Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикиттер және демонстрациялар өткізуді қосымша реттеу туралы қағидаларын бекіту туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2016 жылғы 1 шілдегі № 44 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 2 тамызда № 6565 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 2020 жылғы 16 қыркүйектегі № 442 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Жітіқара ауданы мәслихатының 16.09.2020 № 442 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" 1995 жылғы 17 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Жітіқара ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу мақсатында қоса беріліп отырған жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуді қосымша реттеу туралы қағидалары бекітілсін.
2. Мәслихаттың 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 394 "Жітіқара ауданының аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" шешімі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6161 болып тіркелген, 2016 жылғы 04 ақпанда "Авангард" газетінде жарияланған)
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
Жітіқара аудандық
мәслихатының хатшысы А. Кабиев
"Жітіқара ауданы әкімідігінің ішкі саясат
бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының
уақытша міндетін атқарушы
___________ Мамырова А.С.
Мәслихаттың
2016 жылғы 01 шілдедегі
№ 44 шешімімен бекітілген
Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткiзуді қосымша реттеу туралы қағидалары
1. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткiзу туралы ауданның жергiлiктi атқарушы органға өтiнiш берiледi (бұдан әрі – Жітіқара ауданының әкімдігі).
2. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткiзу туралы өтiнiштерді еңбек ұжымдарының, қоғамдық бiрлестiктердiң немесе Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген топтарының он сегiз жасқа толған уәкiлдерi бередi.
3. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткiзу туралы өтiнiш оны өткiзудiң белгiленген датасынан кемiнде 10 күн бұрын жазбаша нысанда берiледi. Өтiнiште шараны өткiзу мақсаты, нысаны, өткiзiлетiн жерi немесе қозғалыс маршруттары, оның басталатын және аяқталатын уақыты, қатысушылардың ықтимал саны, уәкiлдердiң (ұйымдастырушылардың) және қоғамдық тәртiптiң сақталуына жауапты адамдардың тегi, аты, әкесiнiң аты, олардың тұратын және жұмыс iстейтiн (оқитын) жерi, өтiнiштiң берiлген датасы көрсетiледi. Өтiнiштiң берiлген мерзiмi оның Жітіқара ауданының әкімдігінде тiркелген күнiнен бастап есептеледi.

Об утверждении Правил о дополнительном регламентировании проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
Решение маслихата Житикаринского района Костанайской области от 1 июля 2016 года № 44. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 2 августа 2016 года № 6565. Утратило силу решением маслихата Житикаринского района Костанайской области от 16 сентября 2020 года № 442
Сноска. Утратило силу решением маслихата Житикаринского района Костанайской области от 16.09.2020 № 442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 10 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Житикаринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. В целях дополнительного регламентирования порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций утвердить прилагаемые Правила о дополнительном регламентировании проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций.
2. Признать утратившим силу решение маслихата от 21 декабря 2015 года № 394 "О дополнительном регламентировании порядка проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6161, опубликовано от 4 февраля 2016 года в газете "Авангард").
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь Житикаринского
районного маслихата А. Кабиев
Временно исполняющая обязанности руководителя
государственного учреждения "Отдел внутренней
политики акимата Житикаринского района"
________________________ Мамырова А.С.
Утверждены
решением маслихата
от 1 июля 2016 года № 44
Правила о дополнительном регламентировании проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций
1. О проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подается заявление в местный исполнительный орган района (далее – акимат Житикаринского района).
2. Заявление о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подают уполномоченные трудовых коллективов, общественных объединений или отдельных групп граждан Республики Казахстан, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
3. Заявление о проведении собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации подается в письменной форме не позднее чем за десять дней до намеченной даты их проведения. В заявлении указываются цель, форма, место проведения мероприятия или маршруты движения, время его начала и окончания, предполагаемое количество участников, фамилии, имена, отчества уполномоченных (организаторов) и лиц, ответственных за соблюдение общественного порядка, место их жительства и работы (учебы), дата подачи заявления. Срок подачи заявления исчисляется со дня его регистрации в акимате Житикаринского района.

4. Жітіқара ауданының әкімдігі өтiнiштi қарайды және өтiнiште көрсетiлген шараның өткiзiлетiн уақытынан кемiнде бес күн бұрын уәкiлдерге (ұйымдастырушыларға) қабылданған шешiм туралы хабарлайды.
5. Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу туралы өтініш беру кезінде осы Қағидалардың 3-тармағының талаптары сақталмаған жағдайда Жітіқара ауданның әкімдігі жіберілген бұзушылықтарды жаңа өтініш беру жолымен жоюды ұсына отырып, түсіндіру мазмұнындағы ресми жауап қайтарады. Жаңа өтінішті қарау мерзімі оның тіркелген күнінен бастап есептеледі.
6. Жітіқара ауданының әкімдігі басқа азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, қоғамдық қауiпсiздiктi, сондай-ақ көлiктiң, инфрақұрылым объектiлерiнiң қалыпты жұмыс iстеуiн, жасыл желектер мен шағын сәулет нысандарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында, қажет болған жағдайда, өтiнiш жасағандарға шараны өткiзудiң өзге уақыты мен жерiн ұсынады.
7. Жиналыстар және митингілер өткізу орындары осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
8. Шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруттары осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
9. Жиналыстар, митингiлер, шерулер және демонстрациялар, сондай-ақ оларға қатысушылардың сөз сөйлеуi өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
10. Жиналыстарды, митингiлерде, шерулердi, пикеттердi, демонстрацияларды өткiзу кезiнде уәкiлдер (ұйымдастырушылар), сондай-ақ басқа да қатысушылар қоғамдық тәртiптi сақтау қажет.
11. Шараларды ұйымдастырушылар мен оларға қатысушылардың:
1) көлiктiң және жаяу жүргiншiлердiң қозғалысына бөгет жасауына;
2) елдi мекеннiң инфрақұрылым объектiлерiнiң үздiксiз жұмыс iстеуiне кедергi келтiруiне;
3) Жітіқара ауданының әкімдігінің рұқсатынсыз киiз үйлер, шатырлар, өзге де уақытша құрылыстар тұрғызуына;
4) шараны өткізу кезінде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуші мемлекеттік органдар өкілдерінің қызметіне кез келген нысанда араласуына;
5) жасыл желектерге, шағын сәулет нысандарына залал келтiруiне;
6) өзiмен бiрге суық қаруды, атыс және өзге де қаруды, сондай-ақ адамдардың өмiрi мен денсаулығына қарсы, азаматтарға және заңды тұлғалардың меншiгiне материалдық залал келтiру үшiн пайдаланылуы мүмкiн арнайы жасалған немесе бейiмделген заттарды алып жүруiне;
7) алкогольдік және есірткілік масаң күйде қатысуға жол берілмейді.
12. Жиналыс, митинг, шеру, пикет немесе демонстрация өткізу орындарында:
1) алкогольдік ішімдіктер ішуге, есірткі заттарды, психотропты заттарды, соған ұқсас прекурсорларды пайдалануға;

4. Акимат Житикаринского района рассматривает заявление и сообщает уполномоченным (организаторам) о принятом решении не позднее, чем за пять дней до времени проведения мероприятия, указанного в заявлении.
5. В случае несоблюдения требований пункта 3 настоящих Правил при подаче заявления о проведении собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций акиматом Житикаринского района дается официальный ответ разъяснительного характера с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления. Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются со дня его регистрации.
6. Акимат Житикаринского района в целях обеспечения прав и свобод других лиц, общественной безопасности, а также нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры, сохранности зеленных насаждений и малых архитектурных форм при необходимости предлагает обратившимся с заявлением иные время и место проведения мероприятия.
7. Определить места проведения собраний и митингов согласно приложения 1 к настоящим Правилам.
8. Определить маршруты проведения шествий и демонстраций согласно приложения 2 к настоящим Правилам.
9. Собрания, митинги, шествия и демонстрации, а также выступления их участников проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и в обусловленном месте.
10. При проведении собраний, митингов, шествий, пикетов, демонстраций уполномоченным (организаторам), а также иным участникам необходимо соблюдать общественный порядок.
11. Организаторами и участниками мероприятия не допускается:
1) препятствование движению транспорта и пешеходов;
2) создание помех для бесперебойного функционирования объектов инфраструктуры населенного пункта;
3) установление юрт, палаток, иных временных сооружений без согласования с акиматом Житикаринского района;
4) вмешательство в любой форме в деятельность представителей государственных органов, обеспечивающих общественный порядок при проведении мероприятий;
5) нанесение ущерба зеленым насаждениям, малым архитектурным формам;
6) иметь при себе холодное, огнестрельное и иное оружие, а также специально подготовленные или приспособленные предметы, которые могут быть использованными против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба гражданам и собственности юридических лиц;
7) участие в состоянии алкогольного и наркотического опьянения.
12. В местах проведения собрания, митинга, шествия, пикета или демонстрации не допускается:
1) распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров;

2) мазмұны қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға бағытталған, сондай-ақ қорлайтын транспаранттарды, ұрандарды, басқа да материалдарды (визуалды, аудио/бейне) пайдалануға, сондай-ақ көпшілік сөз сөйлеулерді қолдануға жол берілмейді.
13. Пикеттер өтiнiште көрсетiлген мақсатқа сәйкес, белгiленген мерзiмде және келiсiлген жерде өткiзiледi.
14. Қоғамдық тәртіпті және пикет қатысушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында:
1) түрлі дара пикеттердің қатысушыларына анық көрініп тұрып орналасу қажет;
2) Жітіқара ауданының әкімдігі бір күні және бір уақытта, бір объектіде үштен аспайтын дара пикет өткізуге рұқсат бере алады;
3) пикет өткізу кезінде пикет өткізілетін объектінің алдында орналасуға, көрнекі үгіт құралдарын пайдалануға, пикеттің тақырыбы бойынша қысқа ұрандар, құлақтандырулар айқайлауға рұқсат етіледі.
15. Пикет жалғастырудың өзге нысаны (митинг, жиналыс, шеру, демонстрация) айқындалған жағдайда белгіленген тәртіппен Жітіқара ауданының әкімдігінен рұқсат алу қажет.
16. Жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар егер:
- өтiнiш берiлмеген болса;
- тыйым салу туралы шешiм шығарылса;
- оларды өткізу кезінде "Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" 1995 жылғы 17 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабында көзделген тәртiп бұзылған жағдайда, сондай-ақ азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төнетiн, қоғамдық тәртiп бұзылатын жағдайда Жітіқара ауданының әкімдігі өкілінің талабы бойынша тоқтатылады.
17. Жітіқара ауданының әкімдігі өкiлiнiң заңды талабын орындаудан бас тартылған жағдайда оның нұсқауы бойынша iшкi iстер органдары жиналысты, митингiнi, шерудi, пикет қоюды және демонстрацияны тоқтату жөнiнде қажеттi шаралар қолданады.
18. Жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды ұйымдастыру мен өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауап бередi.
19. Жиналыстарды, митингiлердi, шерулердi, пикеттердi және демонстрацияларды өткiзу кезiнде оларға қатысушылардың азаматтарға, қоғамдық бiрлестiктерге, мемлекетке келтiрген материалдық залалы үшін заңмен белгiленген тәртiп бойынша өтем жасалуға тиiс.
20. Жиналыс, митинг, шеру, пикет және демонстрация өткiзу кезінде, оның ішінде қоғамдық тәртiптi сақтау, үй-жайлар беру, санитарлық тазарту, жарық беру және техникалық қамсыздандыру жөніндегі барлық қосымша шығындарды оларды ұйымдастырушылар өтейдi.
Жиналыстар, митингiлер,
шерулер, пикеттер және
демонстрациялар өткізуді
қосымша реттеу туралы
қағидаларына 1-қосымша
Жітіқара ауданы аумағындағы жиналыстар және митингілер өткізу орындары
р/с
Жітіқара ауданы аумағындағы жиналыстар және митингілер өткізу орындары
1.
2.
Жітіқара қаласы:
орталық алаң;
Жеңіс Саябағына қатысты аумақ.
Жиналыстар, митингiлер,
шерулер, пикеттер және
демонстрациялар өткізуді
қосымша реттеу туралы
қағидаларына 2-қосымша
Жітіқара ауданы аумағындағы шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруттары
№ п/п
Жітіқара ауданы аумағындағы шерулер мен демонстрациялар өткізу маршруттары
1.
2.
Жітіқара қаласы:
Ақслу Ақын көшесі (аудандық әкімдігі ғимаратынан) Уалиханов көшесімен қиылысына дейін (Ақслу Ақын көшесімен қиылысы), Ленин көшесімен қиылысына дейін; Ленин көшесі (Уалиханов көшесімен қиылысы) орталық алаңға дейін;
Абай жолы аллеясы.

2) использование транспарантов, лозунгов, иных материалов (визуальных, аудио/видео), а также публичные выступления, содержащие призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений.
13. Пикеты проводятся в соответствии с целями, указанными в заявлении, в определенные сроки и обусловленном месте.
14. В целях обеспечения общественного порядка и безопасности участников пикета:
1) участникам различных одиночных пикетов необходимо располагаться в пределах прямой видимости;
2) акимат Житикаринского района может разрешить проведение в один и тот же день и время, на одном и том же объекте не более трех одиночных пикетов;
3) при пикетировании разрешается располагаться у пикетируемого объекта, использовать средства наглядной агитации, выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
15. В случае определения иной формы продолжения пикета (митинг, собрание, шествие, демонстриция) необходимо получение в установленном порядке разрешения акимата Житикаринского района.
16. Собрания, митинги, шествия, пикеты и демонстрации прекращаются по требованию представителя акимата Житикаринского района в случаях когда:
1) не было подано заявление;
2) состоялось решение о запрещении;
3) нарушен порядок их проведения, предусмотренный статьей 7 Закона Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан", а также при возникновении опасности для жизни и здоровья граждан, нарушение общественного порядка.
17. В случае отказа от выполнении законных требований представителя акимата Житикаринского района по его указанию органами внутренних дел принимаются необходимые меры по прекращению собрания, митинга, шествия, пикетирования и демонстрации.
18. Лица, нарушившие установленный порядок организации и проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Материальный ущерб, причиненный во время проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций их участниками гражданам, общественным объединениям, государству, подлежит возмещению в установленном законом порядке.
20. Все дополнительные затраты при проведении собрания, митинга, шествия, пикета и демонстрации, в том числе по охране общественного порядка, предоставлению помещений, санитарной очистке, освещению и техническому оснащению, возмещаются их организаторами.
Приложение 1
к Правилам о дополнительном
регламентировании проведения
собраний, митингов, шествий,
пикетов и демонстраций
Места проведения собраний и митингов на территории Житикаринского района
п/п
Места проведения собраний и митингов на территории Житикаринского района
1.
2.
город Житикара:
центральная площадь;
прилегающая территория перед Парком Победы
Приложение 2
к Правилам о дополнительном
регламентировании проведения
собраний, митингов, шествий,
пикетов и демонстраций
Маршруты проведения шествий и демонстраций на территории Житикаринского района
п/п
Маршруты проведения шествий и демонстраций на территории Житикаринского района
1.
2.
город Житикара:
улица Ақслу Ақын (от здания районного акимата) до пересечения с улицей Уалиханова (пересечение с улицей Ақслу Ақын), до пересечения с улицей Ленина; улица Ленина (пересечение с улицей Уалиханова) до центральной площади;
Аллея Абай жолы