Қазақстан Республикасы Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 331 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 21 сәуірде № 15028 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 49 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10304 болып тіркелген және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 26 наурызда жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 49 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2015 жылғы 30 шілдедегі № 428 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12011 болып тіркелген және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 331 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил формирования, ведения и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2017 года № 15028.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования, ведения и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 49 "Об утверждении Правил формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10304 и опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 26 марта 2015 года);
2) приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 30 июля 2015 года № 428 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 49 "Об утверждении Правил формирования и использования Государственного реестра методик судебно-экспертного исследования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12011 и опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 22 сентября 2015 года);
3. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 331
Правила
формирования, ведения и использования
Государственного реестра
методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қазақстан Республикасының сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - Мемлекеттік тізілім) қалыптастыру, жүргізу және пайдаланудың мақсатын, тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік тізілім осы Қағидаларға 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот-сараптамалық зерттеулер әдістемесінің төлқұжаты түрінде жасалған сот-сараптамалық зерттеулерінің әдістемелері (бұдан әрі - әдістемелер) туралы мәліметтерді құрайды.
3. Мемлекеттік тізілім қылмыстық процесті жүргізуші органдарды, соттарды, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан органдарды (лауазымды адамдарды), процеске өзге қатысушыларды, сондай-ақ сот сарапшыларын әдістемелер туралы мәліметтермен қамтамасыз ету мақсатында қалыптастырылады.
2 тарау. Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – Орталық) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген, сынамадан өткізілген және енгізілген әдістемелер туралы мәліметтерді ұсына отырып жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік тізілімге енгізілуге тиісті әдістемелер туралы мәліметтерді әзірлеушілер (авторлар, құрастырушылар) Орталыққа Орталықтың аумақтық бөлімшелерінің мөрімен немесе әдістемені әзірлеуші өз қызметін жүзеге асыратын ұйымның мөрімен куәландырылған мемлекеттік және орыс тілдерінде, баспа және электронды түрде, әдістеме Орталықтың Ғылыми-әдістемелік кеңесінің (бұдан әрі - ҒӘК) отырысында бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жолдайды.
6. Мемлекеттік тізілімге енгізілуі тиіс мәліметтер әдістеменің төлқұжаты түрінде, олардың Орталыққа түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде енгізіледі.
7. Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімі осы Қағидаға 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде электронды түрде жүргізіледі.
8. Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда, ақпарат, ҒӘК отырысында қарастырылғаннан кейін Орталыққа әдістеме әзірленген ұйымның мөрімен не болмаса сот-сараптама қызметімен лицензия негізінде айналысатын адамның жеке мөрімен куәландырылған мемлекеттік және орыс тілдерінде, баспа және электронды түрде, ҒӘК отырысында өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жолданады.
Мемлекеттік тізілімге өзгерістер мен толықтыруларды Орталық осы тармақта көрсетілген ақпарат келіп түскен сәттен бастан бес жұмыс күні ішінде енгізеді.

1. Настоящие Правила формирования, ведения и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан (далее – Правила) определяют цель, порядок формирования, ведения и использования Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан (далее – Государственный реестр).
2. Государственный реестр содержит сведения о методиках судебно-экспертных исследований (далее - методики), составленных в виде паспорта методики судебно-экспертных исследований по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Государственный реестр формируется в целях обеспечения органов, ведущих уголовный процесс, судов, органов (должностных лиц), в производстве которых находятся дела об административных правонарушениях, иных участников процесса, а также судебных экспертов сведениями о методиках.
Глава 2. Порядок формирования и ведения
Государственного реестра методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
4. Формирование и ведение Государственного реестра осуществляется Республиканским государственным казенным предприятием "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – Центр), предоставляя сведения о методиках, разработанных, апробированных и внедренных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Сведения о методиках, подлежащих включению в Государственный реестр, направляются разработчиками (авторами, составителями) в Центр на казахском и русском языках, в печатном и электронном виде, заверенные печатью территориальных подразделений Центра или с печатью организации, в котором осуществляет свою деятельность разработчик методики, в течение пяти рабочих дней после принятия решения об утверждении методик на заседании Научно-методического совета Центра (далее – НМС).
6. Сведения, подлежащие внесению в Государственный реестр, вносятся в него в виде паспорта методики в течение пяти рабочих дней со дня их поступления в Центр.
7. Государственный реестр методик судебно-экспертных исследований ведется в электронной форме на казахском и русском языках по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. При необходимости внесения изменений и дополнений в Государственный реестр информация после рассмотрения на заседании НМС направляется в Центр на государственном и русском языках, в печатном и электронном виде, заверенные печатью организации, в котором разработана методика либо личной печатью лица, занимающегося судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии, в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения на заседании НМС о внесении изменений и дополнений в перечень утвержденных методик.
Изменения и дополнения в Государственный реестр вносятся Центром в течение пяти рабочих дней с момента поступления информации, указанной в настоящем пункте.

9. Мемлекеттік тізілімнің электронды нұсқасы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурстарында орналастырылады.
3 тарау. Қазақстан Республикасы сот-сараптамалық зерттеулер әдістемелерінің мемлекеттік тізілімін пайдалану тәртібі
10. Сот сарапшылары Мемлекеттік тізілімге енгізілген әдістемелер туралы мәліметтерді сот сараптамасын жүргізу кезiнде пайдалана алады.
11. Қылмыстық процесті жүргізуші орган, сот, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан орган (лауазымды адам), процеске өзге қатысушылар Орталықтың мекенжайына әдістемелер туралы мәліметтерді ұсыну туралы сұрауды жазбаша түрде ресімдейді.
12. Орталық жазбаша түрде сұрау келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Мемлекеттік тізілімнен басшының немесе оны алмастыратын адамның қолымен және Орталықтың мөрімен куәландырылған үщіндіні ғана ұсынады.
13. Аталған үзінді қылмыстық процесті жүргізуші органның, соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуінде жатқан органның (лауазымды адамның), процеске өзге қатысушының, сондай-ақ сұрауды ресімдеген сот сарапшысының мекенжайына жолданады.
Қазақстан Республикасы
сот-сараптамалық зерттеулер
әдістемелерінің мемлекеттік
тізілімін қалыптастыру,
жүргізу және пайдалану
қағидаларына 1 қосымша
нысан
Сот-сараптамалық зерттеулер әдістемесінің төлқұжаты
1. Әдістеменің атауы
2. Әдістеме мамандығының шифры
3. Әістемені құрастырушылар туралы ақпарат
4. Әдістеменің мәні
4.1. Әдістеме шешетін сараптамалық міндеттер
4.2. Зерттеу объектілері
4.3. Зерттеу әдістері
4.4. Әдістеменің қысқаша кезең-кезеңдік сипаттамасы
5. Әдістемені Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығының Ғылыми-әдістемелік және Ғылыми кеңестерінің бірлескен отырысында қарау және мақұлдау күні туралы мәлімет

9. Электронный вариант Государственного реестра размещается на интернет-ресурсах Министерства юстиции Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок использования Государственного реестра
методик судебно-экспертных исследований Республики Казахстан
10. Судебные эксперты используют сведения о методиках, внесенные в Государственный реестр при производстве судебной экспертизы.
11. Орган, ведущий уголовный процесс, суд, орган (должностное лицо), в производстве которых находится дело об административном правонарушении, иные участники процесса оформляют в письменном виде запрос в адрес Центра о предоставлении сведений о методиках.
12. Центр в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса в письменном виде предоставляет только выписку из Государственного реестра, удостоверенную подписью руководителя либо лица, его замещающего, и печатью Центра.
13. Данная выписка направляется в адрес органа, ведущего уголовный процесс, суда, органа (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, иных участников процесса, а также судебного эксперта, оформивших запрос.
Приложение 1
Правилам формирования и использования
Государственного реестра
методик судебно-экспертных
исследований Республики Казахстан
форма
Паспорт методики
судебно-экспертного исследования
1. Наименование методики
2. Шифр специальности методики
3. Информация о разработчиках методики
4. Сущность методики
4.1. Экспертные задачи, решаемые методикой
4.2. Объекты исследования
4.3. Методы исследования
4.5. Краткое поэтапное описание методики
5. Сведения о дате рассмотрения и одобрения методики на совместном заседании Научно-методического и Ученого советов Центра судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан