Нұр-Сұлтан қаласының аумағында автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды) ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 3 мамырдағы № 108-863 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2016 жылы 23 мамырда № 1021 болып тіркелді.
Ескерту. Шешiмнiң атауында және барлық мәтін бойынша "Астана" сөзi "Нұр-Сұлтан" сөзіне ауыстырылды – Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 26) тармақшасына, "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 42-1-бабына сәйкес Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Нұр-Сұлтан қаласы аумағында автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды) ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. "Нұр-Сұлтан қаласының Жолаушылар көлігі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысына осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми және мерзімді баспасөз басылымдарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын интернет-ресурста және Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында жариялау жүктелсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің бірінші орынбасары С.М. Хорошунға жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілді.
Әкім
Ә. Жақсыбеков
Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің
2016 жылғы 3 мамырындағы
№ 108-863 қаулысына
қосымша
Нұр-Сұлтан қаласының аумағында автотұрақтарды
(автоорынтұрақтарды) ұйымдастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұр-Сұлтан қаласының аумағында автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды) ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Заңына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленген, Қазақстан Республикасы астанасының аумағында орынтұрақ қызметін ұйымдастырудың және жүзеге асырудың қағидаттарын белгілейді. Осы Қағиданың талаптарында:
1) Нұр-Сұлтан қаласының көше-жол желісіне жүктемені азайту және көшелердің өткізу қабілетін арттыру;

Об утверждении Правил организации автостоянок (автопарковок) на территории города Астаны
Постановление акимата города Астаны от 3 мая 2016 года № 108-863. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 23 мая 2016 года № 1021.
Сноска. В наименовании, по всему тексту и в приложении постановления слова "Астаны", "Астане" заменить словом "Нур-Султан" в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 26) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан", статьей 42-1 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении", акимат города Нур-Султан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации автостоянок (автопарковок) на территории города Нур-Султан.
2. Возложить на руководителя Государственного учреждения "Управление пассажирского транспорта города Нур-Султан" опубликование настоящего постановления после государственной регистрации в органах юстиции в официальных и периодических печатных изданиях, а также на интернет-ресурсе, определяемом Правительством Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе акимата города Нур-Султан.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Нур-Султан Хорошуна С.М.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким
А. Джаксыбеков
Приложение
к постановлению акимата
города Нур-Султан
от 3 мая 2016 года № 108-863
Правила организации автостоянок (автопарковок) на территории
города Нур-Султан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации автостоянок (автопарковок) на территории города Нур-Султан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О дорожном движении" от 17 апреля 2014 года, "О статусе столицы Республики Казахстан" от 21 июля 2007 года, устанавливают основные принципы организации и осуществления парковочной деятельности на территории столицы Республики Казахстан.
2. Требования настоящих Правил предусматривают:
1) снижение нагрузки на улично-дорожную сеть города Нур-Султан и повышение пропускной способности улиц;

2) орынтұрақ кеңістігі объектілерінде тәртіптің қамтамасыз етілуі;
3) орынтұрақ орындарының, оның ішінде халықтың арнайы және жүріп-тұруы шектеулі топтарына қолжетімділігін қамтамасыз ету көзделеді.
3. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автотұрақ (автоорынтұрақ) – автокөлік құралдарын аялдауға (сақтауға) арналған ғимарат, құрылыс (ғимараттың, құрылыстың бір бөлігі) немесе бөлінген немесе арнайы жабдықталған орындардағы арнайы ашық алаң;
2) арнайы аялдаулар (алаңдар) – ұсталған, тасталынған немесе иесіз көлік құралын уақытша сақтауға арналған, уәкілетті органның шешімі бойынша ашылған және коммуналдық меншік болып табылатын орындар;
3) аялдау – көлiк құралының жүрісін бес минутқа дейін не, егер бұл жолаушыларды отырғызу немесе түсiру, көлiк құралын тиеу немесе түсiру үшін қажет болса, одан да көбірек уақытқа әдейі тоқтату;
4) көлік құралының иесі – көлік құралының меншік иесі, сондай-ақ көлік құралын шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не өзге де заңды негізде иеленетін адам;
5) көлік құралы – адамдарды, жүктерді немесе үстіне орнатылған жабдықты жолдармен тасымалдауға арналған құрылғы;
6) көлік құралын эвакуациялау – Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларда, көлік құралын ішкі істер органдарына не уәкілетті органға тиесілі эвакуация құралын пайдаланып, уәкілетті орган айқындаған уақытша сақтауға арналған арнайы аялдауға (алаңға) мәжбүрлеп апару;
7) коммуналдық ақылы орынтұрақ – астана аумағында орынтұраққа қойғаны үшін ақы алуға және көлік құралдарының тұрған уақытын есептеуге арналған сертификатталған арнайы құрылғылармен жабдықталған, астананың жергілікті атқарушы органы айқындаған, автомобиль жолының бөлігі болып табылатын және жүру бөлігімен және (немесе) тротуармен, жол жиекпен, эстакадамен немесе көпірмен шектесетін немесе астананың жергілікті атқарушы органының коммуналдық меншігіндегі эстакада астындағы және (немесе) көпір астындағы кеңістіктердің, алаңдардың және көше-жол желісінің өзге де объектілерінің бөлігі болып табылатын орындар;
8) орынтұрақ сессиясы – көлік құралын коммуналдық ақылы орынтұраққа қоюдың (пайдаланудың) уақыт кезеңі, көлік құралының коммуналдық ақылы орынтұраққа тұрған сәті оның басталуы болып есептеледі және көлік құралының коммуналдық ақылы орынтұрақтан алынуы оның аяқталуы болып есептеледі;

2) обеспечение порядка на объектах парковочного пространства;
3) обеспечение доступности парковочных мест, в том числе для специальных и маломобильных групп населения.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) автостоянка (автопарковка) – здание, сооружение (часть здания, сооружения) или специальная открытая площадка в отведенных или специально оборудованных местах, предназначенная для стоянки (хранения) автотранспортных средств;
2) специальные стоянки (площадки) – места, предназначенные для временного хранения задержанного, брошенного или бесхозяйного транспортного средства, создаваемые по решению уполномоченного органа и являющихся коммунальной собственностью;
3) стоянка – преднамеренное прекращение движения транспортного средства на время более пяти минут по причинам, не связанным с посадкой или высадкой пассажиров либо загрузкой или разгрузкой транспортного средства;
4) владелец транспортного средства – собственник транспортного средства, а также лицо, владеющее транспортным средством на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления, либо на ином законном основании;
5) транспортное средство – устройство, предназначенное для перевозки по дорогам людей, грузов или оборудования, установленного на нем;
6) эвакуация транспортного средства – принудительное перемещение транспортного средства с использованием средств эвакуации, принадлежащих органам внутренних дел либо уполномоченной организации, определенной уполномоченным органом, на специальные стоянки (площадки) для временного хранения в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
7) коммунальная платная автопарковка – места, оборудованные специально сертифицированными устройствами, предназначенными для взимания платы за парковку и учета времени стоянки транспортных средств на территории столицы, определенные местным исполнительным органом столицы, являющиеся частью автомобильной дороги и (или) примыкающие к проезжей части и (или) тротуару, обочине, эстакаде или мосту, либо являющиеся частью подэстакадных и (или) подмостовых пространств, площадей и иных объектов улично-дорожной сети, находящихся в коммунальной собственности местного исполнительного органа столицы;
8) парковочная сессия – период времени размещения (пользования) транспортного средства на коммунальной платной автопарковке, началом которого считается момент размещения транспортного средства на коммунальной платной автопарковке и окончанием которого считается момент фиксации снятия транспортного средства с коммунальной платной автопарковки;

9) пайдаланушы – көлік құралын автомобиль қоятын орынға қоятын жүргізуші, сондай-ақ өзге адам;
10) паркоматтар – орынтұрақ үшін ақы алуға және тұру уақытын есептеуге арналған арнайы сертификатталған құрылғылар;
11) тариф – уақыт өлшем бірлігі үшін ақылы орынтұрақ қызметтерін пайдалану үшін төлемақы мөлшері.
12) тоқтап тұру–көлiк құралының жүрісін жолаушыларды отырғызуға немесе түсiруге не көлiк құралын тиеуге немесе түсiруге байланысты емес себептер бойынша бес минуттан асатын уақытқа әдейі тоқтату;
13) уәкілетті орган – астананың жергілікті атқарушы органы;
14) халықтың қауқары аз топтары (бұдан әрі – ХҚАТ) – барлық санаттағы мүгедектер, оларға аурулармен, жарақаттың салдарынан немесе тіршілік қызметін шектеуге әкеп соққан ақаулармен байланысты ағза функцияларының тұрақты бұзушылығымен денсаулығы бұзылған және әлеуметтік қорғау қажеттілігі бар адамдар, қартайған адамдар; жас балалары бар, оның ішінде балалар арбасын пайдаланатын азаматтар; басқа да өз бетінше қозғалу, бейімделу, қарым-қатынас жасау қабілеті немесе мүмкіндіктері шектеулі, тұрақты немесе уақытша дене кемшілігіне орай өзінің қозғалуы үшін қажетті құралдарды, керек-жарақтарды және жол бастайтын иттерді пайдалануға мәжбүр адамдар жатады;
2. Коммуналдық ақылы автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды)
ұйымдастыруға және пайдалануға қойылатын талаптар
4. Нұр-Сұлтанның аумағындағы автотұрақтар (автоорынтұрақтар) меншік нысанына байланысты коммуналдық және жеке болып бөлінеді:
1) жеке автотұрақ (автоорынтұрақ) – жер учаскесіне меншік құқығы не болмаса сауда, ойын-сауық, мәдени, әкімшілік ғимараттарды қоспағанда, нысаналы мақсатына сәйкес, жер пайдалану құқығы бар мемлекеттік емес заңды тұлға немесе жеке кәсіпкер ұйымдастырған, көлік құралдарының аялдауына арналған орындар;
2) коммуналдық автотұрақ (автоорынтұрақ) – көлік құралдарының аялдауына арналған уәкілетті орган ұйымдастырған, тұрғын үй және әкімшілік ғимараттар аумағынан басқа коммуналдық меншіктегі орындар.
5. Жеке автотұрақтың (автоорынтұрақтың) иесі кәсіпкерлік қызмет ретінде бекітілген тарифтерге сәйкес көлік құралдарының иелерінен орынтұрақ кеңістігін пайдаланғаны үшін төлемді өздігінен алуға, осы мақсаттар үшін өзге заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді жалдауға не болмаса оны аталған тұлғаларға жалға беруге құқылы.
6. Ортақ пайдалануға арналған коммуналдық тегін автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды) басқаруды, ұйымдастыруды және пайдалануды уәкілетті орган жүзеге асырады.

9) пользователь – водитель, а также иное лицо, размещающее транспортное средство на автопарковке;
10) паркоматы – специальные сертифицированные устройства, предназначенные для взимания платы за парковку и учета времени стоянки;
11) тариф – это размер оплаты за пользование услугами платных парковок за единицу измерения времени;
12) остановка – преднамеренное прекращение движения транспортного средства на время до пяти минут либо на большее время, если это необходимо для посадки или высадки пассажиров, загрузки или разгрузки транспортного средства;
13) уполномоченный орган – местный исполнительный орган столицы;
14) маломобильные группы населения (далее – МГН) – инвалиды всех категорий, к которым относятся лица, имеющие нарушения здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленным заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приведшими к ограничению жизнедеятельности, и вызывающим необходимость их социальной защиты, лица пожилого возраста, граждане с малолетними детьми, в том числе использующие детские коляски; другие лица с ограниченными способностями или возможностями самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, вынужденные в силу устойчивого или временного физического недостатка использовать для своего передвижения необходимые средства, приспособления и собак-проводников.
2. Требования к организации и эксплуатации коммунальных
платных автостоянок (автопарковок)
4. На территории столицы автостоянки (автопарковки), в зависимости от формы собственности, разделяются на коммунальные и частные:
1) частная автостоянка (автопарковка) – места для стоянки транспортных средств, организованные негосударственным юридическим лицом или индивидуальным предпринимателем, имеющим право собственности на земельный участок либо право землепользования в соответствии с целевым назначением, за исключением торговых, досуговых, культурных, административных зданий;
2) коммунальная автостоянка (автопарковка) – места для стоянки транспортных средств, организованные уполномоченным органом, находящиеся в коммунальной собственности, за исключением территорий жилых и административных зданий.
5. Владелец частной автостоянки (автопарковки) вправе, в качестве предпринимательской деятельности, самостоятельно взимать плату в соответствии с утвержденными тарифами, за пользование парковочным пространством с владельцев транспортных средств, нанять для этих целей иное юридическое лицо или индивидуального предпринимателя либо передать его данным лицам в аренду.
6. Управление, организация и эксплуатация коммунальными бесплатными автостоянками (автопарковками), предназначенными для общего пользования, осуществляется уполномоченным органом.

7. Ақылы автоорынтұрақтарды жоспарлау кезінде ХҚАТ тиесілі жеке көлік құралдарын қоюға арналған орындарды бөлу және олардың орынтұрақтан ғимаратқа қолжетімді кіреберіске дейін қысқа қашықтыққа орналастыру керек.
8. Ақылы автоорынтұрақтардағы ХҚАТ-қа арналған орындардың ең аз саны ақылы автотұрақтарда (автоорынтұрақта) жалпы көзделген орындар санын ескеріп есептеледі.
9. Ақылы автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды) жобалау кезінде қолданыстағы санитарлық нормалар мен экологиялық талаптарды сақтау керек.
10. Ақылы автотұрақтардың (автоорынтұрақтардың) құрылысы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Астана қаласына арналған құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптары бойынша қатаң орындалады. Автотұрақтарды (автоорынтұрақтарды) жобалау және салу түбегейлі жоспарлау жобасына және жобалау-сметалық құжаттамасына сәйкес орындалады.
11. Ақылы автотұрақтардың (автоорынтұрақтардың) аумағында есептік жылдамдықты және қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қажетті үстіңгі беті болуы тиіс. Ақылы автотұрақтардың (автоорынтұрақтардың) төсемесінде шөгінді, шұңқыр, көлік құралдарының қозғалысын қиындататын өзге де зақымдар болмауы тиіс.
12. Ақылы автотұрақтың (автоорынтұрақтың) шекарасы нақты белгіленуі тиіс.
Шекараның белгісі ретінде жол белгілері мен жол таңбалары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы есепке алынып пайдаланылуы мүмкін.
13. Ақылы автотұрақтарда (автоорынтұрақтарда) ақпараттық қалқандарда және/немесе паркоматтарда орналастырылатын мынадай ақпарат болуы тиіс:
1) ақылы автоорынтұрақтың нөмірі;
2) автоорынтұрақ аймағының сызбасы;
3) жеңілдікті пайдалану жағдайлары бар пайдаланушылар санаттарының тізбесі;
4) сall-орталықтың телефоны.
14. Көлік құралдарының арнайы коммуналдық аялдауларын күтіп-ұстауды және пайдалануды уәкілетті орган жүзеге асырады.
15. Коммуналдық ақылы автоорынтұрақтарды аумақтық орналастыру аймағын және олардағы орын санын жоспарлау мен белгілеуді уәкілетті орган көлік үлгісінің шектеулерін, халықтың және ұйымдардың сұранысын, қауіпсіздік нормаларын ескере отырып жүргізеді.
16. Қалада коммуналдық ақылы автоорынтұрақтардың қажетті санын жоспарлау кезінде келесі деректер ескеріледі:
1) көп қабатты және аз қабатты құрылыс аудандарында автомобиль көлігінің қанығу деңгейі;
2) түрлі бейіндегі объектілердің орынтұрақтармен қамтамасыз етілуі;
3) басқа елді мекендерден және басқа қалалардан келетін, арнайы есептеумен анықталатын автомобильдер саны.
17. Орынтұрақтардың ең аз көлемін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес қабылдау қажет.

7. При планировании платных автопарковок следует выделять места для парковки личных транспортных средств, принадлежащих МГН, и располагать их на кратчайшем расстоянии от парковки до доступного входа в здание.
8. Минимальное количество мест для МГН на платных автопарковках рассчитывается с учетом общего предусмотренного количества мест на платных автостоянках (автопарковках).
9. При проектировании платных автостоянок (автопарковок) следует соблюдать действующие санитарные нормы и экологические требования.
10. Строительство платных автостоянок (автопарковок) выполняется в соответствии с требованиями строительных норм и правил для города Нур-Султан согласно действующему законодательству Республики Казахстан. Проектирование и строительство автостоянок (автопарковок) должно осуществляться в соответствии с проектом детальной планировки и проектно-сметной документации.
11. Территория платных автостоянок (автопарковок) должна иметь поверхность, необходимую для обеспечения расчетных скоростей и безопасности движения. Покрытие платных автостоянок (автопарковок) не должно иметь просадок, выбоин, иных повреждений, затрудняющих движение транспортных средств.
12. Границы платной автостоянки (автопарковки) должны быть четко обозначены.
В качестве обозначения границ могут быть использованы дорожные знаки и дорожные разметки с учетом действующего законодательства Республики Казахстан.
13. На платных автостоянках (автопарковках) должна содержаться следующая информация, размещаемая на информационных щитах и/или паркоматах:
1) номер платной автопарковки;
2) схема парковочной зоны;
3) перечень категорий пользователей, имеющих льготные условия пользования;
4) телефон call-центра.
14. Содержание и эксплуатация специальных коммунальных стоянок транспортных средств осуществляются уполномоченным органом.
15. Планирование и определение территориальных зон расположения коммунальных платных автопарковок и количества мест на них производится уполномоченным органом с учетом ограничений транспортной модели, спроса населения и организаций, норм безопасности.
16. При планировании количества необходимых коммунальных платных автопарковок в городе учитываются следующие данные:
1) уровень насыщения автомобильным транспортом в районах многоэтажной и малоэтажной застройки;
2) обеспеченность парковками объектов различного профиля;
3) количество автомобилей, прибывающих из других населенных пунктов и других городов, определяемое специальным расчетом.
17. Минимальные размеры парковок необходимо принимать в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан.

18. Коммуналдық ақылы автоорынтұрақтардың өтпе жолдарының ені орынтұрақтың бұрышын және көлік ағынын (бір жақтық, екі жақтық) ескере отырып есептелуі тиіс.
19. Коммуналдық ақылы автоорынтұрақтарды жобалау және салу кезінде жол-көлік желісіндегі жаяу жүргіншілер өтетін жолдың болуын ескеру керек.
20. Коммуналдық ақылы автоорынтұрақтарда орнатылатын жабдықтарға мыналар жатады:
көлік құралының ақылы орынтұрақ аумағында аялдағаны үшін төлем алуға арналған арнайы сертификатталған құрылғылар;
аялдау уақытын есепке алу үшін арналған арнайы сертификатталған құрылғылар;
көлік құралдарын тану құрылғылары;
бақылау бейнекамералары;
бос орындардың санын көрсететін электрондық құрылғылар.
21. Коммуналдық ақылы автоорынтұрақтарды жобалау және салу кезінде төлем алу және көлік құралдарының аялдау уақытын есептеуге арналған арнайы сертификатталған құрылғылардың санын мұндай құрылғылардың техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, есептеу керек.
22. Коммуналдық автоорынтұрақтардың жұмыс істеуін жақсарту мақсатында олар басқа жабдықтармен жарақтандырылуы мүмкін (уәкілетті органның келісімі бойынша).
3. Ақылы автоорынтұрақтардың қызметіне тарифтерді
белгілеу тәртібі
23. Ақылы автоорынтұрақтардың қызметіне тарифтерді белгілеу тәртібі (бұдан әрі – тариф) Астана қаласында ақылы автоорынтұрақтардың қызметіне тарифті есептеу тәртібін айқындайды.
Тарифті айқындаудың мақсаты Нұр-Сұлтан қаласында ақылы автоорынтұрақтар жүктемесінің нысаналы мәнін 85 пайыздан аспайтын деңгейге жеткізу болып табылады.
24. Жүктеменің нысаналы мәніне қол жеткізу үшін сараланған тарифті пайдалануға негізделген, орынтұраққа сұранысты реттеу қағидаты қолданылады, бұл орынтұрақ аймақтарының әрқайсысы үшін тарифтің әртүрлі мәнін білдіреді.
25. Z орынтұрақ аймағындағы тариф мынадай тәртіппен анықталады:
1) Нұр-Сұлтан қаласының барлық орынтұрақ кеңістігіне қолданылатын базалық тарифті есептеу;
2) Нұр-Сұлтан қаласының барлық орынтұрақ кеңістігіне қолданылатын тарифтің барынша мәнін есептеу;
3) Нұр-Сұлтан қаласының орынтұрақ аймақтарын анықтау;
4) kz есептеу –z орынтұрақ аймағының коэффициенті;
5) z орынтұрақ аймағының тарифін есептеу.
26. Уәкілетті орган z орынтұрақ аймағының тарифін өзгертуге құқығы бар.
27. Базалық тариф уәкілетті органның барлық болжамды кезең ішінде туындайтын түгел шығыстары мен борыш міндеттемелерінің пайдасын қамтамасыз ететін және толық өтелуіне кепілдік беретін тариф ретінде айқындалады.
Базалық тарифті есептеу үшін келесі формула қолданылады:
мұнда:
T0 – базалық тариф;
P – жылына бір орынтұрақ орнына жұмсалатын шығыстар;
t - орынтұрақ сессиясының орташа ұзақтығы;
d – жылына ақылы орынтұрақтардағы жұмыс күндерінің саны;
u - орынтұрақ кеңістігінің орташа жүктемесі;
fc - орынтұрақ үшін төлемнің жиналуы;
kt - тұрақсыздық коэффициенті;
bc - тұрақсыздық үшін төлемнің жиналуы.

18. Ширина проездов на коммунальных платных автопарковках должна быть рассчитана с учетом угла парковки и транспортного потока (односторонний, двусторонний).
19. При проектировании и строительстве коммунальных платных автопарковок необходимо учитывать наличие пешеходных переходов на дорожно-транспортной сети.
20. К оборудованию, устанавливаемому на коммунальных платных автопарковках, относятся:
специальные сертифицированные устройства, предназначенные для взимания оплаты за стоянку транспортного средства на территории платной парковки;
специальные сертифицированные устройства, предназначенные для учета времени стоянки;
устройства распознавания транспортных средств;
камеры видеонаблюдения;
электронные устройства, отображающие количество свободных мест.
21. При проектировании и строительстве коммунальных платных автопарковок количество специальных сертифицированных устройств, предназначенных для взимания оплаты и учета времени стоянки транспортных средств, необходимо рассчитывать с учетом технических возможностей таких устройств.
22. В целях улучшения функционирования, коммунальные платные автопарковки могут быть оснащены другим оборудованием (по согласованию с уполномоченным органом).
3. Порядок определения тарифа на услуги
платных автопарковок
23. Порядок определения тарифа на услуги платных автопарковок определяет порядок расчета тарифа на услуги платных автопарковок в городе Нур-Султан (далее – тариф).
Целью определения тарифа является достижение целевого значения загруженности платных автопарковок в городе Нур-Султан на уровне не более 85 процентов.
24. Для достижения целевого значения загруженности используется принцип регулирования спроса на парковку, основанный на использовании дифференцированного тарифа, что означает разное значение тарифа для каждой из парковочных зон.
25. Тариф в парковочной зоне z определяется в следующем порядке:
1) расчет базового тарифа, применяемого ко всему парковочному пространству города Нур-Султан;
2) расчет максимального значения тарифа, применяемого ко всему парковочному пространству города Нур-Султан;
3) определение парковочных зон в городе Нур-Султан;
4) расчет kz – коэффициента парковочной зоны z;
5) расчет тарифа парковочной зоны z.
26. Уполномоченный орган имеет право изменять тариф парковочной зоны z.
27. Базовый тариф определяется как тариф, обеспечивающий рентабельность и гарантирующий полное погашение всех расходов и долговых обязательств, возникающих у уполномоченного органа на протяжении всего прогнозного периода.
Для расчета базового тарифа используется следующая формула:
где:
Т0 – базовый тариф;
P – расходы на одно парковочное место в год;
t – средняя продолжительность парковочной сессии;
d – количество рабочих дней платных парковок в году;
u - средняя загруженность парковочного пространства;
fC - собираемость платы за парковку;
kT - коэффициент неустойки;
bc - собираемость платы за неустойку.

28. Базалық тарифті есептеу кезінде уәкілетті органның операциялық-қаржылық қызметінің келесі көрсеткіштері ескерілуі тиіс:
1) u болжанған орташа жүктеме пайызбен – бұл ресми түрде көлік қоюға арналмаған іргелес аумақта аялдайтын көлік құралдарымен қоса, орынтұрақ орындарында аялдайтын барлық көлік құралдары санының орынтұрақ орындарының санына қатынасы ретіндегі орынтұрақ орындарының қамтылу деңгейінің белгілі бір кезеңдегі орташа мәні;
2) fc орынтұрақ үшін төлемнің жиналуы, пайызбен – орынтұрақ қызметтерінің төлемі ретінде алынуы тиіс жалпы сомадан ақылы орынтұрақ қызметтері үшін нақты алынған қаражаттың үлесі;
3) bc тұрақсыздық үшін төлемнің жиналуы, пайызбен – тұрақсыздық салынған тұрақ пайдаланушыларының санынан іс жүзінде түскен тұрақсыздық төлемінің үлесі;
4) тұрақсыздық төлем жүргізбеушілердің белгілі үлесіне пайызбен салынады;
5) t орынтұрақ сессияның орташа ұзақтығы, сағатпен – бұл ақылы орынтұрақтың барлық пайдаланушылары үшін аялдау ұзақтығының орташа мәні, орынтұрақ орнына кіру сәті мен орынтұрақ орнынан шығу сәті арасындағы уақыт айырмашылығы ретінде анықталады;
6) уәкілетті органның тұрақсыздық төлемі уәкілетті орган нұқсанының коэффициентін kt және T0 базалық тарифті шығару ретінде анықталады. Осы ақша сомасы егер орынтұрақ пайдаланушысы осы қызметтер үшін төлем жасамаған жағдайда, орынтұрақ сессияның ұзақтығына, қолданыстағы тарифке және ақылы орынтұрақтағы тарифтерге сәйкес төленуі тиіс.
29. Жылына бір орынтұрақ орнына жұмсалатын шығыстарды есептеу үшін келесі формула қолданылады:
мұнда:
P – бір орынтұрақ орнының шығыстары;
Pопер – операциялық шығыстар;
Радм - әкімшілік шығыстар;
Рфин – қаржылық шығыстар;
Рнал – салық төлеу шығыстары;
n – орынтұрақ орындарының саны.
30. Ақылы орынтұрақтарды басқару функциясын жүзеге асыратын уәкілетті органның операциялық және әкімшілік шығыстарының құрамында мыналар ескеріледі:
1) әлеуметтік аударымдарды және салықтарды қоса алғанда, еңбекақы төлеу;
2) халықты хабарландыру бойынша маркетингтік іс-шаралардың шығыстары;
3) жабдықтарға техникалық қызмет көрсету шығыстары;
4) банк қызметтерінің шығыстары;
5) энергия шығыстары (электр шығындары және автомобильге арналған отын);
6) байланыс қызметтерінің шығыстары;
7) жол белгілерін орнату және жол таңбаларын салу шығыстары;
8) ақылы орынтұрақ аумағында қоқысты жинау және қар тазалау шығыстары;
9) офистік орын-жайды жалға алу және коммуналдық қызметтерді төлеу шығыстары;
10) консультациялық қызметтер шығыстары;

28. При расчете базового тарифа должны быть учтены следующие показатели операционно-финансовой деятельности уполномоченного органа:
1) предполагаемая средняя загруженность u в процентах – это среднее значение за определенный период уровня занятости парковочных мест, как отношение числа всех транспортных средств, осуществляющих стоянку на парковочных местах, с учетом транспортных средств, осуществляющих стоянку на прилегающей территории, официально не предназначенной для этого, к числу парковочных мест;
2) собираемость платы за парковку fC в процентах – доля фактически полученных средств за услуги платной парковки от общей суммы, которая должна была быть получена в качестве оплаты за услуги парковки;
3) собираемость платы за неустойку bc в процентах – доля фактически полученной платы за неустойку из числа пользователей парковки, которым выставлена неустойка;
4) неустойка выставляется определенной доле неплательщиков в процентах;
5) средняя продолжительность парковочной сессии t в часах – это среднее значение длительности осуществления стоянки для всех пользователей платных парковок, что определяется, как разница во времени между моментом заезда на парковочное место и моментом выезда с парковочного места;
6) неустойка уполномоченного органа определяется как произведение коэффициента ущерба уполномоченного органа kT и базового тарифа Т0. Данная сумма денег должна быть уплачена пользователем парковки в соответствии с длительностью парковочной сессии, действующего тарифа и тарификации на платной парковке, в случае если он не осуществил оплату этих услуг.
29. Для расчета расходов на одно парковочное место в год используется следующая формула:
где:
– расходы на одно парковочное место;
– операционные расходы;
– административные расходы;
– финансовые расходы;
– расходы на оплату налогов;
n – количество парковочных мест.
30. В составе операционных и административных расходов уполномоченного органа, осуществляющей функции управления платными парковками, учитывают:
1) оплату труда, включая социальные отчисления и налоги;
2) расходы на маркетинговые мероприятия по информированию населения;
3) расходы на техническое обслуживание оборудования;
4) расходы на услуги банка;
5) расходы на энергию (затраты на электричество и топливо для автомобилей);
6) расходы на услуги связи;
7) расходы за нанесение дорожной разметки и установки дорожных знаков;
8) расходы на осуществление уборки мусора и снега на территории платных парковок;
9) расходы на аренду офисного помещения и оплату коммунальных услуг;
10) расходы на консультационные услуги;

11) сақтандыру шығыстары;
12) басқа да шығыстар (барлық шығыстар сомасынан жылына
15 пайыздан артық емес).
31. Қаржылық шығыстардың құрамында несие шарты болған жағдайда, негізгі қарыз төлемін, пайыздық төлемдер мен комиссияларды қоса алғанда, несие шартты өтеу шығыстары ескеріледі.
32. Салықтарды төлеу шығыстарының құрамында мыналар ескеріледі:
1) корпоративтік табыс салығы;
2) мүлік салығы;
3) қосылған құн салығы;
4) көлік құралдарының салығы;
5) қоршаған ортаны қорғау салығы.
33. Ақылы орынтұрақтар қызметіне базалық тарифті уәкілетті орган есептеп шығарады және жылына бір рет ғана бекітеді.
Орынтұрақ орындарының санында, шығыстардың мөлшерінде елеулі өзгерістер болған және жобаны қаланың басқа аудандарына кеңейткен жағдайда базалық тарифті уәкілетті орган қайта есептеуі және алдынғы бекітілген базалық тарифтен бастап кемінде бір жылдан кейін бекітуі мүмкін.
34. Тарифтің барынша жоғары мәнін уәкілетті орган есептейді және жылына бір рет бекітеді.
Тарифтің барынша жоғары мәні ақылы орынтұрақ қызметтерін пайдаланғаны үшін, әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерге сәйкес, Нұр-Сұлтан қаласы үшін қолайлы төлем мөлшерінің барынша жоғары шамасы ретінде анықталады.
Тарифтің барынша жоғары мәні келесі көрсеткіштерге негізделген кемімелдік үлгіге сәйкес есептелінген диапазонмен анықталады:
1) жылдық автомобилизация деңгейі;
2) жылдық қоғамдық көліктің пайдалану деңгейі;
3) жылдық жеке көлікті пайдалану деңгейі;
4) автобус билетінің жылдық құны;
5) таксидің жылдық орташа құны;
6) көшедегі орынтұрақ орындарының жылдық қолжетімділік деңгейі;
7) барлық орынтұрақ орындарының жылдық қолжетімділік деңгейі.
35. Тарифтің барынша жоғары мәні көптеген желілік кемімел үшін тәуелді факторды болжау аралығының формуласы негізінде шығарылады:
мұнда:
Tmax – тарифтің барынша жоғары мәні;
B – регрессиялық үлгі коэффициенттерінің матрицасы;
F0 – Астана қаласы көрсеткіштерінің түзетілген матрицасы;
tcrit – осы үлгі кезінде Стьюдена (t-критерий) критерийінің мәні (еркіндіктің 8 деңгейі және 95 пайыз деңгейінде сенімгерлік ықтималдық);
MSres– регрессиялық үлгінің ығыстырылмаған бағасының мәні;
F – оны құру үшін пайдаланылған үлгілердің бастапқы деректері көрсеткіштерінің түзетілген матрицасы.
36. Орынтұраққа сұранысты реттеу қағидаттарына сәйкес Астана қаласының орынтұрақ аймақтарын анықтау мынадай тәртіпте жүзеге асырылады:
1) Нұр-Сұлтан қаласының тартылыс объектілерін айқындау;
2) орынтұрақ кеңістігінің жүктемесіне ықпал ету радиусына байланысты әрбір тартылыс объектісінен 500-ден 700 метрге дейінгі радиуста орынтұрақ аймағының шекараларын белгілеу;

11) расходы на страхование;
12) прочие расходы (не более 15 процентов в год от общей суммы расходов).
31. В составе финансовых расходов учитываются расходы на погашение кредитного займа, включая выплату основного долга, процентные выплаты и комиссии, в случае наличия кредитного займа.
32. В составе расходов на оплату налогов учитывают:
1) корпоративный подоходный налог;
2) налог на имущество;
3) налог на добавленную стоимость;
4) налог на транспортные средства;
5) налог на охрану окружающей среды.
33. Базовый тариф на услуги платных парковок вычисляется и утверждается уполномоченным органом не более одного раза в год.
В случае существенных изменений в численности парковочных мест, в размере расходов и расширении территории парковок на другие районы города, базовый тариф может быть пересчитан и утвержден уполномоченным органом не ранее чем через год после предыдущего утверждения базового тарифа.
34. Максимальное значение тарифа вычисляется и утверждается уполномоченным органом не более одного раза в год.
Максимальное значение тарифа определяется как максимальная величина размера оплаты за пользование услугами платных парковок, приемлемой для города Нур-Султан согласно социально-экономическим показателям.
Максимальное значение тарифа определяется диапазоном, рассчитываемым согласно регрессионной модели, основанной на следующих показателях:
1) годовой уровень автомобилизации;
2) годовой уровень пользования общественным транспортом;
3) годовой уровень пользования частным транспортом;
4) годовая стоимость билета на автобус;
5) годовая усредненная стоимость такси;
6) годовой уровень доступности уличных парковочных мест;
7) годовой уровень доступности всех парковочных мест.
35. Максимальное значение тарифа производится на основе формулы интервала прогнозирования зависимого фактора для множественной линейной регрессии:
где:
– максимальное значение тарифа;
– матрица коэффициентов регрессионной модели;
– скорректированная матрица показателей города Нур-Султан;
– значение критерия Стьюдента (t-критерия) при данных модели (8 степеней свободы и доверительная вероятность на уровне 95 процентов);
– значение несмещенной оценки регрессионной модели;
– скорректированная матрица показателей исходных данных моделей, использованных для ее построения.
36. В соответствии с принципом регулирования спроса на парковку, определение парковочных зон в городе Нур-Султан осуществляется в следующем порядке:
1) определение объектов притяжения города Нур-Султан;
2) установление границ парковочной зоны в радиусе от 500 до 700 метров от каждого объекта притяжения в зависимости от радиуса его влияния на загруженность парковочного пространства;

3) орынтұрақ әр аймақтағы ақылы автоорынтұрақтардың орналасқан жерін белгілеу.
37. Z орынтұрақ аймағының коэффициентін есептеу:
Әрбір орынтұрақ аймағының өзінің коэффициенті бар, ол келесі формулаға сәйкес есептеледі:
, бұл ретте
мұнда:
kz - z орынтұрақ аймағының бекітілетін коэффициенті;
kz0 - z орынтұрақ аймағының қазіргі қолданыстағы коэффициенті, егер бұрын орынтұрақ аймағы үшін есептелмесе, онда оның мәні 1 деп қабылданады;
uz – кезеңдегі z орынтұрақ аймағының барынша жоғары шекті жүктемесі;
ut – жүктеменің барынша жоғары мәнінің нысаналы көрсеткіші.
38. Жүктемесі көлік қоюға ресми арналмаған іргелес аумақта аялдайтын көлік құралдарын қоса алғанда, белгілі бір уақыт кезеңінде орынтұрақ орындарының қамтылу деңгейі ретінде анықталады және келесі формуламен есептеледі:
мұнда:
uz – кезеңдегі z орынтұрақ аймағының жүктемесі;
tv - v көлік құралының орынтұрақ сессиясының ұзақтығы (минутпен), яғни аялдау аяқталған уақытынан аялдау басталған уақытты алу;
T – бір орынтұрақ орнына арналған жалпы уақыт қоры (минутпен), яғни күніне 720 минут;
N - z орынтұрақ аймағында ресми белгіленген орынтұрақ орындарының жалпы саны.
39. Z орынтұрақ аймағында тарифті есептеу келесі тәртіппен жүргізіледі:
мұнда:
Tz - z орынтұрақ аймағындағы тариф;
kz – zорынтұрақ аймағының коэффициенті;
T0 – базалық тариф.
Әрбір орынтұрақ аймағының тарифін бекіту кезінде келесі талапты ескеру керек:
И
мұнда:
Tz – z орынтұрақ аймағындағы тариф;
T0 – базалық тариф;
Tmax – тарифтің барынша жоғары мәні.
Егер z орынтұрақ аймағының тарифі Tmax тарифтің барынша жоғары мәнінен артық болған жағдайда, T0 базалық тарифі және уәкілетті органның шығыстары қайта қаралу қажет.
40. Z орынтұрақ аймағының тарифін уәкілетті орган есептейді және тоқсанына бір рет ғана бекітеді.
4. Көлік құралдарын арнайы аялдауларға (алаңдарға)
эвакуациялауды ұйымдастыру
41. Нұр-Сұлтан қаласының аумағында орналасқан, оған қатысты тасталғаны, иесіздігі және (немесе) меншік иелері жоқ деп белгіленген, сондай-ақ құқық бұзушылық және/немесе қылмыс жасау құралы немесе заты болып табылатын көлік құралдары әкімшілік актінің орындалуын қамтамасыз ету шаралары ретінде уәкілетті органның шешімімен құрылатын арнайы аялдауларға (алаңдарға) эвакуациялауға жатады.
41-1. Заттай дәлелдемелер болып танылған машиналарды, мотоциклдердi және өзге де көлiк құралдарын (оның iшiнде суда жүзетiн және ұшатын аппараттарды), сондай-ақ тыйым салынған көлiк құралдарын арнайы аялдауларда (алаңдарда) сақтауға рұқсат етіледі.

3) определение месторасположения платных парковок в каждой из зон.
37. Расчет коэффициента парковочной зоны z:
каждая парковочная зона имеет свой коэффициент, который рассчитывается согласно следующей формуле:
, при этом
где:
– утверждаемый коэффициент парковочной зоны z;
– ныне действующий коэффициент парковочной зоны z, в случае, если для парковочной зоны ранее не вычислялся, то его значение принимается за 1;
– пиковая максимальная загруженность парковочной зоны z за период;
– целевой показатель максимального значения загруженности.
38. Загруженность определяется как уровень занятости парковочных мест в определенный период времени с учетом транспортных средств, осуществляющих стоянку на прилегающей территории, официально не предназначенной для этого, и рассчитывается по следующей формуле:
где:
– загруженность парковочной зоны z за период;
tv – длительность парковочной сессии (в минутах) транспортного средства v, то есть время окончания стоянки минус время начала стоянки;
T – общий фонд времени (в минутах) на одно парковочное место, то есть 720 минут за день;
N – общее количество официально размеченных парковочных мест в парковочной зоне z.
39. Расчет тарифа парковочной зоны z производится в следующем порядке:
где:
Tz – тариф в парковочной зоне z;
kz – коэффициент парковочной зоны z;
T0 – базовый тариф.
При утверждении тарифа каждой парковочной зоны необходимо учитывать следующее требование:
и
где:
– тариф в парковочной зоне z;
T0 – базовый тариф;
– максимальное значение тарифа.
В случае, если тариф парковочной зоны z превышает максимальное значение тарифа
необходимо пересмотрение базового тарифа T0 и расходов уполномоченного органа.
40. Тариф парковочной зоны z рассчитывается и утверждается уполномоченным органом не более одного раза в квартал.
4. Организация эвакуации транспортных средств на специальные
стоянки (площадки)
41. Транспортные средства, находящиеся на территории города Нур-Султан, в отношении которых установлено, что они являются брошенными, бесхозяйными и (или) не имеют собственников, а также являющиеся орудием или предметом совершения правонарушения и/или преступления, в качестве меры обеспечения исполнения административного акта, подлежат эвакуации на специальные стоянки (площадки), создаваемые по решению уполномоченного органа.
41-1. На специальных стоянках (площадках) допускается хранение автомашин, мотоциклов и иных транспортных (в том числе плавучих и летательных аппаратов) средств, признанных вещественными доказательствами, а также транспортных средств, на которые наложен арест.

Ескерту. Қағидалар 41-1 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Көлік құралдарын арнайы аялдауларға (алаңдарға) эвакуациялау эвакуаторды немесе өзге арнайы техниканы қолданып жүргізіледі.
43. Көлік құралдары келесі жағдайларда арнайы аялдау (алаң) аумағында орналастыруға жатады:
1) бөлшектенген жағдайдағы, қалыпты пайдалануға мүмкіндігі жоқ көлік құралдары;
2) қоқыс және металл сынықтарын жинау ошағы болып табылатын көлік құралдары;
3) құқық бұзушылық немесе қылмыс жасау құралы немесе заты болып табылатын көлік құралдары;
4) Қазақстан Республикасының Жол жүрісі қағидаларына сәйкес көлік құралдарының тоқтау немесе аялдау қағидалары бұзылған кезде (көлік құралының ішінде жүргізушінің болмауы кезінде);
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда.
44. Көлік құралдары төмендегі құжаттар міндетті түрде болған жағдайда арнайы аялдауға (алаңға) орналастырылады:
1) мынадай құжаттардың бірінің көшірмесі:
сот актісі;
сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын органның қаулылары;
орындаушылық іс жүргізу актісі;
әкімшілік құқық бұзушылық жасалғаны туралы лауазымды тұлғаның хаттамасы;
2) мынадай ақпаратты қамтитын, көлік құралын эвакуациялау актісі:
эвакуациялауға жататын көлік құралының сәйкестендіру деректері (мемлекеттік тіркеу белгісінің нөмірі);
фото-бейнетіркеу құрылғыларының көрсетілімдерімен қоса көлік құралының зақымдалуы туралы мәліметтер.
Ескерту. Қағидалар 44 тармаққа өзгеріс енгізілді Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
45. Эвакуация бойынша жұмыстарды жүзеге асыратын және уәкілетті орган белгілеген қызметкер көлік құралын эвакуаторға тиеу басталғанға дейін көлік құралын эвакуациялау актісін жасайды.
46. Көлік құралын эвакуациялау актісіне келесі лауазымды тұлғалар қол қояды:
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) аумақтық органының инспекторы;
эвакуациялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыратын және уәкілетті орган белгіленген ұйымның қызметкері.
47. Эвакуацияланған көлік құралын қабылдайтын тұлға арнайы аялдауда (алаңда) оны тексеріп-қарауды жүзеге асырады және эвакуациялау актісінде көрсетілген техникалық күйінде қабылдауды растайды. Көлік құралында эвакуациялау актісінде көрсетілмеген зақымданулар болған жағдайда, арнайы аялдауда (алаңда) көлік құралын қабылдауды жүргізетін тұлға оны қабылдау актісінде көрсетуге міндетті.

Сноска. Правила дополнены пунктом 41-1 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Эвакуация транспортных средств на специальные стоянки (площадки) производится с применением эвакуатора или иной специальной техники.
43. Транспортные средства подлежат размещению на территории специальной стоянки (площадки) в следующих случаях:
1) транспортные средства, находящиеся в разукомплектованном состоянии, не представляющие возможности их нормальной эксплуатации;
2) транспортные средства, являющиеся очагом сбора мусора и металлолома;
3) транспортные средства, являющиеся орудием или предметом совершения правонарушения или преступления;
4) при нарушениях правил остановки или стоянки транспортных средств в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан (при отсутствии водителя внутри транспортного средства);
5) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
44. Транспортные средства помещаются на специальную стоянку (площадку) при обязательном наличии следующих документов:
1) копии одного из следующих документов:
судебного акта;
постановления органа, осуществляющего досудебное расследование;
акта исполнительного производства;
протокола должностного лица о совершении административного правонарушения;
2) акта эвакуации транспортного средства, который содержит следующую информацию:
идентификационные данные транспортного средства, подлежащего эвакуации (номер государственного регистрационного знака);
сведения об имеющихся повреждениях на транспортном средстве с приложением показаний устройств фото-, видеофиксации.
Сноска. Пункт 44 с изменением, внесенным постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Акт эвакуации транспортного средства составляется сотрудником организации, осуществляющей работы по эвакуации и определяемой уполномоченным органом, до начала погрузки транспортного средства на эвакуатор.
46. Акт эвакуации транспортного средства подписывается следующими должностными лицами:
инспектором территориального органа Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (далее – МВД);
сотрудником организации, осуществляющей работы по эвакуации и определяемой уполномоченным органом.
47. Лицо, осуществляющее прием эвакуированного транспортного средства на специальной стоянке (площадке), осуществляет его осмотр и подтверждает прием в техническом состоянии, указанном в акте эвакуации. В случае наличия повреждений транспортного средства, не указанных в акте эвакуации, лицо, осуществляющее прием транспортного средства на специальной стоянке (площадке), обязано указать его в акте приема.

48. Тасталған, иесіз эвакуацияланған көлік құралына құқық иесі (оның меншік иесі) меншік құқығын көрсеткен жағдайда немесе ол көлік құралын босату туралы әкімшілік актіні көрсеткен кезде, уәкілетті орган бекіткен тарифтер мен бағаларға сәйкес эвакуациялау құнын толық өтегеннен кейін немесе сот шешімі бойынша басқа да жағдайларда қайтарылады.
49. Көлік құралын босату туралы әкімшілік актіге ІІМ аумақтық органының инспекторы қол қояды.
49-1. Заттай дәлелдемелер болып танылған көлік құралдарын, сондай-ақ тыйым салынған көлiк құралдарын қабылдау және беру Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 49-1 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Уәкілетті орган жергілікті баспа басылымдарында және интернет-ресурстарында эвакуацияланған көлік құралдары туралы мәліметтерді ай сайын жариялауды жүзеге асырады.
51. Эвакуацияланған көлік құралдарын есепке алуды уәкілетті орган эвакуациялау актілері негізінде жүргізеді.
52. Арнайы аялдауларды (алаңдарды) аумақтық орналастыру аймақтарын және олардағы орындар санын жоспарлау және белгілеу уәкілетті органмен жүргізіледі.
53. Уәкілетті орган астананың әкімшілік шекарасында орналасқан арнайы аялдаулардың (алаңдардың) тізілімін жүргізеді.
54. Арнайы алаңдарды ұйымдастыру мынадай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады:
1) арнайы аялдаулар (алаңдар) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жобалануы тиіс;
2) арнайы аялдаулардың (алаңдардың) аумағының шекарасында бөгде адамдардың кіру мүмкіндігіне жол бермейтін қоршау болуы тиіс;
3) арнайы алаңдардың аумағына кіру шектеу құрылғыларымен (шлагбаум, қақпа және басқалар) реттеледі;
4) арнайы алаңдардың аумағы тәулік бойы күзетілуі тиіс.
55. Арнайы аялдауларды (алаңдарды) күтіп-ұстауды және пайдалануды уәкілетті орган жүзеге асырады.
56. Жеткізген (эвакуацияланған немесе ұсталған) көлік құралын арнайы аялдауда (алаңда) қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады.
Үзіліс беру уақыты мен оның ұзақтығы ішкі еңбек тәртібінің қағидаларымен белгіленеді. Көлік құралдарын үзіліс кезінде беруге тыйым салынады.
Ескерту. Қағидалар 56 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

48. В случае предъявления прав собственности на эвакуированное брошенное, бесхозяйное транспортное средство правообладателем (его собственником), или при предъявлении им административного акта об освобождении транспортного средства, оно возвращается после полной компенсации стоимости эвакуации и согласно утвержденным уполномоченным органом тарифам и расценкам, или на других условиях по решению суда.
49. Административный акт об освобождении транспортного средства подписывается инспектором территориального органа МВД РК.
49-1. Прием и выдача транспортных средств, признанных вещественными доказательствами, а также транспортных средств, на которые наложен арест производится в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 49-1 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Уполномоченный орган осуществляет ежемесячную публикацию в местных печатных изданиях и интернет-ресурсах сведения об эвакуированных транспортных средствах.
51. Учет эвакуированных транспортных средств ведется уполномоченным органом на основании актов эвакуации.
52. Планирование и обозначение территориальных зон расположения специальных стоянок (площадок) и количество мест на них производится уполномоченным органом.
53. Уполномоченным органом ведется реестр специальных стоянок (площадок), находящихся в административных границах столицы.
54. Организация специальных площадок осуществляется в соответствии со следующими требованиями:
1) специальные стоянки (площадки) должны быть спроектированы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) границы территории специальных стоянок (площадок) должны иметь ограждение, исключающее возможность проникновения посторонних лиц;
3) въезд на территорию специальных площадок регулируется ограждающими устройствами (шлагбаумом, воротами и прочими);
4) территория специальных площадок должна быть охраняемой круглосуточно.
55. Содержание и эксплуатация специальных стоянок (площадок) осуществляется уполномоченным органом.
56. Прием доставленного (эвакуированного или задержанного) транспортного средства на специальной стоянке (площадке) осуществляется круглосуточно.
Время предоставления перерыва и его продолжительность устанавливаются правилами внутреннего трудового распорядка. Выдача транспортных средств во время перерыва запрещается.
Сноска. Правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

57. Арнайы аялдаулардағы (алаңдардағы) көлік құралдарының саны арнайы аялдаудың (алаңның) жобалық қуатымен көзделген мөлшерден аспауға тиіс.
Ескерту. Қағидалар 57 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
58. Арнайы аялдауларға (алаңдарға) кіреберіс аялдаудың (алаңның) қызмет түрі көрсетіліп, арнайы аялдаудың (алаңдардың) орналасқан жерін көрсететін арнайы белгілермен жабдықталуы тиіс.
Ескерту. Қағидалар 58 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59. Арнайы аялдауларды (алаңдарды) пайдалану өрт сөндіру, санитарлық, құрылыс нормаларының және осы Қағиданың талаптарына қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 59 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60. Арнайы аялдауларда (алаңдарда) мынадай ақпарат болуға тиіс:
1) уәкілетті ұйымның толық атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефондары берілген ақпарат;
2) осы Қағиданың көшірмесі;
3) арнайы аялдаудың (алаңның) жұмыс тәртібі;
4) арнайы аялдау (алаң) қызметкерлерінің (аты-жөні, тегі көрсетілген) кезекшілік кестесі;
5) өрт-техникалық қауіпсіздік бойынша нұсқама журналы;
6) арнайы аялдаулардың (алаңдардың) қызметін реттейтін өзге де құжаттар.
Ескерту. Қағидалар 60 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Арнайы аялдаулардың (алаңдардың) жұмысын ұйымдастыруды арнайы аялдаулардың (алаңдардың) қызметкерлері ғана жүзеге асыруы тиіс.
Ескерту. Қағидалар 61 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Материалдық залалмен байланысты барлық даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
Ескерту. Қағидалар 62 тармақпен толықтырылды Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 20.05.2019 № 503-614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

57. Количество транспортных средств, находящихся на специальной стоянке (площадке), не должно быть больше количества, предусмотренного проектной мощностью специальной стоянки (площадки).
Сноска. Правила дополнены пунктом 57 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Подъезд к специальным стоянкам (площадкам) должен быть оборудован специальными знаками, обозначающими месторасположение специальной стоянки (площадки) с указанием на вид деятельности стоянки (площадки).
Сноска. Правила дополнены пунктом 58 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Эксплуатация специальных стоянок (площадок) осуществляется в строгом соответствии с требованиями пожарных, санитарных, строительных норм и настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 59 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. На специальных стоянках (площадках) должна содержаться следующая информация:
1) информация с полным наименованием уполномоченной организации, юридическим адресом, контактными телефонами;
2) копия настоящих Правил;
3) режим работы специальной стоянки (площадки);
4) график дежурства (с указанием фамилии, имени, отчества) сотрудников специальной стоянки (площадки);
5) журнал инструктажа по пожарно-технической безопасности;
6) иные документы, регулирующие деятельность специальных стоянок (площадок).
Сноска. Правила дополнены пунктом 60 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Организация работы на специальных стоянках (площадках) должна осуществляться только сотрудниками специальных стоянок (площадок).
Сноска. Правила дополнены пунктом 61 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Все споры, связанные с материальным ущербом, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 62 в соответствии с постановлением акимата г. Нур-Султана от 20.05.2019 № 503-614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).