Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ережені бекіту туралы
Жамбыл облысы мәслихатының 2016 жылғы 29 сәуірдегі № 2-4 шешімі. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 19 мамырда № 3072 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабының 1 тармағы 12-3) тармақшасына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен марапаттау туралы ереже қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен марапаттау туралы Ережені бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 9 желтоқсандағы №19-5 шешімінің (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2098 болып тіркелген, 2014 жылғы 11 қаңтарында №3 (17860) "Ақ жол" газетінде жарияланған);
"Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен марапаттау туралы Ережені бекіту туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2013 жылғы 9 желтоқсандағы №19-5 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Жамбыл облыстық мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы №33-8 шешімінің (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №2464 болып тіркелген, 2015 жылғы 24 қаңтарында №9 (18013) "Ақ жол" газетінде жарияланған) күштері жойылды деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың құқықтық тәртіп, әлеуметтік-мәдени салалар, гендерлік саясат және қоғамдық ұйымдармен байланыс мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Облыстық мәслихат
хатшысы Б. Қарашолақов
Жамбыл облысы мәслихатының
2016 жылғы "29" сәуірдегі
№2-4 шешіміне қосымша
Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен марапаттау туралы
Ереже
1. Жалпы ереже
1. "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасымен марапаттау туралы" Ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді.
2. Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасы (бұдан әрі – Құрмет грамотасы) мәслихат марапаты болып табылады.
3. Құрмет грамотасымен марапаттау азаматтардың көп жылғы жемісті еңбегіне құрмет көрсету және өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қосқан айрықша үлесі үшін көрсетілетін аса маңызды моральдық көтермелеу болып табылады.

Об утверждении положения о награждении Почетной грамотой Жамбылской области (города, района)
Решение маслихата Жамбылской области от 29 апреля 2016 года № 2-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 19 мая 2016 года № 3072
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое положение о награждении Почетной грамотой Жамбылской области (города, района).
2. О признании утратившим силу решения: "Об утверждении положения о награждении Почетной грамотой Жамбылской области (города, района)" Жамбылского областного маслихата от 9 декабря 2013 года №19-5 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2098, опубликовано 25 января 2014 года в газете "Знамя труда" №9 (17882));
"О внесении изменений и дополнений в решение Жамбылского областного маслихата от 9 декабря 2013 года № 19-5 "Об утверждении положения о награждении Почетной грамотой Жамбылской области (города, района)" Жамбылского областного маслихата от 11 декабря 2014 года №33-8 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2464, опубликовано 24 января 2015 года в газете "Знамя труда" №9 (18026)).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам правопорядка, социально-культурной сферы, гендерной политики и связи с общественными объединениями.
4. Настоящее решение вступает в силу со дня его государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь
областного маслихата Б. Карашолаков
Приложение к решению
Жамбылского областного
маслихата от "29" апреля
2016 года № 2 -4
Положение о награждении Почетной грамотой Жамбылской области (города, района)
1. Общее положение
1. Положение о награждении Почетной грамотой Жамбылской области (города, района) (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
2. Почетная грамота Жамбылской области (города, района) является наградой маслихата (далее – Почетная грамота).
3. Награждение Почетной грамотой является особо важным моральным стимулом, выражением особого признания за многолетнюю плодотворную деятельность граждан и огромный вклад в социально-экономическое развитие региона.

2. Құрмет грамотасымен марапаттау бойынша талаптар
4. Құрмет грамотасымен өз қызмет саласында кем дегенде 10 жыл еңбек өтілі бар Жамбыл облысының азаматтары марапатталады.
5. Құрмет грамотасымен жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген еңбек озаттары, ардагерлер, барлық деңгейдегі мәслихаттар депутаттары, өндірістік және қоғамдық-саяси қызметте белсенділік танытқан және ғылым, мәдениет, әдебиет, өнер, білім беру, денсаулық сақтау, спорт, халыққа қызмет көрсету салаларын, шағын және орта бизнесті, заңдылық және құқықтық тәртіпті, халықтар достығы мен ұлтаралық келісімді, мемлекеттік қорғанысты нығайту ісіне өз үлесін қосқан облыс азаматтары марапатталуы мүмкін.
6. Құрмет грамотасымен Жамбыл облысының еліміздегі және шет елдер-дегі қоғамдық танымалдық оң келбетін қалыптастыруға қосқан үлесі үшін Қазақстан Республикасы мен шетел азаматтары марапатталуы мүмкін.
7. Құрмет грамотасымен:
1) үміткерді марапаттауға ұсыну барысында Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген тәртіпте соттылық мерзімі өтелмеген немесе алынбаған;
2) сот арқылы іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық іс-әрекеттері үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тартылған;
4) үміткерді марапаттауға ұсыну барысында Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген тәртіпте әкімшілік және тәртіптік жазасы өтелмеген немесе алынбаған тұлғалар;
5) құқық қорғау органдарынан, арнайы мемлекеттік органдардан және соттардан, әскери қызметтен теріс қылық жасағаны үшін қызметтен босатылған тұлғалар марапатталмайды.
8. Құрмет грамотасымен қайталап марапаттау жүргізілмейді.
9. Еңбек етіп жүрген кездерінде мерейжасқа байланысты марапаттау жүргізілмейді.
10. Құрмет грамотасымен марапаттауға ұсыну кезінде тиісті қаланың немесе ауданның Құрмет грамотасымен марапатының болмауына байланысты жоғарыда аталған марапаттың берілмеуі мүмкін.
3. Құрмет грамотасымен марапаттау тәртібі
11. Құрмет грамотасына ұсынылған әрбір азаматқа Ереженің қосымшасына сәйкес белгіленген үлгідегі марапаттау қағазы толтырылады. Марапаттау қағазында марапатталатын тұлғаны сипаттайтын толық мәліметтер, сол саладағы және сол ұжымдағы жалпы еңбек ету өтілі, жұмыс сапасы мен тиімділігі туралы жоғарғы көрсеткіштері және басқа да қажетті мәліметтер жазылады. Бұған дейін алған марапаттарының көшірмелері тіркелуі тиіс.
12. Марапаттау қағазына кәсіпорын, ұйым және мекеме басшысы қол қояды және дұрыс енгізілген мәліметтер үшін жеке жауапкершілікте болады. Марапаттау қағаздары кәсіпорындардың, ұйымдар мен мекемелердің мөрімен бекітіледі.
Дұрыс толтырылмаған және белгіленген үлгіге сәйкес емес марапаттау материалдары қарауға қабылданбайды.

2. Требования по награждению Почетной грамотой
4. Почетной грамотой награждаются граждане Жамбылской области имеющие не менее 10 лет стажа в своей сфере деятельности.
5. Почетной грамотой могут награждаться передовики труда достигшие высоких результатов, ветераны, депутаты всех уровней маслихатов, граждане области за личные достижения в производственной и общественно-политической деятельности, в области науки, культуры, литературы, искусства, образования, здравоохранения, спорта, в сфере обслуживания населения, за личные заслуги в деле укрепления законности и правопорядка, дружбы народов и межнационального согласия, государственной обороны.
6. Почетной грамотой могут награждаться граждане Республики Казахстан и иностранные граждане за большой общественно признанный вклад в повышении имиджа Жамбылской области в стране и за рубежом.
7. Почетной грамотой не могут быть награждены:
1) лица, имеющие судимость, которая не погашена или не снята в установленном законодательством Республики Казахстан порядке на момент представления к награждению;
2) лица, признанные судом недееспособными, либо ограниченно дееспособными;
3) лица, привлеченные к административной и уголовной ответственности за действия коррупционного правонарушения;
4) лица, имеющие административное и дисциплинарное взыскание, которое не погашено или не снято в установленном законодательством Республики Казахстан порядке на момент представления к награждению;
5) лица, уволенные по отрицательным мотивам из правоохранительных органов, специальных органов и судов, воинской службы.
8. Повторное награждение Почетной грамотой не производится.
9. В период трудовой деятельности в связи с юбилеями награждение не производится.
10. В период представления к Почетной грамоте в связи с отсутствием наград Почетной грамотой города или района вышеуказанные награды могут не выдаватся.
3. Порядок награждения Почетной грамотой
11. На каждого гражданина представляемого к Почетной грамоте составляется наградной лист установленного образца в соответствии к приложению Положения. В наградном листе излагаются полные данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, высокие показатели об эффективности и качестве работы, ее результаты и другие необходимые информации. Должны прилагатся копии предыдущих награждении.
12. Руководитель предприятия, организации и учреждения подписывает наградной лист и несет персональную ответственность за достоверность внесенных данных. Наградные листы скрепляются печатями предприятий, организаций и учреждений.
Неправильно оформленные и не соответствующие установленному образцу наградные материалы к рассмотрению не принимаются.

13. Құрмет грамотасымен марапаттау туралы өз кандидатураларын өз бетімен ұсынған тұлғалардан келіп түскен материалдар қаралмайды.
14. Марапаттау бойынша ұсыныстарды алдын ала қарау және әзірлеу үшін мәслихаттың өкілеттілік мерзіміне орай марапаттау жөніндегі комиссия құрылады (одан әрі - Комиссия).
15. Комиссия отырысы айына 2 рет өткізіледі және мәслихат хатшысының атына марапаттау жөнінде жіберілген ұсыныстар марапаттау күніне дейін 10 күн бұрын қабылданады.
16. Облыстық мәслихатқа "Қазақстан Республикасының мерекелер туралы" Заңымен бекітілген ұлттық және мемлекеттік мерекелерге байланысты марапаттауға ұсынылатындар саны:
1) облыстық департаменттер мен облыс әкімдігінің басқармалары әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 5-тен аспауы тиіс;
2) облыстық ұйымдар әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 3-тен аспауы тиіс;
3) қалалық және аудандық әкімдіктер мен мәслихаттар әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 3-тен аспауы тиіс.
Облыстық маңызы бар қала және аудандық мәслихаттарға "Қазақстан Республикасының мерекелер туралы" Заңымен бекітілген ұлттық және мемлекеттік мерекелерге байланысты ұсынылатын марапатталушылардың саны:
1) аудандық басқармалар мен қалалық және аудандық әкімдік бөлімдері әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 5-тен аспауы тиіс;
2) аудандық ұйымдар әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 3-тен аспауы тиіс.
17. Облыстық мәслихатқа кәсіби мерекелерге байланысты марапаттауға ұсынылатындар саны:
1) облыстық департаменттер мен облыс әкімдігінің басқармалары әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 5-тен аспауы тиіс;
2) облыстық ұйымдар әрбір марапаттау күніне 2 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 6-дан аспауы тиіс;
3) қалалық және аудандық әкімдіктер мен мәслихаттар әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 3-тен аспауы тиіс.
Облыстық маңызы бар қала және аудандық мәслихаттарға кәсіби мерекелерге байланысты ұсынылатын марапатталушылардың саны:
1) аудандық басқармалар мен қалалық және аудандық әкімдік бөлімдері әрбір марапаттау күніне 2 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 6-дан аспауы тиіс;
2) аудандық және қалалық ұйымдар әрбір марапаттау күніне 1 ғана қызметкерге ұсыныс жасай алады және олардың жалпы саны 3-тен аспауы тиіс.

13. Материалы поступившие от лиц самостоятельно представляющих свою кандидатуру для награждения Почетной грамотой, не рассматриваются.
14. Для предварительного рассмотрения и подготовки предложений по награждению создается комиссия по наградам на срок полномочия областного маслихата (далее - Комиссия).
15. Заседания комиссии проводятся 2 раза в месяц и представление о награждении на имя секретаря маслихата принимаются за 10 дней до даты награждения.
16. Количество представляемых к награде в областной маслихат в связи с национальными и государственными праздниками утвержденного Законом "О праздниках в Республике Казахстан":
1) областные департаменты и управления акимата области могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 5-ти;
2) областные организации могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 3-х;
3) городской и районные акиматы и маслихаты могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 3-х.
Количество представляемых к награде в маслихаты города областного значения и районные маслихаты в связи с национальными и государственными праздниками утвержденного Законом "О праздниках в Республике Казахстан":
1) районные управления и отделы городских и районных акиматов могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 5-ти;
2) районные организации могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 3-х.
17. Количество представляемых к награде в областной маслихат в связи с профессиональными праздниками:
1) областные департаменты и управления акимата области могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 5-ти;
2) областные организации могут вносить только по 2 специалиста на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 6-ти;
3) городской и районные акиматы и маслихаты могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 3-х.
Количество представляемых к награде в маслихаты города областного значения и районные маслихаты в связи с профессиональными праздниками:
1) районные управления и отделы городских и районных акиматов могут вносить только по 2 специалиста на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 6-ти;
2) районные организации могут вносить только по 1 специалисту на каждую дату награждения и их общее количество не должно превышать 3-х.

18. Барлық мекемелер мен ұйымдар марапаттауға ұсынып отырған кандидаттың өз қызметкері болып табылмаған жағдайда қызмет істеу саласы бойынша жоғары тұрған ведомстволық мекеменің келісуі арқылы Құрмет грамотасымен марапаттауға үміткерлерді ұсынады.
Құрмет грамотасымен марапаттауға кандидаттар ұсыну кезінде мекеменің қызметкерлер саны 500-ге дейін адам болған жағдайда 1 ғана үміткер, ал 500-ден астам қызметкерлері бар мекемелер 5-ге дейін үміткер ұсына алады.
19. Комиссия шешімі комиссия құрамының жартысынан астамы қатысқан жағдайда заңды болып саналады.
20. Комиссия отырысына комиссия құрамына кірмейтін және дауыс беру құқығы жоқ мәслихаттың депутаттары қатыса алады.
21. Комиссия отырысқа қатысып отырған комиссия мүшелерінің басым көпшілігінің ашық түрде дауыс беруі арқылы шешім қабылдайды.
22. Комиссияда қаралған ұсыныстардың қорытындысы туралы кандидатураны ұсынған органға хабарлайды және тиісті хаттама толтырады.
23. Комиссияның ұсынысы бойынша мәслихаттың хатшысы марапаттау туралы өкім шығарады және ол өкім жергілікті бұқаралық ақпарат құралдары беттерінде жарияланады.
24. Құрмет грамотасын мәслихаттың хатшысы, мәслихаттың тұрақты комиссиясының төрағалары, мәслихат аппаратының басшысы мен оның орынбасары, облыстық, аудандық және қалалық атқарушы органдардың басшылары тапсыра алады.
25. Құрмет грамотасы жоғалған жағдайда орнына көшірмесі берілмейді.
26. Құрмет грамотасы келесі сипаттамада болуы қажет:
1) Құрмет грамотасы мұқабадан және ішіне өкімнің мәтіні жазылған қосымша қағаздан тұрады;
2) мұқаба түрлі - түсті қалың қағаздан жасалып, ішіне ақ қағазбен қатар тоқыма бау желімделген;
3) мұқабаның көлемі 210х300 миллиметрден (ашылған кезде 420х300 миллиметр) тұрады;
4) мұқабаның биіктігінің төрттен біріндей деңгейде ортасына қарай Қазақстан Республикасының мемлекеттік Елтаңбасы орналасқан;
5) ортадан сәл төменірек: "Жамбыл облысының (қаланың, ауданның) Құрмет грамотасы" - деген сөз жазылған;
6) мұқабаның ішіне салынған ақ қағаздың жалпы көлемі ашылған кезде 290х410 миллиметрден тұрады;
7) оның бірінші бетінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік Елтаңбасы, ішкі бетінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік Туы бейнеленген;
8) ішкі бетіндегі жазулар қазақ және орыс тілдерінде жазылады.
Жамбыл облысының (қаланың,
ауданның)" Құрмет
грамотасымен марапаттау
туралы Ережесіне қосымша
МАРАПАТТАУ ПАРАҒЫ
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Тегі, аты, әкесінің аты:
Фамилия, имя, отчество:
2. Лауазымы, жұмыс орны, қызметінің орны (кәсіпорынның, мекеменің, министрліктің, мемлекеттік комитеттің нақты атауын көрсету қажет)
Должность, место работы, службы (указать точное наименование подразделения предприятия, учреждения, организации, министерства, государственного комитета)

18. Все учреждения и организации при представлении кандидатов, неявляющимися их сотрудниками, вносят на награждение Почетной грамотой по согласованию с вышестоящим ведомственным учреждением по сфере работы сотрудника.
При внесении кандидатов на награждение Почетной грамотой учреждения с количеством работников до 500 человек могут представить только 1-го кандидата, а учреждения с количеством работников свыше 500 человек до 5-ти кандидатов.
19. Решение Комиссии правомочно если на ней присутствуют более половины состава Комиссии.
20. На заседании Комиссии могут участвовать депутаты маслихата не имеющие права голоса и не входящие в состав комиссии.
21. Комиссия принимает решение посредством открытого голосования большинством присутствующих членов комиссии на заседании.
22. О результатах рассмотрения представления о награждении Комиссией сообщается органу, представившему кандидатуру и заполняется соответствующий протокол.
23. По представлению Комиссии секретарь маслихата принимает распоряжение о награждении и это распоряжение публикуется в средствах массовой информации.
24. Почетную грамоту могут вручать секретарь маслихата, председатели постоянных комиссий маслихата, руководитель аппарата маслихата и его заместитель, руководители областных, городских и районных исполнительных органов.
25. При утере Почетной грамоты взамен дубликаты не выдаются.
26. Почетная грамота должна соответствовать следующим описаниям:
1) Почетная грамота состоит из обложки и вложенной внутри приложения с текстом распоряжения;
2) обложка сделана из цветной толстой бумаги, внутри вместе с белой бумагой втеснена тесьма;
3) размер обложки 210х300 миллиметр (в развернутом виде 420х300 миллиметр);
4) на уровне одной четвертой части высоты по середине обложки расположен Государственный Герб Республики Казахстан;
5) чуть ниже середины написано слово: "Почетная грамота Жамбылской области (города, района)";
6) размер вложенной бумаги внутри обложки в развернутом виде составляет 290х410 миллиметров;
7) на его первой странице нарисован Государственный Герб Республики Казахстан, а внутри страницы изображен Государственный Флаг Республики Казахстан;
8) надписи внутри производятся на казахском и русском языках.
Приложение к Положению о
награждении Почетной
грамотой Жамбылской области
(города, района)
МАРАПАТТАУ ПАРАҒЫ
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Тегі, аты, әкесінің аты:
Фамилия, имя, отчество:
2. Лауазымы, жұмыс орны, қызметінің орны (кәсіпорынның, мекеменің, министрліктің, мемлекеттік комитеттің нақты атауын көрсету қажет)
Должность, место работы, службы (указать точное наименование подразделения предприятия, учреждения, организации, министерства, государственного комитета)