Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ақсу қаласының мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 2016 жылғы 08 шілдедегі № 38/5 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 05 тамызда № 5193 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 2019 жылғы 15 мамырдағы № 313/42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 15.05.2019 № 313/42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" № 504 қаулысына сәйкес, Ақсу қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 09.08.2017 № 132/16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ақсу қаласының мұқтаж азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың экономика және бюджет мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Оразалин
Қалалық мәслихаттың хатшысы М. Омарғалиев
Ақсу қаласы мәслихатының
2016 жылғы 8 шілдедегі
№ 38/5 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің
және Ақсу қаласының мұқтаж азаматтарының жекелеген
санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 09.08.2017 № 132/16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) № 504 қаулысына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Аксу
Решение маслихата города Аксу Павлодарской области от 08 июля 2016 года № 38/5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 05 августа 2016 года № 5193. Утратило силу решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 15 мая 2019 года № 313/42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 15.05.2019 № 313/42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категории нуждающихся граждан" Аксуский городской маслихат РЕШИЛ:
Сноска. В преамбулу внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 09.08.2017 № 132/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категории нуждающихся граждан города Аксу.
2. Контроль за выполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по экономике и бюджету городского маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Оразалин
Секретарь городского маслихата М. Омаргалиев
Утверждены
решением Аксуского
городского маслихата
от 8 июля 2016 года № 38/5
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан города Аксу
Сноска. Правила - в редакции решения маслихата города Аксу Павлодарской области от 09.08.2017 № 132/16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее - Типовые правила).

1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Ақсу қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысындағы статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) орталық атқарушы орган – халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкілетті орган – "Ақсу қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9) уәкілетті ұйым - "Азаматтарға арналған Үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамның Павлодар облысы бойынша филиалының әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша Ақсу қалалық бөлімі;
10) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Ақсу қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
11) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері;
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 15.08.2018 № 232/31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Осы Қағидаларда әлеуметтік көмек ретінде жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
4. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.

1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Аксу, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики по Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере занятости и социальной защиты населения, а также межотраслевую координацию, в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
7) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Аксу";
9) уполномоченная организация - отдел города Аксу по социальному обеспечению филиала некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Павлодарской области;
10) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Аксу для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений;
11) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 15.08.2018 № 232/31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом (далее – МИО) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.

5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта бір рет) көрсетіледі.
6. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі:
1) 8 наурыз – Халықаралық әйелдер күні;
2) 9 мамыр – Жеңіс күні;
3) 1 қазан – Халықаралық қарттар күні;
4) қазанның екінші жексенбісі – Қазақстан Республикасының Мүгедектер күнi.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысының ЖАО бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін
айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Әлеуметтік көмек Ақсу қаласының аумағында тұрақыт тұратын, мынадай санаттағы мұқтаж азаматтарға көрсетіледі:
1) Ұлы Отан соғысының (бұдан әрі - ҰОС) қатысушылары мен мүгедектеріне;
2) жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан ҰОС қатысушыларға теңестірілген адамдарға, атап айтқанда:
2-1) Ұлы Отан соғысы кезiнде майдандағы армия құрамына кiрген әскери бөлiмдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық қызмет атқарған Совет Армиясының, Әскери-Теңiз Флотының, бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер және мемлекеттiк қауiпсiздiк әскерлерi мен органдарының ерiктi жалдама құрамаларының адамдарына, яки сол кездерде қорғанысына қатысу майдандағы армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiк шарттарымен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек өткерген жылдарына 1998 жылғы 1 қаңтарға дейiн есептеледi қалаларда болған адамдарға;
2-2) қоршаудағы кезеңде Ленинград қаласының кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс iстеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен әрi "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған азаматтарға;
2-3) екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына;
2-4) басқа мемлекеттердiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушыларға, атап айтқанда:
бұрынғы КСР Одағы үкiмет органдарының шешiмдерiне сәйкес басқа мемлекеттiң аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысқан Совет Армиясының, Әскери-Теңiз флотының, Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң әскери қызметшiлерiне, бұрынғы КСР Одағы (бұдан әрі - КСРО) Iшкi iстер министрлiгiнiң қатардағы және басқарушы құрамының адамдарына (әскери мамандар мен кеңесшiлердi қоса есептегенде); жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлерге; ұрыс қимылдары жүрiп жатқан осы елге жүк жеткiзу үшiн Ауғанстанға жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерiне; бұрынғы КСРО аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмаларды орындау үшiн ұшулар жасаған ұшу құрамының әскери қызметшiлерiне; Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткен жараланған, контузия алған немесе зақымданған, яки ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдерiмен наградталған жұмысшылар мен қызметшiлерге;

5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, один раз в полугодие).
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 8 Марта – Международный женский день;
2) 9 Мая – День Победы;
3) 1 октября – Международный день пожилых людей;
4) второе воскресенье октября – День инвалидов Республики Казахстан.
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утвержденных МИО Павлодарской области.
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи.
8. Социальная помощь предоставляется следующим категориям нуждающихся граждан, постоянно проживающим на территории города Аксу:
1) участникам и инвалидам Великой Отечественной войны (далее - ВОВ);
2) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
2-1) лицам вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
2-2) гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинград на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";
2-3) бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
2-4) участникам боевых действий на территории других государств, а именно:
военнослужащим Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лицам рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (далее – СССР) (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями правительственных органов бывшего СССР принимали участие на территории других государств; военнообязанным, призвавшимся на учебные сборы и направленным в Афганистан в период ведения боевых действий; военнослужащим автомобильных батальонов, направленным в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий; военнослужащим летного состава, совершавшим вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего СССР; рабочим и служащим, обслуживавшим советский контингент в Афганистане, получившим ранения, контузии или увечья, либо награжденным орденами и медалями бывшего СССР за участие в обеспечении боевых действий;

2-5) 1986 - 1987 жылдары Чернобыль АЭС-iндегi (бұдан әрі – ЧАЭС) апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың зардаптарын жоюға қатысқан, сондай-ақ ядролық сынақтар мен жаттығуларға тiкелей қатысқан адамдарға;
3) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан ҰОС мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға, атап айтқанда:
3-1) бұрынғы КСРО қорғау кезiнде, әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн басқа уақытта орындау кезiнде жаралануы, контузия алуы, зақымдануы салдарынан немесе майданда болуына байланысты, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттерде әскери мiндетiн өтеу кезiнде ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлерге;
3-2) ЧАЭС-iндегi апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдарға, сондай-ақ ата-анасының бiрiнiң радиациялық сәуле алуы себебiнен генетикалық жағынан мүгедек болып қалған олардың балаларына;
4) жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан соғысқа қатысушыларға теңестiрiлген адамдардың басқа да санаттарына, атап айтқанда:
4-1) бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасына;
4-2) қайтыс болған ҰОС мүгедектерiнiң және соларға теңестiрiлген мүгедектердiң әйелдерiне (күйеулерiне), сондай-ақ қайтыс болған соғысқа қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргiзген адамдардың, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен наградталған, жалпы ауруға шалдығудың, еңбек ету кезiнде зақым алуының нәтижесiнде және басқа себептерге (құқыққа қайшы келетiндерiнен басқаларына) байланысты мүгедек деп танылған азаматтардың екiншi рет некеге тұрмаған әйелдерiне (күйеулерiне);
4-3) ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегi және мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО-ның ордендерiмен және медальдерiмен наградталған адамдарға, сондай-ақ 1988 - 1989 жылдардағы ЧАЭС-iндегi апаттың зардаптарын жоюға қатысқандарға;
4-4) 1941 жылғы 22 маусым 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдерімен марапатталмаған адамдарға;
5) зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерінен төмен азаматтарға (тұғаларға), атап айтқанда:
5-1) зейнеткерлік жасқа толған, зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең төмен мөлшерін немесе зейнетақының және (немесе) жәрдемақының ең аз мөлшерінен төмен алатын азаматтарға (тұғаларға, зейнеткерлерге);

2-5) лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции (далее - ЧАЭС) в 1986 - 1987 годах, других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского и военного назначения, а также участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
3) лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам ВОВ, а именно:
3-1) военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего СССР, при исполнении иных обязанностей воинской службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении воинской службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
3-2) лицам, ставшим инвалидами вследствие катастрофы на ЧАЭС и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского и военного назначения, испытания ядерного оружия, и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей;
4) другим категориям лиц, приравненных по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
4-1) семьям военнослужащих, погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
4-2) женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ и приравненных к ним инвалидов, а также женам (мужьям) умерших участников ВОВ, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак;
4-3) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ, а также лицам, из числа участников ликвидации последствий катастрофы на ЧАЭС в 1988 - 1989 годах;
4-4) лицам, проработавшим (прослужившим) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденных орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) гражданам (лицам), достигшим пенсионного возраста, получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия, а именно:
5-1) гражданам (лицам, пенсионерам), достигшим пенсионного возраста, получающим минимальный размер пенсии и (или) пособия или ниже минимального размера пенсии и (или) пособия;

5-2) зейнеткерлік жаксқа толған жалғыз басты және жалғыз тұратын азаматтарға (зейнеткерлерге);
5-3) мүгедектер мен қарттарға үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесінде есепте тұрған тұлғаларға;
5-4) 80 жастағы және одан (асқан) көп жасқа толған азаматтарға (зейнеткерлерге);
6) мүгедектерге, атап айтқанда:
6-1) 18 жасқа дейінгі мүгедек-балаларға;
6-2) 1 және 2-топтағы мүгедектерге;
6-3) кәмелетке толмаған балалары бар 3 топтағы мүгедек әйелдерге;
6-4) отбасы құрамында мектепке дейінгі жастағы балалары (баласы) бар мүгедектерге;
6-5) жоғары және орта оқу орындарында сырттай және қашықтықтан оқу түрлерінде оқитын мүгедектерге;
6-6) жүктілік мерзімінде 12 аптаға дейін есепке тұрған жүкті мүгедек-әйелдерге;
6-7) санаторлық-курорттық емделуді қажет ететін 1 топтағы мүгедектерге;
7) аз қамтылған азаматтарға, атап айтқанда;
7-1) жедел және жоспарлы хирургиялық операциядан өткен тоқсанның алдындағы тоқсанда жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің бір мөлшерінен аспайтын адамдарға;
7-2) жүктілік мерзімде 12 аптаға дейін есепке тұрған, жан басына шаққандағы орташа табысы күн көріс деңгейінен аспайтын аз қамтылған отбасылардағы жүкті әйелдерге;
7-3) отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын, өрт, зіл-зала апаты, жазатайым оқиға, төтенше жағдайлар, өрт салдарынан өмір сүруге қаражатсыз қалған өмірлік қиын жағдайға тап болған тұлғаларға, соның ішінде үй тұрмысы құралдары, пәтер заттары және шаруашылық құрылыстары жартылай зақымданған кезде;
7-4) отбасының орта есеппен жан басына шаққандағы табысы белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан аспайтын уәкілетті органның есебінде тұрған жұмыссыз азаматтарға;
7-5) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алатын аз қамтылған отбасылардың қатарындағы көп балалы аналарға;
7-6) төрт және одан да көп кәмелеттік жасқа толмаған, отбасының жан басына шаққандағы орташа табысы ең төмен күнкөріс деңгейінің 1,5 еселі ара қатынасынан аспайтын көпбалалы аз қамтылған отбасыларға;"
8) ағымдағы жылғы жалпы білім беру мектептердің түлектерінің қатарынан мемлекеттік жалпы білім беру грантына түсе алмағандарға және қала әкімі грантымен оқып жатқан студенттерге, атап айтқанда;
8-1) ағымдағы жылғы жалпы білім беру мектептердің түлектерінің қатарынан жан басына шаққандағы табысы ағымдағы жылғы 2 тоқсанның күнкөріс минимумының бір есе мөлшерінен аспайтын отбасының балаларына;
8-2) ағымдағы жылғы жалпы білім беру мектептердің түлектерінің қатарынан жетім – балаларға;
8-3) қала әкімінің гранты бойынша оқып жатқан студенттерге;

5-2) одиноким и одиноко проживающим (пенсионерам) гражданам, достигшим пенсионного возраста;
5-3) лицам, состоящим на учете в отделении социальной помощи на дому инвалидам и престарелым;
5-4) гражданам (пенсионерам, лицам) в возрасте от 80 лет и более (старше);
6) инвалидам, а именно:
6-1) детям-инвалидам до 18 лет;
6-2) инвалидам 1 и 2 группы;
6-3) женщинам-инвалидам 3 группы, имеющим несовершеннолетних детей;
6-4) инвалидам, имеющим в составе семьи детей (ребенка) дошкольного возраста;
6-5) инвалидам, обучающимся в высших и средних учебных заведениях по заочной и дистанционной формам обучения;
6-6) женщинам - инвалидам, вставшим на учет в сроке беременности до 12 недель;
6-7) инвалидам 1 группы, нуждающимся в санаторно-курортном оздоровлении;
7) малообеспеченным гражданам, а именно:
7-1) лицам, со среднедушевым доходом, не превышающим однократного размера прожиточного минимума квартала, предшествующего кварталу перенесения срочной и плановой хирургической операции;
7-2) женщинам из малообеспеченных семей со среднедушевым доходом, не превышающим величины прожиточного минимума, вставшим на учет в сроке беременности до 12 недель;
7-3) лицам, попавшим в трудную жизненную ситуацию при наличии среднедушевого дохода семьи не превышающего 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму, оставшимся без средств к существованию вследствие пожара, стихийного бедствия, несчастного случая, чрезвычайной ситуации, в том числе при частичном повреждении предметов домашнего обихода, вещей, жилья и хозяйственных построек;
7-4) безработным гражданам, состоящим на учете уполномоченного органа, доход которых на одного члена семьи не превышает установленной величины прожиточного минимума;
7-5) многодетным матерям из числа малообеспеченных семей, получателей адресной социальной помощи;
7-6) малообеспеченным многодетным семьям, имеющим четырех и более несовершеннолетних детей, со среднедушевым доходом, не превышающим 1,5 кратного отношения к прожиточному минимуму;
8) лицам, из числа выпускников общеобразовательных школ текущего года, не получившим государственный образовательный грант и студентам обучающимся по гранту акима города, а именно:
8-1) выпускникам общеобразовательных школ текущего года из малообеспеченных семей, среднедушевой доход которых во 2 квартале текущего года не превышает однократного размера прожиточного минимума;
8-2) детям – сиротам, из числа выпускников общеобразовательных школ текущего года;
8-3) студентам, обучающимся по гранту акима города;

9) әлеуметтік маңызы бар мынадай аурулардан зардап шегетін азаматтарға, атап айтқанда:
9-1) қатерлі ісіктер ауруымен ауыратын адамдарға
9-2) туберкулез ауруымен ауыратын адамдарға
9-3) адамның қорғаныш тапшылығының қоздырғышы ауруымен ауыраты ауыратын адамдарға;
10) бас бостандығынан айыру мекемелерінен босатылған адамдарға және пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 27.02.2018 № 179/22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
9. Уәкілетті орган әлеуметтік көмекті көрсетеді:
1) Атаулы күндер мен мереке күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек:
1-1) Жеңіс күніне орай уәкілетті ұйымның тізімі негізінде 8-тармақтың 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін;
1-2) Халықаралық әйелдер күніне орай уәкілетті органның тізімі негізінде 8-тармақтың 7-5) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін;
1-3) Халықаралық қарттар күніне орай уәкілетті ұйымның және мүгедектер мен қарттарға үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесінің тізімдері негізінде 8-тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін;
1-4) Қазақстан Республикасының Мүгедектер күніне орай уәкілетті ұйымның және мүгедектер мен қарттарға үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесінің тізімдері негізінде 8-тармақтың 6-1), 6-2), 6-3) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін;
2) Біржолғы әлеуметтік көмек:
2-1) уәкілетті ұйымның тізімі негізінде 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін тұрғын үйді жөндеуге 50 (елу) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде, азық-түлік жиынтығын сатып алуға 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
2-2) 8-тармақтың 1), 2-4), 2-5), 3), 4-4) тармақшаларында (ЧАЭС апатының зардаптарын жоюға қатысқан адамдар санынан ғана) көрсетілген санаттар үшін, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банк операциялары түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), автомобиль немесе теміржол көліктерінде пайдаланылған жол билеттерінің, санатын растайтын құжаттың көшірмелері негізінде, Алматы және Астана қалаларының госпитальдарына бару және тұрғылықты жеріне кері қайтуға жолақы шығыстарын өтеуге;
2-3) 8-тармақтың 1), 2-4), 3-1) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), санатын растайтын құжаттың көшірмелері негізінде, медициналық мекеменің анықтамасына сәйкес (төлеу туралы түбіртек қосымшамен бірге), тіс протездеуге 8 (сегіз) АЕК-тен аспайтындай;

9) гражданам, имеющим следующие социально значимые заболевания, а именно:
9-1) лицам, страдающим онкологическим заболеванием;
9-2) лицам, страдающим туберкулезным заболеванием;
9-3) лицам, страдающим заболеванием вирус иммунодефицита человека;
10) лицам, освободившимся из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 27.02.2018 № 179/22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Уполномоченный орган оказывает социальную помощь:
1) Единовременную социальную помощь к памятным датам и праздничным дням:
1-1) ко Дню Победы для категории, указанной в подпунктах 1), 2), 3), 4), пункта 8 на основании списка уполномоченной организации;
1-2) к Международному женскому дню для категории, указанной в подпункте 7-5) пункта 8 на основании списка уполномоченного органа;
1-3) к Международному дню пожилых людей для категории, указанной в подпункте 5) пункта 8, на основании списков уполномоченной организации и отделений социальной помощи на дому инвалидам и престарелым;
11-4) ко Дню инвалидов Республики Казахстан для категорий, указанных в подпунктах 6-1), 6-2), 6-3) пункта 8 на основании списков уполномоченной организации и отделений социальной помощи на дому престарелым и инвалидам;
Единовременную социальную помощь:
2-1) для категорий, указанных в подпункте 1) пункта 8, на текущий ремонт жилья в размере 50 (пятидесяти) месячных расчетных показателей (далее МРП), на приобретение продуктовых наборов в размере 5 (пяти) МРП – на основании списка уполномоченной организации;
2-2) для категорий, указанных в подпунктах 1), 2-4), 2-5), 3), 4-4) (только лица, из числа участников ликвидации последствий катастрофы на ЧАЭС) пункта 8 на возмещение расходов за проезд в госпитали городов Астаны и Алматы и обратно к месту постоянного проживания - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, копии удостоверения личности, документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка), проездных билетов на автомобильном или железнодорожном транспорте, копии документа, подтверждающего категорию;
2-3) для категорий, указанных в подпунктах 1), 2-4), 3-1) пункта 8, на протезирование зубов, согласно справке медицинского учреждения (с приложением квитанции об оплате), но не более 8 (восьми) МРП - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности, копии документа, подтверждающего категорию;

2-4) 8-тармақтың 5-3) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), уәкілетті органның тізімі, санатын растайтын құжаттың көшірмелері негізінде қатты отын сатып алуға 5 (бес)АЕК мөлшерінде;
2-5) 8-тармақтың 6-6) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), көшірмелері, шаруашылық жүргізу құқындағы "Ақсу орталық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны дәрігерлік-кеңес комиссиясы анықтамасының негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
2-6) 8-тармақтың 8-1), 8-2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы) көшірмелері, білім беру қызметін көрсетуге студенттің, Ақсу қаласы әкімі мен жоғары оқу орны басшысының үш жақты келісім-шарттың негізінде білім беру қызметтерін көрсетуге нақты құнының мөлшерінде;
2-7) 8-тармақтың 9-1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, емханаға тіркелген жері бойынша дәрігерлік-кеңес комиссиясының қортындысы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнының ауруды растайтын анықтамасы, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы) көшірмелері негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
2-8) Ақсу қаласында тұратын және амбулаторлық емделіп жатқан, 8-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, өтініш берген айдан бастап әлеуметтік көмекке құқығы пайда болғанан кейін, шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ақсу орталық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнының ауруды растайтын анықтамасы, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), көшірмелері негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;

2-4) для категории, указанной в подпункте 5-3) пункта 8 на приобретение твердого топлива в размере 5 (пяти) МРП - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, копии удостоверения личности документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка), списков уполномоченного органа, копия документа, подтверждающего категорию;
2-5) для категорий, указанной в подпунктах 6-6) пункта 8 в размере 5 (пяти) МРП - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, копий удостоверения личности, документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка), справки врачебно–консультационной комиссии коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Аксуская центральная больница";
2-6) для категорий, указанных в подпунктах 8-1), 8-2) пункта 8 на оказание образовательных услуг в размере фактической стоимости - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, копий удостоверения личности, документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка), трехстороннего договора на оказание образовательных услуг заключенного между руководителем высшего учебного заведения, акимом города Аксу и студентом;
2-7) для категории, указанной в подпункте 9-1) пункта 8 в размере 7 (семи) МРП на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, заключения врачебно-консультационной комиссии по месту прикрепления к поликлинике, подтверждающей болезнь, документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка) копии удостоверения личности;
2-8) для категории, указанной в подпункте 9-2) пункта 8, проживающим в городе Аксу и находящимся на амбулаторном лечении, в размере 7 (семи) МРП с месяца обращения, после возникновения права на социальную помощь – на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки, подтверждающей болезнь, выданной коммунальным государственным казенным предприятием на праве хозяйственного ведения "Аксуская центральная больница", документа, подтверждающего регистрацию в городе Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности;

2-9) 8-тармақтың 9-3) тармақшасында көрсетілген санаттар, "ЖҚТБ-ға қарсы күресу және алдын алу жөніндегі Павлодар облыстық орталығы" мемлекеттік мекемесінің Ақсу бөлімшесімен берілген тізімі негізінде 7 (жеті) АЕК мөлшерінде;
2-10) 8-тармақтың 10) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін Ақсу қаласы Ішкі істер бөлімінің тізімі, оңалтудың және әлеуметтік құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасы, бір жолғы әлеуметтік көмек екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шоты көрсетілген, Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаты (мекенжай анықтамасы), жеке куәлігінің көшірмесі негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
2-11) 8-тармақтың 6-7) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы) көшірмелері, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, тиісті медициналық мекемесінің санаторлық-курорттық емделуді қажет ететін 1 топ мүгедектігі туралы анықтамасы, оңалтудың жеке бағдарламасының көшірмесі негізінде (сауықтыруға) 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
2-12) 8-тармақтың 6-7) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін өтініш берушінің және еріп жүретін адамның жеке куәлігінің, Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), көшірмелері, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, тиісті медициналық мекемесінің санаторлық-курорттық емделуді қажет ететін 1 топ мүгедектігі туралы анықтамасы, оңалтудың жеке бағдарламасының көшірмесі негізінде (еріп жүретін адамның тұру, тамақтану және жол ақысына) 40 (қырық) АЕК кем емес мөлшерде;
3) Табысты есепке алмағанда тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек:
3-1) 8-тармақтың 2-4), 2-5) тармақшаларында, 3-1), 3-2) тармақшаларында көрсетілген санаттар үшін жеке куәлігінің Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы) көшірмесі, санатың растайтын құжаттың көшірмесі, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші негізінде сауықтыруға 2 (екі) АЕК мөлшерінде.

2-9) для категории, указанной в подпункте 9-3) пункта 8, в размере 7 (семи) МРП – на основании, списка, предоставляемого Аксуским отделением государственного учреждения "Павлодарский областной центр по профилактике и борьбе со СПИДом";
2-10) для категории, указанной в подпункте 10) пункта 8, в размере 5 (пяти) МРП - на основании списка, предоставляемого Отделом внутренних дел города Аксу и индивидуальной программы оказания социальной правовой помощи, а именно в получении единовременной социальной помощи, с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности;
2-11) для категории, указанной в подпункте 6-7) пункта 8, в размере 5 (пяти) МРП (на оздоровление) – на основании заявления с приложением следующих документов: документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности, номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности 1 группы, нуждающиеся в санаторно-курортном оздоровлении, копии индивидуальной программы реабилитации;
2-12) для категории, указанной в подпункте 6-7) пункта 8, в размере не менее 40 (сорока) месячных расчетных показателей (на проезд, проживание и питание сопровождающего лица) – на основании заявления с приложением следующих документов: копии удостоверения личности заявителя и сопровождающего лица, документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка), номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки из соответствующего медицинского учреждения об инвалидности 1 группы, нуждающиеся в санаторно-курортном оздоровлении, копии индивидуальной программы реабилитации;
3) Ежеквартальную социальную помощь без учета дохода:
3-1) для категорий, указанных в подпунктах 2-4), 2-5), подпунктах 3-1), 3-2) пункта 8 - на оздоровление в размере 2 (двух) МРП, на основании заявления с приложением следующих документов: копии удостоверения личности, документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресной справки), номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, копии документа, подтверждающего категорию;

4) Табысты есепке алмағанда ай сайын әлеуметтік көмек:
4-1) 8-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті органның тізімі негізінде дәрі-дәрмек сатып алуға 1 (бір) АЕК мөлшерінде, жергілікті бюджет есебінен көрсетілетін коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарды өтеуге 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
4-2) алып тасталды – Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 27.02.2018 № 179/22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
4-3) Ақсу қаласының селолық округтерінде тұратын 8-тармақтың 9-2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, өтініш берген айдан бастап әлеуметтік көмекке құқығы пайда болғанан кейін, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы) көшірмелері, шаруашылық жүргізу құқығындағы "Ақсу орталық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорнының ауруды растайтын анықтамасы (анықтама берілген уақыттан бастап бір ай мерзімінде жарамды) негізінде амбулаторлық ем алып отырған кезге жол ақысы мен тамаққа 6 (алты) АЕК мөлшерінде;
4-4) алып тасталды – Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 27.02.2018 № 179/22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
4-5) 8-тармақтың 6-4) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің, баланың туу туралы куәлігінің, Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмелері (мекенжай анықтамасы), мектепке дейінгі мекемесімен шартының көшірмесі, мүгедектік тобын растайтын құжат және өткен айда нақты қатысқан күндерінің төлеу түбіртегі, негізінде балалардың (баланың) балаларға арналған мектеп алды мекемесіне баруды төлеуге белгіленген құны мөлшерінде;
4-6) 8-тармақтың 6-5) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмелері (мекенжай анықтамасы), негізінде "Интернет" желісіне қосылу және оны қолдану үшін нақты құны мөлшерінде, білім беру қызметін көрсетуге, студенттің, жоғары оқу орны басшысының келісім - шарттың, мүгедектігі туралы анықтамасының көшірмесі, "Қазақтелеком" АҚ көрсететін телекоммуникациялық қызметі туралы келісім - шарттың көшірмесі, өткен айда төленген түбіртек көшірмесі;

4) Ежемесячную социальную помощь без учета дохода:
4-1) для категории, указанной в подпункте 1) пункта 8 на приобретение лекарств, в размере 1 (одного) МРП, на возмещение затрат по коммунальным услугам, оказываемой за счет средств местного бюджета, в размере 5 (пять) МРП - на основании списка уполномоченного органа;
4-2) исключен решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 27.02.2018 № 179/22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4-3) для категории, указанной в подпункте 9-2) пункта 8, проживающим в сельских округах города Аксу, на проезд и питание в период амбулаторного лечения, в размере 6 (шести) МРП с месяца обращения, после возникновения права на социальную помощь - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, подтверждающего регистрацию по месту жительства на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности справки, подтверждающей болезнь, выданной коммунальным государственным казенным предприятием на праве хозяйственного ведения "Аксуская центральная больница";
4-4) исключен решением маслихата города Аксу Павлодарской области от 27.02.2018 № 179/ 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4-5) для категории, указанной в подпункте 6-4) пункта 8, для оплаты посещения детского дошкольного учреждения детьми (ребенком), в размере установленной стоимости - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка) копии удостоверения личности, копии свидетельства о рождении ребенка (детей), копию договора с дошкольным учреждением, оригинал квитанции об оплате фактической стоимости посещения за прошедший месяц и документ подтверждающий группу инвалидности;
4-6) для категории, указанной в подпункте 6-5) пункта 8 в размере фактической стоимости – для оплаты за подключение к "Интернет" и пользование им - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, адресной справки, копии удостоверения личности, копии договора между студентом и учебным заведением об оказании образовательных услуг, копии справки медико – социальной экспертной комиссии об инвалидности, копии договора с АО "Казахтелеком" об оказании услуг телекоммуникации, квитанцию об оплате за прошедщий месяц;

4-7) 8-тармақтың 8-3) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін уәкілетті органмен берілген тізім негізінде жоғары оқу орындарында оқыған кезеңде тұруына, тамағы мен тұрғылықты жері бойынша жолақысына 20949 (жиырма мың тоғыз жүз қырық тоғыз) теңге мөлшерінде;
5) Табыстарын есепке ала отырып, біржолғы әлеуметтік көмек:
5-1) 8-тармақтың 7-1) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін өтініші, жеке куәлігінгінің Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмелері (мекенжай анықтамасы), учаскелік комиссия берген өтініш берушінің материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу актісі, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі, шаруашылық жүргізу құқындағы "Ақсу орталық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны дәрігерлік-кеңес комиссиясының анықтамасы негізінде, жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамасы 10 (он) АЕК мөлшерінде;
5-2) 8-тармақтың 7-2) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін өтініші, жеке куәлігінің, Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмелері (мекенжай анықтамасы), отбасы мүшерлерінің алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі, шаруашылық жүргізу құқындағы "Ақсу орталық ауруханасы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны дәрігерлік-кеңес комиссиясының анықтамасы негізінде 5 (бес) АЕК мөлшерінде;
5-3) 8-тармақтың 7-3) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), учаскелік комиссия берген өтініш берушінің материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу актісі, көшірмелері, екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау жөніндегі арнаулы комиссияның шешімі бойынша (өрт болған кезде) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігінің төтенше жағдайлар комитеті Павлодар облысы төтенше жағдайлар жөніндегі департаменті Ақсу қаласының төтенше жағдайлар бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің немесе (су тасқыны кезде) "Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігінің төтенше жағдайлар комитеті Павлодар облысы төтенше жағдайлар жөніндегі департаменті" мемлекеттік мекемесінің қорытындысы (анықтамасы) негізінде 70 (жетпіс) АЕК дейінгі мөлшерде;

4-7) для категории, указанной в подпункте 8-3) пункта 8, в период обучения в высших учебных заведениях, на проживание, питание и проезд к месту жительства в размере 20949 (двадцать тысяч девятьсот сорок девять) тенге– на основании списка уполномоченного органа;
5) Единовременную социальную помощь с учетом дохода:
5-1) для категории, указанной в подпункте 7-1) пункта 8 в размере 10 (десяти) МРП - на основании заявления и следующих документов: документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка), акта обследования материально-бытовых условий заявителя, предоставленной участковой комиссией, копии удостоверения личности, номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки врачебно–консультационной комиссии коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Аксуская центральная больница", направление на плановую госпитализацию;
5-2) для категории, указанной в подпункте 7-2) пункта 8 в размере 5 (пяти) МРП - на основании заявления и следующих документов: документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка) сведений о полученных доходах членов семьи за предшествующий квартал, копии удостоверения личности номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, справки врачебно–консультационной комиссии коммунального государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Аксуская центральная больница";
5-3) для категории, указанной в подпункте 7-3) пункта 8, в размере до 70 (семидесяти) МРП – на основании заявления с приложением следующих документов: копии удостоверения личности, документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка), акта обследования материально-бытовых условий заявителя, предоставленной участковой комиссией, номера лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, заключения (справки) из Республиканского государственного учреждения "Отдел по чрезвычайным ситуациям города Аксу Департамента по чрезвычайным ситуациям Павлодарской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (в случае пожара) или государственного учреждения "Департамент по чрезвычайным ситуациям Павлодарской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (в случае наводнения) по решению специальной комиссии по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;

5-4) 8-тармақтың 7-4) тармақшасында және 10) тармақшасында көрсетілген жұмыссыз ретінде уәкілетті органның есебінде тұрған, табысы өтініш берген тоқсанның алдындағы тоқсанда күн көріс минимумының бір еселік мөлшерінен аспайтын санаттар үшін екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көрсетілген өтініші, жеке куәлігінің, Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы) көшірмесі, материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу актісі негізінде жеке қосалқы шаруашылығын дамытуға 113 (жүз он үш) АЕК мөлшерінде.
6) Әлеуметтік көмек мерзімді (жарты жылда бір рет) көрсетіледі:
6-1) 8-тармақтың 8-3) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін білім беру қызметін көрсетуге студенттің, Ақсу қаласы әкімі мен жоғары оқу орны басшысының үш жақты келісім-шарттың негізінде, жеке куәлігінің және Ақсу қаласы аумағында тіркелгенін растайтын құжаттың (мекенжай анықтамасы), екінші деңгейдегі банктерде немесе жеке банктік операцияларының түрлерін жасауға тиісті лицензиясы бар ұйымда жеке шотының нөмірі көшірмелері негізінде білім беру қызметтерін көрсетуге нақты құнының мөлшерінде;
7) Табысты есепке ала отырып, ай сайын әлеуметтік көмек;
7-1) 8-тармақтың 7-6) тармақшада көрсетілген санаттар үшін мектепке дейінгі мекемелерге бала (балалар) баруға нақты бекітілген төлемақы мөлшерінде, екінші дәрежелі банктерде немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асырушы қажетті лицензиясы бар ұйымдарда көрсетілген өтініші, Ақсу қаласы аумағында тұрақты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы), жеке басын куәландыратын құжатың көшірмесі, баласының (балаларының) туу туралы куәлігінің көшірмесі, өтініш берушінің мәртебесін айқындайтын құжат, мектепке дейінгі мекемемен келісімшарт көшірмесін, өткен айда балабақшаға барғанының нақты төлемақысы туралы түбіртектің түпнұсқасы және өтініш берушінің мекен жайы бойынша тіркелген адамдардың алдыңғы тоқсанда алған табыстары туралы мәліметтері негізінде.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді – Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 27.02.2018 № 179/22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 15.08.2018 № 232/31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

5-4) для категорий, указанных в подпунктах 7-4), 10) пункта 8 состоящим на учете уполномоченного органа в качестве безработного, доход, которых не превышает однократного размера прожиточного минимума квартала предшествующего кварталу обращения на развитие личного подсобного хозяйства в размере 113 (ста тринадцати) МРП - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, подтверждающего регистрацию жительства на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности, акта обследования материально-бытовых условий заявителя предоставленной участковой комиссией.
6) Социальная помощь, предоставляемая периодически (один раз в полугодие):
6-1) для категории, указанной в подпункте 8-3) пункта 8 на оказание образовательных услуг в размере фактической стоимости обучения на основании трехстороннего договора на оказание образовательных услуг заключенного между руководителем высшего учебного заведения, акимом города Аксу и студентом, с предоставлением, документа, подтверждающего регистрацию на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности и лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций;
7) Ежемесячную социальную помощь с учетом доходов;
7-1) для категории, указанной в подпункте 7-6) пункта 8, для оплаты посещения детского дошкольного учреждения детьми (ребенком) в размере фактической установленной стоимости - на основании заявления с указанием лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций, документа, подтверждающего регистрацию места жительства на территории города Аксу (адресная справка), копии удостоверения личности, свидетельства о рождении ребенка (детей), документ подтверждающий статус заявителя, договора с дошкольным учреждением, оригинал квитанции об оплате фактической стоимости посещения за прошедший месяц и сведения о полученных доходах лиц, зарегистрированных по адресу заявителя, за предшествующий квартал.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями маслихата города Аксу Павлодарской области от 27.02.2018 № 179/22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 15.08.2018 № 232/31 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. 9 тармақтың 5-3) тармақшада көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
11. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың ЖАО келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей уәкілетті ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша ЖАО бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) Ақсу қаласының аумағында тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты ұсынады.
14. Әлеуметтік көмек ұсынуға қаржыландыру шығыстары Ақсу қаласының бюджетінде ағымдағы қаржы жылына көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті орган тағайындалған соманы алушылардың жеке шоттарына төлемдердің қаржыландыру жоспары бойынша жүргізеді.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару негіздемелері
15. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Ақсу қаласы аумағы шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
16. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
17. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.

10. Размер оказываемой социальной помощи для категории указанной в подпункте 5-3) пункта 9 определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
11. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с МИО области.
3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому МИО по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи представляет заявление в специальную комиссию с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию на территории города Аксу;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
14. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом города Аксу на текущий финансовый год.
Уполномоченным органом зачисление назначенных сумм на лицевые счета получателей производится в соответствии с планом финансирования по платежам.
4. Основание для прекращения и возврата
предоставленой социальной помощи
15. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы территории города Аксу;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
16. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
17. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".