Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Маңғыстау облысы Бейнеу ауданық мәслихатының 2016 жылғы 19 сәуірдегі № 2/18 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 27 мамырда № 3047 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Бейнеу ауданық мәслихатының 2020 жылғы 30 маусымдағы № 51/413 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 30.06.2020 № 51/413 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңының 10 бабына сәйкес, Бейнеу аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу орны болып Бейнеу ауылындағы Әли Балта Орталық стадион алаңы белгіленсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – Маңғыстау облысы Бейнеу аудандық мәслихатының 15.05.2017 № 13/107 шешімімен (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі қосымшаға сәйкес бекітілсін.
3. Бейбіт шерулер және демонстрациялар өткізу үшін маршрут болып "Досан батыр" көшесінің оның шығыс бастауынан Әли Балта атындағы Орталық стадионға дейінгі аралығы бекітілсін.
4. Бейнеу аудандық мәслихатының 2012 жылғы 11 маусымдағы № 5/30 "Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің тәртібі орындарын қосымша реттеу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11-3-137 болып тіркелген, 2012 жылғы 26 шілдедегі №30 (2053) аудандық "Рауан" газетінде жарияланған) шешімінің күші жойылсын деп танылсын.
5. "Бейнеу аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі (Б.Түйешиев) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркеуін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
6. Осы шешімінің орындалысын бақылау аудан әкімінің орынбасары К.Машырықовқа жүктелсін.
7. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Ш.Азанов
Аудандық мәслихат хатшысы А.Ұлұқбанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Бейнеу ауданы әкімінің орынбасары
К.Машырықов

О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
Решение Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 19 апреля 2016 года №2/18. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 27 мая 2016 года № 3047. Утратило силу решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 30 июня 2020 года № 51/413
Сноска. Утратило силу решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 30.06.2020 № 51/413(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", Бейнеуский районный маслихат РЕШИЛ:
Определить местом проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций площадь Центрального стадиона имени Али Балта в селе Бейнеу.
Сноска. В пункте 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с решением Бейнеуского районного маслихата Мангистауской области от 15.05.2017 № 13/107(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Утвердить порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций согласно к приложению.
3. Утвердить маршрутом для проведения мирных шествий и демонстраций промежуток улицы "Досан батыра" от еҰ восточного начала до Центрального стадиона имени Али Балта.
4. Признать утратившим силу решение Бейнеуского районного маслихата от 11 июня 2012 года № 5/30 "О дополнительном регламентировании порядка и места проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Бейнеуском районе" (зарегистрировано в Реестре государственных регистрации нормативных прававых актов №11-3-137, опубликовано 26 июля 2012 года в районной газете "Рауан" № 30 (2053).
5. Государственному учреждению "Аппарат Бейнеуского районного маслихата" (Б.Туйешиев) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации и в информационно-правовой системе "Әділет".
6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима района К.Машырыкова.
7. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Ш.Азанов
Секретарь районного маслихата А.Улукбанов
"СОГЛАСОВАНО"
Заместитель акима Бейнеуского района
К.Машырыков

"19" сәуір 2016 жыл
Бейнеу аудандық мәслихатының 2016 жылғы 19 сәуірдегі №2/18 шешіміне қосымша
Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібі Жалпы ережелер
1. Бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттер және демонстрацияларды өткізудің осы тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңының 10 бабына (бұдан әрі - Заң), бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттер және демонстрацияларды ұйымдастыру және өткізу мәселелерін реттейтін басқа да нормативтік - құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар (бұдан әрі - акциялар) болып тиісті әкімшілік - аумақтық бірліктегі арнайы белгіленген орында немесе арнайы маршрут бойынша, белгіленген күні және уақыт аралығында ауданның жергілікті атқарушы органының жазбаша рұқсатын алған Қазақстан Республикасының азаматының немесе азаматтарының қоғамдық, топтық немесе жеке мүдделерін, сондай - ақ наразылығын білдіруге бағытталған іс-әрекеттері танылады.
3. Бейбіт жиналыстар мен митингілер үшін арнайы орындар, ал шерулер мен демонстрациялар үшін – арнайы маршруттар белгіленеді.
Пикеттер және аштық жариялау үшін арнайы орындар белгіленбейді.
Арнайы орындарды белгілейтін ауданның жергілікті атқарушы органы аталған аумақтарды тиісті түрде жабдықтауға, оларды бейбіт жиналыстарды, митингілерді өткізу мақсатында қолдану үшін бейімдеуге (орындықтар, алаңшалар, қоқыс жәшіктері, жарықтандыру) тиіс.
Арнайы орындар міндетті түрде ішкі істер органдарының жедел басқару орталығының бейнебақылау камераларымен немесе объективті себептер бойынша жедел басқару орталығының мұндай камераларын орнату мүмкін болмаған жағдайда тиісті акцияларды өткізу уақытына жылжымалы бейнебақылау кешендерімен жабдықталуы тиіс.
Ауданның жергілікті атқарушы органы аталған аумақтардың тұрақты түрде жиналуын, тазалануын қамтамасыз етуге тиіс.
4. Акцияларды өткізу қағидаттары:
1) заңдылығы – Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Заңдарын, осы Тәртіптің және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінің талаптарын сақтау;
2) акцияларға қатысудың еріктілігі.
Акцияларды өткізу мәселелері бойынша ауданның жергілікті атқарушы органының іс-әрекеттері
5. Акцияларды өткізу туралы өтінішті беру кезінде Заңның 3 бабының талаптарын бұзу рұқсат беруден бас тартуға негіз бола алмайды. Мұндай жағдайларда ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілінің қолы қойылған және жол берілген кемшіліктерді жаңа өтініш беру жолымен жою туралы ұсынысты қамтитын түсіндірме сипатындағы ресми жауап беріледі. Жаңа өтінішті қарау мерзімдері ол түскен уақыттан бастап есептеледі.
Әртүрлі өтініш берушілерден өткізу күні бір-біріне сәйкес келетін акцияларды өткізу туралы өтініштер түскен жағдайда ауданның жергілікті атқарушы органымен бұрынырақ түскен өтініш қаралады, ал қалғандарына тиісті акцияларды өткізу күнін қайта қарау туралы түсіндірме сипатындағы жауап беріледі.

"19" апреля 2016 год
Приложение
к решению Бейнеуского районного маслтхата от 19 апреля 2016 года №2/18
Порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций Общие положения
1. Настоящий порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстрацией (далее - Порядок) разработан в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" (далее - Закон), иными нормативно-правовыми актами, регулирующие вопросы организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
2. Мирными собраниями, митингами, шествиями, пикетами и демонстрациями (далее - акций) признаются действия гражданина или граждан Республики Казахстан, которые получили письменное разрешение местного исполнительного органа района на соответствующей административно-территориальной единице на определенном специальном месте или по специальному маршруту, в определенный день и течение времени, направленные на выражение общественных, групповых или личных интересов, а также протеста.
3. Для мирных собраний и митингов определяется специальные места, а для шествий и демонстраций-специальные маршруты.
Для пикетов и голодовок специальные места не определяется.
Определяющий специальные места местный исполнительный орган района должны соответствующим образом оборудовать указанные территории, приспособить их к использованию в целях проведения мирных собраний, митингов (скамейки, площадки, урны, освещение).
Специальные места в обязательном порядке должны быть оборудованы таких камерами видеонаблюдения центра оперативного управления органов внутренних дел или при объективной невозможности установления камер центра оперативного управления передвижными комплексами видеонаблюдения во время проведения соответствующих акций.
Местный исполнительный орган района должен обеспечить постоянную уборку, очистку этих территорий.
4. Принципы проведения акций:
1) законность-соблюдение Конституции Республики Казахстан, Законов Республики Казахстан, требований настоящего Порядка и иных законодательных актов Республики Казахстан;
2) добровольность участия в акциях.
Действия местного исполнительного органа района по вопросам проведения акций
5. Нарушение требований статьи 3 Закона при подаче заявления о проведении акций не может являться основанием для отказа. В таких случаях за подписью уполномоченного представителя местного исполнительного органа района дается официальный ответ разъяснительгого характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
В случае поступления от различных заявителей заявлений на проведение акций, дата проведения которых совпадают, то местным исполнительным органом района рассматривается ранее поступившее заявление, остальным дается ответ разъяснительного характера о пересмотре даты проведения соответствующих акции.

6. Ұйымдастырушылармен бейбіт жиналыстар мен митингтерді өткізу үшін белгіленбеген орын сұралған жағдайда өтініш берушілерге жауап тиісті акцияларды арнайы бөлінген орында өткізу жөнінде ұсыныспен бірге беріледі.
7. Ауданның жергілікті атқарушы органы елдегі айтулы күндер мен оқиғаларды ұйымдастыру және өткізу қажеттілігі үшін, қоғамдық қауіпсіздікті, басқа да тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын, сондай-ақ көліктің, инфрақұрылым нысандарының қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында акцияларды өткізуге рұқсат беруден бас тартуға құқылы.
8. Ауданның жергілікті атқарушы органының бас тарту туралы шешімі дәлелді, Заң мен осы Тәртіптің нормаларымен қатар, ұйымдастырушылардың сол және өзге де нормалар мен талаптардың сақталмауы көрсетілген нақты дәйектерге негізделген болуы тиіс.
Бұдан бөлек, рұқсат беруден бас тартылған жағдайда, ұйымдастырушылар дереу барлық дайындық іс-шараларын тоқтату және бұл туралы ықтимал қатысушыларды тиісті хабарландыру бойынша шаралар қабылдауы керектігі түсіндірілуге тиіс.
Сондай-ақ, рұқсат етілмеген акцияларды ұйымдастыру және өткізу үшін заңмен белгіленген жауапкершілігі туралы түсіндірілуге тиіс.
9. Ұйымдастырушылар дайындық іс-шараларын тоқтату бойынша өз бетімен шаралар қабылдамаған жағдайларда, ауданның жергілікті атқарушы органы өзінің ресми интернет-сайтында, сондай-ақ мүмкіндігінше ұйымдастырушылар заңсыз акцияларды шақыруларын орналастырған немесе орналастырып жатқан барлық ресурстарда рұқсат етілмеген акцияларға қатысқаны үшін жауапкершілігі туралы ескертумен бірге, рұқсат беруден бас тарту туралы ақпаратты орналастырады.
Акцияларды өткізуді ұйымдастырушылардың әрекеттері
10. Акцияларды ұйымдастыруға жататын әрекеттер:
1) ауданның атқарушы органына акцияларды өткізу туралы өтініш беру;
Өтініште көрсетіледі:
акциялардың мақсаты;
акциялардың нысаны;
акцияларды өткізу орны (орындары), қатысушылардың қозғалыс маршруттары;
акциялардың басталуы және аяқталуының күні мен уақыты;
қатысушылардың болжамды саны;
ұйымдастырушылардың қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, медициналық көмекті ұйымдастыру нысандары мен әдістері, дыбыс күшейткіш техникалық құралдарды қолдану ниеті;
акцияларды ұйымдастырушылардың тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы, оның тұрғылықты мекен-жайы не қазіргі уақытта мекендеген жері немесе тұрған орны туралы мәліметтер және телефондарын нөмірлері;
акцияларды ұйымдастыру және өткізу бойынша акцияларды ұйымдастырушыларымен билік етушілік функцияларын орындауға уәкілеттік берілген адамдардың тектері, аттары, әкесінің аттары;
акцияларды өткізу туралы хабарландыруды беру күні.

6. В случаях, когда организаторами запрошено не определенное место для проведения мирных собраний и митингов, заявителям дается ответ с предложением провести соответствующих акций в специально отведенном месте.
7. Местный исполнительный орган района из-за необходимости организаций и проведения значимых дат и событий в стране, в целях обеспечения общественной безопасности, прав и свобод других лиц, а также нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры может отказать в разрешении на проведение акций.
8. Решение местного исполнительного органа района об отказе должны быть мотивированными, основанными на нормах Закона и настоящего порядка, а также и на фактических данных, указывающих на несоблюдение организаторами тех или иных норм или требований.
Кроме того, при отказе в разрешении, организаторам письменно должно быть разъяснено, что им следует незамедлительно принять меры по отмене всех подготовительных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
Также должно разъяснено об установленной законом ответственности за организацию и проведение несанкционированных акций.
9. В случаях, когда организаторы не принимают самостоятельных мер по отмене подготовительных мероприятий, местный исполнительный орган района размещает информацию об отказе в разрешении, с предупреждением об ответственности за участие в несанкционированных акциях на своем официальном интернет-сайте, а также по возможности на всех ресурсах, где организаторами размещались или размещаются призывы, приглашения на незаконные акций.
Действия организаторов проведения акций
10. Действия, относящиеся к организации проведения акций:
1) подача заявления о проведении акций в местный исполнительной орган района;
В заявлении указываются:
цель акций:
форма акций;
место (места) проведения акций, маршруты движения участников;
дата и время начала и окончания акций;
предпологаемое количество участников;
формы и методы обеспечения организаторами общественного порядка, организации медицинской помощи, намерение использовать звукоусиливающие технические средства;
фамилия, имя, отчество либо наименование организаторов акций, сведения о их месте жительства или месте пребывания либо месте нахождения в настоящее время и номера телефонов;
фамилий, имена и отчества лиц, уполномоченных организатором акции на выполнение распорядительные функции по организации и проведению акций;
дата подачи уведомления о проведении акций.

2) көрнекі насихат құралдарын дайындау және тарату;
3) акцияларды ұйымдастыру және өткізу мақсатында жасалатын Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да әрекеттер.
11. Қазақстан Республикасының 18 жасқа толған бір немесе бірнеше азаматтары акциялардың ұйымдастырушысы бола алады.
Ұйымдастырушылар бола алмайды:
1) сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғалар, сондай-ақ соттың үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарындағы тұлғалар;
2) заңмен белгіленген тәртіпте әрекеті тоқтатылған немесе тыйым салынған немесе таратылған саяси партиялар, басқа да қоғамдық бірлестіктер және діни бірлестіктер, олардың аймақтық бөлімдері мен басқа да құрылымдық бөлімшелері.
12. Ұйымдастырушылардың құқықтары бар:
1) акцияларды ауданның жергілікті атқарушы органының рұқсатында көрсетілген арнайы орындарда және арнайы маршрут бойынша және уақытта өткізуге;
2) ауданның жергілікті атқарушы органынан рұқсат алған жағдайда акциялардың мақсаттарын қолдау үшін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, үндеу парағын тарату, плакаттар, транспаранттар, ұрандар дайындау жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де нысандарда алдын ала насихат жүргізуге;
3) акциялардың жекелеген қатысушыларына оны ұйымдастыру және өткізу бойынша билік етушілік функцияларын орындауға уәкілеттік беруге;
4) ерікті қайырымдылықты жинауда, қарарларға, талаптарға және азаматтардың басқа да шешімдеріне қол жинауды ұйымдастыруға;
5) азаматтардың мемлекеттік билік органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, лауазымды тұлғалардың акцияларды өткізуге құқығын бұзатын шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдануға.
13. Ұйымдастырушылар міндетті:
1) ауданның жергілікті атқарушы органына Заңмен белгіленген тәртіпте акцияларды өткізу туралы өтініш беруге;
2) өтініште көрсетілген акцияларды өткізу шарттарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) акцияларға қатысушылардан қоғамдық тәртіпті және акцияларды өткізу регламентін сақтауды талап етуге. Акцияларды ұйымдастырушылардың заңды талаптарын орындамаған тұлғалар осы іс-шараларды өткізу орнынан кетірілуге тиіс;
4) өз құзіретінің шегінде акцияларды өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, ал Заңда көзделген жағдайларда осы міндетті ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілімен және ішкі істер органының уәкілетті өкілімен бірлесіп, олардың барлық заңды талаптарын орындай отырып, орындауға;
5) қатысушылар құқыққа қарсы әрекеттерді жасаған жағдайда акцияларды тоқтата тұруға немесе оларды тоқтатуға;

2) изготовление и распространение средств наглядной агитации;
3) другие действия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан совершаемые в целях подготовки и проведения акции.
11. Организаторами акций могут быть один или несколько граждан Республики Казахстан, достигшие 18 летнего возраста.
Не могут быть организаторами:
1) лица, признанные судом недееспособным либо ограниченно дееспособным, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда;
2) политические партий, другие общественные объединения и религиозные объединения, их региональные отделения и иные структурные подразделения, деятельность которых приостановлены или запрещены либо ликвидированы в установленном законом порядке.
12. Организаторы имеют права:
1) проводить акций в специальных местах и по специальному маршруту и во время, которые указаны в разрешении местного исполнительного органа района;
2) в случае получения разрешения от местного исполнительного орган района проводить предварительную агитацию для поддержки целей акции через средства массовой информации, путем распространения листовок, изготовления плакатов, транспарантов, лозунгов и в иных формах, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
3) уполномочивать отдельных участников акций на выполнение распорядительных функции по его организации и проведению;
4) организовывать сбор добровольных пожертвований, сбор подписей на резолюций, требований и других решений граждан;
5) обжаловать решения и действия (бездействия) органов государственной власти, общественных объединений, должностных лиц, нарушающие право граждан на проведение акций.
13. Организатор обязан:
1) подать в местный исполнительной орган района заявление о проведении акций в порядке, установленные Законом;
2) обеспечивать соблюдение условий проведения акций, указанных в заявлении;
3) требовать от участников акций соблюдения общественного порядка и регламента проведения акций. Лица, не подчинившиеся законным требованиям организаторов акций, должны быть удалены с места проведения данных мероприятий;
4) обеспечивать в пределах своей компетенции общественный порядок и безопасность граждан при проведении акций, а в случаях, предусмотренных Законом, выполнять эту обязанность совместно с уполномоченным представителем местного исполнительного органа района и уполномоченным представителем органа внутренних дел, выполняя при этом все их законные требования;
5) приостанавливать акций или прекращать их в случае совершения участниками противоправных действий;

6) акцияларды өткізу орнында жасыл желектердің, кіші сәулет нысандарының, құрылыстар мен ғимараттардың, жабдықтардың және басқа да мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;
7) акциялардың қатысушыларына ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілінің акцияларды тоқтата тұру немесе тоқтату туралы талабын жеткізуге;
8) акцияларды ұйымдастырушының айрықша белгісін иеленуге.
Ұйымдастырушылармен өкілеттік берілген тұлғалардың да айрықша белгісі болуы міндетті;
9) акцияларға алкогольдік және есірткілік масаң күйіндегі тұлғалардың қатысуына жол бермеуге;
10) акцияларды өткізу барысында жол бермеуге:
қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарды (көрнекі, аудио/бейне), дайындауға және/немесе қолдануға;
қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын көпшілік алдында сөз сөйлеулерге;
кімнің болса да адресіне бағытталған кемсітулерге.
14. Акцияларға қатысушылардың құқықтары бар:
1) акциялардың мақсаттарына сәйкес шешімдерді талқылауға және қабылдауға, өзге де ұжымдық әрекеттерге қатысуға;
2) акцияларды өткізу кезінде түрлі рәміздер мен ұжымдық және жеке пікірді білдірудің өзге де құралдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасымен тыйым салынбаған насихат құралдарын қолдануға;
3) қарарлар, талаптар мен азаматтардың басқа да шешімдерін қабылдауға және оларды мемлекеттік билік органдарына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, қоғамдық бірлестіктер мен діни бірлестіктерге, халықаралық және өзге де органдар мен ұйымдарға жолдауға.
Акцияларды өткізу кезінде олардың қатысушылары міндетті:
1) акцияларды ұйымдастырушылардың, олар өкілеттік берген тұлғалардың, ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің барлық заңды талаптарын орындауға;
2) қоғамдық тәртіпті және акцияларды өткізудің регламентін сақтауға.
Акцияларды тоқтату
15. Акцияларды тоқтату негіздері болып табылады:
1) азаматтардың өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне нақты қауіп төндіру;
2) акцияларға қатысушылардың құқыққа қарсы әрекеттерді жасауы және акцияларды ұйымдастырушылардың акцияларды өткізу тәртібіне қатысты Заң нормаларын қасақана бұзуы, соның ішінде алкогольді ішімдіктерді ішу, есірткі құралдарды, психотроптикалық заттарды, сол тектестерді және прекурсорларды пайдалану:
3) қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарды (көрнекі, аудио/бейне), дайындауға және/немесе қолдану;
4) акцияларға қатысушылардың қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын көпшілік алдында сөз сөйлеулері.

6) обеспечивать сохранность зеленых насаждений, малых архитектурных форм, строений и сооружений, оборудования и другого имущества в месте проведения акции;
7) довести до участников акций требование уполномоченного представителя местного исполнительного органа района о приостановлении или прекращении акций;
8) иметь отличительный знак организатора акций. Уполномоченные организаторами лица также обязаны иметь отличительный знак;
9) не допускать участия в акций лиц, находящихся в состоянии алкогольного и наркотического опьянения;
10) не допускать в ходе проведения акций:
подготовки и/или использования транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), призывающих к нарушению общественного порядка, совершению преступлений;
публичных выступлений, призывающих к нарушению общественного порядка, совершению преступлений:
оскорблений, направленных в адрес кого бы то ни было.
14. Участники акции имеют права:
1) участвовать в обсуждениях и принятиях решений, иных коллективных действиях в соответствии с целями акций;
2) использовать при проведении акций различные символики и иные средства публичного выражения коллективного или индивидуального мнения, а также средства агитации, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
3) принимать резолюции, требования и другие решения граждан и направлять их в органы государственной власти и органы местного самоуправления, общественные и религиозные объединения, международные и иные органы и организации.
Во время проведения акций их участники обязаны:
1) выполнять все законные требования организаторов акций, уполномоченных ими лиц, уполномоченного представителя местного исполнительного органа района и сотрудников органов внутренних дел;
2) соблюдать общественный порядок и регламент проведения акций.
Прекращение проведения акций
15. Основаниями прекращения акций являются:
1) создание реальной угрозы жизни и здоровья граждан, а также имущества физических и юридических лиц;
2) совершение участниками акций противоправных действий и умышленное нарушение организаторами акций требований Закона, касающихся порядка проведения акции, в том числе распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров,:
3) подготовка и/или использование транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), призывающих к нарушению общественного порядка, совершению преступлений;
4) публичные выступления участников акций, призывающие к нарушению общественного порядка, совершению преступлений:

5) акцияларға қатысушылардың тараптарынан кімнің болса да адресіне бағытталған кемсітулері.
16. Акцияларды тоқтату тәртібі:
1) акцияларды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілі:
ұйымдастырушыларға акцияларды тоқтатудың себебін негіздеп, нұсқау береді және 24 сағаттың ішінде аталған нұсқауды жазбаша рәсімдейді және ұйымдастырушыға тапсырады;
акцияларды тоқтату туралы нұсқауды орындау үшін уақыт белгілейді.
ұйымдастырушылар акцияларды тоқтату туралы нұсқауды орындамаған жағдайда, акцияларға қатысушыларға тікелей жүгінеді, акцияларды тоқтату туралы нұсқауды орындау үшін қосымша уақыт белгілейді.
2) акцияларды тоқтату туралы нұсқау орындалмаған жағдайда ішкі істер органдарының қызметкерлері бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ете отырып, акцияларды тоқтату бойынша қажетті шараларды қабылдайды.
Акцияларды тоқтатудың көрсетілген тәртібі жаппай тәртіпсіздік, қирату, өрт қою жағдайларында және шұғыл әрекеттерді қажет ететін басқа да жағдайларда қолданылмайды. Мұндай жағдайларда, акцияларды тоқтату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
акцияларға қатысушылар тарапынан ішкі істер органдары қызметкерлерінің заңды талаптарын орындамауы немесе оларға бағынбауы (қарсылық көрсетуі) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
17. Акцияларды өткізу шарттарын қамтамасыз ету:
1) акцияларды ұйымдастырушылар, лауазымды тұлғалар және басқа да азаматтар акцияларға қатысушылардың қоғамдық тәртіпті және акцияларды өткізу регламентін бұзбайтын әдіспен пікірін білдіруіне кедергі келтіруге құқылы емес;
2) акцияларды өткізуге себеп болған мәселелер жолданған мемлекеттік билік органдары осы мәселелерді мәні бойынша қарауға, олар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте қажетті шешімдер қабылдауға, қабылданған шешімдер туралы акцияларды ұйымдастырушыларыға хабарлауға міндетті.

5) оскорблений со стороны участников акций, направленных в адрес кого бы то ни было.
16. Порядок прекращения акций:
1) в случае принятия решения о прекращении акций уполномоченный представитель местного исполнительного органа района:
обосновав причину прекращения акций, дает указание организаторами в течение 24 часов оформляет данное указание письменно и вручает организаторам;
устанавливает время для выполнения указания о прекращении акции;
в случае невыполнения организаторами указания о прекращении акции, обращается непосредственно к участникам акций и устанавливает дополнительное время для выполнения указания о прекращении акций.
2) в случае невыполнения указания о прекращении акций сотрудники органов внутренних дел принимают необходимые меры по прекращению акций, действуя при этом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанный порядок прекращения акций не применяется в случаях массовых беспорядков, погромов, поджогов и в других случаях, требующих экстренных действий. В таких случаях прекращение акций осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Неисполнение законных требований сотрудников органов внутренних дел или неповиновение (сопротивление) им со стороны участников акций влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
17. Обеспечение условий проведения акций:
1) организаторы акций, должностные лица и другие граждане не вправе препятствовать участникам акций в выражении своих мнений способом, не нарушающим общественного порядка и регламента проведения акций;
2) органы государственной власти, которым адресуются вопросы, явившиеся причинами проведения акции, обязаны рассмотреть данные вопросы по существу, принять по необходимые решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и сообщить о принятых решениях организаторами акций.