"Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 18 наурыздағы № 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 26 сәуірде № 15035 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10716 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 21 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекiтілген Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың орталық және жергілікті атқарушы органдары жыл сайын тиісті жылғы қараша айының екінші онкүндігі аяқталғаннан кейін уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы жылғы азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді (бұдан әрі – есеп) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
6. Облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың, қаладағы аудандардың жергілікті атқарушы органдары, облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың азаматтық қорғау қызметтері, орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлімшелері жыл сайын тиісті жылғы қараша айының бірінші онкүндігі аяқталғаннан кейін уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне есептерді береді.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың, қалалардың, қаладағы аудандардың азаматтық қорғау қызметтері, азаматтық қорғаныс санаттарына жатқызылатын ұйымдар жыл сайын тиісті жылғы қараша айының бірінші онкүндігі аяқталғаннан кейін уәкілетті орган ведомствосы аумақтық бөлімшелерінің аудандық және қалалық Төтенше жағдайлар басқармалары (бөлімдері) есептерді береді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын тексеру кезінде мынадай құжаттаманың:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паналайтын жерлер (радиацияға қарсы жасырын паналар) паспорты;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын тексеру журналы;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паналайтын жердегі (радиацияға қарсы жасырын панадағы) микроклиматтың және ауадағы газ құрамының көрсеткіштерін тіркеу журналы;
азаматтық қорғаныс қорғаныш құрылысының жоспары;
объектіні әзірлікке келтіру жоспары;
жабдықтар, құрал-саймандар мен мүлік тізбесі;
басқару органдары телефондарының тізімі;
қорғаныш құрылысына қызмет көрсету жөніндегі топтың жеке құрамының тізімі;
тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін пайдалану схемасы (желдету, сумен жабдықтау мен кәріз, қорғаныш құрылысын электрмен жабдықтау);
дизельді электр станциясына, сүзу-желдету жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық (болған жағдайда) болуы қажет.".

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 марта 2017 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 апреля 2017 года № 15035.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190 "Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10716, опубликованный 21 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и ведения мероприятий гражданской обороны, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Центральные и местные исполнительные органы областей, столицы, города республиканского значения ежегодно по окончанию второй декады ноября соответствующего года представляют в ведомство уполномоченного органа отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны (далее - отчет) в текущем году, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Местные исполнительные органы городов и районов областного значения, районов в городе, службы гражданской защиты областей, столицы, города республиканского значения, территориальные подразделения центральных исполнительных органов ежегодно по окончанию первой декады ноября соответствующего года представляют отчеты в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Службы гражданской защиты городов и районов областного значения, городов, районов в городе, организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, ежегодно по окончанию первой декады ноября соответствующего года представляют отчеты в районные и городские Управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. При обследовании защитных сооружений гражданской обороны необходимо наличие следующей документации:
паспорт убежища (противорадиационного укрытия) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
журнал обследования защитного сооружения гражданской обороны по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
план защитного сооружения гражданской обороны;
план приведения в готовность объекта;
перечень оборудования, инструментов и имущества;
список телефонов органов управления;
список личного состава группы по обслуживанию защитного сооружения;
эксплуатационная схема систем жизнеобеспечения (вентиляции, водоснабжения и канализации, электроснабжения защитного сооружения);
инструкции по обслуживанию дизельной электростанции, фильтровентиляционного оборудования (при наличии).";

1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р. Беккер) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына мемлекеттік және орыс тілдерінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін бір данада жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 18 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есеп
р/с
Азаматтық қорғаныс іс-шаралары Орындалуы туралы ақпарат
1
Субъектінің (объектінің) сипаттамасы, оның ішінде:
- Т.А.Ә., басшының лауазымы;
- мекенжайы;
- пошта индексі;
- БСН (ЖСН);
- қызмет саласы;
- кәсіпкерлік санаты (кәсіпкерлік субъектілері үшін);
- тіркеу күні (шағын кәсіпкерлік, микро кәсіпкерлік үшін)
2

приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 марта 2017 года № 209
Приложение 1
к Правилам организации и ведения
мероприятий гражданской обороны
форма
Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны
№ п/п
Мероприятия
гражданской обороны
Информация
о выполнении
1
Характеристика субъекта (объекта), в том числе:
- Ф.И.О., должность руководителя;
- адрес;
- почтовый индекс;
- БИН (ИИН);
- сфера деятельности;
- категория предпринимательства (для субъектов предпринимательства);
- дата регистрации (для малого предпринимательства, микропредпринимательства)
2

"Азаматтық қорғаныс жоспарлары мен төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларының құрылымдарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 29 мамырдағы № 258 бұйрығына (бұдан әрі – бұйрық) сәйкес азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
3
Бұйрыққа сәйкес азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
4
Басқару, құлақтандыру және байланыс жүйелерінің болуы және олардың жай-күйі
5
Азаматтық қорғау күштерін құру, жасақтау, жарақтандыру және оларды әзірлікте ұстау
6
Азаматтық қорғау қызметінің басшы құрамын тағайындау туралы бұйрық (бұйрықтан үзінді көшірме)
7
Азаматтық қорғаныс жөніндегі жауапты адамдарды, оның ішінде азаматтық қорғау құралымдары командирлерін тағайындау туралы бұйрық (бұйрықтан үзінді көшірме)
8
Азаматтық қорғау саласындағы даярлықтан (қайта даярлаудан) өту
9
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарының қорын құру және жинау, оларды жұмыс істеуге әзірлікте ұстау
10
Азаматтық қорғаныс және халықтың тіршілігін қамтамасыз ету іс-шараларын орындау үшін жеке қорғау құралдарын, материалдық-техникалық, азық-түлік, медициналық және өзге де ресурстар қорын құру, жинау және уақтылы жаңарту
11
Эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау
12
Салалар мен ұйымдардың тұрақты жұмыс істеуі жөніндегі іс-шараларды жоспарлау және орындау
13
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыруға және оларды жүргізуге бөлінген және игерілген қаржы қаражатының саны
14
Проблемалық мәселелер және оларды шешу жолдары
Басшы _________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 18 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
№ ____ паналайтын жер (радиацияға қарсы жасырын пана) паспорты
Жалпы мәліметтер

Наличие плана гражданской обороны утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 мая 2014 года № 258 "Об утверждении структуры планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций" (далее – приказ)
3
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны в соответствии с приказом
4
Наличие и состояние систем управления, оповещения и связи
5
Создание, укомплектование, оснащение и поддержание в готовности сил гражданской защиты
6
Приказ (выписка из приказа) о назначении руководящего состава службы гражданской защиты
7
Приказ (выписка из приказа) о назначении ответственных лиц по гражданской обороне, в том числе командиров формирований гражданской защиты
8
Прохождение подготовки (переподготовки) в сфере гражданской защиты
9
Строительство и накопление фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию
10
Создание, накопление и своевременное освежение запасов средств индивидуальной защиты, материально-технических, продовольственных, медицинских и иных ресурсов, резервов для выполнения мероприятий гражданской обороны и жизнеобеспечения населения
11
Планирование эвакуационных мероприятий
12
Планирование и выполнение мероприятий по устойчивому функционированию отраслей и организаций
13
Количество выделенных и освоенных финансовых средств на организацию и ведение гражданской обороны
14
Проблемные вопросы и пути их решения
Руководитель                                           _____________________
(подпись)
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 марта 2017 года № 209
Приложение 2
к Правилам организации и ведения
мероприятий гражданской обороны
форма
Паспорт убежища (противорадиационного укрытия) №____
Общие сведения

1. Мекенжайы ________________________________________________________
(қала, аудан, көше, үй нөмірі)
2. Кімге тиесілі _______________________________________________________
(паналайтын жер, радиацияға қарсы жасырын пана кімге тиесілі)
3. Жобалау ұйымының атауы және жобаны кім бекіткен ____________________
4. Паналайтын жерді (радиацияға қарсы жасырын пананы) салған
құрылыс-монтаждау ұйымының атауы ___________________________________
5. Бейбіт уақытта паналайтын жердің (радиацияға қарсы жасырын
пананың) мақсаты _____________________________________________________
6. Бейбіт уақытта паналайтын жерді (радиацияға қарсы жасырын пананы)
пайдаланатын ұйым ____________________________________________________
7. Пайдалануға қабылдау күні ___________________________________________
(жылы, айы, күні)
8. Әзірлікке келтіру уақыты _____________________________________________
Техникалық сипаттама
1. Сыйымдылығы (адам) _________________________________________________
2. Жалпы ауданы (м2) ___________________________________________________
3. Жалпы көлемі (м3) ___________________________________________________
4. Паналайтын жердің (радиацияға қарсы паналау орны) орналасуы:
ғимаратқа қосып салынған ____________________________________ қабаттар;
жеке тұрған _________________________________________________________;
тау-кен қазбаларда ____________________________________________________
5. Кіру жолдарының саны ______________________________________________
6. Авариялық шығу жолдарының саны ___________________________________
7. Есіктер мен терезе қақпақтарының саны (маркасы немесе шифрін көрсетіп):
қорғаныш-герметикалық _______________________________________________;
герметикалық _________________________________________________________
8. Паналайтын жердің (жасырын пананың) қорғау сыныбы ___________________
9. Желдету жүйелерінің техникалық сипаттамасы:
Желдету жүйесі
Желдеткіштер
Генерациялау сүзгілері мен құралдары
Герметикалық клапандар
Жарылысқа қарсы құрылғылар
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Түрі
Саны
Түрі
Саны
Сорғылар
Калориферлер немесе ауа салқындатқыштар
Тоңазытқыш машиналар
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Өнімділігі
10. Өлшеу аспаптарының болуы және тізбесі _____________________________
11. Герметикалық дәрежесі (тіреу шамасы) _______________________________

1. Адрес ________________________________________________________________________
(город, район, улица, номер дома)
2. Кому принадлежит _____________________________________________________________
(кому принадлежит убежище, противорадиационное укрытие)
3. Наименование проектной организации и кем утвержден проект _______________________
4. Наименование строительно-монтажной организации, возводившей убежище
(противорадиационное укрытие) ___________________________________________________
5. Назначение убежища (противорадиационного укрытия) в мирное время
________________________________________________________________________________
6. Организация, эксплуатирующая убежище (противорадиационное укрытие)
в мирное время___________________________________________________________________
7. Дата приемки в эксплуатацию ___________________________________________________
(год, месяц, число)
8. Время приведения в готовность __________________________________________________
Техническая характеристика
1. Вместимость (человек) __________________________________________________________
2. Общая площадь (м2) ____________________________________________________________
3. Общий объем (м3) _____________________________________________________________
4. Расположение убежища (противорадиационного укрытия):
встроенное в здание _______________________________________________________ этажей;
отдельно стоящее _______________________________________________________________;
в горных выработках _____________________________________________________________
5. Количество входов _____________________________________________________________
6. Количество аварийных выходов __________________________________________________
7. Количество дверей и ставен (с указанием марки или шифра):
защитно-герметических __________________________________________________________;
герметических __________________________________________________________________
8. Класс защиты убежища (укрытия) ________________________________________________
9. Техническая характеристика систем вентиляции:
Вентиляционная система
Вентиляторы
Фильтры и средства генерации
Герметические клапаны
Противовзрывные устройства
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Тип
Количество
Тип
Количество
Насосы
Калориферы или воздухоохладители
Холодильные машины
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Производительность
10. Наличие и перечень измерительных приборов _____________________________________
11. Степень герметичности (величина подпора) _______________________________________

12. Жылыту жүйесі ___________________________________________________
13. Энергиямен жабдықтау жүйесі ______________________________________
14. Сумен жабдықтау жүйесі ___________________________________________
____________________________________________________________________
(су құбырының түрі, ұңғыма, авариялық резервуарлар сыйымдылығы)
15. Кәріз түрлері және санитариялық құрал-саймандар саны _________________
16. Паспортты толтыру күні ____________________________________________
Қорғаныш құрылысын пайдаланатын ұйымның жауапты өкілі
____________________________________________________________________
Қолы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің өкілі
____________________________________________________________________
Қолы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 18 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
3-қосымша
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын
тексерудің № ____ журналы
_______________________________________________________________
(Объект тиесілі ұйымның атау)
________________________________________мекенжайы бойынша орналасқан
Тексеру күні
Тексеру жүргізген адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні
Тексерілген конструкциялар, механизмдер және жабдықтар
Тексеру нәтижелері және кемшіліктер
Кемшіліктерді жою мерзімі
Кемшіліктерді жою күн
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2017 жылғы 18 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
4-қосымша
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
№ ____ паналайтын жердегі (радиацияға қарсы жасырын панадағы) микроклиматтың
және ауа құрамындағы газдың көрсеткіштерін тіркеу
журналы
____________________________________________________________________
(Кәсіпорынның, ұйымның, цехтың атауы және т.б.)
Күні мен уақыты
Өлшеу орны
Ауа температурасы Со
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы,%
СО2 құрамы, %
О2 құрамы, %
СО құрамы, мг/м3
Өлшеуді жүргізген адамның тегі және қолы

12. Система отопления ____________________________________________________________
13. Система энергоснабжения ______________________________________________________
14. Система водоснабжения _______________________________________________________
(вид водопровода, скважина, емкость аварийных резервуаров)
15. Тип канализации и количество санприборов _______________________________________
16. Дата заполнения паспорта ______________________________________________________
Ответственный представитель организации, эксплуатирующей защитное сооружение
________________________________________________________________________________
подпись
Представитель территориального подразделения уполномоченного органа в сфере
гражданской защиты _____________________________________________________________
подпись
Приложение 3
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 марта 2017 года № 209
Приложение 3
к Правилам организации и ведения
мероприятий гражданской обороны
форма
Журнал обследования
защитного сооружения гражданской обороны № ____
__________________________________________________________
(Наименование организации, которой принадлежит объект)
расположенное по адресу ______________________________________________
Дата проверки
Должности, фамилии и инициалы проводивших обследование
Обследованные конструкции, механизмы и оборудование
Результаты обследования и недостатки
Срок устранения недостатков
Дата устранения недостатков
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 марта 2017 года № 209
Приложение 4
к Правилам организации и ведения
мероприятий гражданской обороны
форма
Журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава
воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) № ____
______________________________________________________________________
(Наименование предприятия, организации, цеха и т.д.)
Дата и время
Место замера
Темпера тура воздуха оС
Относительная влажность воздуха, %
Содержание СО2, %
Содержание О2, %
Содержание, СО мг/м3
Фамилия и подпись проводившего измерение