2017-2019 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 56 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 10 қаңтарда № 5202 болып тіркелді. 2018 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болды
Ескерту. Шешімнің атауында, бүкіл мәтіні бойынша "Темір ауданының бюджетін", "Темір ауданының бюджеті", "ауданның бюджетіне" сөздері "Темір аудандық бюджетін", "Темір аудандық бюджеті", "аудандық бюджетіне" сөздерімен ауыстырылды - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 08.09.2017 № 140 шешімімен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес Темір аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2017–2019 жылдарға арналған Темір аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2017 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 5 051 714,1 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3 082 589 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 93 870,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 11 600 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 1 863 654,8 мың теңге;
2) шығындар – 5 083 791,9 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 552 324,7 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 570 146,7 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 17 822 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – -584 402,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 584 402,5 мың теңге.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 13.03.2017 № 92 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2017 № 128 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.09.2017 № 140 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.11.2017 № 143 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2017 № 147 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2017 жылға салықтардан түскен жалпы соманы бөлу аудандық бюджетіне мынадай мөлшерлерде белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100
пайыз;
2) әлеуметтік салық бойынша – 100 пайыз;
3) төлем көзінде салық салынбайтын кірістерге жеке табыс салығы бойынша, төлем көзінен салық салынатын шетелдік азаматтар табыстарынан
ұсталатын жеке табыс салығы бойынша, төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша түсімдер аудандық бюджетте толығымен есептеледі.

Об утверждении Темирского районного бюджета на 2017-2019 годы
Решение маслихата Темирского района Актюбинской области от 20 декабря 2016 года № 56. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 10 января 2017 года № 5202. Срок действия решения - до 1 января 2018 года
Сноска. В заголовке, по всему тексту решения слова "бюджета Темирского района", "бюджет Темирского района", "в бюджет района" заменены словами "Темирского районного бюджета", "Темирский районный бюджет", "в районный бюджет" решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 08.09.2017 № 140 (вводится в действие с 01.01.2017).
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Темирский районный бюджет на 2017–2019 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2017 год в следующих обьемах:
1) доходы – 5 051 714,1 тысяч тенге, в том числе:
по налоговым поступлениям – 3 082 589 тысяч тенге;
по неналоговым поступлениям – 93 870,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 11 600 тысяч тенге;
по поступлениям трансфертов 1 863 654,8 тысяч тенге;
2) затраты – 5 083 791,9 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 552 324,7 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 570 146,7 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов –17 822тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – -584 402,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита бюджета – 584 402,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 13.03.2017 № 92 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.07.2017 № 128 (вводится в действие с 01.01.2017); 08.09.2017 № 140 (вводится в действие с 01.01.2017); от 20.11.2017 № 143 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.12.2017 № 147 (вводится в действие с 01.01.2017).
2. Установить на 2017 год распределение общей суммы поступлений от налогов в районный бюджет в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты, – 100 процентов;
2) по социальному налогу – 100 процентов;
3) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, облагаемых у источника выплаты, по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника, выплаты зачисляются полностью в районный бюджет.

3. Аудандық бюджеттің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
жер салығы;
заңды және жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық;
бірыңғай жер салығы;
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акциздер;
жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем;
жеке кәсіпкерлерді мемлекеттік тіркегені үшін алым;
қызметтік жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым;
заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркегені және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркегені үшін алым;
жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін алым;
көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай–ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
жылжымайтын мүлікке және олармен мәмле жасау құқықтарын мемлекеттік тіркегені үшін алым;
тіркелген салық;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық түсімдер;
мемлекеттік баж;
аудандық бюджетке түсетін салықтық емес басқа түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер.
4. Мәліметке және басшылыққа алынып, Қазақстан Республикасының "2017–2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 7 бабына сәйкес 2017 жылдың 1 қаңтарынан бастап белгіленеді:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 24 459 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтiк төлемдердi есептеу, сондай–ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдердi қолдану үшiн айлық есептiк көрсеткiш – 2 269 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 24 459 теңге.
5. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттер есебінен түсімдер 535 160,7 мың теңге жалпы сомасында көзделсін.
Ескерту. 5 тармаққа өзгеріс енгізілді – Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 20.11.2017 № 143 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2017 № 147 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
6. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен 964 000 мың теңге сомасында субвенциялар көлемi көзделсiн.
7. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін:
тілдік курстар бойынша тағылымдамадан өткен мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге және оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге – 5 270 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 – 2018 жылдарға арналған іс–шаралар жоспарын іске асыруға – 4 267 мың теңге;

3. Установить, что в доход районного бюджета зачисляются следующие:
налог на имущество юридических лиц и индивидуальных предпринимателей;
земельный налог;
налог на транспортные средства с физических и юридических лиц;
единый земельный налог;
акцизы на бензин (за исключением авиационного бензина) и дизельное топливо;
плата за пользование земельными участками;
сбор за государственную регистрацию индивидуальных предпринимателей;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
сбор за государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств;
сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества;
сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
фиксированный налог;
другие налоговые поступления в районный бюджет;
государственная пошлина;
другие неналоговые поступления в районный бюджет;
поступления от продажи основного капитала.
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2017–2019 годы" с 1 января 2017 года установлены:
1) минимальный размер заработной платы – 24 459 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 2 269 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 24 459 тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2017 год поступления за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в общей сумме 535 160,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 20.11.2017 № 143 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.12.2017 № 147 (вводится в действие с 01.01.2017).
6. Предусмотреть в районном бюджете на 2017 год объем субвенций из областного бюджета в сумме 964 000 тысяч тенге.
7. Учесть в районном бюджете на 2017 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета:
на доплату учителям, прошедшим стажировку по языковым курсам, и на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника –5 270 тысяч тенге;
на реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012–2018 годы – 4 267 тысяч тенге;

еңбек нарығын дамытуға – 19 000 мың теңге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 7 тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 20.11.2017 № 143 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.12.2017 № 147 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
8. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен нысаналы дамытуға берілетін трансферттер түсімі ескерілсін:
инженерлік – коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 169 816 мың теңге;
Нысаналы дамытуға берілетін трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 8 тармаққа өзгеріс енгізілді – Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 20.11.2017 № 143 шешімімен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын талаптарға сәйкес бюджеттік кредиттер түсімі 34 508,5 мың теңге сомасында ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 08.09.2017 № 140 шешімімен (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін:
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға – 51 733 мың теңге;
цифрлық білім беру инфрақұрылымын құруға – 32 444 мың теңге;
ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік білім берудің мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстарына – 152 337 мың теңге;
халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге – 26 887 мың теңге;
алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеуге – 5 102 мың теңге;
аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге – 110 491,5 мың теңге;
нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға – 26 314 мың теңге;
мәдениет ұйымдарының ағымдағы жөндеуіне – 8 000 мың теңге.
Ағымдағы нысаналы трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 13.03.2017 № 92 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2017 № 128 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 20.11.2017 № 143 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

на развитие рынка труда – 19 000 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 20.11.2017 № 143 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.12.2017 № 147 (вводится в действие с 01.01.2017).
8. Учесть в районном бюджете на 2017 год поступление целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета:
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно–коммуникационной инфраструктуры – 169 816 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 20.11.2017 № 143 (вводится в действие с 01.01.2017).
9. Учесть в районном бюджете на 2017 год поступление из республиканского бюджета бюджетных кредитов для реализации мер социальной поддержки специалистов в сумме 34 508,5 тысяч тенге в соответствии с условиями, определяемыми Правительством Республики Казахстан.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 08.09.2017 № 140 (вводится в действие с 01.01.2017).
10. Учесть в районном бюджете на 2017 год поступление целевых текущих трансфертов из областного бюджета:
на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования – 51 733 тысяч тенге;
на создание цифровой образовательной инфраструктуры – 32 444 тысяч тенге;
на капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций образования – 152 337 тысяч тенге;
на содействие занятости населения – 26 887 тысяч тенге;
на возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных, продуктов и сырья животного происхождения – 5 102 тысяч тенге;
на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов – 110 491,5 тысяч тенге;
на развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства – 26 314 тысяч тенге;
на текущий ремонт организаций культуры – 8 000 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых текущих трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 13.03.2017 № 92 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.07.2017 № 128 (вводится в действие с 01.01.2017); от 20.11.2017 № 143 (вводится в действие с 01.01.2017).

11. 2017 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы дамытуға берілетін трансферттер түсімі ескерілсін:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 85 144 мың теңге;
инженерлік – коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 29 368 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға – 161 481,3 мың теңге;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру объектілерін салуға және реконструкциялауға – 7 000 мың теңге;

11. Учесть в районном бюджете на 2017 год поступление целевых трансфертов на развитие из областного бюджета:
на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда – 85 144 тысяч тенге;
на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно–коммуникационной инфраструктуры – 29 368 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры – 161 481,3 тысяч тенге;
на строительство и реконструкцию объектов начального, основного среднего и общего среднего образования - 7 000 тысяч тенге;

елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 5 000 мың теңге.
Нысаналы дамытуға берілетін трансферттердің аталған сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 13.03.2017 № 92 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 11.07.2017 № 128 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

на развитие систем водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах – 5 000 тысяч тенге.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов на развитие определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решениями маслихата Темирского района Актюбинской области от 13.03.2017 № 92 (вводится в действие с 01.01.2017); от 11.07.2017 № 128 (вводится в действие с 01.01.2017).

12. Аудандық жергілікті атқарушы органының 2017 жылға арналған резерві 34 640 мың теңге сомасында бекітілсін.
13. 2017 жылға арналған аудандық бюджеттің орындалу процесінде секвестрлеуге жатпайтын аудандық бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4 – қосымшаға сәйкес бекітілсін.
14. 2017 жылға арналған қала және ауылдық округтері әкімі аппаратының бюджеттік бағдарламаларының тізбесі 5 – қосымшаға сәйкес бекітілсін.
15. Осы шешім 2017 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық мәслихатының Темір аудандық мәслихатының
сессия төрағасы хатшысы
Г.ҚАЛИЕВА Б.ІЗБАСОВ

12. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2017 год в сумме 34 640 тысяч тенге.
13. Утвердить перечень районных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2017 год, согласно приложению 4.
14. Утвердить перечень бюджетных программ аппаратов акима города и сельских округов на 2017 год согласно приложению 5.
15. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2017 года.
Председатель сессии
Темирского районного маслихата
Секретарь Темирского районного маслихата
Г.КАЛИЕВА Б.ИЗБАСОВ