Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғи ландшафты аймақтарының шекаралары туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2016 жылғы 24 мамырдағы № 2/19 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 30 маусымда № 3074 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облыстық мәслихатының 2020 жылғы 29 мамырдағы № 36/437 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облыстық мәслихатының 29.05.2020 № 36/437 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1992 жылғы 2 шілдедегі "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" заңдарына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 қосымшаларына сәйкес, келесі тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтары мен қорғалатын табиғи ландшафты аймақтарының шекаралары бекітілсін:
Түпқараған ауданында орналасқан "Кенті-баба қорымы";
Түпқараған ауданында орналасқан "Қалипан қорымы";
Түпқараған ауданында орналасқан "Үштам қорымы";
Түпқараған ауданында орналасқан "Сағындық қорымы";
Түпқараған ауданында орналасқан "Қарағашты-әулие қорымы";
Мұнайлы ауданында орналасқан "Нұрмағанбет қорымы";
Мұнайлы ауданында орналасқан "Жамбауыл қорымы";
Маңғыстау ауданында орналасқан "Адай Ата – Отпан тау" тарихи-мәдени кешені".
2. Маңғыстау облыстық мәслихат аппаратының басшысы (Д.Сейбағытов) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Қуанов
Облыстық мәслихат хатшысы Б. Жүсіпов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының жер
қатынастары басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
Е.Д. Дүзмағамбетов
"24" мамыр 2016 жыл
"Маңғыстау облысының мәдениет
басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
Б.Т. Базарбаев
"24" мамыр 2016 жыл
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2016 жылғы 24 мамырдағы
№ 2/19 шешіміне
1-қосымша
Түпқараған ауданында орналасқан "Кенті-баба қорымы" тарихи-мәдени мұра объектісінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландштафты аймағының шекаралары
Мәдениет ескерткіштің қорғау аймағы – тарихи-мәдени мұра объектілері және оның аумағына жапсарлас тарихи қалыптасқан ортаның сақталуын қамтамасыз ету, тарихи-мәдени мұра объектісінің тарихи, ғылыми, көркемдік немесе өзге де мәдени құндылықтарын анықтауға ықпал ететін жағдай жасау аймағы.
Қорғау аймағының аумағында тарихи-мәдени мұра объектісінің сақталуына, оның тарихи-мәдени қабылдануына теріс әсерін тигізетін жұмыстар жүргізілмейді.

О границах охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия
Решение Мангистауского областного маслихата от 24 мая 2016 года № 2/19. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 30 июня 2016 года № 3074. Утратило силу решением Мангистауского областного маслихата от 29 мая 2020 года № 36/437
Сноска. Утратило силу решением Мангистауского областного маслихата Мангистауской области от 29.05.2020 № 36/437 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта следующих объектов историко-культурного наследия, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему решению:
"Некрополя Кенты-баба", расположенного в Тупкараганском районе;
"Некрополя Калипан", расположенного в Тупкараганском районе;
"Некрополя Уштам", расположенного в Тупкараганском районе;
"Некрополя Сагындык", расположенного в Тупкараганском районе;
"Некрополя Карагашты-аулие", расположенного в Тупкараганском районе;
"Некрополя Нурмаганбет", расположенного в Мунайлинском районе;
"Некрополя Жамбауыл", расположенного в Мунайлинском районе;
"Историко-культурного комплекса "Адай Ата – Отпан тау", расположенного в Мангистауском районе.
2. Руководителю аппарата Мангистауского областного маслихата (Сейбагытов Д.) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Куванов
Секретарь областного маслихата Б. Жусупов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Управление земельных
отношений Мангистауской области"
Дузмагамбетов Е.Д.
"24" мая 2016 год
Руководитель государственного
учреждения "Управление культуры
Мангистауской области"
Базарбаев Б.Т.
"24" мая 2016 год
Приложение 1
к решению Мангистауского
областного маслихата
от 24 мая 2016 года № 2/19
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия "Некрополя Кенты-баба", расположенного в Тупкараганском районе
Охранная зона памятника культуры – зона обеспечения сохранности объекта историко-культурного наследия и прилегающей к его территории исторически сложившейся среды, создания условий, способствующих выявлению исторической, научной, художественной или иной культурной ценности объекта историко-культурного наследия.
На территории охранной зоны не производятся работы, которые оказывают вредное воздействие на сохранность объекта историко-культурного наследия, на его историко-культурное восприятие.

Ескерткішті қорғау аймағының жалпы көлемі 2,7567 гектарды құрайды.
Құрылыс салуды реттеу аймағы тарихи-мәдени мұра объектілерінің қалаларды, елді мекендерді, табиғат көріністерін жоспарлаудың және салудың тарихи қалыптасқан жүйесіндегі кеңістіктік, композициялық рөлін сақтау үшін, тарихи-мәдени мұра объектісінің қазіргі заманғы қала құрылысымен немесе табиғи ортамен үйлесімді бірлігін қамтамасыз ету үшін белгіленеді.
Құрылыс салуды реттеу аймағының жалпы көлемі 11,3453 гектарды құрайды.
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы тарихи, сәулет-көркемдік немесе өзге де мәдени құндылығы бар табиғи және жасанды түрде жасалған ландшафтардың, бақтардың, саябақтардың сақталуын қамтамасыз ету үшін белгіленеді.
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының аумағында ландшафтың, сумен жабдықтау жүйесінің, өсімдіктердің және басқа да аймақ режимінде көзделген элементтердің сипатын өзгертетін қызметке рұқсат етіледі.
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының жалпы көлемі 19,1212 гектарды құрайды.
Қорғау аймағы кешенінің жалпы аумағы – 34,0051 гектар.
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2016 жылғы 24 мамырдағы
№ 2/19 шешіміне
2-қосымша
Түпқараған ауданында орналасқан "Қалипан қорымы" тарихи-мәдени мұра объектісінің қорғау аймағы, құрылыс салуды реттеу аймағы мен қорғалатын табиғи ландшафты аймағының шекаралары
Мәдениет ескерткіштің қорғау аймағы – тарихи-мәдени мұра объектілері және оның аумағына жапсарлас тарихи қалыптасқан ортаның сақталуын қамтамасыз ету, тарихи-мәдени мұра объектісінің тарихи, ғылыми, көркемдік немесе өзге де мәдени құндылықтарын анықтауға ықпал ететін жағдай жасау аймағы.
Қорғау аймағының аумағында тарихи-мәдени мұра объектісінің сақталуына, оның тарихи-мәдени қабылдануына теріс әсерін тигізетін жұмыстар жүргізілмейді.
Ескерткішті қорғау аймағының жалпы көлемі 2,921 гектарды құрайды.
Құрылыс салуды реттеу аймағы тарихи-мәдени мұра объектілерінің қалаларды, елді мекендерді, табиғат көріністерін жоспарлаудың және салудың тарихи қалыптасқан жүйесіндегі кеңістіктік, композициялық рөлін сақтау үшін, тарихи-мәдени мұра объектісінің қазіргі заманғы қала құрылысымен немесе табиғи ортамен үйлесімді бірлігін қамтамасыз ету үшін белгіленеді.
Құрылыс салуды реттеу аймағының жалпы көлемі 11,217 гектарды құрайды.
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағы тарихи, сәулет-көркемдік немесе өзге де мәдени құндылығы бар табиғи және жасанды түрде жасалған ландшафтардың, бақтардың, саябақтардың сақталуын қамтамасыз ету үшін белгіленеді.
Қорғалатын табиғи ландшафт аймағының аумағында ландшафтың, сумен жабдықтау жүйесінің, өсімдіктердің және басқа да аймақ режимінде көзделген элементтердің сипатын өзгертетін қызметке рұқсат етіледі.

Общая площадь охранной зоны памятника составляет 2,7567 гектаров.
Зона регулирования застройки устанавливается для сохранения пространственной, композиционной роли объектов историко-культурного наследия в исторически сложившейся системе застройки и планировки городов, населенных пунктов, пейзажа для обеспечения гармонического единства объекта историко-культурного наследия с современной градостроительной или природной средой.
Общая площадь зоны регулирования застройки составляет 11,3453 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта устанавливается для обеспечения сохранности естественных и искусственно созданных ландшафтов, садов, парков, имеющих историческую, архитектурно-художественную или иную культурную ценность.
На территории зоны охраняемого природного ландшафта допускается деятельность, которая вызывает изменение характера ландшафта, системы водоснабжения, растительности и других, предусмотренных режимом зоны, элементов.
Общая площадь зоны охраняемого природного ландшафта составляет 19,1212 гектара.
Общая территория комплекса с зонами охраны – 34,0051 гектаров.
Приложение 2
к решению Мангистауского
областного маслихата
от 24 мая 2016 года № 2/19
Границы охранной зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта объекта историко-культурного наследия "Некрополь Калипан", расположенного в Тупкараганском районе
Охранная зона памятника культуры – зона обеспечения сохранности объекта историко-культурного наследия и прилегающей к его территории исторически сложившейся среды, создания условий, способствующих выявлению исторической, научной, художественной или иной культурной ценности объекта историко-культурного наследия.
На территории охранной зоны не производятся работы, которые оказывают вредное воздействие на сохранность объекта историко-культурного наследия, на его историко-культурное восприятие.
Общая площадь охранной зоны памятника составляет 2,921 гектара.
Зона регулирования застройки устанавливается для сохранения пространственной, композиционной роли объектов историко-культурного наследия в исторически сложившейся системе застройки и планировки городов, населенных пунктов, пейзажа для обеспечения гармонического единства объекта историко-культурного наследия с современной градостроительной или природной средой.
Общая площадь зоны регулирования застройки составляет 11,217 гектара.
Зона охраняемого природного ландшафта устанавливается для обеспечения сохранности естественных и искусственно созданных ландшафтов, садов, парков, имеющих историческую, архитектурно-художественную или иную культурную ценность.
На территории зоны охраняемого природного ландшафта допускается деятельность, которая вызывает изменение характера ландшафта, системы водоснабжения, растительности и других, предусмотренных режимом зоны, элементов.