Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау бойынша әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 540 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 706 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 8 ақпанда № 14781 болып тіркелді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 08.02.2022 № 1-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 08.02.2022 № 141 бірлескен нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 08.02.2022 № 1-НҚ және ҚР Қаржы министрінің 08.02.2022 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.01.2018 № 31 және ҚР Қаржы министрінің 31.01.2018 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 26-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау бойынша әдістеме бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 25.01.2018 № 31 және ҚР Қаржы министрінің 31.01.2018 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің баспа және электрондық түрде ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына , сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;

Об утверждении Методики по оценке эффективности достижения целей
Совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 540 и Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 706. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2017 года № 14781. Утратило силу совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 8 февраля 2022 года № 1-НҚ и приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2022 года № 141.
Сноска. Утратило силу совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 08.02.2022 № 1-НҚ и приказом Министра финансов РК от 08.02.2022 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции совместного приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.01.2018 № 31 и Министра финансов РК от 31.01.2018 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 26 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по оценке эффективности достижения целей.
Сноска. Пункт 1 в редакции совместного приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 25.01.2018 № 31 и Министра финансов РК от 31.01.2018 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего совместного приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика миністрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 706 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 540 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістеме
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 16.01.2019 № 7 және ҚР Қаржы министрінің 16.01.2019 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау жөніндегі әдістеме (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Әдістемеде мынадай анықтамалар пайдаланады:
1) индикатордың жоспарлы мәндерін түзету – стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларының жоспарлы мәндерін төмендету фактілерінің болуы;
2) нысаналы индикатордың іс жүзіндегі орындалу серпіні – мемлекеттік органның қызметіне байланысты емес факторларға негізделген іс-шаралар мен міндеттемелерді орындамау жағдайларын қоспағанда, өткен кезеңнің фактісімен салыстырғанда стратегиялық жоспардың нысаналы индикаторларының іс жүзінде орындалуының нашарламауы;
3) индикатордың артығымен орындалуы – индикатордың іс жүзіндегі мәнінің жоспарлы мәннен 25%-ға және одан астам артық орындалуы;
4) бюджеттік бағдарламаны атқарудың тиімділігі – қойылған мақсаттарға неғұрлым аз шығынмен қол жеткізу, шығындары бар нәтижелерді салыстыру (арақатынасы) арқылы анықталады;
5) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі осы функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе қызметтер көрсететін ұйымдардың қызметіне толық байланысты болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер және көрсетілетін мемлекеттік қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы;

3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
___________Т. Сулейменов
Утверждена
совместным приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года
№ 706 и
Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2016 года
№ 540
Методика
по оценке эффективности достижения целей
Сноска. Методика в редакции совместного приказа Министра национальной экономики РК от 16.01.2019 № 7 и Министра финансов РК от 16.01.2019 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по оценке эффективности достижения целей (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) корректировка плановых значений индикатора –снижение плановых значений целевых индикаторов стратегического плана;
2) динамика фактического исполнения целевого индикатора – отсутствие ухудшения фактического исполнения целевых индикаторов стратегического плана по сравнению с фактом прошлого периода, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами;
3) перевыполнение индикатора – перевыполнение фактического значения индикатора от планового на 25% и более;
4) эффективность исполнения бюджетной программы – достижение поставленных целей с наименьшими издержками, определяется соизмерением (отношением) результатов с затратами;
5) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги;

6) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген стратегиялық жоспардың, аумақты дамыту бағдарламасының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарлама көрсеткіші.
3. Әдістеме мемлекеттік органдардың қадағаланатын саланы/аяны/өңірді дамыту, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдалану бойынша қабылдайтын шаралардың тиімділігін айқындауға арналған.
4. Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалау (бұдан әрі – тиімділікті бағалау) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі бекітетін мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне (бұдан әрі – Бағалау кестесі) сәйкес жүзеге асырылады.
5. Тиімділікті бағалауды мынадай мемлекеттік органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар) жүзеге асырады:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін орталық мемлекеттік органдар тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі – мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың тиімділігін бағалау;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган) – жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігін бағалау, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есепті деректерін қайта тексеру;
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган) – орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлардың мақсаттарына және бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігін бағалау, оның ішінде жергілікті атқарушы органдардың аумақтарды дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша тиімділігін бағалау.
Жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігін бағалау жүргізу үшін, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есепті деректерін қайта тексеру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда Жыл сайынғы бағалау жөніндегі комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы (бұдан әрі – Бюджетті атқару жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. Жұмыс тобының құрамы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен немесе бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен бекітіледі.

6) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели стратегического плана, программы развития территории и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа.
3. Методика предназначена для определения эффективности мер, принимаемых государственными органами по развитию курируемой отрасли/сфер/региона, а также по использованию бюджетных средств.
4. Оценка эффективности достижения целей (далее – оценка эффективности) осуществляется согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов (далее – График оценки), утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан.
5. Оценка эффективности осуществляется следующими государственными органами (далее – уполномоченные на оценку государственные органы):
Администрацией Президента Республики Казахстан – оценка эффективности центральных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан;
Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – оценка эффективности уполномоченных органов по государственному планированию и исполнению бюджета;
Министерством финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган по исполнению бюджета) – оценка эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, а также перепроверка отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ;
Министерством национальной экономики Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган по государственному планированию) – оценка эффективности центральных государственных органов по достижению целей стратегических планов и показателей бюджетных программ, в том числе и оценка эффективности местных исполнительных органов по достижению целей программ развития территорий.
Для проведения оценки эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, а также для перепроверки отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ в уполномоченном органе по исполнению бюджета создается рабочая группа (далее – Рабочая группа по исполнению бюджета), являющаяся подгруппой Комиссии по ежегодной оценке. Состав Рабочей группы утверждается приказом уполномоченного органа по исполнению бюджета или приказом ведомства уполномоченного органа по исполнению бюджета.

2-тарау. Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін бағалауға арналған ақпарат көздері
6. Бағаланатын мемлекеттік органдар Бағалау кестесінде белгіленген мерзімде есепті (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша есептік ақпаратты электрондық және қағаз тасығыштарда бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға:
1) Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпаратты;
2) Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағаланатын бюджеттік бағдарламалардың (жергілікті атқарушы органдар) тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпаратты;
3) түсіндірме жазбаны (жергілікті атқарушы органдар) ұсынады.
Жергілікті атқарушы органдардың бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізуі туралы түсіндірме жазбада нысаналы даму трансферттері бойынша алынған қаражат туралы жиынтық ақпарат және әрбір мемлекеттік бағдарлама шеңберінде (жоспар және факт: білім беру, денсаулық, әлеуметтік маңызы бар, тұрғын үй шаршы метрі, жолдар, жылу-, су-, газ-, электрмен жабдықтау және т.б. объектілер салынды, жөнделді) қол жеткізілген нәтижелер көрсетіледі.
7. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит нәтижелері және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының ұйғарымдары мен қаулыларын орындау туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға ұсынады.
Мемлекеттік органдардың мақсаттарға қол жеткізу бойынша қызметінің тиімділігін бағалау ұсынылған есептік ақпарат, сондай-ақ бағалау кестесіне сәйкес ресми интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары;
2) жергілікті атқарушы органдардың аумақтарды дамыту бағдарламалары;
3) стратегиялық жоспарларды іске асыру туралы есептер;
4) жергілікті атқарушы органдар үшін базалық көрсеткіштер тізбесі негізінде аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру туралы есептер;
5) бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті органның бағаланатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджетті атқаруы туралы статистикалық есебі;
6) статистикалық және ведомстволық деректер;
7) халықаралық рейтингілер;
8) басқа да дереккөздер (бар болса) негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеру
8. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді олардың дұрыстығы тұрғысынан қайта тексеру жүргізеді.

Глава 2. Источники информации для оценки эффективности достижения целей
6. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку государственные органы отчетную информацию на электронных и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) информацию о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа по форме, согласно приложению 1 к Методике;
2) информацию о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития (местные исполнительные органы) по форме, согласно приложению 2 к Методике;
3) пояснительную записку (местные исполнительные органы).
В пояснительной записке о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития местными исполнительными органами указывается сводная информация о полученных средствах по целевым трансфертам развития и достигнутых результатах в рамках каждой государственной программы (план и факт: построено, отремонтировано объектов образования, здравоохранения, социального значения, квадратных метров жилья, дорог, тепло-, водо-, газо-, электроснабжения).
7. Органы государственного аудита и финансового контроля представляют в уполномоченные органы по исполнению бюджета информацию о результатах государственного аудита и исполнении предписаний и постановлений органов государственного аудита и финансового контроля, по форме согласно приложению 3 к Методике.
Оценка эффективности деятельности государственных органов по достижению целей осуществляется на основании, представленной отчетной информации, а также размещенных согласно Графику оценки на их официальных интернет – ресурсах:
1) стратегических планов центральных государственных органов;
2) программ развития территорий местных исполнительных органов;
3) отчетов о реализации стратегических планов;
4) отчетов о реализации программ развития территорий, на основании базового перечня показателей для местных исполнительных органов;
5) статистического отчета уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении бюджета оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов;
6) статистических и ведомственных данных;
7) международных рейтингов;
8) других источников (при наличии).
Глава 3. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов
8. Уполномоченные на оценку государственные органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности.

9. Деректердің дұрыстығын бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді және статистикалық пен ведомстволық деректермен, халықаралық бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерімен, сондай-ақ салалық орталық мемлекеттік органдардың деректерімен расталады.
10. Бағалау жүйесінің 41-тармағына сәйкес бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады. Бұл ретте қайта тексеруге жататын бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты бағалау жүйесінің 42 тармағына сәйкес айқындалады.
11. Қайта тексеру стратегиялық жоспарларды/аумақтарды дамыту бағдарламаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша ақпараттың дұрыстығын анықтау тұрғысынан жүргізіледі.
12.Тексеру рәсімі қайта тексеру растау құжаттарын (ведомстволық есептер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер актілері, хаттамалар, хаттар және басқа растау құжаттары) жинау және талдау, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органдарға шығу жолынан тұрады. Есептік ақпараттағы деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша Әдістеменің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Салыстыру актісі (бұдан әрі - Салыстыру актісі) жасалады.
13. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдар құпиялық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растау құжаттарының электрондық көшірмелерін алады.
14. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының нәтижелеріне қол жеткізу көрсеткіштерін қайта тексеру нәтижелері бойынша Салыстыру актісін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын 10 сәуірге дейінгі мерзімде ұсынады.
4-тарау. Есептік ақпараттың уақтылығын, толықтығын және дұрыстығын анықтау рәсімі
15. Бағаланатын мемлекеттік орган Бағалау кестесіне сәйкес толық және дұрыс есептік ақпаратты уақтылы ұсынады.
16. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға есептік ақпаратты уақтылы, толық ұсынбаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органның аталған блок бойынша қорытынды бағасынан айыппұл балдары шегеріледі.
17. Бағалау кестесінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған/орналастырылған есептік ақпарат уақтылы ұсынылмаған болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган уақтылы емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 1,5 (бір жарым) айыппұл балы шегеріледі.
18. Бағаланатын мемлекеттік орган толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.
Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, кестелер) жоқ есептік ақпарат толық емес болып танылады.

9. Достоверность данных обеспечивается оцениваемыми государственными органами и подтверждается статистическими и ведомственными данными, международными показателями конкурентоспособности, а также данными отраслевых центральных государственных органов.
10. В соответствии с пунктом 41 Системы оценки уполномоченными на оценку государственными органами осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка). При этом отчетная информация оцениваемых государственных органов, подлежащих перепроверке определяется согласно пункту 42 Системы оценки.
11. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности представленной информации по реализации стратегических планов/программ развития территорий и бюджетных программ.
12. Процедура перепроверки состоит из сбора и анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, акты выполненных работ и оказанных услуг, протокола, письма), а также с выходом в оцениваемые государственные органы. По итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации, составляется акт сверки по форме, согласно приложению 4 к Методике (далее – Акт сверки).
13. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку государственные органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
14. Уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно по результатам перепроверки показателей достижения результатов бюджетных программ центральных государственных органов в срок до 10 апреля предоставляет Акт сверки в уполномоченный орган по государственному планированию.
Глава 4. Процедура определения своевременности, полноты и достоверности отчетной информации
15. Оцениваемый государственный орган обеспечивает своевременное предоставление полной и достоверной отчетной информации в соответствии с Графиком оценки.
16. В случае представления оцениваемым государственным органом в уполномоченные на оценку государственные органы несвоевременной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемого государственного органа по данному блоку вычитаются штрафные баллы.
17. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная/размещенная после срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом несвоевременной отчетной информации производится вычитание 1,5 (полтора) штрафных балла.
18. За представление/размещение оцениваемым государственным органом неполной отчетной информации производится вычитание 2 (двух) штрафных баллов.
Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации.

19. Бағаланатын мемлекеттік орган дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат дұрыс емес болып танылады.
Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін 2-ден (екі) аспайтын балл шегеріледі.
Бағаланатын мемлекеттік орган өткен есепті жылдың 4-қосымшаға сәйкес Салыстыру актісін ескере отырып, дұрыс емес есептік ақпаратты қайта ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
Шегерілетін айыппұл балдарының жалпы сомасы 6,5 балдан аспауы тиіс.
Дұрыс емес ақпаратты ұсыну фактілері деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша Салыстыру актісінде тіркеледі.
20. Нысаналы индикатор бойынша есептеу әдістемесі болмаған жағдайда әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
21. Егер жергілікті атқарушы органның аумақты дамыту бағдарламасының нысаналы индикаторы бойынша нақты көрсеткіштің жоспарлы мәннен 25%-ға және одан аса артығымен орындалуы белгіленген жағдайда, жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
Базалық тізбе көрсеткіштерінің артығымен орындалуы: аналар өлімінің төмендеуі (100 мың тірі туғанға шаққандағы жағдайлардың саны), нәрестелер өлімінің төмендеуі (1000 тірі туғанға шаққандағы жағдайлардың саны), қатерлі ісіктерден өлімнің төмендеуі (100 мың тұрғынға шаққандағы жағдайлардың саны), жол-көлік оқиғаларында қаза тапқандар санының 100 адамға азаюы, жергiлiктi атқарушы органдардың құзыретiне жататын мемлекеттiк орман қоры аумағында бiр орман өртiнiң орташа ауданы бойынша айыппұл балдары ескерілмейді.
22. Егер бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіші нақты мәннің жоспарлы мәннен 5%-ға артығымен орындалуы белгіленген жағдайда, жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
23. Шегерімдер туралы ақпарат орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның Қорытындыда "Балдарды шегеру" деген бөлімде көрсетіледі.
5-тарау. Орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізудің тиімділігін бағалау
24. Тиімділікті бағалау мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
25. Орталық мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:

19. За представление/размещение оцениваемым государственным органом недостоверной отчетной информации производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
За предоставление недостоверной информации производится вычет не более 2 (двух) баллов.
За представление/размещение повторной, с учетом Акта сверки предыдущего отчетного года, недостоверной отчетной информации оцениваемого государственного органа производится вычитание 0,5 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
Общая сумма вычитаемых штрафных баллов не превышает 6,5 балла.
Факты предоставления недостоверной информации фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных.
20. В случае отсутствия методики расчета по целевому индикатору, производится вычитание 0,5 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
21. В случае, если по целевому индикатору программы развития территорий местного исполнительного органа отмечается перевыполнение фактического показателя от планового значения, то производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений.
Не учитываются штрафные баллы по перевыполнению показателей Базового перечня: снижение материнской смертности (количество случаев на 100 тыс. родившихся живыми), снижение младенческой смертности (количество случаев на 1 тыс. родившихся живыми), снижение смертности от злокачественных новообразований (количество случаев на 100 тыс. населения), снижение числа погибших в дорожно-транспортных происшествиях на 100 пострадавших, средняя площадь одного лесного пожара на территории государственного лесного фонда находящегося в ведении местных исполнительных органов.
22. В случае, если по показателям прямых и конечных результатов бюджетных программ отмечается перевыполнение фактических значений от плановых более, чем на 5%, то производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений.
23. Информация о вычетах отражается в Заключении в разделе "Вычет баллов" центрального государственного органа/местного исполнительного органа.
Глава 5. Оценка эффективности достижения целей стратегического плана центральных государственных органов
24. Оценка эффективности осуществляется посредством определения уровня достижения целей стратегического плана государственного органа и эффективности исполнения бюджетных программ.
25. Оценка эффективности центральных государственных органов осуществляется по следующим критериям:

1) стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу;
2) стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі;
3) стратегиялық жоспар мақсаттарының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы.
26. Орталық мемлекеттік органдарға ұсынылатын мемлекеттік органның мақсаттарына қол жеткізуді бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
1-параграф. "Аi" "Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
27. Тиімділікті бағалау мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
28. "Аi" "Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген нысаналы индикаторлар саны.
Нысаналы индикатор серпінінің сипаты оң болған жағдайда, стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті жоспарланған мәнінің іс жүзінде орындалуына қатынасы арқылы есептеледі.
Нысаналы индикатор серпінінің сипаты теріс болған жағдайда, стратегиялық жоспардың тиісті мақсатына қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті жоспарланған мәннің іс жүзінде орындалуына қатынасы арқылы есептеледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарланған мәннің нақты орындауға қатынасы;
егер hj˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлар салдарлары) іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылының нысаналы индикаторлары мен нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
Нысаналы индикатордың өлшем бірлігі уақыт болса (сағат: минут), индикаторға қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің ортақ форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
Бағалау жүргізу кезінде ресми статистикалық деректер болмаған жағдайда, соңғы 9 (тоғыз) және одан астам айдың деректері есепке алынады. Соңғы 9 (тоғыз) және одан астам айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, нысаналы индикатор стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде индикаторды артығымен орындау фактілерінің, индикатордың жоспарлы мәндерінің азаю жағына қарай түзетулердің, өткен жылдың фактісімен салыстырғанда фактінің оң динамикасының болмауы ескеріледі.

1) достижение целей стратегического плана;
2) эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели стратегического плана;
3) взаимосвязь цели стратегического плана с бюджетными программами.
26. Заключение о результатах оценки достижения целей центрального государственного органа, формируется по форме, согласно приложению 6 к Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Аi""Достижение целей стратегического плана"
27. Оценка эффективности осуществляется посредством определения уровня достижения целей стратегического плана государственного органа.
28. Оценка по критерию "Аi" "Достижение цели стратегического плана" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана;
m – количество целевых индикаторов, предусмотренных для достижения соответствующей цели стратегического плана.
В случае, если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана, рассчитывается путем соотношения фактического исполнения к плановому значению.
В случае если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения каждого целевого индикатора предусмотренного в достижении соответствующей цели стратегического плана, рассчитывается путем соотношения планового значения к фактическому исполнению.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj< 1, то hj = соотношение факта к плановому значению/ соотношения планового значения к фактическому исполнению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается.
Не допускается снижение плановых значений целевых индикаторов и показателей результатов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
В случае, если единица измерения целевого индикатора является время (час: минута), то при расчете достижения индикатора учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
В случае отсутствия официальных статистических данных на момент проведения оценки, в расчет принимаются данные за последние 9 (девять) месяцев и более. При невозможности представления данных за последние 9 (девять) месяцев и более, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели стратегического плана не принимается.
При расчете коэффициента достижения целей стратегического плана учитывается наличие фактов перевыполнения индикатора, корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения, отсутствие положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года.

Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлар салдарлары) іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, индикатордың жоспарлы мәндерінің азаю және/немесе қол жеткізілмеу жағына қарай түзетулерді қоспағанда, аталған фактілер болған жағдайда hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі.
2-параграф. "Bi" "Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау
29. Bi өлшемшарты бойынша стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың белгіленген нәтижелерін іске асырудың тиімділігі бағаланады.
30. Bi "Стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
rz – мақсаттарға қол жеткiзуде әрбiр бюджеттік бағдарламаның орындалу тиiмдiлiгінің коэффициентi;
t – мақсаттарға қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалар саны.
Мақсаттарға қол жеткiзуде әрбiр бюджеттiк бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициентi (rz) бюджеттік бағдарламаның бюджет қаражатын игеру коэффицентіне тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткiзу коэффициенттерiнiң орташа арифметикалық мәнiн бөлу жолымен есептеледi.
Тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу көрсеткіші асыра орындалған жағдайда, 100%-дан аспайтын мән көрсеткіші бойынша есепке алынады.
Қаражаттың игерілуі 90% және одан аз, ал нәтижелерге қол жеткізу жоғары болған бюджеттік бағдарламалар бойынша орындалу тиімділігінің коэффициенті 0,9-ды құрайды.
Мысалы, бағдарлама бойынша қаражат 84,5% игерілсе, ал нәтижелерге 100% қол жеткізілсе, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициенті 1,2 (100/84,5) құрайды.
Басқа мысал: қаражат 63% игерілсе, нәтижелерге 75% қол жеткізілсе, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициенті 1,2 (75/63) құрайды.
Мұндай жағдайларда осындай бағдарламаларғы орындаудың 0,9 тиімділік коэффициенті қолданылады.
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламалар (субвенцияларды қоспағанда) бағалануы тиіс.
Трансферттер мен таратылатын бюджеттік бағдарламалар бойынша трансферттерді жіберетін және бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлетін бюджеттік бағдарлама әкімшісінің түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері бағаланады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар есебінен қаражат алатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тікелей нәтиже көрсеткіштері ғана бағаланады.

В случае наличия указанных фактов результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,9 (за исключением случаев корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения и/или их недостижения (невыполнения мероприятий и обязательств), обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Параграф 2. Оценка по критерию "Bi" "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели стратегического плана"
29. По критерию Вi оценивается эффективность реализации намеченных результатов бюджетных программ, предусмотренных для достижения стратегической цели.
30. Расчет критерия Вi "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели стратегического плана" осуществляется по следующей формуле:
где:
rz – коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели;
t – количество бюджетных программ в достижении цели.
Коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели (rz) рассчитывается путем деления среднеарифметического значения коэффициентов достижения показателей прямых и конечных результатов на коэффициент освоения бюджетных средств бюджетной программы.
В случае перевыполнения показателей достижения прямых и конечных результатов, учитывается по показателю значение, не превышающее 100%.
По бюджетным программам, по которым освоение средств составило 90% и меньше, а достижение результатов выше, коэффициент эффективности исполнения будет составлять 0,9.
Например, по программе средства освоены на 84,5%, а результаты достигнуты на 100%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (100/84,5).
Другой пример: средства освоены на 63%, результаты достигнуты на 75%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (75/63).
В этих случаях к таким программам применяется коэффициент эффективности исполнения 0,9.
Оценке подлежат все бюджетные программы (за исключением субвенций), участвующие в достижении целей и целевых индикаторов стратегического плана государственного органа.
По трансфертам и распределяемым бюджетным программам у администратора бюджетных программ, направляющего трансферты и распределяющего распределяемые бюджетные программы оцениваются показатели конечных результатов.
У администраторов бюджетных программ, получающих средства за счет распределяемых бюджетных программ оцениваются показатели прямых результатов.

3-параграф. "Сi" "Стратегиялық жоспар мен бюджеттік бағдарламаның өзара байланысы" өлшемшарты бойынша бағалау
31. "Сi" өлшемшарты бойынша стратегиялық жоспар мақсатының іске асырылатын бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерімен өзара байланыс дәрежесі бағаланады.
32. "Стратегиялық мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың және бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің өзара байланысы" коэффициенті әр көрсеткіштің өзара байланысын және сәйкестігін талдау кезінде сараптама жолымен анықталады.
Мысалы, егер бюджеттік бағдарлама бойынша 10 көрсеткіштің 2-уі мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізуді сипаттамаса, онда өзара байланыс коэффициентін 8/10 қатынасымен есептеу қажет. Бұл жағдайда өзара байланыс коэффициенті 0,8-ге тең болады.
Әр мақсаттың өзара байланыс коэффициенті оған қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламаладың өзара байланысының орташа арифметикалық мәнімен есептеледі.
мұнда:
Сi - стратегиялық жоспар мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті;
Сr - мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламаның өзара байланыс коэффициенті;
t – мақсатқа қол жеткізуге қатысатын бюджеттік бағдарламалардың саны.
4-параграф. Стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізудің және орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының орындалу тиімділігінің қорытынды есептемесі
33. Стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу және мақсатқа қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерін есептеу формуласы:
мұнда:
Ri = ( Ai + Bi ) / 2 x Ci
Ai – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
Bi – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындау тиімділігінің коэффициенті;
Ci – әрбір бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтиже көрсеткішінің мақсатқа қол жеткізумен өзара байланыс коэффициенті.
34. Орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттарына және көрсеткіштеріне қол жеткізудің тиімділігін бағалаудың қорытынды коэффициенті үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып, қалыптастырылады.
5-параграф. Орталық мемлекеттік органдардың "Мақсатқа қол жеткізу" бойынша жалпы бағалау
35. Орталық мемлекеттік органдардың "Мақсатқа қол жеткізу" бойынша тиімділігін жалпы бағалау мына формула бойынша анықталады:
мұнда:
RОМО – орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламалардың мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізудың тиімділігін қорытынды бағалау;
Ri – стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу және мақсатқа қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті;
n – стратегиялық жоспар мақсаттарының саны;
W – айыппұл балдары.

Параграф 3. Оценка по критерию "Сi" "Взаимосвязь цели стратегического плана с бюджетными программами"
31. По критерию "Сi" оценивается степень взаимосвязи цели стратегического плана с показателями реализуемых бюджетных программ.
32. Коэффициент взаимосвязи цели стратегического плана с бюджетными программами определяется экспертным путем, при анализе каждой бюджетной программы на взаимосвязь и соответствие.
Например, если по бюджетной программе 2 из 10 показателей не характеризуют достижение цели и целевых индикаторов, то коэффициент взаимосвязи необходимо рассчитать отношением 8/10. В данном случае коэффициент взаимосвязи будет равен 0,8.
Коэффициент взаимосвязи каждой цели рассчитывается среднеарифметическим значением взаимосвязи всех участвующих в ее достижении бюджетных программ.
где:
Сi - коэффициент взаимосвязь цели стратегического плана с бюджетными программами;
Сr – коэффициент взаимосвязи бюджетной программы в достижении цели;
t - количество бюджетных программ в достижении цели.
Параграф 4. Итоговый расчет достижения цели стратегического плана и эффективности исполнения бюджетных программ центральных государственных органов
33. Формула расчета достижения цели стратегического плана и показателей бюджетных программ в достижении цели:
Ri = ( Ai + Bi ) / 2 x Ci ,
где:
Ai – коэффициент достижения цели стратегического плана;
Bi – коэффициент эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей стратегического плана;
Ci – коэффициент взаимосвязи цели стратегического плана с бюджетными программами.
34. Коэффициент оценки эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
Параграф 5. Общая оценка по "Достижению цели" центральных государственных органов
35. Общая оценка эффективности по "Достижению цели" центральных государственных органов определяется по следующей формуле:
где:
RЦГО – итоговая оценка эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центрального государственного органа;
Ri – коэффициент достижения цели стратегического плана и показателей бюджетных программ в достижении цели;
n – количество целей стратегического плана;
W – штрафные баллы.

36. Орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттарына және көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалаудың қорытынды коэффициенті үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып, қалыптастырылады.
37. Алынған бағалау нәтижесіне сәйкес мемлекеттік органның мақсаттарға қол жеткізу қызметінің тиімділік дәрежесі анықталады.
Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне, орташа дәреже 70-тен 89,99 балға дейінгі көрсеткішке, төмен дәреже 50-ден 69,99 балға дейінгі көрсеткішке сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50 балдан аз алған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып табылады.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізу тиімділігін бағалау
38. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – ҚРҰБ) тиімділігін бағалау стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарттары бойынша жүзеге асырылады.
39. ҚРҰБ стратегиялық жоспары мақсаттарының тиімділігін бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
RҚРҰБ = ( Ai * 100 ) - W ,
мұнда:
Ai – стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
W – айыппұл балдары.
7-тарау. Жергілікті атқарушы органдардың аумақты дамыту бағдарламаларының мақсаттарына және бюджеттік даму бағдарламаларының көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау
40. Тиімділікті бағалау аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік даму бағдарламаларының орындалу тиімділігін анықтау арқылы жүзеге асырылады.
41. Жергілікті атқарушы органдардың тиімділігін бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу;
2) бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы;
3) бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
4) бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі.
Жергілікті атқарушы органдардың "Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша қызметінің тиімділігін бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
"Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі" өлшемшарттары бойынша тиімділікті бағалауды бюджеттің атқарылуы жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.

36. Итоговый балл оценки эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
37. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа по достижению целей.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 6. Оценка эффективности достижения целей стратегического плана Национального Банка Республики Казахстан
38. Оценка эффективности Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБРК) осуществляется по критерию достижение целей стратегического плана.
39. Оценка эффективности целей стратегического плана НБРК рассчитывается по следующей формуле:
RНБРК = ( Ai * 100 ) - W ,
где:
Ai– коэффициент достижения цели стратегического плана;
W – штрафные баллы.
Глава 7. Оценка эффективности достижения целей программы развития территории и показателей бюджетных программ развития местных исполнительных органов
40. Оценка эффективности осуществляется посредством определения уровня достижения целей программы развития территории и эффективности исполнения бюджетных программ развития.
41. Оценка эффективности местных исполнительных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей программы развития территории;
2) отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
3) достижение прямых результатов бюджетных программ развития;
4) эффективность исполнения бюджетной программы развития.
Оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по критерию "Достижение целей программы развития территории" осуществляется уполномоченным органом по государственному планированию.
Оценка эффективности по критериям "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует заключения по критериям "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" и направляет в уполномоченный орган по государственному планированию.

42. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
43. Алынған бағалау нәтижесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі анықталады.
Бағаланатын мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне, орташа дәреже 70-тен 89,99 балға дейінгі көрсеткішке, төмен дәреже 50-ден 69,99 балға дейінгі көрсеткішке сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50 балдан аз алған бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып табылады.
1-параграф. "D" "Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
44. "Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшартын есептеу аумақты дамыту бағдарламасының тиісті бөлімінің негізінде мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
D – аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
hj – тиісті мақсатқа қол жеткізуде көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – тиісті мақсатқа қол жеткізуде көзделген нысаналы индикаторлардың жалпы саны.
Тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті нақты орындалудың жоспарлы мәнге қатынасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге қатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
45. Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде мыналар ескеріледі:
есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор мақсатқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;
бағалау жүргізу кезінде ресми статистикалық деректер болмаған жағдайда, соңғы 9 (тоғыз) ай және одан көп деректер есепке алынады. Соңғы 9 (тоғыз) ай және одан көп деректерді беру мүмкін болмаған жағдайда, нысаналы индикатор мақсатқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
2-параграф. "L" "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау
46. "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау жүргізу кезінде мыналар көрсетіледі:
тексеріс жүргізген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы;
есепті кезеңді қамтыған тексерулер саны;
ішкі аудит қызметтерінің тексерулерін қоспағанда, аудитпен қамтылған мемлекеттік органның және оның ведомствоға бағынысты мекемелерінің бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есепті кезеңде бюджет және өзге заңнаманың анықталған бұзушылықтары, оның ішінде:
қаржылық бұзушылықтар;
рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар;
бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік заңнамасын бұзушылық; камералдық бақылаумен анықталған бұзушылықтарды және конкурстарды ұйымдастырушылар сот тәртібінде шағымданған бұзушылықтар сомаларын қоспағанда, мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұзушылықтар.
Аудит объектісі қызметінің Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасының талаптарына сәйкестігі, қаржылық есептілікті жасау мен ұсынудың дұрыстығы, негізділігі мен уақтылылығы және мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру барысында тікелей нәтижелерге қол жеткізуінің тиімділігі тұрғысынан жүргізілген мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың тиісті органдары аудитінің материалдары, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудитінің нәтижелері бойынша қабылданған құжаттарға сот шешімдері ақпарат көздері болып табылады.

42. Заключения о результатах оценки эффективности деятельности местных исполнительных органов формируются по форме, согласно приложению 7 к Методике.
43. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа.
Высокая степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность оцениваемого государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Параграф 1. Оценка по критерию "D" "Достижение целей программы развития территории"
44. Расчет критерия "Достижение целей программы развития территории" осуществляется на основании соответствующего раздела программы развития территории по следующей формуле:
где:
D – коэффициент достижения целей программы развития территории;
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижение соответствующей цели;
m – общее количество целевых индикаторов, предусмотренных в достижении соответствующей цели.
Коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижение соответствующей цели, рассчитывается путем соотношения фактического исполнения к плановому значению.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
45. При расчете коэффициента достижения целей программы развития территории учитывается следующее:
целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели не принимается;
в случае отсутствия официальных статистических данных на момент проведения оценки, в расчет принимаются данные за последние 9 (девять) месяцев и более. При невозможности представления данных за последние 9 (девять) месяцев и более, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели не принимается.
Параграф 2. Оценка по критерию "L" "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органов государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период"
46. При проведении оценки по критерию "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период" указываются:
орган государственного аудита и финансового контроля, которым проведены проверки;
количество проверок, охвативших отчетный период;
общий объем бюджетных средств государственного органа и его подведомственных учреждений, охваченных аудитом;
выявленные нарушения бюджетного и иного законодательства за отчетный период, в том числе:
финансовые нарушения;
нарушения процедурного характера;
нарушение законодательства бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
нарушения законодательства о государственных закупках, за исключением нарушений, выявленных камеральным контролем, и сумм нарушений, которые организаторами конкурсов обжалованы в судебном порядке.
Источником информации являются материалы аудита соответствующих органов государственного аудита и финансового контроля, проведенных на предмет соответствия деятельности объекта аудита, требованиям бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности и эффективности достижения государственными органами прямых результатов в ходе реализации бюджетных программ, а также судебные решения на документы принятые по результатам государственного аудита органов государственного аудита и финансового контроля.

47. Өлшемшарт бойынша балл Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – 5-қосымша) беріледі және бюджеттік даму бағдарамалары әкімшілерінің бөлінісінде орташа балл түрінде анықталады.
3-параграф. "Z" "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
48. "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігі көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" деген екі көрсеткіш бойынша айқындалады.
Тікелей нәтиже көрсеткіштері орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің аталған бюджеттік бағдарлама бойынша көзделген бюджет қаражаты шегіндегі көлемінің сандық сипаттамасын көрсететін көрсеткіштер болып табылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштерінде бюджеттік инвестициялардың атаулары бойынша тізбесі көрсетіледі. Бұл ретте, ұзақ жалғасып жатқан сипаттағы объектілер іске асырылған жағдайда, ағымдағы қаржы жылында орындалатын жұмыстар мен қызметтердің көлемі көрсетіледі, ал олар аяқталған жағдайда, ағымдағы қаржылық жылы аяқталған инвестициялық жобалардың атаулары көрсетіледі. Орындалатын жұмыстардың және қызметтердің көлемі нақты мәнінде көрсетіледі.
Бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы әрбір іс-шараның іс жүзінде қол жеткізілген сандық көрсеткіштерінің жоспарлы көрсеткіштермен арақатынасы арқылы, іс жүзінде қол жеткізілген іс-шараларды бюджет қаражатын тікелей алушылармен салыстыру арқылы айқындалады.
Жарғылық капиталдың ұлғаюын көздейтін бюджеттік бағдарламалар бойынша нәтижелерге қол жеткізуді бағалау іске асырылуы бағаланатын қаржы жылына көзделген қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шаралар бойынша жүзеге асырылады.
Егер бюджеттік бағдарламалар бойынша сандық сипаттамалардың орнына тікелей нәтижелер көрсеткіштері тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін іс-шараларды көздейтін болса, онда осы бюджеттік бағдарлама тікелей нәтижеге қол жеткізілмеген және сапасыз жоспарлаудың нәтижесі ретінде бағаланады.
Бір инвестициялық жоба шеңберіндегі барлық тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің орташа мәні барлық көрсеткіштер нәтижелерін, оның ішінде, бюджеттік бағдарламалар әкімшісі объективті бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне тәуелсіз себептермен (еңсерілмейтін күш мән-жайлары) қол жеткізбеген көрсеткіштер ескеріле отырып шығарылады, одан кейін бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде барлық инвестициялық жобалар бойынша орташа мән шығарылады.
Бір бюджеттік бағдарлама шеңберінде тікелей нәтиже көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін балл 5-қосымшада көрсетілген мәндерге сәйкес айқындалады.
Бұдан әрі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы әкімшісінің барлық бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің орташа балы айқындалады.
Өлшемшарттың бойынша балл жергілікті бюджеттік даму бағдарламаларының барлық әкімшелері бойынша тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің орташа балы түрінде айқындалады.
Ең жоғары балл 5-қосымшада көрсетілген мәндерден аспайды.
Аталған өлшемшарттың көрсеткіштері артығымен орындалған жағдайда, көрсеткіш бойынша мән 100% ескеріледі.
Бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде талдамалық ақпарат үшін жоспарланған объектілерді белгіленген мерзімде (жоспар және факт) тапсыру (енгізу) туралы деректер және есепті кезеңде пайдалануға берілмеген объектілер тізбесі пайдалануға беруді кешіктіру себептері көрсетіле отырып, ұсынылады.
"Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" көрсеткіші бойынша бағалау бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін талдау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның барлық бюджеттік бағдарламаларында санмен өлшенетін және бағалауға жататын, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нәтижелілік көрсеткіштері болған жағдайда, оларға ең жоғары балл беріледі.
Бюджеттік бағдарламада тікелей және/немесе түпкілікті нәтиже болмаған жағдайда, тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін сандық сипаттамалардың орнына іс-шаралар, тікелей нәтижелердің түпкілікті нәтижелермен қайталануы, бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің басқа бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерімен қайталануы, өлшенбейтін мәндер, жоспарлы мәндердің төмендеуі, сондай-ақ тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мақсаттары мен міндеттеріне мемлекеттік жоспарлау, сондай-ақ объектілерді салу (реконструкциялау) бойынша нормативтік мерзімдерді асып кеткен жағдайында оған 0 балл беріледі.
Бұдан әрі тиісті балл берілетін аталған көрсеткіш бойынша бағаланатын барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа балл айқындалады.
Бекітілген бюджеттік бағдарламалар және оларды іске асыру бойынша есептер, сондай-ақ есепті кезеңде тікелей көрсеткіштерге қол жеткізудің нақты мәнін растайтын құжаттар, оның ішінде орындалған жұмыстар актілері, объектілерді қабылдау актілері, жобалық сметалық құжаттамаларды өңдеу барысындағы мемлекеттік сараптамалардың қорытындылары, жүкқұжаттар, қабылдау-тапсыру актілері жобалық сметалық құжаттарды әзірлеу кезінде ақпарат көздері болып табылады.

47. Балл по критерию выставляется согласно приложению 5 к Методике (далее – приложение 5) и определяется в виде среднего балла в разрезе администраторов бюджетных программ развития.
Параграф 3. Оценка по критерию "Z" "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития"
48. Балл по критерию "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" определяется по двум показателям: "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ".
Показателями прямого результата являются показатели, отражающие количественную характеристику объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств по данной бюджетной программе.
В показателях прямого результата по бюджетным программам развития указывается поименный перечень бюджетных инвестиций. При этом, в случае реализации объектов продолжительного характера указывается объем выполняемых работ и услуг на текущий финансовый год, а в случае их завершения указываются наименования инвестиционных проектов, завершенных в текущем финансовом году. Объем выполняемых работ и услуг определяется в натуральном выражении.
Балл достижения прямого результата по одной бюджетной программе определяется путем соотношения фактически достигнутых количественных показателей каждого мероприятия с плановыми, путем сравнения фактически достигнутых мероприятий с прямыми получателями бюджетных средств.
По бюджетным программам, предусматривающим увеличение уставного капитала, оценка достижения результатов осуществляется по указанным в финансово-экономическом обосновании мероприятиям, реализация которых предусмотрена в оцениваемом финансовом году.
В случае, если показатели прямых результатов по бюджетным программам предусматривают мероприятия вместо количественных характеристик, не позволяющие оценить достижение прямого результата, то данная бюджетная программа оценивается как результат некачественного планирования.
Среднее значение всех показателей прямых результатов в рамках одного инвестиционного проекта выводится с учетом результатов всех показателей, в том числе показателей недостигнутых администратором бюджетных программ в силу объективных, независящих от администратора бюджетных программ причин (обстоятельства непреодолимой силы), далее выводится среднее значение по всем инвестиционным проектам в рамках одной бюджетной программы.
Балл за достижение показателей прямого результата в рамках одной бюджетной программы определяется в соответствии со значениями, указанными в приложении 5 к Методике.
Далее определяется средний балл показателей прямых результатов всех бюджетных программ развития администратора местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Балл по критерию определяется в виде среднего балла показателей прямых результатов по всем администраторам местных бюджетных программ развития.
Максимальный балл не превышает значений указанных в приложению 5 к Методике.
В случае перевыполнения показателей данного критерия, учитывается по показателю значение 100%.
В рамках реализации бюджетных программ развития для аналитической информации представляются данные о сдаче (вводе) запланированных объектов в установленные сроки (план и факт) и перечень не введенных в эксплуатацию объектов в отчетный период с указанием причин задержки ввода.
Оценка по показателю "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ" осуществляется путем анализа показателей результативности бюджетных программ, утвержденных администраторами бюджетных программ.
В случае наличия во всех бюджетных программах государственного органа показателей результативности, являющихся количественно измеримыми и подлежащими к оценке, а также соответствующих целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, то присваивается максимальный балл.
В случае отсутствия в бюджетной программе прямого и (или) конечного результатов, наличия мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, дублирование прямых результатов с конечными результатами, дублирование показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы, неизмеримых значений, занижение плановых значений, несоответствие показателей прямых результатов целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, а также завышение нормативных сроков строительства (реконструкции) объектов, то присваивается 0 баллов.
Далее определяется средний балл по всем бюджетным программам, оцениваемым по данному показателю, по которым присваивается соответствующий балл.
Источниками информации являются утвержденные бюджетные программы и отчеты по их реализации, а также документы, подтверждающие фактическое значение достижения прямых показателей за отчетный период, в том числе акты выполненных работ, акты о приемки объектов, накладные, акты приема передачи, заключения государственных экспертиз при разработке проектно-сметной документации.

4-параграф. "G" "Бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау
49. "Бюджеттік даму бағдарламасын орындау тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесіне қол жеткізу пайызын тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына көбейту арқылы жүзеге асырылады.
50. Бюджеттік бағдарламаны орындаудың тиімділігі мынадай жолмен анықталады:
Б/б тиімд. = % ТН/% ҚИ * 100 %,
мұнда:
Б/б тиімд. – бюджеттік бағдарламаны орындау тиімділігі;
% ТН – тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызы;
% ҚИ – бюджет қаражатын игеру пайызы.
Бюджеттік бағдарламаны орындаудың тиімділігінің балы 5-қосымшада көрсетілген мәндерге сәйкес айқындалады.
Бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижелеріне 90,1 %-дан кем қол жеткізілген жағдайда, бюджеттік бағдарламаны орындаудың тиімділігі "0 балға" тең.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу арқылы барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа тиімділік балы айқындалады.
Бұдан әрі жергілікті атқарушы орган бойынша бағалау барлық жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі өлшемшартының орташа балы түрінде айқындалады.
5-параграф. Жергілікті атқарушы органдарды "Аумақты дамыту бағдарламаларының мақсаттарына қол жеткізу" бойынша қорытынды бағалау
51. Жергілікті атқарушы органдардың тиімділігін бағалау мына формула бойынша анықталады:
RЖАО = ( 0,5 x D ) + ( L + Z + G ) - W ,
мұнда:
RЖАО – жергілікті атқарушы органның бюджеттік бағдарламалардың мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізуінің тиімділігін қорытынды бағалау;
D – Аумақты дамыту бағдарламасының мақсаттарына қол жеткізу;
L – Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының бюджеттік даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы;
Z – Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
G – Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі;
W – айыппұл балдары.
8-тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімі
52. Қорытындыны алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға өз наразылықтарын жібере алады. Белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың наразылықтары қабылданбайды.
53. Бағалау нәтижелеріне шағымдану растау құжаттарын ұсынумен дәлелденеді және негізделеді. Растау құжаттары мен негіздемелері жоқ, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау саласындағы нормативтік құқықтық актілер ережелеріне және стратегиялық жоспарларды/аумақтарды дамыту бағдарламаларын, бюджеттік бағдарламаларды әзірлеу қағидаларына қайшы келетін наразылықтар қаралмайды.

Параграф 4. Оценка по критерию "G" "Эффективность исполнения бюджетной программы развития"
49. Оценка по критерию "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется путем деления процента достижения прямого результата бюджетной программы на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год.
50. Эффективность исполнения бюджетной программы определяется следующим образом:
Эф б/п = % ПР/% ОС * 100 % ,
где:
Эф б/п – эффективность исполнения бюджетной программы;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств.
Балл эффективности исполнения бюджетной программы определяется в соответствии со значениями, указанными в приложении 5.
В случае достижения прямых результатов бюджетной программы менее 90,1 %, то эффективность исполнения бюджетной программы равна "0 баллов".
По администратору бюджетной программы определяется средний балл эффективности по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
Далее по местному исполнительному органу оценка определяется в виде среднего балла критерия эффективности исполнения бюджетной программы развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
Параграф 5. Итоговая оценка местных исполнительных органов по "Достижению целей программ развития территорий"
51. Оценка эффективности местных исполнительных органов осуществляется по следующей формуле:
RМИО = ( 0,5 x D ) + ( L + Z + G ) - W ,
где:
RМИО – итоговая оценка эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ местного исполнительного органа;
D – достижение целей программы развития территории;
L – отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
Z – достижение прямых результатов бюджетной программы развития;
G – эффективность исполнения бюджетной программы развития;
W – штрафные баллы.
Глава 8. Процедура обжалования результатов оценки
52. Со дня получения Заключения оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней может направить в уполномоченные на оценку государственные органы свои возражения. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
53. Обжалование результатов оценки аргументируются и обосновываются с представлением подтверждающих документов. Возражения без подтверждающих документов и обоснований, а также противоречащие положениям нормативных правовых актов в сфере государственного планирования и правил разработки стратегических планов/программ развития территории, бюджетных программ не рассматриваются.

54. Бағалаудың нәтижелеріне наразылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға тиісті хабарлама жібереді.
55. Шағымдану рәсімін жүргізу үшін бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына наразылықтарын білдірген мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды.
Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар өз бетінше айқындайды, бірақ кемінде 5 (бес) адам болуы тиіс.
56. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растау құжаттарымен наразылықтарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесін (бұдан әрі – Келіспеушіліктер кестесі) қалыптастырады және арнайы комиссияның қарауына енгізеді.
57. Арнайы комиссия наразылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін анықтау бойынша отырыстар өткізеді, оларға наразылықтарын жіберген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылады.
58. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелері бойынша Келіспеушіліктер кестелері пысықталады, оларға арнайы комиссия төрағасы қол қояды және бағаланатын мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.
Наразылықтар қабылданған жағдайда, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу жетістіктерінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы түзетілген қорытындыны жергілікті атқарушы органдарға және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолдайды.
59. Бағалау жүйесінің 62 тармағына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдар уәкілетті органда шағымдану рәсімінен өткеннен кейін бес жұмыс күні ішінде бағалаудың қорытындысына Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінде шағымдануға құқылы.
9-тарау. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарға бағалау жүргізу тәртібі
60. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда аталған мемлекеттік органды бағалау Әдістемеге сәйкес мемлекеттік орган-құқықтық мирасқорды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады.

54. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней предоставляет в уполномоченные на оценку государственные органы соответствующее уведомление.
55. Для проведения процедуры обжалования в уполномоченных на оценку государственных органах формируется специальная комиссия, в состав которой не входят сотрудники, участвовавшие в оценке эффективности государственных органов, представивших возражения.
Количество и состав специальной комиссии определяются уполномоченными на оценку государственными органами самостоятельно, но не менее 5 (пять) человек.
56. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченными на оценку государственными органами формируются и вносятся на рассмотрение специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам оценки эффективности деятельности государственных органов по форме согласно приложению 8 к Методике (далее – Таблица разногласий).
57. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, направивших возражения, представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.
58. По результатам заседаний специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
В случае принятия возражений уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет скорректированные заключения о результатах оценки эффективности достижения показателей бюджетных программ в местные исполнительные органы и уполномоченный орган по государственному планированию.
59. Оцениваемые государственные органы могут обжаловать итоги оценки в Администрации Президента Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней после процедуры обжалования согласно 62 пункту Системы оценки.
Глава 9. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных государственных органов
60. В случае реорганизации или упразднения государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного государственного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника в соответствии с Методикой.

61. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, оның қызметін бағалау жүзеге асырылмайды, ал аталған мемлекеттік органның қызметін талдау нәтижелері мемлекеттік орган-құқықтық мирасқорға бағалаудың қорытындысы бойынша берілген ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу кезінде ескеріледі.
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
1-қосымша
Нысан
Мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпарат

61. В случае реорганизации или упразднения государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка его деятельности не осуществляется, а результаты анализа деятельности данного государственного органа учитываются при разработке рекомендаций и предложений, данных по итогам оценки государственному органу-правопреемнику.
Приложение 1
к Методике по оценке эффективности
достижения целей
Форма
Информация о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа

1.1-мақсат*
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
НИ**
%
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
ББ
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
ТүпНК
%
х
х
х
к/б 100
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
ТікНК
Бірлік
х
х
х
НИ
%
х
х
х
х
х
х
к/б 102
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
ТікНК
Бірлік
х
х
х
ТікНК
Бірлік
х
х
х
n-стратегиялық бағыт.
n-мақсат
a.* бұл баған бойынша мақсаттың жоспары мен фактісі толтырылады.
b.** бұл баған бойынша нысаналы индикаторлардың жоспары мен фактісі толтырылады.
c."Х" - толтыруға қажетті бағандарды білдіреді.
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
2-қосымша
Нысан
Бағаланатын бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпарат
__________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
________________ (есепті кезең)
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды мен атауы: ______________
Бюджеттік бағдарлама _______________________________________
Сипаттау: __________________________________________________
Атауы
Өлшем бірліктері
Есепті қаржы жылына жоспарланған бюджеттік бағдарламаның көрсеткіштері
Көрсеткіштердің іс жүзінде орындалуы
Ауытқу
Көрсеткіштердің орындалу % (4 - баған/3 – баған *100%)
Жобаның іске асырылу мерзімі
Бюджеттік бағдарламалар қаражатының орындалмау және нәтижелерге қол жеткізбеу себептері /нәтижеге қол жеткізуді растау (құжаттың нөмірі және күні, атауы)
1
2
3
4
5
6
7
Тікелей нәтиженің көрсеткіші, оның ішінде:
бюджеттік инвестициялық жобалар
іс-шаралар бөлінісінде
Облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың әкімі _______ ______________________
(қолы) (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
3-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудитінің және ұйғарымдары мен қаулыларын орындаудың нәтижелері туралы ______жылғы ақпарат
р/н
ББӘ атауы
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Тексеру кезеңі
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
оның ішінде, бағаланатын кезеңде
бағаланатын кезеңде айқындалған бұзушылықтар көлемі
сомада өтелгендер
сомада қалпына келтірілгендер
барлығы
оның ішінде:
Қаржылық бұзушылықтар
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау кезінде
Мемлекеттік сатып алу рәсімдерін жүзеге асыру кезінде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органының басшысы
____________ _______________
(қолы) (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
4-қосымша
Нысан
Есептік ақпараттағы деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша салыстыру актісі
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
(есепті кезең)
Атауы
Шегерілетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Дұрыс емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпараттың уақтылы ұсынылмауы
4
Есептік ақпараттың болмауы
5
Нысаналы индикаторларды есептеу әдістемелерінің болмауы (орталық мемлекеттік органдар үшін)
6
Нақты көрсеткіштің жоспарлы мәннен 25 %-дан артық орындалуы (жергілікті атқарушы органдар үшін)
Барлығы:
1. Бағалау кестесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік органға есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
201___ жылғы"___" ___________.

Цель 1.1.*
Тыс. тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
ЦИ**
%
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
БП
Тыс. тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
ПКР
%
х
х
х
п/п 100
Тыс. тенге
х
х
х
х
х
х
ППР
Ед.
х
х
х
ЦИ
%
х
х
х
х
х
х
п/п 102
Тыс. тенге
х
х
х
х
х
х
ППР
Ед.
х
х
х
ППР
Ед.
х
х
х
Стратегическое направление n.
Цель n.
a.* По данной строке заполняются плановые и фактические значения по цели
b.** По данной строке заполняются плановые и фактические значения по целевому индикатору
c."Х" - обозначает графы, необходимые для заполнения.
Приложение 2
к Методике по оценке эффективности
достижения целей
Форма
Информация о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ
__________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Код и наименование администратора бюджетных программ: _________
Бюджетная программа __________________________________________
Описание: _____________________________________________________
Наименование
Единицы измерения
Показатели бюджетной программы, запланированные за отчетный финансовый год
Фактическое выполнение показателей
Отклонение
% выполнения показателей (графу 4/графу 3*100 %)
Сроки реализации проекта
Причины недостижения результатов и неисполнения средств бюджетной программы/подтверждение достижения результата (номер и дата, наименование документа)
1
2
3
4
5
6
7
Показатель прямого результата, в том числе в разрезе:
бюджетных инвестиционных проектов
мероприятий
Аким области, города
республиканского значения, столицы       __________       _______________________
(подпись)       (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Методике по оценке эффективности
достижения целей
Форма
Информация о результатах государственного аудита и исполнении
предписаний и постановлений органов государственного аудита и
финансового контроля
за ______ год
п/п
Наименование АБП
Наименование бюджетной программы
Период проверки
Объем охваченных государственным аудитом средств
в том числе за оцениваемый период
объем выявленных нарушений за оцениваемый период
возмещено в сумме
восстановлено в сумме
всего
в том числе:
Финансовые нарушения
Нарушения процедурного характера
Нарушение законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Нарушения Законодательства о государственных закупках
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Руководитель органа государственного аудита и финансового контроля
_____________       ______________
(подпись)             (расшифровка)
Приложение 4
к Методике по оценке эффективности
достижения целей
Форма
Акт сверки
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
(наименование центрального государственного органа/местного
исполнительного органа)
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
5
Отсутствие методик расчета целевых индикаторов (для центральных государственных органов)
6
Перевыполнение фактического показателя от планового значения более чем на 25 % (для местных исполнительных органов)
Всего:
1.Согласно Графику оценки срок представления/размещения оцениваемым государственным органом отчетной информации:
"___" ___________ 201___ года.

1) Есептік ақпаратты ұсынудың/орналастырудың нақты күні:
201___ жылғы "___" ___________.
2) Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты жоқ.
Шегеру: __балды құрайды.
2. Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері жоқ (қосымшалар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштер мәндері және басқа) толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған:
1)
2)
Шегеру: __ балды құрайды.
3. Дұрыс емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында мынадай шындыққа сәйкес келмеу фактілері анықталған:
Нысаналы индикатордың атауы
Есепті кезең жоспары
Есепті кезең фактісі
Қайта тексерудің қорытындысы бойынша есепті кезеңнің фактісі
Балдарды шегеру
Ескерту
1
Шегеру: __ балды құрайды.
Қорытынды шегеру: ______ балл.
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы _______ ________ _________________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы _______ ________ _________________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу
тиімділігін бағалау жөніндегі
әдістемеге
5-қосымша
Өлшемшарттар мен көрсеткіштер балдары
р/н №
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
балл
1.
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының бюджеттік даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнаманы бұзушылықтардың болмауы - 10 балл
Бұзулардың болмауы
10
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексеріс жүргізбеуі
5
Мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтардың жіктемесіне сәйкес аудитпен қамтылған бюджеттік қаражаттың жалпы көлемінен (тиімсіз шығыстарды қоспағанда) бұзушылықтардың болуы
5%-ға дейін
6

1) Фактическая дата представления/размещения отчетной информации:
"___" ___________ 201___ года.
2) Отсутствует отчетная информация оцениваемого государственного органа.
Вычет составляет: __ балла.
2. Представлена/размещена неполная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и другие), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации:
1)
2)
Вычет составляет: __ балла.
3. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
Наименование целевого индикатора
План отчетного периода
Факт отчетного периода
Факт отчетного периода по итогам перепроверки
Вычет баллов
Примечание
1
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______ балла.
Представитель уполномоченного
на оценку государственного
органа, должность       _________       _____________       __________________________
(дата)             (подпись)             (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого
государственного органа,
должность             _________       _____________       __________________________
(дата)             (подпись)             (расшифровка подписи)
Приложение 5
к Методике по оценке эффективности
достижения целей
Баллы критериев и показателей
№ п/п Наименование критерия/показателя Балл
1.
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок бюджетных программ развития органами государственного аудита и финансового контроля - 10 баллов
Отсутствие нарушений
10
Непроведение органами государственного аудита и финансового контроля проверок за отчетный период
5
Наличие нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных аудитом (за исключением не эффективных расходов) в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
до 5%
6

1. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқару тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқару тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7381 болып тіркелген).
2. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 25 сәуірдегі № 219 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7653 болып тіркелген).
3. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 581 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8261 болып тіркелген).
4. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 599 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9132 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылы 7 наурызда жарияланған).
5. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 412 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9870 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылы 8 желтоқсанда жарияланған).

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 7381).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 апреля 2012 года № 219 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 7653).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 581 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 8261).
4. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 599 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 9132, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 07 марта 2014 года).
5. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 412 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 9870, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 8 декабря 2014 года).

6. "Қадағаланатын саладағы/аядағы/өңірдегі стратегиялық мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу және іске асыру тиімділігін бағалау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 146 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10096 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 2 ақпанда жарияланған).
7. "Қадағаланатын саладағы/аядағы/ өңiрдегi стратегиялық мақсаттар мен мiндеттерге қол жеткiзу және іске асыру тиімділігін бағалау жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 146 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрiнiң 2015 жылғы 6 қарашадағы № 686 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12373 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 18 желтоқсанда жарияланған).
8. "Мемлекеттік органның бюджет қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі ақша қаражатын басқарудың тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 10 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 14 желтоқсанда № 655 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12845 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылы 20 қантарда жарияланған).

6. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 146 "Об утверждении Методики по оценке эффективности достижения и реализации стратегических целей и задач в курируемых отрасли/сфере/регионе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 10096, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 2 февраля 2015 года).
7. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 06 ноября 2015 года № 686 "О внесении изменения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 146 "Об утверждении Методики по оценке эффективности достижения и реализации стратегических целей и задач в курируемых отрасли/сфере/регионе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 12373, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 18 декабря 2015 года).
8. Приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2015 года № 655 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 января 2012 года № 9 "Об утверждении Методики оценки эффективности управления бюджетными средствами государственного органа и Методики оценки эффективности управления денежными средствами Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов под № 12845, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 20 января 2016 года).