.
Қарсылықты қарауды Комитет оны алған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады, оның нәтижелері бойынша осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес қорытынды ресімделеді.
Егер, қарсылықты қарау барысында уәкілетті органның қорытындылары қажет болған жағдайда, Комитет тиісті сұратуларды жолдайды.
Қарсылықты қарау мерзімі тиісті Комитеттің уәкілетті органдарға сұратуларды жолдаған уақыттан бастап жауап алған уақытқа дейін тоқтатыла тұрады.
Егер Комитет қарсылықты қарау барысында хабарламада көрсетілген бұзушылықтардың жоқтығы анықталса, қорытынды оң деп танылады, бұл ретте хабарлама орындалған болып саналады.
Егер қарсылықты қарау барысында хабарламада көрсетілген бұзушылықтар қайта расталатын болса, мұндай хабарлама орындалған болып саналады, ал бұзушылық жоюға жатады, бұл ретте қорытынды теріс деп танылады.
Хабарламаны орындау мерзімі қарсылықты қарау кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Қарсылықты қарау кезеңі Комитетке қарсылық келіп түскен сәттен басталады және мемлекеттік аудит объектісіне тиісті қорытынды беру сәтіне дейін болады.
Қорытынды Қорытындыларды тіркеу журналында міндетті түрде тіркелуге жататын мынадай: реттік нөмірі, қорытындының тіркеу (бекіту) күні, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы, мемлекеттік аудит объектісінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің ЖСН/БСН, хабарламаның нөмірі мен күні, қаралып жатқан қарсылықтың нөмірі мен күні, қарсылықты қараған лауазымды тұлғаның аты-жөні, қарсылықты қарау нәтижелері, ұсыну тәсілі, алған күні мәліметтерін қамтуға тиіс.
Қарсылықты қарау нәтижелері туралы қорытынды мемлекеттік аудит объектісіне қорытындыны тіркеген күннен кейінгі күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) профиль рисков (далее - профиль) - совокупность условий выбора данных, определенная путем анализа сведений о деятельности объектов государственного аудита и разрабатываемая с целью выявления определенных нарушений.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Камеральный контроль проводится Комитетом и его территориальными подразделениями на постоянной основе без посещения объекта государственного аудита в порядке, установленном в соответствии со статьей 30 Закона и настоящими Правилами путем сопоставления сведений, полученных из различных источников информации по деятельности объектов государственного аудита, а также по результатам применения системы управления рисками.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Исполнением уведомления признается:
1) в случае согласия - устранение нарушений, указанных в уведомлении с обязательным представлением на бумажном или электронном носителе информации об устранении нарушений в Комитет или его территориальное подразделение согласно приложению 2 к настоящим Правилам, направившие уведомление и при необходимости подтверждающих документов;
2) в случае несогласия – положительное заключение Комитета по результатам рассмотрения возражения, представленного объектом государственного аудита в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 37 Закона.
Объект государственного аудита, в случае несогласия с нарушениями, указанными в уведомлении вправе направить в Комитет с одновременным извещением территориального подразделения Комитета, направившего уведомление, возражение согласно приложению 3 к настоящим Правилам, в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) уведомления.
В случае если в качестве основания для несогласия лица, представляющего возражение, с указанными в уведомлении нарушениями указываются подтверждающие документы, то копии таких документов, прилагаются к возражению.
Рассмотрение возражения осуществляется Комитетом в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем его получения, по результатам которого оформляется заключение согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае, если в ходе рассмотрения возражений необходимо получение заключения уполномоченных органов, Комитетом направляется соответствующий запрос.
Срок рассмотрения возражения приостанавливается с момента направления запроса и до момента получения Комитетом ответа соответствующих уполномоченных органов.
Заключение признается положительным, если в ходе рассмотрения возражения Комитетом устанавливается отсутствие нарушений, указанных в уведомлении, при этом уведомление считается исполненным.
Если в ходе рассмотрения возражения, нарушения, указанные в уведомлении повторно подтверждаются, такое уведомление считается неисполненным, а нарушение подлежит устранению, при этом заключение признается отрицательным.
Срок исполнения уведомления приостанавливается на период рассмотрения возражения.
Период рассмотрения возражения начинается с момента поступления в Комитет возражения и до момента вручения объекту государственного аудита соответствующего заключения.
Заключение подлежит обязательной регистрации в Журнале регистрации заключений, в котором должны содержаться следующие сведения: порядковый номер, дата регистрации (утверждения) заключения, наименование уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту, наименование объекта государственного аудита, ИИН/БИН объекта государственного аудита, номер и дата уведомления, номер и дата рассматриваемого возражения, ФИО должностного лица рассмотревшего возражение, результаты рассмотрения возражения, способ вручения, дата получения.
Заключение о результатах рассмотрения возражения направляется объекту государственного аудита в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации заключения.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. Камералдық бақылау материалдары есеп жүргізу және есептілік, сондай-ақ тәуекелдердi басқару жүйесiн қолдану мақсатында "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің "Қаржылық бақылау. Тәуекелдерді басқару жүйесі" кіші жүйесінде жинақталады.";
Камералдық бақылау жүргізу қағидаларына 1-қосымша осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп пен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 25 қазандағы
№ 564 бұйрығына
қосымша
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Камералдық бақылау
нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы
хабарлама
20___ жылғы "____" __________№ _________
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 30-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2015 жылдағы 30 қарашадағы № 598 бұйрығымен бекітілген Камералдық бақылау жүргізу қағидаларының (бұдан әрі - Қағида) 11-тармағына сәйкес 20 ______ жылғы "____" ____________ анықталған бұзушылықтарды
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, орналасқан жері, БСН)
хабардар етеді.
Заңның 31-бабы 2-тармағына сәйкес Сізге осы хабарламаны оны берген күннен (алғаннан) кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындау қажет.
Мынадай жағдайларда камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалды деп танылады:
келіскен жағдайда – осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес хабарлама жіберген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитетке (бұдан әрі - Комитет) немесе аумақтық бөлімшеге қағаз немесе электрондық тасығышта бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты және қажет болған жағдайда растайтын құжаттарды міндетті түрде ұсына отырып, хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жою;
- келіспеген жағдайда – мемлекеттік аудит объектісінің Заңның 37-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ұсынған қарсылықты қарау нәтижелері бойынша Комитеттің оң қорытындысы.
Қағиданың 14 тармағына сәйкес, мемлекеттік аудит объектісі хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны жіберген Комитеттің аумақтық бөлімшесін бір мезгілде хабардар ете отырып, Ішкі мемлекеттік аудит комитетке хабарлама берілген (алған) күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес қарсылық жіберуге құқылы.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен қазынашылық органдарда ашық шоттары бойынша, Заңның 32-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға, сондай-ақ "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабы 3-бөлігіне сәйкес лауазымды тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соғады.
Заңның 60-бабына сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы бар қосымша ___ парақта.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті
органның басшысы
__________________________________________________ __________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) (қолы)
Мөр орны
(болған жағдайда)
Хабарламаны алдым
__________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы, күні)
Мөр орны
(болған жағдайда)

"23. Материалы камерального контроля, в целях ведения учета и отчетности, а также для применения системы управления рисками обобщаются в подсистеме "Финансовый контроль. Система управления рисками" интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин"";
приложение 1 к Правилам проведения камерального контроля изложить согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 октября 2016 года № 564
Приложение 1
к Правилам проведения
камерального контроля
Форма
Уведомление
об устранении нарушений, выявленных по результатам
камерального контроля
"___" __________ 20___ года № _____
_______________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту)
В соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 30 Закона
Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле"
(далее - Закон) и пунктом 11 Правил проведения камерального контроля,
утвержденных Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30
ноября 2015 года № 598 (далее - Правила) уведомляет
_____________________________________________________________________
(наименование, БИН, местонахождение объекта государственного
аудита)
о нарушениях, выявленных "____" ____________ 20 ______ года.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Вам необходимо
исполнить настоящее уведомление в течение десяти рабочих дней со дня,
следующего за днем его вручения (получения).
Исполнением уведомления об устранении нарушений, выявленных по
результатам камерального контроля, признается:
в случае согласия - устранение нарушений, указанных в
уведомлении с обязательным представлением на бумажном или электронном
носителе информации об устранении нарушений в Комитет внутреннего
государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан
(далее - Комитет) или его территориальное подразделение, направившие
уведомление и при необходимости подтверждающих документов;
в случае несогласия - положительное заключение Комитета по
результатам рассмотрения возражения, представленного объектом
государственного аудита в соответствии с подпунктом 4) пункта 1
статьи 37 Закона.
В соответствии с пунктом 14 Правил, объект государственного
аудита в случае несогласия с нарушениями, указанными в уведомлении
вправе направить в Комитет с одновременным извещением
территориального подразделения Комитета, направившего уведомление,
возражение согласно приложению 3 к Правилам, в течение пяти рабочих
дней со дня, следующего за днем вручения (получения) уведомления.
Неисполнение в установленный срок уведомления об устранении
нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, влечет
приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов
государственного аудита, открытых в центральном уполномоченном органе
по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением
корреспондентских) объектов государственного аудита в соответствии с
пунктом 1 статьи 32 Закона, а также административную ответственность
должностных лиц в соответствии с частью 3 статьи 462 Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
В соответствии со статьей 60 Закона действия (бездействие)
органов государственного аудита и финансового контроля и (или) их
должностных лиц могут быть обжалованы в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
Приложение с описанием выявленных нарушений на ____ листе
(-ах).
Руководитель
уполномоченного органа по
внутреннему государственному аудиту
_________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Место печати
(при наличии)
Уведомление получил
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя объекта
государственного аудита, подпись, дата)
Место печати
(при наличии)