"Есеп саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 16 ақпанда № 14809 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 мамырдағы № 261 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 28.05.2025 № 261 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Есеп саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 6505 болып тіркелген, 2010 жылғы 19 қазандағы № 429-432 (26275) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген есеп саясатында:
мынадай мазмұндағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Салық түсімдері бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек сомалары салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) басқа да мемлекеттік мекемелерді, заңды және жеке тұлғаларды қоса алғанда басқа тұлғалардан тиесілі, шаруашылық операциялар мен бюджетке түсетін салық түсімдері операцияларын есепке алу салдарынан пайда болған сома ретінде уәкілетті органның есебінде танылады.
Салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер және Ұлттық қордан бюджетке түсетін трансферттер түсімдері бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша дебиторлық берешек сомалары бюджетке түсетiн түсiмдердiң алынуына, артық (қате) төленген салықтық емес түсiмдер, негiзгi капиталды сатудан түсетiн, мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер сомаларының бюджеттен қайтарылуына және (немесе) есепке алынуына жауапты уәкiлеттi орган ретінде Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігіне (бұдан әрі – ҚР ҚМ) басқа да мемлекеттік мекемелерді, заңды және жеке тұлғаларды қоса алғанда басқа тұлғалардан тиесілі, шаруашылық операциялар мен салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер мен Ұлттық қордан республиқалық бюджетке түсетін трансферттер түсімдері операцияларын есепке алу салдарынан пайда болған сома ретінде ҚР ҚМ есебінде танылады.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 января 2017 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2017 года № 14809. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 мая 2025 года № 261
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 28.05.2025 № 261 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2018 г.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6505, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 6 октября 2010 года № 263 (26324)) следующие изменения и дополнения:
в учетной политике, утвержденной указанным приказом:
дополнить пунктом 23-1 следующего содержания:
"23-1. Суммы дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям признаются в учете уполномоченного органа - государственного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее - уполномоченный орган) как сумма, причитающаяся ему от других лиц, включая другие государственные учреждения, юридические и физические лица, образовавшаяся вследствие хозяйственных операций и учета операций налоговых поступлений в бюджет.
Суммы дебиторской задолженности по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям, поступлениям от продажи основного капитала, продажи финансовых активов государства и поступлениям трансфертов из Национального фонда в бюджет признаются в учете Министерства финансов Республики Казахстан (далее – МФ РК) – уполномоченного органа, ответственного за взимание поступлений в республиканский бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, продажи финансовых активов государства как сумма, причитающаяся ему от других лиц, включая другие государственные учреждения, юридические и физические лица, образовавшаяся вследствие хозяйственных операций и учета операций неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, продажи финансовых активов государства и поступлениям трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет.";

мынадай мазмұндағы 71-1-тармақпен толықтырылсын:
"71-1. Салық түсімдері бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек сомалары уәкілетті орган заңды және жеке тұлғаларға төлеуі тиіс, бюджетке салық түсімдері бойынша операциялардың салдарынан пайда болған сома ретінде уәкілетті органның есебінде танылады.
Салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан түсетін трансферттер түсімдері бойынша төлеушілермен есеп айырысу бойынша кредиторлық берешек сомалары ҚР ҚМ заңды және жеке тұлғаларға төлеуі тиіс, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республиқалық бюджетке түсетін трансферттер түсімдері бойынша операциялардың салдарынан пайда болған сома ретінде ҚР ҚМ есебінде танылады.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Сыртқы қарыздар мен байланысты гранттар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру мемлекеттік мекемеге сыртқы қарыздар мен күрделі сипаттағы байланысты гранттар есебінен жобалар бойынша міндеттемелер қабылдауға жоспарлы тағайындауларды бөлген кезде танылады.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Мемлекеттік мекеме айырбасталмайтын және айырбасталатын операциялардан кірістер алады.
Айырбасталмайтын операциялардан түсетін кірістерге мыналар:
ағымдағы қызметті қаржыландыру;
күрделі салымдарды қаржыландыру;
сыртқы қарыздар есебінен қаржыландыру;
трансферттер мен субсидиялар;
гранттар;
салықтық және салықтық емес түсімдер;
демеушілік және қайырымдылық көмек;
өзге де айырбасталмайтын операциялар жатады.
Айырбасталатын операциялардан түсетін кірістерге мыналар:
активтерді басқару операциялары;
тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер;
мемлекеттің активтерін сатудан түсетін түсімдер жатады.
Кірістерді тану сәті салық операциясының нәтижесінде туындайды және өткен оқиға активке бақылау бойынша негіз болатын сәт болып табылады.
Корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) бойынша кірістер сомасын бағалау үшін уәкілетті орган кірістерді жеке шоттардан алынатын тиісті мәліметтердің есепті күнге КТС бойынша негізінде таниды.
Қосылған құн салығы (бұдан әрі – ҚҚС) бойынша кірістер сомасын бағалау үшін есепке алуға есепті кезеңдегі салық төлеушілердің декларациялары бойынша ҚҚС-тен түсетін кірістерді есептеу фактісін тіркейтін жеке шоттардағы жазбалар болып табылады.
Дәл осындай тәсіл салық кезеңі күнтізбелік ай немесе күнтізбелік тоқсан болып белгіленген салық түсімдерінің басқа да түрлеріне қолданылады (мысалы, акциздер, пайдалы қазбаларды өндіру салығы, ойын бизнесі салығы).
Бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мемлекеттік баж, алым, төлемақы) бойынша кірістер ақша қаражатының бюджетке түсу сәтінде танылады.
Салықтық емес түсімдер мен негізгі капиталды сатудан, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер бойынша кірісті уәкілетті орган ақша қаражатының республиқалық бюджетке түсу сәтінде таниды.";

дополнить пунктом 71-1 следующего содержания:
"71-1. Суммы кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по налоговым поступлениям, признаются в учете уполномоченного органа как сумма, которую уполномоченный орган должен заплатить юридическим и физическим лицам, образовавшаяся вследствие операций по налоговым поступлениям в бюджет.
Суммы кредиторской задолженности по расчетам с плательщиками по неналоговым поступлениям, поступлениям от продажи основного капитала и поступлениям трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан признаются в учете МФ РК как сумма, которую МФ РК должен заплатить юридическим и физическим лицам, образовавшаяся вследствие операций по неналоговым поступлениям, поступлениям от продажи основного капитала и поступлениям трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов и связанных грантов признается при выделении государственному учреждению плановых назначений на принятие обязательств по проектам за счет внешних займов и связанных грантов капитального характера.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Государственное учреждение получает доходы от необменных и обменных операций.
К доходам от необменных операций относятся:
финансирование текущей деятельности;
финансирование капитальных вложений;
финансирование за счет внешних займов;
трансферты и субсидии;
гранты;
налоговые и неналоговые поступления;
спонсорская и благотворительная помощь;
прочие необменные операции.
К доходам от обменных операций относятся:
операции от управления активами;
от реализации товаров (работ и услуг);
поступления от продажи основного капитала;
поступления от продажи финансовых активов государства.
Момент признания доходов по налоговым поступлениям возникает в результате налоговой операции и является моментом, с которого прошлое событие служит основанием по контролю над активом.
Для оценки суммы доходов по корпоративному подоходному налогу (далее – КПН) к начислению уполномоченный орган признает доходы на основании соответствующих сведений из лицевых счетов по КПН на отчетную дату.
Для оценки суммы доходов по налогу на добавленную стоимость (далее – НДС) к начислению являются записи в лицевых счетах, фиксирующие факт начисления доходов от НДС по декларациям налогоплательщиков отчетного периода.
Аналогичный подход применяется к другим видам налоговых поступлений, налоговый период для которых установлен календарный месяц или календарный квартал (например, акцизы, налог на добычу полезных ископаемых, налог на игорный бизнес).
По другим обязательным платежам в бюджет (государственная пошлина, сбор, плата) доходы признаются в момент поступления денежных средств в бюджет.
По неналоговым поступлениям и поступлениям от продажи основного капитала, от продажи финансовых активов государства уполномоченный орган признает доход в момент поступления денежных средств в республиканский бюджет.";

мынадай мазмұндағы 89-1-тармақпен толықтырылсын:
"89-1. Мемлекеттік мекеме операциялық шығыстарды, бюджеттік төлемдер бойынша шығыстарды, активтерді басқару бойынша шығыстарды және өзге де шығыстарды жүргізеді.
Қарыздар бойынша шығындар олар жүргізілген кезеңдегі шығыстардың құрамында танылады.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есебі мен аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялануын;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов

дополнить пунктом 89-1 следующего содержания:
"89-1. Государственное учреждение несет операционные расходы, расходы по бюджетным выплатам, по управлению активами и прочие расходы.
Затраты по займам признаются в составе расходов того периода, в котором они были произведены.".
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов