Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы
Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 2016 жылғы 21 қазандағы № 4/76 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2016 жылғы 30 қарашада № 3199 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 2020 жылғы 15 қыркүйектегі № 57/518 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Мұнайлы аудандық мәслихатының 15.09.2020 № 57/518 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңына сәйкес, Мұнайлы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1 қосымшасына сәйкес бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібі қосымша реттелсін.
2. Бейбіт жиналыстар мен митингілер өткізу орны болып Маңғыстау ауылындағы Мұнайлы ауданы әкімдігі ғимаратының жанындағы алаң айқындалсын.
3. Осы шешімнің 2 қосымшасына сәйкес бейбіт шерулер және демонстрациялар өткізу үшін арнайы бағдар бекітілсін.
4. Мұнайлы аудандық мәслихатының 2014 жылғы 11 наурыздағы №19/210 "Мұнайлы ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №2400 болып тіркелген, 2014 жылғы 28 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және 2014 жылғы 23 мамырдағы №28-30 (406-408) "Мұнайлы" газетінде жарияланған) және 2015 жылғы 3 шілдедегі №33/348 "Аудандық мәслихаттың 2014 жылғы 11 наурыздағы №19/210 "Мұнайлы ауданында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №2800 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 тамыздада №51(502) "Мұнайлы" газетінде және 2015 жылғы 19 тамыздағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Мұнайлы аудандық мәслихатының аппарат басшысы (А. Жанбуршина) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.

О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
Решение Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 21 октября 2016 года № 4/76. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области от 30 ноября 2016 года № 3199. Утратило силу решением Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 15 сентября 2020 года № 57/518
Сноска. Утратило силу решением Мунайлинского районного маслихата Мангистауской области от 15.09.2020 № 57/518(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" от 17 марта 1995 года, Мунайлинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Дополнительно регламентировать порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Определить местом проведения мирных собраний и митингов площадь возле здании акимата Мунайлинского района в селе Мангистау.
3. Утвердить специальный маршрут для проведения мирных шествий и демонстраций согласно приложению 2 к настоящему решению.
4. Признать утратившим силу решения Мунайлинского районного маслихата от 11 марта 2014 года №19/210 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Мунайлинском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №2400, опубликовано в информационно-правовой системе "Әділет" от 28 апреля 2014 года и в газете "Мұнайлы" от 23 мая 2014 года №28-30 (406-408)) и от 3 июля 2015 года №33/348 "О внесении изменения в решение районного маслихата от 11 марта 2014 года №19/210 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Мунайлинском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №2800, опубликовано в газете "Мұнайлы" от 14 августа 2015 года №51(502) и в информационно-правовой системе "Әділет" от 19 тамызда 2015 года).
5. Руководителю аппарата Мунайлинского районного маслихата (А.Жанбуршина) обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.

6. Осы шешімнің орындалуын бақылау Мұнайлы аудандық мәслихатының әлеуметтік мәселелер жөніндегі, заңдылық, құқық тәртібі, депутаттар өкілеттілігі және әдеп жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (комиссия төрайымы Г. Қонысбаева).
7. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б.Қазақбаев
Аудандық мәслихат хатшысы Б. Назар
"КЕЛІСІЛДІ"
Мұнайлы ауданының әкімі
Н. Тәжібаев
27 қазан 2016 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
"Маңғыстау облысының Ішкі істер
департаменті Мұнайлы ауданының ішкі істер
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бастығы
А.Б.Жақсыбаев
27 қазан 2016 жыл
Мұнайлы аудандық мәслихатының
2016 жылғы 21 қазандағы
№4/76 шешіміне 1 қосымша
Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қосымша реттелген тәртібі 1. Жалпы ережелер
1. Осы бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қосымша реттелген тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткізу тәртібі туралы" Заңына (бұдан әрі - Заң), бейбіт жиналыстарды, митингілерді, шерулерді, пикеттер және демонстрацияларды ұйымдастыру және өткізу мәселелерін реттейтін басқа да нормативтік - құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
2. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар (бұдан әрі - акциялар) болып тиісті әкімшілік - аумақтық бірліктегі арнайы белгіленген орында немесе арнайы маршрут бойынша, белгіленген күні және уақыт ішінде ауданның жергілікті атқарушы органының жазбаша рұқсатын алған Қазақстан Республикасының азаматының немесе азаматтарының қоғамдық, топтық немесе жеке мүдделерін, сондай - ақ наразылығын білдіруге бағытталған іс-әрекеттері танылады.
3. Бейбіт жиналыстар мен митингілер үшін арнайы орындар, ал шерулер мен демонстрациялар үшін – арнайы маршруттар айқындалады.
Пикеттер және аштық жариялау үшін арнайы орындар айқындалмайды.
Арнайы орындарды айқындайтын ауданның жергілікті атқарушы органы аталған аумақтарды тиісті түрде жабдықтауға, оларды бейбіт жиналыстарды, митингілерді өткізу мақсатында қолдану үшін бейімдеуге (орындықтар, алаңшалар, қоқыс жәшіктері, жарықтандыру) тиіс.
Арнайы орындар міндетті түрде ішкі істер органдарының жедел басқару орталығының бейнебақылау камераларымен немесе объективті себептер бойынша жедел басқару орталығының камераларын орнату мүмкін болмаған жағдайда тиісті іс-шараларды өткізу уақытына жылжымалы бейнебақылау кешендерімен жабдықталуы тиіс.
Ауданның жергілікті атқарушы органы аталған аумақтардың тұрақты түрде жиналуын, тазалануын қамтамасыз етуге тиіс.

6. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Мунайлинского районного маслихата по социальным вопросам, законности, правопорядка, по депутатским полномочиям и этике (председатель комиссии Конысбаева Г).
7. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Б.Казахбаев
Секретарь районного маслихата Б. Назар
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Мунайлинского района
Н. Тажибаев
27 октября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник государственного учреждения
"Отдел внутренных дел Мунайлинского
района Департамента внутренних дел
Мангистауской области"
Жаксыбаев А.Б.
27 октября 2016 года
Приложение 1
к решению Мунайлинского
районного маслихата
от 21 октября 2016 года №4/76
Дополнительно регламентированный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций 1. Общие положения
1. Настоящий дополнительно регламентированный порядок проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций (далее - Порядок) разработан в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" (далее - Закон), иными нормативно-правовыми актами, регулирующие вопросы организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
2. Мирными собраниями, митингами, шествиями, пикетами и демонстрациями (далее - акций) признаются действия гражданина или граждан Республики Казахстан, которые получили письменное разрешение местного исполнительного органа района на соответствующей административно-территориальной единице на определенном специальном месте или по специальному маршруту, в определенный день и течение времени, направленные на выражение общественных, групповых или личных интересов, а также протеста.
3. Для мирных собраний и митингов определяются специальные места, а для шествий и демонстраций-специальные маршруты.
Для пикетов и голодовок специальные места не определяются.
Определяющий специальные места местный исполнительный орган района должны соответствующим образом оборудовать указанные территории, приспособить их к использованию в целях проведения мирных собраний, митингов (скамейки, площадки, урны, освещение).
Специальные места в обязательном порядке должны быть оборудованы таких камерами видеонаблюдения центра оперативного управления органов внутренних дел или при объективной невозможности установления камер центра оперативного управления передвижными комплексами видеонаблюдения во время проведения соответствующих мероприятий.
Местный исполнительный орган района должен обеспечить постоянную уборку, очистку этих территорий.

4. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу қағидаттары:
1) заңдылығы – Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Заңдарын, осы Тәртіптің және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінің талаптарын сақтау;
2) бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларға қатысудың еріктілігі.
2. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу мәселелері бойынша ауданның жергілікті атқарушы органының іс-әрекеттері
5. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу туралы өтінішті беру кезінде Заңның 3 бабының талаптарын бұзу бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуден бас тартуға негіз бола алмайды. Мұндай жағдайларда жол берілген кемшіліктерді жаңа өтініш беру жолымен жою туралы ұсынысты қамтитын ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілінің қолы қойылған түсіндірме сипатындағы ресми жауап беріледі. Жаңа өтінішті қарау мерзімдері ол түскен уақыттан бастап есептеледі.
Әртүрлі өтініш берушілерден өткізу күні бір-біріне сәйкес келетін бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу туралы өтініштер түскен жағдайда ауданның жергілікті атқарушы органымен бұрынырақ түскен өтініш қаралады, ал қалғандарына іс-шараларды өткізу күнін қайта қарау туралы түсіндірме сипатындағы жауап беріледі.
6. Ұйымдастырушылармен бейбіт жиналыстар мен митингтерді өткізу үшін белгіленбеген орын сұралған жағдайда өтініш берушілерге акцияларды арнайы бөлінген орында өткізу жөнінде ұсыныспен жауап беріледі.
7. Ауданның жергілікті атқарушы органы елдегі айтулы күндер мен оқиғаларды ұйымдастыру және өткізу қажеттілігі үшін, қоғамдық қауіпсіздікті, басқа да тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын, сондай-ақ көліктің, инфрақұрылым нысандарының қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуге рұқсат беруден бас тартуға құқылы.
8. Ауданның жергілікті атқарушы органының бас тарту туралы шешімі дәлелді, Заң мен осы Тәртіптің нормаларымен қатар, ұйымдастырушылардың сол немесе өзге де нормалар мен талаптардың сақталмауы көрсетілген нақты дәйектерге негізделген болуы тиіс.
Бұдан бөлек, рұқсат беруден бас тартылған жағдайда, ұйымдастырушылар дереу барлық дайындық іс-шараларын тоқтату және бұл туралы ықтимал қатысушыларды тиісті хабарландыру бойынша шаралардың қабылдануы керектігі жазбаша түсіндірілуге тиіс.
Сондай-ақ, рұқсат етілмеген акцияларды ұйымдастыру және өткізу үшін заңмен белгіленген жауапкершілігі туралы түсіндірілуге тиіс.

4. Принципы проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) законность-соблюдение Конституции Республики Казахстан, Законов Республики Казахстан, требований настоящего Порядка и иных законодательных актов Республики Казахстан;
2) добровольность участия в мирных собраниях, митингах, шествиях, пикетах и демонстрациях.
2. Действия местного исполнительного органа района по вопросам проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
5. Нарушение требований статьи 3 Закона при подаче заявления о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций не может являться основанием для отказа в проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций. В таких случаях за подписью уполномоченного представителя местного исполнительного органа района дается официальный ответ разъяснительгого характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
В случае поступления от различных заявителей заявлений на проведение мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, дата проведения которых совпадают, то местным исполнительным органом района рассматривается ранее поступившее заявление, остальным дается ответ разъяснительного характера о пересмотре даты проведения мероприятии.
6. В случаях, когда организаторами запрошено не определенное место для проведения мирных собраний и митингов, заявителям дается ответ с предложением провести акцию в специально отведенном месте.
7. Местный исполнительный орган района из-за необходимости организаций и проведения значимых дат и событий в стране, в целях обеспечения общественной безопасности, прав и свобод других лиц, а также нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры может отказать в разрешении на проведение мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
8. Решение местного исполнительного органа района об отказе должны быть мотивированными, основанными на нормах Закона и настоящего порядка, а также и на фактических данных, указывающих на несоблюдение организаторами тех или иных норм и требований.
Кроме того, при отказе в разрешении, организаторам письменно должно быть разъяснено, что им следует незамедлительно принять меры по отмене всех подготовительных мероприятий и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.
Также, должно разъяснено об установленной законом ответственности за организацию и проведение несанкционированных акций.

9. Ұйымдастырушылар дайындық іс-шараларын тоқтату бойынша өз бетімен шаралар қабылдамаған жағдайларда, ауданның жергілікті атқарушы органы өзінің ресми интернет-сайтында, сондай-ақ мүмкіндігінше ұйымдастырушылар заңсыз акцияларды шақыруларын орналастырған немесе орналастырып жатқан барлық ресурстарда рұқсат етілмеген акцияларға қатысқаны үшін жауапкершілігі туралы ескертумен бірге, рұқсат беруден бас тарту туралы ақпаратты орналастырады.
3. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуді ұйымдастырушылардың әрекеттері
10. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуді ұйымдастыруға:
1) ауданның жергілікті атқарушы органына бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу туралы өтініш беру;
өтініште көрсетіледі:
іс-шаралардың мақсаты;
іс-шаралардың нысаны;
іс-шараларды өткізу орны (орындары), қатысушылардың қозғалыс маршруттары;
іс-шаралардың басталуы және аяқталуының күні мен уақыты;
қатысушылардың болжамды саны;
ұйымдастырушылардың қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету, медициналық көмекті ұйымдастыру нысандары мен әдістері, дыбыс күшейткіш техникалық құралдарды қолдану ниеті;
акцияларды ұйымдастырушылардың тегі, аты, әкесінің аты немесе атауы, оның тұрғылықты мекен-жайы не қазіргі уақытта мекендеген жері немесе тұрған орны туралы мәліметтер және телефон нөмірлері;
акцияларды ұйымдастыру және өткізу бойынша акцияларды ұйымдастырушыларымен билік етушілік функцияларын орындауға уәкілеттік берілген адамдардың тектері, аттары, әкесінің аттары;
іс-шараларды өткізу туралы хабарландыруды беру күні.
2) көрнекі насихат құралдарын дайындау және тарату;
3) акцияларды ұйымдастыру және өткізу мақсатында жасалатын Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да әрекеттер жатады.
11. Қазақстан Республикасының он сегіз жасқа толған бір немесе бірнеше азаматтары бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялардың ұйымдастырушысы бола алады.
Ұйымдастырушылар бола алмайды:
1) сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеттілігі шектеулі деп танылған тұлғалар, сондай-ақ соттың үкімі бойынша бас бостандығынан айыру орындарындағы тұлғалар;
2) заңмен белгіленген тәртіпте әрекеті тоқтатылған немесе тыйым салынған немесе таратылған саяси партиялар, басқа да қоғамдық бірлестіктер және діни бірлестіктер, олардың аймақтық бөлімдері мен басқа да құрылымдық бөлімшелері.
12. Ұйымдастырушылардың құқықтары бар:
1) акцияларды ауданның жергілікті атқарушы органының рұқсатында көрсетілген арнайы орындарда және арнайы маршрут бойынша және уақытта өткізуге;

9. В случаях, когда организаторы не принимают самостоятельных мер по отмене подготовительных мероприятий, местный исполнительный орган района размещает информацию об отказе в разрешении, с предупреждением об ответственности за участие в несанкционированных акциях на своем официальном интернет-сайте, а также по возможности на всех ресурсах, где организаторами размещались или размещаются призывы, приглашения на незаконную акцию.
3. Действия организаторов проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
10. К организации проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) подача заявления о проведении мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в местный исполнительной орган района;
в заявлении указываются:
цель мероприятия;
форма мероприятия;
место (места) проведения мероприятия, маршруты движения участников;
дата и время начала и окончания мероприятия;
предполагаемое количество участников;
формы и методы обеспечения организаторами общественного порядка, организации медицинской помощи, намерение использовать звукоусиливающие технические средства;
фамилия, имя, отчество либо наименование организаторов мероприятий, сведения о их месте жительства или месте пребывания либо месте нахождения в настоящее время и номера телефонов;
фамилии, имени и отчества лиц, уполномоченных организатором мероприятия на выполнение распорядительные функции по организации и проведению мероприятия;
дата подачи уведомления о проведении мероприятия;
2) изготовление и распространение средств наглядной агитации;
3) другие действия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан совершаемые в целях подготовки и проведения акций.
11. Организаторами мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций могут быть один или несколько граждан Республики Казахстан, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
Не могут быть организаторами:
1) лица, признанные судом недееспособным либо ограниченно дееспособным, а также лица, содержащееся в местах лишения свободы по приговору суда;
2) политические партий, другие общественные объединения и религиозные объединения, их региональные отделения и иные структурные подразделения, деятельность которых приостановлены или запрещены либо ликвидированы в установленном законом порядке.
12. Организаторы имеют права:
1) проводить акций в специальных местах и по специальному маршруту и во время, которые указаны в разрешении местного исполнительного органа района;

2) ауданның жергілікті атқарушы органынан рұқсат алған жағдайда акциялардың мақсаттарын қолдау үшін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, үндеу парағын тарату, плакаттар, транспаранттар, ұрандар дайындау жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де нысандарда алдын ала насихат жүргізуге;
3) акциялардың жекелеген қатысушыларына оны ұйымдастыру және өткізу бойынша билік етушілік функцияларын орындауға уәкілеттік беруге;
4) ерікті қайырымдылықты жинауда, қарарларға, талаптарға және азаматтардың басқа да өтініштеріне қол жинауды ұйымдастыруға;
5) азаматтардың мемлекеттік билік органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, лауазымды тұлғалардың бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуге құқығын бұзатын шешімдеріне және әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдануға.
13. Ұйымдастырушылар:
1) ауданның жергілікті атқарушы органына Заңмен белгіленген тәртіпте іс-шараларды өткізу туралы өтініш беруге;
2) өтініште көрсетілген акцияларды өткізу шарттарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) акцияларға қатысушылардан қоғамдық тәртіпті және акцияларды өткізу регламентін сақтауды талап етуге. Акцияларды ұйымдастырушылардың заңды талаптарын орындамаған тұлғалар осы іс-шараларды өткізу орнынан кетірілуге тиіс;
4) өз құзіретінің шегінде акцияларды өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті және азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, ал Заңда көзделген жағдайларда осы міндетті ауданның жергілікті атқарушы органының және ішкі істер органының уәкілетті өкілімен бірлесіп, олардың барлық заңды талаптарын орындай отырып, орындауға;
5) қатысушылар құқыққа қарсы әрекеттерді жасаған жағдайда акцияларды тоқтата тұруға немесе оларды тоқтатуға;
6) акцияларды өткізу орнында жасыл желектердің, кіші сәулет нысандарының, құрылыстар мен ғимараттардың, жабдықтардың және басқа да мүліктің сақталуын қамтамасыз етуге;
7) акциялардың қатысушыларының назарына ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілінің акцияларды тоқтата тұру немесе тоқтату туралы талабын жеткізуге;
8) акцияларды ұйымдастырушының айрықша белгісін иеленуге. Ұйымдастырушылармен өкілеттік берілген тұлғалардың да айрықша белгісі болуы міндетті;
9) акцияларға алкогольдік және есірткілік масаң күйіндегі тұлғалардың қатысуына жол бермеуге;
10) акцияларды өткізу барысында қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын транспаранттарды, ұрандарды, өзге де материалдарды (көрнекі, аудио/бейне), көпшілік алдында сөз сөйлеулерді дайындауға және/немесе қолдануға, сондай-ақ кімнің болса да адресіне бағытталған кемсітулерге жол бермеуге міндетті.

2) в случае получения разрешения от местного исполнительного органа района проводить предварительную агитацию для поддержки целей акции через средства массовой информации, путем распространения листовок, изготовления плакатов, транспарантов, лозунгов и в иных формах, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
3) уполномочивать отдельных участников акций на выполнение распорядительных функции по его организации и проведению;
4) организовывать сбор добровольных пожертвований, сбор подписей на резолюций, требований и других обращении граждан;
5) обжаловать решения и действия (бездействия) органов государственной власти, общественных объединений, должностных лиц, нарушающие право граждан на проведение мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
13. Организатор обязан:
1) подать в местный исполнительной орган района заявление о проведении мероприятия в порядке, установленные Законом;
2) обеспечивать соблюдение условий проведения акций, указанных в заявлении;
3) требовать от участников акций соблюдения общественного порядка и регламента проведения акций. Лица, не подчинившиеся законным требованиям организаторов акций, должны быть удалены с места проведения данных мероприятий;
4) обеспечивать в пределах своей компетенции общественный порядок и безопасность граждан при проведении акций, а в случаях, предусмотренных Законом, выполнять эту обязанность совместно с уполномоченным представителем местного исполнительного органа района и органа внутренних дел, выполняя при этом все их законные требования;
5) приостанавливать акций или прекращать их, в случае совершения участниками противоправных действий;
6) обеспечивать сохранность зеленых насаждений, малых архитектурных форм, строений и сооружений, оборудования и другого имущества в месте проведения акции;
7) довести до сведения участников акций требование уполномоченного представителя местного исполнительного органа района о приостановлении или прекращении акций;
8) иметь отличительный знак организатора акций. Уполномоченные организаторами лица также обязаны иметь отличительный знак;
9) не допускать участия в акций лиц, находящихся в состоянии алкогольного и наркотического опьянения;
10) не допускать в ходе проведения акций подготовки и/или использования транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), публичных выступлений, призывающих к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений, направленных в адрес кого бы то ни было.

14. Акцияларға қатысушылардың құқықтары бар:
1) акциялардың мақсаттарына сәйкес шешімдерді талқылауларға және қабылдауларға, өзге де ұжымдық әрекеттерге қатысуға;
2) акцияларды өткізу кезінде түрлі рәміздер мен ұжымдық немесе жеке пікірді білдірудің өзге де бұқаралық құралдарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасымен тыйым салынбаған насихат құралдарын қолдануға;
3) қарарлар, талаптар мен азаматтардың басқа да өтініштерін қабылдауға және оларды мемлекеттік билік органдарына және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, қоғамдық және діни бірлестіктерге, халықаралық және өзге де органдар мен ұйымдарға жолдауға.
Іс-шараларды өткізу кезінде олардың қатысушылары міндетті:
1) акцияларды ұйымдастырушылардың, олар өкілеттік берген тұлғалардың, ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің барлық заңды талаптарын орындауға;
2) қоғамдық тәртіпті және акцияларды өткізудің регламентін сақтауға.
4. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізуді тоқтату
15. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды тоқтату негіздері болып табылады:
1) азаматтардың өмірі мен денсаулығы үшін, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың мүлкіне нақты қауіп төндіру;
2) акцияларға қатысушылардың құқыққа қарсы әрекеттерді жасауы және ұйымдастырушылардың бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу тәртібіне қатысты Заң нормаларын қасақана бұзуы, соның ішінде алкогольді ішімдіктерді ішу, есірткі құралдарды, психотроптикалық заттарды, сол тектестерді және прекурсорларды пайдалану.
16. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды тоқтату тәртібі:
1) акцияларды тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда ауданның жергілікті атқарушы органының уәкілетті өкілі:
ұйымдастырушыларға акцияларды тоқтатудың себебін негіздеп, нұсқау береді және 24 сағаттың ішінде аталған нұсқауды жазбаша рәсімдейді және ұйымдастырушыға тапсырады;
іс-шараларды тоқтату туралы нұсқауды орындау үшін уақыт белгілейді;
ұйымдастырушылар тоқтату туралы нұсқауды орындамаған жағдайда, іс-шараларға қатысушыларға тікелей жүгінеді және іс-шараларды тоқтату туралы нұсқауды орындау үшін қосымша уақыт белгілейді;
2) іс-шараларды тоқтату туралы нұсқау орындалмаған жағдайда ішкі істер органдарының қызметкерлері бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ете отырып, іс-шараларды тоқтату бойынша қажетті шараларды қабылдайды.
Іс-шараларды тоқтатудың көрсетілген тәртібі жаппай тәртіпсіздік, қирату, өрт қою жағдайларында және шұғыл әрекеттерді қажет ететін басқа да жағдайларда қолданылмайды. Мұндай жағдайларда, іс-шараларды тоқтату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Іс-шараларға қатысушылар тарапынан ішкі істер органдары қызметкерлерінің заңды талаптарын орындамауы немесе оларға бағынбауы (қарсылық көрсетуі) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.

14. Участники акции имеют права:
1) участвовать в обсуждениях и принятиях решений, иных коллективных действиях в соответствии с целями акций;
2) использовать при проведении акций различные символики и иные средства публичного выражения коллективного или индивидуального мнения, а также средства агитации, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
3) принимать резолюции, требования и другие обращения граждан и направлять их в органы государственной власти и органы местного самоуправления, общественные и религиозные объединения, международные и иные органы и организации.
Во время проведения мероприятий их участники обязаны:
1) выполнять все законные требования организаторов акций, уполномоченных ими лиц, уполномоченного представителя местного исполнительного органа района и сотрудников органов внутренних дел;
2) соблюдать общественный порядок и регламент проведения акций.
4. Прекращение проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
15. Основаниями прекращения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций являются:
1) создание реальной угрозы для жизни и здоровья граждан, а также имущества физических и юридических лиц;
2) совершение участниками акций противоправных действий и умышленное нарушение организаторами требований Закона, касающихся порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций, в том числе распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров;
16. Порядок прекращения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) в случае принятия решения о прекращении акций уполномоченный представитель местного исполнительного органа района:
обосновав причину прекращения акций, дает указание организаторами в течение 24 часов оформляет данное указание письменно и вручает организаторам;
устанавливает время для выполнения указания о прекращении мероприятия;
в случае невыполнения организаторами указания о прекращении, обращается непосредственно к участникам мероприятий и устанавливает дополнительное время для выполнения указания о прекращении мероприятия;
2) в случае невыполнения указания о прекращении мероприятия сотрудники органов внутренних дел принимают необходимые меры по прекращению мероприятия, действуя при этом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Указанный порядок прекращения мероприятия не применяется в случаях массовых беспорядков, погромов, поджогов и в других случаях, требующих экстренных действий. В таких случаях прекращение мероприятия осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Неисполнение законных требований сотрудников органов внутренних дел или неповиновение (сопротивление) им со стороны участников мероприятия влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.

17. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларды өткізу үшін шарттарын қамтамасыз ету:
1) акцияларды ұйымдастырушылар, лауазымды тұлғалар және басқа да азаматтар акцияларға қатысушылардың қоғамдық тәртіпті және іс-шараларды өткізу регламентін бұзбайтын әдіспен өздерінің пікірлерін білдіруіне кедергі келтіруге құқылы емес;
2) акцияларды өткізуге себеп болған мәселелер жолданған мемлекеттік билік органдары осы мәселелерді мәні бойынша қарауға, олар бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте қажетті шешімдер қабылдауға және қабылданған шешімдер туралы акцияларды ұйымдастырушыларды хабардар етуге міндетті.
Мұнайлы аудандық мәслихатының
2016 жылғы 21 қазандағы
№4/76 шешіміне
2 қосымша
Бейбіт шерулер және демонстрациялар өткізу үшін арнайы бағдар

17. Обеспечение условий для проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций:
1) организаторы акций, должностные лица и другие граждане не вправе препятствовать участникам акций в выражении своих мнений способом, не нарушающим общественного порядка и регламента проведения мероприятия;
2) органы государственной власти, которым адресуются вопросы, явившиеся причинами проведения акции, обязаны рассмотреть данныевопросыпо существу, принять по необходимые решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и сообщить о принятых решениях организаторами.
Приложение 2
к решению Мунайлинского районного маслихата
от 21 октября 2016 года
№4/76
Cпециальный маршрут для проведения мирных шествий и демонстраций