Ұлттық теңiз тасымалдаушысы туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 25 қарашадағы № 814 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 1 наурызда № 14854 болып тіркелді.
"Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 4-1-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық теңiз тасымалдаушысы туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 31 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 25 қарашадағы
№ 814 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық теңiз тасымалдаушысы туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық теңiз тасымалдаушысы туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 4-1-бабының 3-тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Ұлттық теңiз тасымалдаушысы өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңын және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiн, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.

Об утверждении Положения о Национальном морском перевозчике
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 ноября 2016 года № 814. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 марта 2017 года № 14854
В соответствии с пунктом 3 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Национальном морском перевозчике.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________________ Т. Сулейменов
31 января 2017 года
Утверждено
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 25 ноября 2016 года № 814
Положение
о Национальном морском перевозчике
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Национальном морском перевозчике (далее – Положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании".
2. Национальный морской перевозчик в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан от 30 августа 1995 года, Законом Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, а также настоящим Положением.

2-тарау. Ұлттық теңiз тасымалдаушысының мiндеттерi мен функциялары
3. Ұлттық теңiз тасымалдаушысының қызметі сауда флотын дамытуға бағытталған.
4. Ұлттық теңiз тасымалдаушысының негiзгi мiндеттерi:
1) жолаушыларды, багажды, пошта жөнелтімдерін және жүктерді, оның ішінде ізгілік жүгін, арнайы жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметтерді көрсетеді;
2) теңіз флоты үшін кадрларды оқытуға мемлекеттік тапсырысты қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
3) сауда мақсатында теңізде жүзу саласында халықаралық шарттарды іске асыруға қатысады.
3-тарау. Қызметін ұйымдастыру
5. Ұлттың теңіз тасымалдаушысы өз қызметін осы Қағидаға сәйкес ұйымдастырады.
6. Ұлттық теңіз тасымалдаушысын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 2. Задачи и функции Национального морского перевозчика
3. Основной задачей Национального морского перевозчика является развитие торгового флота.
4. Для выполнения возложенных задач Национальный морской перевозчик осуществляет следующие функции:
1) оказывает услуги по перевозке пассажиров, багажа, почтовых отправлений и грузов, в том числе гуманитарного груза, специальных грузов;
2) вносит предложения по формированию государственного заказа на обучение кадров для морского флота;
3) принимает участие в реализации международных договоров в области торгового мореплавания.
Глава 3. Организация деятельности
5. Национальный морской перевозчик организует свою деятельность в соответствии с настоящим Положением.
6. Реорганизация и ликвидация Национального морского перевозчика осуществляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.